W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem, chcielibyśmy aby w naszej szkole zagościła radosna i świąteczna atmosfera. Dlatego też, Rada Rodziców zwróciła się do Castoramy w Toruniu z prośbą o przekazanie naszej placówce dekoracji i ozdób świątecznych. Prośba została pozytywnie rozpatrzona, za co serdecznie dziękujemy :)
Dnia 10 listopada 2023 roku odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości oraz Święta Patrona Szkoły.
Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona przez księdza proboszcza Tadeusza Myszka i księdza Bartosza Fiałkowskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele klas pod opieką nauczycieli, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście.
Następnie wszyscy udali się do szkoły, aby uczestniczyć w akademii.
Przybyłych na uroczystość gości przywitał w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dyrektor szkoły pan Tomasz Minorczyk. Głos również zabrał zastępca wójta pan Mariusz Buliński.
Swoją obecnością zaszczycili nas następujący goście: Wicestarosta Powiatu Bydgoskiego pan Zbigniew Łuczak, Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pani Violetta Jaśkiewicz, przewodniczący rady gminy pan Ryszard Kaczor, zastępca Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska pan Mariusz Buliński, ksiądz kanonik Tadeusz Myszk, przedstawiciele Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej, dyrektorzy szkół ościennych, byli dyrektorzy naszej placówki, przedstawiciele Rady Rodziców, Straży Pożarnej oraz inni zaproszeni goście. Nie mogło zabraknąć również całej społeczności uczniowskiej, wychowawców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały uczennice klasy VII, które prowadziły akademię.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali dyrektor pan Tomasz Minorczyk oraz zastępca wójta pan Mariusz Buliński.
Dopełnieniem uroczystości był program artystyczny. W nastrój upamiętniający czasy niewoli i walki o wolność wprowadził nas jeden z naszych polonistów pan Marek Krzywdziński, który wcielił się w postać samego Celestyna Kamińskiego. Opowiedział o tym, jak Polska po długiej niewoli odzyskała niepodległość.
Szkolne koło teatralne zaprezentowało pantomimę, która w symboliczny sposób ukazała utratę wolności przez naszą ojczyznę, czas rozbiorów oraz odzyskanie niepodległości.
Szóstoklasistki, ubrane w uszyte na tę okoliczność stroje, popisały się widowiskowym tańcem z flagami.
Część artystyczną uatrakcyjnili również nasi pierwszoklasiści - zaprezentowali pieśń patriotyczną oraz „ Katechizm młodego Polaka”.
Kolejnym punktem programu był fragment filmu „Lawa”. Mogliśmy wysłuchać monologu cenionego aktora - Piotra Fronczewskiego, który opowiadał o uczestnikach powstań zsyłanych „kibitkami” na Syberię.
Uroczystość upiększyło wystąpienie szkolnego chóru pod przewodnictwem pana Pawła Świecy. Uczniowie zaśpiewali między innymi pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”. Ksiądz Bartosz Fiałkowski wraz z chórem wykonał piosenkę pod tytułem: „Niepodległa, niepokorna”.
Tradycją naszej szkoły jest przyznawanie statuetek Przyjaciela Szkoły. Tegorocznym laureatem statuetki został Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska pan Radosław Ciechacki.
Radosnym i niezwykle emocjonującym punktem programu jest zwyczaj wręczania Celestynów.
W tym roku zostały one przekazane po raz piętnasty. Od grona pedagogicznego otrzymali je następujący uczniowie:
Aleksander Grygiel (klasa I)
Barbara Biskup (klasa II)
Lena Rajewska (klasa III)
Martyna Hojnacka (klasa IV)
Jakub Ciesiński (klasa V)
Jan Kociniewski (klasa VI)
Jakub Drabik (klasa VII)
Maja Tomczak (klasa VIII)
Natomiast o tym, kto z nauczycieli otrzyma nagrodę, zdecydowali uczniowie.
Na poziomie klas I-III Celestyna w kategorii „Moc wiedzy i doświadczenia” otrzymał pan Maciej Różycki, zaś w kategorii „Siła uśmiechu” pani Katarzyna Pałczyńska.
Na poziomie klas IV-VIII w kategorii „Moc wiedzy i doświadczenia” uczniowie obdarowali Celestynem pana Adama Marolewskiego, natomiast w kategorii „Siła uśmiechu” panią Patrycję Piskorz- Kapczyńską.
Ostatnim punktem programu było wspólne odśpiewanie hymnu szkoły i wyprowadzenie sztandaru.
Uwieńczeniem uroczystości było zaproszenie gości do wspólnego zdjęcia oraz poproszenie o wpisy do Księgi Pamiątkowej.
Po części oficjalnej goście udali się do szkolnej kawiarenki, a uczniowie zostali poczęstowani tradycyjnymi rogalami. Nastąpił czas wymiany wrażeń i ostudzenia emocji.
8 listopada, Zespół Terapeutyczny zorganizował patriotyczne spotkanie. Świętowaliśmy obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niespodzianką dla wszystkich był piękny koncert pieśni patriotycznych, który przygotowali dla nas uczniowie klasy IIIa integracyjnej wraz z Wychowawczyniami. Występ wprowadził nas w nastrój Święta Niepodległości, a po nim dzieci wykorzystując swoje zdolności plastyczne wykonały prace przedstawiające Godło Polski. Wykonane prace przyozdobiły szkołę w tym uroczystym czasie.
7 listopada uczniowie klasy I A i I B wybrali się na wycieczkę do Torunia do Teatru Baj Pomorski na spektakl, pt. ,,Szewczyk Dratewka’’. Już na samym początku okazali zachwyt budynkiem teatru, ponieważ ma kształt szafy. Duże wrażenie zrobiła na uczniach scenografia, aktorzy oraz lalki. Podczas przedstawienia wszyscy przenieśliśmy się do świata nieprzemijających wartości, czyli dobra, życzliwości i niesienia pomocy potrzebującym.
Od września tego roku, bierzemy udział w kolejnej edycji projektu "Każdy inny- wszyscy równi". Za nami już kilka zadań, do których zachęcają organizatorzy. Cieszymy się, że dzięki nim, przybliżamy naszym uczniom takie wartości, jak tolerancja i zrozumienie. Działania rozpoczęliśmy od integracji z nowymi uczniami naszej szkoły, następnie obchodziliśmy Dzień Niesłyszących. Przygotowaliśmy gazetkę informacyjną i wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Kocham słyszeć. Pedagog i psycholog szkolny podczas Dnia Zdrowia Psychicznego, przypomniały uczniom, jak dbać o zdrowie psychiczne. Postanowiliśmy również wziąć udział w wymianie pocztówkowej z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z innych szkół podstawowych. Koordynatorzy projektu: Ewa Grzegorek, Anna Pomastowska i Estera Balcer.
W ramach ministerialnej akcji #SzkołaPamięta oraz przede wszystkim w ramach kształtowania pamięci o tych, którzy odeszli, nasi uczniowie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem pomordowanych ofiar cywilnych II wojny światowej. Niech pamięć trwa...
Uczniowie klasy 1b i 2b zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu pt.: SURVIVAL KULTURALNY. Nagrodą była wycieczka do naszej stolicy. W Warszawie dzieci spędziły niezapomniane chwile, oprócz zwiedzania zabytków i ciekawych miejsc odbyły się zajęcia z zasad dobrego zachowania w teorii i w praktyce.
Było Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek, koncert fortepianowy w Narodowym Instytucie Muzyki im. Fryderyka Chopina, spacer po Warszawie, podczas którego zobaczyły: Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, Pomnik Mikołaja Kopernika, Syrenkę Warszawską, Pomnik Małego Powstańca. Dzieci odwiedziły najstarszą w Warszawie pocztę, skąd wysłały kartkę z pozdrowieniami dla całej społeczności szkolnej. Podróżowaliśmy po stolicy metrem i tramwajem. Na posiłek zostaliśmy zaproszeni do restauracji, gdzie czekał na dzieci przepyszny obiad i deser podany przez kelnerów. Tam również była ciekawa lekcja savoir-vivre przy stole.
Na zakończenie SURVIVALU KULTURALNEGO każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia kursu savoir-vivre oraz książkę, tym samym stając się ambasadorem dobrych manier.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tak pięknego wydarzenia.
W dniach 23-27 października odbył się w naszej szkole Tydzień Matematyczno-Przyrodniczy, podczas którego uczniowie podejmowali różne aktywności.
