Menu

  • Wesołych Świąt!

    Wesołych Świąt!
  • Wielkanoc w przedszkolu

    Święta Wielkanocne już za pasem. W domach trwają ostatnie przygotowania, a dzieci coraz bardziej niecierpliwie wyglądają Zajączka z prezentami. Nasze przedszkole też w ostatnich dniach wypełniła prawdziwie świąteczna atmosfera. Dzieci malowały pisanki i portrety wielkanocnego Zająca, piekły babki i mazurki, konstruowały, a nawet szyły ozdoby na kiermasz. Wszystko po to, by w środę móc się spotkać przy wspólnym wielkanocnym śniadanku, gdzie wraz ze swymi paniami, złożyły sobie najlepsze życzenia. O odwiedzinach w przedszkolu nie zapomniał w tym dniu i Zajączek, który odwiedził wszystkie grupy z upominkami i obietnicą kolejnych odwiedzin... już w niedzielę.

  • Szanowni Rodzice!

    Szanowni Rodzice!

    Uprzejmie informujemy, że w dniach 18 - 19 kwietnia oraz 23 kwietnia (tj. Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz wtorek po świętach) świetlica szkolna i przedszkole funkcjonują w swych stałych godzinach.

  • Egzaminy w naszej szkole

    Dziś, egzaminem z języka obcego, nasi ósmoklasiści zakończyli swój mini maraton egzaminacyjny. W ubiegłym tygodniu podobne zmagania toczyli gimnazjaliści. I choć z całą pewnością był to dla uczniów niezwykle trudny, stresujący czas, to teraz, ze spokojem mogą się cieszyć wręcz wybuchającą dookoła wiosną i nadchodzącymi Świętami. Na wyniki przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale już dziś trzymamy kciuki, by były tak wysokie, jak nigdy!

  • Pamiętajcie o tym, że..

    Pamiętajcie o tym, że..

    23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (również w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki) – doroczne   święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

            Data - 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu urodzili się lub odeszli znani pisarze ( m.in. Cervantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo).

    Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił  z nim wydawca z Walencji,  Vicente Clavel Andres. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

            Prawo autorskie, zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej.

    W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby.

    Prawo autorskie zabrania dokonywania bez zgody autora skrótów, przeróbek, przekładów, kopiowania itp., strzeże przed plagiatem.

            W roku 1952 uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja Genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

            Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright. ©

            Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.

            Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. Statut Królowej Anny z roku 1709 przyznawał autorom (na określony czas) prawa własności do ich drukowanych autorów.

            23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

     

    W naszej szkole w miesiącu kwietniu prowadzone są lekcje biblioteczne na ten temat.

                                   Opracowała: mgr Joanna Rutkowska

  • Uprzejmie informujemy, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z
    harmonogramem w dniach 15-17.04.2019
  • Rozkład jazdy autobusu szkolnego (egzamin ósmoklasisty)

    Rozkład jazdy autobusu szkolnego (egzamin ósmoklasisty)

                

    15.04.2019 r. (Poniedziałek)

    16.04.2019 r. (Wtorek)

    17.04.2019 r. (Środa)

    Szkoła Podstawowa klasa VIII a, b i c

     

    Otowice

    7.55

    Gzin

    8.00

    Czemlewo

    8.05

    Janowo

    8.10

    Wałdowo Król.

    8.15

    Bolumin

    8.20

     

    Odjazd

    Poniedziałek ok. godz. 11.15 (wszyscy dojeżdżający)

    Wtorek ok. 10.55 (wszyscy dojeżdżający)

    Środa ok. 10.45 (wszyscy dojeżdżający)

    W przypadku zebrania się całej grupy przed ustaloną godziną odjazdu autobusu, kurs może zostać przyspieszony.

     

  • Szanowni Rodzice!

    Szanowni Rodzice!

            

             Uprzejmie informujemy, że w naszej szkole rozpoczął się strajk.

    • Przedszkole i świetlica funkcjonuje bez zmian.
    • Uczniom kl. I–VIII i gimnazjum szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze w godz. 8:00 - 11:50.
    • Zajęcia indywidualne i dodatkowe są odwołane na czas strajku.

             Dowóz dzieci zapewniamy na godzinę 8:00, powrót wyłącznie o godz. 11:50 (łącznie z dziećmi z oddziału „0”)

             O sytuacji w szkole będziemy informować Państwa codziennie za pośrednictwem strony internetowej szkoły i dziennika elektronicznego.

     

             Od środy 10 kwietnia 2019 r. do środy 17 kwietnia 2019 r. włącznie w szkole odbywają się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty, zgodnie z kalendarzem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W tych terminach zajęcia dydaktyczne nie będą się odbywały.

     

     

  • Szanowni Rodzice!

    Szanowni Rodzice!

                    W związku z zapowiedzią strajku od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. aż do odwołania zawieszone zostaną zajęcia dydaktyczne. Jednocześnie informuję, że:

    • dzieciom przedszkolnym zapewniamy opiekę,
    • uczniom kl. I–VIII i gimnazjum szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze             w godz. 8:00 - 11:50,
    • zajęcia indywidualne i dodatkowe będą odwołane na czas strajku.

             Musimy mieć świadomość, że gotowość do pracy może się zmieniać. Ostateczną informację o liczbie strajkujących otrzymam w dniu rozpoczęcia strajku, tj. 8 kwietnia 2019 r.

             Decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola lub szkoły podejmują rodzice. Nieobecności dzieci będą usprawiedliwiane na dotychczasowych zasadach.

             O sytuacji w szkole będziemy informować Państwa codziennie za pośrednictwem strony internetowej szkoły i dziennika elektronicznego. Prosimy również o śledzenie wiadomości w mediach.  

  • Szanowni Rodzice!

     

    Dnia 20 marca 2019 r. zakończyło się referendum strajkowe w naszej szkole. Większość pracowników potwierdziła swój udział w akcji protestacyjnej planowanej od 8 kwietnia 2019 r.

    W obecnej sytuacji trudno przewidzieć ilu pracowników przystąpi do strajku, dlatego wprowadzimy pewne zmiany w planie pracy szkoły.

    • Klasy I-VIII i Gimnazjum – zajęcia opiekuńcze od godz. 8:00 do godz. 11:50
    • Przedszkole – będzie funkcjonowało bez zmian
    • Egzaminy: gimnazjalisty i ósmoklasisty odbędą się wg wcześniejszego harmonogramu.

    Jednocześnie proszę o uważne śledzenie informacji w Librusie i na stronie szkoły, bo mogą nastąpić zmiany organizacyjne.

  • Informujemy, że egzaminy dla uczniów klasy III gimnazjum oraz klas VIII szkoły podstawowej w naszej szkole odbędą się zgodnie z harmonogramem.

    Termin egzaminów dla uczniów gimnazjum to 10, 11, 12 kwietnia (godzina 9.00).

    Termin egzaminów dla klas ósmych to 15, 16, 17 kwietnia (godzina 9.00).

  • Warsztaty ceramiczne w Gzinie

         Warsztaty ceramiczne w Gzinie

                

    „Nie święci garnki lepią”, lecz dzieci z Zespołu Terapeutycznego, które 26.03.2019 r. wybrały się wraz z opiekunami do pracowni ceramicznej w Gzinie. Tematem przewodnim naszej pracy była zbliżająca się Wielkanoc. Dzięki uprzejmości pani prowadzącej poznaliśmy: techniki  modelowania, dekoracji oraz różnorodne materiały i narzędzia służące do zdobienia prac. Z wielkim zapałem ugniataliśmy, wałkowaliśmy i ozdabialiśmy swoje łabędzie i pisanki. Pięknie wykonane prace zostawiliśmy  do wypalenia w specjalnym piecu.  Wszystkim podobała się zabawa w garncarzy, a praca przy glinie świetnie pomogła usprawnić dłonie, rozwinąć zdolności artystyczne, pobudzić wyobraźnię oraz zrelaksować. Po tak inspirujących zajęciach, pełni satysfakcji z wykonanego dzieła wróciliśmy do szkoły.

     

  • Nauczyciele Dzieciom - Dzień Teatru w Przedszkolu

    Nauczyciele Dzieciom - Dzień Teatru w Przedszkolu

     

    Joanna Kulmowa w swym wierszu "Po co jest teatr", na tak zadane pytanie postawiła krótką odpowiedź: "A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie... ". W przedszkolu w Dniu Teatru rzeczywiście wszystko było inne niż zwykle, albowiem kadra przedszkola przygotowała dla dzieci prawdziwą niespodziankę w postaci "Bajki o śpiącym niedźwiedziu" (autorstwa S. Bacewicz), w której to Jeżyk angażuje niemal pół lasu, by obudzić swego przyjaciela Misia. Jest więc Skowronek, który czaruje śpiewem; Motylek, który lubi łaskotki; Pszczółka z ostrym żądłem i Żaba, której pocałunkom nie oparł się niejeden książę. Dzieci z zapartym tchem śledziły zmagania zwierząt i z wielką radością przyjęły przebudzenie niedźwiadka, któremu pomogło przybycie nikogo innego jak Pani Wiosny. Na zakończenie nagrodziły też swe panie gromkimi brawami, nic więc dziwnego, że te, już myślą o kolejnym występie.

  • Koncert pod batutą Ministra Szarpidruta -spotkanie z Filharmonią Pomysłów

    Koncert pod batutą Ministra Szarpidruta -spotkanie z Filharmonią Pomysłów

     

    W szóstym już koncercie Filharmonii Pomysłów, który odbył się w naszym Zespole Szkół, przedszkolacy i uczniowie klas I - III mogli poznać kolejnego mieszkańca muzycznej kamienicy - zamieszkującego strych ducha - Fantoma Klawiaturnika. Swą nazwę zawdzięczał on zaczarowanemu fortepianowi, który kurzył się na strychu w oczekiwaniu na prawdziwego artystę, który będzie umiał na nim zagrać. Z pomocą instrumentowi przybył sam Minister Szarpidrut. Choć jego umiejętności gry na fortepianie wszyscy oceniali początkowo nisko, to jak się ostatecznie okazało, po krótkiej lekcji muzyki z naszymi uczniami, okazał się on prawdziwym wirtuozem. Przedstawienie po raz kolejny stanowiło wyjątkowe połączenie muzyki z teatrem i poprzez pantomimę oraz właściwy dobór utworów, rozbudzało wyobraźnię całej widowni, której nie trzeba wcale zapraszać do żywej interakcji z aktorami, bo sama reaguje na wszystko, co się dzieje na scenie. A na scenie, no cóż... po raz kolejny zadziała się magia.

  • Mamo, tato, wolę wodę!

    Mamo, tato, wolę wodę!

     

    W miniony piątek przedszkolaki z grupy „Biedronki” brały udział w obchodach „Światowego Dnia Wody”. Jest to nowe, jednak bardzo ważne święto. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Głównym celem Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi na niedobór wody na świecie. Podkreślane jest, że dostęp do wody pitnej jest jednym z podstawowych praw człowieka, a niestety około 2 mld ludzi na całym świecie pije wodę z niebezpiecznych źródeł. Światowy Dzień Wody został ustanowiony, aby uczyć, w jaki sposób zarządzać wodą. Zaś drugim celem jest angażowanie ludzi na całym świecie w pracę nad upowszechnieniem dostępu do wody pitnej. W piątek, przy wykorzystaniu materiałów z programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!” czterolatki poznały zasady zdrowego żywienia, poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiedziały się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.

  • "Dzień Morza i Wędkarza" u "Biedronek"

    "Dzień Morza i Wędkarza" u "Biedronek"

     

    "Światowy Dzień Mórz" to wspaniała okazja, żeby lepiej poznać nasze morze. Pewnie wielu z Was spędza wakacje na Morzem Bałtyckim. Jednak czy wiecie, że jest ono najmniejszym morzem na świecie? Skąd bierze się w nim woda? Dlaczego jest słona i co sprawia, że jest niebieska? Odpowiedzi na te i inne pytania „Biedronki” szukały w miniony poniedziałek, podczas obchodów Światowego Dnia Morza. Czterolatki poznały zwierzęta mieszkające w morskiej wodzie. A także, co ma wspólnego Wisła z morzem i skąd w morskiej wodzie biorą się śmieci. Jednak największą frajdę sprawiła dzieciom zabawa sensoryczna, podczas której „Biedronki” bosymi stópkami malowały Morze. Następnego dnia zadziałała wyobraźnia- w "Dzień Wędkarza" dzieci kolorowały rybki i tworzyły piękne akweny wodne.

  • Biedronkowo... skarpetkowo... kolorowo...

    Biedronkowo... skarpetkowo... kolorowo...

     

    21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny - to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto obchodzone corocznie 21 marca ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. W tym dniu na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Data obchodów nie jest przypadkowa - dzień 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Osoby z tym zespołem zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Z zespołem Downa wiąże się wiele mitów społecznych, m.in. przekonanie, że osoby te nie mogą samodzielnie funkcjonować. Jednak mimo kłopotów zdrowotnych wiele z nich uczy się, pracuje, ma zainteresowania i korzysta z życia. Organizatorzy obchodów zachęcają do założenia skarpetek – najlepiej trzech, w różnych, wesołych kolorach. „Biedronek” nie trzeba było długo namawiać do tak pozytywnej inicjatywy. Skarpetki były w paski, w kropki, za kolano i tuż przy kostce, były z różnych, niepasujących do siebie par. Ponadto dzieci zaprojektowały papierowe skarpetki, z których stworzyliśmy piękny plakat odnoszący się do tematu. Na zakończenie „Biedronki” wysłuchały bajki psychoedukacyjnej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Jest to jedna z wielu części „Bajek bez barier” wydanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Bajka wprowadza dzieci w świat rówieśnika z zespołem Downa, pomaga poznać i zaakceptować inność. Warto dodać, że dla czterolatków - to już kolejne „spotkanie” z chorobami genetycznymi, na początku marca uczestniczyły w kampanii informacyjnej dot. mukowiscydozy.

  • Kwiatki, bratki i... fasola

    Kwiatki, bratki i... fasola

     

    W ramach bloku tematycznego zaplanowanego na dni 12.03.-18.03. rozmawialiśmy o wiosennych porządkach w ogrodzie. Obserwując przyrodę, „Biedronki” przypomniały sobie, jakie zmiany zachodzą na wiosnę - przylatują ptaki, rosną wiosenne kwiaty, trawa, małe liście i pączki na gałązkach, świeci słońce, niebo jest błękitne. Mówiliśmy o tym, jak dbać o ogród i kwiaty po zimie - trzeba poodkrywać rośliny, które były zabezpieczone przed mrozem i zgrabić liście pozostałe po jesieni. Przedszkolaki były zachęcane, by również po skończonej zabawie i nauce utrzymywać porządek. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty i uczyły się czytania globalnego nazw niektórych z nich oraz słuchały wiosennych wierszy i piosenek. Przypomnieliśmy sobie nazwy różnych ptaków, próbowaliśmy naśladować wydawane przez nie dźwięki i obserwowaliśmy na zdjęciach, jakie jaja składają. Żeby obserwować wzrost roślin i uczyć się je pielęgnować, założyliśmy uprawę fasoli i zasialiśmy kwiatki w doniczkach – bratki, aksamitki, rumianek i lewkonie. Dzieci codziennie, z wielką niecierpliwością wypatrują, jakie zmiany zaszły w słoiczkach i doniczkach.

  • "Biedronki" w krainie figur geometrycznych

     "Biedronki" w krainie figur geometrycznych
    12.03.2019 r. czterolatki świętowały "Dzień Matematyki". Wszyscy chętnie brali udział w zajęciach i poprawnie wykonywali zadania. Dzięki temu wszystkie figury wróciły do "Figurolandii", a pajacyk Figurek jest bardzo szczęśliwy. A było to tak…  "Za górami, za lasami była kraina FIGUROLANDIA…, w której wszystko było zrobione z figur geometrycznych. Aby się w niej znaleźć, musimy klasnąć w dłonie trzy razy. Aby zobaczyć, co się w niej znajduje, z naszych dłoni musimy zrobić lornetki, składające się z 2 kółek. Wszyscy mamy lornetki, więc dokładnie obserwujmy. Z figur były tam domy, drzewa, samochody, lizaki. Na ulicach powiewały flagi w kształcie trójkątów, na drzewach rosły owoce z figur geometrycznych, dzieci zrywały je do okrągłych koszyków, jednym słowem świat figur rozpościerał się wszędzie, jak okiem sięgnąć. W krainie tej mieszkały figurowe pajacyki. Pewnej nocy zły czarodziej pozmieniał wszystko w normalne przedmioty. Bardzo smucili się mieszkańcy Figurolandii, bo ich nazwa pochodziła od tego, że wszystko było z figur geometrycznych, a teraz ich nie było. Czarodziej ogłosił, że jedynym ratunkiem na odzyskanie kształtów jest wykonanie wielu zadań przez dzielnych przedszkolaków. Jeśli uda nam się znaleźć zagubione
    kształty z FIGUROLANDII, kraina zostanie uratowana…" Podczas zajęć „Biedronki” zamieniały się w koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty. Poznały pajacyka Figurka, tańczyły wspólny „Taniec Pajacyków”, odnajdywały w sali przedmioty o takim samym kształcie. Liczyły figury, segregując je wg kształtu, koloru i
    wielkości, rozpoznawały dotykiem figury ukryte w worku oraz wyklejały pajacyka z kolorowych figur geometrycznych. A to wszystko w z ogromną radością i zaangażowaniem.
     
strona:

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa