Menu

Przedszkole

Rok szkolny 2020/2021

 

Zakończenie roku przedszkolnego 2020/2021

Stało się... Nie wiemy jak, nie wiemy kiedy, ale rok przedszkolny 2020/2021 dobiegł w miniony piątek końca. Jaki był ten rok? Z pewnością pełen wyzwań, związanych z pandemią, ale również pozytywnych zmian, dzięki którym nasza placówka zmieniła się nie poznania. Nowe kolory budynku i przedszkolnych sal, naklejki na oknach, warzywa w ogrodzie. Był to rok projektów edukacyjnych i rozwoju naszych nauczycieli. Najważniejsze jednak, że był to rok pełen radości Państwa, ale przecież i NASZYCH dzieci. 

Wspólna nauka dobiegła końca. Część dzieci opuściła już nasze przedszkolne mury, część będzie nam jeszcze przez kilka tygodni towarzyszyć, a inne wrócą dopiero we wrześniu.

Wszystkim Wam jednak Kochani życzymy, byście odpoczęli i mieli sposobność spędzenia wakacji w taki sposób, jaki tylko sobie wymarzycie. Dużo radości, słońca nad głową oraz bezpiecznego, ale i beztroskiego wypoczynku życzy

Dyrekcja i Załoga Przedszkola Publicznego w Dąbrowie Chełmińskiej

 

ZAŚ NA PEŁNĄ RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI ZAKOŃCZENIA ROKU

ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ DO ALBUMÓW POSZCZEGÓLNYCH GRUP WIEKOWYCH.

 

Pasowanie na przedszkolaka dzieci z grupy MYSZKI

Podczas gdy nasze najstarsze grupy żegnały się z przedszkolem, maluchy z grupy MYSZEK także obchodziły swój niezwykle ważny dzień. 24 czerwca 2021r. zostały uroczyście pasowane na przedszkolaka.

 

Najpierw dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, a następnie złożyły przed rodzicami, Dyrekcją oraz oczywiście swoimi paniami przysięgę, że w dalszym ciągu będą ze sobą dzielnie i pięknie współpracować - tak podczas aktywności edukacyjnych, jak i w zabawie. 

  

    

W momencie pasowania przez Pana Dyrektora wszystkim zebranym udzieliła się powaga tej chwili, ale już po niej salę wypełniła radość, zwłaszcza na widok okolicznościowych upominków, które w nagrodę za swoje całoroczne starania nasze pełnoprawne już przedszkolaki, musiały przecież otrzymać.

  

I tego właśnie Wam kochane MYSZKI życzymy, aby ta radość towarzyszyła Wam przez wszystkie kolejne lata przedszkolnej edukacji! 

Państwa zaś zapraszamy do albumu PASOWANIE MYSZEK NA PRZEDSZKOLAKA!

 

Ażeby dokądś dojść, trzeba wyruszyć w drogę...

UROCZYSTE POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA PRZEZ MRÓWKI I MOTYLKI

W życiu dzieci z grup "0" - MRÓWEK i MOTYLKÓW czwartek 24 czerwca zapisze się już na zawsze. Tego dnia nasi zerówkowicze uroczyście pożegnali się z przedszkolem. Część z nich uczęszczała do naszego przedszkola od czterech już lat. Część dołączyła później, ostatnie dzieci rok temu. Niezależnie jednak od tego, ile czasu tu spędzili, dla nich, a zarazem dla nas wszystkich był to wyjątkowy okres. Czas wspólnych spotkań, wytężonej pracy, ale i szalonej zabawy. Wspólnie dzielonych radości oraz małych smuteczków, które w otoczeniu przyjaciół rozpływały się niczym we mgle. Był to czas pierwszych sukcesów, ale i wątpliwości, jak dzieci poradzą sobie w szkole. Dziś wiemy, że poradzą sobie na pewno!

  

 

 

  

W trakcie pożegnalnej uroczystości każde z dzieci otrzymało dyplom i gratulacje - tak z rąk wychowawców, dyrekcji, jak i rodziców, którym również należą się podziękowania za trud włożony w edukację swych pociech.

Wraz z nastaniem wakacji życzymy Wam dzieci, by ta droga, którą właśnie zaczynacie podążać prowadziła Was do samych sukcesów w szkole. Jesteśmy z Was dumne!

Wasze Panie

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z UROCZYSTOŚCI

DO ALBUMÓW MOTYLKÓW I MRÓWEK

 

Aktywne lato SÓWEK

W ostatnich tygodniach Sówki wybrały się do świata pszczół. Poznaliśmy cykl rozwojowy pszczół, odwiedziliśmy pszczelą ścieżkę na terenie szkoły, gdzie dowiedzieliśmy się na czym polega praca pszczelarza oraz po co hodujemy pszczoły. Oprócz tego wykonaliśmy "pszczele sudoku"oraz karty matematyczne z pszczółkami utrwalając przeliczanie w zakresie 10.

  

W ostatnim tygodniu zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego Emocja. Każda Sówka otrzymała dyplom ukończenia każdego z V modułów.

Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy dotyczące bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji oraz wakacyjnych planów naszych Sówek.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedszkolaków śniadanie na trawie

  

Na dzień 18 czerwca przypadł w tym roku szkolnym Dzień Pustej Klasy. W szkołach jest to okazja, by odejść od ławek i edukację kontynuować na świeżym powietrzu, by zachęcać dzieci do szerszego spojrzenia na nauczanie i odejść od przysłowiowego ślęczenia nad książką, a uczyć się świata poprzez jego baczną obserwację. W naszym przedszkolu tego dnia postanowiliśmy również spotkać się razem na świeżym powietrzu i wspólnie spożyć przedszkolne śniadanko.

 

 

 

Po krótkich porannych zabawach ruchowych, kanapki zjedzone na kocach rozłożonych w cieniu drzew, smakowały wprost wybornie! 

Przy okazji tego, że byliśmy wszyscy razem Pani Dyrektor Żaneta Ziemba zainicjowała pogadankę o bezpieczeństwie w trakcie zbliżających się wakacji. Utrzymujące się upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, przez co przypomnieliśmy sobie jak ważna jest odpowiednia ochrona głowy i skóry oraz picie dużej ilości wody. Utrwaliliśmy zasady bezpiecznego zachowania się w czasie wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, by po wakacjach móc wrócić do przedszkola całymi i zdrowymi!

Zapraszamy do albumu PRZEDSZKOLNE ŚNIADANIE NA TRAWIE!

 

Gdy u MYSZEK lato za pasem...

 

Lato, a wraz z nim wakacje zbliżają się do nas w zastraszającym tempie. Coraz cieplejsze dni skutecznie zachęcają do korzystania z możliwości zabawy, ale i nauki na świeżym powietrzu, które to stały się udziałem również naszych maluchów z MYSZEK. W ostatnich tygodniach w grupie dominowały zabawy plastyczne, integracyjne i ruchowe. Dzieci ćwiczyły poczucie równowagi stąpając po linie z piłeczką na łyżce, zaś koordynację ruchową w trakcie zabaw bieżnych, z elementem czworakowania i czołgania oraz skocznych, do których wykorzystały m.in. worki. Zabawy było co niemiara!

  

 

 

Nie zabrakło oczywiście aktywności utrwalających dotychczas zdobyte przez MYSZKI umiejętności matematyczne, czy językowe. Dzieci wspólnie przeliczały pestki w arbuzach i truskawkach oraz gałki lodowe, by następnie ... móc wybrać się na małą przedszkolną ucztę z tymi przysmakami w roli głównej:

  

 

Nie obyło się bez zabaw na placu zabaw, puszczania baniek mydlanych, a nawet bitwy na balony wypełnione wodą. Pani Monika musiała zaciekle odpierać atak małych MYSZEK z bombami wodnymi, ale nie było łatwo.

  

  

Zajęcia uzupełniły oczywiście rozmowy o bezpieczeństwie w trakcie zabaw letnich i wszelkich wakacyjnych wyjazdów, żeby nasze kolorowe spotkania we wrześniu, mogły odbywać się w pełnym składzie.

Zapraszamy do albumu CZERWIEC w grupie MYSZEK.

 

SÓWKI w poszukiwaniu mocy...

W minionym tygodniu Sówki zrealizowały ostatni już moduł w ramach projektu edukacyjnego "Emocja- Odwaga". Rozmawialiśmy o tym co to jest odwaga, poznaliśmy superbohaterów i ich tajemne moce oraz zastanawialiśmy się nad tym jaką moc ma każdy z nas. Staraliśmy się znaleźć sposób na przezwyciężenie strachu oraz kontrolowanie emocji.

  

Oprócz tego przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów terenowych na placu zabaw i utrwalaliśmy liczenie w zakresie 10.

Najwięcej frajdy sprawiły nam sztuczka z balonem oraz wykonanie poduszkowców ze starych płyt CD i balonów.

 

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Podwórkowe zabawy BIEDRONEK

W tym tygodniu Biedronki, zgodnie z tematem zajęć, spędzały aktywnie czas na przedszkolnym podwórku, na placu zabaw, w piaskownicy, a nawet puszczały samodzielnie zrobione latawce.

 

Ponadto poznaliśmy cykl rozwojowy pszczoły, rozwijaliśmy logiczne myślenie rozwiązując pszczele sudoku oraz usprawnialiśmy motorykę małą podczas "malowania" pipetami, tworząc barwy pochodne z kolorów podstawowych.

  

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

Kto odnalazł głoskę S?

 

Dwóch chłopców z naszego przedszkola w ubiegłym miesiącu wzięło udział w międzyprzedszkolnym konkursie logopedyczno - plastycznym pt. "Poszukiwacze głoski S", organizowanym przez Katolickie Niepubliczne Przedszkole św Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. W kategorii 5-6 latków Stasiowi Ciesińskiemu udało się zdobyć II miejsce! Gratulujemy Stasiowi i Arturowi gorąco i zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w konkursach!

 

Czytające przedszkolaki czyli...

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

W dniach od 27 maja do 2 czerwca nasze przedszkolaki uczestniczyły w jubileuszowym XX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów” w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima rozpoczęliśmy z Panem Andrzejem Niciejewskim – strażakiem. Gościli u nas również Pani Grażyna Walczak - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, Pani Barbara Sadurska - leśniczy, Pani Żaneta Ziemba - Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej oraz Pani Anna Wilska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej.

   

 

Był to wspaniały czas spędzony w miłej, sympatycznej i jak nic innego oddziaływującej na wyobraźnię atmosferze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za zaangażowanie i poświęcony czas.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Sportowe zmagania przedszkolnych Brzdąców

Myliłby się ten, kto by pomyślał, że po zakończonych biegach przedszkolaki udadzą się na zasłużony odpoczynek do swych sal. Sprint do maratonu tylko rozbudził w naszych dzieciach sportowego ducha, dlatego wszystkie grupy wzięły po nim udział w kolejnych zmaganiach na sali gimnastycznej, przygotowanych we współpracy z p. Grażyną Walczak, Tomaszem Chyłą i Dawidem Baranowskim oraz klubem UKS Dąbrowa.

 

     

Dzieci w ramach zmagań pokonać musiały prawdziwy tor przeszkód. Przejście przez skrzynię gimnastyczną, czołganie się, skoki, drabinki, utrzymanie równowagi na ławeczce i niezaplątanie się w gimnastyczną pajęczynę wymagało od przedszkolaków dobrej koncentracji i koordynacji wzrokowo - ruchowej. Czy sobie poradziły? Ależ oczywiście! I wiecie co? Chyba wciąż im mało! 

     

Ruszajmy się jak najwięcej, bo ruch to zdrowie!

Zapraszamy do albumu SPORTOWE ZMAGANIA PRZEDSZKOLAKÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ

i DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA NASZYM NIEOCENIONYM WF-ISTOM ZA PRZYGOTOWANIE ZAJĘĆ DLA DZIECI. JESTEŚCIE WIELCY!

 

Przedszkolaki pobiegły Sprintem do maratonu

„Sprintem do maratonu” to ogólnopolskie wydarzenie, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu; popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz wyrabianie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w życiu dorosłym. Zachęcanie dzieci do regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat jest inwestycją w ich zdrowie oraz rozwój nie tylko ruchowy, ale także intelektualny i emocjonalny.

Stąd też nasze przedszkole w dniu 2 czerwca po raz kolejny wzięło udział w tych ogólnopolskich biegach przedszkolaków.

  

       

Wyposażone w transparenty i dobry humor dzieci stanęły na linii startu:

 

 

 

 

skąd po krótkiej rozgrzewce:

 ruszyły przed siebie:

 

 

  

Na mecie na każdego uczestnika czekała nie tylko radość i poczucie satysfakcji, ale również zdrowie, a nieco później dyplomy, medale oraz drobne słodkości:

    

Zapraszamy gorąco na relację z biegów do albumu PRZEDSZKOLAKI BIEGNĄ SPRINTEM DO MARATONU!

 

MOTYLKOWE aktywności z przełomu maja i czerwca

 

Dzień Dziecka w przedszkolu

Wszystkie dzieci
 na całym świecie
 są takie same -
 lubią skakać na jednej nodze
 i lubią zanudzać mamę.

 Wszystkie dzieci
 na całym świecie
 śpiewają wesołe piosenki
 i byle kamyk,
 i byle szkiełko
 biorą jak skarb
 do ręki...

Pisząc powyższe słowa, Danuta Gellnerowa miała niewątpliwą rację. Wszystkie dzieci z różnych zakątków Ziemi są takie same - są identycznym skarbem i cudem tego świata. I wszystkie one zasługują na to, co najlepsze. W Dniu Dziecka w naszym przedszkolu czekała na nasze maluchy moc atrakcji. Spotkanie z funkcjonariuszami policji i strażakami, zajęcia naukowe z panem Bartkiem Pałuckim, gofry, lody, baloniki, smakołyki... - słowem wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Zapraszamy na krótką relację z tego wyjątkowego dnia i obejrzenia pełnej relacji w dwóch albumach na stronie głównej!

  

 

    

    

  

 

A Wam kochane Dzieci życzymy tego co najlepsze. Dużo zdrówka, radości, szalonych pomysłów, niekończących się przygód. Niech każdy nowy dzień przynosi Wam spełnienie marzeń i pozwala rozwijać skrzydła, byście mogły na nich wzlatywać aż na szczyty.

Wasze panie z przedszkola

Składamy serdeczne podziękowania:

Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie Królewskim, Komendzie i funkcjonariuszom Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście, Radzie Rodziców Przedszkola oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Dziecka dla naszych przedszkolaków. Bez Was tyyyyle uśmiechów na ich dziecięcych twarzach mogłoby się nie pojawić ;) DZIĘKUJEMY! 

 

Mamusiu, Tatusiu powiem Wam na uszko,

że bardzo Was kocha moje serduszko!

Z okazji minionego Dnia Mamy i wciąż zbliżającego się Dnia Taty

życzymy wszystkim Rodzicom naszych przedszkolaków dużo miłości, radości

oraz dumy ze wszystkich poczynań Waszych maluchów!

 

Dzień Dziecka w przedszkolu

 

SÓWKI w rodzinnym klimacie

 

Miniony tydzień upłynął nam na przygotowaniach do Dnia Mamy i Taty, który niedługo będzie. Rozmawialiśmy o tym dlaczego tak ważna jest rodzina, jak możemy wspólnie spędzać czas oraz jak dzieci mogą pomóc rodzicom w domowych obowiązkach. SÓWKI przygotowywały upominki dla rodziców oraz uczyły się wierszy.

  

Oprócz tego bawiliśmy się guzikami utrwalając liczenie w zakresie 10. Nie zapomnieliśmy również o naszym "mini ogródeczku", doglądaliśmy naszych truskawek oraz posianych ziół.

 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, że z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe impreza biegowa, zaplanowana wstępnie na dzień jutrzejszy, przełożona zostaję na środę 2 czerwca. 

 

You Can Sing - podsumowanie Konkursu Piosenki Angielskiej

  

Po dwudniowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Angielskiej "You Can Sing" nadszedł czas na wielki finał. W konkursie udział wzięło łącznie 33 przedszkolaków, którzy w duetach bądź solo zaprezentowali wybrane piosenki swoim kolegom z przedszkola.

 

  

Do finału zakwalifikowało się 20 z nich i to właśnie oni 24 maja wystąpili przed publicznością złożoną ze wszystkich wychowanków naszego przedszkola. 

  

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział zarówno w eliminacjach, jak i w finale. Jesteście wspaniali !!!

 

  

Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy naszych muzycznych zmagań, a nagrody wyróżnienia od Pana Wójta, które wręczyła Pani Sekretarz Dorota Kraska-Wadych otrzymali:


Alicja Galant
Zoja Dudkowska
Julia Bartosik
Hanna Sułek
Franciszek Kozieł
Anna Nawrocka i Maria Górska
Oliwier Kurkowski i Igor Koch
Lena Sławska

 

Dziękujemy sponsorom , którzy ufundowali nagrody:

  • Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska
  • Dyrektor Zespołu Szkół im. C. Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
  • Rada Rodziców przy Przedszkolu Publicznym w Dąbrowie Chełmińskiej
  • Sklep Lewiatan w Dąbrowie Chełmińskiej
  • Pani Aneta Kuśmierek

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO GALERII ZDJĘCIOWEJ, GDZIE ZNAJDZIECIE PAŃSTWO FOTORELACJE Z ELIMINACJI I FINAŁU KONKURSU!

Sylwia Zuterek

Anna Sabiniarz - Kowalska

 

MRÓWKI i wirujące planety

W minionym tygodniu podczas zabaw przy piosence „W układzie słonecznym” dzieci utrwalały nazwy 8 planet, zaś film edukacyjny ułatwił zrozumienie zjawiska powstawania dnia i nocy.

 

 

Nie zabrakło matematycznych aktywności, dzięki którym Mrówki rozwijały umiejętności liczenia w zakresie dziesięciu oraz logicznego myślenia podczas zabawy z matą edukacyjną.

Dzieci wykonały przestrzenne prace – rakiety kosmiczne - wykorzystując plastikowe butelki, rozwijały sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych i na przedszkolnym placu zabaw.

 

W piątek, po codziennych próbach, dzieci przedstawiły swoje umiejętności podczas przedstawienia dla Rodziców z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWEK!

 

MOTYLKI w kosmosie

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy MOTYLKI wyruszyły w kosmos zbudowaną przez siebie rakietą. Poznały planety Układu Słonecznego, a także pojęcia związane z kosmosem. Wyjaśniły znaczenie ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Wcieliły się w rolę ufoludków.

 

   

Zgłębianie tajemnic kosmosu okazało się niezwykłą przygodą!

 

Szanowni Państwo!

Już w najbliższy piątek w naszym przedszkolu odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków "Sprintem do Maratonu".

Tym razem połączona ona zostanie z Olimpiadą Przedszkolną, w której dzieci rywalizować będą z sobą w różnych dyscyplinach. Prosimy o przygotowanie dzieciom na piątek stroju i obuwia sportowego!

(W przypadku deszczowej pogody impreza zostanie przesunięta na inny dzień)

 

Kosmicznie fajny tydzień MYSZEK

Miniony tydzień w grupie MYSZEK określić można jednym słowem: odlotowy! I był taki, nie tylko dlatego, że codziennie poszczególne załogi małych astronautów wybierały się Myszkową rakietą na planetę zabawy, ale również dlatego,  że tematyka kosmosu od lat porywa wszystkie przedszkolaki i w przypadku naszych trzylatków nie mogło być inaczej.

  

  

Na zajęciach dzieci poznały planety naszego Układu Słonecznego, po czym wykonały dioramę własnej galaktyki oraz stworzyły własne mini galaktyki na talerzach pełnych mleka:

  

  

Ufoludki uczyły nasze MYSZKI liczyć oraz porównywać liczebność zbiorów, a także określać położenie przedmiotów względem siebie. Do tego ostatniego zadania, jak na pasażerów latających talerzy przystało, mali kosmici wykorzystali sztućce. MYSZKI, jak się okazało, potrafiły nie tylko odwzorować zaprezentowane układy i poprawnie określić położenie statku kosmicznego, ale również stworzyć własne podobizny ufoludków:

      

W trakcie zajęć dzieci rozwijały motorykę małą i rozwój chwytu, przy jednoczesnym utrwalaniu poznanych cyfr:

  

a w ramach realizowanego projektu "Zabawa Sztuką" podjęły się wykonania własnych reprodukcji obrazu Vincenta van Gogha Gwieździsta noc:

  

Czas pozwolił naszym MYSZKOM również na upieczenie gwiezdnych ciasteczek, które z talerza zniknęły w prawdziwie kosmicznym tempie!

    

To był naprawdę odlotowy, pełen zabawy i wrażeń tydzień!

NA BARDZO OBSZERNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ MYSZEK ZAPRASZAMY DO ICH KOSMICZNEGO ALBUMU!

 

Kosmiczne pozdrowienia ślą ŻABKI z planety Ziemia

Jak wyglądał miniony tydzień w grupie ŻABEK? Zasypialiamy z Ufoludkiem Egonem, poznaliśmy UFO, sięgaliśmy gwiazd oraz przy pomocy wykonanych własnoręcznie rakiet wybraliśmy się na zieloną planetę.

 

Zwiedzać układ słoneczny pomogły nam również ozoboty:

 

 

Więcej zdjęć w albumie ŻABKI W MAJU

 

BIEDRONKI na zajęciach o kosmosie

 

W tym tygodniu przedszkolaki poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym, również w języku angielskim.

  

  

Ponadto dzieci wykonały na zajęciach plastycznych rakietę, rozwiązywały zagadki i zadania na temat kosmosu oraz wykonały "galaktykę w słoiku". Był to tydzień wspaniałych wrażeń!

ZAPRASZAMY DO NOWEGO ALBUMU BIEDRONEK!

 

MOTYLKI w Gminnej Bibliotece

Dnia 14.05.2021 w ramach Tygodnia Bibliotek grupa MOTYLKI została zaproszona do Gminnej Biblioteki. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści "Przygoda w bibliotece".

Zapoznały się z zawartością bibliotecznych regałów i z ogromnym zainteresowaniem przeglądały księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych.

 

 

Na pamiątkę spotkania otrzymały zakładki do książki i długopisy.

 

DZIĘKUJEMY GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W DĄBROWIE CHEŁMIŃSKIEJ

ZA ZAPROSZENIE!

 

MYSZKI w projektach eTwinning

eTwinning to społeczność szkół z całej Europy, pracujących wspólnie nad różnego rodzaju projektami, wymieniających się wiedzą i doświadczeniami; pragnących z sobą współpracować na różnych polach. Grupa naszych trzylatków bierze obecnie udział w dwóch projektach eTwinningowych. Pierwszy z nich, realizowany w ramach partnerstwa lokalnego ze szkołami z Bydgoszczy, Czarża, Inowrocławia, Kamienia Krajeńskiego i Ostromecka poświęcony został niezapominajce. Osią projektu stały się obchody Dnia Polskiej Niezapominajki - kwiatka będącego symbolem ochrony polskiej przyrody, ale również szerzej pojmowanej pamięci. Jak przygotowały się do niego MYSZKI? Sprawdźcie sami!

Drugi projekt "Let's grow tomatoes" nasza grupa MYSZEK realizuje we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Francji oraz Rumunii. W ramach projektu dzieci z poszczególnych krajów nie tylko posadzą swoje pomidory, ale przede wszystkim będą rozwijać swoje kompetencje językowe w zakresie nazewnictwa warzyw w różnych językach europejskich. Już w piątek MYSZKI odwiedził przybyły prosto z Hiszpanii Mr Odie, czyli pacynkowy pomidor. Radości nie było końca ;)

 

   

Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowania Kwiaciarni Rumianek i Róża Ewy Wigienka za przekazane MYSZKOM niezapominajki. Jesteśmy pod wrażeniem życzliwości i dobroci. DZIĘKUJEMY!

Monika Beker

 

W naszych ogródeczkach zrobione porządki...

 

Szanowni Państwo,

otoczenie naszego przedszkola wciąż się zmienia. Po kwiatach przyszła kolej na warzywa, które zostały posiane i posadzone w warzywnikach dedykowanych z osobna wszystkim naszym przedszkolnym grupom. Dzieci zaangażowały się tak w przygotowanie podłoża, sianie i sadzenie, jak i ozdabianie skrzyń. Nie byłoby to jednak możliwe bez Państwa pomocy! Dziękujemy za wsparcie w postaci przygotowania skrzyń przez p. Szydłowskich i Chojnackich (oraz naszych nieocenionych Panów Woźnych), przyniesienie ziemi, dostarczenie różnych sadzonek i każde inne cenne wsparcie. Mamy nadzieję, że ta współpraca zaowocuje pięknymi zbiorami.

DZIĘKUJEMY!

 

Zgłoszenia do Przedszkolnego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej

You Can Sing

Szanowni Państwo, informujemy że w naszym przedszkolnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej wziąć udział mogą dzieci z grup 5 i 6-latków, ale także wszystkie chętne dzieci z grup młodszych. Na zgłoszenia czekamy do 18 maja 2021r.

 

Co piszczy w trawie - oto pytanie.

MYSZKI już znają odpowiedź na nie!

Odpowiedzi na pytanie o odgłosy dochodzące z trawy MYSZKI poszukują już od momentu nastania wiosny, ale w końcu, korzystając z naprawdę pięknej pogody, mogły same sprawdzić co kryje się wśród traw. W tym celu dzieci wybrały się na łąkę, gdzie wśród krzaków, drzew i badylków poszukiwały okazów ciekawych żyjątek.

  

Po powrocie do sali spróbowały je odwzorować w swych pracach plastyczno - technicznych:

  

  

oraz w czasie zajęć matematycznych, gdzie w oparciu m.in. o dary Froebla i biedronkowe kropeczki rozwijały umiejętność powtarzania wzoru, dostrzegania symetrii, przeliczania elementów oraz nazywania cyfr z zakresu  1-5:

  

  

  

Prawdę mówiąc naszym małym MYSZKOM udało się nie tylko dogłębnie poznać łąkę, ale i nawet ją zmalować. A że nadmiar pracy nikomu nie służy, to i nasze trzylatki wygospodarowały czas na szaloną zabawę. Piknik, lody, bańki mydlane... jak szaleć to szaleć!

  

 

ZAPRASZAMY DO MYSZKOWEJ GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MRÓWKI na tropie mrówek...

Kolejny tydzień u pracowitych Mrówek zakończony. A w nim m.in.: zapoznanie z cyklem rozwojowym żab i motyli, poznawanie życia pszczół i mrówek, zwracanie uwagi na przystosowanie zwierząt do życia w danym środowisku. Dzieci słuchały wierszy i opowiadań, oglądały filmy edukacyjne, śpiewały piosenki, rozwijały zdolności matematyczne, językowe, sprawność fizyczną oraz manualna przy pracach plastycznych. Wszystko w bloku tematycznym „Wiosna na łące”.

 

 

Dodatkowo założyliśmy „Ogródek Mrówek” – i w tym miejscu chciałabym bardzo podziękować rodzicom za zaangażowanie, szczególnie Pani Agnieszce Cieślak.

 

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLKÓW

Monika Galant

MOTYLKI na wiosennej łące

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy MOTYLKI omawiały temat wiosennej łąki. Jak na prawdziwe MOTYLE przystało, zapoznały się z cyklem rozwojowym motyla, wykonały kreatywne prace plastyczne, obserwowały łąkę przez lupę oraz podziwiały domek dla owadów:

 

Nie zapomniały również wypełnić swojego warzywnika sadzonkami i nasionkami, z których liczymy, że już niedługo wyrosną pierwsze warzywa:

  

Jednak najbardziej podobało się MOTYLKOM biesiadowanie na łące oraz możliwość wspólnego dokazywania w promieniach słońca. Zdecydowanie to nasi zerówkowicze lubią najbardziej!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLKÓW!

 

BIEDRONKI w ogrodzie i na łące

Jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym - gęsto pokryta zielonymi roślinami, z mieszkańcami, którymi są liczne zwierzęta, głównie owady i pająki... Tak! - mowa właśnie o łące. Miniony tydzień upłynął nam na rozmowach o łące, podziwianiu jej piękna i poznawaniu owadów.

Na zajęciach języka angielskiego Biedronki zaprzyjaźniły się z pewną bardzo głodną gąsienicą, a następnie nie gdzie indziej, a własnie na łące dzieci wykonały własne eko-gąsienice.

 

  

W tym tygodniu udało nam się również posiać warzywa i posadzić truskawki w biedronkowym warzywniku:

  

Koniec pracowitego tygodnia uczciliśmy wyprawą na lody:

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII

 

PSZCZÓŁKI z wizytą na wsi

W tym tygodniu u dzieci z grupy „Pszczółek” realizowana była tematyka dotycząca zwierząt jakie spotykamy na wiejskim podwórku.

 

 

Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci ze zwierzętami, które żyją na wsi. Dzieci oglądały obrazki przedstawiające zwierzęta hodowlane, nazywały, opisywały ich wygląd oraz miejsca, w jakich można je spotkać. Określały, co one robią i naśladowały głosy, jakie wydają, np. kura (co robi?) gdacze (jak?) ko ko ko.

 

  

Przedszkolaki utrwaliły nazwy zwierząt w poszczególnych rodzinach, wyjaśniając, jak nazywa się mama, tata i dziecko, np. kura, kogut i kurczątko.

 

Pszczółki dowiedziały się co pochodzi od zwierząt, miały okazję założyć kurnik, wydoić krowę oraz stworzyć własną makietę farmy.

   

Również podczas tego tygodnia „Pszczółki” założyły swój własny warzywnik, gdzie posialiśmy: koperek, rzodkiewkę, marchewkę, sałatę oraz szczypiorek.

 

NA BOGATĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK!

 

SOWY i mieszkańcy łąki

Tematem przewodnim w minionym tygodniu u SÓWEK była łąka oraz jej mieszkańcy.

 

Pszczoła Kaja opowiedziała nam o życiu i roli pszczół, omawialiśmy cykl rozwojowy motyla oraz żaby. Uczyliśmy się jak samodzielnie namalować żabkę, a współpracę w zespole ćwiczyliśmy podczas wykonywania gąsienicy.

  

Korzystając z pięknej pogody posialiśmy zioła i zasadziliśmy truskawki w naszym mini ogródeczku.

 

 

Poznaliśmy już też ostatnią literę alfabetu: F jak farby, nie zapominając także o zabawach matematycznych:

    

Trzeba przyznać, że SÓWKI w minionym tygodniu były pracowite jak pszczółki.

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ DO GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w odwiedzinach w gospodarstwie wiejskim

W minionych dniach MYSZKI na zajęciach postanowiły odwiedzić miejsce, gdzie o prawdziwe myszy nietrudno, czyli gospodarstwo wiejskie. Nazywały poszczególne zwierzęta gospodarskie, łączyły je w rodzinki, a przy pomocy specjalnej aplikacji rozpoznawały je po brzmieniach ich głosów:

  

Przedstawienie "Kwoki" Jana Brzechwy przypomniało przedszkolakom nie tylko o zasadach dobrego zachowania, ale i stanowiło wprowadzenie do zajęć matematycznych, w trakcie których dzieci rozwijały swą umiejętność przeliczania elementów oraz utrwalały znajomość cyfr w zakresie 1 - 5:

 

 

Podczas kolejnych zajęć plastycznych stworzyły również swoje portrety wybranych zwierząt i po raz kolejny okazało się, że każdy - nawet trzylatek, potrafi wspaniale rysować:

  

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ NASZYCH MAŁYCH MYSZEK W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

„ŻÓŁTA ŻABA ŻARŁA ŻUR…” CZYLI PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD WIERSZA LOGOPEDYCZNEGO

 

W poniedziałek 10 maja odbył się „Przedszkolny przegląd wiersza logopedycznego”. Dzieci z różnych grup wiekowych mogły pochwalić się pięknymi recytacjami wierszy. Przed prezentacjami dzieci zapoznały się z zawodem logopedy, uczestniczyły w zabawach logopedycznych i logorytmicznych. Poziom przeglądu był bardzo wysoki, niektóre z utworów były prawdziwymi łamańcami językowymi.

W konkursie brało udział 21 wykonawców. Oto oni: Oliwier Czuber, Rafał Mirus, Kinga Krawulska, Katarzyna Beker, Lena Witoń, Filip Chojnacki, Łucja Finc, Franciszek Folborski, Oliwier Kurkowski, Maksymilian Starszak, Jan Szabłowski, Antoni Haraszkiewicz, Patryk Kuc, Kuczyński Mikołaj, Piotr Zwiewka, Oskar Sikorski, Franciszek Kierzkowski, Kinga Wąchała, Sylwia Galant, Anna Nawrocka, Maria Górska, Lena Sławska i Konrad Triebs.

 

 

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Gratulacje dla dzieci!!! Podziękowania dla rodziców za zaangażowanie i wkład pracy w naukę wierszy z dziećmi!!!

ZDJĘCIA Z PRZEGLĄDU W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MRÓWKI i nowinki z wiejskiego podwórka

Zerówkowicze miniony tydzień spędzili na zapoznawaniu się ze zwierzętami żyjącymi na wiejskim podwórku.

Dzieci rozróżniały i naśladowały głosy wydawane przez zwierzęta hodowane na wsi, zapoznawały się z rodzinami zwierząt nazywając rodziców i ich dzieci, z pomocą piosenki „Co nam dają zwierzęta” określały korzyści wynikające z hodowli zwierząt., Wykonały maski zwierząt z wiejskiego podwórka oraz z apetytem zajadały się twarożkami z dodatkiem dżemów.

 

Mrówki poznały ostatnią literkę w tym roku szkolnym, którą jest „h”, a podczas licznych ćwiczeń i zabaw – utrwalały jej zapis.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWEK

 

SÓWKI z wizytą na wiejskim podwórku

 

W minionym tygodniu Sowy odwiedziły wiejskie podwórko, gdzie poznały zwierzęta hodowlane, dowiedziały się, jak nazywają się dzieci krowy, kury, kaczki itp. oraz w jakim celu hodujemy zwierzęta.

  

Oprócz oglądania i segregowania produktów pochodzenia zwierzęcego sami zrobiliśmy wiosenny twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem, który znakomicie smakował z tostami oraz kefirem z borówek.

  

Jak co tydzień, poznaliśmy nową literę: J jak jajko oraz wykonaliśmy pracę plastyczną pt. " Czarna krowa w kropki..."

 

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

PSZCZÓŁKI i ich przyjaciele prosto z łączki

  

W ostatnich dniach PSZCZÓŁKI poszerzały swoją wiedzę o łące i jej mieszkańcach. Dzieci stworzyły plastyczny obraz łąki, a w trakcie zajęć korzystały z nowinek technologicznych w postaci zarówno tablicy interatywnej, jak i specjalnych aplikacji na tabletach. Cyfrowa łąka to z pewnością zaskakujące zjawisko.

 

BIEDRONKI poznają wiejskie zwierzęta!

 

 

W ubiegłym tygodniu motywem przewodnim na zajęciach w grupie BIEDRONEK były zwierzęta mieszkające na wsi. BIEDRONKI zapoznały się z rodzinami zwierząt z wiejskiej zagrody, poznały korzyści wynikające z ich hodowli oraz rozróżniały i naśladowały odgłosy wydawane przez zwierzęta hodowane na wsi-również w języku angielskim.

Zapraszamy do albumu MAJ U BIEDRONEK

 

ZAPRASZAMY DZIECI Z GRUP 5-6-LATKÓW DO UDZIAŁU

W KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ "YOU CAN SING"!

Konkurs piosenki angielskiej odbędzie się w Przedszkolu Publicznym w Dąbrowie Chełmińskiej 24. 05. 2021r. – FINAŁ.

Wykonawcy przygotowują i prezentują dowolną piosenkę w języku angielskim.

Zgłoszenia do 19.05.2021r. do organizatorów: Anny Sabinarz - Kowalskiej, Sylwii Zuterek.

Eliminacje w poszczególnych grupach wiekowych odbędą się 20.05.2021r. oraz 21.05.2021r.

SZCZEGÓŁY W REGULAMINIE: 

REGULAMIN_PRZEDSZKOLNEGO_KONKURSU_PIOSENKI_ANGIELSKIEJ.pdf

Zachęcamy dzieci do udziału!

 

Łąka wiosną w grupie ŻABEK

 

W tym tygodniu Żabki omawiały krąg tematyczny związany z łąką. Dzieci wysłuchały opowiadania Agaty Widzowskiej pt. „Łąka”, dzięki któremu dowiedziały się, że łąka to nie tylko trawa. Przedszkolaki poznały jej wszystkich mieszkańców oraz nazwy roślin, jakie możemy tam spotkać, dlatego po teorii wyruszyły na spacer w pobliżu przedszkola w poszukiwaniu zwierzątek i roślin, które można spotkać na łące.

 

Podczas zabawy dydaktycznej pt. „Zielone żabki” rozwinęły umiejętność liczenia w zakresie 5. Z kolei w trakcie zabaw przy tablicy interaktywnej dzieci ćwiczyły spostrzegawczość wzrokową, a pod koniec tygodnia swoje 5-te urodzinki obchodził Staś, któremu życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

 

ZAPRASZAMY DO NOWEGO ALBUMU ŻABEK!

 

Jesteśmy Polką i Polakiem... BIEDRONKI uczą się o Polsce

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość, biel - serce czyste...

Piękne są nasze barwy ojczyste!

 

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy BIEDRONKI utrwalały swoje wiadomości o Polsce, jej tradycjach i oczywiście symbolach narodowych. Dzieci z barwionego ryżu wykonały obrazki Polski w bieli i czerwieni, odwiedziły najbardziej charakterystyczne miejsca Dąbrowy Chełmińskiej oraz rozwijały kompetencje cyfrowe wciąż pozostając w patriotycznej tematyce.

Zapraszamy do albumu naszych BIEDRONEK!

 

Mali patrioci z grupy MYSZEK

Kto powinien uczyć udzielania odpowiedzi na pytania, na które jej nie znamy? Ano nasze MYSZKI, które nie znajdując odpowiedzi na pytanie: "Gdzie mieszkasz?" z pełnym zdecydowaniem twierdzą: W okolicy ;) Od swej najbliższej okolicy trzylatki rozpoczęły więc zajęcia w minionym tygodniu. Dzieci uczyły się czym odróżniają się miasta od wsi, poznawały Dąbrowę Chełmińską, a następnie wykroczyły z niej nieco dalej, ucząc się czym tak naprawdę jest Polska.

  

Maluchy poznały symbole narodowe Polski:

  

  

Wiedzą też, że podobnie jak my wszyscy tak i Polska ma swoich sąsiadów, a oni również mają swoje symbole narodowe:

  

Dzieci wiedzą już, że Polska to po prostu nasz DOM!

 

Zapraszamy na pełną relację z zajęć do albumu MYSZEK!

 

"Emocjonujące" zajęcia SÓWEK

 

Miniony tydzień u Sówek był bardzo pracowity. Oglądaliśmy prezentację "Dąbrowa dawniej i dziś" - na podstawie zdjęć różnych budynków dzieci odgadywały co to za miejsce.

  

Przypomnielismy sobie legendę o symbolach narodowych i wykonaliśmy flagę Polski. Poza tym nie zabrakło zabaw matematycznych takich jak sudoku, domino, kolorowanie mapy Polski według instrukcji. Wiemy również jak nazywa się stolica Polski i jak powstała jej nazwa. Sówki świetnie radziły sobie przy mapie wskazując Wisłę, morze, góry oraz Warszawę i Bydgoszcz.

  

Świetnie bawiliśmy się podczas zabawy z imionami wykonując różne zadania. Jak co tydzień poznaliśmy nową literę H jak hak.

 

Oprócz tego zrealizowaliśmy IV moduł z projektu Emocja - Empatia, podczas którego nauczyliśmy się, że inny to nie znaczy gorszy, poznaliśmy parę znaków w języku migowym.

  

Sówki z wielkim zaangażowaniem brały udział w proponowanych zabawach takich jak: Pokaż swoje emocje, Nie widzę nie słyszę i wspólne kodowanie. Najwięcej frajdy sprawiło nam rysowanie Emocjacza według instrukcji słownej, powstało wiele ciekawych prac.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Czterolatki w bieli i czerwieni

  

Zarówno czterolatki z grupy ŻABEK, jak i PSZCZÓŁEK w minionym tygodniu również uczyły się o Polsce. Podobnie, jak ich starsi koledzy, dzieci wybrały się na spacer ulicami Dąbrowy Chełmińskiej, by z bliska przyjrzeć się swojej rodzinnej miejscowości i poszerzyć o niej swe wiadomości. Dzieci z bliska obejrzały herb Dąbrowy, w parku przyglądały się powiewającym na wietrze flagom Polski.

Po powrocie do swych sal aktywnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych Polsce, jej stolicy czyli Warszawie oraz naszym sąsiadom. Wykonały tematyczne prace plastyczne, na tabicy interaktywnej oglądały patriotyczne prezentacje i spróbowały swoich sił w układaniu puzzli przedstawiających wybrane postaci z polskich legend.

 

 

 

Zapraszamy na stronę główną do obejrzenia relacji z zajęć PSZCZÓŁEK i ŻABEK

 

MOTYLKI w patriotycznym duchu

Podobnie jak starszacy z grupy MRÓWKI, tak i nasi zerówkowicze z grupy MOTYLKÓW w minionym tygodniu podejmowali tematykę świąt majowych i szeroko rozumianego patriotyzmu. Dzieci zastanawiały się co to znaczy, że ktoś jest patriotą i w jaki sposób może to okazać. Każde dziecko wykonało swoją własną flagę biało - czerwoną oraz oczywiście podjęło próbę odwzorowania godła Polski:

 

 

Dzieci wspólnie zwiedzały swą małą Ojczyznę oraz wirtualnie zwiedzały tę wielką: w Warszawie poznały legendę o Syrence, zaś wychodząc poza granice naszego kraju, dowiedziały się czym jest Unia Europejska.

  

Dąbrowiacy, Polacy, Europejczycy... to właśnie nasze MOTYLKI!

 

MRÓWKI poznają małą i wielką Ojczyznę

Miniony tydzień to u MRÓWEK realizacja aktywności z bloku tematycznego „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Dodatkowo wykonaliśmy kolejne zadanie z projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy- moduł II – Piękno regionu” – w naszym wykonaniu „Dąbrowa dawniej i dziś”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną dot. znanych miejsc w Dąbrowie Chełmińskiej. Porównywały ich wygląd teraźniejszy i ten sprzed 100 lat. Spacerowaliśmy ulicami Dąbrowy Chełmińskiej w poszukiwaniu omawianych miejsc.

 

 

Mrówki wykonały piękne prace plastyczne m.in. herby Dąbrowy Chełmińskiej oraz flagi Polski.

 

 

Wysłuchały legend „O Lechu i białym orle” oraz „ Warsie i Sawie”, uczyły się hymnu narodowego video-1619857411.mp4, zapoznały się z sąsiadami Polski i Unią Europejską. Dzięki filmom edukacyjnym dzieci wybrały się w podróż po Polsce i Europie – przy okazji poznając kolejną literkę F.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NASZYCH MRÓWEK!

 

Certyfikat ukończenia Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

WSPÓLNIE ŚWIĘTUJEMY URODZINY F. FROEBLA

 

Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

"Z kulturą mi do twarzy"

Sprawozdanie_-Z_kultura_mi_do_twarzy-.pdf

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich [23.04.2021r.]

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji"

[Maria Dąbrowska]

Książki stymulują rozwój mowy, wzbogacają zasób słownictwa, wspierają proces kształtowania się słuchu językowego, pobudzają do aktywności i komunikowania się werbalnego. Uczą rozpoznawania i nazywania emocji, odróżniania dobra od zła, rozwijają wyobraźnię i pomagają zrozumieć świat. 

W naszym przedszkolu od lat czytamy dzieciom codziennie, stąd też i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nie mógł się obyć bez tego działania, zarówno w wykonaniu nauczycieli, jak i samych dzieci ;) 

    

Przyjaźń z książką to przyjaźń na całe życie. Zachęcamy do czytania dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

 

Losy Ziemi są w naszych rękach!

DZIEŃ ZIEMI w odcieniach brązu i zieleni [22.04.2021r.]

 

Ziemia? - to planeta roślin, zwierząt i ludzi. Ziemia? - to nasz dom i nasze wspólne dobro. Dzień Ziemi? - powinien być codziennie! Takie wnioski wysnuliśmy w naszym przedszkolu w miniony czwartek, kiedy w połączeniu z obchodami Dnia Koloru Zielonego i Brązowego obchodziliśmy właśnie Dzień Ziemi.  W rzeczywistości jednak tematyką ekologii i ochrony środowiska wszystkie nasze grupy zajmowały się przez cały tydzień:

 

Dzieci dzielnie segregowały śmieci - te na obrazkach, na tablicach interaktywnych i te prawdziwe:

  

 

Wykonywały zadania poświęcone recyklingowi i ochronie przyrody:

  

Tworzyły tematyczne prace plastyczne:

  

 

Porządkowały zabawki oraz sprzątały planetę:

   

Korzystając z okazji, jaką były obchody Dnia Koloru Zielonego i Brązowego, sił dzieciom dodawały zielono - brązowe przysmaki:

  

Dzieci już wiedzą, że nie mamy planety B i to od nas samych również zależeć będzie jakość naszego dalszego życia. Kształćmy prawidłowe nawyki od najmłodszych lat!

