Menu

Przedszkole

Rok szkolny 2023/2024

Drodzy Rodzice, zapraszamy na zebrania 

30 sierpnia 2024r. (piątek) :

3 latki Sowy
wychowawca Magdalena Mikulska 
godzina 15.30 (budynek główny)
 
4 latki Jeże 
wychowawca Marzena Beszczyńska 
godzina 16.15 (budynek główny)
 
4 latki Pszczoły 
wychowawca Angelika Dembek 
godzina 17.15 (sala Pszczółek, budynek przy szkole) 
 
5 latki Zajączki 
wychowawca Teresa Pokora 
godzina 17.30 (pawilon)
 
5 latki Wiewiórki 
wychowawca Magdalena Kubacka 
godzina 16.45 (pawilon)
 
6 latki Biedronki 
wychowawca Dorota Lewicka 
godzina 16.00 (pawilon) 
 
6 latki Motyle 
wychowawca Anna Olech 
godzina 16.30 (pawilon) 
 
6 latki Myszy 
wychowawca Katarzyna Podwolska 
godzina 17.00 (pawilon) 

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

Serdeczne podziękowania dla rodziców dzieci z grupy Sowy za sprezentowanie

drzewka-wierzby Hakuro-Nishiki, która od dzisiaj zdobi nasz przedszkolny ogród.

   

 

 

Zakończenie roku przedszkolnego 2023/2024

„Chociaż słońce jasno świeci,
Trochę smutne są dziś dzieci.
Bo koniec roku, przedszkola mija czas,
Teraz wakacje czekają nas”

W piątek 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego młodszych grup. Po wielu miesiącach zajęć oraz wspólnych zabaw, nadszedł czas na pożeganie i przywitanie wakacji. Dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki wręczone przez wychowawcę grupy. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także zaproszeni Rodzice.

  

 

Wszystkim naszym wychowankom i Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z tej okazji życzymy wszystkim przedszkolakom bezpiecznych i  słonecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola.

 

 

Pożegnanie przedszkola przez dzieci z grup "0"

Żegnamy cię dziś przedszkole,szkoła już woła nas!

W czwartek 20 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie sześciolatków. Z tej okazji dzieci z grup Sowy, Wiewiórki i Myszy przygotowały program artystyczny. Dzieci zaprezentowały piękne wiersze, piosenki, tańce oraz podziękowały wszystkim zebranym za naukę w przedszkolu. 

   

Po programie artystycznym nastąpił czas na wręczenie dyplomów, podziękowań i upominków.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów  z uroczystości:

449124509_7512663605509829_5070114041614033466_n.mp4

449323541_7715130638583282_913293928572115769_n.mp4

449202008_7211699852269781_8083783765898427572_n.mp4

449035237_8046049835452275_9023467096004837708_n.mp4

449194093_7761129920601284_3746947884053052528_n.mp4

 

Kolejni absolwenci opuszczają mury przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Z tej okazji życzymy im wielu sukcesów oraz wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

 

 

Projekty - JEŻYKI

W grupie „Jeżyki” realizowaliśmy następujące projekty: „Polska Regionalnie- Śląsk”, „Klasa w Terenie”, „Witaminki”, „Przedszkolak w świecie savoir vivre”, „Czytamy razem z Małym Misiem”.

    

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

Szaleństwo z grupą FUNimki

21 czerwca przedszkole odwiedziła grupa FUNimki, która porwała dzieci do wspólnej zabawy. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach ruchowych. Było dużo zabawy, śmiechu oraz tańców. 

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Wycieczka do Ostromecka - grupa ZAJĄCZKI i JEŻE

Grupa „Zajączków” oraz „Jeżyków” 19 czerwca wybrała się na wycieczkę do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z historią i kulturą regionu, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i architektonicznych oraz integracja grupy poprzez wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Zwiedzanie zaczęliśmy od  spaceru po malowniczym parku. Dzieci  dowiedziały się o różnych gatunkach drzew, krzewów i kwiatów. Spacer był okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz  dodatkowo wzbogaciło ich wiedzę przyrodniczą. Na jednej z polan w parku nauczyciele zorganizowali gry i zabawy ruchowe. Dzieci uczestniczyły w biegach na orientację, zabawie z chustą animacyjną oraz torze przeszkód.

   

Po grach i zabawach został zorganizowany  piknik. Dzieci zjadły przygotowane wcześniej kanapki, owoce i napoje. Był to czas na odpoczynek i cieszenie się pięknem otaczającej przyrody. A na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć szaleństw na placu zabaw. Wycieczka do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku była bardzo udana. Dzieci zdobyły nowe doświadczenia i wiedzę, a także miały okazję do wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu. 

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

SOWY i WIEWIÓRKI w gospodarstwie Forglamp

Dzień przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego zerówkowicze z grupy Sowy i Wiewiórki udali się na zasłużony odpoczynek do gospodarstwa Forglamp. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m.in. przejażdżka na kucyku Kubusiu, karmienie alpak, ognisko z kiełbaskami oraz zabawy na placu zabaw i zabawa na dmuchanej zjeżdżalni. To był dzień pełen wrażeń! Aż żal było opuszczać to wyjątkowe miejsce!

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

JEŻYKI w wakacyjnym klimacie

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o wakacjach. Dzieci m.in. określały, dokąd można pojechać na wakacje, jakimi środkami transportu można się tam udać, ćwiczyły spostrzegawczość oraz przeliczanie. Poznały również zasady bezpiecznego zachowania się na wakacjach oraz wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

Wspólne śniadanie na trawie

18 czerwca całe przedszkole wzięło udział w sympatycznym, plenerowym wydarzeniu, jakim było wspólne śniadanie na trawie. Apetyty wyjątkowo dopisywały wszystkim, bo przecież zjedzony posiłek lepiej smakuje na świeżym powietrzu. 

       

Po śniadaniu Pani Sara porwała wszystkie przedszkolaki do wspólnej zabawy. 

  

Na koniec Pani Wiktoria przeprowadziła z dziećmi zajęcia dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. Przedszkolaki  dowiedziały się, m.in. jak bezpiecznie zachować się nad wodą , podczas wędrówki po górach czy w lesie. 

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Wycieczka do ,,Babaluda"- grupa ZAJĄCZKI i BIEDRONKI

W ciepły, słoneczny dzień, dzieci z grupy Biedronki i Zajączki  wyruszyły na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa ze zwierzętami wiejskimi „Babaluda”  w Parowie Falęckiej.  Pierwszym przystankiem była zagroda z kurami i kogutami. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały, jak ptaki grzebią w ziemi, a niektóre odważyły się nawet nakarmić oraz delikatnie pogłaskać miękkie pióra kur. 

  

Następnie przedszkolaki udały się do zagrody z kozami, owcami oraz alpakami. Po drodze mijały zagrodę z przyjaźnie nastawioną świnką, która tylko czekała aby ją nakarmić. Kozy okazały się bardzo zainteresowane naszymi najmłodszymi, gdyż chętnie podchodziły, dawały się głaskać i przytulać a przede wszystkim czekały na jakieś przekąski. 

  

 Po wielu atrakcjach nadszedł czas na piknik. Dzieci usiadły na ławeczkach, zajadając z apetytem przyniesione przekąski. Ale to nie był jeszcze koniec atrakcji.

 

Po posiłku przedszkolaki same robiły dawnym sposobem masło, a te odważniejsze próbowały wydoić kozę.

  

Zwieńczeniem atrakcji były dowolne zabawy na wiejskim placu zabaw, gdzie dzieci mogły skorzystać z różnych tam znajdujących się  sprzętów. Po pełnym wrażeń dniu dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale szczęśliwe. Gospodarstwo ze zwierzętami wiejskimi okazało się wspaniałym miejscem do nauki i zabawy, które na długo zostanie w ich pamięci.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Czerwcowe zajęcia MYSZEK i WIEWIÓREK

W czerwcu dzieci z grupy Wiewiórki i Myszki realizowały temat o dzieciach z całego świata. Poznały wizerunki dzieci mieszkających w różnych częściach świata. Rozwiązały rebusy fonetyczne, wzięły udział w ekesperymentach oraz wykonały prace plastyczną. 

    

Utrwalały liczebniki główne i poznane cyfry. 

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy Myszek omawiały temat o podróżach w naszym kraju. Dowiedzieliśmy się jakimi pojazdami możemy przemieszczać się oraz dokonaliśmy klasyfikacji środków transportu na lądowe, wodne, powietrzne. Wykonaliśmy gazetkę tematyczną o Polsce. 

 

ZAPRSZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Piknik w Ostromecku - grupa SOWY i WIEWIÓRKI

W poniedziałek 10.06 zerówkowicze z grupy Sowy i Wiewiórki opuściły przedszkolne mury i udały się na piknik do Zespołu Parkowo-Pałacowego w Ostromecka. Jak na piknik przystało na trawie pojawiły się kolorowe koce, na których dzieci rozsiadły się, aby spożywać smakołyki przygotowane przez rodziców. Wspólna zabawa odbyła się w radosnej atmosferze.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ! 

 

 

Czerwiec u PSZCZÓŁEK

Dzieci doskonaliły umiejętność przeliczania i porównywały liczebność zbiorów. Układy rytmy. Słuchały opowiadanie "Drużyna A" Agaty Widzowskiej rozwijając mowę i skupienie uwagi.

  

Poznały oznaki nadchodzącego lata. Dzieliły na sylaby obrazki związane z latem.

  

Wykonały pracę plastyczną "Prezent dla przyjaciela" oraz "Lody gałkowe".

  

Rozwijały sprawność fizyczną i uczyły się piosenki oraz tańca "Pani Lato".

  

W piątek pszczółki zrobiły sobie piknik. Wspólnie zajadaliśmy smakołyki. Nie zabrakło również ruchu poprzez zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej, rzutów do celu i baniek mydlanych! Radości nie było końca.

  

A tak w międzyczasie....

 

Ania i Masza mają już 4 lata! Wszystkiego najlepszego dziewczynki!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

 

Na zajęciach u JEŻYKÓW

W tym tygodniu omawialiśmy tematy związane z latem. Dzieci z grupy Jeżyki m.in. poznały oznaki nadchodzącego lata, segregowały kwiaty wg rodzaju oraz porównywały liczebność zbiorów oraz wykonały piękna prace plastyczną.

   

Jeżyki także poszerzały swoją wiedzę na temat pomidora w ramach projektu Witaminki.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Wycieczka do Forglamp - grupa ZAJĄCZKI i MYSZKI 

Dnia 12 czerwca grupa Zajączków oraz Myszek wybrała się na wycieczkę do Forglamp w Bydgoszczy. Podczas pobytu dzieci karmiły alpaki, zwiedziły stajnię z końmi oraz jeździły na kucyku o imieniu Kubuś. Dowiedziały się również wiele ciekawostek na temat zwierząt. 

     

Ostatnim bardzo interesującym elementem wycieczki było wspólne ognisko. Jak na prawdziwym ognisku nie mogło zabraknąć pieczonej kiełbaski.

  

Nie zabrakło również czasu na zabawę na placu zabaw

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Wycieczka do ZOO

Wycieczka do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy Zajączków i Jeżyków była niezwykle ekscytującym wydarzeniem, pełnym różnorodnych atrakcji i możliwości do nauki poprzez zabawę. Dzieci miały  możliwość zobaczenia wielu egzotycznych i rodzimych zwierząt, takich jak zebry, małpy, a także różnorodne ptaki, gady i płazy. Przedszkolaki uczyły się o zwyczajach zwierząt, ich naturalnych siedliskach i diecie.

    

Po intensywnym zwiedzaniu i zabawie dzieci miały możliwość odpoczynku, zjedzenia przyniesionych przekąsek. Piknik był  również okazją do integracji i wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego  była niezapomnianym przeżyciem dla naszych najmłodszych. Dzięki różnorodnym atrakcjom i aktywnościom dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać wiedzę o przyrodzie i świetnie się bawić. Był to  idealny sposób na połączenie nauki i zabawy w pięknych okolicznościach przyrody.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Nasze przedszkole jak co roku wzięło udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. To szczególne wydarzenie, które organizowane jest w ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" i ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci oraz uświadamianie rodzicom i wychowawcom, jak ważne jest codzienne czytanie. Był to czas pełen wyjątkowych wydarzeń i działań, które mają na celu zachęcenie dzieci do odkrywania radości z czytania.  Codzienne czytanie przez wychowawców oraz  zaproszonych gości były dla dzieci dużym przeżyciem i dodatkową motywacją do słuchania opowieści.  Dzięki zaangażowaniu wychowawców, rodziców oraz lokalnej społeczności, dzieci miały możliwość zanurzenia się w świecie literatury, co pozytywnie wpływa na ich rozwój i kształtuje nawyki czytelnicze na całe życie.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Na zajęciach u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu omawialiśmy tematy związane z dziećmi. "Jeżyki" m.in. poznały pojęcie "rówieśnicy", brały udział w zabawach integracyjnych oraz doskonaliły umiejętność przeliczania.

  

Dowiedziały się także z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne, oglądały zdjęcia dzieci z różnych stron świata oraz wykonały pracę plastyczną "Prezent dla przyjaciela".

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno - technicznego

,,Symbole Wielkiej Brytanii"

W miniony wtorek został rozstrzygnięty konkurs dotyczący wykonania dowolnego symbolu Wielkiej Brytanii. Celem konkursu było zainteresowanie przedszkolaków kulturą, historią i architekturą Wielkiej Brytanii oraz rozwijanie kreatywności i pomysłowości.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce: Marcel Olszewski

II miejsce: Sebastian Wąchała

III miejsce: Igor Olszewski

    

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym dzieciom, które otrzymały wyróżnienia i ciekawe nagrody.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Maj u ZAJĄCZKÓW

Maj to miesiąc, w którym  odbywa się wiele interesujących zajęć i wydarzeń, często związanych z wiosną oraz przygotowaniami do letnich wakacji. Maj to także doskonały czas na poznawanie przyrody, zwłaszcza lasów, pól oraz łąk i żyjących  tam stworzeń np.: owadów poprzez zorganizowany u  Zajączków Dzień Pszczoły.

    

W ramach majowych tematów Zajączki odbywały spacery przyrodnicze, liczyły, malowały, poszerzały wiedzę o zwierzętach żyjących w różnych częściach świata, słuchały czytanych im opowiadań oraz książek dotyczących poruszanych  tematów, brały udział w różnych zabawach ruchowych organizowanych na świeżym powietrzu oraz muzycznych. Zajęcia majowe pomogły  dzieciom zrozumieć i docenić piękno oraz znaczenie przyrody, a także rozwijać ich kreatywność, wiedzę i umiejętności społeczne.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

 

Dzień Dziecka 

,,Sprintem do Maratonu"

3 czerwca jak co roku obchodziliśmy Dzień Dziecka w naszym przedszkolu. To bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci i taki też był i dla naszych przedszkolaków. Nasze przedszkolaki ten dzień spędziły aktywnie na boisku, biorąc udział w akcji ,,Sprintem do Maratonu". Ten sportowy projekt realizowany jest przez miesięcznik ,,Bliżej przedszkola'' i ma na celu popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnienie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Po odbyciu rozgrzewki, każda grupa przysąpiła do wspólnego biegu. Dzieci dopingowały biegnących kolegów z przedszkola. W tych zawodach wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się miejsce, a pokonanie dystansu w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy oraz soki i musy. 

     

Na dzieci czekała kolejna niespodzianka, nasze przedszkole odwiedził wyjątkowy gość - duży, pluszowy miś. Odwiedziny misia sprawiły dzieciom wiele radości. Każde dziecko mogło misia przytulić, przybić piątkę a nawet żółwika oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. 

     

VID-20240603-WA0020.mp4

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

JEŻYKI i ich spotkanie ze sztuką

W tym tygodniu rozmawialiśmy o sztuce. Dzieci z grupy Jeżyki zapoznały się z instytucją filharmonii, teatru oraz kina. Wysłuchały fragmentu koncertu, bawiły się w teatrzyk cieni oraz oglądały bajkę w naszym kinie przedszkolnym.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

PSZCZÓŁKI na majowej łące

Ostatnie trzy dni maja, Pszczółki zajęły się tematem "Co w trawie piszczy?". Wysłuchały opowiadania "Łąka", rozwiązywały zagadki o owadach. Poznały nazwy owadów zamieszkujących łąkę. Dowiedziały się, jakie kwiaty rosną na łące oraz czym jest barwa ochronna u owadów. Dzieci określały położenie owadów względem kwiatów.

   

Utrwalały zasady układania rytmu.

 

Przeliczały w dostępnym dla siebie zakresie.

 

Wykonały pracę plastyczną "Biedronka".

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

 

Dzień Rodziny

24 maja w naszym przedszkolu odbył się Dzień Rodziny. Była to okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty.  Rodzice naszych przedszkolaków przybyli, aby wspólnie ze swoimi pociechami świętować to wzruszające wydarzenie. Dzieciaki wyraziły swoją miłość poprzez wiersze, piosenki i tańce w języku polskim oraz w języku angielskim. Po uroczystości wręczyli rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. 

      

446549926_26421871207411888_5453398620737992134_n.mp4

446231507_7681563135237495_1815606191617291026_n.mp4

442490060_812848924095918_3573526204707700338_n.mp4

Po części artystycznej dzieci wraz z rodzicami udali się na plac przedszkolny oraz na salę gimnastyczną, gdzie miała miejsce dalsza zabawa i wiele niespodzianek. Na dzieci i rodziców czekały przeróżne atrakcje min. malowanie twarzy,  tatuaże, zabawy muzyczno - ruchowe, loteryjka, puszczanie baniek mydlanych, zajęcia z Panem Bartkiem. Powodzeniem cieszyło się stoisko z ciastami, gdzie można było posmakować pysznych wypieków przygotowanych przez mamy. Nie zabrakło również stoiska z watą cukrową oraz kiełbaskami z grilla. 

        

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

PSZCZÓŁKI w temacie Mamy i Taty

Dzieci z grupy pszczółek dowiedziały się co to jest Dzień Mamy i Dzień Taty. Wysłuchały opowiadania "Dzień Rodziców". Rozwiązywały zagadki. Opowiadały, jak spędzają wolny czas z rodzicami. Przeliczały w zakresie 4 ciasteczka dla Taty.

    

Układały rytmy z serduszek ćwicząc spostrzegawczość i logiczne myślenie.

 

Wykonały serca dla rodziców.

 

Obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Dzieci dowiedziały się jaką ważną rolę pełnią pszczółki dla środowiska i ludzi. Odwiedziliśmy pszczelarską ścieżkę edukacyjną i dowiedzieliśmy się jak powstaje miód.

   

Na sam koniec odbyła się degustacja miodu.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK! 

 

Majowe zajęcia JEŻYKÓW

W minionym tygodniu omawialiśmy tematy związane z mamą i tatą. Dzieci z grupy Jeżyki m.in. opowiedziały, jak spędzają czas wolny z rodzicami. 

 

Ćwiczyły przeliczanie, poszerzały wiedzę o członkach rodziny. 

  

Wykonały laurki dla rodziców.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ! 

 

 

Zabawy animacyjne z Teatrem MagMowcy

22 maja poraz kolejny nasze przedszkole odwiedził teatr MagMowcy i jak zawsze porwał nas do zabawy. Dzieci chętnie uczestniczyły proponowanych zabawach muzyczno- ruchowych. Nie zabrakło tańców przy skocznej muzyce. Było dużo śmiechu i zabawy.  

        

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Zajęcia ogrodnicze

Z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo pracowicie. Na zajęciach ogrodniczych dzieci założyły swoje warzywniki. Posiały i posadziły przeróżne warzywa: rzodkiewkę, seler, por, pietruszkę, sałatę, szczaw, cukinię, groszek oraz pomidory i ziemniaki. Dzieci brały aktywny udział przy pracach ogrodniczych i mogły zapoznać się z niektórymi narzędziami wykorzystywanymi do pracy w ogrodzie. Zajęcia te umożliwiły dzieciom bliższe poznanie i bezpośredni kontakt z przyrodą, wpływając na wzbogacenie wiedzy i słownictwa oraz poznanie przyrody wieloma zmysłami.

         

Warzywniki każdej z grup to teraz miejsca, w których dzieci będą pielęgnować posadzone i posiane przez siebie różne warzywa oraz obserwować ich kolejne etapy rozwoju i zbierać plony swojej pracy.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Konkurs plastyczno - techniczny

,,Symbole Wielkiej Brytanii"

 

Regulamin konkursu „Symbole Wielkiej Brytanii”

 

I  Postanowienia ogólne

1. Niniejszy regulamin określa zasady konkursu plastycznego „Symbole Wielkiej Brytanii”.

2. Organizatorami konkursu są Pani Magdalena Kubacka i Pani Anna Sabiniarz-Kowalska.

II  Celem konkursu jest :

- popularyzacja języka angielskiego,

- zainteresowanie uczniów kulturą, historią i architekturą Wielkiej Brytanii,

- wyrabianie twórczego myślenia, rozwijanie kreatywności i pomysłowości,

- kształtowanie postawy tolerancji wobec innych krajów, ich kultury i języka.

III Uczestnictwo w konkursie:

1. Konkurs jest adresowany do dzieci w wieku 5-6 lat.

IV Zasady konkursu

1. Uczestnik wykonuje w ramach konkursu jedną pracę plastyczną.

2. Prace nie mogą być wykonywane grupowo.

3. Prace powinny przedstawiać dowolne symbole związane z Wielką Brytanią.

4. Praca może zostać wykonana dowolną techniką: pastele, kredki ołówkowe, ołówek, collage, farby plakatowe.

5. Pracę należy wykonać w formacie A3 w formie plakatu lub w formie pracy przestrzennej (nie ma ograniczenia dotyczącego formatu)

6. Prace należy składać do wychowawców grup do dnia 27 maja 2024r. 

7. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 04.06.2024r.

V Kryteria oceny pracy:

1. Samodzielność wykonania pracy.

2. Estetyka wykonania pracy.

3. Zgodność z tematyką konkursu.

4. Kreatywność i pomysłowość przedstawienia symbolu Wielkiej Brytanii.

 

Zapraszamy do udziału!

 

 

 

O czym uczą się WIEWIÓRKI

W minionym tygodniu dzieci z grupy Wiewiórki rozmawiały o sąsiadach naszego kraju. Wykazały się dużą wiedzą na temat sąsiadujących z nami państwami.

   

Dowiedziały się, czym jest waluta, a także poznały polskie monety i banknoty. Wykonywały także obliczenia na pieniądzach. Jako podsumowanie tematu, rozwiązały krzyżówkę.

    

Przygotowały eksperyment "Bezpieczne fajerwerki w słoiku", który zachwycał dzieci swoimi kolorami.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

 

Majowe zajęcia MYSZEK 

W minionym tygodniu dzieci z grupy Myszki poznały mieszkańców łąki oraz jakie kwiaty rosną na łące. Poznały wybrane owady żyjące w naturalnym środowisku. Dowiedziały się jak rozwija się motyl i żaba.  

 

W czasie  zabaw matematycznych przeliczały w zakresie 10-ciu oraz  rozwiązywały proste zadania matematyczne na dodawanie i odejmowanie. 

 

Na polance przed przedszkolem dzieci przez lupę obserwowały owady, drzewa oraz rośliny. 

   

Wykonały również także pracę plastyczną „Kolorowe motyle”.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Na zajęciach u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu dzieci z grupy Jeżyki m.in. poznały nazwy owadów zamieszkujących łąkę, dowiedziały się, jakie kwiaty rosną na łące, dowiedziały się, czym jest barwa ochronna u owadów.

   

Ćwiczyły przeliczanie oraz wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

PSZCZÓŁKI w świecie zwierząt 

Dzieci dowiedziały się, co to jest sawanna, dżungla i jakie zwierzęta ją zamieszkują. Dowiedziały się również jakie zwierzęta zamieszkują morza i oceany oraz jakie zwierzęta mieszkają na polu i jakie w lesie. Rozwiązywały zagadki słowne i słuchowe.

 

Rozwijały umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie małpek oraz określanie gdzie jest ich najwięcej, a gdzie najmniej.

 

Pszczółki wykonały również prace plastyczne "Lew" i "Ośmiornica".

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

 

Wycieczka do ZOO 

We wtorek  dnia 14 maja dzieci z grup ,,Myszki” i ,,Motyle” wyruszyły na wycieczkę do ZOO w Myślęcinku. Ogród zoologiczny jest  wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, a przy tym okazją do podziwiania różnych gatunków zwierząt egzotycznych. Wycieczka przedszkolaków do zoo była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.

   

Największą symptię wzbudził osiołek oraz zebra, które ochoczo nastawiały głowy, żeby je pogłaskać. 

 

Oczywiście nie zabrakło czasu na wspólną zabawę. Na zakończenie wycieczki był piknik na trawie. 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Dzień Rodziny 

Serdecznie zapraszamy!
 

 

PSZCZÓŁKI w świecie muzyki 

Pszczółki w pierwszym tygodniu maja zapoznały się z filharmonią, teatrem, kinem oraz muzeum. Poznały wygląd i brzmienie instrumentów. Dowiedziały się czym jest teatr cieni oraz teatr pacynek.

   

Rozwijały umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie figur na czapce czarodzieja.

 

Zorganizowały wystawę w muzeum przedszkolnym. 

 

Wykonały pracę plastyczną "Pianino" oraz "Barwy muzyki" rozwijając wyobraźnię oraz apart mowy poprzez ćwiczenia oddechowe.

   

Dodatkowo zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu edukacyjnego "Klasa w terenie" - zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.

 

W piątek obchodziliśmy potrójne urodziny Eliza, Emil i Oliwier - wszystkiego najlepszego kochani. 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

 

JEŻYKI poznają zwierzęta egzotyczne

W minionym tygodniu dzieci z grupy Jeżyki dowiedziały się, jakie zwierzęta zamieszkują sawannę, dżunglę oraz morza i oceany. Brały udział w ćwiczeniach na dodawanie i odejmowanie. 

 

Wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Niebieskie Igrzyska

Na początku kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się Niebieskie Igrzyska. Pierwsza część - warsztatowa - odbyła się 3 kwietnia. Dzieci z grup 5- oraz 6- letnich dowiedziały na podstawie rozmowy i filmów edukacyjnych czym jest autyzm oraz jak możemy pomóc osobom z autyzmem. Przeprowadzone zostały także zajęcia, na których dzieci miały okazję doświadczyć, w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający je świat.

    

5 kwietnia odbyła się druga część Niebieskich Igrzysk - sportowa. Podczas imprezy dzieci z wszystkich ośmiu grup przedszkolnych wzięły udział w ogromnym torze przeszkód i pokonywały go z wielkim zaangażowaniem. Towarzyszyła nam muzyka oraz świetne nastroje.

       

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Dzień Ziemi [22.04.2024r.]

22 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Ziemi. Tego dnia przedszkolaki uczyły się, w jaki sposób mogą same zadbać o naszą planetę. Poznały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić ziemie. 

   

Wykonały prace plastyczne. 

      

Zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było wykopanie kapsuły czasu. Dzieci mogły przekonać się jak niewiele  zmieniły się zakopane śmieci. Przedszkolaki zauważyły, ze przyroda dobrze "radzi sobie" z takimi śmieciami jak liście po których nie ma już prawie śladu, również skórka od jabłka prawie zniknęła. Puszka i szkło nie zmieniły się. Z tego wniosek, że musimy segregować śmieci - bo takie śmieci muszą być przetworzone. Przyroda sobie z nimi nie poradzi. 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Dzień Bibliotekarza

Spotkanie Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki

8 maja to Dzień Bibliotekarza – z tej okazji zerówkowicze z wszystkich trzech grup odwiedzili Gminną Bibliotekę w Dąbrowie Chełmińskiej, aby życzyć paniom bibliotekarkom satysfakcji z pracy, a także sympatii i przyjaźni czytelników, potrafiących docenić nie tylko wartość pisanego słowa, ale również Ich codzienną pracę.

 

Tego dnia Pani Agnieszka zabrała przedszkolaków do krainy baśni i bajek – dzieci wysłuchały opowiadania o smoku oraz wzięły udział w quizie wiedzy o bajkach.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kwietniowe aktywności ZAJĄCZKÓW

Podczas zajęć nasze Zajączki w związku z tematyką dotyczącą "Wiosna na wsi" dowiadywały się jakie zwierzęta mieszkają w wiejskiej zagrodzie, skąd mamy produkty, które kupujemy w sklepie, liczyły zwierzęta, wykonywały  prace plastyczne. Poznawały metody dbania o Ziemię i dlaczego musimy to robić.

   

Podczas przygotowań do świąt majowych poznawały swoją miejscowość podczas spacerów, "podróżowały" po Polsce poznając największe miasta Polski łącznie z naszą stolicą Warszawą,   dlaczego symbole narodowe są ważne dla nas Polaków, z uwagą słuchały legend polskich oraz wykonały z dużym zaangażowaniem prace plastyczne związane z tą tematyką.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ! 

 

 

Co słychać u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat Polski. Dowiedziały się m.in. jakie są symbole narodowe, poznały wybrane polskie legendy oraz czym jest Europa i Unia Europejska.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

"Wiwat maj, piękny maj..."- Akademia z okazji świąt majowych 

W dniu 26 kwietnia uroczyście obchodzono majowe święta, nasze przedszkole przybrało barwy biało – czerwone. Z tej okazji odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Akademię przygotowały i poprowadziły dzieci  wraz z paniami grupy MOTYLE i BIEDRONKI. Przedszkolaki zaprezentowały przepiękny, przepełniony patriotyzmem program artystyczny. Nie zabrakło także odśpiewania  hymnu przez całą społeczność przedszkola. 

      

e5efba40-fab7-4698-9022-9b24cce93b0c.mp4

d1cc73d7-e49f-4c46-a8f2-1e913558f753.mp4

49ffb5ce-7ad7-4a22-8066-ba5cb51fb892.mp4

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach u PSZCZÓŁEK

W kolejnych dnia realizowaliśmy tematy z kręgu "Polska - moja ojczyzna". Dzieci zapoznały się z mapą Polski, gdzie znajdują się niziny, góry, morze. Ponadto poznały bliżej swoją miejscowość oraz stolicę Polski i jej symbol. Pszczółki zapoznały się z legendami polskimi. Dowiedziały się jakie są symbole narodowe, czym jest Europa i Unia Europejska.

 

Dzieci rozwijały swoją spostrzegawczość poprzez układanie obrazka z części.

 

Dowiedziały się, jak obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wykonały pracę plastyczną "Nasza Flaga".

 

Poprzez zabawy ruchowe, dzieci również utrwalają informacje z zajęć.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Śląsk - przedstawienie grupy ZAJĄCZKÓW i JEŻYKÓW 

19 kwietnia  grupa Zajączków oraz Jeżyków zaprezentowała realizację  przedszkolnego projektu edukacyjnego ''Polska regionalnie", wystawiając dla przedszkolaków, Rodziców oraz wszystkich gości przedstawienie, pt. ''Śląsk". 

 

Dzieci miały możliwość zapoznać się z tym ważnym dla Polski regionem, który słynie nie tylko z przemysłu górniczego ale i z bogatej kultury, tradycji i folkloru. Śląsk oferuje też piękną przyrodę – góry, lasy i jeziora, a zwłaszcza urokliwe miasteczka, które mają wiele imponujących zamków i pałaców. Dzieci wraz z Paniami poprzez wiersze, scenki, śpiewy i tańce starały się przedstawić niezwykły charakter jakże  tej urokliwej części naszego kraju.

        

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pasowanie na przedszkolaka

17 i 18 kwietnia odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na przedszkolaka dzieci z grup Pszczółki i Jeżyki. Pasowanie na przedszkolaka to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Od tego dnia staje się ono pełnoprawnym przedszkolakiem. 

 

Rodzice obecni na tej uroczystości, mogli podziwiać swoje pociechy w ich prezentacjach artystycznych. 

 

Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana Dyrektora. 

   

Mali bohaterowie otrzymali pamiątkowe upominki. 

 

Gratulujemy naszym wspaniałym przedszkolakom!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

PSZCZÓŁKI wiedzą jak dbać o Ziemię 

Pszczółki uczyły się dbania o Ziemię poprzez rozmowy o tym jak możemy oszczędzać wodę i dlaczego oszczędzanie wody jest ważne. Dowiedziały się, dlaczego ważne jest segregowanie śmieci i poznały kolory pojemników na odpady.

   

Rozwijały sprawność ruchową w połączeniu z nauką kolorów.

 

Rozwijały motorykę małą poprzez wykonanie pracy plastycznej "Ziemia" oraz naukę posługiwania się nożyczkami.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

W królestwie pszczół 

Zajęcia na temat  pszczół przeprowadziła dla przedszkolaków Pani Dominika Folborska. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z życiem i pracą tych owadów, miały możliwość z bliska obejrzeć ul, ramki, odzież pszczelarską oraz usłyszeć  wiele ciekawych informacji. 

       

Dziękujemy Pani Dominice za ciekawe zajęcia!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

"Kaszuby" - przedstawienie grupy SOWY [12.04.2024r.]

W piątek grupa SOWY zaprezentowała realizację  przedszkolnego projektu edukacyjnego ''Polska regionalnie", wystawiając dla przedszkolaków oraz Rodziców przedstawienie, pt. ''Kaszuby". 

Dzieci miały możliwość zapoznać się z symboliką haftu Kaszubskiego oraz obejrzeć różne przedmioty z haftem kaszubskim. Sowy zaprentowały taniec kaszubski ''kowal'' oraz odśpiewały ''abecadło kaszubskie", które wcale nie jest takie łatwe.... ale dzieci świetnie sobie z tym poradziły.

    

 ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach u PSZCZÓŁEK

Pszczółki w ostatnim czasie poszerzały swoją wiedzę o emocjach oraz poznały podstawowe wartości, którymi należy się kierować. Poznawały pojęcia długi, krótki.

   

Układały rytmy

 

Określały swój nastrój wykonując słońce emocji.

 

Podczas zabaw ruchowych również ćwiczyliśmy pojęcia długi, krótki.

 

Dzieci wysłuchały opowiadanie "Nauka pływania" oraz rozpoznawały głosy wydawane przez wybrane zwierzęta z wiejskiego podwórka. Wykonały pracę plastyczną "Kurczaczek".

   

Pszczółki zrealizowały kolejne zadanie z projektu edukacyjnego "Klasa w terenie". Zadanie nr 1 - obserwacja przyrody.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

ZAJĄCZKI z apetytem zajadały marcheweczki 

Dzień marchewki u Zajączków  to była świetna okazja do edukacji i zabawy związanej z tym popularnym warzywem. Mówiliśmy o różnych odmianach marchwi, ich właściwości odżywczych i sposobów przygotowywania. Dzieci liczyły marchewki, malowały marchewkę oraz robiły marchewkę ze specjalnej plastycznej masy.

     

Zorganizowana została mini-lekcja kulinarna, gdzie dzieci uczyły się jakie są jej korzyści zdrowotne. Potem wszyscy mogli wziąć udział w przygotowaniu zdrowych przekąsek, takich jak marchewkowe paluszki, soku oraz marchewkowych babeczek, co zakończyło się oczywiście degustacją. Każdemu bardzo smakowało.

   

Dzień marchewki w przedszkolu to nie tylko zabawa, ale także wspaniała okazja do nauki o zdrowym odżywianiu się i eksperymentowania z nowymi smakami i teksturami.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Akcja TRON 

Kilka miesięcy temu nasze przedszkole dołączyło do kampani społecznej - Akcja Tron, która pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka - to tematy, o których warto rozmawiać. Jednym z zadań w ramach kampanii było stworzenie projektu wymarzonej łazienki. 

I UDAŁO SIĘ , DOSTALIŚMY SIĘ DO II ETAPU! 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli nas swoim głosem w konkursie "Akcja Tron".  

Teraz wszystko w rękach JURY. Trzymamy kciuki!

DZIĘKUJEMY! 
 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

Tego dnia Wiewiórki rozmawiały o... książkach, zaczęliśmy od burzy mózgów na temat "Z czym kojarzy się książka?" I tu wszystkie pomysły okazały się trafne... następnie dowiedzieliśmy się, dlaczego Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci wypada 2 kwietnia - urodził się wtedy Hans Christian Andersen - jeden z najpopularniejszych autorów baśni dla dzieci. Mieliśmy okazję posłuchać jednej z nich - "Choinka", która przekazuje cenne wartości. Wiewiórki po wysłuchaniu baśni, stworzyły piękne ilustracje, a na koniec wspólnie pokolorowaliśmy giga laurkę dla Książki.

   

 

Eksperymenty z Panem Bartkiem 

Po raz kolejny odwiedził nas Pan Bartek, który w sposób zabawny i niezwykle ciekawy wprowadza nas w świat fizyki. Jak zawsze była super zabawa, dzieci świetnie się bawiły. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało zrobioną przez siebie masę. 

        

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedstawienie nauczyciele - dzieciom, pt. O biednym wilku i przebiegłym zielonym kapturku 

27 marca wszystkie przedszkolaki obejrzały humorystyczne przedstawienie w wykonaniu niezwykłych aktorów. Na scenie wystąpiły nauczycielki z przedszkola, które zaprezentowały inscenizację pt. Biednym wilku i przebiegłym zielonym kapturku. Patrząc na radosne  twarze dzieci można wywnioskować, że naszym przedszkolakom przedstawienie bardzo się podobało, a kolejnym dowodem były gromkie brawa. 

  

10000000_6818260598279293_8743458764517167806_n.mp4

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

Unikatowe kartki wielkanocne z życzeniami dla rodziny i przyjaciół. Wyślij  bliskim na Wielkanoc 2024. Do pobrania za darmo | Gazeta Krakowska

 

Wielkanocny czas 

Zadzwoniły już dzwony,
dzień nastał wesoły.
Pod święconym pieczywem
uginają się stoły.

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami..

Ostatni tydzień marca był okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały tradycje oraz zwyczaje wielkanocne jak również tworzyły wiele prac prac plastycznych. 

     

27 marca w naszym przedszkolu już od samego rana w każdej sali panował wiosenno – wielkanocny nastrój. Dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Złożyliśmy sobie nawzajem najlepsze życzenia , na stole nie zabrakło tradycyjnych wielkanocnych przysmaków.

       

Po śniadaniu wszystkie grupy udały się na poszukiwanie zajączka. Zajączek przykicał, nie tylko z niespodziankami dla dzieci, ale również z zadaniami, które musiały wykonać, aby otrzymać upominki. Były wśród nich zagadki i krzyżówki. Rozwiązaniem była nazwa miejsca, w którym dzieci miały szukać prezentów.

         

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Europejski Dzień Talentów

Trzeba mieć wielką odwagę, by stanąć na scenie i zaprezentować swój talent. Pokazały to dzieci z zerówki, które po wysłuchaniu opowiadania "Jak kot Amadeusz szukał talentu" pięknie wypowiadały się na temat, czym jest talent oraz gdzie go szukać, a następnie wystąpiły przed publicznością, prezentując swoje umiejętności. I tak na scenie pojawił się taniec, śpiew a nawet gimnastyka. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za swoje występy i odwagę!

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Happy Easter! – czyli zajęcia wielkanocne w języku angielskim

W minionym tygodniu w ramach zajęć z języka angielskiego, dzieci z naszego przedszkola poznawały leksykę o tematyce wielkanocnej. Różne gry i zabawy pozwoliły utrwalić poznane słownictwo i struktury. Podczas zajęć nie mogło również zabraknąć piosenek o wielkanocnym króliczku.

     

 

Świątecznie u PSZCZÓŁEK

Pszczółki zapoznały się ze zwyczajami wielkanocnymi oraz potrawami świątecznymi.

 

W związku ze zbliżającymi się świętami, pracowite pszczółki malowały jajka.

 

Obchodziliśmy Dzień Gofra - dzieci zapoznały się z produktami potrzebnymi do wyrobienia ciasta, następnie dekorowały gofry według własnego uznania i zajadały je z apetytem......mniam.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Wiosennie i świątecznie u SÓW

O pierwszych oznakach wiosny Sowy miały okazję porozmawiać w Gminnej Bibliotece w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Następnie przedszkolaki wyszukiwały zwiastunów tej pięknej pory roku w najbliższym otoczeniu, posadziły kwiaty na terenie przedszkola oraz posiały owies i rzeżuchę w przedszkolnej sali.

     

Ponadto Sowy wzięły udział w warsztatach wielkanocnych w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Otowicach, gdzie ozdabiały świąteczne mazurki i stworzyły piękne zające. O zajączku BUNNY mieliśmy okazję pośpiewać na zajęciach języka angielskiego, jednocześnie zapoznając się z nową leksyką wielkanocną (Easter eggs, chick, lamb, Easter basket, Easter cake).

   

Zerówkowicze z grupy Sowy poznały symbole wielkanocne oraz ich znaczenie, a w środę wszyscy razem usiedliśmy do wielkanocnego śniadanka życząc sobie radosnych i rodzinnych Świąt.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęcich u JEŻYKÓW

W tym tygodniu omawialiśmy tematy związane z Wielkanocą. Dzieci z grupy Jeżyki poznały tradycje wielkanocne oraz wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Warsztaty wielkanocne

Dzieci z grupy Motyle, Sowy, Wiewiórki i Myszki wybrały się na warsztaty wielkanocne do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Otowicach. Zgodnie ze zwyczajami świątecznymi miały możliwość twórczego przygotowania się do Świąt Wielkiej Nocy i stworzenia dekoracji do wielkanocnego koszyczka. Dzieci udekorowały mazurki i babki. 

       

Wykonały wiele świątecznych prac i zasiały rzeżuchę. Zajecia pobudziły wyobraźnię dzieci, przybliży wielkanocne zwyczaje oraz wprowadziły je w świąteczny nastrój.

      

Serdeczne podziękowania dla Pani Danuty Podlasińskiej za przeprowadzenie niezwykle inspirujących warsztatów wielkanocnych!

 

Wiosenne zajęcia MYSZEK 

W ubiegłym tygodniu Myszki rozmawiały o pierwszych oznakach wiosny. Przypomniały sobie między innymi jakie ptaki powracają na wiosnę, rozpoznawały i nazywały wiosenne kwiaty. Dzieci miały okazję wcielić się w rolę ogrodników, przyozdabiając przedszkole kwiatami. Wykonały również pracę plastyczną.

    

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, dzieci rozmawiały o świątecznych zwyczajach oraz tradycjach. Omawiały przygotowania do świąt, wykonały świąteczne prace plastyczne. Jak zwyczaj każe zasiały również rzeżuchę.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK!


 

Wiosna u Motyli 

W marcu dzieci z grupy Motyle wypatrywały pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Dowiedziały się, jakie prace wykonuje się w ogrodzie oraz jak nazywają się wiosenne kwiaty. Wykonały wiele wiosennych prac plastycznych różnymi technikami.

   

Odwiedziła nas mama Kajtka Pani Anna Pomastowska, która przeczytała wierz J.Tuwima pt. ,,Lokomotywa" rozwijając zainteresowania czytelnicze dzieci.

 

Motyle posadziły wiosenne kwiaty dekorując przedszkole.

 

Przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych rozmawiając o zwyczajach i potrawach.Wykonały wiele prac plastycznych, które pobudziły ich wyobraźnię. Wykonały kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Plastycznego Kreatywne Prace Plastyczne rysując kosmos.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLI!

