Menu

 • Jeżyki na tropie Pani Jesieni

  Jeżyki na tropie Pani Jesieni

  Złota polska jesień rozgościła się u nas na dobre, przedszkolaki z grupy "0c" postanowiły zatem wybrać się do lasu i ją odszukać. Znalazły kolorowe liście, szyszki, żołędzie i wiele innych skarbów do jesiennego kącika przyrody, przeliczania i oczywiście do prac plastycznych. Pierwszym wytworem zerówkowiczów zostały kasztankowe ślimaki, żeby Pani Jesień wiedziała, iż nie ma za szybko nas opuszczać ;)

 • Jak Jeżyki Dzień Poczty świętowały...

  Jak Jeżyki Dzień Poczty świętowały...

  rzypadający na 18 października Dzień Poczty Polskiej stał się dla zerówkowiczów z grupy "Jeżyki" okazją do językowo-matematycznej rywalizacji. Dzieci w trakcie zabaw z sylabami i literami utrwalały wiedzę na temat pracy listonosza oraz drogi, którą musi przebyć przesyłka od nadawcy do adresata. Mogły wykazać się znajomością charakterystycznych dla poczty symboli, a podzielone na małe zespoły, rywalizowały ze sobą w przyklejaniu znaczków pocztowych według odpowiadających im figur geometrycznych. Zadanie to dowiodło, iż w pracy pocztowców nie tyle liczy się tempo, co dokładność. Oczywiście nie mogło się też obyć bez wizyty w placówce pocztowej, w której "Jeżyki" wysłały swoją własną pocztówkę z Dąbrowy Chełmińskiej do autorki Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała", pani Ludmiły Fabiszewskiej.
  Znając pracę naszych pocztowców, dotarła ona do adresatki lotem błyskawicy ;)

 • Jak to na wsi dawniej bywało...

  Jak to na wsi dawniej bywało...

   

  Choć miniony tydzień w grupie "Jeżyków" poświęcony był głównie zdrowemu żywieniu, to zajęcia w Chacie Chlebowej, do której w piątek wybrali się zerówkowicze, mogłyby raczej nosić nazwę "Jak to drzewiej na wsi bywało". Przedszkolaki dowiedziały się od Gospodarzy, jak ważne dla zdrowia jest picie żywej wody i spożywanie posiłków pochodzących z darów natury i pracy rąk własnych. W trakcie dwugodzinnych warsztatów mogły dosłownie na własnej skórze poznać, jak ciężkie było niegdyś życie na wsi. Nosiły więc wodę na szundach, prały galoty w balii na tarze, maglowały bieliznę i cięły drewno z Gospodarzem. Dla odzyskania siły zjadły podobiadek w formie razowego chlebka z dżemem jabłkowym, ale tuż po powrocie do przedszkola z apetytem spałaszowały nie tylko obiad, ale i upieczone pod czujnym okiem Gospodyni Chlebowej Chaty drożdżowe bułeczki. Prawdą więc jest, że każdy zuch lubi ruch, lecz po pracy... zje za dwóch ;)
 • "Chodzi listonosz tu i tam"....z wizytą w Urzędzie Pocztowym

  "Chodzi listonosz tu i tam"....z wizytą w Urzędzie Pocztowym

   

  Z okazji Dnia Poczty Polskiej, "Słoneczka" i "Sówki" wybrały się do Urzędu Pocztowego, gdzie miały okazję poznać "od kuchni" funkcjonowanie tej instytucji. Przygotowania do wyprawy rozpoczęliśmy już w naszej sali: przypomnieliśmy sobie, jak adresuje się list, oglądaliśmy i segregowaliśmy znaczki pocztowe, a na końcu stworzyliśmy własne skrzynki oraz kartki pocztowe. Na poczcie dowiedzieliśmy się między innymi, jaką drogę musi przebyć list, by trafić w ręce adresata, by utrwalić zdobytą wiedzę, postanowiliśmy wysłać kartkę z pozdrowieniami. Oglądaliśmy także "pokój listonoszy", który bardzo spodobał się dzieciom. Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Pocztowego za bardzo ciekawe zajęcia!
 • Dyskusyjny Klub Książki

  Dyskusyjny Klub Książki
 • Dnia 24 października 2018 r. odbędą się zebrania z rodazicami, wg poniższego harmonogramu:

  klasy I - V, godz. 16:00

  klasy VI - VIII i gimnazjyum, godz. 17:oo.

   

   
 • Tydzień warzyw i owoców w przedszkolu

  Tydzień warzyw i owoców w przedszkolu
  W ramach tygodnia poświęconemu warzywom i owocom "Słoneczka" klasyfikowały warzywa potrzebne do przyrządzenia zupy jarzynowej, pomidorowej, a także zielonej czy białej. Poznaliśmy też literkę
  "A" jak ananas, co utrwaliliśmy w pracy plastycznej. Oprócz tego "zasadziliśmy" całą grządkę marchewek, pietruszek i buraczków (wykonanych z woreczków foliowych oraz kawałków krepy). Przedszkolaki upiekły również czekoladowe ciasto z jabłkami, które zjadły do ostatniego okruszka :).
 • "Słoneczne" warzywa i owoce

  "Słoneczne" warzywa i owoce

   

  "Słoneczka" tydzień warzyw i owoców rozpoczęły od "Święta jabłka i jabłoni". Ułożyliśmy "jabłkowe puzzle", pod którymi musieliśmy zaleźć robaczka z owocowymi zagadkami. Później wybraliśmy się niemal do sadu, w którym zbieraliśmy jabłka do koszyczka. Koszyk pomalowaliśmy i zrobiliśmy na nim pieczątki z połówek jabłka. Na końcu wykonaliśmy sok jabłkowy. Mniam!
 • Z wizytą w Chacie Chlebowej

  Z wizytą w Chacie Chlebowej
  02.10. 2018 r. uczestnicy zespołu terapeutycznego wraz z rodzicami udali się do Chlebowej Chaty.
  To niezwykłe miejsce odkryło przed dziećmi czasy zupełnie dla nich obce. Zaprezentowano nam przedmioty gospodarstwa domowego, które zdecydowanie różnią się od tych współczesnych m.in. żelazko z duszą, drewnianą magielnicę i blaszaną tarę.
  Gospodarze Chlebowej Chaty, którzy przywitali nas słowami „Gość w dom, Bóg w dom”  przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Nasze pociechy mogły wykazać się wiedzą i cierpliwością podczas pieczenia bułek. Swoje umiejętności zaprezentowały podczas zabaw zręcznościowych, takich jak: łowienie ryb, spacer w kopytach czy też rzut do celu. Pośród uczestników są też i tacy, którym należy pogratulować siły i wytrwałości podczas cięcia drewna piłą ręczną. Jednakże wielkim zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, cieszył się kuprowy garnek, w którym smażyliśmy powidła. Uczestnicy wytrwale czekali na swoją kolej, by móc za pomocą bocianiej nogi mieszać cudownie pachnące śliwki. Dobra zabawa towarzyszyła nam przez cały czas, ale szczególnie podczas odgrywanie scenek, w których wcielaliśmy się w Kumę, Kuma, sprzedawcę, miejscowego gagatka i wiele innych ciekawych postaci. Gościnność Gospodarzy nie znała granic. Gospodyni przygotowała dla nas kompot z jabłek, który zachwycił smakiem naszych podopiecznych, a opiekunów przeniósł w beztroski czas dzieciństwa. Natomiast swojski chleb z masłem  i jeszcze ciepłymi powidłami sprawił, że nie chciało się  stamtąd wracać.
 • „Jarzynowe cudaki”

  „Jarzynowe cudaki”
  11 października w grupie „ Motylków” odbyło się niecodzienne zajęcie, dzieci z pomocą nauczycielek oraz rodziców wyczarowywały z warzyw śmieszne stworki. Praca ta wymagała puszczenia wodzy fantazji, jednak jak widać po wytworach, wyobraźni naszym dzieciom nie brakuje.
 • Questing ,,Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku”

  Questing ,,Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku”
  Questing jest grą terenową, polegającą na wędrówce nieoznakowanym szlakiem. Trasę przemierza się poprzez rozszyfrowywanie wierszowanych zagadek umieszczonych na ulotce lub w aplikacji internetowej. Celem gry jest ich prawidłowe rozwiązanie, które umożliwi dotarcie do miejsca, w którym ukryta jest pieczęć. Nagrodą za przejście trasy jest zdobycie pieczęci. Czas przejścia to ok. 1 godzina. Ulotki z questem można samemu wydrukować lub otrzymać bezpłatnie w recepcji Pałacu Nowego. Dostępna jest także wersja elektroniczna do pobrania na telefon, ze strony Questing.pl. Kanwą questingu ,,Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku” jest miejscowa legenda o nieszczęśliwie zakochanych młodych ludziach, których różnice społeczne, majątkowe i religijne rozdzieliły na zawsze.  Już jako świadkowie wielu wydarzeń oprowadzają nas oni po terenie parku, opisując wygląd okolicy sprzed wieków,  historię pałaców oraz swojej miłości. Upostaciowieniem ich uczucia są zrośnięte na terenie najstarszej części parku przypałacowego dwa klony polne. Drzewa są zresztą świadkami wielu wydarzeń na terenie Ostromecka. W samym parku przypałacowym znajdują się obecnie 63 drzewa o znamionach pomnika przyrody. To bogactwo przyrodnicze stało się inspiracją do powstania tego questu. Wędrując wierszowanym szlakiem po terenie parku , poznamy zatem wierzbę płaczącą, sosnę czarną- drzewo pochodzącego z terenów Austrii i Włoch, w nawiązaniu do pszczelarskich tradycji tych okolic będzie też lipa i oczywiście drzewo, którego liść znajduje się w herbie Gminy Dąbrowa Chełmińska, drzewo będące symbolem siły i długowieczności- dąb. Warto poprzez zabawę odkrywać dziedzictwo przyrodnicze i historyczne najbliższej okolicy oraz cieszyć się skarbami, które są na wyciągnięcie ręki.
   
   
   
 • 16.10.2018

  Moduł Koła zainteresowań został zmodyfikowany

 • Rajd rowerowy

  Rajd rowerowy
  W sobotnie przedpołudnie sympatycy dwóch kółek ze szkoły w Dąbrowie Chełmińskiej wzięli udział w jesiennym rajdzie rowerowym. Tego dnia pogoda wyjątkowo sprzyjała rowerzystom. Rozpieszczani promieniami słońca, cykliści mieli okazję podziwiać prawdziwą złotą polską jesień. Uczestnicy rajdu w dobrych humorach, po kilku krótkich postojach oraz dwóch godzinach pedałowania, dotarli do Zamku Bierzgłowskiego. A ów zamek, to:
  „żywa historia gotyku
  z duchowym bogactwem
  otulonym zielenią, opowiedziana
  w krzyżackich murach…”
  Po zwiedzaniu młodzież odpoczęła przy ognisku rozpalonym na terenie historycznego obiektu. Dalej droga doprowadziła nas do Bierzgłowa, gdzie zwiedziliśmy czternastowieczny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz wiatrak z 1867 roku. Około godziny piętnastej dojechaliśmy pod szkołę, gdzie domknęliśmy blisko 35 km pętlę rowerową.
 • Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego

  Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego
  9 października w 150 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Poczty. Właśnie tego dnia w 1874 r. na konferencji w Bernie powołano jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych - Światowy Związek Pocztowy. W związku z tym organizowane są liczne wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach pocztowych oraz konferencje, seminaria i warsztaty. U "Krasnoludków" i "Biedronek" oprócz Dnia Poczty i Znaczka Pocztowego świętowano również Dzień Listonosza. I tak owy przedstawiciel placówki pocztowej z Dąbrowy Chełmińskiej zawitał do dzieci z młodszych grup wiekowych. Pani Listonosz - Alicja Gołaś -  opowiedziała przedszkolakom, na czym polega praca listonosza i do czego potrzebna jest nam poczta. Nasz gość przybył do przedszkola z ogromną niespodzianką - dostarczył paczkę zaadresowaną do „Krasnoludków” i „Biedronek”. Znajdowały się w niej upominki związane z Pocztą Polską. Jednak oprócz znaczków, kopert, kartek pocztowych i przyborów piśmienniczych nasze przedszkolaki, na miłe zakończenie spotkania, otrzymały słodki poczęstunek w formie lizaków. W podziekowaniu za przemiłe spotkanie dzieci wręczyły Pani Listonosz - Dyplom Przyjaciela Przedszkola oraz zaprosiły na wystawę zaprojektowanych przez siebie znaczków pocztowych.
 • OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ-SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM

  OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO ŚWIĘTA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ-SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM
  Dnia 10.10.18  w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Biblioteki Szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Drabikiem. Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym, co skłoniło go do zostania pisarzem i jak powstają jego książki. Zabawne fragmenty bajek m.in. „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Odjazdowy zwierzyniec”, „Wielki skarbiec bajek” i innne czytane przez autora, wzbudzały wiele entuzjazmu i radości wśród uczestników. Odgadywane przez dzieci rymy oraz zagadki nagradzane były naklejkami i zakładkami. Autor nawiązał wspaniały kontakt z młodymi słuchaczami spotkania, a rymowanki na bieżąco układane przez Pana Drabika wzbudzały ogromny zachwyt, np. „zagadka dla Madzi, co sobie z tym poradzi”:-) Pisarz urzekł nauczycieli nie tylko swoim talentem, ale również skromnością. Za to wspaniałe spotkanie Pani Joanna Rutkowska w imieniu Dyrekcji i dzieci podziękowała symboliczną różą Panu Wiesławowi Drabikowi. Na zakończenie spotkania pisarz podpisywał książki, a specjalną dedykację, za mistrzowsko odgadywane zagadki, otrzymał uczeń o tym samym nazwisku. Wyróżnione również zostały dzieci uczęszczające na kółko biblioteczne i często wypożyczające książki (wskazane przez P. Rutkowską). Chętnych najmłodszych czytelników zapraszamy do zapoznania się w bibliotece szkolnej z nowościami Pana Wiesława Drabika.
  Gminnej Bibliotece Publicznej i Pani Glazie dziękuję za współpracę.
  Joanna Rutkowska
                                                                 

   

 • Światowy Dzień Uśmiechu

   Światowy Dzień Uśmiechu

  Radosne święto, obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku, świętowały wyjątkowo w poniedziałek 8 października przedszkolaki. Symbol żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face” zagościł w przedszkolu na cały dzień. Reprezentował dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Istnieją badania, które potwierdzają, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad.

  Przy okazji zabaw celebrujących Światowy Dzień Uśmiechu – „Krasnoludki” i „Biedronki” uczyły się rozpoznawać pozytywne i negatywne emocje oraz uczucia.

  Dowiedziały się również, że istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy oraz, że częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła - w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych. Także przedszkolaki z grupy "Słoneczka" dowiedziały się, jak należy dbać o uśmiech. Zgodziły się, że należy myć zęby dwa razy dziennie, pić dużo mleka i chodzić do dentysty. Postanowiliśmy pobawić się w stomatologa: liczyliśmy zęby i porównywaliśmy ich liczbę. Wykonaliśmy także model szczęki z masy solnej i fasoli, co sprawiło "Słoneczkom" mnóstwo radości, bo w końcu (u)śmiech to zdrowie!

   

   

 • Owocowo - warzywna jesień u Jeżyków

  Owocowo - warzywna jesień u Jeżyków
  Miniony tydzień upłynął zerówkowiczom z grupy "Jeżyki" nad wyraz zdrowo, bo pod znakiem owoców i warzyw. Dzieci dowiedziały się, jak rosną warzywa i owoce, miały okazję samodzielnie je przeliczać, ważyć, malować, a także kosztować wykonane z nich przetwory. Najwięcej radości przyniosło im jednak wykonanie ciastek z jabłkami oraz ciasta marchewkowego. Dzieci z zapałem kroiły jabłka i tarły marchewkę, w czarodziejski sposób oszczędzając swe paluszki ;) Nie dziwi więc, że i ciasto, które początkowo wydawało się wszystkich, przez wzgląd na zawartość warzywa, przerażać, okazało się przepyszne i zdrowe.
 • Sztafetowe Biegi Przełajowe

  Sztafetowe Biegi Przełajowe
  9 pażdziernika w Ostromecku odbyły się Gminne Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach  wzięły udział szkoły z Dąbrowy Chełmińskiej, Ostromecka i Czarża. W tym roku  bezkonkurencyjne okazały się sztafety z naszej szkoły, które zdominowały rywalizację we wszystkich kategoriach. Po zakończonych zawodach na uczestnikow czekały puchary, dyplomy oraz słodki poczęstunek i ciepła herbata. Zwycięskie ekipy wezmą udział w zawodach powiatowych, które odbędą się w najbliższy poniedziałek. Życzymy powodzenia !
 • Bezpieczeństwo w kuchni i świeży sok

  Bezpieczeństwo w kuchni i świeży sok
  Przedszkolaki z grupy „Biedronki” na zakończenie tygodnia, którego tematyką były „DARY JESIENI”, z wielką radością przygotowały ucztę ze świeżo wyciśniętego soku z ulubionych owoców. 4-latki pod czujnym okiem Pań własnoręcznie wykonywały czynności związane z cyklem powstawania soku, co sprawiło im ogromną satysfakcję. Należy dodać, że przed przystąpieniem do pracy, dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń, sprzętów kuchennych oraz o konsekwencjach nieodpowiedniego ich użytkowania.
 • Światowy Dzień Zwierząt

  Światowy Dzień Zwierząt
  4 października w przedszkolu najmłodsze dzieci uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Zwierząt.  Święto to zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji we Florencji, zaś w Polsce po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1993 roku. Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzęta to istoty żywe a nie rzeczy i, że mają swoje prawa. Dniem 4 października rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Obchody celebrują przede wszystkim organizacje ekologiczne oraz te, które działają na rzecz ochrony zwierząt. Organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt i na znęcanie się nad zwierzętami. Corocznie zachęcają też  do ich adopcji. 3- latki i 4- latki doskonale wiedzą, że zwierzęta to nie zabawki tylko żywe, czujące i reagujące istoty żywe, o które należy dbać zwłaszcza w nadchodzące okresy chłodów. Dzieci opowiadały o swoich „pupilach” i o tym, jak o nie dbają. Były również rozmowy (dot. sposobów pomagania, dokarmiania, dbania o dzikie zwierzęta i ptactwo zimą), podczas których przedszkolaki zaskakiwały ogromną wiedzą. W obchodach Światowego Dnia Zwierząt u „Krasnoludków” i „Biedronek” nie zabrakło również rozrywki. Najpierw podczas zabawy muzyczno-ruchowej dzieci „wybrały się do ZOO”. Była też gimnastyczna gra w „zwierzęcą kostkę ruchową”- naśladowanie różnych zwierzątek. Jednak najbardziej dzieciom spodobały się maski zwierząt, które same ozdabiały.
strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
  Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
 • tel : (052) 3816 060

Mapa