Dobiegł końca Szkolny Konkurs o Błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział!
Komisja konkursowa miała trudne zadanie, bo prace, które wpłynęły były pięknie wykonane. Ostateczne wyniki są następujące:
I miejsce – Mikołaj Kołakowski kl. 4b
II miejsce – Anna Wójcik kl. 4a
III miejsce – Franciszek Wójcik kl. 2a
Podziękowania za udział w konkursie otrzymali także:
Martyna Barczyńska kl. 5b
Maja Marszalik kl. 5b
Lidia Wiśniewska kl. 2a
Marysia Śliwińska kl. 3c
Juliusz Wiśniewski kl. 7b
Wszystkim serdecznie gratulujemy i jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie.
Każdą z wymienionych osób zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród od środy do sekretariatu naszej szkoły.
Klasa Vb wykonała kolejne zadanie z projektu Wirtualna Podróż, noszące nazwę "Mapa Świata" W jego trakcie uczniowie w zespołach tworzyli obrazy poszczególnych kontynentów, by na zakończenie ułożyć je wspólnie w jedną mapę całego świata. W trakcie zajęć odbyli również Podróż po Polsce z Panią Sabiną Piłat. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek na temat Polski oraz rysowali z Ciocią Bombonierką. Z niecierpliwością czekają na następne podróże.
Jak co roku, 25 listopada uczniowie młodszoszkolni obchodzili ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Bardzo chętnie angażowali się w różne twórcze zadania i aktywności. Dzieci poznały historię pluszowego misia, w różnorodnej formie realizowały zadania plastyczne: wykonały plakaty oraz portrety misiów rysowane, wyklejane, a nawet „wyturlane”.
Trzecioklasiści z klasy c dodatkowo opisywali własne miśki, łącząc twórczą zabawę z praktyką. Pierwszaczki z klasy „a” robiły dla siebie misiowe opaski, które potem z radością nosiły na głowach. Ponadto dzieci bawiły się łamigłówkami, zagadkami, układały puzzle i obrazkowe sudoku oraz różne zabawy interaktywne, które urozmaiciły zarówno zajęcia stacjonarne, jak i zdalne, bo w tej formie uczą się 3a i 3b. Klasa 1 b miała spotkanie z panią z Gminnej Biblioteki Publicznej. Dzieci słuchały ciekawych opowieści z książki pt. „Miś Paddington”. Przy wesołej muzyce i małym „co nieco” czas upłynął wszystkim bardzo miło i szybko.
Z zadowoleniem będziemy wspominać ten dzień, bo dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci.
Dorośli również dobrze bawili się z uczniami zgodnym chórem wołając ”Pokochaj Pluszowego Misia”
Dnia 23.11.2021 roku w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej odbyły się obrady Jury konkursu plastycznego „Jesienne Zwierzaki Cudaki”. Do konkursu zgłosiło się 11 uczniów. Jury w składzie: P. Małgorzata Gwizdała – nauczyciel plastyki, P. Michał Pokora – nauczyciel techniki oraz P. Katarzyna Lewandowska – nauczyciel świetlicy postanowiło nagrodzić prace w następujący sposób:
- w kategorii wiekowej kl. IV – VI:
I miejsce: Maja Marszalik kl. V b
II miejsce: ex aequo Lena Gapska kl. V b i Zuzanna Magoń kl. V b
- w kategorii wiekowej kl. I – III wyróżniono 2 podkategorie:
a) prace przestrzenne
b) prace płaskie
W kategorii kl. I – III prace przestrzenne nagrodzono następujące prace:
I miejsce: Konrad Popkowski kl. III b
II miejsce: Jakub Chmielewski kl. II
III miejsce: Nikola Lofek kl. I b
W kategorii kl. I – III prace płaskie nagrodzono następujące prace:
I miejsce: Dominik Curyło kl. II b
II miejsce: Jakub Pomastowski kl. II b
III miejsce ex aequo: Amelia Wasielewska kl. II b oraz Amelia Dubaka z kl. I a
Wyróżnienie: Igor Ziółkowski kl. I a
Jury brało pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, estetykę oraz samodzielność wykonanych prac.
Została również przydzielona specjalna nagroda, którą przyznały dzieci ze świetlicy. Jury dziecięce za najlepszą pracę uznało projekt Jakuba Chmielewskiego z kl. II a.
Wszystkich uczestników konkursu po odbiór dyplomów i nagród zapraszamy we wtorek 30.11. 2021 o godz. 10.45 do świetlicy szkolnej.
Dobiegła końca szkolna zbiórka kasztanów w ramach konkursu „Kasztany 2021”. Uczniowie naszej szkoły, z klas I - VIII wzięli udział w konkursie pod hasłem: „Wspólnie pomożemy zwierzętom leśnym przetrwać zimę!”
W sumie zebraliśmy 989,1 kg kasztanów, które przekazaliśmy Szkółce Leśnej w Janowie.
Zwycięzcami zbiórki zostali:
Klasa I b – 305,4 kg
Klasa II b – 143,3 kg
Klasa II a – 125,8 kg
Gratulujemy zwycięstwa!
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wrażliwość na potrzeby innych, w tym również zwierząt.
Nagrodzone klasy spotkają się wiosną na pikniku w Szkółce Leśnej w Janowie, której dziękujemy za współpracę.
W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy do pana Piotra Nowaka i pana Roberta Wiśniewskiego za pomoc w zorganizowaniu miejsca do przechowywania zebranych kasztanów. Dziękujemy również panu Tomaszowi Chyle i Uczniowskiemu Samorządowi Szkolnemu za pomoc w ważeniu przynoszonych owoców.
Zapraszamy do oglądania zdjęć z wręczenia dyplomów.
Szanowni Państwo,
wzorem ubiegłych lat, włączamy się do akcji ONKO Mikołaje, mającej nieść odrobinę radości i uśmiechu dzieciom zmagającym się z chorobami onkologicznymi. Zachęcamy gorąco do przygotowania podarunku dla dzieci.
Pojemniki na ten cel zostały umieszczone zarówno w budynku szkoły, jak i przedszkola.
Mały gest ma wielkie znaczenie!
Jak minął tydzień na kursie w Valettcie? Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pana Dyrektora Tomasza Minorczyka.
,,Tydzień nauki zakończył się. Jeden z członków naszej grupy zakończył pobyt i wrócił do Francji. Mieliśmy również zmianę nauczyciela – żebyśmy nie przyzwyczajali się do jednego lektora. Podobnie jak w życiu codziennym – rozmawiamy przecież z wieloma ludźmi. Oprócz tego na zajęcia następnego dnia mamy przygotować jakieś zagadnienie do krótkiej konwersacji z lektorem.
Weekend był dla nas. Zwiedziłem Gozo i Komino – dwie wyspy koło Malty, które różnią się od Malty. Gozo jest przede wszystkim bardziej zielona, co jest uwarunkowane budową geologiczną. Oprócz pięknych plaż, jaskiń dostępnych tylko od strony morza i zabytków, widziałem jeszcze radosne zdarzenie pod jednym z kościołów – ślub! Lokalna społeczność prowadzi normalne i szczęśliwe życie.
Komino natomiast jest wysepką niedocenianą! Ma przepiękne klify, malownicze zatoczki i… kiedyś była zamieszkana, prawdopodobnie jeszcze kilkadziesiąt lat temu."
Drugi tydzień kursu Pana Dyrektora trwa!
Pozdrawiamy
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada. Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i wiąże się z pozdrowieniami, czyli mówieniem hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia.
Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, dobroć, pomoc i serdeczność. Pytaliśmy uczniów z klas drugiej b i trzeciej c, co to jest życzliwość, z czym się dzieciom kojarzy, jak można ją okazać...? Odpowiadali bardzo dojrzale, podawali trafne skojarzenia, przykłady. Życzliwość najczęściej kojarzy im się z byciem miłym, a także z serdecznością, drobnymi gestami przyjaźni i z pomaganiem. Właśnie w drobnych gestach celebrowaliśmy w naszych klasach Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Uczniowie sami wybierali i doceniali spośród siebie najbardziej życzliwego kolegę, życzliwą koleżankę, robili i wręczali odznaki i dyplomy życzliwości, wskazywali cechy, które im imponują, przekazywali życzenia i pozdrowienia. Robili plakaty, kolaże, lapbooki. Radością w różnej formie wypełnili przestrzeń klasy, holu i boiska. Udało się wytworzyć życzliwą atmosferę. Według naszych dzieci, życzliwy człowiek to jest taki, który cieszy się, kiedy inni się cieszą, miły, troskliwy, sympatyczny. Dodali jeszcze, że warto być życzliwym, bo to się opłaci w tym sensie, że inni też będą życzliwi i mili dla nas. Światowy Dzień Życzliwości przypomina, dlaczego warto takie postawy okazywać i promować. Życzliwość i uśmiech to coś, czym warto się dzielić i właśnie dlatego nasi uczniowie wybierali miłe słowa i podawali je dalej, obdarowując nimi koleżanki i kolegów. Życzliwość to cecha, która powinna nam towarzyszyć każdego dnia.
Hasło święta obchodzonego w tym roku to: „Uśmiech, podaj dalej" i ... nic więc dziwnego, że Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole rozchmurzył listopadową aurę – naszym uśmiechom odpowiedziało – Słońce! Przesłanie światowej akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy, wraca do nas z nawiązką. A więc... dołącz do Życzliwych, podawaj dalej uśmiech i dobre słowo, zarażaj dobrocią. Warto!!! 😊
Przypominamy, że szkoła bierze udział w działaniach realizowanych na zasadach programu Erasmus+, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. 15 listopada rozpoczęła się już dziesiąta mobilność, tym razem, w kursie uczestniczy dyrektor Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, pan Tomasz Minorczyk. Szkoła, w której odbywają się zajęcia znajduje się w stolicy Malty- Valettcie.
A oto krótka relacja pana Dyrektora z pierwszych dni nauki w szkole językowej - tym razem w roli ucznia. ,,Mieszkam w samym centrum, szkoła również jest niedaleko. Mam około 10 min. drogi pieszo. Cała szkoła – wbrew pozorom - jest bardzo duża. Cztery piętra, a na każdym kilka sal dydaktycznych. Pracujemy w małych grupach – nasza jest sześcioosobowa. W skład wchodzi dwóch Francuzów, Japończyk, dwie Polki i ja. Po dwóch dniach mogę stwierdzić, że zajęcia są niezwykle intensywne. Mnóstwo ćwiczeń, konwersacji. Mamy również zadania domowe, które są sprawdzane! Jednym słowem – na zajęciach nie da się nudzić."
https://www.facebook.com/Communication-Education-Languages-nasz-CEL-na-Europ%C4%99-100955955677833
Kolejnej klasie udało się włączyć do międzynarodowego projektu "Fastheroes". Od 16 listopada uczniowie klasy Ia rozpoczynają swoją misję, stając się bohaterami swoich najbliższych. Uczniów czeka 5 nietypowych zajęć, podczas których poszerzać będą swoją wiedzę i świadomość na temat udaru mózgu.
Raz jeszcze zapraszamy do obejrzenia relacji z obchodów Święta Niepodległości i Święta Patrona naszego Zespołu Szkół i celebrowania wraz z nami tych uroczystych, ważnych dla całej naszej społeczności, chwil.
Dnia 10 listopada społeczność naszej szkoły celebrowała 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Oddaliśmy także cześć i wspominaliśmy naszego patrona – Celestyna Kamińskiego, ofiarę okupanta niemieckiego i symbol walki o niezależną, polską szkołę.
Z tej okazji uczniowie klas I – VIII pod opieką nauczycieli przygotowali akademię upamiętniającą te wyjątkowe wydarzenia.
Zaprezentowano bolesne i zawiłe drogi naszej Ojczyzny do wolności, sytuację Rzeczypospolitej w XVIII wieku, okoliczności dokonania rozbiorów Polski, represje popowstaniowe. Nie zapomniano o wkładzie Legionów Polskich i Józefa Piłsudskiego w walkę o niepodległość i kształt nowych granic.
Akademię wzbogaciły utwory poetyckie, pieśni legionowe w wykonaniu klas I – III i szkolnego chóru oraz muzyka Chopina. Utwór „Taki kraj” brawurowo wykonała pani Katarzyna Lewandowska w duecie z ks. Bartoszem Fiałkowskim. Uczestnicy koła teatralnego zaprezentowali sylwetkę naszego patrona - Celestyna Kamińskiego w formie turnieju wiedzy.
Zgodnie z tradycją szkoły przyznano Celestyny – nagrody dla uczniów, nauczycieli i Przyjaciela Szkoły. Krótki program artystyczny zaprezentowały też klasy pierwsze, które dnia 4 listopada złożyły uroczyste ślubowanie, stając się częścią braci uczniowskiej.
Tego dnia nasza szkoła udekorowana została pracami artystycznymi uczniów. Mogliśmy także obejrzeć wystawę „Twórcy Niepodległej”, opracowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, użyczoną na tę okazję przez Muzeum im. ks. Przemysła.
Całość uroczystości uświetnili zaproszeni goście:
oraz inni przedstawiciele władz gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy i poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół.
Oprawę muzyczną zapewnili: Sara Bielińska, Paweł Świeca, Michał Pokora; a nad przebiegiem uroczystości czuwali jej główni organizatorzy: p. Agnieszka Wysocka i ks. Bartosz Fiałkowski.
Serdeczne podziękowania składamy jednak wszystkim nauczycielom, pracownikom, uczniom, którzy włączyli się w przygotowanie akademii. To wyjątkowe święto, jak żadne inne, powinno łączyć całą naszą społeczność i dziękujemy wszystkim, którzy włożyli swój wysiłek w przygotowanie tak pięknej jego oprawy!
Szanowni Państwo!
Zachęcamy do świętowania wolności i niepodległości naszej Ojczyzny.
Zaśpiewajmy dziś w samo południe Hymn Polski i bądźmy zawsze dumni z kraju,
w którym możemy, dzięki wysiłkowi minionych pokoleń, żyć.
#SzkołaDoHymnu
W środę, 3 listopada uczniowie klas szóstych, siódmych oraz ósmych uczestniczyli w warsztatach artystycznych z wielką historią w tle! Wiodącym tematem były zmiany graficzne wizerunku naszego godła – Orła Białego. Wsłuchując się w opowieści o losach kolejnych powstań narodowych, uczniowie wytłaczali znaki graficzne w aluminiowych blaszkach, następnie patynowanych. Efekt ich pracy to przepiękne herby Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, którymi udekorowano szkołę z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.
Warsztaty przeprowadziła Warszawska Grupa Twórcza – Chorągiew Orła Białego.
Warsztaty zorganizowano z inicjatywy dyr. D. Zielińskiej.
„WIZERUNEK ORŁA BIAŁEGO W ROZWOJU DZIEJOWYM” – warsztaty plastyczne
Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w zorganizowanych warsztatach plastycznych pod nazwą: „WIZERUNEK ORŁA BIAŁEGO W ROZWOJU DZIEJOWYM”. Zajęcia polegały na przybliżeniu dzieciom wyglądu orła, naszego godła w dziejach Polski. Wykonanie pracy polegało na odbijaniu znaku wylosowanego wcześniej orła na aluminiowej płytce, następnie patynowanie, czyli pokrywanie go specjalną farbą. Gotowe znaki przyklejano na przygotowanych kartkach. Technika ta jest mało znana, dlatego dzieci z ogromnym zainteresowaniem, zaangażowaniem oraz z przyjemnością przystąpiły do wykonywania zadania. Piękne prace zostały wyeksponowane w Galerii Prac w holu klas 1-3 z okazji Święta Niepodległości i stały się nie tylko piękną ozdobą, wspaniałą dekoracją, ale przede wszystkim wytworem pracy i zaangażowania dzieci w poznanie historii naszego kraju i godła.
Warsztaty, z inicjatywy p. Wicedyrektor Danuty Zielińskiej, przeprowadziła Warszawska
Grupa Twórcza – Chorągiew Orła Białego. Sprawiły one dzieciom i nauczycielom ogromną przyjemność i już nie możemy się doczekać wiosennego spotkania. Dziękujemy!
„POLSKA MOJA OJCZYZNA I JEJ SYMBOLE NARODOWE” – konkurs plastyczny
Chętni uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pt. „POLSKA MOJA OJCZYZNA I JEJ SYMBOLE NARODOWE”. Dzieci, przy niewielkim wsparciu rodziców i wychowawców, z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do realizacji własnych pomysłów. Przepiękne prace są zaprezentowane w Galerii Prac. Stały się piękną ozdobą i wspaniałą dekoracją z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dziecięce wytwory plastyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzbudziły zachwyt, sprawiły wszystkim oglądającym ogromną przyjemność. Organizatorzy konkursu i wychowawcy klas serdecznie dziękują za chęci i zaangażowanie w wykonanie prac konkursowych. Podsumowaniem zajmie się powołana Szkolna Komisja Konkursowa, a ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem dyplomów i nagród nastąpi w tygodniu po 15 listopada.
Dziękujemy!
„CELESTYN 2021” – akademia szkolna z okazji Święta Niepodległości i Dnia Patrona
Uczniowie z klas drugich i trzecich brali aktywny udział w przygotowaniach szkolnej uroczystości, podczas której recytowali wiersz i śpiewali pieśni patriotyczne. Akademię uświetniły występy wszystkich pierwszoklasistów, którzy przy okazji Święta zostali „odpytani” przez Pana Dyrektora z „Katechizmu polskiego dziecka” i śpiewająco przekonali wszystkich, że są prawdziwymi „Polakami. Nasi najmłodsi uczniowie świetnie zdali egzamin z polskości, wszyscy włożyli dużo pracy i wysiłku w uświetnienie Szkolnego Święta i Uroczystości upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości i to właśnie jest wyrazem i miarą dziecięcego patriotyzmu.
Tego dnia autobusy szkolne jeździć będą zgodnie ze specjalnym rozkładem. Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z nim:
4 listopada to dzień, który na długo zostanie w pamięci pierwszoklasistów. Tego dnia w obecności dyrekcji, nauczycieli i rodziców, najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Przyrzekali być pilnymi uczniami, dobrymi Polakami, a swoim zachowaniem napawać dumą rodziców i nauczycieli. Tradycyjnego aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor. Uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, pierwszy ważny dokument. Dziękujemy Władzom Gminy, Radzie, Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu oraz Rodzicom za przekazane upominki. Z dumą dołączyliśmy do grona braci uczniowskiej.
W poniedziałek, 8 listopada, klasy VIII miały gości na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa w osobach st. kpt. mgr inż. Karola Smarza z PSP Bydgoszcz, oraz druha OSP Dąbrowa Chełmińska Patryka Żółtka. Strażacy przybliżyli uczniom jakie mamy zagrożenia pożarowe, jak z nimi walczyć, wyjaśnili obsługę oraz rodzaje gaśnic i zachęcali do udziału w corocznym programie ''Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa''.
Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka w październiku ogłosiła konkurs na najciekawszą rymowankę promującą książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki.
Laureatkami konkursu zostały uczennica Lena Gapska z klasy V b oraz nauczycielka - Pani Anna Pomastowska. Dyplomy i nagrody zostały wręczone.
Gratuluję!!!!
Joanna Rutkowska
Z ENCYKLOPEDII ŚMIAŁO KORZYSTAJCIE I SWOJĄ WIEDZĘ SZYBKO POWIĘKSZAJCIE
Anna Pomastowska
Biblioteka woła nas
Czy pogoda czy też deszcz, biblioteka fajna jest.
Pełno książek na regałach, a w nich wiedza jest nie mała.
Książki nowe i baśniowe, przygodowe, naukowe,
historyczne, fantastyczne, odlotowe, wystrzałowe.
Zapraszają do czytania, poznawania, uśmiechania.
Wiedzy będzie pełna głowa, mądra jak ta Pani Sowa.
A gdy biblioteki próg przekroczysz...– to tak jakbyś w krainę magii wskoczył.
Tak więc moi mili, nie traćmy ani chwili.
Biblioteka na Nas czeka, każda książka Nas urzeka.
Nie trzeba tak wiele, by książka stała się przyjacielem.
Nasza Pani z biblioteki jest bardzo miła,
każdą przygodę w książce zwiedziła.
Ona wybrać Ci pomoże, gdy zdecydować się nie możesz.
Zorganizuje Nam z autorem przygodę i spotkanie,
miłe wspomnienie po Nim zostanie.
A więc...Czytaj,Baw się,Poznaj Świat, To Nie Ważne Ile Masz Lat :)
Lena Gapska