 

 

WIEWIÓRKI w poszukiwaniu wiosny

W ubiegłym tygodniu Wiewiórki poszukiwały upragnionej wiosny... zarówno w parku przy przedszkolu jak i w opowiadaniu o leśnych skrzatach. Obudziliśmy leśne śpiochy i przywołaliśmy ptaki.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

Przedstawienie, kiermasz, zajączek... czyli kolejna udana inicjatywa Rady Rodziców Przedszkola

 

Na piątkowe popołudnie - 22.03.2024r.- Rada Rodziców Przedszkola zaprosiła wszystkich przedszkolaków z opiekunami, dyrekcję oraz nauczycieli i pracowników przedszkola na Kiermasz Wielkanocny połączony z Przedstawieniem Rodzice – Dzieciom pt.: „Wielkanoc u Babci i Czerwonego Kapturka.”

   

Na sali OSP Dąbrowa Chełmińska można było skosztować pysznych domowych wypieków, wypić kawkę lub herbatkę, zakupić świąteczną ozdobę. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników – loteryjka/losy z nagrodami oraz kącik zabaw. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji…

https://www.canva.com/design/DAGAcitT_k8/Y_Q4YZW2RX9CNkgvhiNVEg/view?utm_content=DAGAcitT_k8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

Natomiast, kilka dni później, podczas uroczystego świątecznego śniadanka Przedstawicielki Rady Rodziców Przedszkola jako „Świąteczne Kury” wręczyły wszystkim grupom przedszkolnym paczuszki z cukierkami od „Wielkanocnego Zajączka”.

 

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w marcową inicjatywę!

                                                                                                  Rada Rodziców Przedszkola 

 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa [21.03.2024r.]

21 marca obchodzimy dzień kolorowej skarpetki. Jest to ważny dzień, gdyż przypomina nam o wyjątkowości osób z Zespołem Down. Niedopasowane skarpetki to symbol tego, że tak naprawdę każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób, każdy z nas ma swoje zdolności, zalety i wszyscy jesteśmy wspaniali.

    

W naszym przedszkolu również od lat w tym dniu solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa i nosimy kolorowe skarpetki. 

 

Konkurs Najpiękniejsze Nakrycie Pani Wiosny - rozstrzygnięty!

Udział w konkursie bardzo przypadł do gustu naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom. Bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniach przepięknych kapeluszy. Dotarło do nas aż 40 prac konkursowych, pięknych , kolorowych i prawdziwie wiosennych.

Wyróżlismy 7 pierwszych miejsc:

Amalia SZCZĘSNA

KONSTANCJA SZPAK 

EMILIA GÓLCZYNSKA

OLEK RESZEL

MICHALINA PACZKOWSKA

IGA WOJCIECHOWSKA

OLIWIA BIŻUŃSKA

Decyzja była niezwykle trudna. Gratulujemy wszystkim małym artystom!

   

 

Wiosennie u ZAJĄCZKÓW

Wiosenne aktywności u Zajączków nie tylko zapewniały radość i zabawę, ale także stanowiły świetną okazję do nauki i eksploracji świata wokół nich. Dzięki nim mogą rozwijać się, jednocześnie budując więź z naturą. Poprzez różne układanki, gry, dopasowywanie elementów, liczenie pierwszych wiosennych kwiatów, różnorodne prace plastyczne, spacery dzieci poznawały otaczający ich świat oraz oznaki zmieniającej się pory roku.

      

Dzień Wody u ZAJĄCZKÓW

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Marcowe zajęcia BIEDRONEK

Od początku marca Biedronki skupiły swoją uwagę na tematach związanych z nadchodzącą wiosną. Poznaliśmy znaczenie powiedzenia „W marcu jak w garncu” , wiemy już co to znaczy ubierać się na cebulkę. Uzupełnialiśmy tygodniowy kalendarz pogody, który potwierdził poznane przez nas powiedzenie. Przypomnieliśmy sobie jakie ptaki wracają do kraju na wiosnę oraz jakie kwiaty zwiastują nadejście wiosny. Wiemy na czym polega praca ogrodnika, utrwalaliśmy sobie nazwy narzędzi ogrodniczych, które przydadzą się do wiosennych porządków.

      

Dowiedzieliśmy się na czym polega obieg wody w przyrodzie, bawiliśmy się wodą sprawdzając co będzie pływać, a co utonie oraz wykonaliśmy eksperyment z wędrującą wodą.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

Światowy Dzień Wody [22.03.2024r.]

W piątek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W ramach tych obchodów, najmłodsze dzieci z naszego przedszkola dowiedziały się jak należy w prosty sposób oszczędzać wodę każdego dnia.

   

Ponadto starsze przedszkolaki dowiedzialy się, że do produkcji wielu rzeczy niezbędna jest woda, jak np. do produkcji t shirtu, a także dostrzegły, że ograniczając szeroko rozumianą konsumpcję, oszczedzamy wodę. Uświadomiły sobie także o ilości wody używanej w codziennym życiu.

    

Zwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie pracy plastycznej oraz odznaczeniem Medalem Przyjaciela Wody.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Światowy Dzień Mózgu 

W minionym tygodniu odbyły się zajęcia profilaktyczno- edukacyjne z pedagogiem z okazji Dnia Mózgu pt. "Jak działa mózg? Jak o niego dbać?". Na zajęciach dzieci poszerzyły wiedzę o funkcjonowaniu  największego komputera świata czyli ludzkiego mózgu oraz poznały sposoby dbania o zdrowy mózg. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny " Mózg, czyli o tym co nami streuje", następnie wykonywały różne ćwiczenia uaktywniające lewą i prawą półkulę mózgu, podjęły się gimnastyce mózgu według Metody Dennisona polegającej na włączaniu naturalnych mechanizmów integracji umysłu i ciała poprzez specjalnie zorganizowane ruchy. Ta metoda ma na celu zintegrowanie pracy mózgu, a tym samym przezwyciężać trudności związane z dysleksją, dysgrafią i dysortografią.

             

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Saint Patrick' s Day - Dzień Świętego Patryka

Saint Patrick’s Day czyli przedszkolaki z Dąbrowy Chełmińskiej w Irlandii Dzień Świętego Patryka, który obchodzony jest 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty. W ten sposób Irlandczycy witają wiosnę. W naszym przedszkolu dzieci miały okazję zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią tego niezwykłego kraju. Przedszkolaki zapoznały się z symbolami Zielonej Wyspy, takimi jak trójlistna koniczyna, flaga i godło oraz z osobą Św. Patryka – patrona Irlandii.

     

Ponadto dzieci poznały zielonego irlandzkiego skrzata o imieniu Leprechaun, który – jak głosi legenda – ukrywa garnuszek ze złotem na końcu tęczy.

 

Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały portrety Leprechaun.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Wiosna u PSZCZÓŁEK

Pszczółki uczyły się rozpoznawać i nazywać pierwsze gatunki ptaków przelatujących do Polski na wiosnę. Przeliczały w dostępnym dla siebie zakresie. Wypowiadały się na temat wiosennych prac w ogrodzie. Określały kim jest ogrodnik i czym się zajmuje.

   

Wykonały pracę plastyczną " Kolory Wiosny" i "Bociany".

   

Podczas zabaw ruchowych utrwalały wygląd ptaków powracających do Polski.

   

Pszczółki rozwijały logiczne myślenie oraz percepcję wzrokową poprzez układanie "kwiatowych" rytmów. Aaaa w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi trzeba było zasiać rzeżuchę.

   

Obchodziliśmy Światowy Dzień Wody dokonując różnych eksperymentów. Dzieci poznały znaczenia wody w codziennym życiu człowieka oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy oszczędzać wodę .

 

Antoś z grupy "Pszczółki" obchodził swoje 4 urodziny. Wszystkiego najlepszego!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Wiosenne zajęcia JEŻYKÓW

W tym tygodniu omawialiśmy tematy związane z wiosną. Jeżyki m.in. poznały wybrane gatunki ptaków przylatujących do Polski na wiosnę, wypowiadały się na temat wiosennych prac w ogrodzie i roli, siały owies oraz rzeżuchę.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Powitanie wiosny w przedszkolu [21.03.2024r.]

„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki… ”

 

21 marca wszystkie przedszkolaki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Pani Wiosna od samego rana postanowiła powitać dzieci jako pierwsza.

    

Najbardziej oczekiwaną częścią dnia był przemarsz ulicami miasta. Dzieci radośnie i śpiewająco maszerowały w barwnym korowodzie. Podczas korowodu nad bezpieczeństwem dzieci czuwała Ochotnicza Straż Pożarna Wałdowo Królewskie, za co serdecznie pragniemy podziękować!

   

10000000_7332921253492876_7980031171520271336_n_(1).mp4

10000000_7465695606785504_5785443394467324310_n_(1).mp4

Wiosna to idealny czas na sadzenie kwiatów, dlatego najmłodsze dzieci  postanowiły sprawdzić się w roli ogrodników.

   

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI ZDJĘCIOWEJ

W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Recytatorski konkurs logopedyczny 

Dnia 15 marca 2024 roku w w naszym przedszkolu odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski . Podczas konkursu uczniowie zaprezentowali wiersze logopedyczne. Celem konkursu było rozbudzenie językowej twórczości dzieci oraz prezentacja swoich umiejętności. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Młodzi recytatorzy doskonale poradzili sobie z logopedycznym wyzwaniem. 

Wyróżnienie otrzymali Amelia Szczęsna, Jan Balcer oraz Mikołaj Magoń.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Marcowe aktywności ZAJĄCZKÓW

Marzec  u Zajączków upływa aktywnie. Tematy związane z dinozaurami, kosmosem oraz marcową pogodą obfitują w różne zadania, które dla Zajączków  okazują się wcale nie trudne. Są to różne zagadki, układanki, dopasowywanie, liczenie różnych elementów, praca w grupach podczas tworzenia kosmosu, malowanie oraz tworzenie różnych prac plastycznych i nie tylko. Eksperymenty, pieczenie dinozaurowych ciasteczek oraz sadzenie pierwszych wiosennych roślin przyniosło dużo radości i zadowolenia z własnej wykonanej pracy. Teraz Zajączkom zostało tylko czekać na roślinki, które niebawem wykiełkują. 

       

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Zajęcia z pedagogiem w grupie MOTYLE

W tym tygodniu dzieci z grupy Motyle na zajęciach z pedagogiem poznały sposoby radzenia sobie ze złoscią. Zajęcia miały na celu nabycie umiejętności rozpoznawania emocji jaką jest złość, wyrobić w dziecku świadomość tego, że każdy ma prawo do różnych nastrojów, tylko ważne jest to, by umieć sobie właściwie ze złością poradzić.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLI!

 

SOWY w świecie muzyki

Muzyka rozwija, muzyka inspiruje, muzyka towarzyszy nam przez cały czas. W tym tygodniu Sowy miały okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne, ich nazwy oraz sposób wydobycia dźwięku - dowiedziały się, iż wyodrębnić można trzy podstawowe grupy instrumentów: dęte, perkusyjne i szarpane. Dzieci poznały gamę i nazwy solmizacyjne nut.

   

Szukaliśmy także odpowiedzi na pytanie: Czy można zobaczyć dźwięk? Przeprowadzony eksperyment wyjaśnił przedszkolakom, że fale dźwiękowe nie są widoczne dla naszego oka - można jednak zobaczyć drgania przedmiotów będących źródłem dźwięku.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Marcowe zabawy PSZCZÓŁEK 

Pszczółki dowiedziały się, co znaczy przysłowie "W marcu jak w garncu", uzupełniały kalendarz pogody. Poznały oznaki wiosny. Przyporządkowywaly przedmioty do odpowiednich obręczy według ustalonej reguły.

 

Rozwijały umiejętności matematyczne przeliczając krokusy, żonkile i przebiśniegi za pomocą kostki.

   

Pszczółki dowiedziały się również, które przedmioty toną, a które nie toną oraz co to znaczy ubierać się na cebulkę.

 

Na koniec wykonały pracę plastyczną "Krokusy, Żonkile" oraz "Marcowe ubrania".

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Marcowe zajęcia JEŻYKÓW

W tym tygodniu rozmawialiśmy o marcowej pogodzie. Dzieci z grupy "Jeżyki" m.in. dowiedziały się, co znaczy przysłowie "W marcu jak w garncu, uzupełniały kalendarz pogody oraz poznały oznaki wiosny.

      

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

Regulamin konkursu na „Najpiękniejsze nakrycie głowy Pani Wiosny”

 

I Cele:

1. Rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka oraz pomysłowości.

2. Uwrażliwienie dzieci na piękno nadchodzącej pory roku.

3. Rozwijanie zdolności i umiejętności manualno-motorycznych.

4. Stworzenie dzieciom możliwości do zaprezentowanie swoich prac.

 

II Przebieg konkursu:

Etap 1:

11.03. 2024 – rozpoczęcie konkursu oraz początek przyjmowania prac konkursowych

Etap 2:

19.03.2024 – zakończenie przyjmowania prac konkursowych

Etap 3:

20.12.2023 – rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród

 

III Uczestnictwo w konkursie

1. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci grup przedszkolnych 3,4,5,6- letnich.

2. Uczestnicy z udziałem rodziców wykonują pracę przestrzenną.

3. Praca powinna być związana z kolorami oraz symbolami wiosny. Uczestnicy wykonują nakrycie głowy wykorzystując barwy oraz wiosenne elementy.

4. Każdy uczestnik konkursu może oddać tylko jedno nakrycie głowy.

5. Do każdej oddanej pracy powinna być dołączona informacja o jej autorze (imię, nazwisko, grupa wiekowa).

6. Wykonane prace należy składać do wychowawców poszczególnych grup. Złożone prace trafią na wystawę przygotowaną w przedszkolu.

7. Nakrycia głowy oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: dzieci młodsze 3 i 4 latki 5 latki i 6 latki. W każdej kategorii przewidziano nagrody za I miejsce.

 

IV Ocena prac

Prace zostaną ocenione w zakresie

1. Pomysłowości, oryginalności oraz estetyki wykonania.

2. Zgodności z tematem.

3. Wykorzystaniem różnorodnych narzędzi oraz materiałów plastycznych.

4. Poziom artystyczny.

 

Wszelkich dodatkowych informacji udzielą koordynatorzy konkursu : Paulina Armknecht, Marzena Beszczyńska.

 

Marcowe wyprawy MOTYLI

W pierwszym tygodniu marca dzieci z grupy Motyle wyruszyły w kosmos wykonaną przez siebie rakietą. Poznawały i zgłębiały kosmiczne tajemnice. Porównywaly i starały się zapamiętać nazwy planet.

   

Następnie odbyły podróż, która wprowadziła je w prehistoryczny świat dinozaurów. Zapoznały się z ich nazwami, wyglądem oraz zwyczajami.

 

Wykonane pracę plastyczne-opaski na głowę i dinozaur z balona sprawiły dzieciom wiele radości.

   

W marcu odbyły się również zajęcia pt."W krainie emocji", które poprowadziła Pani Pedagog.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLI!

 

Witaminkowe wyzwania w grupie WIEWIÓRKI

Dzieci odkryły nowe warzywa: paprykę i szpinak. Dowiedzieliśmy się jak rośnie papryka i szpinak, jak pachną i smakują na surowo. Dzieci chętnie zajadały paprykę do śniadanka, ale do szpinaku przekonały się dopiero pijąc pyszny koktajl szpinakowo - jabłkowy.

     

Na dzieci czekały także paprykowe wyzwania matematyczne oraz zabawy ruchowe.

    

Dzień Kobiet: cóż to był za Dzień! W ramach projektu "Witaminki" poznaliśmy buraka i to nie bez powodu tego dnia przygotowywaliśmy różowe gofry, które swój kolor zawdzięczały właśnie dodatkowi buraka. Wiewiórki zachwycone smakiem buraczanych gofrów było zdrowo, smacznie i kolorowo!

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

Pracowity tydzień SÓWEK

W ramach realizacji bloku tematycznego dotyczącego różnych zawodów dzieci z grupy Sowy zapoznały się z wybranymi zawodami z najbliższego otoczenia. Z ogromnym zaciekawieniem wszyscy wysłuchaliśmy pogadanek na temat pracy kosmetyczki, kucharza, bibliotekarza, dentysty, fotografa oraz ratownika medycznego. Przedszkolaki w wyniku tych spotkań miały okazję w sposób praktyczny poznać zasady pracy, zakres czynności i obowiązków oraz wyposażenie, które jest niezbędne przy wykonywaniu poszczególnych zawodów. Wrażeń było sporo! Każdego dnia dzieci wcielały się w inne role m.in. miały możliwość spróbować swoich sił przygotowując pizzę lub fotografując kolegów, innym zaś razem jako dzielni pacjenci zasiedli na fotelu dentystycznym w celu przeglądu stanu swoich ząbków. Przedszkolaki rozbudziły w sobie pasję do poznawania nowych zawodów.

        

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK

 

Dzień Kobiet 

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. W tym dniu wszystkie kobiety obchodzą święto, zarówno te duże jak i te małe. Nasze przedszkolaki również świętowały Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu wszystkie dziewczynki oraz Panie otrzymały życzenia od chłopców, zostały wręczone kwiaty oraz upominki. Niezabrakło radosnych zabaw w świątecznym nastroju. 

     

Było również smacznie. 

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

 

PSZCZÓŁKI poznają kosmos 

Pszczółki w pierwszym tygodniu marca dowiedziały się, jakie planety są w Układzie Słonecznym. Wskazywały różnice i podobieństwa w ufoludkach oraz przeliczały w dostępnym dla siebie zakresie.

  

Podczas rozmów o kosmosie i pojazdach kosmicznych dzieci układały sylwetę rakiety z figur geometrycznych oraz ćwiczyły motorykę małą rysując po śladzie drogę rakiety, kosmonauty oraz ufo.

   

Nie zabrakło również pracy plastycznej o kosmosie. Dzieci stworzyły przestrzeń kosmiczną oraz rakiety.

   

Najmłodsza pszczółka skończyła 3 latka!!! Wszystkiego najlepszego Majeczko!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

JEŻYKI poznały sekrety kosmosu

W tym tygodniu dzieci m.in. dowiedziały się, jakie planety są w Układzie Słonecznym, układały sylwety ufoludków od najmniejszej do największej.

   

Wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pracowity tydzień u WIEWIÓREK

W tym tygodniu omówiliśmy efekty naszego eksperymentu "Czego potrzebuje cebulka by rosnąć" I ocenialiśmy wygląd cebulek, które rosły bez wody/ słońca lub ziemi. Wszystkie Wiewiórki zgodnie stwierdziły że najpiękniej urosła cebula która miała ziemię, słońce i wodę i bardzo chętnie zajadały zielony szczypiorek do kanapek podczas śniadania.

 

Poznaliśmy także właściwości i budowę magnesu. Dzieci eksperymentowały z magnesami, sprawdzajac czy zawsze się przyciągają i co można przyciągnąć magnesem.

   

Odwiedziliśmy także Gminną Bibliotekę w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki i utrwalaliśmy wiedzę o zawodach. 

 

Wyruszyliśmy na wycieczkę do Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej by poznać pracę urzędnika oraz strukturę urzędu.

   

Na zakończenie naszego bloku tematycznego o zawodach odwiedził nas specjalny gość- pan Filip, który opowiedział o zawodzie ratownika medycznego oraz jego niezbędnym wyposażeniu. Wiewiórki miały okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a nawet przymierzyć strój zapewniający ratownikowi bezpieczeństwo.

 

A na koniec... niespodzianka! Praca konkursowa Wiewiórek zgłoszona w programie " Szkolne Przygody Mocniaków" zwyciężyła! Dzieci otrzymały dyplomy oraz wymarzone maskotki Mocniaków... radości nie było końca.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

MYSZKI poznają zawody

W minionym tygodniu grupa Myszki realizowała blok tematyczny związany z zawodami. Głównym założeniem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat różnych zawodów. Podczas zajęć dzieci dobierały atrybuty do odpowiednich zawodów. Wypowiadały się kim chcą zostać w przyszłości. Rozwiązywały rebusy fonetyczne oraz poznały etapy powstawania chleba.

   

W ramach programu tematycznego odwiedził nas fotograf, który zapoznał dzieci z zawodem oraz z atrybutami fotografa.

 

Odwiedził nas również ratownik medyczny, który opowiedział o swojej pracy. 

 

Rozpoczeliśmy także zajęcia w ramach projktu  ,, Akcja Tron " przybliżając tematykę związaną z dbaniem o higenę w toalecie. 

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK!

 

Dzień Dinozaura u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" obchodziły Dzień Dinozaura. Poznały również różne gatunki dinozaurów, rozwijały umiejętność przeliczania, wskazywały, gdzie jest więcej, a gdzie jest mniej elementów.

   

Bawiły się w paleontologów.

 

Wykonały ciekawe prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PSZCZÓŁKI w świecie dinozaurów

Pszczółki w ostatnim tygodniu lutego zajęły się tematyką o dinozaurach. Oglądały obrazki oraz figurki przedstawiające dinozaury, dzięki czemu wzbogaciły wiedzę o dinozaurach. Wzięły udział w zabawie sensorycznej wykopując dinozaury. Rozwijały umiejętność przeliczania w poznanym zakresie oraz wskazywania, gdzie jest więcej, a gdzie jest mniej elementów.

   

Na koniec wykonały pracę plastyczną "Dinozaury" rozwijając umiejętności manualne.

   

W wolnej chwili Pszczółki zajęły się także "Akcją Tron" - poszerzając wiedzę o higienie w toalecie.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie!

