Menu

ROK SZKOLNY 2023/2024 ROK SZKOLNY 2022/2023 ROK SZKOLNY 2021/2022 ROK SZKOLNY 2020/2021 i dawniej Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka

ROK SZKOLNY 2021/2022


Kto czyta książki, żyje podwójnie...

                                                                                                                                                                 (Umberto Eco)

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 9:00 - 12:30; 14:30 - 17:00

Wtorek: 9:00 - 14:00

Środa: 9:00 - 13:30 ; 14:30 - 17:00

Czwartek: 9:00 - 15:00

Piątek: 9:00 - 15:00

[godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do godzin dyżurów nauczyciela bibliotekarza w świetlicy]

Nauczyciel-bibliotekarz

mgr Joanna Rutkowska

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dnia 22 kwietnia w naszej szkole, z udziałem aktywu bibliotecznego pod kierunkiem p. Joanny Rutkowskiej, odbyły się obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Uczennice przypomniały w rzeczowy sposób historię obchodzonego święta. Każdy uczeń, który odwiedził tego dnia bibliotekę skosztował słodkiego poczęstunku.

 

Jaka jest idea Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Obchodzony jest co roku 23 kwietnia, a po raz pierwszy obchody zorganizowano w 1995 roku.

Data - 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu urodzili się lub odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo).

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich
krajach hiszpańskojęzycznych.

Prawo autorskie to zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby.
Prawo autorskie zabrania dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów, kopiowania itp., strzeże przed plagiatem. W roku 1952 uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja Genewska weszła w życie 16 września 1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright. © Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut Królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom (na określony czas) prawa własności do ich drukowanych autorów.

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Opracowała: mgr Joanna Rutkowska

 

Aktyw(ni) w bibliotece

 

W naszej szkolnej bibliotece już od długiego czasu funkcjonuje aktyw biblioteczny. Czym jest ów aktyw? To uczennice i uczniowie chętni pomagać w codziennej pracy biblioteki, lubiący książki, ale i współdziałanie np. przy organizacji ważnych czytelniczych akcji i uroczystości. A co o aktywie mówią sami jego członkowie? "Aktyw to działalność na rzecz biblioteki. Jednak w naszej szkole aktyw to coś więcej. Przez miesiące wspólnej pracy na przerwach to właśnie w bibliotece umocniły się stare przyjaźnie i „zawiązały” nowe".

Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań w różnych kołach i zajęciach dodatkowych, prowadzonych w naszej szkole!

 

Uroczystość przyjęcia uczniów klasy 1a i 1b

w poczet czytelników biblioteki

Dnia 28.03.22 klasa Ia, zaś dnia 04.04.22 klasa Ib zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas wstępnej pogadanki z nauczycielem - bliotekarzem uczniowie wykazali ogromną aktywność.

  

Nowe uczennice z Ukrainy zostały zaproszone do biblioteki i złożyły przyrzeczenie poszanowania książki powtarzając za Panią Asią Rutkowską słowa przyrzeczenia w języku ukraińskim.

Aktyw biblioteczny urozmaicił imprezę ciekawym przedstawieniem, które dostarczyło wielu wrażeń :-). Uczniowie pamiętają jakie postacie bajkowe są bohaterami książek dla dzieci.

 
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i regulamin biblioteki oraz upominek.
Humory dopisywały... Również wychowawca otrzymał pamiątkowy dyplom.
Dzieci na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień.....

 

Kółko biblioteczne w mikołajkowym klimacie

  

 

Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka w październiku ogłosiła konkurs na najciekawszą rymowankę promującą książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki.
Laureatką konkursu została uczennica Lena Gapska z klasy V b oraz nauczycielka - Pani Anna Pomastowska.

 

Dyplomy i nagrody zostały wręczone. Gratuluję!!!!

Joanna Rutkowska

 

Z ENCYKLOPEDII ŚMIAŁO KORZYSTAJCIE I SWOJĄ WIEDZĘ SZYBKO POWIĘKSZAJCIE

Anna Pomastowska

Biblioteka woła nas

Czy pogoda czy też deszcz, biblioteka fajna jest.
Pełno książek na regałach, a w nich wiedza jest nie mała.
Książki nowe i baśniowe, przygodowe, naukowe, historyczne, fantastyczne,
odlotowe, wystrzałowe.
Zapraszają do czytania, poznawania, uśmiechania.
Wiedzy będzie pełna głowa, mądra jak ta Pani Sowa.
A gdy biblioteki próg przekroczysz...
– to tak jakbyś w krainę magii wskoczył.
Tak więc moi mili, nie traćmy ani chwili.
Biblioteka na Nas czeka, każda książka Nas urzeka.
Nie trzeba tak wiele, by książka stała się przyjacielem.
Nasza Pani z biblioteki jest bardzo miła, każdą przygodę w książce
zwiedziła.
Ona wybrać Ci pomoże, gdy zdecydować się nie możesz.
Zorganizuje Nam z autorem przygodę i spotkanie, miłe wspomnienie po Nim
zostanie.
A więc...
Czytaj,Baw się,Poznaj Świat, To Nie Ważne Ile Masz Lat :)

Lena Gapska

 

Biblioteczne koło - tutaj zawsze jest wesoło!

    

Spośród różnych kół zainteresowań warto z pewnością wybrać koło biblioteczne. A dlaczego? Bo nic tak nie wzbogaca naszej wyobraźni, jak czytanie! Myliłby się jednak ten, który sądzi, że na kółku bibliotecznym tylko się czyta. Uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność tworząc m.in. ciekawe prace plastyczne, tocząc ożywione rozmowy, a nawet śpiewając. Ojjj dzieje się!

Biblioteka szkolna zaprasza każdego, kto chciałby uczestniczyć w zajęciach do udziału w kole!

 

UWAGA Konkurs!

Październik to ,,Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę społeczności szkolnej na to szczególne miejsce, biblioteka szkolna ogłasza konkurs na rymowankę promującą książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki. Zapraszamy do udziału!

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa