Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Tymoteusz Piekarski w miniony weekend brał udział w finałach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Tymek zakwalifikował się do ścisłego finału na dwóch przyrządach( koń i drążek) i w obu wywalczył szóste miejsce. Jest to dla niego duże wyróżnienie z uwagi na rangę zawodów, ale również dlatego że konkurował z o dwa lata starszymi chłopcami jako jeden z najmłodszych w II klasie sportowej.
W poniedziałek 20 maja nasze przedszkolaki już po raz drugi wzięły udział w organizowanej od pięciu lat ogólnopolskiej akcji "Sprintem do maratonu", zainicjowanej przez wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Celem akcji jest przede wszystkim zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności ruchowej, propagowanie sportu i zdrowego stylu życia oraz zachęcanie najmłodszych do rywalizacji w duchu fair - play. Jest nim też oczywiście pobijanie rekordu sprzed roku. Przedszkolaki, zależnie od grupy, przebiec miały dystans 60m lub 100m, ale jak się okazało chęci oraz energii starczyło im na znacznie więcej. Każdy na metę wbiegł z uśmiechem od ucha do ucha, co musiało zostać nagrodzone nie tylko dyplomem, ale i złotym medalem oraz brawami i uściskami ze strony dumnych wychowawczyń. Teraz można już zacząć treningi przed kolejną edycją!
„Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła…?” Taka myśl towarzyszyła dzieciom należącym do Zespołu Terapeutycznego oraz klasie 0b, które wraz z opiekunami wybrały się 08.05.2019 r. do Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego Babaluda w Parowie Falęckiej. Przenosząc się wiele lat wstecz zobaczyliśmy prawdziwe wiejskie obejście z wystawą przedmiotów codziennego użytku oraz zagrodą dla oswojonych owiec pomorskich, kur czubatek dworskich brodatych rodem ze średniowiecza oraz pięknych merynosów i ras kozy barwnej uszlachetnionej. Bardzo pouczające okazały się warsztaty z dżdżownicami. Dotykanie ich, oglądanie przez lupę oraz mierzenie długości wywarło ogromne emocje. Pobyt w Babaludzie to nie tylko ciekawa lekcja historii i przyrody, ale świetna zabawa, ognisko, kiełbaski , dojenie kozy oraz harce po wiejskiej łące i drewnianym placu zabaw. „Zarażeni” pasją do tradycji oraz miłością do polskiej wsi wróciliśmy do szkoły.
W piątkowe popołudnie 17 maja gościliśmy razem z wychowawczyniami i bliskimi występujących dzieci w Zespole Szkół w Czarżu na III Gminnym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej. Reprezentanci poszczególnych klas młodszych śpiewali znane i lubiane przez dzieci piosenki. Wszyscy pięknie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali :
I miejsce – Zuzanna Rutkowska /kl.1a/ i Agata Potocka /kl. 2a/
II miejsce – Julia Lipowska /kl.3a/
III miejsce – duet Agata Kierzkowska Maciej Szóstakowski /kl.1b/
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Serdecznie im gratulujemy, a organizatorom i jury bardzo dziękujemy.
Przedostatnie w tym roku szkolnym przedstawienie muzyczne poznańskiej Filharmonii Pomysłów, która odwiedza naszych przedszkolaków i uczniów klas 1-3 każdego miesiąca, dostarczyło odbiorcom naprawdę silnych (i głośnych) wrażeń. Jego bohaterem był, wydawać by się mogło, niepozorny szewc, ale głównymi aktorami spektaklu zostały tym razem instrumenty perkusyjne. Stuk i Pukpukpuki odkryły przed dziećmi drzwi do całej rodziny instrumentów perkusyjnych: potrząsanych, pocieranych i uderzanych. Ochotnicy mogli jak zwykle spróbować swych sił w grze - tym razem na perkusji i chyba sam cud sprawił, że od tego grania na bębnach żadne bębenki nie popękały ;)
Dnia 14.05 klasa I b została przyjęta w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas wstępnej pogadanki z nauczycielem – bibliotekarzem uczniowie wykazali ogromną aktywność. Każdy z uczniów chciał odpowiedzieć na pytania zadane przez Panią Joannę Rutkowską.
Aktyw biblioteczny urozmaicił imprezę przedstawieniem, które dostarczyło dzieciom wielu wrażeń.
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, regulamin biblioteki oraz upominki.
Dzieci na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień.....
Dnia 10 maja 2019 r. odbyła się wycieczka do Malborka, w której uczestniczyli uczniowie klas IVb, IVa, Vc, VIc i VIIc. Zwiedziliśmy Zamek krzyżacki, a dzięki wspaniałym przewodnikom poznaliśmy tajemnice ówczesnego życia rycerzy Zakonu. Następnie udaliśmy się na zakup pamiątek i zjedliśmy ciepły posiłek. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy bezpiecznie do domu.
Dnia 13.05 klasa I a została przyjęta w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas wstępnej pogadanki z nauczycielem – bibliotekarzem uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Aktyw biblioteczny urozmaicił imprezę ciekawym przedstawieniem, które dostarczyło wielu wrażeń :-). Uczniowie pamiętają jakie postacie bajkowe są bohaterami książek dla dzieci. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i regulamin biblioteki oraz upominek. Humory dopisywały...
Dzieci na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień.....
Po powrocie do domu każde dziecko przeczyta pierwszą samodzielnie wypożyczoną książkę z biblioteki szkolnej......
Popisy aktorskie najlepszych klasowych recytatorów odbyły się 8 maja. Dzieci starały się jak najpiękniej zaprezentować przygotowane przez siebie utwory. Największym powodzeniem cieszyły się, jak od lat, wiersze Jana Brzechwy. Jury w składzie - Danuta Zielińska, Agnieszka Głomska oraz Joanna Leba miało nie lada problem z wyborem najciekawszych recytacji. W Gminnym Konkursie w Ostromecku wystąpią :
Joanna Potocka
Michał Zwiewka
Agata Kierzkowska
Grzegorz Dominowski
Amelia Stawarz
Martyna Barczyńska
Natalia Gruszka
Jakub Jankowski
Julia Lipowska
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodycze. Dziękujemy bardzo Dyrekcji Szkoły oraz wszystkim sponsorom.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 9 maja delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z Dyrekcją wzięła udział w obchodach "Dnia Zwycięstwa", które połaczone były z świetem patrona szkoły w Ostromecku, Mariana Rejewskiego. Na początku wszyscy wspólnie wzięli udział w uroczystej mszy świętej, następnie odbył się przemarsz pod pomnik symbolizujący odzyskanie wolności przez Polskę. Tam wszystkie delegację złożyły symboliczne kwiaty i złożono hołd pomordowanym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom. Później udaliśmy się do szkoły w Ostromecku gdzie obejrzeliśmy uroczystą akademię, która poświęcona była pamięci patrona szkoły Mariana Rejewskiego. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na wspólny poczęstunek.
W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dla uczniów naszej szkoły przez bibliotekę szkolną zostały zaplanowane następujące działania:
Uroczystość przyjęcia w poczet czytelników klas I
Kiermasz Taniej Książki (współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną)
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży (współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną)
Mini wystawa nowości
Dwa ostatnie dni kwietnia naszym przedszkolakom dostarczyły niesamowitej porcji energii, a wszystko za sprawą zajęć naukowych z panem Bartoszem Pałuckim, poświęconych tym razem tematyce prądu. W trakcie zajęć, dzieci poznały tak trudne terminy jak obwód zamknięty czy przewodnictwo prądu, ale wiedzę tę zdobywały poprzez proste doświadczenia oraz zabawę z wykorzystaniem baloników, przez co nauka we wszystkich grupach odbyła się w wyjątkowo radosnej atmosferze. Pan Bartosz utrwalił z dziećmi zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z urządzeń elektrycznych oraz pokazał, że prąd jest niezwykle istotny, ale najważniejsze, by mieć pozytywną energię w sobie, bo taką najłatwiej się podzielić!
W dniu 05.04.2019r. uczniowie klasy 1b wraz z nauczycielami przekazali materiały plastyczno- kreatywne, pozyskane podczas zbiórki charytatywnej, podopiecznym z Domu Dziecka w Unisławiu. Wszystkim zaangażowanym składany serdeczne podziękowania.
Uczniowie klasy 1b pod kierunkiem p. Doroty Kunc wzięli udział w konkursie plastycznym pt."Energobohater". Organizatorem konkursu był Wojewódziki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki wodnej w Toruniu.
Spośród 95 prac konkursowych została wyróżniona praca Oskara Ziółkowskiego, który stworzył OZEaurusa, a tym samym skradł serce komisji konkursowej. Wszystkim, którzy zaangażowali się w projektowanie Enerobohaterów serdecznie dziękujemy, a Oskarowi jeszcze raz GRATULUJEMY!
Kwietniowe spotkane muzyczno-teatralne dla młodszych dzieci nosiło tytuł „Chuch Świstodmuchowski”. W trakcie audycji dzieci miały okazję poznać trzy instrumenty z rodziny instrumentów dętych: flet-piccolo, obój i fagot. Miały okazję porównać te instrumenty oraz poznać ich budowę. Przekonały się, że mimo różnej wielkości, każdy z nich jest ważny i ma interesujące brzmienie.
Szanowni Państwo!
W dniu 25.04.19. zajęcia w przedszkolu i w klasach I - III odbędą się zgodnie z planem.
Klasy IV - VIII oraz gimnazjum mają NORMALNE zajęcia dydaktyczne według zmodyfikowanego planu, który jest dostępny w Librusie.
Szanowni Państwo!
Strajk w naszej szkole trwa nadal. W związku z powyższym informujemy:
- przedszkole funkcjonuje bez zmian,
- klasy I - III zgodnie z planem,
- klasy IV - VIII i gimnazjum - zajęcia opiekuńcze w godz. 8.00. - 12.00.
Świetlica funkcjonuje bez zmian.