(Umberto Eco)
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 9:00 - 17:00
Wtorek: 9:00 - 13:00
Środa:
9:00 - 13:30 ; 14:30 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 14:00
Piątek: 9:00 - 15:00
[godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do godzin dyżurów nauczyciela bibliotekarza w świetlicy]
Nauczyciel-bibliotekarz
mgr Joanna Rutkowska
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
W piątek 23 kwietnia 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, a od 2007 roku obchodzimy go w Polsce.
We współpracy z Panią Agnieszką Maciorowską i Panią Nataliyą Reshetar Pani Joanna Rutkowska przeprowadziła zajęcia biblioteczne online, przypominając istotę tego święta. Wspólnie wysłuchano Światowego Hymnu Książki i cennych słów autorstwa Tadeusza Różewicza:
„Jeśli się zerwie włosek ten
to nasza nudna kula
upadnie w ciemność”
Uczniowie po interpretacji hymnu dzielili się swoimi pasjami czytelniczymi, zgodnie twierdząc, że gdy minie pandemia postaramy się wspólnie odśpiewać „Hymn Książki”.
Uczniowie klasy Va wiedząc, że książki są skarbnicą wiedzy i można w nich znaleźć wiele ciekawostek, na godzinie wychowawczej wzięli dodatkowo udział w ankiecie i oto jej wyniki:
Słów kilka o Światowym Dniu Książki
i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Dziś jest to okazja nie tylko do tego, by czytać, ale by również poznać genezę tego święta.
Data - 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu urodzili się lub odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo). Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Prawo autorskie zaś to zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby. Prawo autorskie zabrania dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów, kopiowania itp., strzeże przed plagiatem.
W roku 1952 uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut Królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom (na określony czas) prawa własności do ich drukowanych autorów. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright. ©
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Opracowała: mgr Joanna Rutkowska
Lekcje biblioteczne
Końcówka lutego przyniosła naszym uczniom lekcje biblioteczne. Odbyły się one w klasie II a i II b. W trakcie zajęć sprawdzana była wiedza uczniów z bajek i lektur; wspólnie czytano wiersze...
Przypomnieliśmy sobie również życzenia książki, aby żadna pozycja nie była przez naszych uczniów źle traktowana.
Klasy wypadły rewelacyjnie!
Uroczystość przyjęcia klas I
w poczet czytelników biblioteki szkolnej
W lutym obie klasy I a i I b zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie wykazali się znajomością podstawowych pojęć bibliotecznych podczas wstępnej pogadanki na temat biblioteki z nauczycielem – bibliotekarzem. Zostali zapoznani z regulaminem biblioteki.
Uczniowie pamiętają jakie postacie bajkowe są bohaterami książek dla dzieci (odpowiedzi na zagadki były bezbłędne!).
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i regulamin biblioteki oraz upominek.
Dzieci nie kryły zadowolenia i na pewno zapamiętają ten szczególny dzień.....
Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnych bibliotecznych wyzwaniach!
Audiobooki, czyli książki do słuchania. Jakie wybrać? Jak słuchać?
Dlaczego warto podsunąć dzieciom audiobooki? Czy to dobry pomysł, aby zastąpiły one papierową książkę? Czy jest jakiś pożytek ze słuchania bajek, opowiadań przez najmłodszych? Od czego zacząć?
Na początku warto zaznaczyć, że audiobooki nie zastępują i nie powinny zastąpić dzieciom książek papierowych. Każdy słuchacz audiobooków czyta książki papierowe, dlatego nie trzeba się obawiać zniechęcenia najmłodszych do czytania!
Audiobook sprawdzi się podczas jazdy autem - zamiast tabletu lub włączony przy zabawie „w tle”. Wieczorem, kiedy już oczy się same zamykają, a dziecko chce jeszcze jedno opowiadanie… Wtedy też warto sięgnąć właśnie po audiobooki.
Słuchania audiobooków trzeba się nauczyć. Jeśli dziecko nie potrafi się dłużej skupić na jednej rzeczy, to zanim podsuniesz mu Harrego Pottera, warto zacząć od Dynastii Miziołków. To audiobook dużo krótszy i przez to łatwiejszy do przesłuchania i skupienia. Ważne, żeby zacząć od książek, które dziecko na pewno polubi. Nie każ też dzieciom siedzieć nieruchomo przy słuchaniu, niech malują, układają klocki albo słuchają audiobooków przed zaśnięciem lub podczas jazdy samochodem.
Czy są jakieś dodatkowe korzyści ze słuchania audiobooków?
Słuchanie najlepszych interpretacji aktorskich, zwracanie uwagi na modulację głosu, ton, przekazywanie emocji samą narracją pomoże najmłodszym lepiej rozumieć i zrozumieć otaczający świat. Dodatkowo rodzice dzieci z dysleksją często wykorzystują audiobooki, by pomóc dzieciom zapoznać się z lekturą szkolną. Dziecko słucha audiobooka śledząc oczami tekst w książce.
Jak słuchać
Audiobooki wydawane są w dwóch formatach: na płytach CD oraz w formie plików. Płyty są proste w zakupie i obsłudze. Kupisz je w sklepie lub wypożyczysz w bibliotece i odtworzysz na komputerze, w samochodzie, na odtwarzaczu CD-MP3, przegrasz na telefon, odtwarzacz mp3. Audiobook w formie pliku kupisz w sklepie internetowym (Audioteka, Storytel, Virtualo, EmpikGo, Publio, Woblink itp.) i od razu jest on dostępny do przesłuchania. Można go odsłuchać w przygotowanych przez sklep aplikacjach na telefon lub też wgrać na telefon, mały odtwarzacz mp3, ściągnąć na komputer i odtwarzać tak samo, jak muzykę.
Od czego zacząć
Oczywiście od najlepszych audiobooków. W przypadku książek do słuchania liczy się nie tylko sama treść, ale też interpretacja aktora. Poniżej znajdziecie kilka audiobooków, które z przyjemnością wysłucha Twoje dziecko, ale także i Ty.
WIEK 5+
WIEK 7+
WIEK 8
WIEK 10+
WIEK 11+
WIEK 13+
Gorąco zachęcam wszystkich do korzystania z audiobooków,
Nauczyciel bibliotekarz
Joanna Rutkowska
Źródło:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/audiobooki-czyli-ksiazki-do-sluchania-jakie-wybrac-jak-sluchac
Kochani, konkurs na logo biblioteki został rozstrzygnięty. Jury obradowało…Wybór nie był łatwy, bo Wasza wyobraźnia i pomysłowość nie po raz pierwszy nas zadziwiła.
I miejsce zdobył Bartosz Barczyński (kl. II a)
II miejsce Krystian Kuczyński (kl. II c) oraz Martyna Barczyńska (kl. IV b)
III miejsce Anna Wójcik (kl. III)
Gratulujemy !!!!
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Joanna Rutkowska
W dniach 23.11 – 27.11 pod kierunkiem Pani Joanny Rutkowskiej trwały obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Uczniowie przebywający w świetlicy poznali historię Pluszowego Misia, śpiewali piosenki o misiach, wspólnie kolorowali i podziwiali wykonane prace plastyczne. Każdy z uczniów opowiedział swoją historię o ukochanym misiu. Były niezwykłe...
To był wyjątkowy tydzień.....
Jeszcze w czasie nauki stacjonarnej uczniowie klas pierwszych otrzymali od Instytutu Książki wyprawki czytelnicze.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zachęcam Rodziców do śledzenia strony wielki-człowiek.pl
Joanna Rutkowska
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Choć funkcjonowanie szkół zostało obecnie ograniczone, nasza biblioteka zachęca do czytelnictwa. W ostatnim czasie zakupionych zostało 46 książkowych nowości. Zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru!
Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu człowieka i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów zapraszam uczniów do aktywnego uczestnictwa w akcjach organizowanych przez naszą bibliotekę, do jej odwiedzania, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do systematycznego korzystania ze zbiorów.
Obecnie (od 20.10 do 20.11.2020r.) trwa konkurs plastyczny na logo biblioteki.
Zapraszam!
Joanna Rutkowska
ROK SZKOLNY 2019/2020
Dnia 21.12.2017 roku spotkaliśmy się wraz z Aktywem Bibliotecznym i łącznikami klasowymi na pierwszej wigilii bibliotecznej. Dominowały potrawy słodkie – ciasta, ciastka, ciasteczka... Wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem śpiewaliśmy kolędy, były też upominki. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej i serdecznej atmosferze.
Dnia 27 listopada w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej hucznie obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który został zorganizowany przez panią mgr Joannę Rutkowską – nauczyciela bibliotekarza i aktyw biblioteczny, którego jest opiekunem.
Trudno wyobrazić sobie to święto bez pluszowego misia. Miś jest bowiem najlepszym przyjacielem dziecka, można z nim porozmawiać, przeżywać ciekawe przygody. Tego dnia połączyliśmy naukę z zabawą. Przypomniano historię pluszowego misia. Uczniowie klas I-III przygotowani przez wychowawców brali udział w zabawnych konkurencjach: wiersz o misiu, ciekawy plakat, pomysłowe przebranie. Jury przyznawało punkty. Wręczono dyplomy i upominki. Najlepsza okazała się klasa Ia, której gratulujemy! Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Pluszowy miś” i wzięli udział w zabawie tanecznej :-)
Obchody Dnia Pluszowego Misia podobały się. Potwierdzeniem tego były wpisy nauczycieli do Księgi Pamiątkowej i uśmiechy na twarzach dzieci, które na pewno będą pamiętały, że 25 listopada jest wielkie święto naszych kochanych misiów.