Zapraszamy do albumu DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

 

MYSZKI na straży planety Ziemia

Choć nasze MYSZKI, z uwagi na swoje posiadane 3 lub 4 lata, jeszcze nie do końca pojmują jak wielki jest świat, w którym żyją, to w minionym tygodniu postanowiły zostać strażnikami planety Ziemia. I wcale nie chodziło o walkę z obcymi, a ze śmieciami i zanieczyszczeniami, jakie każdy z nas może dostrzec gołym okiem. 

MYSZKI poznały podstawowe zasady oraz cele segregacji śmieci. Nauczyły się do jakiego pojemnika należy wrzucać konkretne odpady i co to znaczy, że można je przetwarzać:

  

Dzieci dowiedziały się również jakie skarby kryje ziemia. Bawiły się magnesem, sprawdzając właściwości metalu. Poznały rolę drzew, a obok grupowej hodowli ziemniaka pojawił się mały pojemniczek z posadzoną szyszką, z której być może wkrótce wyrośnie nam drzewko. Dzieci nie omieszkały wyjść do lasu, by przyjrzeć się drzewom z bliska oraz namalować swojej własnej drzewnej galerii.

  

  

Zwieńczeniem zajęć była ścieżka sensoryczna, na końcu której czekała nasza Ziemia, by przybić każdemu dzielnemu przedszkolakowi piątkę. Jesteśmy pewni, że nasi mali strażnicy przyrody dbać o Ziemię ruszą nawet boso!

   

  

Zapraszamy do albumu MYSZEK na stronie głównej!

 

Sowy są z ekologią na Ty!

 

Wiosną coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, gdzie możemy obserwować i cieszyć się z otaczającej nas przyrody. Dlatego też w tygodniu, w którym obchodziliśmy Dzień Ziemi, Sowy poznawaly zasady dbania o naszą planetę. Przypomnielismy sobie w jaki sposób segregować odpady, dowiedzieliśmy się co to jest recykling oraz gazy cieplarniane. Wiemy też w jaki sposób oszczędzać wodę i prąd.

  

  

Oprócz tego rozwiazywalismy zadania pozostawione nam przez Małego Czarodzieja, a mianowicie liczyliśmy w zakresie 10, układaliśmy wiosenne puzzle, poznaliśmy również nową literę Ż jak żubr.

  

Zapraszamy do albumu SÓWEK na stronie głównej!

 

Ogłoszenie:

Szanowni Państwo!

Jak zapewne wiecie od poniedziałku wracamy do przedszkola!

Cieszymy się ogromnie, ale zanim to nastąpi...

Wysiłek dzieci również nie może przejść niezauważony!

Dziękujemy za przesłane do nas zdjęcia i za Waszą dzieci pracę. 

Specjalne gratulacje kierujemy do Ksawerego oraz Ali (i ich Mam!), którzy zachwycili nas swoim zapałem i wielkim zaangażowaniem!

  

  

  

Niezależnie jednak od powyższych wyróżnień, dziękujemy za każdą kolorowankę, wierszyk, zdjęcie, połączenie na platformie Teams, za każde słowo, które w tym czasie do nas skierowaliście. To dla nas bardzo ważne!

Dziękujemy, pozdrawiamy i do zobaczenia w poniedziałek!

Kadra przedszkola

 

Stacjonarna czy też zdalna - wspólna nauka jest bardzo fajna

Pomimo, że przedszkole wciąż pozostaje zamknięte, nie poddajemy się i działamy dalej. W zakładce "Edukacja zdalna" wciąż pojawiają się nowe inspiracje dla dzieci i bardzo nas cieszy, że z nich korzystacie! Ksawery i Alicja - BRAWO DLA WAS! 

 

  

Bawimy się również stacjonarnie w przedszkolu. W minionym tygodniu, z uwagi na temat poświęcony sportom, dużo się poruszaliśmy, ale także realizowaliśmy zadania projektu "Wspólnie świętujemy urodziny F. Froebla", zainicjowanego w grupie MYSZEK, a z konieczności rozszerzonego i na dzieci z innych grup. W jego ramach dzieci utrwalały znaczenie pojęcia "symetria" oraz wyzwalały własną kreatywność podczas układania freblowskich darów i co oczywiste zabaw z farbami w roli głównej. 

 

 

Tęsknimy za Wami i gorąco Was zachęcamy do aktywnego udziału w zajęciach online i dzielenia się z nami wytworami Waszej pracy! Pozdrawiamy!

Wasze Panie

 

UWAGA RODZICE!

Informujemy, że z uwagi na przejrzystość treści zamieszczanych na stronie przedszkola, propozycje aktywności na czas "nauki zdalnej" zostały od tego tygodnia przeniesione do podstrony Edukacja zdalna (w górnej środkowej części strony).

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA!

 

Życzenia świąteczne

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci

Niech nadchodzący czas napełni Was nadzieją i miłością, 

da siłę i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Pełnych zdrowia, ciepła, spokoju i wzajemnej życzliwości Świąt Wielkanocnych

życzy Zespół Przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej

 

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

świecimy na niebiesko!

 

Teatralna niespodzianka z okazji

Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci [02.04.2021r.]

Witajcie Dzieci!

Ostatniego naszego wspólnego dnia przed nadejściem Świąt Wielkanocnych chcemy Was zachęcić do przeglądania, oglądania i co najważniejsze: czytania i słuchania wierszyków, bajek i baśni.  Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, mamy dla Was małą niespodziankę, powstałą w oparciu m.in. właśnie o teksty dla dzieci autorstwa Sylwii Bacewicz.

ZAPRASZAMY do oglądania! 

Mamy nadzieję, że się Wam podobało! Pozdrawiamy Was serdecznie!

Wasze Panie

 

Zaświećmy na niebiesko!

Szanowni Państwo, Kochane Dzieci,

Po naszej zielonej akcji z kwiatami zapraszamy Was jutro do akcji w kolorze niebieskim!

Akcja organizowana jest w ramach zadania 6 modułu trzeciego "KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ" projektu "Z kulturą mi do twarzy", realizowanego w tym roku przez nasze przedszkole.

Jest ona także nie tylko ogólnopolskim, ale i światowym wyrazem tolerancji, empatii i świadomości o autyzmie.

Stąd też: ZAŚWIEĆMY JUTRO NA NIEBIESKO, a wszystkie Wasze zdjęcia opublikujemy na naszej stronie!

 

PSZCZÓŁEK i ŻABEK radosne świętowanie

W minionym tygodniu nasze czterolatki z grup PSZCZÓŁKI i ŻABKI dzielnie z sobą współpracowały, by wspólnymi siłami przygotować się do nadchodzących Świąt. Dzieci nie tylko pięknie pomalowały jajka, ale też wykonały inne ozdoby, biorąc aktywny udział w zajęciach ruchowych, muzycznych i matematycznych, podczas których przeliczały pisanki i gromadziły je w odpowiednich koszykach:

 

 

W nagrodę za tak wspaniałą pracę tak PSZCZÓŁKI, jak i ŻABKI zostały obdarowane przez Zajączka podarkami:

    

Tym razem Zając znów pokicał na plac zabaw, gdzie przykucnąwszy na chwilę pod krzaczkiem czekał, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi przedszkolakami:

  

Na pełną relację z tego niezwykłego spotkania zapraszamy na stronę główną!

 

MYSZKI na tropie wielkanocnego Zająca...

