Menu

  • Drużyna szachistów na turnieju w Zespole Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy

    Drużyna Szachistów w składzie: Aleksandra Gierlicka z IVA, Dawid Jarkowski z IIIA, Oliwier Sarnowski z VIIIA oraz Oliwier Rzemek i Juliusz Wiśniewski z VIIIB wystąpiła na turnieju w Zespole Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy w takich oto strojach. Bluzy i koszulki zostały ufundowane przez Radę Rodziców i Dyrekcję naszej szkoły, za co pięknie dziękują członkowie koła szachowego prowadzonego przez Pana Adama Marolewskiego.

    Jednocześnie Szachiści już dzisiaj zapraszają każdego i każdą z nas do wzięcia udziału w rozgrywkach, które odbędą się w Dąbrowie Chełmińskiej w sobotę 18 lutego br. od godziny 10.00.

  • Turniej szachowy w Szubinie

    Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w sobotę 7 stycznia gościła naszych Szachistów na pierwszym w tym roku turnieju w ramach Międzyszkolnej Ligi Szachowej. 

    W rozgrywkach wzięli udział uczniowie: Dawid Jarkowski z klasy III A oraz Oliwier Rzemek i Juliusz Wiśniewski z klasy VIII B. 

    Każdy z nich rozegrał z zawodnikami innych szkół 7 indywidualnych partii, dopingując siebie nawzajem i gratulując sukcesów.

    Niebawem ruszy nabór na zawody zaplanowane na 21 stycznia w ZS Elektrycznych w Bydgoszczy. A już 18 lutego Międzyszkolna Liga Szachowa zawita do naszej szkoły.

    Jednocześnie przekazujemy zaproszenie do wzięcia udziału w V Amatorskim Turnieju Szachowym, który odbędzie się 11 lutego br. w Hali MGOSiR w Koronowie. Zapisy pod numerem telefonu: 665-822-478, informacje na: www.chessarbiter.com.

  • Laboratoria Przyszłości

    Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Więcej informacji o programie można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/laboratoria

    W ramach programu otrzymaliśmy 111.300,00 zł. Dzięki tym pieniądzom zostaną utworzone i wzbogacone pracownie: techniczna, robotyki (z elementami VR i druku 3D) i audiowizualna.

    W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła zakupiła m.in.:
    1. Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki np. drukarka 3D, długopisy 3D, gogle VR, zaawansowany mikrokontroler elektroniki z czujnikami i akcesoriami, roboty edukacyjne MODI i zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin - przysłużą się one uczestnikom pracowni robotyki wraz z wykorzystaniem możliwości druku 3D.  Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką 
    i drukiem 3D. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii i optymalizacji własnej pracy i nauki.

    2. Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku np. słuchawki studyjne, statyw, mikrofon nagłowny i kierunkowy z akcesoriami, a także kamerę cyfrową/aparat cyfrowy, oświetlenie do realizacji nagrań. Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. Celem działania szkoły jest  rozwój kompetencji technicznych - montaż, obróbka filmów i zdjęć, społecznych - tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym oraz informatycznych - publikacja prac.

    3. Środki ochrony indywidualnej np. instrukcje BHP,  narzędzia i sprzęty monterskie, części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne np. pędzle, gwoździe, wiertła, mierniki, narzędzia do obróbki drewna i metalu np. wypalarki stołowe i ręczne do tworzywa z akcesoriami, zestawy pilników, imadła ślusarskie i stolarskie, akumulatorowe wiertarko-wkrętarki, wypalarki do drewna z akcesoriami, wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowo - technicznej np. stoły techniczne, szafka do drukarki 3D, stacja lutownicza z gorącym powietrzem przysłużą się one uczestnikom pracowni technicznej. Uczniowie podczas zajęć będą rozwijać swoje umiejętności techniczne, kreatywne i manualne, związane z optymalnym wykorzystaniem maszyn i narzędzi, wraz z naciskiem na zachowanie zasad BHP.

  • Wycieczka klas I - III w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego: "Poznaj Polskę"

    Uczniowie klas I-III pod opieką 4 nauczycieli w dniach 23-24 listopada 2022 r. uczestniczyli w wycieczce, która była dofinansowana z budżetu państwa, realizując przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”.

