W piątek 10 czerwca Panie Agnieszka Kempa i Areta Rewińska - Łanoch wystartowały z Lotniska Chopina w Warszawie ku Nicei, gdzie odbywać będą ostatni w ramach programu mobilności kadry edukacyjnej naszego Zespołu Szkół kurs językowy. Już od poniedziałku Panie rozpoczną zajęcia, pozwalające im rozwinąć swoje kompetencje nauczycielskie, ale trening umiejętności językowych rozpoczęły w praktyce od razu, poprzez zwiedzanie swojej francuskiej destynacji.
"Projekt Communication, Education, Languages - nasz CEL na Europę" dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. Dzięki niemu 15 nauczycieli z naszego Zespołu mogło wziąć udział w kursach zagranicznych. Ostatni kurs - czas START!
W dniu 3 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego odbył się Dzień Europejski. Była to jedna z wielu akcji upowszechniających projekt europejski Erasmus+ pod nazwą Communication, Education, Languages - nasz CEL na Europę, w którym wzięło udział kilkunastu nauczycieli naszej szkoły.
Klasy I-III oraz IV-VIII prezentowały kraje, opowiadały o ich kulturze, tradycji, kulinarnych specjałach. Nie zabrakło zagadek i quizów. Najprzyjemniejszym momentem imprezy były jednak degustacje. Można było posmakować przysmaków z wielu stron Europy, a puste stoiska po zakończonej uroczystości były dowodem, że smakowały wszystkim!
08.06. klasy 3c oraz 2a wraz z opiekunami odwiedziły Toruń. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o mieście poprzez wysłuchanie legend opowiadanych przez panią Dorotę, a następnie przenieść się w podróż w czasie odwiedzając Muzeum zabawek i bajek. Jako świadomi podróżnicy podziwiali architekturę Torunia – Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, mury obronne, Dom Kopernika, Katedrę śś. Janów, czego zwieńczeniem był spacer po bulwarze, by za moment móc spojrzeć na miasto od strony Wisły podczas rejsu statkiem Wanda. Był czas na zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz obiad w restauracji, a na deser pyszne lody. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie uznali wyjazd za udany.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez naszą szkolną Grupę Teatralną Razem Raźniej
SZACHY.pptx [prezentacja przygotowana przez Mamę Julka Wiśniewskiego]
2 czerwca w klasie 2a odbyły się warsztaty z rodzicami. W tym dniu dzieci zaprezentowały, krótki montaż słowno muzyczny, dzięki któremu oczyma wyobraźni przenieśliśmy się na łąkę. A jeśli mowa o łące, to oczywiście nie może zabraknąć kwiatów. Uczennice klasy 2 zatańczyły przepiękny taniec kwiatów, a następnie wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonały przestrzenne kwiaty techniką decoupage. Czas spędzony przez naszych uczniów i ich rodziców zaowocował powstaniem prawdziwej łąki w sali.
W środę, 1 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Zainaugurował ten uroczysty dzień Pan Dyrektor, który powitał zebranych uczniów, życząc wszystkim udanej zabawy i radosnych przeżyć. Atrakcji było bardzo dużo.
Na boisku i terenie zielonym uczniowie młodszych klas zorganizowali piknik. Na kocach rozłożyli swoje ulubione gry, piłki i różne akcesoria do zabawy, spędzali czas na zabawie i radosnym współdziałaniu.
Pomiędzy drzewami zamontowano folię, na której dzieci malowały farbami, dając upust swojej wyobraźni i kreatywności. Uczniowie mogli dowolnie wybierać aktywności realizując swoje pasje i zainteresowania: puszczali bańki mydlane, grali w piłkę, kometkę, bawili się chustą animacyjną. Chętni mogli sprawić sobie tatuaż, pomalować twarz, a na koniec, wspólnie z kolegami i koleżankami, zrobić śmieszne „karykaturalne” zdjęcie w przygotowanej fotobudce.
Dodatkowych atrakcji dostarczyli wszystkim uczniom, jak zawsze, niezawodni strażacy. Aż dwie ekipy: OSP z Dąbrowy Chełmińskiej i OSP z Wałdowa Królewskiego zabiegały o dostarczenie uczniom wrażeń i emocji. Hitem okazało się celowanie strumieniem wody w pachołki, zainteresowaniem cieszył się również zaprezentowany sprzęt strażacki, zwłaszcza do ratowania ludzi podczas wypadku i pożaru.
Dużą atrakcją były edukacyjne zajęcia przyrodnicze na „wystawie płazów”, gdzie na przygotowanych stanowiskach dzieci poznały nazwy popularnych płazów, rozpoznawały je, układały puzzle i memory w formacie XXL.
Miłym akcentem dla całej społeczności szkolnej była słodko - zimna niespodzianka, czyli lody, ufundowane przez Dyrekcję Szkoły oraz smaczne kiełbaski od Rady Rodziców smakowicie usmażone na grillu przez pracowników obsługi. Dzieci integrowały się podczas posiłku.
W czasie spotkań z wychowawcami w klasach rozmawiano o prawach dziecka, trzecioklasiści poznali sylwetkę „Dobrego doktora” i wielkiego przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka.
Uczniowie klas 4-8 spędzali czas kulturalnie i na sportowo: na boiskach szkolnych w sali gimnastycznej i na Orliku słychać było radosny doping dla sportowych reprezentacji. Z sali gimnastycznej dochodziły również dźwięki muzyki i śmiech, gdy starsi uczniowie z zainteresowaniem oglądali występ aktorów szkolnego teatru „Wagabunda”.
To był dzień pełen wrażeń, zgodnie z planem - dominowały uśmiech i dobra zabawa!
Uczniowie klas ósmych, w ramach złapania oddechu przed czekającymi ich egzaminami, w dniach 12-13 maja uczestniczyli w wycieczce edukacyjno - przyrodniczej w Tleniu, w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Na miejsce dotarliśmy pociągiem. Pod czujnym okiem edukatorów WPK: pani Marleny Wojciechowskiej i pani Moniki Wiśniewskiej młodzież zapoznała się z historią i przyrodą Zalewu Żurskiego. Atrakcji było wiele: pływaliśmy po zalewie tramwajem wodnym, rozpoznawaliśmy gatunki roślin po liściach i kwiatach, wędrowaliśmy z mapą i kompasem wokół Jeziora Mukrz. Po południu wspólnie z naszymi opiekunami (panem Minorczykiem i panią Ladińską-Górko) graliśmy w siatkówkę . Wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku, zajadając pieczone kiełbaski. Odwiedziliśmy również pobliską hodowlę danieli i zachwyciliśmy się tymi pięknymi zwierzętami.
Po podsumowaniu zajęć otrzymaliśmy upominki od pracowników parku oraz zaproszenie do kolejnych odwiedzin.
Pełni wrażeń i energii wróciliśmy do naszych domów gotowi stawić czoło kolejnym wyzwaniom.
Kolejna nagroda dla Amalii Żurawlew - uczennicy klasy 2a, która zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno - przyrodniczym pt.: "Mapa Polski". Serdeczne gratulacje dla laureatki. Życzymy kolejnych sukcesów.
Wirtualne podróże zakończone, realne przed nami😉
Klasa 3 c również melduje wykonanie wszystkich zaplanowanych zadań, a tym samym, zakończenie Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Wirtualne podróże”. Udział w lekcjach „na żywo”, wspólna realizacja zadań: prowadzenie Albumów podróżniczych, wymiana pocztówkowa z innymi szkołami w Polsce, wykonanie mapy świata, książeczek „Mój świat”, prezentacje i plakaty promujące naszą małą i dużą ojczyznę, kontynent i planetę – wszystkie podejmowane działania znacząco pobudziły naszą aktywność poznawczą, pogłębiły wiedzę o świecie, bliższej i dalszej okolicy. Dały nam możliwość pracy metodą projektu, przekonania się o wartości współpracy i aktywnego współdziałania, rozwinęły nasze kompetencje społeczne, eksponując postawy proekologiczne, otwartości i przyjaźni wobec świata i ludzi. Były czasochłonne, ale inspirujące. Niektóre zadania świetnie wpisały się tematycznie do realizowanych równolegle projektów i przedsięwzięć: „Świadomość procentuje”, „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” – moduł o podróżach: czytanie książek o tematyce podróżniczej, Dzień Ziemi, przygotowania do Dnia Europejskiego, lekcje patriotyzmu uczące poszanowania ojczyzny, jej historii i symboli narodowych.
Kończymy klasę trzecią nie tylko bogatsi w wiedzę i kompetencje, ale przede wszystkim bardziej świadomi. Cieszymy się, że wzięliśmy udział w projekcie, dziękujemy Pani Sabinie Piłat za inspiracje i wsparcie. Jesteśmy gotowi na podróże i wycieczki, które niebawem przed nami🙂
#@naukawplecaku
Dnia 25.05.2022r.komisja wybrała najpiękniejsze pracę w konkursie ,,Kwiatek dla Mamy"
I miejsce
Zasadzka Antonina kl.5a
Górecka Marta kl . 4b
Il miejsce Tomczak Alicja kl.4a
Gruszka Natalia kl.5b
Ill miejsce
Potocka Joanna kl.4a
Wójcik Lilianna kl.4b
Wyróżnienia:
Marszalik Maja kl.5 b
Gapska Lena kl. 5 b
Serdecznie gratulujemy
Ostatnie dni z całą pewnością były stresujące dla naszych uczniów klas ósmych, bo choć wielokrotnie w ciągu swej szkolnej edukacji musieli zmagać się z zadaniami z języka polskiego, angielskiego i matematyki, to jeszcze nigdy dotąd ich wyniki nie były dla nich tak istotne. Jakie będą wyniki egzaminów jeszcze nie wiemy, ale będziemy trzymać kciuki, by okazały się jak najwyższe i pomogły otworzyć naszym uczniom wszystkie te drzwi, które sobie w dalszej edukacji wymarzyli.
Finał szkolnego Talent Show odbędzie się 22.06.2022r.
Zapraszamy do wzięcia udziału uczniów i nauczycieli.
Informujemy, iż zakończyliśmy rekrutację do przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej na okres wakacji od 01 do 31.08.2022r.
Wszystkie podania zostały rozpatrzone pozytywnie.
Prosimy do 15 tego czerwca o dostarczenie umów do sekretariatu szkoły w Dąbrowie Chełmińskiej lub w formie scanu na adres mailowy :
W razie pytań prosimy o kontakt.
W dzień wolny od zajęć szkolnych uczniowie klas 4 b i 5 b wraz z opiekunami odbyli podróż szlakiem ginących zawodów do wioski rzemieślniczej, nieopodal Koronowa. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich, próbowaliśmy także swoich sił w haftowaniu krzyżykowym!
W skansenie poświęconym dawnej wsi polskiej mieliśmy okazję zapoznać się z ekspozycją sprzętów gospodarstw chłopskich z minionych wieków. Wiele z nich służyło rzemieślnikom zanikających już profesji, takich jak garncarz, powroźnik, filcownik, czy kołodziej. Skosztowaliśmy chłopskiej kuchni w postaci ziemniaków z parownika babci i kiełbasek, które piekliśmy przy ognisku! Najwięcej emocji wywołał jednak nietypowy mieszkaniec skansenu – alpaka o imieniu Kameleon. Opiekun zwierzęcia barwnie opowiedział nam o jego pochodzeniu i niesfornych zwyczajach.
Podróż w przeszłość uważamy za udaną!
Uczniowie klas I - III pod opieką 4 nauczycieli w dniach 18 - 19 maja uczestniczyli w wycieczce, która była dofinansowana z budżetu państwa, w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Rozpoczęła się ona na Placu św. Katarzyny w Toruniu, by po spacerze w centrum miasta uczestnicy mogli przywitać się z Mikołajem Kopernikiem, przypomnieć sobie zasługi tego wielkiego Polaka, a także gościć w jego domu. Podążając ulicami Torunia dotarliśmy także do Muzeum Toruńskiego Piernika i poznaliśmy historię tej smacznej wizytówki Torunia. Spotkaliśmy się z Flisakiem i jego żabami oraz stanęliśmy pod Krzywą Wieżą. Stamtąd wyruszyliśmy na nocleg do Zakonu.... w Niepokalanowie, gdzie zwiedziliśmy muzeum św. O. Maksymalna Kolbe oraz Straży Pożarnej. Rano wyruszyliśmy w podróż do stolicy, a tam uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii zwiedzając najpierw Muzeum Niepodległości, a następnie Muzeum Fryderyka Chopina. Przewodnicy w jednym i drugim muzeum byli pod wrażeniem naszych podopiecznych, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Ostatnim punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza, a wracając do autobusu zatrzymaliśmy się przy pomniku Kopernika oraz Józefa Poniatowskiego przy Pałacu Prezydenta.
Wróciliśmy zmęczeni ale BARDZO SZCZĘŚLIWI I ZADOWOLENI.
Drodzy Ósmoklasiści! Trzymamy za Was kciuki, więc wdech, wydech... i pamiętajcie: musi być dobrze, bo jak nie Wy, to kto?! :)