20 pytań do rodziców sześciolatków Przygotowanie dziecka do szkoły List do rodziców sześcioletniego dziecka

20 pytań do rodziców sześciolatków

Jeżeli nie są Państwo pewni, czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły lub przedszkola, odpowiedź na poniższe pytania pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję.
Czy Państwa dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole?
1. Czy Państwa dziecko interesuje się otaczającym je światem i zjawiskami przyrody?
tak nie nie wiem
2. Czy Państwa dziecko interesuje się czytaniem, pisaniem i liczeniem?
tak nie nie wiem
3. Czy Państwa dziecko potrafi skupić uwagę przez dłuższy czas na tej samej czynności?
tak nie nie wiem
4. Czy Państwa dziecko bez większych trudności porozumiewa się z innymi, rozumie kierowane do niego polecenia, prośby?
tak nie nie wiem
5. Czy Państwa dziecko umie bawić się zgodnie w grupie dzieci i umie z nimi współpracować?
tak nie nie wiem
6. Czy Państwa dziecko potrafi bez problemu spędzić dłuższy czas poza domem (np. pobyt u dziadków bez rodziców, w przedszkolu, na zajęciach dodatkowych)?
tak nie nie wiem
7. Czy Państwa dziecko rozumie podstawowe zasady i normy społeczne i potrafi podporządkować się regułom wyznaczanym przez osoby dorosłe?
tak nie nie wiem
8. Czy Państwa dziecko potrafi samodzielnie pokonywać drobne trudności?
tak nie nie wiem
9. Czy Państwa dziecko umie choć trochę kontrolować swoje emocje i opanować się, kiedy wymaga tego sytuacja?
tak nie nie wiem
10. Czy Państwa dziecko jest pomysłowe i aktywne?
tak nie nie wiem

• Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „tak” – Państwa dziecko raczej dobrze poradzi sobie w szkole.
  • Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie” – lepiej poradzić się nauczycieli w przedszkolu dziecka, porozmawiać z psychologiem lub pedagogiem o swoich wątpliwościach.
  • Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie wiem” – trzeba jak najszybciej porozmawiać z nauczycielkami dziecka z przedszkola i dowiedzieć się trochę więcej o swoim dziecku.

Czy szkoła jest przygotowana na przyjęcie młodszych niż dotąd uczniów?
1. Czy dyrekcja szkoły, do której miałoby pójść Państwa dziecko, organizuje jspotkania dla rodziców sześciolatków?
tak nie nie wiem
2. Czy szkoła ma stronę internetową i można znaleźć na niej przydatne dla Państwa informacje dotyczące pracy z uczniami klas I?
tak nie nie wiem
3. Czy w szkole istnieje możliwość porozmawiania ze szkolnym psychologiem albo pedagogiem o Państwa wątpliwościach?
tak nie nie wiem
4. Czy szkoła umożliwia kontakt z psychologami z poradni psychologiczno-pedagogicznej (nie zatrudnionymi w szkole)?
tak nie nie wiem
5. Czy możliwe jest wcześniejsze odwiedzenie szkoły (klasy) i pokazanie jej dziecku?
tak nie nie wiem
6. Czy możliwe jest poznanie nauczycieli, którzy będą uczyli w I klasie?
tak nie nie wiem
7. Czy szkoła proponuje jakieś formy wspólnych zajęć, zabaw przedszkolaków z młodszymi uczniami danej szkoły (np. „otwarte lekcje”, quizy, konkursy, rozgrywki sportowe)?
tak nie nie wiem
8. Czy w szkole jest świetlica i czy można ją obejrzeć?
tak nie nie wiem
9. Czy można porozmawiać z pracownikami świetlicy, by rozwiać wątpliwości związane z pobytem Państwa dziecka w świetlicy, gdyby była taka konieczność?
tak nie nie wiem
10. Czy wg Państwa szkoła wystarczająco dba o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów? (np. ogrodzony plac zabaw, kontrola osób wchodzących do szkoły)
tak nie nie wiem

• Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „tak” – szkoła dobrze zadba o potrzeby i bezpieczeństwo Państwa dziecka.
  • Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie” – lepiej poszukać innej szkoły, albo pójść do szkoły i poszukać jeszcze raz odpowiednich informacji, zainteresować się tym, czy szkoła organizuje spotkania z rodzicami i pójść na nie.
  • Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie wiem” – trzeba jak najszybciej wejść na stronę internetową szkoły, poszukać informacji i pójść do szkoły porozmawiać z jej dyrektorem o swoich wątpliwościach.

Instytut Badań Edukacyjnych
ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa | tel.: +48 22 241 71 00 | ibe@ibe.edu.pl | www.ibe.edu.pl

JAK ZDOBYĆ WIĘCEJ INFORMACJI, BY PODJĄĆ DOBRĄ DECYZJĘ ?

• Można porozmawiać z dyrektorem szkoły i nauczycielami uczącymi w I klasach.
  • Można porozmawiać z rodzicami uczniów klas I w tej szkole.
  • Można poradzić się specjalistów – psychologa albo pedagoga w szkole lub w poradni.
  • Można porozmawiać z nauczycielkami dziecka w przedszkolu.

Dodatkowych informacji udziela Natalia Skipietrow, rzecznik prasowy IBE: n.skipietrow@ibe.edu.pl, tel.695 371 636.

źródło men.gov.pl