W grudniu po raz kolejny już, zorganizowana została w naszej szkole akcja charytatywna dla dzieci z Domu Dziecka w Unisławiu. Tym razem zbieraliśmy materiały potrzebne do zorganizowania urodzin dzieci oraz drobne upominki. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że nie jest im obojętny los innych dzieci. Z najlepszymi życzeniami noworocznymi udaliśmy się do placówki, by dostarczyć zebrane rzeczy. Dzięki temu mogliśmy poznać dzieci i spędzić z nimi wspaniałe chwile. Za pomoc i otwarte serca wszystkim serdeczne dziękujemy.
22 grudnia w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie. Wszyscy uczniowie zebrali się, aby wspólnie przeżyć świąteczną radość i celebrować tę magiczną chwilę. Członkowie Zespołu Terapeutycznego przedstawili klasom młodszym inscenizację pt. Dzwoneczek, która podbiła serca widzów. Oczywiście nie zabrakło wspólnego kolędowania i drobnych upominków. W swoich klasach uczniowie mieli okazję podzielić się opłatkiem i zasiąść razem do stołu. Ten dzień stał się pięknym preludium przed przerwą świąteczną, wprowadził wszystkich w uroczysty nastrój.
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy….”
Słowa znanych i lubianych kolęd, atmosfera pełna życzliwości oraz wspólny posiłek przy pięknie udekorowanych stołach….
22 grudnia uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wkroczyli w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne świętowanie, życzenia i dużo radości. Było magicznie i świątecznie…
Tuż przed świętami Bożego Narodzenie uczniowie klas Ia i Ic odwiedzili Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie pod okiem mistrza przygotowali tradycyjne pierniki. Był też czas na spacer ulicami toruńskiej starówki, pod Krzywą Wieżę i spotkanie z Mikołajem Kopernikiem.
Klasa 2c miała przyjemność podjąć kolejne wyzwanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Zabawa sztuką. Tym razem zaprosiliśmy do szkoły rodziców, aby wraz z nimi wspólnie budować. A co takiego? Przyszłość! Ponieważ w rozwoju dziecka ważne są wszystkie doświadczenia - każde tu i teraz, dobre i ważne jest wspieranie każdego przejawu twórczej aktywności. W zajęciach towarzyszyła nam postać architekta Fullera, który już w przedszkolu wpadł na pomysł swojego późniejszego dzieła - kopuły geodezyjnej. Dlatego my, wykorzystując takie same materiały jak on w dzieciństwie - ciecierzycę i wykałaczki, spróbowaliśmy stworzyć własne konstrukcje.Czy pośród nas jest pilot, strażak, czy projektant placów zabaw? Być może! Na pewno są wśród nas dzieci, które mogły wraz z rodzicami, twórczo spędzić kolejne popołudnie.
W naszej szkole zorganizowano akcję Wywołaj uśmiech skierowaną do starszych, samotnych lub chorych mieszkańców naszej gminy. Akcja polegała na zrobieniu przez uczniów pierniczków oraz przygotowaniu kartek z życzeniami świątecznymi. Gotowe upominki uczniowie wraz z opiekunami osobiście rozwieźli do tych, którym chcieli w taki sposób przekazać choć odrobinę radości. Była to wyprawa pełna emocji i wzruszeń.
W dniach 7 i 13 grudnia odbyły się dwie wycieczki do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W zorganizowanych zajęciach wzięły udział klasy siódme oraz klasa ósma i czwarta.
Uczniowie mieli możliwość w interaktywny sposób przyswoić wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Zwiedzili ścieżkę edukacyjną dotyczącą zagadnień dorastania, która była dostosowana do wieku uczestników. Ostatnim elementem programu były godzinne warsztaty fizyczne. Pobyt w Centrum Nowoczesności dostarczył uczniom dużą dawkę wiedzy.
Maleńka Miłość zrodziła się w nas.... W środę, 13 grudnia dzieci z Zespołu Terapeutycznego z Rodzicami i opiekunami spotkali się przy świątecznym stole w świetlicy GOKiS w Otowicach. Rodzinom towarzyszyli dyrektor szkoły, Pan Tomasz Minorczyk, wicedyrektor, Pani Danuta Zielińska oraz zaproszeni przedstawiciele Urzędu Gminy: wójt, Pan Radosław Ciechacki oraz Panie: Małgorzata Sadurska i Małgorzata Kopaczewska. Dzieci w pięknych strojach: samotnej owieczki, aniołków, pasterzy oraz Maryi i Józefa przy wspaniałym głosie narratora, z kolędami i pastorałkami wzruszająco przeniosły zebranych w mistyczny czas Bożego Narodzenia, powodując, że w sercach każdego zrodziła się "maleńka", ale jakże WIELKA MIŁOŚĆ.Tradycyjnie dużo emocji wywołała oczekiwana wizyta Świętego Mikołaja i wspaniałe prezenty, za które bardzo dziękujemy sponsorom. Wzruszenie osiągnęło emocjonalny szczyt podczas życzeń i dzielenia się opłatkiem. Szczerość dziecięcych słów, uśmiech na twarzy to dla nas dorosłych coś niewyobrażalnie cudownego i magicznego. Chwilo trwaj...! Niech się niesie: Wesołych Świąt!
7 grudnia uczniowie klas Va i Vb udali się na wycieczkę do kina z okazji Mikołajek, a także na Jarmark Bożonarodzeniowy w Bydgoszczy. Film Najpiękniejsze święta wprowadził wśród uczniów magiczny nastrój Świąt oraz uświadomił wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi. Podczas zimowego spaceru uczniowie zwiedzili Stary Rynek, ulicę Mostową i plac Teatralny. Wspólnie spędziliśmy czas na roświetlonych kolorami uliczkach wesołego miasteczka, gdzie uczniowie korzystali z atrakcji i zabaw. To było pełne wrażeń, ciepła i świątecznego nastroju wyjście piątoklasistów.
6 grudnia w szkole zapanowała wielka radość, przybył do nas święty Mikołaj. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkimi niespodziankami. Była to również okazja, aby wziąć udział w mikołajkowej zabawie i założyć mikołajkowe czapki.
30 listopada uczniowie klas młodszych obchodzili Andrzejki. W tym dniu wszyscy "z przymrużeniem oka" patrzyli w przyszłość. Wypatrywali kim będą jak dorosną, co czeka ich w najbliższym czasie, a także poznawali imię wybranki i wybrańca swojego serca. W klasach pojawiło się mnóstwo wróżek, czarodziejów oraz czarownic, na których czekało wiele atrakcji. Były tańce, zabawy oraz czytanie książki pt. "Kłopoty wiedźmy Doroty", która wbrew wszystkim wiedźmom wyczarowywała... słodycze. Niektórzy stworzyli własny klucz do lania wosku, aby pamiętać, że każdy ma klucz do swojej przyszłości - symbol siły i wiary we własne możliwości, co czyni nas potężniejszymi od wszystkich czarodziejów świata.
W minionym miesiącu dzieci z klasy I-III wybrały się do Torunia do Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży na warsztaty plastyczno-przyrodnicze, których celem było wzbogacenie wiadomości na temat ptaków i ich znaczenia w środowisku. W grze terenowej uczniowie poznali wybrane gatunki ptaków, takie jak jemiołuszka, mazurek czy gil oraz ich nietypowe zwyczaje. Zdobytą wiedzę utrwalili wypełniając karty pracy. Mieliśmy też okazję wykonać pracę plastyczną: ptaka na drewnianej deseczce, którego przyozdobiliśmy piórami i krepą. Na koniec wszyscy otrzymali upominki. To były niezapomniane warsztaty!
Dnia 28.11.2023 r. dzięki wielkiemu zaangażowaniu Grupy Terapeutycznej mieliśmy okazję spotkać się wraz z naszymi podopiecznymi na zajęciach pt. „Świąteczne dekoracje z gliny”
Z okazji zbliżających się świąt, dzieci z wielkim zapałem tworzyły błyszczące się od brokatu gliniane ozdoby choinkowe.
Glina jest materiałem niezwykle elastycznym, ugniatanie, wałkowanie oraz ozdabianie jej wspiera rozwój motoryki małej. Taka forma „pracy”, ale też zabawy to wyrażanie swoich emocji oraz poprawienie sprawności ruchowej rąk, rozładowanie napięć i stymulacji układu nerwowego.
To niesamowite doświadczenie przerodziło się w niezwykle cudowną pracę dzieci oraz mnóstwo pięknych ozdób świątecznych.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!
Dnia 27.11.2023r. klasy I gościły Panią Katarzynę Piskulską, przedstawicielkę Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która zajmuje się aktywizacją osób z niepełnosprawnością ruchową. Na spotkaniu Pani Kasia opowiedziała z czego składa się wózek inwalidzki, na jakie trudności napotykają osoby niepełnosprawne ruchowo oraz jak możemy im pomóc w funkcjonowaniu w klasie i szkole. Każdy chętny uczeń i nauczyciel mógł samodzielnie spróbować poruszania się na wózku. Gdy dzieci obserwowały swoją koleżankę Julkę, która jest na wózku i panią Kasię, miały wrażenie, że wszystko dla nich jest proste i łatwe do wykonania. Podczas warsztatów okazało się, że nie zawsze tak jest.
Zajęcia budziły wiele emocji u uczniów, z zainteresowaniem słuchali i uczestniczyli w lekcji.
Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się zebrać 5.635 Talenciaków!
Talenciaki wymienione zostały na 2 szafki z zestawami klocków oraz zestaw gier logicznych do świetlicy szkolnej.
Jedna z szafek jest już na miejscu, co ogromnie cieszy dzieci :)
Dziękujemy Państwu za zaangażowanie.
Szkolni koordynatorzy akcji
Joanna Kierzkowska i Kamila Jendrzejewska-Bonek
Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski - pan Radosław Kempinski - odwiedził nasza Szkołę i podziękował za zaproszenie na uroczyste obchody Dnia Niepodległości i Święta Patrona Szkoły.
Życzliwość to jedna z najważniejszych cech. Polega na okazywaniu szacunku i serdeczności, buduje i umacnia pozytywne relacje.Jak niezwykłą moc niesie w sobie życzliwość i dobre słowo przekonała się społeczność naszej szkoły celebrując od 20 listopada Tydzień Życzliwości. Promowaliśmy tę szlachetną postawę w słowach i czynach, zwracając uwagę na życzliwe pozdrowienia, słowa wdzięczności i przeproszenia. Dzieliliśmy się uśmiechem, częstowaliśmy się dobrym słowem i przekazywaliśmy je dalej tworząc łańcuchy przyjaźni. Powstały imponujące drzewa życzliwości, wysyłaliśmy pozdrowienia, a skrzyneczki wystawione w holu wypełniły się serdecznymi karteczkami, które w piątek trafiły do adresatów. Przekonaliśmy się, że z życzliwością nam do twarzy, okazywanie serdeczności poprawiało nasze samopoczucie i zwiększyło poczucie własnej wartości. Skoro już wiemy, że życzliwość tworzy lepszy świat, będziemy starali się ją pielęgnować, promować i celebrować każdego dnia, zaczynając od uśmiechu i dobrego słowa na powitanie.
W październiku odbył się w naszej szkole Tydzień Matematyczno-Przyrodniczy. W tym czasie uczniowie klas I - VIII mieli szansę wykazać się wiedzą, ale też umiejętnościami artystycznymi. W środę 15 listopada podsumowaliśmy prace i wyniki uczniów z poszczególnych konkursów. Wyróżnionym zostały wręczone nagrody.
W ramach konkursu Najpiękniejsze Drzewo wyłoniono najciekawsze prace, w różnorodnej formie przedstawiające gatunki drzew. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromna kreatywnością i zdolnościami plastycznymi.
Najwyżej ocenione prace to:I miejsce - Sara Kisielewska,
II miejsce - Szydłowski HubertI,
II miejsce - Józef i Maria Śliwińscy,
wyróżnienie- Amalia Żurawlew.
Druga nagrodzona konkurencja to Krajobraz naszej okolicy. Uczniowie wykonali piękne pocztówki i pejzaże przestawiające krajobraz naszej gminy.
Laureatami najciekawszych pocztówek w klasach 1-3 zostali:
Klasy pierwsze:
I miejsce - Nicola Sosińska,
II miejsce - Stanisław Śliwiński,
III miejsce - Milena Szabłowska.
Klasy drugie:
I miejsce - Barbara Biskup,
II miejsce - Aleksandra Hanelt,
III miejsce - Marta Zielińska,
Klasy trzecie:
I miejsce - Milena Zielińska,
II miejsce - Sofia Kapustenko,
III miejsce - Lena Barczyńska.
Laureatami najciekawszych pocztówek w klasach 4-8 zostali:- Janina Ciszewska- Maja Marszalik- Jakub Chmielewski.
Przez trzy dni odbywały się konkursy oraz gry matematyczne.W każdej klasie odkryliśmy Mistrza Arytmetyki:
- w klasie I: Bartosz Śliwiński,
- w klasie II: Patryk Andrzejewski,
- w klasie III: Dominik Berendt,
- w klasie IV: Dawid Jarkowski,
- w klasie V: Aleksandra Gierlicka,
- w klasie VI: Agata Kierzkowska,
- w klasie VII: Wojciech Kucewicz,
- w klasie VIII: Jakub Jankowski.
To był ciekawy, pełen emocji, spotkań i konkursów tydzień. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i jeszcze raz gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów na kolejne zbliżające się tematyczne tygodnie w naszej szkole.