Dzieci z klas I-III włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu wykonując prace pod hasłem „Doceń lokalność – krajobraz najbliższej okolicy” (#DzieńKrajobrazu2023). Starsi uczniowie stworzyli widokówki z najciekawszymi miejscami w gminie. Była to okazja do promowania naszego regionu oraz własnej kreatywności.
Obchody Święta Drzewa dla młodszych były okazją, aby podsumować udział w II Edycji Kampanii „Przytul się do drzewa 2023”. Szkoła otrzymała certyfikat placówki przyjaznej drzewom, uczniowie, za okazywanie drzewom troski i miłości, otrzymali dyplomy przyjaciela drzew. Podziwialiśmy piękno drzew w różnych technikach plastycznych oraz formy przestrzenne. Dodatkowo dzieci przygotowały ciekawostki dotyczące prezentowanych gatunków oraz życzenia i listy.
W formie fotorelacji podsumowano wycieczki rowerowe nad jezioro Skrzynka i stanowisko brzozy karłowatej (Betula nana L.).
Przeprowadzono zajęcia na temat zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety. Uczniowie stworzyli plansze ilustrujące zawartość cukru w wybranych napojach i przekąskach. Dzieci wykonały w klasach zdrowe kanapki, owocowe szaszłyki i koktajle. Czwartoklasiści uczestniczyli w projekcie przyrodniczym „Zdrowe dzieciaki to my”.
Uczniowie klas 1-3 przygotowali ciekawy eksperyment przyrodniczy pt. „Kapsuła czasu”, przypomnieli wiadomości o recyklingu i biodegradacji. Jesteśmy ciekawi efektów doświadczenia.
Wyłoniliśmy także prawdziwych Mistrzów liczenia. Uczniowie zaangażowali się w konkursie Mistrz Arytmetyki podejmując wyzwania matematyczne na poszczególnych poziomach. W niektórych przypadkach konieczna była dogrywka. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach z projektu „Laboratoria przyszłości”, twórczo działali z robotami edukacyjnymi OZOBOT oraz INDI i długopisami 3D.
Dzieci uczyły się poprzez zabawę integrując się i odkrywając nowe gry planszowe. Poznawały zasady różnych planszówek i gier karcianych, które przez cały tydzień mogły przynosić do szkoły.
Tydzień z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką minął bardzo szybko. Podjęte wyzwania zakończyły się sukcesem.
Nie możemy doczekać się kolejnych tygodni tematycznych w naszej szkole.
W pamięci każdego ucznia zapisuje się nie tylko szereg dat, wzorów czy pojęć, ale i wydarzeń, które z jego perspektywy były szczególnie ważne. Takim momentem z pewnością jest chwila, kiedy jako pierwszoklasista zostaje oficjalnie włączony w grono braci uczniowskiej.
W poniedziałkowe popołudnie 30 października 2023r. w naszej szkole odbyło się więc uroczyste ślubowanie uczniów trzech kolejnych klas pierwszych, które od tego momentu przez najbliższych osiem lat będą dzielnie zdobywać nową wiedzę i umiejętności.
Dzieci pod kierownictwem swoich wychowawczyń - pań Joanny Kierzkowskiej, Doroty Kunc i Żanety Ziemby zaprezentowały swym rodzicom i zgromadzonym gościom program artystyczny. W skupieniu wysłuchały wystąpień Pana Dyrektora - Tomasza Minorczyka oraz Wójta Gminy - p. Radosława Ciechackiego, by wreszcie złożyć ślubowanie i zostać pasowanym na ucznia pierwszej klasy. Jesteśmy przekonani, że ta chwila i wiążąca się z nią radość zapisze się naszym pierwszoklasistom na zawsze w pamięci i życzymy Wam, by cała Wasza szkolna droga była tak piękna!
W ramach Tygodnia Matematyczno-Przyrodniczego naszą szkołę odwiedził inżynier nadzoru Nadleśnictwa Toruń Pan Grzegorz Burzacki. W spotkaniu z leśnikiem uczestniczyły klasy 7 i 8a. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali na czym polega praca leśników i ich codzienne obowiązki. oraz mieli szansę zobaczyć i posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Następnie aktywnie uczestniczyli w prelekcji pt.: Poznajemy tajniki dendrometrii - nauki zajmującej się pomiarem drzew. Celem tej lekcji było połączenie i wykorzystanie do pracy zagadnień zarówno matematycznych jak i przyrodniczych. Uczniowie zostali zapoznani z problematyką tej nauki i poprawnie wykonali ćwiczenia związane z pomiarem drzew. Ta lekcja była dla naszych uczniów ciekawostką przyrodniczą, wzbogacającą o wiedzę i podziw dla pracy leśników.
Ogólnopolski Projekt Zabawa sztuką tym razem zaprosił dzieci z klasy 2c do metamorfozy w artystów. Ze względu na barwną ekspresję twórczą, inspiracją do działania stał się Vincent van Gogh. Dzięki zapoznaniu się z ciekawostkami z życia artysty, dzieci mogły przekonać się, że warto iść za swoimi marzeniami, robić to, co się lubi i co uważa za dobre, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że nie osiągamy, tego co zamierzamy. Przykład Vincenta van Gogha, który za życia był niedoceniany (sprzedał tylko 1 obraz), a po śmierci stał się jedną z najważniejszych postaci historii sztuki, a nawet ikoną popkultury, zmotywował dzieci do działania. Chcąc być wytrwali jak van Gogh, uczniowie podjęli się reprodukcji jego dzieła - Pole maków. Dzięki temu powstała prawdziwa galeria sztuki, do której dzieci z 2c zaprosili kolegów i koleżanki z innych klas.
Dnia 17.10.2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowego Dnia Chleba. Dzięki przygotowanej gazetce, dzieci mogły poznać lub przypomnieć sobie etapy powstawania chleba. Niesamowite było odkrycie jak wiele osób musi ciężko pracować, aby na naszym stole mógł pojawić się bochenek chleba. Ponieważ jednak nie u wszystkich chleb na stole się pojawia, została zorganizowana zbiórka pieczywa. Zebrano 86 chlebów, 6 bułek, 1 bajgla oraz paczkę orzeszków w czekoladzie. Dary zostały przekazane Bydgoskiemu Stowarzyszeniu Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, które zajmuje się m.in. wydawaniem posiłków osobom potrzebującym. Ofiarność rodzin naszych uczniów pokazała jak wiele jest w nas chęci niesienia pomocy. Dobrze, że potrafimy być dobrzy... Dobrzy jak chleb! Za włączenie się w akcję serdecznie dziękujemy!
13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku z racji okrągłej 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej - były to szczególne obchody. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Właśnie uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali ciekawą i zabawną część artystyczną. Pan dyrektor podziękował wszystkim za przygotowanie tego spotkania, nauczycielom i pracownikom szkoły za nieustannie wkładany trud w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Specjalne życzenia i podziękowania na ręce Pana dyrektora złożyli przedstawiciele Rady Rodziców. Każdy z nauczycieli i pracowników otrzymał piękną laurkę z życzeniami. To był piękny dzień, pełen życzeń, niespodzianek i podziękowań.
W środę, 4 października, uczniowie klas 2 a i 2 c uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „Bardzo mądre bajki” w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Sztuka, dzięki świetnej grze aktorskiej, muzyce, piosenkach i efektach świetlnych, pobudzała wyobraźnię młodych widzów, promując takie wartości jak: przyjaźń, tolerancja, miłość i bezpieczeństwo. Dzieci poznały, że sercem i rozumem można pokonać różne przeszkody i przeciwności, przekonały się o mocy i magii słów: proszę, przepraszam, dziękuję, które odmieniały losy bohaterów przedstawienia. Innym przesłaniem spektaklu było ukazanie właściwego korzystania z urządzeń IT i Internetu. Sztuka uczyła i bawiła, a co najważniejsze bardzo nam się podobała.
W piątek, 29 września, świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Każda klasa wybrała własny sposób na uatrakcyjnienie chłopcom tego dnia. Oprócz tradycyjnych życzeń i upominków były słodkości, pizza, różne aktywności: plastyczne, muzyczne, ruchowe. Dzieci poznały też sylwetki wybitnych Polaków. Kapituła Dziewczynek przyznawała tytuły Super Chłopaka doceniając i podkreślając super moce swoich kolegów. To był miły dzień promujący takie wartości, jak: współdziałanie, koleżeństwo, przyjaźń i radość z bycia razem.