Celem konkursu jest uczczenie roku Konstytucji 3 Maja, promowanie wartości patriotycznych, a także budzenie dumy z przynależności narodowej.
Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich klas.
1. Zadaniem uczniów jest odpowiedź na pytania do filmu ,,Konstytucja 3 Maja. Historia prosto z zamku”:
https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I
2. Wykonanie pracy plastycznej o konstytucji w dowolnej technice, w której umieszczone będą barwy narodowe.
3. Rozszyfrowanie postaci widocznych na obrazie Jana Matejki
Odpowiedzi do zadań oraz zdjęcie pracy należy przesłać do 28 kwietnia 2021
na adres kempaa.dch@edupolis.pl
Dla wszystkich biorących udział w konkursie czekają oceny celujące. Osoby, które uzyskają największą liczbę punktów otrzymają dyplomy i drobne upominki.
Wyjdź z domu, idź do lasu, na łąkę, znajdź przyrodę w zasięgu wzroku. Zatrzymaj się i zastanów: Jak fascynująca, ciekawa i piękna jest PRZYRODA? Wycisz telefon, znajdź ustronne miejsce, popatrz i posłuchaj. Jeśli nie masz dużo czasu zwróć uwagę na drzewa, które codziennie mijasz, sprawdź co rośnie w ogrodzie, poobserwuj mrówki. Wytrop przyrodę w nietypowych miejscach, np. rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu czy między płytami chodnikowymi. Uwiecznij je!
Wykonaj rysunek lub niepowtarzalne zdjęcie. Zaprojektuj grafikę lub stwórz plakat promujący 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi.
Możesz podzielić się z nami fotorelacją z porządków w ogrodzie, sprzątania lasu podczas spaceru czy posadzenia kwiatów np. w starych donicach. Zrobimy wspólnie wirtualną wystawę na stronie szkoły ;-)
Na Twoją pracę czekamy do 21 kwietnia (środa) do godz. 18:00.
Prześlij ją e-mailem na adres: geografia.spdch@wp.pl
M.Ladińska-Górko, A. Wiedemeyer oraz inspirujący EKO KALENDARZ
Od najbliższego poniedziałku, tj. 19 kwietnia 2021r. przedszkola wracają do działalności stacjonarnej i będą otwarte dla wszystkich dzieci.
Prezentujemy obowiązujący rozkład jazdy autobusu szkolnego dla dzieci z oddziałów zerowych.
Szkolna Kasa Oszczędności działająca przy Zespole Szkół im. C. Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej ogłasza konkurs plastyczny dla członków SKO.
Temat : „Warto oszczędzać”
Format pracy – A4 lub A3
Technika – dowolna
Prace należy składać do 26 kwietnia 2021 r. u wychowawcy klasy lub w sekretariacie szkoły.
Na odwrocie pracy należy wpisać: imię i nazwisko autora, klasę oraz telefon kontaktowy.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 29 kwietnia 2021 roku.
Szkolny opiekun SKO
Wioleta Zega
Jak co roku, tydzień po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego, przeżywać będziemy Niedzielę Bożego Miłosierdzia, a więc już w najbliższą niedzielę. Jest to okazja, aby ogłosić wyniki konkursu, który odbył się w naszej szkole pt.: „Boże Miłosierdzie jest dla każdego”.
Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę przepiękne prace i włożony wysiłek, podjęła decyzję, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami i zasługują na wyróżnienie, a są to:
- Juliusz Wiśniewski
- Lidia Wiśniewska
- Jakub Ścieszka
- Jakub Ciesiński
- Błażej Jesiołowski
- Anna Wójcik
- Wojciech Biskup
- Szymon Hanelt
- Julia Lipowska
- Lena Gapska
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie, a wszystkim prezentujemy prace, które wpłynęły.
Zapraszamy po odbiór nagród od czwartku, 15 kwietnia, do sekretariatu naszej szkoły.
Przypominamy, że decyzją władz państwowych obostrzenia w kraju, uwzględniające m.in. zamknięcie przedszkoli, przedłużone zostały do dnia 18 kwietnia 2021r.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Dziś jest to okazja nie tylko do tego, by czytać, ale by również poznać genezę tego święta:
Data - 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu urodzili się lub odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo). Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Prawo autorskie zaś to zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby.
Prawo autorskie zabrania dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów, kopiowania itp., strzeże przed plagiatem.
W roku 1952 uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut Królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom (na określony czas) prawa własności do ich drukowanych autorów. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright. ©
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Opracowała: mgr Joanna Rutkowska
Święta Wielkanocne już za pasem. W naszych domach i sercach trwają gorączkowe przygotowania do tego wyjątkowego czasu. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się z nami podzielić relacją z tych przygotowań i zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmiku o tradycjach wielkanocnych w rodzinach uczniów naszej szkoły.
W czwartek, 25 marca 2021, ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Chełmińskiej, panie A.Wiedemeyer i M. Ladińska-Górko poprowadziły webinar: "Woda, jako globalne wyzwanie w kryzysie klimatycznym". W ten sposób podsumowana i zakończona została akcja "Zróbmy szum wokół wody!". Podczas spotkania online prowadzące rozmawiały z uczestnikami na temat zagadnień związanych z wodą; przedstawiły zwycięzców quizu o wodzie i osobiście wręczyły niektórym z nich nagrody, dyplomy i puchary.
Podziękowanie i upominki otrzymały również klasy 1-3 biorące udział w akcji oraz grupy przedszkolne.
Dziękujemy wszystkim za szerzenie wiedzy i wspólną zabawę!
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bydgoszczy, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, firmy MEKRO oraz Starostwa Powiatowemego w Świeciu za wsparcie rzeczowe naszego projektu.
Pozdrawiamy! Koordynatorki wodnego zamieszania A. Wiedemeyer i M. Ladińska-Górko.
Szanowni Rodzice!
Informujemy, że decyzją Rządu RP, od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. przedszkole będzie zamknięte. Wyjątkiem jest opieka nad dziećmi rodziców zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19.
Z poważaniem,
Dyrekcja
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY z PAH w tym roku odbywa się pod hasłem: „Zróbmy szum wokół wody”.
Co roku, 22 marca, staramy się wspólnie podnosić świadomość społeczną dotyczącą korzystania z bezcennego daru jakim jest WODA.
Uczniowie i przedszkolaki naszego Zespołu Szkół przez cały tydzień aktywnie uczestniczyli w realizacji zadań związanych z Dniem Wody. Dzieci poznawały obieg wody w przyrodzie, zasady świadomego korzystania z wody oraz proste sposoby, które mogą wykorzystywać na co dzień, aby ograniczyć zużycie tego życiodajnego daru.
Powyżej fotorelacja i efekty pracy naszych dzieci, które dodatkowo obejrzeć można będzie w hallu szkoły, na tablicy poświęconej temu wydarzeniu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, uczniom i przedszkolakom, którzy włączyli się w projekt Światowego Dnia Wody i zrobili wokół niej SZUM. Zachęcamy raz jeszcze do obejrzenia nie tylko zdjęć, ale i krótkiej animacji, która najlepiej pokazuje, że zależymy od wody i oszczędzanie wody to za mało...
Koordynatorki wodnego zamieszania:
Agnieszka Wiedemeyer, Marta Ladińska-Górko
Kiedy po feriach uczniowie klas I-III rozpoczęli naukę stacjonarną, w klasie 2b, powróciły ozoboty BIT i EVO, pomagając naszym drugoklasistom w nauce programowania. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na krótkim filmiku. Zapraszamy!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
i szumią – Witaj wiosno!
Stało się! Kalendarzowa, astronomiczna, radosna, kolorowa... wiosna jest już z nami! W miniony piątek nasze przedszkolaki powitały ją hucznie, przeganiając tańcem, śpiewem i uśmiechem od ucha do ucha sypiący się jeszcze z chmur śnieg. W przedszkolu tego dnia zrobiło się wyjątkowo wesoło i barwnie, a wszystko za sprawą cudownych nakryć głowy, które zaprezentowały nasze przedszkolaki oraz przyniesionych przez nie kwiatów, które już wkrótce feerią swych barw zachwycać będą każdego, kto wejdzie na teren przedszkola.
A w jakiej atmosferze Wiosna odwiedziła przedszkole? Zobaczcie sami!
Od poniedziałku w naszej szkole można podziwiać wielkanocne kartki, ale nie tradycyjne, a w rozmiarze XXL. Każda klasa z poziomu edukacji wczesnoszkolnej wzięła bowiem udział w wielkanocnym konkursie plastycznym i przygotowała swoją wyjątkową i niepowtarzalną kartkę świąteczną. Podczas tego przedsięwzięcia towarzyszyło nam mnóstwo pozytywnych emocji, każdy angażował się i wytrwale pracował na końcowy efekt. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przypomnieli sobie również tradycje związane z nadchodzącymi Świętami.
Jury konkursowe nie było w stanie wyłonić najlepszej pracy, ponieważ każda jest wspaniała i wyjątkowa, dlatego nagrody w formie bonów na pizzę otrzymały wszystkie klasy.
Nasze kartki będą cieszyły oczy nie tylko naszej szkolnej społeczności, ale i szerszego grona odbiorców, ponieważ niebawem powędrują do Centrum Kultury Wiatrak w Bydgoszczy, gdzie organizowany jest ogólnopolski konkurs plastyczny. Mamy nadzieję, że po świętach wrócimy do szkoły, aby wspólnie cieszyć się z nagród - tych już przyznanych oraz tych, które być może są jeszcze przed nami.
Zapraszamy do oglądania naszych dzieł!
Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem MEiN w okresie od 20 marca do 11 kwietnia z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej przywrócone zostaje nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.
Uczniowie klasy 1 a w ramach ogólnopolskiej akcji "Czytam Sobie" oraz klasowej akcji "Czytam Wam" postanowili zagłębić się w historię pewnego muru. Z zaciekawieniem słuchali książki pt. "Mur" R. Witka z serii Czytam Sobie, a potem prowadzili interesującą dyskusję na temat zawartych w niej informacji. Na koniec wspólnie wykonali mur. Co prawda nie miał on 150 km ani też 3 m wysokości, jednak sprawnością wykonania robił wrażenie. Podczas tego zadania towarzyszyły nam słowa piosenki J.Kaczmarskiego "Mury" a największą radością, jak się okazało, jest nie tyle stawianie muru co jego burzenie.
W marcu dzieci z klasy 2b poznawały dzieje wybitnego wynalazcy Thomasa Edisona w oparciu o książkę Ewy Nowak "Edison. O wielkim wynalazcy". Dowiedzieliśmy się o nim wielu ciekawostek: od dziecka uwielbiał eksperymentować, był bardzo uparty i nigdy się nie poddawał. Opatentował wiele wynalazków, takich jak....papierki do cukierków. Jednak najbardziej znany jest z tego, że udoskonalił żarówkę, co było momentem przełomowych w dziejach ludzkości. Dzięki sztucznemu oświetleniu funkcjonowanie człowieka stało się możliwe po zmierzchu. Jako symbol dokonań Thomasa Edisona wykonaliśmy lampki nocne, a eksperymentując - z żarówek stworzyliśmy... wielkanocne kurczaczki. Poznaliśmy również co to jest komiks oraz utrwalaliśmy tabliczkę mnożenia.