Pierwszy dzień związany był ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, aktyw biblioteczny przybliżył uczniom ideę tego Dnia i obdarowywał pamiątkowymi zakładkami. Głównym celem było Szkolne Czytanie, nawiązujące w założeniach do Narodowego Czytania, akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. W naszej szkole wszystkie klasy pochylały się nad tekstem Tomasza Samojlika „Żubr Pompik - cenna gąsienica”. Pięknie zaprezentowali swoje umiejętności głośnego czytania i interpretacji tekstu ósmoklasiści czytający pierwszakom. Dzięki przygodzie żubrów w Pienińskim Parku Narodowym, odkryliśmy, że najcenniejsze skarby wcale nie muszą być wielkie. Ponadto uczniowie wykonali prace konkursowe związane z książkami, starsi stworzyli projekty graficzne "Żywej okładki", a młodsi przedstawili w formie plastycznej ulubionego bohatera literackiego. To był wyjątkowy dzień.
Klasy pierwsze zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie wykazali się znajomością podstawowych pojęć. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i regulamin biblioteki oraz upominek.Dzieci nie kryły zadowolenia i na pewno zapamiętają ten szczególny dzień.....
Dnia 25 kwietnia uczniowie klasy IV c wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy. Uczestniczyliśmy w warsztatach czekoladowych w manufakturze Karmelowa Kraina i samodzielnie wykonaliśmy tabliczkę czekolady. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy dotyczących uprawy i zbioru owoców kakaowca oraz produkcji czekoladowych smakołyków.Później udaliśmy się na spacer po Starym Rynku. Zobaczyliśmy symbolicznie wyznaczony południk 18 przebiegający przez rynek, zabytkowe kamienice, bydgoskie spichrze, most i rzeźbę Przechodzącego przez rzekę. Następnie przeszliśmy na Wyspę Młyńską i podziwialiśmy Młyny Rothera, budynek Opery Nova, przystań i małą kaskadę wodną obok której gniazdo założył łabędź niemy. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Podsumowując Tydzień Matematyczno-Przyrodniczy uroczyście wręczyliśmy nagrody uczniom, którzy wzięli udział w proponowanych konkursach. Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac, za które serdecznie dziękujemy. Zwycięzcami w konkursie matematyczno-przyrodniczym Mistrz Wiedzy zostali:1. Piotr Pokora.2. Mikołaj Kołakowski.3. Lidia Syrocka i Maria Śliwińska.Zwycięzcami w konkursie ortograficznym Mistrz Słowa zostali: 1. Jakub Drabik.2. Amelia Chojecka, Martyna Laskowska, Jerzy Ławkowski, Michał Zwiewka.3. Grzegorz Dominowski, Natalia Gruszka.Zwycięzcami konkursu plastycznego nt. Portret Mikołaja Kopernika zostali:W klasach 4-8:1. Olga Ginter.2. Natalia Gruszka.3. Bartosz Łabaj.
W piątek, 21 kwietnia, uczniowie klasy 1a i 3 b wcielili się w rolę małych ekologów. Po wykonaniu przydzielonego zadania w akcji "Sprzątanie Świata" ochoczo przystąpili do jego upiększania. Słoneczna aura i wyśmienite humory dodawały chęci do pracy. Dzieci z zaangażowaniem siały i sadziły kwiaty dla Ziemi. Mamy nadzieję, że wyrosną piękne wysokie słoneczniki.
Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej, klasa 2c wzięła udział w obchodach Dnia Ziemi, które odbyły się 21 kwietnia w Szkółce Zespolonej Janowo. Wizytę w Janowie rozpoczęliśmy od przejścia ścieżką edukacyjną, po której oprowadziła nas pani Barbara Sadurska. Z głowami pełnymi przyrodniczych wiadomości przeszliśmy nad Jezioro Skrzynka aby rozpocząć akcję „Sprzątania Świata”. Po pracy czekał na nas Teatr MagMowcy z przedstawieniem pt. „Pisklę poznaje wieś”. Na zakończenie ognisko i kiełbaski. Wracaliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń.
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi - największe międzynarodowe święto ekologiczne. Uczniowie naszej szkoły już w piątek 21.04 uczestniczyli w obchodach z tej okazji.Młodzież klas 7 i 8 przygotowała wystawę w formie gazetki szkolnej, na której widniały plakaty promujące postawy proekologiczne.Chcąc uświadomić, jak ważna jest ochrona naszej planety w naszej szkole, została zorganizowana akcja sprzątanie świata. Uczniowie klas IV-VI udali się na lekcje w terenie i zadbali o to, by nasza okolica wyglądała czyściej. Tym symbolicznym gestem przedstawiliśmy nasz manifest nieśmiecenia.
W dniach od 3 do 5 kwietnia b.r. uczniowie klasy V b udali się na wycieczkę do Gdańska. Miasto to jest 1000-letnią ostoją kultury z licznymi zabytkami, po których oprowadzała nas P. Ania - przewodnik. Uczniowie uczestniczyli również w grze terenowej, prowadzącej brukowanymi uliczkami pięknego Starego Miasta. Ten edukacyjny spacer pośród kolorowych kamienic sprawił, iż oczami wyobraźni przenieśliśmy się na krótkie chwile do średniowiecznego, tętniącego życiem Gdańska. Odwiedziliśmy również Muzeum II Wojny Światowej, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt.: „Podróż w czasie – historia pewnej rodziny”. To wydarzenie oraz specjalnie przygotowana ekspozycja, pozwoliły dosłownie i w przenośni „dotknąć historii” i ponownie uświadomić sobie ogrom cierpień, jakie niesie ze sobą każda wojna. Rejs statkiem na Westerplatte, które kryje wiele śladów przeszłości był kolejnym ważnym punktem historycznym. Zwiedziliśmy ZOO w Oliwie i podczas lekcji terenowej: „Supermoce zwierząt” dowiedzieliśmy się o tym, jakie umiejętności wykształciły zwierzęta, aby mogły przetrwać trudne warunki bytowe i zmieniające się pory roku. Byliśmy również na wystawie „3 D Trick Gallery”, która pozwoliła wykonać zdjęcia w zupełnie niecodziennych, abstrakcyjnych, sceneriach. Wystawa – „Świat zbudowany z klocków Lego” – dostarczyła również wielu niesamowitych przeżyć. Zobaczyliśmy wiele postaci z kultowych filmów, bajek i eksponaty związane z Trójmiastem. W przestrzeni do tworzenia konstrukcji z klocków mogliśmy samodzielnie tworzyć własne kompozycje i rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Odwiedziliśmy również Hevelianum – nowoczesne, interaktywne centrum nauki propagujące nieszablonowy sposób zdobywania wiedzy poprzez żywy kontakt z historią, obserwację, zabawę. Podczas zajęć: „Znajdź sprawcę” zamieniliśmy się w matematycznych detektywów, których zadaniem było rozwiązanie zadań i łamigłówek, przybliżających nas do odnalezienia sprawcy przestępstwa. Podczas zwiedzania wystawy znaleźliśmy się w magicznym świecie matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Warto dodać jeszcze, iż w podróż tę udaliśmy się pociągiem, a nocowaliśmy w szkolnym schronisku młodzieżowym. Czas spędziliśmy bardzo intensywnie, ale owocnie.
W dniach 23-24.03.2023r. odbyły się warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez trenera z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie. Zajęcia miały na celu przekazanie zestawu teoretycznych i praktycznych informacji dotyczących przemocy przez słowa, fonoholizmu i siecioholizmu. Klasy 5A, 5B, 6A, 6B zdobyły wiedzę dotyczącą agresji ze szczególnym naciskiem na agresję słowną. Dodatkowo omawiano wiadomości na temat właściwej komunikacji oraz znaczenia relacji w codziennym życiu. Uczniowie mieli również możliwość przećwiczenia umiejętności rozwiązywania konfliktów. Klasy 7A, 8A, 8B, 8C omawiały problem związany z uzależnieniami od Internetu. Prowadząca wskazała zalety i zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu oraz o możliwych konsekwencjach wynikających z jego nadmiernego użytkowania. Uczniowie dowiedzieli się jak korzystanie z sieci wpływa na funkcjonowanie człowieka. Dodatkowo zdobyli umiejętność reagowania na niebezpieczne sytuacje w sieci. Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie w realizacji działań profilaktycznych w naszej placówce.
Uczniowie klas 1-3, realizując projekt Śladami Wielkiego Tygodnia, poznali wydarzenia z życia Jezusa od Niedzieli Palmowej do Zmartwychwstania Pańskiego oraz związane z nimi tradycje, obrzędy i symbole, które przetrwały do dzisiaj. Przygotowując Wielkanocne Śniadanie poznali symbolikę święconki, tradycyjne potrawy i wypieki. Przeżywanie zakończyły poszukiwania wielkanocnego zajączka i świąteczne życzenia.
W dniu 5 kwietnia 2023 r., w sali gimnastycznej ZS w Dąbrowie Chełmińskiej odbył się krótki spektakl zatytułowany "YERUSHALAYM" (po hebrajsku JEROZOLIMA). Przedstawienie miało miejsce w Wielką Środę, a więc tuż przed upamiętnieniem najważniejszych wydarzeń ukazanych w Ewangelii. Sceny wprowadziły w nastrój Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W spektaklu wystąpili uczniowie z klas ósmych, uczennica z klasy szóstej oraz dwaj nauczyciele. Oprócz dialogów usłyszeliśmy muzykę (Ofra Haza, Haendel) oraz zobaczyliśmy fragment filmu BARABASZ.
KOŁO TEATRALNE ZS w Dąbrowie Chełmińskiej (PROWADZĄCY M.K.)
Dzisiejszego dnia uczniowie oraz nauczyciele należący do Zespołu Terapeutycznego spotkali się, by wspólnie w radosnej atmosferze celebrować nadchodzący świąteczny czas. Spotkanie rozpoczęło się od szukania ukrytych przez zajączka jajeczek oraz słodkości. Następnie dzieci wykonały własnoręcznie ozdoby, które udekorują świąteczny stół. Był też moment na zjedzenie pysznego ciasta oraz wspólne wielkanocne gry i zabawy, które usprawniły naszą uwagę, koncentrację i pamięć. Był to cudownie spędzony czas, który wprowadził nas w atmosferę świąt.
Dziękujemy za wsparcie Gminnej Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Zespołowi Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej.
02.04. to data ogłoszona jako Dzień Świadomości Autyzmu. W czasie tego dnia zwraca się uwagę na fakt, że wszyscy jesteśmy różni. Każdy z nas ma jakieś szczególne umiejętności i trudności, które czynią nas wyjątkowymi. Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że bycie innym nie jest niczym złym. Klasy 1-3 dowiedziały się m.in. że autyzm, to nie choroba, a odmienny od typowego sposób postrzegania świata. Główne różnice zobaczymy w sposobie komunikacji, nawiązywaniu relacji, wyrażaniu emocji, nauce oraz różnorodnych sposobach zachowań. Spektrum autyzmu ma duży zakres - podobnie jak kolory. Nasi uczniowie wiedzą już, że osoby z autyzmem odbierają wiele bodźców bardziej intensywnie, co może sprawić trudność z ich przetworzeniem i spowodować zachowanie, które dla nas może być niezrozumiałe, a dla danej osoby być sposobem na poradzenie sobie w sytuacji stresowej. Symbolem solidarności z osobami w spektrum autyzmu jest kolor niebieski, więc tego dnia uczniowie, jak i nauczyciele, założyli niebieskie ubrania oraz stworzyli kreatywne prace plastyczne. Podsumowując - zaświeć się na niebiesko, nie bądź zielony w temacie autyzmu!
W piątek 31 marca uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do kina Helios na film pt. ,,Magiczna szkoła zwierząt ", który dostarczył dzieciom dużo zabawy i pozytywnych emocji. Wszyscy przekonaliśmy się jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń. Po zakończeniu seansu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły
Jest nam bardzo miło poinformować, że Sylwia Galant, uczennica klasy 2a, zdobyła II miejsce w etapie powiatowym XXV edycji Konkursu plastycznego „Zapobiegamy pożarom”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzieci kochają smak czekolady. Uczniowie klasy IVa i IVb z uśmiechem na ustach mogą wspominać niezapomniane czekoladowe doznania, których doświadczyły podczas wycieczki 30.03.2023r. do Pracowni Czekolady Baumgart w Pruszczu Pomorskim. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat ziarna kakaowca i poznały etapy produkcji czekolady. Każdy uczestnik stworzył własną czekoladę z pysznymi dodatkami i zaprojektował własne pudełko wraz z etykietą. Uczniowie brali udział w zabawach i filmowej animacji, delektując się słodyczami. Warsztaty zostały zakończone testem z wiedzy na temat czekolady, a każdy z uczestników otrzymał dyplom Małego Chocolatiera.
28 marca w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej odbyły się II Targi Edukacyjne. Podczas Targów gościliśmy przedstawicieli 17 szkół ponadpodstawowych z Bydgoszczy i okolic. Uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z Ostromecka, Czarża oraz Unisławia miała okazję poznać ofertę szkół na rok 2023/2024, wysłuchać przygotowanych prezentacji multimedialnych i filmów. Uczniowie zapoznali się z propozycjami szkół licealnych, techników i szkół branżowych. Po wysłuchani prezentacji, ósmoklasiści mieli możliwość przeprowadzenia indywidualnych rozmów z nauczycielami i uczniami z zaproszonych szkół. Liczymy na to, że targi pomogły niezdecydowanym w podjęciu decyzji, a tych, którzy wyboru dokonali, utwierdziły w słuszności podjętej już decyzji.