 

REGULAMIN RECYTATORSKIEGO KONKURSU LOGOPEDYCZNEGO


– konkurs przeznaczony jest dla dzieci OBJĘTYCH TERAPIĄ LOGOPEDYCZNĄ
z podziałem na kategorie wiekowe: 4latki, 5latki, 6latki
– konkurs ma formę prezentacji wiersza z ćwiczoną głoską/szeregiem
– zgłoszenia do konkursu należy kierować do wychowawców grup do dnia 04.03.2024r.

- dziecko otrzymuje wierszyk do nauki w domu


Konkurs odbędzie się  15.03.2024r

 

  1. Konkurs organizują: Alicja Pastewska, Agnieszka Sehnke-Banach, Magdalena Mikulska

 

 2. Cele konkursu:

- rozwijanie świadomości artykulacyjnej

- rozbudzanie u dzieci zainteresowań poezją,

- upowszechnienie kultury żywego słowa,
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań dzieci,

 

 3. Zasady uczestnictwa:
– konkurs przeznaczony jest dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia logopedyczne w wieku przedszkolnym z podziałem na kategorie wiekowe: 4latki, 5latki, 6latki
– konkurs ma formę prezentacji wiersza z ćwiczoną na terapii głoską
– zgłoszenia do konkursu należy kierować do nauczycielek grup do poniedziałku 4 marca

(w przypadku dużej ilości chętnych uczestników, przeprowadzony zostanie etap eliminacyjny (12.03)

 

 4. Przebieg konkursu: Konkurs odbędzie się  15.03.2024r
 

5. Kryteria oceny:

Oceny prezentacji dokona Jury uwzględniając:

– stopień opanowania pamięciowego tekstu,

– poprawna artykulacja

– wyraz artystyczny – uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, ogólne wrażenie artystyczne.

 

Nagrody:
Przewiduje się nagrody za wyróżnienie oraz 1 miejsce w każdej kagorii wiekowej. Dla wszystkich uczestników - pamiątkowe dyplomy.

 

Kosmiczne zajęcia u BIEDRONEK 

Luty w grupie Biedronek minął pod hasłem „Kosmiczne tajemnice”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego oraz różne ciekawostki o kosmosie, planetach, podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu. Zastanawialiśmy się też, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO tak naprawdę istnieje. Poznaliśmy nową literę P oraz cyfrę 9.

   

Podsumowując cały tydzień wykonaliśmy pracę plastyczną pt.”Droga mleczna”.  

   

Międzynarodowy Dzień Pizzy świętowaliśmy zamieniając naszą salę w pizzerię. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie dodatków. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec.

   

Wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

Dzień Kota

W piątek dzieci z grup zerowych, w ramach projektu "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" obchodziły Dzień Kota. Na początku wysłuchały krótkiego opowiadania o wizycie Amadeusza u weterynarza i rozmawiały o tym jak należy o koty dbać. Następnie wykonywały zakodowane zadania, oczywiście z kotkami w roli głównej.

  

Na koniec wykonały i ozdabiały piękne zwierzaki według wlasnego pomysłu.

        

 

 

W imieniu Rady Rodziców zamieszczamy informację: 

Drodzy Rodzice,

organizacja kiermaszu bożonarodzeniowego / zebrane fundusze pozwoliły na zakup zabawek oraz pomocy, które mogą być wykorzystywane zarówno podczas swobodnych zabaw dzieci jak i zajęć dydaktycznych. W piątek (09.02) przekazałyśmy każdej grupie przedszkolnej zabawki i pomoce za łączną kwotę 2400zł (300zł/grupę). 

Rada Rodziców Przedszkola

 

                                                                             

SOWY poznają swoje zmysły

W minionym tygodniu zajęcia edukacyjne u Sów skupione były na zmysłach, które posiada człowiek: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Dzięki zabawom badawczym dzieci mogły zadbać o rozwój swoich zmysłów. Połączenie nauki z zabawami sensorycznymi sprawiło dzieciom wiele radości i pozwoliło szybko utrwalić wszystkie zmysły oraz części ciała z nimi związane.

     

425532868_7411348755586299_518700421043051018_n.mp4

Ponadto, przystąpiliśmy do projektu „Akcja tron”, który odważnie pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to tematy, o których warto rozmawiać.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach u PSZCZÓŁEK 

Pszczółki podsumowały tydzień o bajkach wykonując pracę plastyczną "Zaczarowana książka".Następnie rozwijały umiejętności segregowania, przeliczania w zakresie 3.

   

Dowiedziały się, jaki jest prawidłowy ubiór na zabawy na śniegu oraz poznały zasady bezpieczniej zabawy na śniegu.

   

W Tłusty Czwartek dzieci rozwijały umiejętności manualne, dekorując pączki według własnego pomysłu na kartce, ale nie zabrakło też pączkowej uczty.

   

Kolejna "Pszczółka" ukończyła 3 latka! Wszystkiego najlepszego Emilko!

 

W piątek dzieci obchodziły Międzynarodowy Dzień Pizzy, w związku z tym udały się do pobliskiej restauracji "Bon Apetyt" na degustację pizzy. Było smacznie!

 

W wolnym czasie dzieci nie próżnują.... Skoro pada deszcz, to nie może zabraknąć parasoli.

Motorykę małą również trzeba rozwijać w czasie wolnym, a tym bardziej wypróbować prezenty od Rady Rodziców.... DZIĘKUJEMY!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Pracowity tydzień u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" m.i. dowiedziały się, jaki jest prawidłowy ubiór do zabaw na śniegu oraz poznały zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie.

   

Omawialiśmy także tematy związane z Akcją Tron. Dzieci poszerzaly wiedzę nt. czynności higieniczno-sanitarnych w łazience.

   

Obchodziliśmy także Tłusty Czwartek, gdzie "Jeżyki" ćwiczyły umiejętności matematyczne- kodowania i przeliczania.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Pizzy u ZAJĄCZKÓW

       

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

W karnawale same bale 

7 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Kolorowe postacie pojawiały się w przedszkolu od samego rana. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. 

       

Nie zabrakło świetnej muzyki i dużej ilości tańca. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, spędziły czas w miłej, bajecznej atmosferze.

       

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co słychać u MYSZEK...

Na zajęciach ''Myszki" rozmawiały o zmysłach. Dowiedziały się, że możemy wyróżnić 5 zmysłów. W trakcie zajęć dzieci słuchając i rozpoznając dźwięki rozwijały zmysł słuchu, dotykając różnych struktur rozwijały zmysł dotyku. Dzięki zabawom badawczym ''Myszki" dowiedziały się również, jak pachną niektóre przyprawy i potrafiły rozpoznać je według zapachu. 

    

Dzieci wykonały również wspólną pracę plastyczną. 

    

 

 

U WIEWIÓREK  w roli głównej cebula i brokuł

W ubiegłym tygodniu grupa "Wiewiórki" w ramach projektu "Witaminki" odczarowywała cebulę i brokuł. Odbyły się cebulowe wyścigi, wielkie sadzenie cebuli oraz wykonaliśmy eksperyment "Czego potrzebuje cebula, by urosnąć?"- obserwujemy, czy cebulka może urosnąć nie mając wody, słońca lub ziemi.

   

Dzieci dowiedziały się jak rośnie brokuł, a podczas śniadanka smakowały kiełków brokuła. Wykonały także piękne brokułowe prace plastyczne. To był bardzo pracowity tydzień.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

Zajęcia naukowe z Panem Bartkiem

Z prądem nie ma żartów....

Wszyskie grupy miały możliwość wcielić się w role prawdziwych badaczy, a także w  kreatywny sposób odkrywać rozmaitości ze świata nauki! Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest prąd elektryczny, jak powstaje oraz jak działa. Przedszkolaki sprawdziły również, które materiały przewodzą prąd, a które nie. 

   

Czy balon może zostać naelektryzowany? Nasze przedszkolaki postanowiły to sprawdzić...

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pracowity tydzień u WIEWIÓREK

W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy o naszym ciele, smakach i zmysłach oraz funkcjonowaniu organizmu.

   

Rozpoczęliśmy także cykl zajęć w ramach projektu "Akcja Tron", przybliżając tematykę czynności higienicznych w w łazience.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

JEŻYKI w świecie bajek i baśni

W tym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" omawiały tematy związane z baśniami oraz bajkami. Zapoznały się z baśnią "Czerwony Kapturek", dowiedziały się dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomymi oraz dlaczego nie należy kłamać. 

   

Dowiedziały się także, jak powstaje ksiazka.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PSZCZÓŁKI w krainie bajek

Dzieci z grupy "Pszczółki" poznały bohatera bajki Pinokio. Dowiedziały się, dlaczego nie powinno się kłamać. Rozwijały umiejętność przeliczania w zakresie 3 oraz utrwalały stosowanie liczebników porządkowych. Ćwiczyły analizę i syntezę wzrokową poprzez układanie obrazków z 5 części.

   

Nie zabrakło też zabawy plastycznej z masą solna - dzieci wykonały "Bałwanki".

 

Nie zabrakło również ćwiczenia znajomości kolorów.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

O czym uczą się MOTYLE

W styczniu dzieci z grupy Motyle przygotowywały się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.Oprócz upominków wykonały piękne portrety. Ponieważ na dworze śniegu brak, dzieci wykonały sztuczny śnieg. Doskonale się bawiły w sali, stymulując zmysły ulepiły bałwanki, iglo, śnieżynki...

  

Ponieważ na dworze śniegu brak, dzieci wykonały sztuczny śnieg. Doskonale się bawiły w sali, stymulując zmysły ulepiły bałwanki, iglo, śnieżynki...

    

Rozmawiały o baśniach i bajkach grając w kalambury i memory.

   

W ramach Międzynarodowego Projektu Plastycznego Kreatywne Prace Plastyczne wykonały dinozaura poznając technikę rysowania węglem.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Styczeń u ZAJĄCZKÓW

W miesiącu styczniu Zajączki poznawały  sposoby przystosowania zwierząt i roślin do środowiska w czasie pory zimowej. Zdobywały informacje na temat prawidłowego dokarmiania ptaków. Tworzyły galerie prac plastycznych rozwijając sprawność manualną.

     

Rozwijały umiejętności przeliczania, rozróżniania kolorów. Utrwalały  nazwy zawodów. Aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.


   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

Dzień Babci i Dziadka 

21.01 i 22.01 obchodzimy dwa ważne święta, jakimi są Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz taneczne w języku polskim jak i w języku angielskim W wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Po życzeniach i uściskach na gości czekała niespodzianka w postaci warsztatów oraz upominkami wykonane przez dzieci. 

       

Po wręczeniu upominków na gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To był naprawdę wyjątkowy dzień , pełen uśmiechu, radości i dumy.

      

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przygotowania BIEDRONEK do Dnia Babci i Dziadka 

W oczekiwaniu na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, Biedronki miniony tydzień poświęciły na rozmowach o swoich bliskich. Poznaliśmy literkę B jak balon, a umiejętności matematyczne rozwijaliśmy przeliczając w zakresie 7 oraz stosując pojęcia: mniej, więcej, tyle samo. 

   

Przygotowując się do uroczystości wykonaliśmy prezenty dla babci i dziadka oraz uczyliśmy się piosenek: „Kochamy Was”, „You are my sanshine”.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

Pracowicie u PSZCZÓŁEK

Pszczółki w czwartym tygodniu stycznia rozwijały swoją wiedzę o zawodach. Poznały różne rodzaje zawodów oraz ich atrybuty. Rozwijały mowę poprzez rozmowy o zawodach swoich rodziców oraz kim chciałyby zostać w przyszłości. Poznały też stare zawody jak bednarz, zdun czy kowal.

 

Rozwijały logiczne myślenie, pamięć i percepcję wzrokową poprzez ćwiczenia w dopasowywaniu akcesoriów to zawodów i grę memory. Wykonały pracę plastyczną "Mikrofon".

      

Obchodziliśmy również urodziny!!! Wszystkiego najlepszego dla Franka i Basi!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

O czym uczyły się JEŻYKI...

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" poznały różne zawody. Rozwijały percepcję słuchową i wzrokową, poznały akcesoria i przyrządy potrzebne do pracy, zagrały w memory oraz wypowiadały się na temat, kim chcą być w przyszłości.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach u MYSZEK

Przez ostatni tydzień Myszki przygotowywały się do Dnia Babci i Dziadka. Wykonały piękne prace plastyczne. Wypowiadały się na temat czasu spędzonego z dziadkami. Dzieci na zajęciach poznały znaczenie drzewa genealogicznego. Rozmawiały o rodzinie. Poprzez zabawę ćwiczyły umiejętność dodawania. Rzucając kostką do gry liczyły kropki, a następnie układały działania wykorzystując do tego klocki.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Osób Nieśmiałych z kotem Amadeuszem - grupa WIEWIÓRKI

14 stycznia obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych. Grupa Wiewiórki w ramach projektu "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" dowiedziały się, czym jest nieśmiałość, jak się objawia oraz w jako sposób można wesprzeć osoby nieśmiałe. Rozmawialiśmy także o stanach emocjonalnych, które towarzyszą nam w różnych sytuacjach.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

''POZNAJEMY GÓRY'' - przedstawienie grupy WIEWIÓRKI [19.01.2024]

Nasza wycieczka rozpoczęła się na Mazurach, a 19 stycznia Wiewiórki, w ramach projektu "Polska regionalnie" wystawiły przedstawienie pt. "Poznajemu góry". Naszymi gośćmi były Przedszkolaki oraz rodzice Wiewiórek. Jak na góry przystało, pojawili się Górale i Góralki, były wesołe tańce przy akompaniamencie skrzypek i piękne krajobrazy. Przybliżyliśmy wszystkim historię powstania Podhala.

      

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pracowity styczeń u WIEWIÓREK

"Jak ten czas szybko leci" - stwierdziły Wiewiórki, kiedy próbowaliśmy mierzyć czas różnymi sposobami. Całe szczęście, styczeń to nie tylko przemijający czas, ale i wesoły karnawał. Dzieci podczas zabaw poznały wszystkie miesiące oraz ich charakterystyczne cechy, tworzyły piękne balonowe dekoracje. Dowiedziały się także czym jest drzewo genealogiczne i utrwaliły swoją wiedzę o porach roku.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki

Dzień Kubusia Puchatka [18.01.2024]

W minioną środę zerówkowicze wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem zajęcia odbyły się z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Święto to przypada w rocznicę urodzin twórcy uroczego misia – Alana Aleksandra Milne, który napisał „Kubusia Puchatka” dla swojego syna. Mimo upływu lat Kubuś Puchatek jest jednym z najpopularniejszych misiów, którego uwielbiają miliony dzieci na całym świecie. Z tej okazji Panie z biblioteki przygotowały zajęcia związane z tą tematyką. Dzieci wysłuchały fragmentu utworu, a następnie odpowiadały na pytania związane z treścią tekstu. 

  

Ponadto zerówkowicze pokolorowali portrety Kubusia Puchatka, a ich prace wyeksponowano w oknach biblioteki.

 

 

Pracowicie u MOTYLI

W minionym tygodniu dzieci z grupy Motyle rozmawiały o różnych zawodach. Odgadywały ich nazwy bawiąc się w kalambury i rozwiązując zagadki. Segregowały przedmioty potrzebne do danej pracy.

   

Przygotowując się do Dnia Babci i Dziadka wykonały laurki. Doskonale się bawiły podczas zabawy Senso plastycznej stymulującej zmysły wykonując serduszka.

     

 

 

SOWY w karnawałowym nastroju

Karnawał to czas przebieranych zabaw i bali. W minionym tygodniu Sowy wprawiały się w karnawałowy nastrój podczas zajęć i zabaw. Zerówkowicze obejrzeli prezentację o tradycjach karnawałowych na świecie oraz wykonali swoje maski na bal karnawałowy.

   

Podczas zabaw z balonami przedszkolaki usprawniały orientację przestrzenną w zakresie położenia przedmiotów względem siebie.

 

Podczas eksperymentu „Pompowanie balonów na bal” przedszkolaki rozwijały aktywność badawczą – dowiedziały się, iż dosypując sodę do octu powstaje dwutlenek węgla napełniający balon.

  

Kompetencje matematyczne Sowy rozwijały bawiąc się klockami Numicon, kodując kubeczkami oraz dodając w zakresie do dziesięciu.

   

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajeciach u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu w grupie "Jeżyki" realizowaliśmy tematy związane z babcią i dziadkiem. Dzieci m.in. wykonały piękne prace plastyczne, ćwiczyły przeliczanie, segregowanie oraz dowiedziały się, co to jest drzewo genealogiczne.

      

Zrobiły także upominki dla swoich dziadków.

     

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW!

 

Co słychać u PSZCZÓŁEK?

Pszczółki w trzecim tygodniu stycznia utrwalały umiejętność przeliczania elementów, utrwalały nazwy kolorów, segregowały kwiaty ze względu na kolor, rozwiązywały zagadki oraz określały jakie przedmioty są przydatne babci, a jakie dziadkowi. Na koniec wykonały pracę plastyczną "Prezenty dla Babci i Dziadka".

        

Pszczółki za pomocą lusterek ćwiczyły również swój języczek.

  

Kolejny solenizant w grupie pszczółek Krzysiu skończył 4 latka! Wszystkiego najlepszego Krzysiu !

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ PSZCZÓŁEK W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

JEŻYKI pamiętają -zimą ptaki dokarmiają

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak zwierzęta radzą sobie podczas zimy. Dzieci m.in. dowiedziały się, jak pomagać ptakom zimą, jakimi pokarmami należy je dokarmiać.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW! 

 

Jak dbać o ptaki zimą? PSZCZÓŁKI już wiedzą!

W drugim tygodniu stycznia Pszczółki dowiedziały się jak pomagać ptakom zimą oraz jakimi pokarmami należy dokarmiać ptaki. Dowiedziały się, kto pracuje w lesie. Rozwiązywały zagadki, rozwijały umiejętność przeliczania, poznały tropy wybranych zwierząt. Ćwiczyły percepcję wzrokową składając obrazek z 3 części oraz wykonały pracę plastyczną "Las zimą".

     

Kolejne Pszczółki ukończyły 3 latka. Wszystkiego najlepszego Stasiu i Wiktorku!

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Przedszkolny przegląd kolęd i pastorałek 

W dniu 09 stycznia 2024 r. odbył się przedszkolny przegląd kolęd i pastorałek, w którym udział wzięły dzieci z naszego przedskola. Celem konkursu było podtrzymanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek  oraz umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności i zdolności muzycznych. Dzieci podczas występu zaprezentowały wysoki poziom wokalny. Nie zabrakło także występów zaśpiewanych w języku angielskim przez wszystkie grupy przedszkola. Wszystkie dzieci za udział otrzymały dyplomy oraz nagrody. 

     

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ ZDJĘĆ DO ALBUMU!

 

W nowym roku u BIEDRONEK

W pierwszym tygodniu stycznia dzieci rozmawiały o mijającym czasie. Poznały różne typy zegarów oraz pracę zegarmistrza, dowiedziały się jakie cechy są potrzebne, aby wykonywać ten zawód. Przedszkolaki również wykonały pracę plastyczną ,,Zegar''. 

   

Biedronki wiedzą również, że upływający czas można mierzyć za pomocą kalendarza, którym odliczamy dni, tygodnie i miesiące. Przypomniały sobie cechy charakterystyczne dla danej pory roku, a podczas zabaw ruchowych utrwaliły nazwy pór roku, dni tygodnia oraz miesięcy. Poznały nową literkę S. 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

SPOTKANIE Z POLICJĄ

Zerówki miały okazję spotkać się z policjantami. Podczas spotkania przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak regować w stuacjach różnych zagrożeń. Zostały równiż przedstawione i przećwiczone zasady przechodzenia przez pasy. 

   

Wśród dzieci szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć je z bliska. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. 

   

Gdy czas spotkania dobiegał już końca wszystkie dzieci miały możliwość odcisnąć palce oraz obejrzeć radiowóz z bliska a nawet zapoznać się z nim od środka. 

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Styczeń u PSZCZÓŁEK

W pierwszym tygodniu stycznia, pszczółki dowiedziały się czym można mierzyć czas, jak czas upływa - oglądając zdjęcia od niemowlaka do przedszkolaka. Dowiedziały się kim jest zegarmistrz.

   

Poznały pory roku i rozwiązywały zagadki o nich. Poznały nazwy dni tygodnia oraz jakie są pory dnia. Rozwijały umiejętność wypowiadania się, a na koniec tygodnia wykonały pracę plastyczną "Kapsuła czasu".

   

Natomiast w wolnym czasie dzieci ćwiczyły koordynację wzrokową i logiczne myślenie.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE PSZCZÓŁEK!

 

 Styczeń u JEŻYKÓW

W tym tygodniu dzieci z grupy Jeżyki omawiały tematy związane z mijającym czasem. Dowiedziały się, czym można mierzyć czas oraz na czym polega praca zegarmistrza. 

  

Poznały także pory roku oraz dni tygodnia.

  

ZAPRASZAMY DO STYCZNIOWEGO ALBUMU JEŻYKÓW!

 

Szanowni Państwo, kochane Dzieci...

Na nadchodzące Święta oraz cały kolejny rok

przyjmijcie, prosimy, najserdeczniejsze życzenia:

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...

U nas w przedszkolu tym wyjątkowym grudniowym dniem okazał się przede wszystkim czwartek 21 grudnia, kiedy w każdej grupie odbyło się spotkanie wigilijne. 

      

Wszystkie dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami zgromadziły się przy odświętnie nakrytych stołach, by poczuć ten wyjątkowy klimat najbardziej rodzinnych ze wszystkich świąt. Złożyły sobie nawzajem życzenia, zaśpiewały kolędy, razem się bawiły...

   

Po chwilach pełnych wyczekiwania oczywiście odwiedził je też Gwiazdor:

    

Radości dzieci nie było oczywiście końca i tej radości naszym przedszkolakom życzymy na codzień, nie tylko od święta!

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z PRZEDSZKOLNYCH WIGILII ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Życzenia od Rady Rodziców

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

  

W środę 20 grudnia z inicjatywy Rady Rodziców naszego przedszkola odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego zakupić można było ozdoby, ciasta i wszelkiego rodzaju rękodzieło świąteczne, wykonane przez bliskich naszych przedszkolaków, same dzieci oraz panie z przedszkola. Na miejscu można było ogrzać się kawą i herbatą, a na chętnych dodatkowo czekała loteria:

  

Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem i zakończył się wielkim sukcesem. W jego wyniku zebrana została zawrotna kwota 5070zł!

 

W imieniu Rady Rodziców zamieszczamy podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie:

My zaś DZIĘKUJEMY wszystkim sprawcom owego "zamieszania", tak pełniącym tego dnia dyżur na stoiskach, jak i niewidocznym, ale dobrym duchom naszego przedszkola. 

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJheart

 

Wyniki konkursu plastycznego "Kartka świąteczna"

Miło nam poinformować, że konkurs na kartkę bożonarodzeniową został rozstrzygnięty! Zgłoszone prace jak zwykle zachwyciły różnorodnością i kreatywnością wykonania. Śmiało możemy powiedzieć, że co kartka to... piękniejsza! Jury konkursu nie miało więc łatwego wyboru, ale ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

4-latki:

I miejsce: Zuzanna Kościelska

II miejsce: Adam Serkowski

III miejsce: Liliana Knitter

Wyróżnienie: Kordian Kuter

5-latki:

I miejsce: Mikołaj Magoń

II miejsce: Zuzanna Knitter

III miejsce: Laura Szydłowska

Wyróżnienie: Olek Reszel

6-latki:

I miejsce: Alicja Galant

II miejsce: Helena Opaczyk

III miejsce: Róża Curyło

Wyróżnienie: Zoja Dudkowska

    

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Przegląd kolęd i pastorałek już wkrótce ;)

 

Cicha noc, święta noc pokój niesie ludziom wszem...

Dźwięki kolędy "Cicha noc" otworzyły, a następnie i zamknęły przedstawienie jasełkowe, które dla swoich bliskich wystawili w środowe przedpołudnie 20 grudnia nasi przedszkolacy.

  

W rolę świętej Rodziny oraz pozostałych bohaterów historii Narodzenia Pańskiego: aniołów, pasterzy, trzech mędrców ze Wschodu wcieliły się dzieci z grup BIEDRONKI i MOTYLKI, natomiast pozostałe grupy zaprezentowały się zgromadzonym gościom w wykonywanych przez siebie kolędach i pastorałkach. Wykonywanych zresztą różnorako, albowiem oprócz śpiewu nie zabrakło również tańca czy języka migowego.

     

Dzieci postarały się ze wszystkich swoich sił, by jasełka wypadły świetnie, a duch Bożego Narodzenia wypełnił całą salę gimnastyczną. Czy się udało? -> my jesteśmy o tym przekonani i głęboko wierzymy, że każdy obecny na sali choć przez moment poczuł się pokrzepiony - jeśli nie treścią samego przedstawienia, to choćby widokiem tak wielu małych dzielnych aktorów, tworzących już nie tylko społeczność przedszkola, ale i wielką rodzinę.

    

DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ OBECNOŚĆ W TYM WYJĄTKOWYM DNIU I ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przygotowania MOTYLI do świąt

Grudzień Motyle spędziły przygotowując się do świąt. Napisały listy do Świętego Mikołaja i wykonały jego portret.

 

Upiekly pierniki.

  

Odliczały dni odcinając brodę Mikołaja, a realizując kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Plastycznego wykonały choinkę.

  

Śpiewały też kolędy wywołując w sali świąteczny nastrój.

 

Warsztaty bożonarodzeniowe u ZAJĄCZKÓW

Warsztaty bożonarodzeniowe u Zajączków to była wyjątkowa okazja dla dzieci i ich rodziców do wspólnego spędzenia czasu, rozwijania kreatywności i tworzenia świątecznych ozdób. Zajączki  wraz z rodzicami dzieliły się  radością tworzenia i eksperymentowania.

  

To nie tylko okazja do rozwijania zdolności manualnych, ale także do wzmacniania relacji rodzinnych.

    

Warsztaty bożonarodzeniowe były nie tylko twórcze, ale przede wszystkim pełne radości i wspólnego świętowania. To była także doskonała okazja do integrowania społeczności przedszkolnej i budowania atmosfery pełnej magii świąt.

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Świąteczne klimaty u JEŻYKÓW

W tym tygodniu dzieci dowiedziały się, jak przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia oraz poznały tradycje świąteczne.

   

 

Grudzień w grupie ZAJĄCZKÓW

Zajęcia grudniowe u Zajączków miały  charakter wyjątkowy, ponieważ wprowadzały dzieci w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Celem tych zajęć było nie tylko edukacyjne wsparcie rozwoju dzieci, ale również tworzenie magicznej atmosfery świątecznej, budowanie wspólnoty i kształtowanie wartości związanych z okresem Bożego Narodzenia.  Przedszkolna sala została udekorowana zimowymi oraz bożonarodzeniowymi ozdobami.

    

Dzieci brały udział w dekorowaniu choinki, pieczeniu pierniczków, a także tworzeniu kolorowych prac plastycznych, rysunków, które ozdobiły przedszkolną tablicę. Przygotowywanie świątecznych pierniczków to nie tylko zabawa, ale także świetna okazja do nauki podstawowych umiejętności kulinarnych. Dzieci pomagały  w przygotowaniu ciasta, wycinały foremkami kształty i dekorowały pierniczki, a następnie wspólnie smakowały swoje smakołyki.

   

Zajęcia grudniowe w przedszkolu miały na celu stworzenie dzieciom niezapomnianej atmosfery uczestniczenia w radosnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

Warsztaty świąteczne u JEŻYKÓW

W dniu 18 grudnia w grupie Jeżyków odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i ich rodziców. Wspólnymi siłami udało się wykonać piękne lampiony oraz kartki z życzeniami.

     

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY w świątecznym klimacie

Miniony tydzień upłynął zerówkowiczom na przygotowaniach do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

  

Najpierw Sowy napisały list do Świętego Mikołaja, następnie wzięły się za przygotowywanie ozdób świątecznych, którymi ozdobiły choinkę przy bibliotece gminnej.

   

Znalazł się także czas na zimowe prace plastyczne oraz oczywiście dekorowanie pierników.

    

Od początku adwentu przedszkolaki sumiennie wykonywały zadania z kalendarza adwentowego. Ponadto Sowy wykonały kolejne zadanie z projektu „Angielski jest fun-tastyczny” - świąteczne flashcards.

  

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU SÓW

 

SOWY i WIEWIÓRKI w Muzeum Piernika

14 grudnia grupa Sowy oraz Wiewiórki wybrały się na wycieczkę do Muzeum Toruńskiego Piernika.

 

Dzieci najpierw poznały sztukę wypiekania tradycyjnych pierników, po czym same przygotowały w formach piękne pierniki o różnych kształtach i wzorach.

  

Kiedy te pachmące ozdobne ciastka się wypiekały, przedszkolaki zwiedzały muzeum i poznawały toruńskie legendy na temat pierników.

   

Na koniec, po słodkim poczęstunku, udało się nawet zwiedzić piękne ulice Torunia i zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. To była niezapomniana wycieczka!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jak MYSZKI do świąt odliczają

Jak wygląda grudzień u MYSZEK? Ano tak, jakbyście przenieśli się do fabryki świętego Mikołaja. W każdym kątku widać już świąteczną atmosferę, a same MYSZKI pracują jak elfy, by ze wszystkim zdążyć na czas. Najpierw wzięły na tapet pierniczki:

    

Po nich oczywiście nadszedł czas na renifery, które trzeba było pokryć szkliwem:

  

oraz na świąteczne zadania, prace plastyczne i dekoracje:

     

Uczyły się do tego pilnie, poznając nowe cyfry i litery oraz utrwalając te już uprzednio poznane:

    

W takiej atmosferze święta nadejdą szybciej niż się same MYSZKI spostrzegą...

  

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU MYSZEK

 

WIEWIÓRKI przygotowują się do świąt

Ubiegły tydzień minął Wiewiórkom w klimacie świątecznym. Najpierw salę wypełnił zapach pierniczków, które dzieci samodzielnie przygotowały i udekorowały:

  

potem wykonały zimowe bałwanki:

  

by wreszcie przygotować dekoracje świąteczne na choinkę przy pobliskiej bibliotece.

  

 

PSZCZÓŁKI w świątecznym nastroju

Dzieci z grupy Pszczółki dowiedziały się, jak przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Poznały tradycje świąteczne i świąteczne potrawy.

  

Doskonaliły umiejętność przeliczania.

  

Wykonywały świąteczny stroik oraz prace plastyczne "Kartka świąteczna" oraz "Choinka".

     

Kolejna Pszczółka miała urodzinki, co było okazją do nauki składania życzeń i używania magicznych słów. Franiu życzymy Ci dużo zdrowia i uśmiechu!

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

Zima u JEŻYKÓW

W tym tygodniu omawialiśmy tematy związane z zimą. Dzieci dowiedziały się, jakie są oznaki zimy oraz tego, że trzeba dobierać ubrania do pory roku. Udoskonalały umiejętność przeliczania oraz wykonały zimowe prace plastyczne. 

    

Odbyły się także zajęcia kulinarne, na których dzieci robiły i dekorowały pierniczki.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW

 

MYSZKI i ich krzyk

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie są najczęstsze powody do krzyku? W ramach zajęć poświęconych różnym emocjom MYSZKI postanowiły podjąć się takich rozważań, które następnie w ramach corocznego zadania dla siebie i swoich Rodziców, realizowanego w ramach projektu "Zabawa Sztuką", zobrazowały:

   

Inspiracją wykonanych prac stał się oczywiście obraz Edvarda Muncha o znamiennym tytule "Krzyk". A dlaczego MYSZKI krzyczą? Ze strachu, z zachwytu, z radości oraz jak czasem pani Monika...-> bo autobus się spóźnił ;) Wyobraźnia dzieci i Rodziców jak zwykle zachwyciła i pokazała jak różne może być podejście do tematu.

DZIĘKUJĘ RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE I WSPARCIE W ROZWIJANIU KREATYWNOŚCI DZIECI!

Monika Beker

 

Przegląd Kolęd i Pastorałek już wkrótce!

REGULAMIN PRZEDSZKOLNEGO PRZEGLĄDU

KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENKI ZIMOWEJ

ORGANIZATOR PRZEGLĄDU

Inicjatorem i organizatorem Przedszkolnego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej jest Publiczne Przedszkole w Dąbrowie Chełmińskiej.

DATA I MIEJSCE FINAŁU PRZEGLĄDU

09 stycznia 2024 r., godzina 1000 - Sala Gimnastyczna w Szkole Podstawowej im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej

CEL PRZEGLĄDU

  • podtrzymywanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom,

  • poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych,

  • wytworzenie świątecznej atmosfery,

  • prezentacja talentów,

  • integrowanie dzieci  w wieku przedszkolnym ze środowiska lokalnego.

 

WARUNKI ZGŁOSZENIA I UCZESTNICTWA

  1. W przeglądzie mogą uczestniczyć soliści lub zespoły 2 – 3 osobowe,  w następujących grupach wiekowych:

      • 3 - latki,

      • 4 - latki,

      • 5 - latki,

      • 6 - latki.

  2. Każda grupa przedszkolna typuje maksymalnie 2 solistów lub 2 zespoły lub 1 solistę i 1 zespół.

  3. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do wypełnienia kart zgłoszeniowych oraz złożenia ich u wychowawców do 02.01.2024r.

  4. Organizator zapewnia:

    • nagłośnienie podczas trwania imprezy

    • odtwarzacz CD, MP3, pendrive

  5. Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z udzieleniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu, w tym:

    • Zgoda na publikowanie imienia i nazwiska uczestnika.

    • Zgoda na fotografowanie uczestników imprezy i umieszczanie ich zdjęć na stronach www.

  6. Dane osobowe umieszczone na kartach zgłoszeniowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, będą wykorzystane jedynie do celów konkursu i nie będą udostępnione osobom trzecim.


REPERTUAR

Uczestnicy przygotowują jeden utwór w języku polskim spośród kolęd, pastorałek lub piosenki zimowej trwający nie dłużej niż 5 min.

ETAPY KONKURSU

Konkurs składa się z dwóch etapów:

  • I etap 03 – 04.01.2024r. (grupowy) - polega na wyłonieniu reprezentantów danej grupy przedszkolnej,

  • II etap - 09.01.2024 r. Finał - występ przed publicznością w Sali Gimnastycznej

 

KOMISJA KONURSOWA

  1. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwać będzie powołana przez organizatora komisja konkursowa.

  2. Oceny komisji konkursowej są tajne.

  3. Dokonując oceny wykonawców komisja konkursowa bierze pod uwagę:

    • dobór repertuaru,

    • interpretacja,

    • ogólne wrażenie sceniczne,

    • walory głosowe.

  4. Werdykt wydany przez komisję konkursową jest niepodważalny.

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki.

Wręczenie nagród nastąpi po ogłoszeniu wyników w dniu przeglądu.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i koordynację przeglądu:

Sara Bielińska, Magdalena Kubacka, Anna Sabiniarz - Kowalska

 

Zapraszamy na Jasełka!

 

Pierwszy tydzień grudnia u BIEDRONEK

W pierwszym tygodniu grudnia „Biedronki” zapoznawały się z tradycjami mikołajkowymi w różnych krajach oraz dowiedziały się kto to jest wolontariusz. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Skarpeta Świętego Mikołaja” i uczyliśmy się „Mikołajkowej piosenki”.

Poznaliśmy kolejną literę L, a umiejętności matematyczne ćwiczyliśmy pracując w fabryce Świętego Mikołaja, porównując liczebność zbiorów i utrwalając sobie pojęcia: mniej, więcej, tyle samo.

  

Przypomnieliśmy sobie również „Magiczne słowa – proszę, przepraszam, dziękuję” oraz sytuacje w jakich powinniśmy tych zwrotów grzecznościowych używać.

 

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU BIEDRONEK

 

Mikołajki z naszej bajki :)

A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna

Od domu do domu - ciężką pracę ma...

Ciężką, ale jakże wdzięczną, zwłaszcza gdy przed odwiedzinami w dziecięcych domach może także odwiedzić przedszkole. Do naszego zawitał już przed siódmą rano, częstując przybywających słodkościami:

     

Po drodze musiał minąć swojego starszego przyjaciela - świętego Mikołaja biskupa Miry, który także odwiedził naszych przedszkolaków z cukierkami:

   

Obaj musieli być pod wrażeniem naszych przedszkolaków. Pięknie ubrane w czerwone stroje, pracowały niczym elfy: to strojąc choineczki, to ozdabiając pierniczki, to pucując buciki, to znów wykonując prace plastyczne i poświęcone mikołajkom zadania:

     

Na szczęście nie postanowili zaciągać przedszkolaków do dalszych prac, a szczodrze wynagrodzili je podarkami:

    

To był cudowny, pełen wewnętrznego ciepła dzień.

Zresztą... sprawdźcie sami, oglądając pełną relację w albumie na stronie głównej!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową

I Cele:

1. Rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka oraz pomysłowości,
2. Popularyzowanie polskich tradycji świątecznych,
3. Doskonalenie umiejętności korzystania z różnych narzędzi i materiałów plastycznych,
4. Stworzenie dzieciom możliwości do zaprezentowania swoich prac.


II Przebieg konkursu:

Etap 1:
01.12. 2023 – rozpoczęcie konkursu oraz początek przyjmowania prac konkursowych
Etap 2:
15.12.2023 – zakończenie przyjmowania prac konkursowych
Etap 3:
20.12.2023 – rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród


III Uczestnictwo w konkursie:

1. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci z grup przedszkolnych 4,5,6- letnich.
2. Uczestnicy wykonują pracę własnoręcznie na formacie kartki nie większej niż A4.
3. Każdy uczestnik konkursu może oddać tylko jedną kartę świąteczną.
4. Do każdej oddanej pracy powinna być dołączona informacja o jej autorze (imię, nazwisko, grupa wiekowa)
5. Wykonane prace należy składać do wychowawców poszczególnych grup. Złożone pracę trafią na wystawę przygotowaną w przedszkolu.
6. Kartki oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: dzieci młodsze 4 latki, 5 latki i 6 latki. W każdej kategorii przewidziano nagrody za I, II i III miejsce.


IV Ocena prac

Prace zostaną ocenione w zakresie:
1. Pomysłowości, oryginalności oraz estetyki wykonania.
2. Zgodności z tematem.
3. Wykorzystaniem różnorodnych narzędzi oraz materiałów plastycznych.
4. Poziom artystyczny.


Wszelkich dodatkowych informacji udzielą koordynatorzy konkursu: Paulina Armknecht, Jagoda Ziemba.

 

MYSZKI w podróży od przeszłości do przyszłości

Podczas ostatnich dwóch tygodni MYSZKI wędrowały na zajęciach między przeszłością, a przyszłością. Najpierw odwiedziły czasy prehistorycznych gadów. W trakcie twórczych zabaw słownych utrwalały poznane litery oraz umiejętność analizy i syntezy głoskowej, ćwiczyły grafomotorykę i sprawność manualną.

    

Po przeniesieniu się do czasów już bardziej nowożytnych rozwijały natomiast swoje kompetencje matematyczne - głównie z zakresu orientacji w przestrzeni, kodowania i programowania ruchu. Podczas zajęć z wychowawcą musiały tak zaprogramować ruch robota INDI, by dotarł do sprzętu elektrycznego, którego nazwa rozpoczyna się od konkretnej litery.

   

Dzięki uprzejmości mamy Alicji - p. Moniki Galant MYSZKI poznały także tajniki poruszania się ozobotów, GeniBota oraz robota Super DOC. Pani Monika poprowadziła dla naszych zerówkowiczów bardzo ciekawe zajęcia, wręczając każdemu dziecku na zakończenie upominek w formie książeczki z cyklu Kodowanie na dywanie, za co serdecznie DZIĘKUJEMY!

     

Nie byłoby jednak rozwoju człowieka, gdyby nie znalazły się w historii takie osoby, które postanowiły przekuć potrzebę w wynalazek. MYSZKI znaczenie nauki i postępu myślowego i technologicznego postanowiły podkreślić w pracy plastycznej:

  

Korzystając natomiast z uroków zimowej pogody udały się do lasu, bo cieszenie się prostymi rzeczami -> bieganiem po górkach czy możliwością przytulenia się do drzew też jest bezcenne!

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK!

 

SOWY w świecie dinozaurów

W minionym tygodniu dzieci z grupy Sowy przeniosły się do czasów prehistorycznych, w których żyły ogromne gady - dinozaury.

  

Podczas zajęć przedszkolaki poznawały różne gatunki dinozaurów, bawiły się w paleontologów, wykopując i oczyszczając kości dinozaurów, a także ćwiczyły sprawność rąk podczas wykonywania pracy plastycznej. Z pomocą dinozaurów zerówkowicze doskonalili przeliczanie elementów w zbiorach oraz utrwalili znajomość znaków mniejszości, większości i równości.

    

Starając się odpowiedzieć na pytanie „Co jest cenniejsze węgiel czy sól?” przedszkolaki badały oba surowce, omawiały ich właściwości i zastosowanie w życiu codziennym.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Wycieczka BIEDRONEK i MOTYLI do Muzeum Piernika

 

Wielkimi krokami zbliża się grudzień, a wraz z nim Święta Bożego Narodzenia. Tradycją jest pieczenie świątecznych pierniczków w związku z tym 29 listopada „Biedronki” i „Motylki” wybrały się do Muzeum Toruńskiego Piernika. Podczas pierwszej części wizyty dzieci uczestniczyły w warsztatach piernikarskich, podczas których z aromatycznego ciasta wykonały tradycyjne pierniki.

   

W drugiej części spotkania zwiedzaliśmy ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Oprócz tego obejrzeliśmy film animowany o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”.

    

Zapach korzennych przypraw towarzyszył nam całą drogę powrotną do przedszkola wprawiając nas w świąteczny nastrój.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

O czym uczą się PSZCZÓŁKI

Pszczółki w tym tygodniu zapoznały się z postacią Mikołaja, ozdabiały czapkę Mikołaja, utrwalały nazwy kolorów oraz pojęć duży, mały. Przeliczały prezenty oraz wykonały pracę plastyczną "Prezenty dla innych". 

      

Kolejna pszczółka ukończyła 3 latka - 100 lat Beatko!

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁ!

 

Na zajęciach u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, co ułatwia prace w domu. Dzieci m.in. dowiedziały się, jakie urządzenia były używane dawniej, a jakie urządzenia elektryczne używane są współcześnie.

   

 

Multisensoryczne spotkania z literkami

 

Kontynuując innowację pedagogiczną na zajęciach rewalidacyjnych, poznawaliśmy multisensorycznie kolejne litery. Podczas nauki litery J jak jedz, bawiliśmy się w zabawy związane z tematyką samochodową, ćwiczyliśmy pamięć i nazywanie kolorów. Ćwiczyliśmy też koordynację wzrokową i słuchową. Kolejną literą była C jak coś tajemniczego. Na tych zajeciach dzieci pobudzały swoją wyobraźnię, zmysłowo poznawały świat poprzez dotyk i odczucia. Doskonaliliśmy umiejętności analizy, syntezy i logicznego myślenia oraz kształtowaliśmy motorykę małą.

 

Andrzeju, Andrzeju... - andrzejkowy bal kostiumowy

Listopad w naszym przedszkolu obfituje w tym roku w liczne wydarzenia. Choć andrzejki jeszcze przed nami to kolejny tydzień otworzyliśmy właśnie andrzejkowym balem kostiumowym.

    

Najpierw zabawy taneczne na sali gimnastycznej poprowadziła Grupa Teatralna MAGMOWCY.

       

Po nich wszystkie grupy przeniosły się do swoich sal, gdzie na dzieci czekał poczęstunek, kolejne tańce i oczywiście... wróżby.

   

Czy przyszłość okaże się dla nas łaskawa? -> no cóż: tego nie wiemy. Najważniejsze, że tu i teraz dobrze się bawimy!

NA BOGATĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z BALU ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Pluszowego Misia 2023

Święto najpopularniejszej z dziecięcych zabawek już na stałe wpisało się w kalendarz pracy przedszkoli - w tym oczywiście naszej placówki, w której w miniony piątek zagościły całe dziesiątki pluszowych niedźwiadków.

     

Misie towarzyszyły dzieciom podczas zabaw ruchowych:

 

kulinarnych:

   

plastycznych:

    

matematycznych:

  

i dobrze się ze swymi przyjaciółmi dziećmi bawiły:

    

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z DNIA PLUSZOWEGO MISIA ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki z misiem w roli głównej

 

W czwartek i piątek 23 i 24 listopada naszych zerówkowiczów odwiedziła pani Agnieszka Mytlewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej, by w ramach comiesięcznych spotkań Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, przy okazji Dnia Pluszowego Misia, porozmawiać z dziećmi o niedźwiadkach znanych z kart literatury i nie tylko. Pani Agnieszka przybliżyła dzieciom historię powstania pluszowego misia i przeczytała książeczkę o niedźwiadku, który się zgubił.

  

Przygotowała także zadanie plastyczne dla naszych najstarszych przedszkolaków, albowiem każdy z nich dostał sylwetę piankowego misiaczka, którego musiał ozdobić. Jak wyszło? -> misiowo!

  

Dziękujemy za kolejne spotkanie i do zobaczenia w grudniu!

 

Special days in English czyli...

Dzień Kredki i Pluszowego Misia po angielsku

W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola, w ramach zajęć z języka angielskiego, świętowały Dzień Kredki oraz Dzień Pluszowego Misia.

    

Dzień Kredki był okazją do utrwalenia nazw kolorów, a nasze starsze przedszkolaki tym dniu również miały okazję rozwinąć swoje umiejętności matematyczne – oczywiście w języku angielskim. Za pomocą latarki niektóre magiczne kredki pozwoliły utrwalić poznane słownictwo.

   

Angielski Dzień Pluszowego Misia miał za zadanie wprowadzić przedszkolaki w świat zabaw z językiem obcym. Był to dzień pełen ruchu, gier edukacyjnych, śpiewu, a także uśmiechu :)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach w grupie Jeży

W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat zdrowego trybu życia.

     

Obchodziliśmy także Dzień Pluszowego Misia.

  

NOWA PORCJA ZDJĘĆ OCZYWIŚCIE W LISTOPADOWYM ALBUMIE JEŻYKÓW!

 

Na zajęciach u WIEWIÓREK

W ubiegłym tygodniu Wiewiórki przypatrywały się życiu prehistorycznych dinozaurów... dowiedziały się jak wyglądało ich życie, czym się odżywiały. Poznały historię powstawania węgla i wykonały eksperyment "Co rozpuszcza się w wodzie?"

  

 

Drugie życie kaloszy

Do wtórnego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku chciało zachęcić Przedszkole Publiczne w Ostromecku, organizując na przełomie października i listopada konkurs plastyczny pn. "Drugie życie kaloszy".

W konkursie wzięło udział 13-cioro dzieci z grupy MYSZKI, z których wszystkie za swą kreatywność zostały w dniu 21 listopada nagrodzone dyplomami i upominkami.

DZIĘKUJEMY, a małym Artystom GRATULUJEMY SERDECZNIE!

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Jak co roku 20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, ustanowiony na pamiątkę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka.

     

Jak ważna jest świadomość posiadanych przez siebie praw, zdaje sobie sprawę niemal każdy dorosły. Warto, by zdawały sobie z nich sprawę również dzieci, które przecież w myśl słów Korczaka też są ludźmi - tylko jeszcze małymi. 

Kształtowanie właściwych postaw zaczyna się już w przedszkolu...

 

Konkurs wiersza patriotycznego

  

14 listopada nasi starsi przedszkolacy brali udział w konkursie wiersza patriotycznego. Ku naszej radości chętnych było wielu, bo aż 41 osób. Do drugiego etapu finałowego zaprosiliśmy 19-cioro 5 i 6 Latków, którzy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie w swoich kategoriach wiekowych.

Konkurs miał na celu popularyzację wśród najmłodszych twórczości literackiej, o jakże aktualnej, tematyce patriotycznej.

W kategorii 6 - latków:

I miejsce zdobył Jakub Stańczewski, a wyróżnienie Dawid Zieliński.

W kategorii 5 - latków:

zwycięzcą została Laura Szydłowska, a wyróżnienie otrzymała Gaja Sadurska.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

Jesteśmy z Was bardzo dumni mali Wielcy Patrioci!

NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z KONKURSU ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Bajeczne zajęcia MYSZEK

Listopad w grupie MYSZEK upływa w iście bajkowej atmosferze. Zerówkowicze na zajęciach poruszają się się w krainie teatru, baśni, opowieści oraz magicznych krain, tych już znanych ze świata sztuki, ale i tych jeszcze nieznanych, bo będących owocem wyobraźni samych dzieci.

   

W trakcie zajęć MYSZKI m.in. starały się wymyślić kontynuację przygód Chiki - kotki malarza Moneta, rozwijały mowę i wyobraźnię twórczą podczas gier typu story cubes, z Czerwonym Kapturkiem odkrywały tajniki kodowania i próbowały udowodnić, że krasnoludki są na świecie.

    

Były nawet w lesie, gdzie pomimo wysiłków nie udało im się odnaleźć żadnych skrzatów, ale ich grzybowe domki już tak ;)

  

W środę 15 listopada MYSZKI ponadto wzięły udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Glinianą Pracownię. W trakcie zajęć przedszkolaki samodzielnie ulepiły stado reniferów, które podczas kolejnego spotkania w grudniu, będą poddawać szkliwieniu, by tuż przed świętami zdobiły ich domy.

    

Już nie możemy doczekać się efektu końcowego.

A na pełną relację z zajęć MYSZEK zapraszamy do albumu na stronie głównej.

 

WIEWIÓRKI na śniadaniu z kotem Amadeuszem

W piątek 17 listopada w grupie Wiewiórek w ramach projektu "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" oraz programu "Szkolne przygody mocniaków" odbyło się wielkie świętowanie Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Na podstawie filmów edukacyjnych dzieci dowiedziały się czym jest Talerz Zdrowego Żywienia i co się na niego składa, a następnie same dopasowywały produkty spożywcze do odpowiednich kategorii.

  

W tym zadaniu towarzyszyły im przedstawiciele - maskotki Dyni, Awokado, Jajko, Kropla wody i Chleb. Wykonały piękny plakat z Talerzem Zdrowego Żywienia i same skomponowały z produktów pierwszy posiłek w ciągu dnia - śniadanie z zachowaniem wszystkich poznanych zasad układania posiłków.

   

Do tego posiłku przygotowaliśmy 3 różne soki owocowo - warzywne, które ku zaskoczeniu dzieci - bardzo im smakowały.

Ten zdrowy dzień Wiewiórki z pewnością na długo zapamiętają i chętnie podzielą się zdobytą wiedzą z rodzicami.

 

Każda PSZCZÓŁKA dzisiaj powie, że sport to przecież samo zdrowie

Pszczółki w ostatnim czasie dowiedziały się jaką rolę odgrywa ruch w życiu człowieka.

  

Zapoznały się z wyrażeniem zdrowy tryb życia. Dowiedziały się czym jest piramida zdrowia oraz ją wykonały.

   

Dowiedziały się kto pracuje w przychodni i były również na pierwszym spacerze w lesie. 

  

W piątek na zajęciach, Pszczółki uczyły się natomiast, jak należy dbać o czystość. Wysłuchały opowiadania pt. "Brudasek" o konieczności codziennego mycia całego ciala. Zapoznaly się z ilustracjami, kiedy i jak myć ręce. Zobaczyły prezentację i wyrabiały nawyki prawidłowego mycia rąk. Dzieci zastanawiały się, dlaczego tak ważne jest mycie rąk. Wyjaśnił im to eksperyment "Bakterie i mydło" przeprowadzony przez nauczyciela.

  

Na koniec zajęć, Pszczółki śpiewały i bawiły się ruchowo przy piosence "Myję zęby".

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

Piewsze listopadowe tygodnie u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu "Jeżyki" poszerzały swoją wiedzę o Polsce, m.in. poznały symbole narodowe, legendę o Warsie i Sawie oraz potrawy regionalne.

   

Obchodziliśmy także w naszej grupie Dzień Myszki Miki.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW

 

11 listopada 1918 - zapamiętamy już na zawsze...

"Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem" - takie słowa przed laty skierował do Polaków Marszałek Józef Piłsudski. W tym roku, jako motto uroczystości, skierowane zostały do uczniów naszej szkoły, a oprócz nich także do naszych przedszkolaków, które 9 listopada wzięły udział w akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski oraz Święta Patrona Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego - Celestynki 2023. Akademia przygotowana została w całości przez dzieci z grup 0, które poprzez wiersze, piosenki oraz formy teatralno - muzyczne starały się najpiękniej jak potrafią, wyrazić swą miłość do Ojczyzny.

    

W obecności zgromadzonych gości (m.in. Wójta Gminy Dąbrowa Chełmińska - p. Radosława Ciechackiego, jego Zastępcy - p. Mariusza Bulińskiego, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, Prezesa OSP Dąbrowa Chełmińska - p. Zbigniewa Smarza), Dyrekcji naszego Zespołu Szkół, swoich Rodziców, kadry przedszkola i swych koleżanek i kolegów ze wszystkich przedszkolnych grup oraz nauczycieli i klas z poziomu edukacji wczesnoszkolnej, zerówkowicze starali się przybliżyć widzom trudne drogi Polaków do upragnionej wolności.

   

Dziś myślimy, że wszystkie nasze przedszkolaki potrafiłyby bez wahania odpowiedzieć na pytanie Co to jest niepodległość?, a datę 11 listopada 1918 r.  zapamiętają już na zawsze...

Po części patriotycznej wszystkim grupom wręczone zostały dyplomy, potwierdzające zdobycie nagrody Celestynka w danej kategorii, a Dyrekcja oraz przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola - p. Monika Galant wraz z Zastępczynią - p. Moniką Baranowską dodatkowo uraczyły dzieci słodkościami.

     

Na zakończenie uroczystości Nagrody Celestyna wręczone zostały także kadrze przedszkola oraz przyjaciołom naszej placówki.

Głosami Rodziców Nagrodę Celestyna 2023 w poszczególnych kategoriach zdobyły:

Pomocna Dłoń - p. Marta Ginter

Przyjaciółka Dzieci - p. Monika Beker

Skarbnica Wiedzy - p. Anna Sabiniarz - Kowalska

Głosami nauczycieli natomiast Nagrodę Celestyna 2023 i tytuł Przyjaciela Przedszkola zdobyli

Państwo Natalia i Jakub Barczyńscy

   

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i wierzymy, że sam Celestyn Kamiński, gdyby tylko mógł, doceniłby całokształt pracy dydaktycznej i wychowawczej w naszym przedszkolu.

ZAPRASZAMY DO CELESTYNKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedszkole w bieli i czerwieni

W ostatnich dniach nasze przedszkole przybrało w znaczącym stopniu dwie barwy - takie same, w jakie przyoblekła się cała Polska. Biel i czerwień, bo przecież o nich mowa, zagościły na naszych gazetkach, w dziecięcych pracach plastycznych i wytworach, zdominowały piosenki i wierszyki.

    

I choć wydawać by się mogło, że to przecież tylko dwa kolory to jak wielką mogą mieć one wymowę i jak wielką dumą mogą napawać, zobaczyć można już właśnie w murach przedszkola...

Na zajęciach u JEŻYKÓW

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o deszczowej pogodzie. Dzieci poznały zjawiska atmosferyczne, brały udział w zabawach matematycznych oraz wykonały piękne prace plastyczne.

    

Obchodziliśmy także Dzień Jeża. Dzieci poszerzyły wiedze na temat jeży oraz lepiły z masy solnej swoje jeżyki.

  

ZAPRASZAMY DO LISTOPADOWEGO ALBUMU JEŻYKÓW

 

Spotkanie z pracownikami kolei

W poniedziałek 6 listopada w naszym przedszkolu zorganizowane zostały prelekcje pracowników PKP dotyczące bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

 

Kolejarze przypomnieli jak poprawnie przechodzić przez przejścia na torach i przejeżdżać przez przejazdy. Przedszkolaki zapoznały sie z eksponatami, jakie wykorzystywali dawniej pracownicy PKP w swojej pracy. Poznały historię kolei oraz nabyły wiedzę o tym, czego nie wolno robić w pobliżu torów.

  

Kolejarze przypomnieli też o żółtych naklejkach, które ratują życie. Panie nauczycielki zaprezentowaly dobrze znany dziecpiom wiersz J. Tuwima pt. "Lokomotywa", ale czytały go w dość nietypowy sposób, bo w gwarze poznańskiej i śląskiej. Na twarzach dzieci niejednokrotnie pojawiał się uśmiech, a nawet głośny śmiech. Była to nauka poprzez zabawę. Spotkanie urozmaiciły filmy edukacyjne oraz zabawy.

 

Na koniec dzieci otrzymały w prezencie tematyczne książeczki edukacyjne, które mogą wykorzystać do zabawy i nauki w domu.

  

Dziękujemy z calego serca za niezwykle ciekawe i ważne dla naszego bezpieczeństwa zajęcia.

 

Jesień u ZAJĄCZKÓW

W poprzednich tygodniach Zajączki utrwalały nazwy zwierząt domowych, dowiadywały się o ich potrzebach oraz odwiedziły pobliski sklep zoologiczny.

 

  

Podczas Dnia Kundelka rozwijały umiejętności manualne, liczenia oraz  układania puzzli. Samodzielnie zrobiły karmnik dla chomika.

    

Podczas tematów dotyczących  zjawisk atmosferycznych liczyły spadające krople, wykonały różne prace plastyczne o tej tematyce.

   

Nie mogło zabraknąć też spacerów do pobliskiego lasu na poszukiwanie jesieni.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZAJĄCZKÓW

 

Zajęcia z rytmiki i języka angielskiego 

 

W minionym miesiącu dzieci z naszego przedszkola aktywnie uczestniczyły w zajęciach dodatkowych. Na zajęciach z rytmiki poznawały piosenki o jesieni, a także rozwijały poczucie rytmu dzięki instrumentom muzycznym. Starsze przedszkolaki w ramach innowacji pedagogllicznej „Zakodowane piosenki” uczyły się piosenek poprzez rysowanie symboli, dzięki czemu nauka danego utworu nie przysparzała żadnych problemów.

  

Na zajęciach z języka angielskiego poprzez gry i zabawy, dzieci poznawały słownictwo dotyczące warzyw, owoców, rodziny, zwierząt domowych, rodziny oraz ubrań. Przedszkolaki chętnie śpiewają w języku angielskim, a także uczestniczą w różnych zabawach ruchowych.

 

"Na Mazury!" - przedstawienie grupy MYSZKI [03.11.2023r.]

W piątkowe przedpołudnie zerówkowicze z MYSZEK zainaugurowali realizację naszego przedszkolnego projektu edukacyjnego "Polska regionalnie", wystawiając dla swoich Rodziców i społeczności przedszkolnej przedstawienie pt. "Na Mazury!". To właśnie od krainy mazurskich jezior rozpoczynamy poznawanie kolejnych regionów naszego kraju. 

    

W trakcie inscenizacji MYSZKI opowiedziały zebranym o twardym charakterze mazurskich kobiet oraz przedstawiły legendę o patronie Olsztyna czyli świętym Jakubie. 

  

Kto wie - może przy najbliższej okazji postanowią się przekonać o pięknie tej krainy na własne oczy, a póki co zostaje nam czekanie na kolejne regiony. Podhale, Śląsk i Kaszuby już na nas czekają...

NA RELACJĘ Z PRZEDSTAWIENIA ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

BIEDRONKI w kroplach deszczu

Koniec października i początek listopada upłynął nam w deszczowym klimacie. Dowiedzieliśmy się od jakich słów pochodzi nazwa miesiąca „listopad”, nasz słuch ćwiczyliśmy rozpoznając dźwięki charakterystyczne dla jesiennej pogody: wiatr, deszcz, grad, tornado, szelest liści.

  

Poznaliśmy zjawisko krążenia wody w przyrodzie, wiemy też czym jest skraplanie i parowanie. Podczas zabaw z kropelkami deszczu poznaliśmy cyfrę 5 oraz literę I. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Deszczowe parasole.

  

Tradycyjnie jak co roku drugiego listopada udaliśmy się też pod pomnik pomordowanych podczas II wojny światowej w Dąbrowie Chełmińskiej, aby zapalić znicz i uczcić pamięć poległych.

ZAPRASZAMY  DO NASZEGO LISTOPADOWEGO ALBUMU

 

A pamięć niech trwa...

#SzkołaPamięta!

Co roku na przełomie października i listopada w naszym przedszkolu kultywujemy pamięć o zmarłych - tych dla nas bliższych, ale i bohaterach minionych lat. Z tego właśnie powodu, w ramach akcji #SzkołaPamięta! starsze grupy naszych przedszkolaków udały się pod pomnik pomordowanych ofiar cywilnych II wojny światowej, by złożyć pod nim kwiaty oraz znicze.

  

Symboliczny płomień pamięci MYSZKI zapaliły również na pomniku w lesie, gdzie ów akt, stanowiący część Zbrodni Pomorskiej, miał w 1939r. swe miejsce. 

  

Dodatkowo dzieci stworzyły inspirowane dniem zadusznym prace tematyczne na gazetki, dzięki czemu widać, że pamięć o przeszłości jest w naszym przedszkolu wciąż żywa...

 

MYSZKI na Kontynentach Sztuki

Zerówkowicze z grupy MYSZEK dzielnie poznają elementy kultury kolejnych kontynentów. Po zapoznaniu z Australią nadszedł czas na kolejny ląd półkuli południowej, mianowicie Południową Amerykę. W czasie zajęć MYSZKI mogły zobaczyć czym różni się ta część świata od naszej, poznać tajemnice rysunków z Nazca oraz wykonać pracę inspirowaną molas - wyjątkowymi, kolorowymi, ręcznie wykonywanymi tkaninami, przedstawiającymi najczęściej święte dla tego regionu świata zwierzęta.

   

Następna w kolejności okazała się Europa. Poznawanie dziedzictwa cywilizacji europejskiej MYSZKI oparły o kulturę starożytnej Grecji. Samodzielnie wykonały własne greckie wazy i gliniane naczynia, a w ramach zajęć matematycznych "zbudowały" świątynie bogów. Tworzenie Partenonu wymagało umiejętności sprawnego posługiwania się linijką oraz określonych kompetencji matematycznych - postrzegania kształtów czy oceniania odległości.

      

Tuż przed dniem zadusznym MYSZKI przeniosły się natomiast do Ameryki Środkowej. Najpierw zapoznały się z formami celebrowania święta zmarłych w różnych kulturach świata (poznając m.in. Zaduszki Archanielskie w Bułgarii, O-Bon w Japonii, Halloween w Irlandii, Anglii i Stanach Zjednoczonych), by ostatecznie skoncentrować się na kulturze Meksyku i obchodzonym tam Dia de los Muertos. Na wzór meksykańskich ołtarzy (tzw. ofrendów) stworzyły swoje własne papierowe wycinanki oraz kolorowe ilustracje z ludzkim szkieletem w roli głównej. 

    

Przede wszystkim MYSZKI dowiedziały się jednak, że pomimo zróżnicowania pewnych zwyczajów tak w Polsce, Japonii, Bułgarii, Irlandii czy właśnie Meksyku najważniejsza jest pamięć o zmarłym i dopóki jest on obecny w naszych myślach, dopóty będzie żywy.

CAŁOŚĆ ZDJĘĆ Z PROJEKTU MYSZEK W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Co słychać u BIEDRONEK?

Ostatnie tygodnie października upłynęły „Biedronkom” na rozmowach o rodzinie, domach oraz naszych pupilach.

   

Rozmawialiśmy o członkach naszych rodzin i ich obowiązkach, dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje domów, wymienialiśmy pomieszczenia jakie mogą się w nich znajdować. Wiemy również jak prawidłowo opiekować się zwierzętami oraz czym jest schronisko. Uczestniczyliśmy w eksperymentach z mlekiem – zrobiliśmy twaróg.

  

Wspólnie wykonaliśmy sałatkę owocową, którą później zjedliśmy z apetytem.

  

Poznaliśmy nowe litery: M i E oraz cyfrę 4 przypomnieliśmy sobie również jak wygląda trójkąt. Wykonaliśmy prace plastyczne: „ Moi wspaniali” oraz „Mój pupil”.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W PAŹDZIERNIKOWYM ALBUMIE BIEDRONEK

 

PSZCZÓŁKI w terenie

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, Pszczółki zrealizowały kolejne zadanie z projektu edukacyjnego "Klasa w terenie": Obserwacja chmur - malowanie nieba w plenerze. 

   

Po zrealizowanym zadaniu był czas na szaleństwa w liściach...

  

Pięknie tak zacząć listopad...

 

Nietypowe dni WIEWIÓREK

W poniedziałek 30 października grupa "Wiewiórki" obchodziła Dzień Internetu.

Dzieci na podstawie filmów edukacyjnych dowiedziały się czym tak naprawdę jest Internet i jakie są zasady bezpiecznego korzystania z jego zasobów.

 

Stworzyły "Kodeks bezpiecznego sieciaka", dowodzący, że Wiewiórki potrafią rozpoznać niebezpieczeństwo w sieci oraz zagrożenia i korzyści płynlące z Internetu.

Dzień później tj. 31 października nasza grupa obchodziła wyjątkowe święto - tego dnia w naszej sali królowała dynia i kolor pomarańczowy!

Były więc dyniowe wyzwania z kodowania i tańce, ale największą atrakcją było przygotowanie babeczek dyniowych.

     

Wszyscy z wielką niecierpliwością czekali na efekty swojej pracy i zgodnie stwierdzili, że wyszło przepysznie!

 

Ekologiczna kapsuła czasu

W poniedziałkowy poranek 30 października dzieci z zerówek zakopały wyjątkową kapsułę czasu. Wyjątkową, albowiem nie zawarły w niej listu ani podarunku dla potomnych, ale raczej wiadomość dla siebie samych. A jakaż to będzie wiadomość? Ekologiczna, ale o jej dokładnym kształcie zerówkowicze przekonają się wiosną, kiedy odkryją zakopane jesienią... odpady.

    

Kapsuła stanowi bowiem formę eksperymentu przyrodniczego, mającego dzieciom unaocznić, co się dzieje z porzuconymi papierkami, plastikiem, szkłem czy odpadkami naturalnymi. Pierwsze hipotezy nasi zerówkowicze już postawili. Wiosną będziemy je weryfikować...

 

Dzień Dyni u JEŻYKÓW

W tym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" obchodziły Dzień Internetu oraz Dzień Dyni. Poznały zalety korzystania z Internetu oraz zasady bezpieczeństwa w Internecie. Poszerzyły swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania, poznały właściwości oraz zastosowanie dyni.

   

Brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem dyni oraz uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, wspólnie przygotowując ciasto dyniowe.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW

 

Dzień Dyni u ZAJĄCZKÓW

Na początek Dnia Dyni Zajączki dowiedziały się różnych ciekawostek o dyniach, ich odmianach oraz jakie są ich cechy charakterystyczne.

 

Dowiedziały się, że dynie są często używane do dekoracji w okresie jesieni oraz mają duże właściwości zdrowotne.  Brały udział w różnych aktywnościach plastycznych.

  

Dzień Dyni to świetna okazja, aby dzieci mogły spróbować różnych przekąsek z dynią, na przykład dyniowych muffinek, które im bardzo smakowały.

   

Były różne gry i zabawy związane z dyniami. Dzień Dyni  to była wspaniała okazja do połączenia zabawy i nauki, a jednocześnie uczczenia  uroku i piękna jesieni. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W DYNIOWYM ALBUMIE ZAJĄCZKÓW

 

Jak MOTYLE jesień witały

W październiku dzieci z grupy Motyle poszerzyły swoją wiedzę na temat darów jesieni z sadu, ogrodu i lasu. Dowiedziały się, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy.

 

Podczas zabaw sensorycznych miały okazję do wielozmysłowego poznania jesiennych skarbów. Obejrzały teatrzyk pt.,,Spór o liście".

   

Utrwaliły nazwy członków rodziny wykonując piękne portrety.

Opowiedziały o swoich domowych pupilach.

  

Namalowały jesienny bukiet wykonując zadanie z Międzynarodowego projektu edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne.

 

Podczas zajęć dobrze się bawiły poznając zabawy i piosenki o jesieni.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLI

 

Październik w grupie WIEWIÓREK

Październik w każdej grupie przyniósł moc kolorowych zajęć. Nie inaczej było u WIEWIÓREK, które odkrywały las, owoce, a po nich jesienne warzywa, które to dzieci rozpoznawały za pomocą wybranych zmysłów. Nie obyło się także beż ich degustacji.

   

Powstały piękne plastelinowe warzywka oraz... cyferki 3 - właśnie poznane przez Wiewiórki i następnie ułożone przez nie również z warzyw. Na koniec najlepszą zabawą okazały się być ziemniakowe pieczątki. 

  

18 października dzieci z grupy Wiewiórki obchodziły Dzień Poczty Polskiej i Listonosza. Z tej okazji odwiedziła nas Pani listonosz, która opowiedziała o swojej pracy, zdradzając wiele ciekawostek. Dzieci dowiedziały się, jak należy adresować listy i gdzie mogą je wysłać. Odwiedziły Urząd Pocztowy w Dąbrowie Chełmińskiej i przekazały Paniom tam pracującym samodzielnie przygotowane życzenia:)

    

Ostatni tydzień upłynął Wiewiórkom pod hasłem zdrowego odżywiania. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia. Samodzielnie stworzyły swoją piramidę i przygotowały talerze z produktami, które najbardziej im smakują. Poznały także figurę geometryczną- trójkąt.

   

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

Dzień Dyni u SÓW

W piątek przedszkolaki z grupy Sowy uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Zerówkowicze przebrani w kolor pomarańczowy spędzili Dzień Dyni na wielu zabawach.

  

Sowy poznały cykl rozwojowy dyni, odkrywały co dynia kryje w środku, a także jak smakują pestki dyni.

  

Odbyły się zawody sportowe z dynią w roli głównej, zabawy przy piosenkach „Pass the pumpkin”, „Five little pumpkins”, a na koniec zajęć dzieci pomalowały farbami małe gipsowe dynie.

    

WIĘCEJ ZDJĘĆ W DYNIOWYM ALBUMIE SÓW!

 

JEŻYKI pośród zwierząt

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach domowych.

 

Dzieci z grupy "Jeżyki" dowiedziały się, jakie potrzeby mają zwierzęta oraz dlaczego należy o nie dbać. Poznały także zawód weterynarza oraz dowiedziały się czym jest schronisko dla zwierząt.

   

Ćwiczyły również umiejętność przeliczania i segregowania. Wykonały piękne prace plastyczne.

   

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU JEŻYKÓW!

 

PSZCZÓŁKI oraz ich pupile

W czwartym tygodniu października Pszczółki dowiedziały się jakie potrzeby mają zwierzęta oraz jak należy o nie dbać i dlaczego. Poznały zawód weterynarza. Rozwijały umiejętność przeliczania i segregowania oraz dostrzegania rytmów. Dowiedziały się czym jest schronisko dla zwierząt i poznały zasady prawidłowej opieki nad zwierzętami.

   

Rozwijały słownictwo związane ze zwierzętami domowymi oraz akcesoriami niezbędnymi do opieki nad nimi. Podsumowując tydzień o zwierzętach domowych wykonały pracę plastyczną "Mój pupil".

  

W grupie Pszczółek obchodziliśmy też kolejne urodzinki. Laura skończyła 4 latka.

  

Wszystkiego najlepszego!!!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W PAŹDZIERNIKOWYM ALBUMIE PSZCZÓŁEK!

 

SOWY w Urzędzie Gminy

W czwartek 26.10.2023 zerówkowicze z grupy Sowy odwiedzili Urząd Gminy Dąbrowa Chełmińska. Przedszkolaków przywitała Pani Sekretarz, która zaprosiła dzieci do zwiedzania całego Urzędu.

  

Zerówkowicze mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można załatwić w Urzędzie. Największe wrażenie zrobił na Sowach gabinet i fotel Pana Wójta, na którym dzieci chętnie pozowały do zdjęć.

    

Na zakończenie wizyty Pani Sekretarz wręczyła małym gościom słodkie upominki. Wizyta w Urzędzie była ciekawą przygodą dla najmłodszych mieszkańców gminy Dąbrowa Chełmińska.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kochamy słyszeć

W trzecim tygodniu października panie Natalia Karczewska oraz Alicja Pastewska koordynowały ogólnopolską akcję pt."Kocham słyszeć". Zajęcia przeprowadzone zostały w trzech oddziałach zerowych naszego przedszkola.

Dzieci poznawały funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu. Zostały także zapoznane z protezami słuchowymi - aparatami i implantami słuchowymi, poznawały znaki języka migowego, ale przede wszystkim uwrażliwiły się na potrzeby osób z wadą słuchu.

     

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci co jest najlepszym dowodem na to, że przeprowadzanie tego typu akcji ma ogromny sens w naszej pracy.

 

Kolorowa jesień ZAJĄCZKÓW

Październik u Zajączków to miesiąc pełen ciekawych edukacyjnych aktywności, które pozwalają im cieszyć się piękną jesienią, rozwijać swoje umiejętności i kreatywność, a także uczyć się o zmieniającej się przyrodzie. Dzieci często korzystały z pięknej pogody i kolorowych liści, patrzyły na zmieniające się drzewa i odkrywały przyrodę.

     

Jesienne liście, owoce i warzywa dostarczają doskonałego materiału do nauki kształtów i kolorów. Dlatego liczyliśmy, układaliśmy, sortowaliśmy, grupowaliśmy oraz porównywaliśmy różne elementy. Wykonywaliśmy także różne prace o tematyce jesiennej.

    

Podczas Dnia Chleba Zajączki dowiedziały się o etapach powstawania chleba, same z niewielką pomocą  wykonały pyszne małe chlebki oraz z apetytem je zjadły.

  

W Dniu Poczty odwiedziły pobliską placówkę Poczty Polskiej, dowiedziały się o pracy listonosza oraz jak należy wysłać prawidłowo list. Dzięki uprzejmości Pań zostały obdarowane cukierkami oraz znaczkami z różnych stron świata, a także same zaprojektowały własny.

  

Październik to czas zbiorów wielu smacznych owoców i warzyw, takich jak jabłka, gruszki, śliwki czy dynie, ale nie tylko. Zajączki uczyły  się, skąd pochodzą te produkty, jak smakują i jakie są ich korzyści zdrowotne. W Dniu Owocowo-Warzywnym miały możliwość zobaczyć, dotknąć, powąchać różne owoce i warzywa.

  

Segregowały je według kolorów, pochodzenia oraz dowiedziały się o ich właściwościach zdrowotnych. Zwieńczeniem zajęć było zrobienie własnoręcznie owocowo-warzywnych szaszłyków.

  

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

W jesiennym koszyku MYSZEK rozsiadła się dynia...

Po tygodniu poświęconemu owocom kolejne dni MYSZKI przeznaczyły na utrwalanie wiadomości na temat warzyw. Obejrzały inscenizację wiersza pt. "Jesienny koszyk" Natalii Łasochy i dowiedziały się co przydarzyło się jego gościom, a następnie ćwiczyły analizę i syntezę sylabową i głoskową właśnie w oparciu o nazwy różnych warzyw.

  

W trakcie zajęć plastycznych na świeżym powietrzu zerówkowicze stworzyli swoje własne warzywne ogrody:  

   

A w czwartek ugościli w swej sali królową jesiennego stołu, czyli właśnie dynię. Dyniowe zajęcia miały na celu przede wszystkim rozwijanie kompetencji matematycznych MYSZEK w radosnej jesiennej atmosferze. Dzieci ćwiczyły umiejętność liczenia, szacowania, odkrywały różnicę między wagą a wielkością.

      

I jak tu nie kochać jesieni... ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK!

 

SOWY w warzywno - owocowym klimacie

„Na straganie w dzień targowy…” - wiersz Jana Brzechwy oraz wartości jakie z niego płyną, poznali zerówkowicze z grupy Sowy.

   

Warzywa i owoce to nieodzowny element zdrowej diety każdego człowieka. Przez ostatnie dwa tygodnie Sowy doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania warzyw i owoców rodzimych oraz zagranicznych dostępnych w naszym kraju, a także kształtowały umiejętność sporządzania prostych potraw z warzyw i owoców.

    

Podsumowaniem zajęć były owocowo-warzywne prace plastyczne.

  

Ponadto przedszkolaki poznały i bawiły się z literą „e”. Dzieci dowiedziały się, że głoska „e” jest samogłoską, szukały jej w nagłosie, śródgłosie oraz w wygłosie, a następnie utrwaliły kształt nowej litery poprzez pisanie w liniaturze.

  

Sprawność fizyczną Sowy rozwijały podczas ćwiczeń na sali gimnastycznej.

 

Jesienne rodzinki PSZCZÓŁEK

Pszczółki w kolejnym tygodniu października przedstawiały członków swojej rodziny oraz dekorowały ramkę na rodzinne zdjęcie:

Poszerzały swoją wiedzę na temat kształtów, doskonaliły umiejętność układania rytmów:

  

Dowiedziały się jakie są rodzaje domów oraz wykonały pracę plastyczną "Jesienne zwierzęta":

  

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

O czym uczyły się JEŻYKI...

W tym tygodniu rozmawialiśmy o rodzinie:

  

odwiedziliśmy Pocztę:

   

oraz dowiedzieliśmy się więcej nt. ogórka i jego właściwości.

  

ZAPRASZAMY DO NASZEGO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU!

 

BIEDRONKOWE zajęcia

W pierwszych tygodniach października Biedronki rozmawiały na temat jesieni. Klasyfikowaliśmy i segregowaliśmy owoce, smakowaliśmy wykonane przez nas koktajle owocowo – warzywne.

    

Poznaliśmy sposoby przechowywania owoców i warzyw, abyśmy mogli cieszyć się ich smakiem przez całą zimę. Dzieliliśmy nazwy wybranych owoców i warzyw na sylaby, a podczas zabawy z owocami próbowaliśmy wyodrębnić pierwszą głoskę. Poznaliśmy literę „O” oraz cyfry „1 i 2”. Wykonaliśmy pracę plastyczną „ W jesiennym koszyku” oraz kukiełki wybranych warzyw, które wykorzystaliśmy podczas inscenizacji wiersza „ W jesiennym ogrodzie”.

   

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach, ich zwyczajach oraz przygotowaniach do zimy. Podczas zagadek dźwiękowych rozpoznawaliśmy leśnych mieszkańców na podstawie odgłosów jakie wydają. Poznaliśmy literę „A” oraz cyfrę „3”.

    

Wykonaliśmy pracę plastyczną „Jesienne zwierzęta”.

 

JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ZAJĘĆ BIEDRONEK W NOWYM ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Owocowe ucztowanie MYSZEK

Miniony tydzień mógłby śmiało upłynąć MYSZKOM pod hasłem wielkiej uczty, albowiem przy okazji realizowania bloku tematycznego o owocach i przygotowywanych z nich na zimę przetworach, trzeba się było z nimi zapoznać nie tylko teoretycznie, ale i w praktyce ;)

MYSZKI urządziły więc najpierw w swojej sali małą spiżarnię, a później... wyjadały z niej zapasy. Cóż - wszak pierwsze chłodniejsze dni już za nami ;)

    

Zerówkowicze na zajęciach uczyli się jak i po co przygotowuje się przetwory, trenowali zdolności grafomotoryczne, poznali literę A jak arbuz, ćwiczyli swój słuch fonemowy i fonematyczny, bawiąc się z głoskami i rymami.

    

W ramach zajęć matematycznych utrwalały znajomość właściwości kwadratu. Budowały własne kwadraty z darów Froebla, a dzięki robotowi INDI przeniosły się do kwadratowego sadu, by zebrać rosnące w nim owoce. Programowanie ruchu nowego robota przyniosło MYSZKOM wieeelką porcję radości. 

     

Dorównać mogło jej tylko kosztowanie dżemów i konfitur przyniesionych przez dzieci. W czarodziejski sposób okazało się, że nawet ci, którzy zarzekali się, że nie lubią dżemu, z waflem kukurydzianym, grzanką (a jakże - kwadratową!) czy we własnoręcznie przygotowanym rogaliku, uznali go za przysmak pierwszej klasy.

       

I co tu dużo kryć --> 10 słoiczków już z MYSZKOWEJ spiżarni zniknęło, ale nic to. W końcu nadchodzi czas na... warzywa ;)

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ MYSZEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co słychać u JEŻYKÓW

W tym tygodniu dzieci m.in. dowiedziały się, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy:

 

ćwiczyły przeliczanie elementów oraz wykonały prace plastyczne:

     

 

PSZCZÓŁKI wiedzą jak zwierzęta przygotowują się do zimy

Pszczółki w tym tygodniu dowiadywały się w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Przyporządkowywały przedmioty do odpowiednich szarf według ustalonej reguły, ćwiczyły umiejętność rzutu i celowania, brały udział w ćwiczeniach gimnastycznych i rozwiązywały zagadki o zwierzętach.

   

W grupie Pszczółek po raz pierwszy odbyły się też urodzinki! Mikołaj skończył 3 latka. Życzymy Ci duuuużo zdrówka!

  

Więcej zdjęć znajdziecie w albumie PAŹDZIERNIKOWE ZAJĘCIA PSZCZÓŁEK

 

Jak WIEWIÓRKI Światowy Dzień Fair Play z Kotem Amadeuszem świętowały

W ramach projektu "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji" - dzieci z grupy WIEWIÓREK dowiedziały się, co to znaczy Fair Play jako idea czystej i uczciwej rywalizacji - nadrzędnej wartości w sporcie i życiu codziennym. W grze, w której same ustaliły zasady, miały okazję doznać także porażki oraz zwycięstwa.

  

Rozmawialiśmy o emocjach towarzyszących wygranej i przegranej oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. Wiewiórki wysunęły bardzo cenną lekcję: najważniejsza jest wspólna, dobra zabawa :)

 

SOWY w Londynie, bo angielski... jest fun-tastyczny

W ramach projektu „Angielski jest fun-tastyczny” przedszkolaki z grupy Sowy zapoznały się z mapą kraju oraz brytyjskimi symbolami narodowymi. Zerówkowicze „odbyli podróż samolotem” do Londynu i poznali najbardziej charakterystyczne zabytki stolicy.

  

Przedszkolaki zilustrowały ruchem piosenkę o czerwonym autobusie, świetnie się bawiły do rymowanki „London bridge is falling down” i odwiedziły króla Karola III w Buckingham Palace.

   

Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały jeden z symboli państwowych Wielkiej Brytanii – flagę popularnie zwaną Union Jack.

  

 

Eksperymenty z Panem Bartkiem

 

Gazy i ogień, ogień i gazy, a może ogień gazowy? -> no cóż: na zajęciach naukowych z panem Bartoszem Pałuckim było jedno, drugie, trzecie i do tego masa pozytywnej energii :)

 

W poniedziałek i wtorek wszystkie nasze grupy - poczynając od starszaków aż na maluszkach kończąc, miały możliwość wzięcia udziału w pierwszych z kolejnego cyklu zajęć popularyzujących wiadomości ze świata fizyki, chemii i szeroko pojętej nauki. Czy da się to zrobić w grupach dzieci 3-6-letnich? Ależ oczywiście! A do tego ile frajdy w tym wieku przynosi nauka -> spójrzcie tylko sami!

      

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Charytatywna zbiórka kasztanów

Szanowni Państwo,

z całego serca prosimy o włączenie się w akcję zbiórki kasztanów dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną mieszkańca gminy Unisław.

Pomoc nic nie kosztuje, a może uratować życie!

Szczegóły na plakacie.

Magdalena Mikulska i Monika Beker

 

MYSZKI wśród leśnych zwierząt

Zerówkowicze z grupy MYSZEK kontynuują jesienną tematykę na zajęciach.

W minionych dniach skoncentrowały się przede wszystkim na lesie i jego mieszkańcach oraz ich przygotowaniach do coraz zimniejszych dni. Wraz z wiewiórkami przeliczały zapasy, poznały też literę O jak orzeszki, którymi to karmiły nie tylko wiewióreczki na swoich pracach, ale i własne brzuszki ;)

   

Z liskami z literkowego lasu dzieci utrwalały pisownię znanych sobie literek i cyfr, które dodatkowo pozwoliły im odkodować ukryte na macie jesienne drzewo.

   

Jak przystało na starszaków MYSZKI duuużo pracowały w książkach, ale w ramach realizowanych w grupie projektów uczyły się też m.in. które barwy są ciepłe, a które zimne i z czego... słynie Australia. Było pracowicie i twórczo jak zwykle :)

    

 

Zdrowo i owocowo u PSZCZÓŁEK

W pierwszym tygodniu października "Pszczółki" utrwalały informacje o owocach i warzywach.

    

Poznawały owoce i warzywa za pomocą zmysłów, doskonaliły umiejętność przeliczania, porównywały liczebność zbiorów. Pod koniec tygodnia dzieci zapoznały się z przetworami z warzyw i owoców, posmakowały sok owocowo - warzywny dostarczając sobie tym samym witaminki na odporność . 

  

Podsumowując tydzień o owocach i warzywach wybrały się także do sklepu warzywnego, aby zapoznać się z miejscem, w którym można kupić owoce i warzywa.

  

Po wizycie wykonały pracę plastyczną "Jesienny koszyk".

 

Początek października w JEŻYKACH

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" rozmawiały o jesiennych owocach i warzywach m.in. utrwalały informacje o owocach, utrwalały wygląd i nazwy warzyw, rozwiązywały zagadki o warzywach, rozpoznawały przetwory z warzyw i owoców oraz doskonaliły umiejętność przeliczania.

  

Wykonały również piękne prace plastyczne.

  

Obchodziliśmy także w naszej grupie Światowy Dzień Zwierząt. Celem było uwrażliwienie na los zwierząt oraz kształtowanie pozytywnej postawy wobec nich.

  

ZAPRASZAMY DO NOWEGO ALBUMU JEŻYKÓW!

 

Jesiennie u SÓW

 

Podczas zabaw w minionym tygodniu Sowy poszerzyły wiedzę na temat przyrody, wyruszyły do lasu na poszukiwanie jesiennych skarbów, które to nazywały także w języku angielskim.

     

Poza tym przedszkolaki rozwijały wyobraźnię, wrażliwość i uważność. Podczas dotykania i układania kasztanów zerówkowicze stymulowali zmysł dotyku i rozwijali motorykę małą. Dary Pani Jesieni pozwoliły Sowom stworzyć jesienną ścieżkę sensoryczną, która to ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą i stymuluje receptory.

    

Kreatywność i sprawność manualną dzieci rozwijały malując jesienne drzewo oraz tworząc jesienną mandalę.

 

Ponadto jesienne skarby mają charakterystyczny zapach…zapach lasu, który oddziaływał na dziecięcy zmysł węchu.

 

Wrzesień u MOTYLI

We wrześniu dzieci z grupy Motyle wspominały wakacje. Zwiedziły przedszkolne sale i zakamarki. Utrwaliły nazwy grup wykonując wspólną makietę.

  

Rozmawiały o swoich, zainteresowaniach, uczuciach i dowiedziały się, jak być bezpiecznym na drodze oraz utrwaliły numery alarmowe.

   

Motyle powitały jesień. obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

   

 

Wspominki z wrześniowych zajęć j. angielskiego i rytmiki

We wrześniu dzieci w naszym przedszkolu zaczęły swoją przygodę z j. angielskim od nauki przedstawiania się oraz śpiewania piosenek. Podczas różnych zabaw ruchowych i dydaktycznych poznały nazwy kolorów oraz części ciała.

     

Zajęcia rytmiczne były okazją do rozwijania swoich umiejętności wokalnych oraz rozwijania poczucia rytmu. Dzieci z radością uczestniczyły w różnych aktywnościach muzycznych.

  

 

Wrzesień u BIEDRONEK

W pierwszych dniach września dzieliliśmy się swoimi wspomnieniami z wakacji, zapoznaliśmy się z nowymi koleżankami oraz paniami. W naszej nowej sali zorganizowaliśmy kąciki tematyczne, stworzyliśmy nowy Kodeks naszej grupy oraz przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogródku przedszkolnym.

   

W drugim tygodniu nowego roku szkolnego utrwalaliśmy sobie części ciała, rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest inny. Rozwijaliśmy swój słuch dzieląc nasze imiona na sylaby oraz próbowaliśmy wyodrębnić pierwszą głoskę naszego imienia. Dowiedzieliśmy się również jakie zmysły pomagają nam poznawać otaczający nas świat.

   

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i pierwszej pomocy. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda koło, wykonaliśmy pracę plastyczną „Znaki drogowe”. W ostatnim tygodniu września wybraliśmy się natomiast na spacer do lasu, aby poszukać śladów Pani Jesieni.

  

Podczas spaceru obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę, utrwalaliśmy sobie nazwy drzew i ich owoców oraz zbieraliśmy jesienne skarby. Dowiedzieliśmy się jakie grzyby są jadalne, a jakie trujące. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Jesienna Garderoba”.

 

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU BIEDRONEK

 

MYSZKI w jesiennym wydaniu

Podobnie jak pozostałe grupy, tak i MYSZKI w minionym tygodniu realizowały pierwsze jesienne zajęcia. Dzieci stworzyły plastyczne portrety Pani Jesieni oraz krajobrazy magicznego kolorowego lasu, do którego oczywiście nie omieszkały w ramach kolejnego spaceru zajrzeć.

    

Zgromadzone w kąciku przyrodniczym skarby jesieni wykorzystywały w zabawach matematycznych, ale nie zapomniały również o rozwijaniu percepcji wzrokowej, swoich umiejętności grafomotorycznych oraz zwykłym czasie na zabawę:

    

W czwartek 28 września MYSZKI obchodziły ponadto Dzień Jabłka. Dowiedziały się jak wygląda cykl rozwojowy jabłoni oraz budowa jabłka, wykonały jabłuszkowe zadania, wzięły udział w zabawach ruchowych z jabłkiem w roli głównej.

      

Pałaszowały też przyniesione do sali owoce  oraz przetwory z jabłek, dzięki czemu z całą pewnością zamienią się w okazy zdrowia ;)

  

PEŁNA FOTORELACJA Z ZAJĘĆ W JESIENNYM ALBUMIE MYSZEK

 

WIEWIÓRKI witają jesień

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Wiewiórki" przywitały najbardziej kolorową porę roku, czyli jesień...

 

Utrwalały nazwy darów jesieni i poszukiwały ich w lesie.

 

Kodowały drogę do grzybków, stworzyły piękny krzak pomidora i ogórka, pełne owoców w ramach projektu "Witaminki"

 

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

Dzień Chłopaka

Jacy są nasi chłopcy? Oczywiście najlepsi na świecie, dlatego choć Dzień Chłopaka przypada w tym roku w sobotę, w naszym przedszkolu postanowiliśmy udowodnić im już w piątek 29 września, że są naszymi prawdziwymi bohaterami.

    

W SOWACH i MYSZKACH chłopcy dostali tego dnia dzięki uprzejmości druhów z OSP Dąbrowa Chełmińska możliwość zostania strażakiem:

     

a WIEWIÓRKI mogły nawet zamienić się w Spidermana:

  

W grupach młodszych na każdym kroku dziewczęta i panie starały się umilić im dzień. Nie zabrakło wspólnych zabaw, słodkości, czasu na pizzę i seans filmowy oraz prezentów.

    

Życzymy chłopcom, by każdy dzień był dla nich równie wspaniały!

A JEDNOSTCE OSP DĄBROWA CHEŁMIŃSKA SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

ZA CIEPŁE PRZYJĘCIE I WSPANIAŁE ZAJĘCIA!

WAM RÓWNIEŻ DRODZY DRUHOWIE ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJ NAJ!

 

JEŻYKI witają Panią Jesień

W tym tygodniu dzieci z grupy JEŻYKI poznały oznaki i dary jesieni oraz samą Panią Jesień, która przyszła do ich sali ;)

 

Dzieci przeliczały elementy, obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie, wykonały pracę plastyczną z użyciem kolorowych liści.

      

Wkrótce jesień rozgości się w sali naszych JEŻYKÓW jeszcze bardziej!

 

Gdy jesień zawita do PSZCZÓŁEK

 

W tym tygodniu dzieci z grupy "Pszczółki" poznały oznaki jesieni. Układały rytmy z kasztanów, żołędzi i szyszek. Wielozmysłowo poznały wybrane dary jesieni. Dowiedziały się, które grzyby są jadalne, a które trujące. Wzięły udział w zabawie rozwijającej analizę i syntezę wzrokową, układając jesienne ludziki z 3 części, a codzienną radość czerpały z ćwiczeń gimnastycznych.

    

Pszczółki zrealizowały również zadanie z projektu edukacyjnego "Klasa w terenie" czyli plastyka w terenie, tworzenie prac z darów natury.

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ WE WRZEŚNIOWYM ALBUMIE PSZCZÓŁEK

 

Bezpieczni w drodze do przedszkola...

- spotkanie z policjantami [27.09.2023r.]

Po tygodniu, w którym większość z naszych grup podejmowała tematykę ruchu drogowego, nadszedł czas na podsumowanie zdobytych wiadomości. A z kim najlepiej to zrobić? Oczywiście ze znawcami tematu, w któych roli wystąpili u nas funkcjonariusze Komendy Policji w Bydgoszczy z Komisariatu w Fordonie.

   

Panie i panowie policjanci sprawdzili wiedzę naszych dzieci z zakresu bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu publicznym, umożliwili obejrzenie wnętrza radiowozu oraz zabawy na boisku z wykorzystaniem modeli pojazdów z miasteczka ruchu drogowego. 

      

A że wiedzę nasze przedszkolaki posiadają niemałą to zasłużyły na pochwały i nikogo nie trzeba było przywoływać do porządku. Noooo, prawie nikogo ;)

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONKI i MOTYLKI z wycieczką w Krainie Dolnej Wisły [25.09.2023r.]

 

25 września dzieci z grup Biedronki i Motylki wybrały się na wycieczkę do Krainy Dolnej Wisły pod Dobrczem. Spotkalismy się z niesamowitymi mieszkańcami gospodarstwa- zwierzętami: alpakami, owcami walliserskimi, poznaliśmy największego na świecie osła Poitou, kozy, króliki i wiele innych...

   

Zanim przeszliśmy do kolejnego punktu spotkania zrobiliśmy sobie krótką przerwę na małą przekąskę, a następnie wykonaliśmy pracę plastyczną "Owieczkę" wykorzystując prawdziwe owcze runo.

 

  

Był to dla nas miło spędzony dzień na łonie natury.

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z WYCIECZKI ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

WIEWIÓRKI bezpieczne na drodze

Podobnie jak inne grupy tak i Wiewiórki w minionym tygodniu rozmawiały o bezpieczeństwie na drodze. Przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, wskazywały do czego potrzebne nam są znaki drogowe i same tworzyły oznakowanie miasta.

  

Na koniec dostały od wychowawcy odblaski, by być bezpiecznymi na drogach także po zmroku.

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

JEŻYKI wiedzą jak być bezpiecznymi

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy JEŻYKI zapoznały się z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych; rozwijały umiejętność rozpoznawania koła wśród innych figur; poznały zasady układania rytmów oraz dowiedziały się, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy.

     

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDĄ PAŃSTWO WE WRZEŚNIOWYM ALBUMIE JEŻYKÓW!

 

Obchody Dnia Przedszkolaka

Ustanowiony przez Rzecznika Praw Dziecka Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka co roku we wrześniu jest cudowną okazją do świętowania. Nie inaczej mogło być u nas i w tym tygodniu. W środę słodkościami dzieci obdarowała dyrekcja, natomiast główne obchody tego wyjątkowego święta odbyły się w piątek, kiedy na dzieci czekała moc zabaw, uśmiechów i słodkości.

  

Podczas gdy grupy młodsze bawiły się w swych salach, starszacy integrowali się poprzez zabawy sportowe na świeżym powietrzu:

    

Dodatkową atrakcją była zabawa poprowadzona przez Grupę Teatralną MAGMOWCY. Jak co roku wspólnymi tańcami na płycie boiska z przytupem otworzyliśmy nowy przedszkolny rok.

    

A jeśli dołożymy do tego możliwość kosztowania nieco większej niż zazwyczaj ilości słodyczy i owoców to wychodzi nam przepis na prawdziwie udany dzień.

  

I takich właśnie pięknych, słonecznych dni życzymy naszym przedszkolakom. Kochamy Was!heart

ZAPRASZAMY NA PEŁNĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ DO ALBUMÓW W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Innowacyjnie na zajęciach rewalidacji

 

Na zajęciach rewalidacyjnych prowadzonych przez p. Magdalenę Mikulską dzieci realizują innowację pedagogiczno-metodyczną pod nazwą "Spółgłoski do przytulania". Uczą się liter angażując poszczególne zmysły. We wrześniu dzieci miały okazję poznać literę P jak pachnie bawiąc się w perfumiarza i tworząc pachnące karty pracy. Multisensoryczne podejście do nauki liter pozwala naszym dzieciom świetnie się bawić i jednocześnie utrwalać zapis graficzny poznanych liter.

 

MYSZKI bezpieczne na drodze

 

W minionym tygodniu grupa MYSZEK realizowała blok tematyczny poświęcony bezpieczeństwu na drodze, łącząc wspomnianą tematykę przede wszystkim z kształtowaniem umiejętności matematycznych w zakresie rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych oraz kodowania: odczytywania koordynatów oraz programowania ruchu, co wcale nie okazało się tak proste, jak by się mogło wydawać. 

    

MYSZKI doskonaliły także umiejętność dodawania oraz czytania symboli - tych wyrażonych w formie oczek na kostce do gry, ale i tych na znakach drogowych, których podczas spacerów pilnie wypatrywały.

    

Z pełnym przekonaniem możemy więc powiedzieć, że MYSZKI zasady ruchu drogowego znają i o bezpieczeństwo swoje dbają :)

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK

 

WIEWIÓRKI i SOWY na wycieczce w BabaLudzie [21.09.2023r.]

W miniony czwartek zerówkowicze odwiedzili zagrodę edukacyjną Babaluda w Parowie Falęckiej, gdzie poznali charakterystykę gospodarstwa wiejskiego.

Zobaczyli tam m.in. prawdziwe wiejskie obejście z zagrodą dla owiec pomorskich, kury czubatki, alpakę, kucyki oraz piękne kozy rasy barwnej uszlachetnionej. Na terenie gospodarstwa nie brak było również świnki, kotów i psów, jak na prawdziwą wieś przystało. Wszystkie zwierzęta, łącznie z kilkunastoma kurkami mają swoje imiona i traktowane są jak członkowie dużej zwierzęcej rodziny.

    

Przedszkolaki poznały wygląd i zastosowanie starych narzędzi rolniczych, używanych niegdyś do uprawy ziemniaków oraz innych roślin okopowych. Dzieci uczestniczyły w wykopkach ziemniaków, poznały walory zdrowotne kiszonej kapusty oraz mogły spróbować swoich sił w jej kiszeniu.

 

Atrakcją dla przedszkolaków był „wiejski tor przeszkód”.

  

Nie zabrakło również wspólnego biesiadowania przy malinowej ciepłej herbacie oraz pysznych plackach ziemniaczanych.

 

Długo będziemy wspominać tę wycieczkę!

ZAPRASZAMY NA PEŁNĄ RELACJĘ Z WYJAZDU DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Zerówki w Dziecięcym Dyskusyjnym Klubie Książki

Skoro rozpoczął się wrzesień to zaczęły się również nasze organizowane rok w rok dla dzieci z grup "0" spotkania Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej.

 

W środę 20 września nasi zerówkowicze z grup Wiewiórki, Sowy i Myszki mieli możliwość wysłuchania książki pt. "Agatka na tropach jesieni", a po niej udziału w dyskusji właśnie na temat jesieni - jej zwiastunów i symboli, które jak się okazuje nasi przedszkolacy bardzo dobrze znają.

  

A za miesiąc porozmawiają - oczywiście w oparciu o lekturę, o zwierzętach.

 

Wrześniowe dni PSZCZÓŁEK

W tym tygodniu Pszczółki zapoznały się z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz kolorami świateł na sygnalizatorze świetlnym.

 

Poznały zasady układania rytmów oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat kształtów.

 

Pszczółki również zapoznały się z numerami alarmowymi, pojazdami specjalistycznymi oraz dowiedziały się jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Nie zabrakło codziennych ćwiczeń gimnastycznych i doznań sensorycznych podczas zabawy plastycznej "Pierwsza pomoc".

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Kropki [15.09.2023r.]

W Dniu Kropki większość z nas nawet ubrania miała w kropeczki, ale co jeśli wcale nie o kropki w tym dniu chodzi? Owa "Kropka" z książki Petera H. Reynoldsa jest bowiem tylko symbolem talentów, które drzemią w każdym z nas.

W książkowej opowieści przekonała się o tym myśląca, że nie potrafi malować, Vashti. I często tak się zdarza, że nie tylko dzieci, ale i my dorośli mówimy: to nie dla mnie, nie umiem - jeszcze zanim czegoś spróbujemy. A gdyby tak jak Vashti zrobić pierwszy krok? Bo od kropki czasem naprawdę wszystko się zaczyna...

  

W naszym przedszkolu przede wszystkim od kropki zaczęła się świetna zabawa. Były i zabawy ruchowe z kropką i zadania logiczne oraz eksperymenty, które wraz z kropką musieli wykonywać starszacy.

       

Było kropkowe muzykowanie i oczywiście kropeczkowa twórczość plastyczna. Wreszcie były też kropkowe przysmaki oraz lektury z kropkami i opowieścią o Vashti w roli głównej.

    

A jakie talenty odkryją w sobie nasze dzieci? --> czas pokaże!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co po wakacjach słychać u WIEWIÓREK?

W ubiegłym tygodniu Wiewiórki wróciły wspomnieniami do pięknych, wakacyjnych chwil. Tworzyły wspaniałe pudełka na wakacyjne pamiątki, obserwowały bursztyny.

   

Najwięcej frajdy sprawiły zabawy z kodowaniem - dzieci nie mogły się doczekać, jaki obrazek się ukaże, a okazała się nim być łopatka do piasku.

 

W wolnych chwilach dzieci korzystały z pięknej pogody i ćwiczyły na świeżym powietrzu. Na sam koniec każdy stworzył swoją własną wakacyjną pocztówkę.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

JEŻYKI poznają samych siebie

W minionym tygodniu dzieci z grupy Jeżyki poznały nazwy części ciała, wskazywały je u siebie i rówieśników przełamując barierę dotyku. Rozwijały orientację przestrzenną oraz odczuwały świat poprzez zmysły.

   

Poznały także podstawowe emocje i próbowały określić swój nastrój.

 

Obchodziły również Dzień Kropki uczestnicząc w zabawach muzyczno- ruchowych oraz plastycznych.

  

Dowiedziały się także, że ważna jest wiara w siebie oraz że każdy posiada jakieś talenty.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w powakacyjnych klimatach

W minionym tygodniu MYSZKI wracały wspomnieniami do swoich wakacyjnych destynacji i co ciekawe - zdecydowana większość spędziła letnie dni nad morzem, bądź innymi zbiornikami wodnymi.

  

I choć w trakcie zajęć utrwalaliśmy też m.in. nazwy i obiekty charakterystyczne dla wybranych polskich miast, to w znaczącej mierze pozostaliśmy jednak w tematyce morskiej.

  

Takim oto sposobem dowiedzieliśmy się jak powstają bursztyny, ćwiczyliśmy percepcję wzrokową podczas układania rytmów, tworzyliśmy prace plastyczne poświęcone morskim krajobrazom oraz wprawialiśmy się do czytania poprzez ćwiczenia na pasie wybrzeża...ups - torze sensorycznym.

  

Ojjj wróciłoby się do tych chwil nie tylko myślami ;)

 

Pierwsze tygodnie SÓWEK w przedszkolu

 

Przedszkolaki z grupy Sowy wiedzą, że należy dbać o swoje bezpieczeństwo. W minionym tygodniu zdobywały wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym poprzez spacery na skrzyżowanie, działalność plastyczną oraz zabawy tematyczne.

  

Znalazł się także czas na rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu. Tu również pamiętaliśmy o naszym bezpieczeństwie podczas korzystania z urządzeń i sprzętów terenowych.

  

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Sowy omówiły zasady funkcjonowania zarówno w sali przedszkolnej jak i poza nią.

   

W pierwszym tygodniu dzieci nawiązały nowe znajomości oraz brały udział w integracyjnych zabawach grupowych.

  

Ciekawe co nowego przyniesie naszym przedszkolakom kolejny tydzień w przedszkolu?Zapraszamy do sprawdzania na stronie i w albumach zdjęciowych na stronie głównej!

 

Przedszkole projektów pełne

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku szkolnym, w naszym przedszkolu realizować będziemy liczne projekty edukacyjne - począwszy od tych wewnątrzprzedszkolnych po międzynarodowe. A oto kilka z nich:

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE WIEWIÓRKI

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE MYSZKI

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE MOTYLE

Z pewnością będzie się u nas wiele działo!

 

Pierwszy tydzień JEŻYKÓW

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Jeżyki" poznały swoje koleżanki i kolegów. Otrzymały znaczki rozpoznawcze. Zapoznały się z pomieszczeniami przedszkolnymi oraz kącikami zainteresowań. Były na pierwszym wspólnym spacerze oraz bawiły się na placu zabaw.

   

Z całą pewnością dla naszych 3-4-latków to będzie wspaniały przedszkolny rok!

 

MYSZKI witają zerówkę

Dzieci z grupy MYSZKI właśnie rozpoczęły swój czwarty (a niektóre, które dołączyły do nas jako 2,5-latki, już piąty!) rok w przedszkolu. Teraz są już prawowitymi zerówkowiczami, a bycie starszakiem tak wiele przecież znaczy!

  

W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego nie musiały poznawać swoich imion ani pomieszczeń czy zasad panujących w przedszkolu, bo te przecież znają doskonale, ale nie znaczy to, że skupiły się jedynie na zabawie. Wręcz przeciwnie. Podczas zajęć MYSZKI skoncentrowały swą uwagę na wartościach, które powinny liczyć się w życiu każdego z nas: prawdzie, szacunku, dobru i pięknie.

  

Dużo na ten temat rozmawiały (w oparciu o wybrane książki oraz wykonywane zadania: krzyżówki, kodowanki), wykonywały też prace plastyczne inspirowane "Art Workshop for Children" Herve'a Tulleta, inaugurując tym samym czwarty rok w projekcie "Zabawa Sztuką".

  

Wspomniane powyżej wartości wprowadzały w życie podczas wspólnych zajęć i zabaw - tak w sali, na placu zabaw, czy lesie, do którego również po wakacyjnej przerwie zawitały. Ścieżki już zarosły, pośród mchów pojawiły się grzyby - jest pięknie i MYSZKI to piękno potrafią docenić!

   

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO TYGODNIA MYSZEK W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ! 

 

Przedszkole pośród kwiatów

W ramach prowadzonego w przedszkolu projektu edukacyjnego "Zielono mi" nasze przedszkolaki po raz kolejny posadziły w swym otoczeniu rośliny.

   

Wrzosy, jeżówki czy żurawki znów kwitną przydając przedszkolnej przestrzeni nowych jesiennych barw!

 

Zebrania z Rodzicami

Drodzy Rodzice, zapraszamy na zebrania organizacyjne w dniu 31 sierpnia 2023r.

wg następującego harmonogramu:

BUDYNEK PRZY SZKOLE:

15:30 gr. 3latki (mgr Angelika Dembek)

BUDYNEK GŁÓWNY:

15:45 gr. 4latki (mgr Teresa Pokora)

16:00 gr. 3/4latki (mgr Marzena Beszczyńska)

PAWILON:

16:15 gr. 4/5 latki (mgr Lewicka)

16:30 gr. 5latki (mgr Anna Olech)

16:30 gr.0 (mgr Magdalena Kubacka)

16:45 gr.0 (mgr Monika Beker)

17:00 gr.0 (mgr Anna Sabiniarz - Kowalska)

 

Serdecznie zapraszamy!

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu mamy!

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa