Dobiega końca projekt Communication, Education, Languages - nasz CEL na Europę, realizowany przez Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej. Upowszechniamy rezultaty, a przede wszystkim wdrażamy w życie to czego nauczyliśmy się na mobilnościach w zagranicznych szkołach.
Pani Sara Bielińska uczestniczyła w kursie metodycznym Teacher Training Primary Education Programme. Dzięki temu w przedszkolu w Dąbrowie Chełmińskiej stosowane są metody i formy pracy, które pomagają najmłodszym rozpocząć wyjątkową przygodę z językiem obcym. Metody, które oparte są na działaniu ułatwiają zapamiętywanie poznanego słownictwa, aktywizują dzieci do słuchania historyjek w języku angielskim oraz śpiewania piosenek. Poznane metody, które polegają na obserwacji umożliwiają przedstawienie danego słowa bez konieczności tłumaczenia go na język ojczysty. Gry i zabawy sprawiają, że dzieci świetnie przyswajają nowe słownictwo. Poznane opowiadania, wierszyki, scenki dramowe stały się inspiracją do codziennej komunikacji obejmującą wyjaśnienia, instrukcje. Przydatne zwroty i wyrażenia w języku angielskim sprawiły, że dzieci mają okazję do witania się, wypełniania kalendarza pogody, a także sprawdzania obecności w języku obcym. Stosowane metody umożliwiają dzieciom osłuchanie się z językiem angielskim i przyswojenie słownictwa i struktur, które będzie można wykorzystać w większym stopniu w grupach starszych, stosując metody oparte na słowie.
W środę 21 września uczniowie klas trzecich pojechali do Myślęcinka na plenerową lekcję pt. "Bezpieczna droga do szkoły". Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie na czym polega pierwsza pomoc oraz dowiedziały się jakie zadania mają psy policyjne, a także z bliska przyjrzały sie pracy kolejarzy, strażakow, żandarmerii wojskowej, straży miejskiej, służby ochrony kolei oraz slużby celnej.
Nasza placówka dołączyła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Każdy inny – wszyscy równi". Ten udział jest ważny dla naszej klasy także dlatego, że od ubiegłego roku jesteśmy obecni pośród naszej szkolnej społeczności jako klasa integracyjna – dziś IIa. W tym tygodniu próbowaliśmy poszukać odpowiedzi na pytania "Co nam daje to, że jesteśmy różni?"oraz "Co by było, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?" Podczas pracy inspirowanej opowiadaniem R. Witka "Najwspanialsza klasa na świecie" próbowaliśmy zdefiniować pojęcia tolerancja, godność, szacunek. Uczniowie znaleźli odpowiedź: "Jesteśmy różni – ale razem tworzymy wspaniałą i najbardziej kolorową klasę"! i właśnie w ten oto sposób wprowadziłyśmy naszych podopiecznych w temat projektu. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników!
Wychowawcy oraz wychowankowie klasy integracyjnej.
Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. W tym dniu uczniowie z klas I - III mogli uczestniczyć w wielu ciekawych zabawach, które pomogły dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowane prace plastyczne. Dzieci miały możliwość obejrzenia krótkiego filmu pt. "The dot" o historii dziewczynki o imieniu Vashti. Po seansie każdy był gotowy, by ze swojej kropki wykonać coś kreatywnego i wyjątkowego. Był to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat talentów i zaprezentowania ich w klasie. KAŻDY POSIADA TALENT - TRZEBA TYLKO GO ODKRYĆ!
[opublikowano dn.12.09.2022r.]
[opublikowano dn.12.09.2022r.]
W piątek 9 września w naszej szkole gościł mieszkaniec Ostromecka pan Jerzy Świetlik. Celem wizyty było pogłębienie wiedzy młodego pokolenia na temat najnowszej historii naszego kraju, poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która brała udział w historycznych wydarzeniach. Myślą przewodnią spotkania były słowa: „Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas...”
W czasie lekcji z klasami VII - VIII pan Świetlik opowiedział koleje swego losu w czasie II wojny światowej z perspektywy małego chłopca. Silnym piętnem odcisnęły się wspomnienia związane z ucieczką z Chełmna na wozach w kierunku Torunia. W tym czasie konwój uciekających bezbronnych ludzi był atakowany przez niemieckie samoloty. Odłamki wbiły się w pierzynę, którą mały Jurek był przykryty, odłamki te pan Jerzy do dzisiaj przechowuje w domu. Nasz gość opowiedział również o tym jak wyglądała edukacja w czasie okupacji. Polskie dzieci miały tylko trzy przedmioty, na których uczyły się liczenia do stu, pisania na tabliczkach z łupków, a lekcja sportu polegała na maszerowaniu. Nie zabrakło również informacji o naszym patronie Celestynie Kamińskim, który został przez Niemców rozstrzelany. Bardzo ciekawe wspomnienia i kulturalne zachowanie uczniów sprawią, że ta lekcja historii i patriotyzmu pozostanie długo w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Świetlikowi za poświęcenie czasu młodzieży, dla której bezpośredni kontakt z uczestnikiem tamtych wydarzeń uwiarygodnił historię znaną do tej pory tylko z kart szkolnego podręcznika.
Nasza Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Społecznym "Każdy inny - wszyscy równi", którego celem jest uwrażliwienie na obecność osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz niwelowanie uprzedzeń. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w akcjach.
Projekt koordynują: Ewa Grzegorek, Anna Pomastowska, Katarzyna Lewandowska i Natalia Karczewska
Szanowni Państwo,
Informujemy, iż dnia 12 września 2022r. odbędą się pierwsze w roku szkolnym 2022/2023 zebrania dla Rodziców. Zapraszamy serdecznie:
Prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem dowożenia uczniów do szkoły Zarzadzenie_i_Regulamin_dowozenia_uczniow_do_szkol_z_wykazem_miejsc_zbiorki..pdf
oraz lokalizacją miejsc zbiórki uczniów:
Szanowni Państwo,
W zakładce Rozkład jazdy autobusów pojawił się nowy, obowiązujący od 2 września rozkład. Prosimy o zapoznanie się z godzinami dowozów i odjazdów.
Rozkład w formacie xls (excel) do pobrania:Plan_dowozenia_2022-2023_1.09.2022_r(1).xls
#KasujemyBiałaczkę
Zapraszamy na akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku!
4 września 2022 r. (niedziela)
godz. 8:30-18:00
Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu, ul. Parkowa 22
#KasujemyBiałaczkę dla Marcina Mrugalskiego z Grzybna i Innych Pacjentów szukających swojego „bliźniaka genetycznego”.
Szanowni Państwo,
zapraszamy serdecznie na organizacyjne zebrania dla Rodziców naszych przedszkolaków, które odbędą się zgodnie z zamieszczonym poniżej harmonogramem:
Poniedziałek 29 sierpnia:
16:00 - 3/4-latki BIEDRONKI (wych. Dorota Lewicka) -- budynek główny
16:15 - 5-latki WIEWIÓRKI (wych. Magdalena Kubacka) -- pawilon
17:00 - 4-latki MOTYLKI (wych. Anna Olech) -- budynek główny
17:15 - 5-latki MYSZKI (wych. Monika Beker) -- pawilon
Wtorek 30 sierpnia:
16:00 - 3-latki ZAJĄCZKI (wych. Teresa Pokora) -- dobudówka
16:15 - 6-latki SOWY (wych. Anna Sabiniarz - Kowalska) -- pawilon
16:30 - 6-latki PSZCZÓŁKI (wych. Sara Bielińska) -- pawilon
17:00 - 6-latki JEŻYKI (wych. Joanna Kierzkowska) -- pawilon
Informujemy, iż listy z przydziałami dzieci przedszkolnych do poszczególnych grup zostały podane do wiadomości i wywieszone w budynku szkoły oraz przedszkola.
Szanowni Państwo!
Informujemy, że odbiór podręczników na nadchodzący rok szkolny nastąpi w pierwszym tygodniu nauki i zostaną one wydane bezpośrednio uczniom pod opieką wychowawców.
Stosowne zgody na użyczenie książek rodzice podpiszą na najbliższym zebraniu szkolnym.