27 maja klasy 5 c i 8 a, udały się na wycieczkę do Bydgoszczy. Pierwszym punktem wyjazdu był seans filmowy w Multikinie. Uczniowie obejrzeli film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak”. Przepiękny film o odwadze, życzliwości oraz empatii. Pod koniec filmu ciężko było nie uronić łzy.
Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy była „Barka Lemara” cumująca przy nabrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy-symboli Bydgoszczy. Uczniowie wysłuchali historii dotyczącej barki, zwiedzili pokład oraz mieli możliwość wrzucenia koła ratunkowego, które „spełnia życzenia”. Wycieczka dostarczyła młodzieży wielu wrażeń!
„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.” – Maria Skłodowska-Curie W zeszłym tygodniu obchodziliśmy w szkole Dzień Chemika. Z tej okazji 5 czerwca gościliśmy w naszej szkole Pana Bartka, znanego z przeprowadzania ciekawych eksperymentów chemicznych. Podczas tych zajęć rozbudzaliśmy u dzieci ciekawość otaczającym światem, uczyliśmy prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków. 13 czerwca Szkolne Koło Chemiczne zorganizowało zajęcia laboratoryjne dla wszystkich chętnych uczniów. Podczas eksperymentowania uczniowie mogli korzystać ze sprzętu laboratoryjnego i sami wykonać najciekawsze doświadczenia chemiczne, poznając przy tym zasady świata chemii.
6 czerwca uczniowie klasy 6a, 5a i 5b udali się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Dzieci zwiedziły unikalne w skali świata obiekty, takie jak: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW Gryf Pomorski, Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR był Dom do Góry Nogami, cieszący się ogromną popularnością wśród dzieciaków, które na własnej skórze mogły odczuć efekty zawirowań błędnika. Na terenie ośrodka wypoczynkowego Słoneczko w Łebie skorzystali z takich atrakcji jak: boiska sportowe do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, kilkustanowiskowej trampoliny, mini golfa, placu zabaw czy stołów do tenisa stołowego. Na koniec dnia, po obiadokolacji udali się na zachód słońca nad Bałtyckim Morzem. 7 czerwca uczniowie wybrali się na długi spacer po słynnych ruchomych wydmach Słowińskiego Parku Narodowego.
Klasa 2b w ramach nagrody w konkursie „Spotkania ze sztuką” organizowanym przez Fundację PGE udała się na wycieczkę do Gdańska do Muzeum Narodowego. Wszystko za sprawą Natalii Kunc, która zastała laureatką we wspomnianym konkursie, wygrywając wycieczkę dla klasy. W podróży towarzyszyli nam także koleżanki i koledzy z klasy 2a. W muzeum dzieci uczestniczyły w lekcjach pt. „Wędrówka tropem uciekających eksponatów” oraz „Piekło - niebo. O Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga”. W trakcie zajęć musieliśmy sprawdzić kilka muzealnych zakamarków i wykonać określone zadania. Dzieci dowiedziały się także po co właściwie są muzea, skąd biorą się eksponaty oraz jak o nie dbać. Będąc w Gdańsku odwiedziliśmy Fontannę Neptuna oraz Westerplatte - miejsce niezwykle ważne w historii Polski i świata. To symbol polskiego bohaterstwa, oporu i patriotyzmu. Na koniec udaliśmy się do Brzeźna, które okazało się świetnym miejscem na spacer i wypoczynek nad morzem. To była wspaniała wycieczka!
Ostatnią odsłoną Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: "Zabawa sztuką" było zaproszenie wszystkich uczniów z klas 1-3 do happeningu artystycznego Działa-MY! Dzieci na przerwach mogły wspólnie utworzyć dzieło plastyczne. Wydarzeniu towarzyszyło założenie, że każdy artysta zaczynał jako amator, a ponadto w każdym człowieku tkwi chociaż cząstka artysty. Największą radość sprawiło dzieciom pozostawienie odcisku swojej dłoni, co w historii sztuki odnajdujemy już w czasach prehistorycznych. Działanie to pokazało, jak uniwersalną formą wyrazu jest sztuka.
13 maja uczniowie klasy 1a i 1c wybrali się w kosmiczną podróż do Planetarium w Toruniu. Podczas seansu: "Kolorowy kosmos" mogli sprawdzić czy niebo faktycznie jest czarno-białe. Teraz już wiemy, że podczas kosmicznych podróży, dostrzec możemy wiele kolorów, odcieni i barw a czarno-białe wieczorne niebo to tylko złudzenie. Po seansie udaliśmy się na lody do lodziarni Lenkiewicz.
Klasy 2b, 3a i 3b, w ramach wygranego projektu w konkursie Budżet Uczniowski, wykonały ławki na boisku szkolnym. Tego wspaniałego miejsca do odpoczynku nie byłoby, gdyby nie współpraca całej społeczności szkolnej. Dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z miejsca akcji!
W dniu 23 maja w naszej szkole po raz kolejny odbył się Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych, w którym wzięli udział uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami. Była to okazja, aby pieśnią radośnie uczcić Polskę i naszą Niepodległość. Jednocześnie przez śpiew i muzykę ożywiliśmy pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny.
We wtorek 21.05.24 roku Uczniowie Zespołu Terapeutycznego i klasy 5c zwiedzili atrakcje kompleksu pałacowego w Ostromecku, a następnie udali się na piknik. Głównym celem była niespodzianka dla rodziców! Piękna piosenka w wykonaniu dzieci dla RODZICÓW z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Ojca. DZIĘKUJEMY!
Majowa pogoda zachęca do wędrówek. Dzieci z klas 1-3 również wyruszyły w niezwykłą podróż. Za sprawą projektu czytelniczo - przyrodniczego "Wyprawy do parków narodowych z żubrem Pompikiem" przeniosły się na piaszczyste tereny Słowińskiego Parku Narodowego. Podróżując wraz z rodziną żubrów, uczniowie poznali najważniejsze atrakcje przyrodnicze tego miejsca. Zachłanność spotkanej mewy udowodniła, że bycie egoistą nie popłaca, a dzielenie się z innymi (nawet z siostrą!), przynosi szczęście i satysfakcję. Wszystkie spostrzeżenia dzieci mogły zapisać w specjalnie przygotowanym Dzienniczku Wyprawy.Autor cyklu książek Żubr Pompik. Wyprawy., który został wykorzystany w projekcie, pan Tomasz Samojlik, dzięki swej uprzejmości, przesłał uczniom naszej szkoły życzenia z okazji wyruszenia w tą niesamowitą czytelniczo-przyrodniczą przygodę. W imieniu społeczności szkolnej, dziękujemy Panu Tomaszowi za udzielenie zezwolenia na wykorzystanie wykreowanych przez niego postaci i grafik do celów edukacyjnych.
Nasza szkoła otrzymała odznakę szkoły eTwinning za realizację międzynarodowego projektu przyrodniczo-językowego Birds around the world. Uczniowie z klasy 2b realizowali szereg działań z kolegami i koleżankami z z Estonii, Turcji, Francji i Hiszpanii. W ramach projektu dzieci uczyły się podstawowych słów i zwrotów w języku angielskim, korzystania z różnych aplikacji, np. ChatterPix oraz Canva, a także dzięki kamerce internetowej podglądały życie sójek: od zakładania gniazda po wyfrunięcie piskląt. Odznaka Szkoły eTwinning przyznawana jest projektom, które prezentują wysoki poziom w kwestii innowacyjności i kreatywności, a także w interesujący sposób korzystają z technologii TIK. To wyróżnienie, które potwierdza wysoką jakość szkolnego projektu na poziomie europejskim.
W dniach 14, 15 i 16 maja ucziowie klasy VIII przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu. Z całą pewnością dotychczas zdobyta wiedza, nabyte umiejętności oraz kompetencje przyniosą wymierne efekty. Życzymy, aby wyniki, które uzyskacie, odpowiadały oczekiwaniom i zapewniły możliwość realizacji dalszych życiowych planów – również tych, związanych z kontynuacją nauki w wybranych szkołach ponadpodstawowych. Realizujcie w kolejnych latach swoje pasje i rozwijajcie zdolności. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!
W dniach 9 i 13 maja 2024 r. odbyło się wyczekiwane podsumowanie Tygodnia Humanistycznego klas 4-8 i edukacji wczesnoszkolnej. Chociaż wyłoniono zwycięzców, należy podkreślić, że wszyscy, którzy wzięli udział w konkursowych zmaganiach, zasługują na ogromne brawa! Dziękujemy za tak liczną obecność i zainteresowanie. Pokazaliście po raz kolejny wiele swoich talentów, które warto rozwijać i udoskonalać. Bo jak napisał Molier: „Doprawdy, jak to miło coś umieć!”
A oto zwycięzcy:
Klasy 4-8
Konkurs frazeologiczny:
I. Jakub Drabik
II. Piotr Pokora
III. Karol Grabski
Konkurs recytatorski i poezji śpiewanej:
I. Aleksandra Gierlicka
II. Agata Kierzkowska, Martyna Barczyńska
III. Zofia Człapa
Wyróżnienia:
Anastazja Karadymus
Maciej Sikora
Piotr Pokora
Dyktando „O Pióro Dyrektora Szkoły”:
Dawid Jarkowski – w kategorii klas 4
Anna Wójcik – w kategorii klas 5-6
Jakub Drabik – w kategorii klas 7-8
Konkurs kaligraficzny:
I. Mikołaj Kołakowski
II. Agata Kierzkowska
III. Maria Zasadzka
Konkurs „Poezja obrazem malowana”:
Natalia Gruszka
Antonia Strzelecka
Sara Kisielewska
Klasy 1-3
Dyktando „O Pióro Dyrektora Szkoły”
Klasy 2
I. Hubert Szydłowski - „Mistrz Ortografii”
II. Aleksandra Hanelt
III. Antoni Pachota
Klasy 3
I. Dominik Berendt - „Mistrz Ortografii”
II. Piotr Zwiewka
III. Igor Ziółkowski
Konkurs kaligraficzny dla klas pierwszych „Z kaligrafią za pan brat”
I. Natalia Bulczak
II. Nicola Sosińska
III. Iga Lipska
„Popołudnie z poezją dla dzieci” - konkurs recytatorski
I. ex aequo Barbara Biskup i Hubert Szydłowski
II. Nicola Sosińska
III. Hiacynta Finc
Wyróżnienie: Jakub Nowakowski
Konkurs plastyczny „Poezja obrazem malowana”
I. Pola Banach
II. Lena Sławska
III. Emilia Wilska
Wyróżnienie: Natalia Kunc
Konkurs plastyczny „Spotkanie św. Jana Pawła II z bł. ks. Stefanem Frelichowskim”
I. ex aequo Zofia Garlej i Natalia Kunc
II. Zofia Lewandowska
III. Mikołaj Wieczorkowski
Dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok!
Nauczyciele Zespołu Humanistycznego i Edukacji Wczesnoszkolnej
W ubiegłym tygodniu zakończył się Tydzień Humanistyczny w naszej szkole. W tym czasie odbyło się wiele ciekawych wydarzeń oraz konkursów, m.in.: świętowaliśmy Światowy Dzień Książki; starsi uczniowie czytali młodszym; uczniowie zmierzyli się w turnieju dotyczącym zabytków Dąbrowy Chełmińskiej i okolic; wykazali się umiejętnością pięknego pisania na konkursie kaligraficznym; walczyli o „Pióro Dyrektora szkoły” na konkursie ortograficznym; zaprezentowali swój talent w „Konkursie recytatorskim i poezji śpiewanej”; pokazali swój talent artystyczny w konkursie „Poezja wierszem malowana” oraz konkursie religijnym – „Spotkanie Świętego Jana Pawła II z Błogosławionym Stefanem Frelichowskim”. Uwieńczeniem Tygodnia Humanistycznego były warsztaty taneczne i przedstawienia teatralne. Przedszkolacy przybliżyli młodszoszkolnym kolegom Kaszuby oddając w swoim występie piękno, historię i atrakcyjność regionu. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy tak licznie wzięli udział w konkursach i byli zaangażowani w wydarzenia odbywające się w tym czasie.
Dnia 25.04.24 klasa I a, 30.04.24 klasa Ib i 08.05 klasa Ic zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Podczas wstępnej pogadanki z nauczycielem – bibliotekarzem uczniowie wykazali ogromną aktywność. Aktyw biblioteczny urozmaicił imprezę ciekawym przedstawieniem, które dostarczyło wielu wrażeń. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i regulamin biblioteki oraz upominek.
10.05.2024 roku odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy kierowane do uczniów klas IV-VIII. Zostały one prowadzone przez przedstawicieli OSP Dąbrowa Chełmińska. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe oraz informacje, które należy podać przy zgłaszaniu zdarzenia. Dowiedzieli się, jak należy postępować podczas udzielania pomocy osobie nieprzytomnej, a także jak zareagować podczas ataku epilepsji czy cukrzycy. Młodzież została również poinformowana o konsekwencjach nagrywania i publikowania informacji ze zdarzenia. Było to bardzo wartościowe spotkanie, gdyż poszerzyło ono zakres wiedzy z dziedziny pierwszej pomocy.
W poniedziałek, 6 maja, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów ekologicznych w ramach tegorocznego Dnia Ziemi pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.
Współorganizatorem i sponsorem nagród był Urząd Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej.
Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac literackich i plastycznych. Młodzi twórcy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i pomysłowość oraz rzetelne podejście do zagadnień dotyczących troski o nasze środowisko naturalne.
Nagrodziliśmy wszystkich uczestników konkursów.
Życzymy Wam sukcesów w rozwijaniu pasji przyrodniczych!
W poniedziałek 15 kwietnia odbyło się wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom konkursu Wiosenny EKO OWAD. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-VIII w dwóch kategoriach wiekowych. Zadaniem konkursowym było wykonanie owada z materiałów pochodzących z recyklingu, np. butelek, patyczków, kartonów itp. Wszystkie prace zostały wykonane w technice przestrzennej. Do konkursu zgłoszono 24 prace. Wszyscy uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i dokładnością wykonania. Najciekawsze prace składały się z bardzo wielu elementów.
Wynik konkursu przedstawia się następująco: kl. I-III: 1.Malwina Wasielewska - kl. 1b; 2.Marcel Kończewski - kl. 1c; 3.Szymon Piechocki - kl. 1c, Ewelina Arczyńska kl 1b.
kl. IV-VIII: 1.Zuzanna Zielińska - kl. 5a; 2.Aleksandra Gierlicka - kl. 5b; 3.Maja Marszalik - kl. 7b. Uczniowie wyróżnieni: 1.Franciszek Wójcik - kl. 4b; 2.Emilia Zatorska - kl. 1b; 3.Lena Gapska - kl. 7b; 4.Ksawery Sznycz kl 1b; 5.Bartłomiej Bulińska - kl. 5b; 6.Artur Schidt-Kozłowski - l. 1b; 7.Małgorzata Król - kl. 1c. Wymienionym uczniom gratulujemy, a dla wszystkich niech ten konkurs będzie zachętą do właściwego wykorzystania surowców pochodzących z naszej Ziemi, starannej segregacji, a w razie możliwości naprawy i powtórnego wykorzystania danej rzeczy.
Tegoroczny Dzień Ziemi obejmował wiele aktywności edukacyjnych, ruchowych i artystycznych, w których uczestniczyła cała społeczność szkolna.
W poniedziałek wspólnie podjęliśmy akcję „Sprzątania świata”, skupiając się na naszej najbliższej okolicy.
We wtorek i w środę uczniowie klas V i VII wraz z wychowawcami i nauczycielami wf udali się rowerami do szkółki leśnej w Janowie. Poznaliśmy jej funkcjonowanie i pracę leśnika. Przy ognisku wysłuchaliśmy intersujących opowieści o lesie i jego mieszkańcach.
Nasi młodsi koledzy i koleżanki z klasy Ia odkopali i zaprezentowali swój projekt przyrodniczy pt. „Kapsuła czasu”. Z zakopanych jesienią odpadów zachowały się jedynie aluminiowa puszka i foliowa torba.
W piątek zakończyliśmy przyjmowanie prac na konkurs literacki i plastyczny. Byliśmy pod wrażeniem kreatywności i talentu naszych młodych artystów.
Wasze zaangażowanie i aktywny udział w działaniach promujących dbanie o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne, pokazały, że potraficie dostrzec jego piękno i bogactwo, i zatroszczyć się o nie.