Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu Kangur Matematyczny 2022.
Konkurs odbędzie się 17 marca 2022 roku.
W zależności od formy pracy szkoły – zdalnie lub papierowo.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas od II do VIII, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności logicznego myślenia.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut. Test zawiera zadania o różnym stopniu trudności.
Każdy z uczestników konkursu otrzyma zabawkę logiczną „Zaplątany Kangurek”.
Wpłata na konkurs wynosi 12 zł od uczestnika. Zapisów i wpłat proszę dokonywać do 7 lutego u pani Ewy Świerczyńskiej (klasy 4 -8) oraz u swoich wychowawców (klasy 2-3).
W holu naszej szkoły pojawiły się świąteczne dekoracje, między innymi choinki udekorowane ozdobami własnoręcznie zrobionymi przez uczniów oraz szopka bożonarodzeniowa, którą stworzyli uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi nauczycielami. Kosztowało to wiele pracy, ale bylo warto. Podczas przygotowań uczniowie doskonalili umiejętność pracy w zespole i rozwijali kreatywność. Stajenka stała się miejscem, w którym wszyscy mogli zagłębić się w tradycję i historię szopki bożonarodzeniowej, a także była to okazja do wspólnego kolędowania. Chętni mogli zabrać ze sobą szablon do samodzielnego wykonania własnego żłóbka. Podniosłości nastroju dodawały rozbrzmiewające w tle tradycyjne polskie kolędy. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczniom i pracownikom szkoły.
W piątek 10 grudnia zakończyliśmy akcję charytatywną dla dzieci z Domu Dziecka w Unisławiu. W środę udaliśmy się tam, by przekazać wszystko to, co udało nam się zebrać przez ostatni tydzień. Bardzo nam miło, że mogliśmy poznać personel oraz podopiecznych placówki, a także, że mogliśmy sprawić im trochę radości.
Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serce i wsparcie. Pamiętajmy, pomagając bezinteresownie, czynimy świat lepszym miejscem.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie - podopieczni Zespołu Terapeutycznego w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego, otrzymali świąteczne paczki.
Dziękujemy Panu Wójtowi R. Ciechackiemu i Panu Dyrektorowi T. Minorczykowi za wsparcie.
Dzieciom życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
Zespół Terapeutyczny
Z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny. Uczniowie rysowali, malowali, wyklejali na lekcjach plastyki kartki świąteczne. Poziom wykonania był bardzo wysoki, a techniki wykonania rozmaite. Najpiękniejsze zostały wysłane przez szkołę do różnych instytucji. Wiele pięknych kartek otrzymają również dzieci z Zespołu Terapeutycznego z naszej szkoły. Inne zdobią gazetkę na górnym korytarzu.
I miejsce:
- Maja Marszalik
- Lena Gapska
- Nina Guzik
II miejsce:
- Jerzy Ławkowski
- Karolina Marchlewicz
- Grzegorz Dominowski
III miejsce:
- Martyna Laskowska
- Alicja Tomczak
- Jakub Ginter
Gratulujemy!
Klasy I-III zapraszają na Jasełka online.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w innej rzeczywistości.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu Jasełek i życzymy Wesołych Świąt!
Czas przedświąteczny to super okazja na realizację zadania projektowego dotyczącego wymiany pocztówkowej. Uczniowie z klas 2 b i 3 c wykonali kartki świąteczne dla kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi Wielkiej. Biorąc udział w wymianie pocztówkowej, napisaliśmy klasowe i indywidualne życzenia i pozdrowienia, promując tym samym naszą szkołę i miejscowość, czyli Dąbrowę Chełmińską na mapie Wirtualnych Podróży po Polsce. Sami też otrzymaliśmy piękne kartki z życzeniami. To był radosny dzień oraz wielka przyjemność dostać dla klasy i dla siebie imienne życzenia wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. Miłą niespodzianką były dołączone do przesyłki małe własnoręcznie wykonane składanki Mikołajów. Poczuliśmy się wyjątkowo w podwójnej roli: adresatów i nadawców. Wymiana pocztówkowa dała okazję nie tylko do realizacji zadania projektowego, ale również do wymiany serdeczności i życzliwości, co doskonale wpisuje się w nasze wyzwania grudniowe. Dziękujemy!
Upamiętniliśmy wprowadzenie Stanu Wojennego - wydarzenia okresu 1981 – 1983 i jego tragiczne ofiary. Z tej okazji uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach z pracownikiem naukowym Instytutu Pamięci Narodowej – panem Mirosławem Sprengerem. Prelegent przybliżył nam okoliczności wprowadzenia Stanu Wojennego oraz trudną rzeczywistość tamtych lat – wojsko i czołgi na ulicach, internowania, brak łączności telefonicznej, godzinę milicyjną. Poznaliśmy bliżej sylwetkę gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz ofiar systemu komunistycznego – Grzegorza Przemyka, Emila Barchańskiego, ks.
Jerzego Popiełuszki. Całość dopełniły materiały źródłowe i fotografie.
Dzięki materiałom udostępnionym przez IPN w szkole zorganizowano wystawę "Czas Apokalipsy”, połączoną z przeglądem literatury historycznej, nawiązującej głównie do ofiar systemu komunistycznego.
Dobiegły końca zmagania uczniów klas IV – VIII w tegorocznym Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej, którym uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania Niepodległości. Pomimo trudności, jakich przysporzyła nam pandemia - udało się! Poszczególne klasy nie zaprezentowały się przed innymi, lecz wylosowane wcześniej utwory skrzętnie ćwiczyły i dokonały nagrań. Przez cały listopad mogliśmy usłyszeć, jak w murach szkoły rozbrzmiewały pieśni legionowe i utwory o niepodległości.
„Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Pierwsza kadrowa”, „Dziś idę walczyć, Mamo”, czy „Przybyli ułani” - to tylko niektóre z utworów, które zaprezentowano. Wszyscy wypadli bardzo dobrze!
Natomiast 8 grudnia w przeglądzie poezji zmagali się amatorzy recytacji. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie. Tegorocznymi laureatami zostali:
Agata Kierzkowska z kl. IV b (utwór „Reduta Ordona”) – I miejsce
Wiktoria Kurdzielewicz z kl. VII a (utwór „Elegia o chłopcu polskim”) – II miejsce
Maja Marszalik z kl. V b (utwór „Bagnet na broń”) – III miejsce
Wyróżnienie przyznano Maciejowi Szóstakowskiemu z kl. IV b (utwór „Śmierć pułkownika”).
Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu:
Tradycyjne kartki świąteczne wcale nie poszły w zapomnienie! Uczniowie klas młodszych wykonali własnoręcznie kartki świąteczne oraz zapisali w nich serdeczne życzenia. Samodzielnie zaadresowane koperty z życzeniami zostały przez dzieci wysłane do rodziny, znajomych, a także p. Natalii Reshetar, która szczególnie zapisała się w pamięci uczniów. Mamy nadzieję, że przesyłki sprawią adresatom równie wiele radości, co ich nadawcom sprawiło ich pisanie i wysyłanie.
Nasi uczniowie zostali laureatami gminnego konkursu plastycznego pt."Przemocy mówimy NIE":
Amalia Żurawlew (IIa) - I miejsce
Roksana Niedziela (VIIIa) - II miejsce
Lidia Wiśniewska (IIa) - III miejsce
Juliusz Wiśniewski (VIIb) - wyróżnienie
Organizatorem konkursu byli: Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska, Zespół Interdyscyplinarny w Dąbrowie Chełmińskiej oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dąbrowie Chełmińskiej. Laureatkom serdecznie gratulujemy!
Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować, że tuż przed mikołajkami zebrane w ramach akcji ONKO-Mikołaje upominki zostały przekazane p. Monice Rymer (Prezes Stowarzyszenia), by w następnej kolejności trafić do potrzebujących m.in. tej odrobiny radości dzieci.
Dziękujemy za ofiarność wszystkim tym z Państwa, którzy aktywnie włączyli się do akcji!
Pomaganie jest fajne i cieszymy się, że możemy to robić razem, ucząc dzieci empatii i troski o innych!
Pragniemy poinformować, że wniosek naszej szkoły o dofinansowanie programu "Laboratoria przyszłości" został pozytywnie rozpatrzony. Wsparcie dla naszej placówki to ponad 100 tysięcy złotych. Środki te pozwolą na zakup m.in.:
- drukarki 3D
- stacji lutowniczej
- kamery cyfrowej wraz z dodatkowym oświetleniem, mikrofonem, statywem
- robotów edukacyjnych
- gogli wirtualnej rzeczywistości - VR.
Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów.
Uczniowie klasy 1b biorą udział w cyklicznych zajęciach pt. "Lekturki z bibliotecznej półki", organizowanych przez Publiczną Bibliotekę w Dąbrowie Chełmińskiej. W ich ślady poszła klasa 2a. Zajęcia odbywają się cyklicznie i poruszają tematykę bliską dzieciom. Dzięki uprzejmości pracowników biblioteki, dzieci z klasy pierwszej zgłębiły swoją wiedzę między innymi na temat tego, po co jest biblioteka, co to znaczy, że książki trzeba szanować oraz wzięły udział w dyskusji dotyczącej przygód dziesięciu skarpetek. Natomiast klasa druga dowiedziała się po co i gdzie przydaje się znajomość alfabetu. Obie klasy z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia, które tym razem wprowadzą wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
6 grudnia to niezwykły dzień, na który czekają wszystkie dzieci młodsze i starsze, a także dorośli. W naszej szkole celebrowaliśmy Mikołajki stacjonarnie, w swoich klasach, tylko klasa 3 b bawiła się on- line. Ważne, że wszyscy mogliśmy czerpać radość z tego pięknego dnia, od rana towarzyszył wszechobecny uśmiech, czerwone czapki i stroje, radosne oczekiwanie na niespodzianki. Najpiękniejszym momentem była oczywiście upragniona wizyta Świętego Mikołaja, który w towarzystwie Elfów i Pani Dyrektor kolejno pukał do drzwi i odwiedzał wszystkie klasy.
Uczniowie częstowali się cukierkami, można było uwiecznić to niecodzienne spotkanie wspólną fotografią, odpowiedzieć na pytania Mikołaja, przemyśleć różne sprawy, pośpiewać. Dzieci młodszoszkolne przygotowały się na wizytę oczekiwanego Gościa: przygotowywały plakaty, kreatywne prace plastyczne, opaski, gadżety na tematyczne gazetki, stroiły kąciki w salach, ubierały choinki, wykonały kartki świąteczne dla bliskich, pisały listy do Mikołaja, wykonały jego przestrzenny portret, śpiewały mikołajkowe piosenki i pastorałki dziecięce, poznały Historię Świętego Mikołaja, a trzecioklasiści dodatkowo poszukiwali na mapie dawnego miejsca Jego urodzin i obecnego zamieszkania. W wesołym nastroju uczniowie biesiadowali przy stole i cieszyli się z otrzymanych upominków. Oczywiście nie zabrakło rozrywek umysłowych: krzyżówek, rebusów, kodowanek.
Pięknym akcentem tego dnia było przyjęcie Mikołajkowego Wyzwania – „Grudniową porą zmieniamy świat na lepszy”: powiemy komuś coś miłego, dzielimy się uśmiechem i życzliwością.
Przez takie zintegrowane działania daliśmy wyraz, że Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole, to także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie czuli się ważni i byli dla siebie życzliwi.
Mikołajkowy czas to fantastyczna lekcja empatii i pomocy, moment radości, uśmiechu, dzielenia się dobrem i szczęściem z innymi. Będzie cudowną pamiątką i wspomnieniem.
Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce charytatywnej dla dzieci Domu Dziecka w Unisławiu. Możemy nie tylko podarować im to, czego potrzebują, ale także sprawić, że miło spędzą przedświąteczny czas. Wykonają wiele świątecznych ozdób i ciekawych prac plastycznych, rozwijając przy tym swoją kreatywność i wrażliwość na piękno.
Andrzejki to dzień, w którym uczniowie mogli oderwać się od tradycyjnych lekcji, zajęciom towarzyszyła odrobina magii, klasy zamieniły się w czarodziejskie sale, a dzieci bawiły się z wróżbami.
Każdy z ciekawością pragnął dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości: pieniądze, sława, daleka podróż, czy niespodzianka. Dziewczynki i chłopcy poznawali imię przyszłego męża i przyszłej żony. Dzieci losowały zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Oglądały film edukacyjny o tradycjach andrzejkowych, wykonały prace plastyczne, odczytywały wróżby ukryte w balonach i ciasteczkach.
Dzieci pomyślały również o Dyrekcji - częstując ciasteczkami z wróżbą, umożliwiły im poznanie przyszłości. Niektórzy połączyli zabawę z nauką wykonując zadania andrzejkowe metodą Stacji Zadaniowych: Matematyka, Gramatyka, Ortografia, Opis, Oś symetrii – z rekwizytami andrzejkowymi to też super zabawa. Za wykonane zadania uczniowie otrzymywali magiczne klucze, a za komplet kluczy – nagrodę.
Klasowym zabawom towarzyszyła wesoła muzyka, stoły zastawione słodkościami, owocami i sokami oraz dobre humory. To był radosny i trochę magiczny dzień.