    Tym razem mogliśmy zachwycać się krajobrazem województwa Pomorskiego. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z trudną, a zarazem bardzo ważną historią Polski, zwiedzając Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach tworzenia papieru, a także zapoznaliśmy się z kulturą kaszubską. Mimo śniegu i mroźnego powietrza z wielką przyjemnością przechadzaliśmy się alejkami wejherowskiego parku, w którym podziwialiśmy piękne pelikany. Następnego dnia wyruszyliśmy na Westerplatte, a później na Hel, do Muzeum Rybołóstwa oraz Fokarium. Na koniec, całą grupą udaliśmy się na plażę, aby ostatni raz podczas tej wycieczki, nacieszyć się nadmorskim widokiem.

    Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do Dąbrowy. Jak się okazuje, nasze Morze Bałtyckie jest przepiękne nie tylko latem, ale również późną jesienią. Pozostaje nam teraz czekać na kolejny, wspaniały wyjazd za miasto.

  • CELESTYN 2022

        Dnia 10 listopada 2022 roku odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości oraz Święta Patrona Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej Celestyna Kamińskiego. Przybyłych na uroczystości gości przywitał w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej  dyrektor szkoły Pan Tomasz Minorczyk. Głos również zabrali niektórzy z  przybyłych gości. Mogliśmy usłyszeć Wicewojewodę kujawsko-pomorskiego Pana Radosława Kempinskiego, Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska Pana Radosława Ciechackiego oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Sławomira Rzemka. Zaszczycili nas swoją obecnością również: Wicestarosta Powiatu Bydgoskiego Pan Zbigniew Łuczak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Ryszard Kaczor, ksiądz kanonik Tadeusz Myszk, Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu Marlena Łobocka, Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku Beata Prietz, kronikarz dziejów naszej gminy Pan Jerzy Świetlik oraz byli dyrektorzy i pracownicy szkoły.   
        Wszyscy zaproszeni goście, dyrekcja oraz uczniowie szkoły wraz z nauczycielami zostali przywitani przez uczennice klasy VIII, które  prowadziły uroczystość szkolną.     Pierwszym elementem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. W nastrój upamiętniający czasy niewoli i walki o wolność wprowadziła nas scenka wcielenia Celestyna Kamińskiego do armii Hallera przygotowana przez naszego historyka Pana Adama Marolewskiego. 
         Kolejnym punktem programu była krótka lekcja historii – przedstawienie przygotowane przez Pana Marka Krzywdzińskiego i szkolną grupę teatralną. Została nam ukazana lekcja historii z okazji Święta Niepodległości oraz zaprezentowana sylwetka patrona szkoły w roli nauczyciela w dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Wystąpienie grupy młodzieży poprzedziła recytacja  fragmentu „Czarnej wiosny” przez naszego polonistę- Marka Krzywdzińskiego. 
        Uroczystość upiększało wystąpienie szkolnego chóru pod przewodnictwem Pana Pawła Świecy. Uczniowie zaśpiewali  piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar pt. „Biały krzyż” oraz  utwór „Kocham wolność” - Chłopców z Placu Broni. 
        W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klas I-III. Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę patriotyczną „Płynie Wisła, płynie” oraz recytowali „Katechizm Małego Polaka”. Natomiast uczniów klasy IIIa podziwialiśmy w tańcu patriotycznym: „Polskie Kwiaty”.  
        Ten wyjątkowy dzień uświetnił  utwór pt. „Żeby Polska była Polską” wykonany przez  Panią Katarzynę Lewandowską  oraz księdza Bartosza Fiałkowskiego.  
        Tradycją naszej szkoły jest przyznawanie statuetek Przyjaciela Szkoły. Laureatem statuetki został w tym roku pasjonat historii naszego regionu Pan Jerzy Świetlik. 
        W tym roku zostały po raz czternasty wręczone „Celestyny”, czyli statuetki dla uczniów poszczególnych klas i nauczycieli. Uczniów wyróżniających się kulturą osobistą, wzorowym wypełnianiem obowiązków szkolnych oraz szacunkiem i życzliwością dla nauczycieli, kolegów oraz pracowników szkoły wybiera  grono pedagogiczne.  Przyznało je następującym uczniom: 
    Klasa 1 – Antoni Pachota
    Klasa 2 – Igor Ziółkowski
    Klasa 3 – Nikola Krawulska
    Klasa 4 – Maja Czuba
    Klasa 5 – Jan Kociniewski
    Klasa 6 – Jakub Drabik
    Klasa 7 – Maja Tomczak
    Klasa 8 -  Nina Guzik
        Natomiast o tym, kto z nauczycieli otrzyma nagrodę w kategoriach: „Moc wiedzy   
    i doświadczenia” oraz „Siła uśmiechu” decydują uczniowie. 
        Na poziomie klas I-III nagrodę otrzymały:
    Kategoria: „Moc wiedzy i doświadczenia” – Dorota Kunc
    Kategoria: „Siła uśmiechu”: Edyta Komorowska
    Na poziomie klas IV-VIII nagrodę otrzymały:
    Kategoria: „Moc wiedzy i doświadczenia” – Anna Kubiak
    Kategoria: „Siła uśmiechu” - Mariola Kowalska
        Serdecznie dziękujemy organizatorom tej szczególnej uroczystości. Akademię przygotowali:
    Agnieszka Maciorowska oraz Joanna Leba- odpowiedzialne za całość akademii
    Paweł Świeca- oprawa muzyczna
    Michał Pokora- oprawa multimedialna
    Kamila Smyk- dekoracja sali gimnastycznej.
        Podziękowania również kierujemy do nauczycieli, pracowników szkoły za wkład pracy w przygotowanie uroczystości.

  • Uroczystość Święta Patrona Celestyna Kamińskiego i Święta Niepodległości.

  • Wycieczka w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego "Poznaj Polskę"

    Uczniowie klas IV-VIII pod opieką 4 nauczycieli w dniach 25-27.10.2022 r. uczestniczyli w wycieczce, która była dofinansowana z budżetu państwa, realizując przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”. Z Dąbrowy wyjechaliśmy w piękne rejony naszej Ojczyzny, a konkretnie w okolice Wrocławia, Wałbrzycha i Kotliny Kłodzkiej. W pierwszym dniu wyprawy zwiedziliśmy wzniesiony już w XIII wieku Zamek Książ i poznaliśmy jego niesamowitą historię. Urzekła nas również opowieść o przepięknej urody księżnej Marii Teresie Oliwii Hochberg von Pless, zwaną Daisy, która mieszkała w tym miejscu na przełomie XIX i XX wieku. Zasłynęła ona jako pacyfistka, zaangażowana filantropka i autorka pamiętników. Następnie udaliśmy się do ciekawej i rozległej Palmiarni, która powstała specjalnie dla księżnej, dzięki jej mężowi Henrykowi XV von Pless. Byliśmy oczarowani różnorodnością gatunkową roślin, sprowadzonych z wielu zakątków świata. Dzień zakończyła wizyta w Bazylice NMP w Wambierzycach, której figurka Matki Bożej ukoronowana została koronami papieskimi na Wambierzycką Królową Rodzin.

    Drugiego dnia zdobyliśmy Twierdzę w Kłodzku. Nasi przewodnicy w ciekawy sposób opowiedzieli nam historię tego miejsca. Już teraz wiemy jak trudne życie prowadzili żołnierze. Prawdziwą perełką dla nas była Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia w całych Sudetach,  położona niedaleko wsi Kletno. Na pewno zapamiętamy czym różnią się stalaktyty od stalagmitów oraz jak powstają stalagnaty. Zwieńczeniem tego dnia była wyprawa na Kalwarię w Wambierzycach. Stamtąd mogliśmy podziwiać widok na piękne Góry Stołowe. 

    Ostatniego dnia odwiedziliśmy zespół historycznego centrum Wrocławia i jego imponującą Panoramę Racławicką. Wraz z przewodnikiem przenieśliśmy się do czasów Tadeusza Kościuszki i Bitwy pod Racławicami. To imponujących rozmiarów dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka zwieńczyło naszą podróż po Śląsku. 

    Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do naszych domów.

  • ​​​​​​​ Spotkanie z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego

    Dnia 18.10.22. gościliśmy w naszej szkole Panią Angelikę Browarczyk. Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W spotkaniu uczestniczyła kl. Vb oraz reprezentanci innych klas. Pani Angelika pokazała młodzieży w jaki sposób osoby, które nie potrafią porozumiewać się werbalnie, mogą komunikować się z otoczeniem. Pokazała, jak za pomocą specjalnego programu komputerowego, może pisać e-maile,  a także wysyłać wiadomości poprzez różne komunikatory internetowe. Młodzież zadawała gościowi pytania, na które Pani Angelika odpowiadała, używając do tego specjalnej książeczki komunikacyjnej, którą ma zawsze przy sobie. Przesłanie, które w imieniu osób dotkniętych porażeniem mózgowym przywiozła do nas Pani Angelika, brzmi:Potrafię się porozumiewać, choć nie mówię. Od urodzenia muszę walczyć. Mam mózgowe porażenie dziecięce i atetozę. Jestem inteligentna, więc proszę, nie traktuj mnie z litością i pobłażaniem. To upokarza. Chcę decydować o sobie w każdej sprawie. Moje ograniczone możliwości ruchowe i brak mowy nie skazują mnie na nieobecność. Chcę się przyjaźnić, chodzić do kina i na koncerty, pisać e-maile i korzystać z Facebooka. Zresztą już to robię. Umiem robić rzeczy, o które nawet mnie nie podejrzewasz. Jeśli spróbujesz się ze mną dogadać, to dasz szansę sobie i mnie!!

  • Portret patrona szkoły

    Szanowni Państwo!

    W bieżącym roku szkolnym podjęliśmy starania dotyczące namalowania portretu patrona szkoły Celestyna Kamińskiego. Pracy nad portretem podjęła się artysta plastyk pani Magdalena Mrozińska.

    Nowy wizerunek naszego patrona zagości u nas od 10 listopada z okazji obchodów patrona szkoły „Celestyn 2022”  i  kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Naszą intencją jest włączenie całej społeczności szkolnej w pozyskanie funduszy na realizację tego przedsięwzięcia. Tegoroczna zbiórka kasztanów przerosła nasze oczekiwania i część pozyskanych środków organizatorzy zdecydowali się przeznaczyć na ten cel.  Dziękujemy za zaangażowanie uczniom, nauczycielom i rodzicom. W najbliższym czasie Samorząd Uczniowski, świetlica szkolna i zespół terapeutyczny planują zorganizowanie „Kawiarenki” dla uczniów i rodziców; pozyskane środki w całości zasilą nasz cel. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję.

    Potraktujmy to jako okazję do pielęgnowania pamięci o naszym patronie, kształtowania postaw patriotycznych i przywiązania do naszej małej ojczyzny.

                                                                                                                                      Dyrekcja

  • Szachiści z Dąbrowy Chełmińskiej na turnieju w Łubiance

    Aleksandra Gierlicka - uczennica klasy IV B oraz Oliwier Rzemek i Juliusz Wiśniewski  - uczniowie klasy VIII B reprezentowali naszą szkołę podczas turnieju szachowego w Łubiance. Osiągnięty sukces to owoc pracy koła szachowego, które aktualnie prowadzi Pan Adam Marolewski.

    Sobotnie rozgrywki zgromadziły ponad setkę szachistów grających w ramach Międzyszkolnej Ligi Szachowej.

    Następne zawody odbędą się 5 listopada br. w Łochowie. Wkrótce ruszają zapisy. Bieżące informacje są umieszczane na stronie internetowej:

    https://edukacjaprzezszachy.pl/

    Natomiast 18 lutego 2023 r. to właśnie w naszej szkole zostanie rozegrany turniej. Zróbmy wszystko, aby przyjąć zawodników godnie na miarę tej królewskiej gry.

    Każda osoba, która chce zaangażować się jako gracz lub wolontariusz podczas lutowych rozgrywek w Dąbrowie Chełmińskiej proszona jest o kontakt. Kibiców oczywiście nie może zabraknąć.

