Menu

ROK SZKOLNY 2023/2024 ROK SZKOLNY 2022/2023 ROK SZKOLNY 2021/2022 ROK SZKOLNY 2020/2021 i dawniej Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

                                                                                  Dąbrowa Chełmińska, dn. 02.01.19.

 

Sprawozdanie  Szkoły Podstawowej  w  Dąbrowie Chełmińskiej  z realizacji przedsięwzięć

w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet  3.

 

            31 października 2017 r. przez Dyrektora szkoły został złożony wniosek do organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek został złożony w ramach wieloletniego programu  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3, który został pozytywnie rozpatrzony.

            Następnie, zgodnie z zaleceniami zawartymi w umowie, podjęto działania mające na celu realizację Priorytetu 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie  i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w tym zakup nowości wydawniczych.

Pierwszym z działań, które zostało wykonane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3 było sporządzenie harmonogramu działań.

  1. Przeprowadzono ankiety badające potrzeby czytelnicze rodziców za pośrednictwem wychowawców. Uczniowie włączyli się w roznoszenie ankiet badających zainteresowania czytelnicze uczniów. Propozycje uczniów zostały dostarczone przez łączników klasowych.  Zdiagnozowano również potrzeby czytelnicze nauczycieli  (pod kątem uczniów) „Książki, które polecam”.

Na podstawie ankiet (między innymi również ) sporządzono listę książek.

  1. Podjęto aktywną współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną (w związku z planowaniem zakupów książek i współorganizowaniem  imprez promujących czytelnictwo ( Klub Dyskusyjny Książki, Noc Bibliotek, Kiermasz Taniej Książki), wymieniano się  informacjami o organizowanych imprezach i innych uroczystościach). Ponadto mając na uwadze spełnienie oczekiwań czytelniczych uczniów starszych przeprowadzona została rozmowa z pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej, który wskazał autorów książek cieszących się największym zainteresowaniem.

Współpracowano i współdziałano z Gminną Biblioteką Publiczną realizując niektóre tematy edukacji czytelniczo – medialnej. Zachęcano młodzież do udziału w Klubie Dyskusyjnym Książki.

  1. Realizowano zgodnie z wnioskiem zaplanowane działania. Prowadzono aktywnie imprezy i inne wydarzenia promujące czytelnictwo (zaplanowane,  jak również spontaniczne).
  2. Współpracowano z Samorządem Uczniowskim i jego opiekunami  oraz rodzicami dzieci ze specjalnymi potrzebami (w związku z planowaniem zakupów książek).
  3. Indywidualnie spotykano się z rodzicami dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych aby poznać ich opinię   (zainteresowania czytelnicze dzieci).
  4. Podczas ferii zimowych zorganizowano zajęcia feryjne (uczniowie mogli w ten sposób rozwijać swoje zainteresowania i wypożyczyć ciekawą książkę).
  5. Umożliwiono uczniom wypożyczenie książki na wakacje letnie.

 

Promowanie rozwoju czytelnictwa poprzez organizowanie imprez bibliotecznych, konkursów, wystawek i działań:

-Aktywna działalność  aktywu  bibliotecznego i łączników klasowych, systematyczne spotkania, zebrania

- Międzynarodowe Święto Biblioteki Szkolnej w myśl: „Kto czyta książki ten żyje podwójnie” (październik 2017)

-Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem (październik 2018)

- Światowy Dzień Pluszowego Misia (listopad 2017, 2018)

- Warsztaty archeologiczne – „Z pismem przez wieki” (grudzień 2017)

-Spotkanie świąteczne z aktywem i łącznikami klasowymi  (grudzień 2017,2018)

-Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa” (grudzień 2017)

-Uroczystość przyjęcia w poczet czytelników biblioteki szkolnej (luty 2018)

-Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Palma Wielkanocna”(marzec 2018)

-Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (kwiecień2018)

- Współorganizacja obchodów  Święta Narodowego 3 Maja

- Klub Dyskusyjny Książki (zorganizowanie uczniów, udział w spotkaniach, współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną)-2018 r. (maj, czerwiec)

-Nooc Bibliotek- 09.06.18 (sobota)-współorganizowanie imprezy z Gminną Biblioteką Publiczną

-Kiermasz Taniej Książki (Hurtownia i Księgarnia Taniej Książki z Tuliszkowa)- współorganizowanie imprezy z Gminną Biblioteką Publiczną (czerwiec 2018)

-Konkursy czytelnicze np. Książka, którą ostatnio przeczytałem z biblioteki szkolnej  (grudzień 2018)

-Prowadzenie kółka bibliotecznego (zajęcia dodatkowe),  również w okresie ferii zimowych. Eksponowanie wystaw prac uczniów,

- Prowadzenie przez bibliotekę szkolną gazetki „Dąbrówka” (2017-2018)

-Prowadzenie gazetki ściennej „Z ŻYCIA BIBLIOTEKI”

-Realizacja edukacji czytelniczej i medialnej

-Wyznaczenie miejsca na regał z książkami przyniesionymi przez uczniów (bookcrossing)

 

Wystawki:

Światowy Dzień Pluszowego Misia- Plakaty , reprezentowane również w holu szkoły

„Stan wojenny, czasy komunizmu”-prezentacja literatury w bibliotece (grudzień 2017), recenzje uczniów książki „Żeby nie było śladów” C. Łazarewicza.

Kartki bożonarodzeniowe prezentowane w bibliotece.

Najpiękniejsza Palma Wielkanocna (prace reprezentowane w holu szkoły a wcześniej w bibliotece – marzec 2018)

Święta Wielkanocne-ważne momenty i wybrane zwyczaje (reprezentowane w holu szkoły)

Święta majowe –kwiecień 2018 (reprezentowane w bibliotece szkolnej)

Na stronie internetowej szkoły są umieszczane wszystkie działania w ramach Priorytetu 3, zdjęcia  a także zakładka NPRCZ - lista zakupionych książek.

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej pod wspólnym hasłem „Czytanie łączy”:

Klasy I-III „Czytanie łączy” ( od 04.06- 09.06.18) – promocja nowości zakupionych do biblioteki, zainteresowanie nimi uczniów. Wspólne głośne czytanie książek z najmłodszymi. Wykonywanie przez uczniów prac plastycznych, najciekawsze prace mogli podziwiać uczniowie z innych klas na gazetce szkolnej.

      Klasy VII i VIII Konkurs literacko historyczny wiedzy o powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” (grudzień 2018) – konkurs mający na celu popularyzację wiedzy o twórczości H. Sienkiewicza, zrozumienie istoty gatunku (powieści historycznej), zapoznanie z realiami średniowiecznej Polski, a także zainteresowanie uczniów literaturą „Ku pokrzepieniu serc”. Konkurs promował wiadomości o charakterze historyczny, a także wartości patriotyczne.

Klasy I-VIII „Książka, którą ostatnio przeczytałem z biblioteki szkolnej” – projekt mający na celu promocję nowości zakupionych do biblioteki, zainteresowanie nimi uczniów. Prace prezentowane w bibliotece szkolnej. Laureatką została Lena Gapska z klasy II b.

Klasy VII i II Gimnazjum Gazetka szkolna „Dąbrówka”. Włączenie uczniów   w tworzenie własnych stron w gazetce szkolnej. Uczniowie polecali książki, które warto przeczytać . Tworząc własne strony poszerzali swoja wiedzę. Duży entuzjazm wzbudził fakt, iż Agnieszka Chylińska jest bibliotekarką   z zawodu.

Klasy I-III Kółko biblioteczne- projekt miał na celu wyrobienie nawyku czynnego uczestnictwa uczniów w przedsięwzięciach biblioteki, rozwijania wrażliwości i wyobraźni dziecka, pobudzanie do rozwijania zainteresowań literaturą, promowanie i naukę wartości na podstawie znanych tekstów literackich dla dzieci, eksponowanie prac na gazetce szkolnej.

 

Wszystkie działania zapisane w harmonogramie zostały zrealizowane.

Wnioski:

Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki (lektury i beletrystykę) spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Dzięki udziałowi w Programie księgozbiór biblioteki został wzbogacony (uzupełniony) o brakujące lektury (zgodne z nową podstawą programową).

Nowości zakupione do biblioteki to  bestsellery, książki poczytnych autorów, których również ukazały się ekranizacje (np. Za niebieskimi drzwiami- wzruszająca i przeraźliwa powieść  M. Szczygielskiego, Cudowny chłopak-pouczająca i wzruszająca opowieść R. J. Palacio, Harry Potter - seria książek  o przygodach młodego czarodzieja, która podbiła cały świat J. K Rowling  czy bestsellerowa saga Zmierzch autorstwa S. Meyer).

Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń.  „Przyciągnięto” uczniów do szkolnej biblioteki również podczas ferii.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w konkursach i innych działaniach podejmowanych przez bibliotekę . W przeprowadzonej ewaluacji klas IV-VII uczniowie wskazują na zainteresowanie zajęciami bibliotecznymi (38%- na dzień 20.06.18 i wciąż rośnie). Zwiększyła się w bibliotece obecność rodziców dzieci młodszych. To wielki sukces, biorąc pod uwagę fakt, iż nasza biblioteka szkolna to „młoda biblioteka”.

Rodzice nie kryją zadowolenia dokonanego dzięki udziale biblioteki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka tętni życiem!

 Czytanie łączyło, łączy i będzie łączyć nadal!

Sprawozdanie sporządziła:

Joanna Rutkowska

 

„NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA”

 

Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

Lp. Tytuł Autor
1 Smocza Straż Brandon Mull
2 Ciotka Zgryzotka Małgorzata Musierowicz
3 Zwierzokracja Aleksandra Woldańska - Płocińska
4 Cień rycerza Sebastien de Castell
5 Kot Winston. Mruczący agent Frauke Scheunemann
6 O tym można rozmawiać tylko z królikami Anna Hőglund
7 Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat Caroline Paul
8 Zaczaruj mnie Karolina Frankowska
9 Nigdy nigdy Jurek Zielonka
10 Królestwo ze szkła Valentina Fast
11 Silence Natasha Preston
12 Dane wrażliwe Ewa Nowak
13 Niewidzialna Roat Sharon Huss
14 Pamiętnik ze starej szafy Patrycja May
15 Czaruś, mały uciekinier.  Holly Webb
16 Biedna, mała luna Holly Webb
17 Córka wytwórcy masek Holly Webb
18 Wszystko, tylko nie mięta Ewa Nowak
19 Dziennik cwaniaczka. Tom 1 Jeff Kinney
20 Akcja Morze! Agnieszka Stelmaszyk      
21 Andzia i duch pana Baryłki Agnieszka Stelmaszyk     
22 Za niebieskimi drzwiami Marcin Szczygielski
23 Cudowny chłopak R. J. Palacio
24 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky
25 Harry Potter i kamień filozoficzny (tom 1) Joanne Kathleen Rowling
26 Harry Potter i Komnata Tajemnic (tom 2) Joanne Kathleen Rowling
27 Harry Potter i więzień Azkabanu (tom 3) Joanne Kathleen Rowling
28 Harry Potter i Czara Ognia (tom 4) Joanne Kathleen Rowling
29 Harry Potter i Zakon Feniksa (tom 5) Joanne Kathleen Rowling
30 Harry Potter i Książę Półkrwi (tom 6) Joanne Kathleen Rowling
31 Harry Potter i Insygnia Śmierci (tom 7) Joanne Kathleen Rowling
32 Joanne Kathleen Rowling Harry Potter i Przeklęte dziecko (tom 8)
33 Dzieci pana Astronoma Wanda Chotomska
34 Cudaczek Wyśmiewaczek Julia Duszyńska
35 Akademia pana Kleksa Jan Brzechwa 
36 Kajo i kokosz. Szkoła latania Janusz Christa
37 Mikołajek Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe
38 Dynastia Miziołków Joanna Olech
39 Król Maciuś Pierwszy Janusz Korczak
40 Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa Clive Staples Lewis
41 Pan Tadeusz Adam Mickiewicz
42 Chłopcy z Placu Broni Ferenc Molnar
43 Katarynka Bolesław Prus
44 Przygody Tomka Sawyera Mark Twain 
45 W pustyni i w puszczy Henryk Sienkiewicz
46 Szatan z siódmej klasy Kornel Makuszyński
47 Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
48 Stowarzyszenie Umarłych Poetów Nancy H. Kleinbaum
49 Zemsta Aleksander Fredro
50 Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
51 Balladyna Juliusz Słowacki 
52 Mały Książę Antoine de Saint- Exupery
53 Oskar i pani Róża Eric-Emmanuel Schmitt
54 Mikołajek Rene Gosciny, Jean-Jacques Sempe
55 Kamizelka Bolesław Prus
56 Folwark zwierzęcy George Orwell
57 Szewczyk Dratewka Janina Porazińska
58 Baśnie (Brzydkie kaczątko) Hans Christian Andersen
59 Alina i Czesław Centkiewiczowie Anaruk, chłopiec z Grenlandii
60 Łukasz Wierzbicki Dziadek i niedźwiadek
61 Arkady Fiedler Dywizjon 303
62 Janina Porazińska O dwunastu miesiącach
63 Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
64 John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
65 Stephenie Meyer Zmierzch
66 Stephenie Meyer Księżyc w nowiu
67 Stephenie Meyer Zaćmienie
68 Łukasz Grass Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
69 Jodi Picoult Bez mojej zgody
70 Nicholas Sparks Najdłuższa podróż
71 Stephenie Meyer Przed świtem
72 Charles Perrault Baśnie
73 Seweryna Szmaglewska Czarne Stopy
74 Danuta Parlak Kapelusz Pani Wrony
75 Justyna Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
76 Waldemar Cichoń Cukierku, ty łobuzie!
77 Agnieszka Frączek Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
78 Barbara Kosmowska Dziewczynka z parku
79 Marcin Pałasz Sposób na Elfa
80 Joanna Papuzińska  Asiunia
81 Maria Terlikowska Drzewo do samego nieba
82 Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
83 Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
84 Joseph Rudyard Kipling Księga dżungli
85 Adam Mickiewicz Dziady. Cz. II
86 Stefan Żeromski Siłaczka
87 Stefan Żeromski Syzyfowe prace
88 Barbara Kosmowska Pozłacana rybka
89 Henryk Sienkiewicz Latarnik

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa