Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka, zabawa oraz mnóstwo emocji i kolorów. Tak w czwartek 11.02.2021r. było w naszej szkole i nawet pandemia nie odebrała nam chęci dobrej zabawy. Wręcz przeciwnie, dostosowując się do wymogów sanitarnych, każda klasa bawiła się tylko we własnym gronie, integrując się jeszcze bardziej ze sobą i z nauczycielami - wodzirejami.
Dzieci przebrały się w barwne stroje - dziewczynki zamieniły się w księżniczki, damy dworu, wróżki, czarodziejki, elfy, Wampiriny, a chłopcy w królów, królewiczów, rycerzy, policjantów, strażaków, budowniczych, DJ-ów, duchy i duszki. Byli też Spiderman, Superman, Sindbad i Alladyn oraz wiele innych postaci ze świata baśni i filmu. Wszyscy świetnie bawili się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brali udział w różnych konkursach. Królowały pląsy, taneczne zaprzęgi i pociągi, tańce indywidualne, w parach, trójkach, w różnym stylu - najważniejsze, że z humorem, radością i pozytywną aktywnością. Bywało też, że chłopcy i dziewczynki świetnie radzili sobie w roli prezenterów, Dj-ów oraz wodzirejek.
Sale były kolorowe od karnawałowych dekoracji: balonów, serpentyn, masek, kotylionów. Na stołach, z okazji Tłustego Czwartku, obok tradycyjnych słodko – słonych przekąsek królowały pączki, babeczki, chruściki. Wszyscy udowodnili, że można świetnie bawić się w każdych warunkach, najważniejsze, żeby być razem, ważne są chęci, dobry humor i nastrój – a tego nam nie brakowało. Pozostają wspaniałe wrażenia. Zabawa karnawałowa za nami, ale to nie koniec karnawałowych atrakcji, bo już w piątek i poniedziałek dalsze uciechy dla ducha – walentynkowe atrakcje!!!
Aż chce się chodzić do tak rozbawionej szkoły!
Informujemy, że w dniach 11.02 - 16.02.2021r. odbędą się zebrania online z wychowawcami klas.
Drzwi otwarte zaplanowano na dzień:
Szczegóły znajdą Państwo w informacjach przesłanych Librusem.
W niedzielę 7 lutego odbył się zaległy mecz ligowy piłki ręcznej dziewcząt w kategorii młodziczka. Tym razem udaliśmy się do Kęsowa gdzie pokonaliśmy miejscowy MKS Kęsowo 24:18.
Pomimo korzystnego wyniku był to bardzo zacięty mecz o czym świadczy chwilowe prowadzenie naszych rywalek w pierwszej połowie. Wcześniejsze mecze odbywały się z różnym szczęściem, ale w sumie na dwa mecze przed końcem zmagań grupowych zajmujemy trzecie miejsce w naszej grupie. Do rozegrania mamy jeszcze zaległe mecze z Junak Włocławek oraz z Mata Strzelno. Planem minimum na ten sezon jest trzecie miejsce w grupie oraz walka o miejsca V-VI w całej lidzie.
Dobre wyniki drużyny są wynikiem jej ciężkiej pracy na treningach. Zajęcia odbywają się regularnie ( z małą przerwą w listopadzie), od stycznia 2 razy w tygodniu.
Pomimo przeciwności losu, pandemii, czasem złych warunków pogodowych nie poddajemy się: GRAMY I TRENUJEMY DALEJ )
Zakończył się przegląd kolęd i piosenek zimowych, organizowany corocznie przez nasze przedszkole.
W tym roku po raz pierwszy odbył się on w formie online. Udział wzięło w nim łącznie 17 małych wykonawców, którzy potrafili nie tylko zmierzyć się z nieco trudnymi dla nich słowami, ale i tremą związaną z występem przed okiem kamery.
Z tego miejsca pragniemy gorąco podziękować i pogratulować wszystkim przedszkolakom, którzy wzięli udział w Przeglądzie i ogłaszamy, że decyzją Jury wszystkie dzieci otrzymały w tym roku wyróżnienie, bo nie sposób inaczej ocenić tak pięknych wystąpień, z których każde jest inne, ale przecież tak samo wyjątkowe. Dyplomy i nagrody już na Was czekają!
Zapraszamy Państwa do obejrzenia występów konkursowych i zapoznania się z listą laureatów Przeglądu.
"Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg może być kolorowy?
albo zielony, albo czerwony, liliowy albo beż."
("Śnieg" - Ludwik Jerzy Kern)
Uczniom klasy 1a właśnie to przyszło do głowy.... Dzieci postanowiły puścić wodze fantazji i w ramach plastyki zmierzyły się ze sztuką "graffiti na śniegu" Okazuje się, że dla pierwszaków nie ma rzeczy niemożliwych. W mgnieniu oka tradycyjny biały śnieg zamienił się w wielobarwne dzieło. Jak widać góry nie stanowią dla nich żadnego probleu zwłaszcza te lodowe.
Po naszych najmłodszych zawodnikach LKS Dąbrowa Chełmińska nadszedł czas na sportowe zmagania nieco starszych uczniów. W niedzielnych meczach w ramach turnieju UNIA CUP w Solcu Kujawskim udział wzięli chłopcy z rocznika 2012 - Żacy oraz nieco od nich starsi Orlicy. Emocji było co niemiara tym bardziej, że 4 zwycięstwa i 1 remis dały naszym Orlikom zwycięstwo w turnieju. Gratulacje!
Zakończył się szkolny konkurs fotograficzny "Upoluj zimę w obiektywie". Podajemy wyniki konkursu i gratulujemy wszystkim uczestnikom celnych ujęć, bo na nadesłanych zdjęciach widać zimę w pełnej jej krasie.
W sobotni poranek nasi uczniowie i przedszkolacy z rocznika 2014 i młodsi wrócili po przerwie na "boisko", by rozegrać swój pierwszy mecz. Ich przeciwnikiem byli zawodnicy Akademii Piłkarskiej GOL z Chełmży. I choć mecz, z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia, musiał odbyć się bez udziału widowni, to naszym małym zawodnikom LKSu Dąbrowa Chełmińska nie zabrakło zapału, sił, energii oraz oczywiście umiejętności, by rozegrać to spotkanie brawurowo.
Szanowni Państwo,
Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska img20210127_12335217.pdf w dniach 1 - 12 lutego 2021r. odbędzie się przyjmowanie wniosków w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkola (wraz z oddziałami "0") oraz klas pierwszych szkoły podstawowej.
Wnioski do pobrania:
Przedszkole, zerówka:
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_2019-2020-21-22.doc
Klasa pierwsza SP:
kwestionariusz_zapisu_dziecka_do_..._klasy_19.20.21.22_-_Kopia.doc
Babcia i Dziadek to zaraz po rodzicach najbardziej ukochane przez dzieci osoby na świecie. Nic w tym dziwnego, bowiem któż jak oni potrafi rozpieszczać dzieci, dogadzać ich pustym brzuszkom i rozpędzać złe chmury, gdy na dziecięcych twarzach zagoszczą smuteczki. Nasze przedszkolaki kochają swoich Dziadków ogromnie, stąd też od zakończenia ferii zimowych pracowały jak mróweczki, by uczcić ich święto w sposób najbardziej wyjątkowy. Drodzy Dziadkowie - to dla Was :)
STO LAT dla Babci i Dziadka, zdrowia, szczęścia i radości wiele!!!
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, Oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją dziecięce rozterki, bezgranicznie kochają swoje wnuczęta, które są dla nich radością życia.
Dlatego Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto zarówno dla wnucząt oraz kochających babć i dziadków – radosne i wzruszające.
Z tej okazji uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pragnęli ugościć kochane babcie i kochanych dziadków w naszej szkole, ale niestety w tym szczególnym roku okazało się to niemożliwe do zorganizowania z powodu pandemii.
Dzieci z wychowawcami tradycyjnie wykonały upominki: laurki, medale, wisiorki,i uczciły te ważne święta inaczej – zorganizowały w klasach mini uroczystości i nagrały je,a swoje najszczersze uczucia miłości i wdzięczności wyraziły w życzeniach, recytacjach i śpiewanych piosenkach.
Kochane Babcie i Kochanych Dziadków zapraszamy przed ekrany :)
Informujemy, że od poniedziałku tj. 18.01.2021r. świetlica szkolna czynna jest w swych standardowych godzinach pracy czyli od 6:30 do 17:00.
Jednocześnie pragniemy poinformować, iż uczniowie klas 4-8 mają możliwość kontynuowania nauki zdalnej również z budynku szkoły. W tym celu przygotowane zostały dla nich stanowiska pracy, dlatego (zwlaszcza w przypadku jakichkolwiek trudności) zachęcamy do korzystania z tej właśnie opcji.
Szanowni Państwo,
W związku z decyzją MEN o powrocie uczniów klas I-III do nauki stacjonarnej z dniem 18 stycznia 2021r. zamieszczamy, obowiązujący od najbliższego poniedziałku, rozkład jazdy autobusów szkolnych.
Audiobooki, czyli książki do słuchania. Jakie wybrać? Jak słuchać?
Dlaczego warto podsunąć dzieciom audiobooki? Czy to dobry pomysł, aby zastąpiły one papierową książkę? Czy jest jakiś pożytek ze słuchania bajek, opowiadań przez najmłodszych? Od czego zacząć?
Na początku warto zaznaczyć, że audiobooki nie zastępują i nie powinny zastąpić dzieciom książek papierowych. Każdy słuchacz audiobooków czyta książki papierowe, dlatego nie trzeba się obawiać zniechęcenia najmłodszych do czytania!
Audiobook sprawdzi się podczas jazdy autem - zamiast tabletu lub włączony przy zabawie „w tle”. Wieczorem, kiedy już oczy się same zamykają, a dziecko chce jeszcze jedno opowiadanie… Wtedy też warto sięgnąć właśnie po audiobooki.
Słuchania audiobooków trzeba się nauczyć. Jeśli dziecko nie potrafi się dłużej skupić na jednej rzeczy, to zanim podsuniesz mu Harrego Pottera, warto zacząć od Dynastii Miziołków. To audiobook dużo krótszy i przez to łatwiejszy do przesłuchania i skupienia. Ważne, żeby zacząć od książek, które dziecko na pewno polubi. Nie każ też dzieciom siedzieć nieruchomo przy słuchaniu, niech malują, układają klocki albo słuchają audiobooków przed zaśnięciem lub podczas jazdy samochodem.
Czy są jakieś dodatkowe korzyści ze słuchania audiobooków?
Słuchanie najlepszych interpretacji aktorskich, zwracanie uwagi na modulację głosu, ton, przekazywanie emocji samą narracją pomoże najmłodszym lepiej rozumieć i zrozumieć otaczający świat. Dodatkowo rodzice dzieci z dysleksją często wykorzystują audiobooki, by pomóc dzieciom zapoznać się z lekturą szkolną. Dziecko słucha audiobooka śledząc oczami tekst w książce.
Jak słuchać
Audiobooki wydawane są w dwóch formatach: na płytach CD oraz w formie plików. Płyty są proste w zakupie i obsłudze. Kupisz je w sklepie lub wypożyczysz w bibliotece i odtworzysz na komputerze, w samochodzie, na odtwarzaczu CD-MP3, przegrasz na telefon, odtwarzacz mp3. Audiobook w formie pliku kupisz w sklepie internetowym (Audioteka, Storytel, Virtualo, EmpikGo, Publio, Woblink itp.) i od razu jest on dostępny do przesłuchania. Można go odsłuchać w przygotowanych przez sklep aplikacjach na telefon lub też wgrać na telefon, mały odtwarzacz mp3, ściągnąć na komputer i odtwarzać tak samo, jak muzykę.
Od czego zacząć
Oczywiście od najlepszych audiobooków. W przypadku książek do słuchania liczy się nie tylko sama treść, ale też interpretacja aktora. Poniżej znajdziecie kilka audiobooków, które z przyjemnością wysłucha Twoje dziecko, ale także i Ty.
WIEK 5+
WIEK 7+
WIEK 8
WIEK 10+
WIEK 11+
WIEK 13+
Gorąco zachęcam wszystkich do korzystania z audiobooków,
Nauczyciel bibliotekarz
Joanna Rutkowska
Źródło:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/audiobooki-czyli-ksiazki-do-sluchania-jakie-wybrac-jak-
sluchac
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie był dla uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej bardzo pracowity. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne, m.in laurki dla Świętego Mikołaja, choinki czy renifery. Dbaliśmy o to, żeby powiedzieć sobie coś miłego, dobre słowa kierowaliśmy w listach i życzeniach, kartach świątecznych do bliskich oraz przyjaciół. Czytaliśmy wiersze o tradycjach bożonarodzeniowych, śpiewaliśmy kolędy, a nawet...przedstawiliśmy jasełka! Udało się nam wytworzyć szczególny świąteczny nastrój.
To, jak pracowaliśmy i przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia przedstawimy w krótkiej relacji zdjęciowo-filmowej. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Dziękujemy również Pani Pedagog Marcie Jankowskiej, która zachęcała nas do pomocy innym w ramach świątecznej akcji MEN „Razem na Święta”.
Wesołych Świąt i Dobrego Nowego Roku życzą Uczniowie i Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
- Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
Jasełka
Kolęda "Nie było miejsca dla Ciebie" zaśpiewana przez Adriana Michałka i jego mamę
Jasełka
Uczniowie naszej szkoły od tygodni spotykają się za pośrednictwem komputerów i tak też przygotowywali się oni do świąt Bożego Narodzenia. Inaczej jednak w naszym przedszkolu, gdzie świąteczną atmosferę czuć w każdym możliwym miejscu. Od pierwszych dni grudnia dzieci tworzyły świąteczne dekoracje, brały udział w konkursie plastycznym na kartkę bożonarodzeniową oraz uczyły się kolęd i pastorałek, by 22 grudnia móc je wspólnie odśpiewać przy wigilijnych stołach. Dzieci wraz z wychowawczyniami złożyły sobie nawzajem życzenia, a następnie dzieliły się radością, wynikającą z odwiedzin Gwiazdora.
W dniu 23 grudnia nasze przedszkolaki dawnym obyczajem poniosły kolędę w świat. Dzieci nie tylko odśpiewały kilkukrotnie kolędę "Przybieżeli do Betlejem", ale i złożyły najlepsze życzenia Panu Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska - Radosławowi Ciechackiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, a także Dyrektorowi Gminnej Przychodni - Panu Marcinowi Smykowskiemu, Pani Annie Wilskiej - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz wszystkim pracownikom miejscowego banku. Na zakończenie udały się także do naszej szkoły, gdzie na ręce Pani Wicedyrektor Danuty Zielińskiej przekazały życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, a także całej społeczności naszego Zespołu Szkół.
W imieniu dzieci oraz pań z przedszkola kierujemy te życzenia również i do Państwa. Wesołych Świąt!
Szanowni Państwo,
Informujemy, że świetlica szkolna w dniach: 23, 28, 29, 30 grudnia pełni dyżur w swych zwyczajowych godzinach.
Publikujemy Zarządzenie Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska z dn. 21 grudnia 2020r. ws. konkursów na stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, Dyrektora Zespołu Szkół w Czarżu i Dyrektora Zespołu Szkół w Ostromecku.
Treść Zarządzenia oraz Ogłoszenie o konkursie w załączniku: 20201221145006.pdf
Opublikowano: 22.12.2020r.