  • Dzień Drzewa

    W poniedziałek 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Święto to zostało zapoczątkowane przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, a prywatnie miłośnika przyrody w 1872 roku. W Polsce Święto Drzewa obchodzone jest od 2002r. Z tej okazji uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji, której głównym celem jest wzrost świadomości ekologicznej w zakresie roli drzew w ochronie powietrza, propagowanie idei sadzenia, pielęgnacji oraz ochrony drzew. Była to okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania się z ich gatunkami oraz nazwami, poznania zasad pielęgnacji. Po zajęciach dydaktycznych uczniowie każdej klasy posadzili w okolicy budynku szkoły młode drzewka. Wśród nich znalazły się świerki pospolite, sosny długoigielne oraz dąb. Podczas spaceru uczniowie dowiedzieli się, że drzewa pełnią nie tylko funkcję przyrodniczą, ale wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie. Na zakończenie akcji uczniowie wykonali w klasach piękne prace plastyczne oraz kolorowe, jesienne liście, którymi udekorowali wspólne drzewo znajdujące się na gazetce szkolnej.

  • 6 października - Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

    Na znak solidarności z osobami z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym - 6 października w naszej szkole zagościł zielony kolor. Celem naszych działań była akcja zwiększająca świadomość na temat tego zaburzenia oraz chęć solidarności z osobami, które na co dzień zmagają się z takim właśnie rodzajem fizycznej niepełnosprawności mającej wpływ na ruch i postawę. Wykonaliśmy w ten sposób kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego "Każdy inny – wszyscy równi".

  • "Każdy inny - wszyscy równi"

    Kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi” wykonane!

    Dnia 29 września bieżącego roku, z okazji Międzynarodowego  Dnia Niesłyszących – na zaproszenie pani Anny Pomastowskiej - gościliśmy w szkole nauczyciela języka migowego, panią Marię Łabaj. Nasz gość przybliżył uczniom wartość i potrzebę języka, którym posługują się osoby niesłyszące. W czasie spotkania mogliśmy nauczyć się podstawowych zwrotów i alfabetu w tym języku. Podczas warsztatów uczniowie  obejrzeli  również  prezentację, której tematem były między innymi bariery, na które napotykają w życiu codziennym osoby niesłyszące. Na koniec uczniowie wykonali plakaty informujące o właściwym zachowaniu się w stosunku do osób niesłyszących. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w Międzynarodowej Akcji Migany Jabłuszko, wykonali pracę plastyczną aparatu słuchowego i procesory dźwięku oraz poznali tajniki wiedzy o języku migowym, przekazane im przez nauczyciela placówki -  panią Alicję Pastewską.

    To był bardzo twórczy i aktywny dzień.

  • Brzechwa dzieciom...

    Dnia 4 października 2022 r. odbył się wyjazd uczniów klas drugich na spektakl teatralny pt. „Brzechwa dzieciom”. Pełne humoru przedstawienie oparte na wierszach Jana Brzechwy w wykonaniu aktorów Teatru Wrocławskiego dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. Zabawne wiersze, ciekawe aranżacje muzyczne i scenki teatralne bawiły wszystkich. Zaskakujące zakończenia uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre. Obcowanie z muzyką i twórczością Jana Brzechwy było lekcją wrażliwości artystycznej.

  • Dzień Chłopaka w klasach I-III

    30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno pozostaną w pamięci kolegów. Były wspólne fotografie, konkursy i śmieszne zabawy. Nie zabrakło życzeń, drobnych upominków i słodkiego "co nieco". Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

  • PODZIĘKOWANIE

    Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Krzysztofa Szydłowskiego za wsparcie w realizacji doposażenia boiska klas I-III w grę edukacyjną kółko i krzyżyk, finansowanego przez Radę Rodziców we współpracy z Zespołem Szkół.

  • Wizyta w Chlebowej Chacie

    Dnia  22.09.2022 roku odbyło się spotkanie Zespołu Terapeutycznego.

    Uczniowie wraz z opiekunami udali się do Chlebowej Chaty, gdzie  po miłym przywitaniu przez Gospodarzy, rozpoczęło się wspólne pieczenie bułeczek oraz smażenie powideł.  Każdy z uczestników miał możliwość mieszania powideł za pomocą specjalnego przyrządu: tzw. „bociana”.  Gospodarze poczęstowali nas również świeżo upieczonym  chlebem oraz przepysznymi naleśnikami. Na zakończenie spotkania odbyły się zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Po pożegnaniu z Gospodarzami, w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom Chlebowej Chaty za gościnność i mile spędzony czas.

  • Szkolna ciekawostka przyrodnicza

    Purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea) nazywana też: czasznicą olbrzymią, kulicą kurzawkowatą, purchawką olbrzymią, to nietypowy grzyb, który można znaleźć pojedynczo lub w grupach na łąkach, pastwiskach, w parkach i ogrodach, w okresie od sierpnia do października. Jest ceniona za walory smakowe i podziwiana za ogromne rozmiary, do jakich dorasta.

    Okaz, który prezentujemy przyniosła do szkoły nasza uczennica, Nikola Lofek (z klasy 2b).

    Grzyb jest biały lub jasno-beżowy i przypomina ogromne jajo. Dopóki owocnik ma zbitą konsystencję, a po rozkrojeniu jest idealnie biały, może być zjadany. Kiedy powierzchnia purchawicy ciemnieje oznacza, że dojrzewa, a w środku pojawiają się zarodniki. W takim przypadku najlepiej ją zostawić, aby wysypała zarodniki.

    Czasznica olbrzymia do 2014 znajdowała się na liście gatunków ściśle chronionych i nie wolno jej było zbierać. Obecnie jest wyłączona spod ochrony.

    Purchawica olbrzymia zawiera antybiotyk – kalwacynę, który w badaniach na zwierzętach przejawia zdolność do hamowania rozwoju niektórych nowotworów złośliwych.

    Poczta Polska w 1980 roku wydała znaczek pocztowy z tym ciekawym grzybem, autorstwa znanego grafika Alojzego Balcerzaka. 

    Jeden z największych znanych owocników, znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach, miał wysokość 46 cm, obwód 212 cm i masę 20,8 kg.

    Przepis na kotlety z purchawicy olbrzymiej:

    Młody, biały owocnik kroimy w plastry grubości kromki chleba i zdejmujemy skórkę. Obtaczamy w roztrzepanym, posolonym jajku oraz w bułce tartej. Smażymy na oleju lub maśle z obu stron na złoty kolor i gotowe!

  • Klasy IV w Wiosce Ginących Zawodów

    We wtorek 28.09 uczniowie klas IV pojechali do Koronowa na wycieczkę do Wioski Ginących Zawodów. Uczniowie zostali zapoznani z historią dawnych tradycji jesiennych oraz Andrzejkowych. Uczestniczyli w warsztatach rzemieślniczych (garncarstwa i malowania igła), podczas których wykonywali własne rękodzieła. Dzieci miały możliwość zwiedzania skansenu oraz malowniczej wioski, gdzie w ramach integracji klasowej było zorganizowane ognisko i tradycyjne przysmaki.

  • Communication, Education, Languages - nasz CEL na Europę. Umiejętności wdrożone w edukację

    Dobiega końca projekt Communication, Education, Languages - nasz CEL na Europę, realizowany przez Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej. Upowszechniamy rezultaty, a przede wszystkim wdrażamy w życie to czego nauczyliśmy się na mobilnościach w zagranicznych szkołach.

    Pani Sara Bielińska uczestniczyła w kursie metodycznym Teacher Training Primary Education Programme. Dzięki temu w przedszkolu w Dąbrowie Chełmińskiej stosowane są metody i formy pracy, które pomagają najmłodszym rozpocząć wyjątkową przygodę z językiem obcym. Metody, które oparte są na działaniu ułatwiają zapamiętywanie poznanego słownictwa, aktywizują dzieci do słuchania historyjek w języku angielskim oraz śpiewania piosenek. Poznane metody, które polegają na obserwacji umożliwiają przedstawienie danego słowa bez konieczności tłumaczenia go na język ojczysty. Gry i zabawy sprawiają, że dzieci świetnie przyswajają nowe słownictwo. Poznane opowiadania, wierszyki, scenki dramowe stały się inspiracją do codziennej komunikacji obejmującą wyjaśnienia, instrukcje. Przydatne zwroty i wyrażenia w języku angielskim sprawiły, że dzieci mają okazję do witania się, wypełniania kalendarza pogody, a także sprawdzania obecności w języku obcym. Stosowane metody umożliwiają dzieciom osłuchanie się z językiem angielskim i przyswojenie słownictwa i struktur, które będzie można wykorzystać w większym stopniu w grupach starszych, stosując metody oparte na słowie.

strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa