Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo!
Dziękujemy Wam serdecznie za miniony rok szkolny, za trud, wysiłek, za całokształt współpracy.
Życzymy wszystkim, aby tak pięknie rozpoczęte wakacje pełne były niezapomnianych wrażeń i przygód. Niech będą słoneczne, beztroskie i nade wszystko bezpieczne, abyśmy mogli w nowym roku szkolnym spotkać się radośni, wypoczęci i gotowi do podejmowania nowych edukacyjnych zmagań.
Dyrekcja
Informujemy, iż zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty odbierać można od dnia 8 lipca.
24 czerwca, o godzinie 10.00, w sali gimnastycznej naszego Zespołu Szkół odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla klas 1-3. Uczennica prowadząca akademię, w imieniu Dyrekcji, przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy, p. Radosława Ciechackiego i Panią Sekretarz Dorotę Kraskę-Wadych, uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.
Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się ciepłymi słowami, które do uczniów skierował Pan Dyrektor, podsumowując rok nauki, gratulując promocji, indywidualnych sukcesów, życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
W podniosłej atmosferze odbyło się wręczenie trzecioklasistom, przez Pana Dyrektora oraz Wychowawców klas, dyplomów i nagród za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję i sukcesy osiągnięte w konkursach, a przez to godne reprezentowanie szkoły na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim. Podziękowania otrzymali również Rodzice, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły.
W części artystycznej uczniowie klas III wspominali lata w edukacji wczesnoszkolnej, podziękowali wychowawcom za wsparcie oraz trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Miłą niespodziankę dla absolwentów i gości przygotowali drugoklasiści, którzy tańcem pożegnali starszych kolegów, a wierszem i piosenką wprowadzili w upragnione wakacje.
Ostatnią częścią uroczystości było pożegnanie Pań Danuty Ciesińskiej i Iwony Młodeckiej, które zakończyły wieloletnią pracę z najmłodszymi uczniami i przeszły na zasłużoną emeryturę. Piękne słowa podziękowania i życzenia na dalszą drogę skierowali do Wychowawczyń najpierw Pan Dyrektor, a potem Wójt Gminy, który zwrócił się również do uczniów, życząc im wspaniałych wakacji oraz nabrania siły i energii na nadchodzące od września wyzwania.
To były wzruszające chwile.
Po całym roku wytężonej nauki nadszedł czas długo wyczekiwanych wakacji! Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach IV-VII odbyło się w piątek, 24 czerwca. Podczas ceremonii nagrody odebrali wszyscy ci uczniowie, którzy od września wykazali się wyjątkowym uporem w pracy, niezłomnością w podążaniu do celu – dzięki czemu uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Grono nagrodzonych było spore – i jak co roku przeżywaliśmy chwile dumy, że mamy tak niezwykłych uczniów. W klasach wychowawcy wymienili się uściskami ze swoimi podopiecznymi i rozdali świadectwa pozostałym uczniom, którzy również ciężko pracowali na swoje wyniki.
Dla wszystkich serdeczne gratulacje!
Zamknęliśmy rozdział kolejnego roku nauki i jak przystało po intensywnej pracy wszystkim należy się odpoczynek.
Uczniom, rodzicom, pracownikom i przyjaciołom szkoły życzymy bezpiecznych i udanych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas ósmych odbyło się w naszej szkole 23 czerwca. To ważne wydarzenie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: wicestarosta, pan Zbigniew Łuczak, wójt gminy Dabrowa Chełmińska, pan Radosław Ciechacki, przewodniczący Rady Gminy, pan Ryszard Kaczor, kierownik Centrum Usług Wspólnych, pani Małgorzata Sadurska, proboszcz parafii w Boluminku, ksiądz kanonik Tadeusza Myszk, przewodniczący Rady Rodziców, pan Sławomir Rzemek, grono pedagogiczne, rodzice, pracownicy szkoły.
Za bardzo dobre wyniki w nauce nagrody Rady Powiatu, z rąk wicestarosty, pana Łuczaka, odebrały: Urszula Kruszewska, Antonina Chruściel oraz Klaudia Mizera.
Wręczono również liczne wyróżnienia i nagrody za: świadectwa z paskiem, frekwencję, osiągnięcia sportowe i aktywność biblioteczną.
Podczas zakończenia roku szkolnego klas ósmych nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły uczniom klas siódmych.
Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod kierunkiem pana Pawła Świecy. Niespodzianką dla wszystkich była piosenka „Cisza i wiatr” Artura Rojka, w wykonaniu pani Katarzyny Lewandowskiej i księdza Bartosza Fiałkowskiego.
Wszystkim naszym absolwentom życzymy sukcesów w dalszej edukacji zgodnie z mottem, które towarzyszyło nam podczas tegorocznego zakończenia roku szkolnego: „W życiu nigdy nie jest za późno na (…): miłość, naukę i spełnianie marzeń.”
Przygotowujemy się do otwarcia w naszej szkole Laboratorium Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, prowadzącej zajęcia w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
https://www.gov.pl/web/laboratoria
W trakcie trwania roku szkolnego systematycznie dostarczane są kolejne zestawy wyposażenia.
Na chwilę obecną jesteśmy w posiadaniu:
- Drukarki 3D Banach School
- Okularów VR 4 sztuk ClassVR Premium + kontroler
- MODI zestawy robotyki
- Kamery Canon LEGRIA HF G50
- Oświetlenia do realizacji nagrań
- Bezprzewodowego mikrofonu
- Kontrolera - zestaw elektroniczny
- Stacji lutowniczej
- Zestawów narzędzi w walizce 14 szt.
- Mikroportu z akcesoriami – zestaw elektroniczny
- Odbiornika + 2 nadajników z mikrofonami klipsowym – mikrofony
Nowa pracownia zostanie otwarta we wrześniu 2022r.
Zakończyła się ostatnia z mobilności naszej kadry edukacyjnej. Panie Areta Rewińska - Łanoch oraz Agnieszka Kempa pożegnały się z Niceą, bogatsze o nowe doświadczenia i umiejętności językowe, które z całą pewnością wykorzystają wkrótce w pracy z uczniami. A jak wykorzystywane są w praktyce wiadomości zdobyte dzięki wcześniejszym wyjazdom naszych nauczycieli? W ostatnich tygodniach roku szkolnego wybrane lekcje prowadzone były metodą CLIL.
CLIL – czyli Content and Language Integrated Learning, dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego, opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. W naszej szkole odbyły się tą metodą m.in. lekcje chemii, języka polskiego oraz zajęcia wychowawcze poświęcone zdrowemu stylowi życia. Z całą pewnością kolejny rok szkolny przyniesie jeszcze większe nastawienie na kształcenie z wykorzystaniem języków obcych.
Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
23 czerwca dla dzieci z grup zerowych - Motylki i Sowy nastał pamiętny dzień. O godzinie 10:00 rozpoczęły uroczystość pożegnania z przedszkolem. Część z nich spędziła tu jedynie rok w zerówce, ale znacząca większość uczęszczała do naszej placówki przez ostatnie dwa, trzy, a niektórzy nawet cztery lata.
Mamy nadzieję, że dla wszystkich dzieci był to niezapomniany czas i zawsze będą do niego wracać myślami. Życzymy Wam bezpiecznych wakacji i powodzenia w szkole!
21 czerwca w pierwszy dzień astronomicznego lata klasy 1 b i 2 b udały się do Szkółki Leśnej w Janowie, aby podsumować jesienny projekt "kasztanobranie". Jego celem było podniesienie świadomości dzieci dotyczącej dokarmiania zwierząt. W szkółce z uśmiechem i słodkościami przywitała nas pani leśniczy-Barbara Sadurska. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spaceru po ścieżce edukacyjnej. Dzieci dowiedziały się z jakich warstw składa się poszycie lasu, jakie ptaki zamieszkują nasze lasy oraz do czego służą budki lęgowe. Po tej jakże ciekawej lekcji na wszystkich czekały upieczone nad ogniskiem kiełbaski. Dzieci piekły też słodkie pianki. Rodzice naszych uczniów również przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich. Po tych smakołykach dzieci pobiegły na plac zabaw. W międzyczasie rywalizowały w zabawach sprawnościowych razem z wychowawczyniami. Nawet pani Basia złapała bakcyla rywalizacji i spróbowała swoich sił w skokach na kangurkach oraz w workach. Podsumowaniem dnia pełnego emocji było wykonanie plakatu "Bezpieczne wakacje". Naładowani pozytywną energią przed wakacjami wróciliśmy zadowoleni do szkoły.
W czerwcu społeczność naszej szkoły uczestniczyła w obchodach Tygodnia Humanistycznego. Poszerzaliśmy naszą wiedzę o literaturze, historii, muzyce, nie zabrakło także teatru i przypowieści biblijnych. Szkolna grupa teatralna - Razem Raźniej wystawiła spektakl dla klas młodszych, traktujący o tolerancji. Gościliśmy również Filharmonię Pomorską z największymi przebojami muzyki filmowej. Naszą wiedzę literacką wzbogaciła pani prof. dr hab. Danuta Jastrzębska - Golonka wykładem „Baśń jako uniwersalny tekst kultury” przybliżając nam twórczość Hansa Christiana Andersena.
Uczestniczyliśmy także w szkolnej wycieczce do Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, aby lepiej poznać historię Jego życia i męczeńskiej śmierci.
Pierwszoklasiści natomiast rozwijali swoje umiejętności językowe uczestnicząc w warsztatach z robotyki - „Budujemy bajkę”.
Przygotowaliśmy wieczór poetycki poświęcony twórczości Marii Konopnickiej z okazji 180. rocznicy urodzin poetki z udziałem chóru szkolnego i zaproszonych gości.
Klasy pierwsze, czwarte i piąte wzięły udział w zajęciach artystycznych z historią w tle! Dzięki Warszawskiej Grupie Twórczej „Chorągiew Orła Białego” wytłaczali znaki graficzne herbów powstań narodowych.
W tym pracowitym tygodniu nie zabrakło konkursów wiedzy:
„W świecie mitów” dla kl. V
„Konkurs wiedzy o legendach polskich” dla kl. III
„Przypowieści Pana Jezusa” dla kl. VII - VIII
„W krainie ukrytych znaczeń – konkurs frazeologiczny” dla kl. VII - VIII
„Wielkie Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły” dla kl. II – VIII
Najbardziej pracowici, laureaci i wyróżnieni zostali nagrodzeni dyplomami, książkami oraz piórami Dyrektora Szkoły!
Klasy 1b i 2b kończą rok szkolny z nowymi przyjaźniami. Dzieci przez ten czas dzieliły ze sobą salę, poznawały się, uczyły wzajemnej tolerancji. 15 czerwca wyruszyły wspólnie na piknik klasowy do Wałdowa Królewskiego. Uczniowie poza przekąskami wzięli ze sobą koce, akcesoria sportowe do zabawy oraz farby. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, dzieci wspólnie zjadły śniadanie, bawiły się na placu zabaw, malowały wakacyjne marzenia. Chłopcy zagrali mecz piłki nożnej, a po nim czekała na wszystkich niespodzianka. Pani Aneta Kuśmierek przygotowała mega bańki mydlane oraz przy muzyce uczyła dzieci tańca "Belgijka" i "Jerusalem". Wszyscy wspaniale się bawili i z niecierpliwością oczekiwali na kolejne wspólne biesiadowanie.
14 czerwca uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w spotkaniu z Ojcem Werbistą Krzysztofem Kołodyńskim. Podczas wizyty naszego Gościa mogliśmy się wiele dowiedzieć o Madagaskarze, o codziennej pracy misjonarza, miejscowych zwyczajach ludności, ale również poznać nieco sam kraj. Umożliwił to pokaz bogatej kolekcji zdjęć wykonanych przez Ojca. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy strojów, w które ludność malgalska się ubiera, ale również sami mieliśmy okazję je przymierzyć. Jednocześnie była to okazja do zorganizowania akcji „Ołówek dla serca”, dzięki której zebraliśmy bardzo dużą ilość artykułów piśmiennych, które Ojciec przekaże dzieciom z Afryki. Dziękujemy serdecznie Ojcu Krzysztofowi za odwiedziny naszej szkoły oraz wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w zbiórkę ołówków i kredek.
Szanowni Państwo,
przedstawiamy harmonogram uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022:
- czwartek 23.06.2022r. - godz. 10:00 - uroczystość ukończenia przedszkola przez uczniów klas 0
- czwartek 23.06.2022r. - godz. 16:00 - uroczystość ukończenia Szkoły Podstawowej przez uczniów klas VIII
- piątek 24.06.2022r. - godz. 9:00 - uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas IV - VII
- piątek 24.06.2022r. - godz. 10:00 - uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas I - III
[Msza święta dla klas IV-VII odbędzie się w piątek o godz.8:00, zaś dla klas I-III o godz.11:00]
W środę 22.06. klasy IIb i IIIc wraz z opiekunami odwiedziły Jurapark w Solcu Kujawskim. Był to dzień pełen różnorodnych atracji. Zwiedzanie Juraparku uczniowie rozpoczeli od spaceru po najnowszej atracji ,,Polska w miniaturze’’ - podziwiali 21 miniatur zabytkowych budowli zdobywając wiedzę na temat dziejów naszego kraju i poznając władców Polski dzięki opisowym tablicom pełnym ciekawostek. Następnie kontynuowali spacer ścieżką dydaktyczną poprzez erę mezozoiczną, czyli erę dinozaurów. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości, co pozwala dostrzec niesamowitość tego zaginionego już świata. Chwilą ekstremalnych doznań i pobudzenia wszystkich zmysłow był seans w kinie 5d - oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie doznali także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. Dużo frajdy sprawiła dzieciom zabawa na nowoczesnym placu zabaw oraz w Parku Rozrywki. Popularnością cieszyły się karuzele łańcuchowe, Statek Piracki, ekstremalne doznania na family coasterze oraz przejażdżka za kierownicą mini samochodzików. To był wspaniały, aktywnie spędzony dzień.
Dnia 20 czerwca, w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, w ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, obchodziliśmy "Dzień Ukraiński". Inicjatywa ta była owocem cotygodniowych spotkań z dziećmi i młodzieżą pochodzenia ukraińskiego, uczącymi się w naszej szkole. Chcieli oni w ten sposób podziękować za życzliwość i dobroć, której doświadczają w Polsce każdego dnia.
W ramach "Dnia Ukraińskiego" społeczność naszej szkoły mogła poczęstować się pysznym barszczem ukraińkim i drożdżowymi bułeczkami (pampuszkami). Uczniowie, zamieniwszy się w artystów – malarzy, stworzyli piękny krajobraz ukraiński na podstawie obrazu Jana Stanisławskiego, pt. "Chata w Popówce na Ukrainie". Klasy 1-3 miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o Ukrainie, starsi uczniowie zaś, mierzyli się ze sobą w konkursie wiedzy o tym państwie. Naszym gościem specjalnym była P. Mariia Mazurenko z Ukrainy, która zachwycała nas swoim pięknym głosem, śpiewając ukraińskie pieśni.
To, co zostało nam po tych wspólnie spędzonych chwilach, to z pewnością moc wzruszeń i nadzieja, że nasi ukraińscy przyjaciele już niedługo będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów i rodzin. W trakcie spotkania można było również wypisać na specjalnie przygotowanej planszy życzenia dla Ukrainy. Jedne zapadły nam najbardziej w pamięci: "Ukraino, życzę Tobie, aby Twoje pola, znów zażółciły się pszenicą....."
W poniedziałek 20.06.2022r. uczniowie klasy 2a udali się na piknik do Janowa, który był nagrodą dla dzieci za jesienną zbiórkę kasztanów. Piknik rozpoczęliśmy poważnie, bo od podsumowania projektów edukacyjnych, w których braliśmy udział. Uczniowie otrzymali certyfikat ukończenia programu międzynarodowego "Fasthero", dyplom ukończenia projektu "Wirtualne podróże", a także ukończenia ogólnopolskiego projektu "Uniwersytet Dzieci - Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?".
Pogoda nie popsuła nam dobrego humoru i zabawy. Co prawda z bitwy na balony trzeba było zrezygnować, ale sprawdziliśmy swoje możliwości rzucając do celu, którym stali się nasi nauczyciele:) Ponadto łapaliśmy cukierki, ćwicząc swoją zwinność, i robiliśmy wyścigi w skokach w workach. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i kiełbasek z grilla.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Basi Sadurskiej za wszelkiego rodzaju atrakcje oraz zajęcia dydaktyczne, które dla nas przygotowała!
Dnia 14.06. 2022 roku odbyło się spotkanie Zespołu Terapeutycznego, na którym świętowaliśmy "Dzień Dziecka" i zakończenie roku szkolnego. Na początku spotkania powitała nas grupa teatralna "RR" prowadzona przez p. Katarzynę Lewandowską i p. Annę Pomastowską. Następnie udaliśmy się do sali, aby wykonać kukiełki z drewnianych łyżek oraz materiałów plastycznych. Uczestnicy wykonali przepiękne i kreatywne lalki. Po zakończonej pracy braliśmy udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Na koniec spotkania czekała na nas pyszna pizza i wspaniałe upominki, które wręczył Pan Dyrektor. Dzieci radosne i zadowolone ze wspólnego spotkania, wróciły na dalsze lekcje.
Dziękujemy naszym sponsorom: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zespołowi Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, że mogliśmy tak twórczo i radośnie spędzić wspólnie czas.
W ciepły, słoneczny, choć nieco kapryśny czerwcowy wtorek, uczniowie klasy integracyjnej 1a oraz ich rodzice i rodzeństwo spotkali się na pikniku rodzinnym „Na polanie” u Państwa Wołoch. Od samego początku zapanowała radosna atmosfera. Bogaty w aktywności i konkursy program sprawił, że zarówno rodzice, jak i dzieci świetnie się bawili. Ten dzień przyniósł nam wszystkim wiele wspaniałych wrażeń, a uśmiechy dzieci były najlepszym świadectwem na to, że piknik możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim za współpracę.