Menu

  • Nie zapomnij o czytaniu!

    Drodzy Rodzice! Kochane Dzieci! Koleżanki i Koledzy!

    Żałuję, że nie mogę spotkać się z Wami w „naszej” bibliotece, porozmawiać o książkach, które warto przeczytać, podpowiedzieć w wyborze lektury, doradzić indywidualnie czy podzielić się swoimi spostrzeżeniami i gustami literackimi z młodzieżą w Dyskusyjnym Klubie Książki. W ramach akcji #Zostań w domu zachęcam Was do sięgnięcia po ciekawą książkę. Wykorzystajcie ten czas! Polecam Wam również ciekawe strony:

    https://www.wierszedladzieci.pl/ – dla młodszych.

    Na stronie znajdziecie Państwo wiersze, bajki, zadania. To znakomita zabawa podczas której dziecko poznaje i utrwala swoją wiedzę o otaczającym go świecie, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Jeśli chcecie Państwo sprawdzić wiedzę swoich dzieci z przeczytanych lektur w formie zabawy (rozwiązywanie krzyżówek) zachęcam do odwiedzenia strony:

    https://progmar.net.pl/szkola/jpolski/krzyzowki-z-lekturami

    Pamiętajcie również o bezpieczeństwie! Polecam filmy instruktażowe dla młodszych i starszych klas:

    https://www.cyfrowobezpieczni.pl/filmoteka/
    Miejmy nadzieję, że ten trudny czas szybko minie i znów się zobaczymy😊


    Pozdrawiam Wszystkich i życzę Wszystkim zdrowia. Pamiętajcie o częstym myciu rąk.

    Pani Asia z biblioteki 😊

  • Porozmawiajmy o emocjach. Zaproszenie na webinar

    Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice
    Ostatnie dni są dla nas wszystkich bardzo trudne. Wokół siebie nie mamy koleżanek i kolegów z klasy, przyjaciół, brakuje nam wspólnych wyjść, własnej przestrzeni, rozrywek poza domem. Wydaje się, że przez epidemię koronawirusa życie szkolne i towarzyskie legło w gruzach. Dodatkowo dom zamienił się w szkołę i być może w wielu rodzinach życie podporządkowane jest matematyce czy też innym przedmiotom. Musicie wiedzieć, że nikogo nie cieszy taka sytuacja. Nauczyciele tak ja Wy, tęsknią za szkołą. Myślimy o Was. Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i bezpieczni. Brakuje nam Waszych opowieści, uśmiechów i energii. Musimy to przetrwać! Poradzimy sobie! Aby Wam w tym pomóc, zachęcamy Was, Uczniowie oraz Rodzice (szczególnie dzieci młodszych) do udziału w webinarze- rozmowie, która odbędzie się 9 kwietnia. Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajdziecie więcej informacji.

    Psycholog Zofia Szynal z Uniwersytetu SWPS będzie rozmawiać z Przemysławem Staroniem, Nauczycielem Roku 2018 o emocjach związanych z koronawirusem. Spotkanie jest przeznaczone dla młodzieży, ale również mogą z niego skorzystać rodzice, aby móc pomóc swoim dzieciom. Udział online, jest bezpłatny. Zanim ruszy ów webinar, możecie już teraz posłuchać rozmowy nt. Jak skutecznie uczyć się w domu? Ta rozmowa znajduje się pod drugim linkiem.

    https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/403-webinarium/21444-koronawirus-jak-sie-czujesz-porozmawiajmy-o-emocjach-webinar-dla-mlodziezy

    https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21467-koronawirus-jak-skutecznie-sie-uczyc-w-domu

    Zachęcamy i pozdrawiamy, Wasi Nauczyciele.

  • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

    Od 30 marca ruszyły pierwsze lekcje z z TVP. Tematy i zagadnienia w przystępnej dla dzieci formie będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej, a także na VOD.TVP.PL Jest to propozycja TVP i MEN Szkoła z TVP. Nasi Nauczyciele będą proponowali realizację wybranych tematów i zagadnień poprzez tę formę przekazu.

    Plan poszczególnych lekcji dostepny pod linkiem:

    https://www.tvp.info/47335893/edukacja-w-czasie-epidemii-szkola-z-tvp-juz-otwarta-sprawdz-plan-lekcji

  • Rekrutacja do przedszkola i klasy I SP zakończona

    Szanowni Pańswo!

    Informujemy, że zakończyła się rekrutacja uzupełniająca do Przedszkola oraz I klasy SP w Dąbrowie Chełmińskiej. Wszyscy kandydaci zostali zakwalifikowani!

  • W prostych słowach o koronawirusie

    Szanowni Państwo, przesyłamy Wam w załączniku prostą, ale pięknie ilustrowaną książeczkę o koronawirusie, stworzoną przez Wydawnictwo Olesiejuk. Może być ona punktem wyjścia do rozmów z dziećmi na temat obecnego zagrożenia, ale i profilaktyki przeciwko wszelkim innym wirusom. Wiedzy i dobrych praktyk nigdy za dużo. Razem dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

    Koronawirus.pdf​​​​​​​

  • Nauka zdalna

    Jak powszechnie wiadomo zdalne nauczanie w szkołach będzie się odbywało od 25 marca do 10 kwietnia. Szczegółowe informacje zostały wysłane za pośrednictwem Librusa.

  • JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O KORONAWIRUSIE?

    Różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie, które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość. W końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół. Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne mówią: dość! Już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne emocje.

    Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga od rodziców szczególnego zaopiekowania się swoimi dziećmi.

    Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

    • Obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

    • Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami („Tato, a Marcin powiedział…”). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. „Jest kolejna ofiara!”). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Dobrze jeśli jest to dla naszego dziecka bliska osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Mówmy szczerze „nie wiem”. „Ile to będzie trwało?”, „czy wszyscy zachorujemy?”. Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego, by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.

    • Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli niepodzielnie nie zapanowały w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? Dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod – sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby sobie z nimi radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych – czasem to, co dzieci mają w głowie, jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

    • Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

    • Bądźmy odpowiedzialni – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwościi właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową czy sąsiedzką. Nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życiei zdrowie innych ludzi. Nie oszukujmy – starajmy się być spokojni, nie panikujmy. Kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? Nie ucinajmy rozmów i nie twórzmy tajemnic, bo to jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, to wyjaśnijmy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.

    • Zadbajmy o potrzeby dzieci – nasi podopieczni, podobnie jak dorośli, potrzebują rozmowy z bliskimi koleżankami czy kolegami. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać.

    • Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania- pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.

                                                                                                  Pedagog, Paulina Kowalska

     

    Źródło: www.swps.pl

     

    Warto skorzystać!!

    http://mamyprojekt.pl/koronawirus/ Pod linkiem znajduje się książeczka i piosenka do pobrania. Materiały te mogą pomóc Państwu w rozmowie z dziećmi na temat koronawirusa.

    https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21375-jak-radzic-sobie-z-lekiem-przed-koronawirusem Pod linkiem znajduje się werbinarium dotyczące sposobów radzenia sobie w czasach pandemii.

  • Jak się uczyć zdalnie? Wskazówki nie tylko dla uczniów

  • Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

    W poniedziałek startujemy z lekcjami transmitowanymi on-line dla klas 4-8 szkoły podstawowej.

    Link:

    https://www.facebook.com/KujawskoPomorskaeSzkola/videos/670647707073934/?__tn__=kCH-R&eid=ARDX0tuVqcytg7de0FKERC0uGmJ_N0I3gsaWKt7GumE7BGh9JHxXVUDdFkm138vXBCPv5yc-wGhL0EV7&hc_ref=ARSd2EDqVhrT3mGM2buj4mFrJ39UKZbYzQ66gL6XHntkbFcjU0cSSEVkI4rxQoQkmSE&fref=nf&__xts__[0]=68.ARCOgpO-aEobHFXhymVEeOvw27RN59P034KsHrbz6Ouz4DoTn-T3XLPIR270099bGoiGPGm84RrKqMUpp8rcAFd8p5nQuGpBLcGx3CJiJKklA3E_TmD2T8jq4thpUgqUUcmS8iAz0h8aljMU0p_T8W1XjQ_phojPiDbrsz8KnBdRqbASOyuIPseE1vVYk1ZY8a7gz9fQVc2KyNvIpE8jzhpOIbKULIfspXmibnVSGMPWPwaAGKhuJTEngAU2lUe_diYeyT5LINbapx-iNAEomEZ4pWwDm1B5jSOYzXugLteOF3R2RJVmMxXXu0P_T_RuAWTl4KicZrKInidQdYo23Gnh

     

  • Ważna informacja!

    Dyrekcja Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej informuje, że na czas zawieszenia zajęć szkolnych obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły oraz korzystania z obiektów przyległych placówce (teren szkoły, boisko piłkarskie, "Orlik" , bieżnia, place zabaw, itp. ). Nałożony zakaz obowiązuje do odwołania!

  • Uwaga!!!

    W okresie zawieszenia zajęć szkolnych w godz. 8.00-15.00 uruchomiony został nr telefonu: 690 122 343. Pod wskazanym numerem można się kontaktować w  sprawach związanych z funkcjonowaniem szkoły. Można także uzyskać informacje na temat aktualnych loginów oraz haseł do logowania w E-dzienniku Librus

  • Rok szkolny trwa! Dyrekcja szkoły poleca nowoczesne rozwiązanie

    Dyrekcja Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej zachęca do korzystania z utworzonej przez Kujawsko Pomorski Urząd Wojewódzki e-szkoły.

    Lekcje będą prezentowane na żywo na kanale You tube

    Wystarczy kliknąć w link na początku wiadomości lub na baner na stroniehttps://edupolis.pl/www.kujawsko-pomorskie.pl,     

     

     

     

  • Rusza akcja: Dzieci uczą rodziców w domu!

    W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
    Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

    Link do pobrania pierwszych materiałów:

  • Szanowni Państwo,

    w załączeniu dokument opisujący rekomendowany sposób czyszczenia ekranów Promethean ActivPanel.​:

    https://support.prometheanworld.com/article/1204/

    Czyszczenie_ekranow_ActivPanel_(KW).pdf

                  


     

  • Ogłoszenie

  • OGŁOSZENIE !!!

    W dniach 13 do 20 marca 2020 r. odbędzie się rekrutacja  

    do przedszkola i klasy I szkoły podstawowej w postępowaniu uzupełniającym.

    Od dnia 16 marca 2020 r. dokumenty proszę składać w biurze podawczym w Urzędzie Gminy.

  • Komunikat

    Informujemy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzic dziecka do 8 roku życia ma prawo do zasiłku opiekuńczego (art.32 ust.1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa Dz. U. 2017, poz. 1368).  Dyrekcja Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej

  • WAŻNE

    Bardzo prosimy, aby w okresie zawieszenia zajęć szkolnych dzieci ograniczyły kontakty z innymi kolegami i koleżankami, tak aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusa. Zaleca się przebywanie na świeżym powietrzu (spacery, jazda na rowerze, rolkach) w celu wzmacniania odporności. 

  • Rozkład jazdy autobusów 12/13.03.2020

    Gzin i Otowice godz. 7.10

     

    Bolumin i Wałdowo Królewskie godz. 7.30

     

    Czemlewo i Janowo godz. 7.30

     

    Odwozy wszyscy o 13.00

  • Informacja!

strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa