W roku szkolnym klasa 1 a, pod kierunkiem wychowawcy pani Grażyny Karwickiej, realizowała projekty edukacyjne, których wspólnym motywem było podróżowanie przez czytanie. Międzynarodowy Projekt Czytelniczy Czytam z klasą lekturki spod chmurki był dla nas priorytetowym zadaniem innowacyjnym, wspomaganym przez projekty: Międzynarodowy - Wirtualne podróże z nauką w plecaku oraz Ogólnopolski - Razem przez świat. Realizowane zadania projektowe świetnie wpisywały się w repertuar działań szkolnych, będąc ich pogłębieniem i uzupełnieniem, wpływały na aktywizowanie, zaangażowanie dzieci oraz rodziców, na integrację we wspólnym działaniu poszerzając wiedzę i horyzonty. Wykonana praca została potwierdzona certyfikatami dla klasy, szkoły, wychowawcy, a uczniowie nagrodzeni imiennymi dyplomami. To był bardzo pracowity rok szkolny. Bawiąc się i współdziałając wiele przeżyliśmy, dużo poznaliśmy i nauczyliśmy się.
Uczniowie klas 1a i 1 c, 2 b i 2 c, 1 b oraz 3 b wraz z wychowawcami, nauczycielami wspomagającymi i z rodzicami aktywnie celebrowali swoje święta łącząc się we wspólnym działaniu i w radosnej zabawie podczas organizowanych klasowo - rodzinnych pikników. Udało się zintegrować bawiące się grupy i nawet mała rywalizacja w zadaniach sportowych służyła dobrej zabawie i wyzwalaniu pozytywnych emocji, wrażeń i uczuć. Sportowe zmagania najlepiej wypadły w przeciąganiu liny, podczas których mocowały się ze sobą różne grupy. Mnóstwo emocji i śmiechu dostarczyły wyścigi w taczkach i skoki w workach. Miłym dodatkiem był słodki poczęstunek, biesiada przy ognisku oraz wizyta strażaków. To było prawdziwie rodzinne świętowanie. Dziękujemy Państwu Wołoch oraz Pani Barbarze Sadurskiej za udostępnienie terenu do zabawy. Zapraszamy do fotorelacji.
W sobotę odbył się ostatni konkurs szachowy w tym roku szkolnym, na którym swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska Pan Radosław Ciechacki. Do Barcina pojechali Szymon Brzozowski, Oliwier Rzemek i Juliusz Wiśniewski. Odbyło się też podsumowanie wyników poszczególnych szkół. Nasza szkoła zajęła ostatecznie wysokie czwarte miejsce na 159 szkól i przedszkoli biorących udział w Lidze. Indywidualnie najwyżej sklasyfikowany został Juliusz Wiśniewski z klasy VIII b. Pozostali turniejowi zawodnicy również uplasowali się na wysokich pozycjach. Zwycięzcom wręczyła puchar Pani Kurator Maria Mazurkiewicz. Gratulujemy i dziękujemy szachistom za wspaniały rok.
Fotografia - między dokumentem a sztuką współczesną. Zajęcia plastyczne z pewnością są bardzo ważnym elementem wychowania młodego człowieka. Rozbudzają wrażliwość na sztukę, rozwijają wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne. W klasie VII kończy się podróż w świecie plastyki na etapie szkoły podstawowej. Dlatego uczniowie tej klasy, oraz uczestnicy kółka plastycznego zostali zaproszeni na zajęcia do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Podczas lekcji muzealnej: CAMERA OBSCURA - HISTORIA I WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIA mieliśmy okazję poznać budowę aparatu otworkowego. Wspólne naświetlanie i wywoływanie zdjęć - praca zespołowa, dała możliwości przeniesienia się w czasie i przestrzeni. Uczestnicy dowiedzieli się jak konstruować prosty aparat fotograficzny, naświetlali zdjęcia i wywoływali je w ciemni. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady działania Camera Obscura i podstawy fotochemii. Niezwykły Kustosz Muzeum przekazał również wiele interesujących informacji na temat fotografii - która z pewnością jest dziełem sztuki i dokumentem.
Zakończyliśmy działania zawiązane z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjno – Społecznym "Każdy inny – wszyscy równi". Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w realizację tego projektu w naszej szkole. Serdeczne podziękowania kierujemy i do nauczycieli, którzy z wielkim entuzjazmem współpracowali z nami podczas realizacji kolejnych zadań, i do uczniów, którzy bardzo chętnie w te działania się włączali. Mamy nadzieję, że ten czas był dla wszystkich ciekawą przygodą i pomógł przybliżyć funkcjonowanie osób ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że szerzenie wiedzy dotyczącej wspierania i rozumienia tych, którym w życiu jest czasem po prostu trudniej, nie zakończy się na tym projekcie. A będzie on dla nas inspiracją i zaczątkiem do podobnych działań w przyszłości. Koordynatorzy projektu: Ewa Grzegorek, Anna Pomastowska, Katarzyna Lewandowska i Natalia Karczewska
Dla każdego pierwszaka przychodzi taki moment, w którym zaczyna rozpoznawać już wszystkie litery. Otwiera się wtedy przed nim wspaniały świat literatury. Na drodze po tym świecie towarzyszyła dzieciom z 1c Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Chełmińskiej. W II semestrze, co miesiąc spotykaliśmy się z Panią Bibliotekarką po to, aby poznawać i rozwijać swoje pasje czytelnicze. Chyba się udało, ponieważ dzieci za każdym razem opuszczały bibliotekę z naręczem książek. Ostatnie spotkanie odbyło się 15 czerwca. Jednak już nie możemy się doczekać kolejnych czytelniczych przygód, które (mamy nadzieję) przeżyjemy w przyszłym roku!
7 czerwca zespół terapeutyczny zorganizował wyjazd integracyjny dla uczniów i rodziców do ZOO w Myślęcinku. Wędrując po ogrodzie zoologicznym mogliśmy wspólnie spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Podziwialiśmy zwierzęta pochodzące z naszego kraju, ale również wiele egzotycznych gatunków, jak np.: lemury, zebry czy tygrysy. Obejrzeliśmy wybrane gatunki płazów, gadów, ryb i bezkręgowców. Spacerując wokół stawu, mogliśmy obserwować różne gatunki ptaków i cieszyć się pięknem wiosennych kwiatów. Od niektórych trudno było oderwać wzrok i obiektyw aparatu! Miło spędzony czas zakończyły pyszne lody, które zjedliśmy w zoologicznej kawiarence.
Dnia 14.06 klasy 1a i 1c uczestniczyły w Akademii Bezpieczeństwa. Okolice miasteczka rowerowego w bydgoskim Myślęcinku wypełniły się namiotami różnych służb. Dzieci miały okazję poznać specyfikę pracy Policji (w tym czworonożnych funkcjonariuszy), Straży Miejskiej, Maltańskiej Służby Medycznej, Straży Pożarnej, Służby Celnej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Ochrony Kolei. Uczniowie mogli przymierzyć stroje, posługiwać się różnymi przyborami i gadżetami, ale przede wszystkim dowiedziały się od każdej z napotkanych osób, jak bezpiecznie spędzić wakacje. Oby zdobyta wiedza została wykorzystana, abyśmy wszyscy (cali i zdrowi) mogli spotkać się po wakacjach!
W dniach 05.06 – 07.06.2023 zostały zorganizowane w naszej szkole Dni Języków Obcych.
Jak sama nazwa wskazuje jest to święto całej Europy, a w szczególności języków, którymi posługują się Europejczycy. Tego dnia przypominamy sobie jak wiele korzyści płynie z nauki języków obcych.
Celem tego wydarzenia było ukazanie różnorodności językowo - kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. Uczniowie mogli przekonać się, iż warto przykładać się do nauki języków obcych i poznawać kulturę obcych krajów. Dodatkowo to wydarzenie pozwoliło zachęcić uczniów naszej szkoły do nauki różnych języków europejskich oraz przyczyniło się do pogłębienia i rozwoju wiadomości językowych.
Poniedziałek – 05.06.2023
Pierwszego dnia odbył się konkurs ze znajomości krajów niemieckojęzycznych kl.7-8,
a także konkurs piosenki w językach obcych „Rozśpiewana szkoła” dla klas 1 – 8.
Wtorek – 6.06.2023
Dzień rozpoczął się szkolnym konkursem leksykalno – gramatycznym z języka angielskiego dla klas 4 – 8.
W tym dniu chętni uczniowie również przebrali się za znane postacie europejskie oraz świata tzw. „Fashion Day”.
Środa - 7.06.2023 „EUROPO WITAJ NAM”
Tego dnia każda klasa miała za zadanie przygotować krótką prezentację przydzielonego kraju. Wszystkie klasy wypadły świetnie. Uczniowie przygotowali kolorowe plakaty, tradycyjne potrawy kuchni europejskiej. W sali gimnastycznej oraz poszczególnych klasach szkoły zapachniało smacznym jedzeniem. Zrobiło się „pysznie”, kiedy uczniowie zaprezentowali najpopularniejsze potrawy danego kraju. Wszyscy tegoroczni uczestnicy Dni Języków Obcych wykazali się ogromną kreatywnością, zaangażowaniem, wiedzą
o przygotowanym kraju, a także pomysłowym opracowaniem tamtejszej kultury i tradycji.
Przygotowane prezentacje, nie tylko ukazały bogactwo kultur i języków w Europie, ale przede wszystkim pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich talentów. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.
W ramach obchodzonego w naszej szkole Dnia Języków Obcych, uczniowie klas I-VIII także wzięli udział w szkolnym konkursie na ciekawą budowlę Europy oraz atrakcje turystyczne Europy. Jury, biorąc pod uwagę staranność, pomysłowość oraz wkład pracy w wykonanie zadania, wyłoniło zwycięzców. Na korytarzu szkolnym została zorganizowana wystawa tych budowli.
Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie i świetną zabawę! Do zobaczenia za rok!
Z radością informujemy, że uczennica klasy 1b - Natalia Kunc zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym Załoga Przyszłości PLL LOT w kategorii klas I-III. Tym samym wygrała wycieczkę LOT Kids dla całej klasy! To jednak nie jedyny sukcesy Natalii. Zajęła również I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy" organizowanym przez KRUS oraz II miejsce w ogólnopolskim konkursie "W świecie magii" zorganizowany przez SealArt Szkoła Rysunku. Ponadto, III miejsce przyznano naszej uczennicy w ogólnopolskim konkursie "Uwierz w jednorożce" zorganizowany przez Centrum Kultury Podgórza w Krakowie. Laureatce serdecznie gratulujemy!
Pani Kamila Jendrzejewska-Bonek wraz z klasą 1b realizuje międzynarodowy projekt edukacyjny eTwinning „Birds around the world”. Ideą projektu jest nauka podstawowych słów i zwrotów w języku angielskim, współpraca międzynarodowa, zapoznanie z wybranymi narzędziami TIK oraz rozbudzanie zamiłowania do otaczającej przyrody, szczególnie ptaków. Partnerami projektu są szkoły z Estonii, Turcji, Francji i Hiszpanii. W ramach projektu dzieci uczyły się korzystania z różnych aplikacji, np. ChatterPix oraz Canva, a także dzięki kamerce internetowej podglądały życie sójek: od zakładania gniazda po wyfrunięcie piskląt.
Zapraszamy do oglądania etapów realizacji projektu poprzez wirtualną tablicę Padlet: https://padlet.com/jendrzejewskabonekk/birds-around-the-world-etwinning-project-klasa-1b-gxs7jtwtv3pvbtfq
Na to pytanie odpowiadali uczniowie klas drugich podczas zajęć z panią Katarzyną Pałczyńską. Podczas spotkań dzieci dowiedziały się jak zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby poszkodowanej, jak sprawdzać przytomność i oddech, wzywać pomoc, układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Dowiedziały się na czym polega pierwsza pomoc w przypadku zadławienia oraz jak wygląda resuscytacja krążeniowo-oddechowa, co to jest defibrylator AED i do czego służy. Po części teoretycznej uczniowie pod czujnym okiem prowadzącej przystąpili do praktycznego działania.
29 maja klasy drugie wyjechały na wycieczkę do Koronowa- Wioski ginących zawodów. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat garncarstwa. Brały udział w warsztatach, na których samodzielnie wykonały gliniane naczynie- kaganek oraz warsztatach igłą malowane, poznając haft krzyżykowy. Zwiedzały skansen dawnych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku. Po ciekawych zajęciach na dzieci czekały ziemniaczki z parownika i kiełbaski. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do pobliskich Pieczysk, by tam skorzystać z pięknego placu zabaw, który usytuowany jest na plaży. Zadowoleni i pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły.
Dnia 26 maja br. klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Mega Parku w Rudniku koło Grudziądza. Przeżyły tam westernową przygodę, a także obserwowały popisy polskich kowbojów w pięknej scenerii miasteczka z Dzikiego Zachodu. Kontakt z przyrodą zapewniło mini zoo, gdzie dzieci mogły stanąć oko w oko zarówno z żółwiami, czarnymi łabędziami, lamami, a nawet kangurem! Uczniowie na terenie parku mogli spotkać się z sylwetami wielu zwierząt. Drugie śniadanie dzieci spożyły w towarzystwie postaci z baśni i legend. Prawdziwą przygodą było spotkanie w Parku Jurajskim z dinozaurami, które wydawały dźwięki, ruszały się, a także robiły małe, wodne psikusy. Niezwykłą atrakcją była wizyta w kopalni złota, gdzie za pomocą specjalnych czerpaków można było spróbować szczęścia i samemu poszukać cennego kruszcu. Pod koniec wycieczki przyszedł czas na zabawę w Lunaparku. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Dzieci z klas 1-8 w asyście wychowawców świętowały spędzając wesoło czas na pikniku z grami, maskotkami, książkami, muzyką i ulubionymi przekąskami. Niespodzianką były pokazy straży pożarnej i lody. Dużą dawkę emocji dostarczył międzyklasowy turniej „Wyginam śmiało umysł, język i ciało”, w którym dzieci kl.1-3 rywalizowały w konkurencjach ruchowych, logopedycznych i plastycznych, a wychowawczynie prezentowały się jako modelki i sprawdzały swoje umiejętności sprzątania. Dzieci utrwaliły wizerunki swoich pań na pięknie wykonanych portretach. Uczniowie kl.4-8 brali udział w międzyklasowym meczu piłki nożnej.
To był świetnie i twórczo spędzony czas. Każda klasa otrzymała słodki upominek. Dziękujemy paniom Agnieszce, Alicji, Esterze, Oli, panu Dawidowi, Samorządowi Uczniowskiemu oraz całemu Gronu Pedagogicznemu za przygotowanie, zorganizowanie i świetne prowadzenie imprezy.
We wtorek 30 maja br. uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach malarskich, które poprowadziła pani Ewa Średniawa. Dzieci pod okiem zaproszonego gościa, malowały na płótnie farbami akrylowymi pejzaże wiosenne. Na korytarzu szkolnym powstała piękna wystawa dzieł młodych artystów, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Artyści nie mogą doczekać się kiedy zabiorą swoje prace do domu i ich bliscy będą podziwiać namalowane arcydzieła.
Dnia 30.05.2023r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do kina Helios w Bydgoszczy na film pt.: Niebo nie może czekać. Jest to dokument poświęcony błogosławionemu Carlo Acutisowi. Uczniowie poznali poruszające, pełne dobrych emocji i umocnienia wiary kino. Przed seansem filmowym dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Policją. Służby Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przeprowadziły pogadankę z uczniami na temat zagrożeń w zbliżającym się okresie wakacyjnym i przypomniały najważniejsze zasady bezpieczeństwa. W drodze powrotnej odwiedziliśmy pobliski zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku, gdzie wspólnie udaliśmy się na spacer.
20 maja pięciu uczniów z naszego koła szachowego reprezentowało naszą szkołę na szachowym turnieju: "Preludium talentów", który odbył się w Barcinie. Organizatorami turnieju było Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Międzyszkolna Liga Szachowa. Nasi uczniowie w pełni stanęli na wysokości zadania. Czterech z nich uzyskało tytuł finalisty. Oprócz nagród, medali i dyplomów nasi szachiści wywalczyli sobie cenne punkty na świadectwo ukończenia szkoły. Kończy się intensywny i bardzo udany szachowy rok w Dąbrowie Chełmińskiej. Z ogromnym impetem weszliśmy do szachowej elity szkół naszego regionu (czwarte miejsce w Lidze). Dziękuję przede wszystkim zawodnikom, a także Panu Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska, Dyrekcji Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej i Radzie Rodziców działającej przy naszej szkole, Prezesowi Międzyszkolnej Ligii Szachowej. Z niecierpliwością czekamy na następny rok.
red. Adam Marolewski, opiekun koła szachowego.
23 maja uczniowie ostatniej klasy naszej szkoły rozpoczęli tak jak ponad 500 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w Polsce, egzaminy ósmoklasisty. Zmagania potrwają do 25 maja. W czasie trzech dni uczniowie mierzą się z zadaniami z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia! Niech wyniki będą przepustką do wymarzonych szkół średnich i dalszej edukacji.
Nadszedł czas na podsumowanie Tygodnia Humanistycznego w naszej szkole. Dziękujemy najbardziej aktywnym uczestnikom za ich zaangażowanie. Nasi uczniowie dali się poznać, jako znawcy: literatury, teatru, ortografii, frazeologii, historii oraz wiadomości o Papieżu. Pokazali nam również, jak należy ładnie pisać. Mogliśmy podziwiać ich aktorstwo w spektaklach pt. „Podarunek” oraz „Jaś i Małgosia”, wzruszające recytacje utworów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz piękne prace plastyczne. Listę zwycięzców prezentujemy na oddzielnej karcie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zaangażowanym w proponowane aktywności.