Po piątkowych porannych zabawach ruchowych MYSZKI dostały od swej Pani zadanie specjalne. W ramach prowadzonej innowacji oraz projektu edukacyjnego "Wspólnie świętujemy urodziny F. Froebla" przedszkolaki wykonać musiały wielkanocne lupy:

  

Do czego miały one służyć? Ano przecież do wytropienia Wielkanocnego Zajączka. Zaopatrzone w lupy dzieci udały się na poszukiwanie zajęczych śladów, a tych jak się okazało było całkiem sporo. Tu jajo z zadaniem, tam pogubione czekoladowe jajeczka. Aż wreszcie udało się... MYSZKI znalazły nie tylko Zająca, ale i podarunki dla swojej grupy, w podziękowaniu za co odśpiewały Zajączkowi piosenkę:

  

  

  

Uszczęśliwione wróciły do sali, gdzie przy świątecznym stole, choć niestety w bardzo uszczuplonym składzie, mogły się nacieszyć ostatnimi przed nadchodzącą przerwą, wspólnymi chwilami:

ZAPRASZAMY DO WIELKANOCNEGO ALBUMU MYSZEK!

 

Wielkanocne świętowanie SÓWEK

 

SOWY do nadchodzących świąt postanowiły przygotować się metodycznie. Dzieci na spokojnie wymalowały koszyczki, by później móc włożyć do nich kolejne ozdoby: jajko ozdobione skorupkami prawdziwych jaj czy białe puchate baranki z samodzielnie wykonanych wełnianych pomponów. Na zajęciach doskonaliły umiejętności matematyczne w oparciu o nic innego, jak właśnie jajka, z zapałem poznawały też wygląd litery Ł:

  

   

Nic więc dziwnego, że nasze 5-latki były pewne, że Zajączek o nich nie zapomni i przyniesie im coś słodkiego. Z tą pewnością wyszły do parku, a następnie na boisko, ale... podarków nigdzie nie było widać. Kto wie jakby się te poszukiwania zakończyły, gdyby ktoś nie szepnął naszym SÓWKOM, że Zajączek niczym prawdziwy żartowniś zrobił im psikusa i ukrył słodkości nigdzie indziej, jak w szatni. Ojjj ileż było emocji... 

   

Zapraszamy do galerii głównej, gdzie najlepiej można zobaczyć SÓWKI w świątecznym wydaniu!

 

Jak się MRÓWKI do świąt szykowały...

Kilka ostatnich dni w grupie MRÓWEK upłynęło na wytężonej pracy. Dzieci z zapałem przygotowywały się do nadchodzących Świąt: wykonywały świąteczne zadania, tworzyły dekoracje i tematyczne prace plastyczne:

  

Kiedy sala i świąteczne koszyczki MRÓWEK zostały przygotowane, w piątkowe przedpołudnie dzieci mogły zasiąść do wspólnego poczęstunku, by choć w okrojonym składzie, móc się nacieszyć spędzanym wspólnie czasem:

 

Zwieńczeniem dnia było oczywiście poszukiwanie upominków od Zajączka, a ten, jak się szybko okazało potrafi całkiem wysoko skakać, bo podarki dla naszych MRÓWEK ukrył nawet wysoko na gałązkach krzaczków. Nasi zerówkowicze są jednak niezwykle spostrzegawczy, dlatego wszystkie upominki zostały odnalezione!

 

Zajączkowi dziękujemy i zapraszamy do świątecznego albumu MRÓWEK!

 

Wielkanocny zajączek z wizytą u BIEDRONEK

 

 

Choć w miniony piątek nasze Biedroneczki odwiedziły przedszkole w okrojonym składzie to Wielkanocny Zajączek o nich nie zapomniał. Podczas gdy dzieci były zajęte w sali, potajemnie ukrył w parku drobne upominki dla każdego. Radości ze znalezienia świątecznych koszyczków było co niemiara!

Zapraszamy do świątecznego albumu BIEDRONEK!

 

MOTYLKI w świątecznym wydaniu

 

  

Ostatni piątek upłynął naszym zerówkowiczom z grupy MOTYLKÓW nie tylko pod znakiem koloru żółtego, ale również wspólnych przygotowań do świętowania. Dzieci pod wodzą Pani Magdy upiekły babkę budyniową, która po wspólnych zabawach dumnie pyszniła się pośród innych smakołyków na świątecznym stole. MOTYLKI zajadały się nią z apetytem, by pełni sił móc ruszyć na poszukiwanie upominków od Zajączka. A że ów przemiły wielkanocny gość ukrył je na placu zabaw, to i nasi zerówkowicze nie omieszkali skorzystać z dodatkowej porcji szaleństw na świeżym powietrzu.

Zapraszamy do świątecznego albumu MOTYLKÓW!

 

Wielkanocne zamieszanie w grupie MYSZEK

Nasze trzyletnie MYSZKI po raz pierwszy miały okazję zobaczyć jak wyglądają wielkanocne przygotowania w przedszkolu, ale ogrom pracy w żaden sposób nie przestraszył naszych maluchów. Ba... w ostatnich dniach dzieci dzielnie ćwiczyły piosenki o malowanym zajączku i pisankach, utrwalały znajomość cyfr od 1 do 5, a nawet podejmowały wielkanocne zabawy z literkami:

  

  

Przedszkolaki wykonały bardzo twórcze prace plastyczne oraz radosne stroiki, w których główną rolę zagrał posiany wraz z nadejściem wiosny owies:

  

  

Nie zabrakło również czasu na wypiek wielkanocnych mazurków. Dzieci z zapałem wałkowały ciasto i nadawały mu kształt jaja, by następnie przy użyciu bakalii czy kolorowych cukiereczków, stworzyć swe niepowtarzalne ciastka:

  

  

Kiedy w sali zapach ciasta zmieszał się z zapachem owsa i bukszpanu, a ze ścian na dzieci spojrzenia rzucać zaczęły kurki i zajączki można już było odpocząć i powiedzieć: Święta: nadchodźcie! 

Na pełną relację z przygotowań MYSZEK do świąt zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

Dzień Koloru Żółtego [26.03.2021r.]

Mała kaczuszka, żółta jak miód,

szła po żółtym piachu,

a żółte słonko na jej dziób

padało z dozą strachu...

W miniony piątek w naszym przedszkolu królował kolor żółty. Żółty jak królewska korona, jak kaczuszka i kurczaczek, jak miód, słonecznik i słonko, które w piosence strasznie się bało, że straci swe miano najbardziej żółtego na świecie... No cóż... W piątek rzeczywiście można było zwątpić, albowiem gdy słonko chowało się za chmurki najbardziej żółte pod słońcem były... nasze przedszkolaki ;)

 

 

W ramach obchodów święta koloru żółtego na naszych przedszkolaków jak zwykle czekała moc atrakcji. Standardowo odbyły się szalone tańce i zabawy z chustą animacyjną:

 

  

Dzieci raczyły się żółtymi przysmakami: cytrynową pianką, budyniową babką, która w grupie MOTYLKÓW wykonana została przez dzieci oraz.... sokiem z cytryny. Ojjj tak. To dopiero był "przysmak" ;): 

   

  

 

  

MRÓWKI skosztowały również kanapek z miodem, po tym jak w ramach zajęć poznawały pracę pszczół, korzystając m.in. z prezentacji multimedialnej oraz informacji przedstawionych na naszej edukacyjnej ścieżce pszczelarskiej przy szkole:

 

    

Nie zabrakło żółciutkich prac plastycznych, a że BIEDRONKI przedstawiły na swojej właśnie słoneczko, to jesteśmy pewni, że słońce z piosenki byłoby z naszych przedszkolaków naprawdę dumne!

    

Na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu "Dzień Koloru Żółtego w przedszkolu"!

 

A my gramy... MUZOGRAMY

W ostatnim czasie dzieci poznały nową technikę aktywnego słuchania utworu muzycznego, jaką są muzogramy. A co to takiego? Projekt muzogramu przechodzi od aktywności ruchowej, mającej na celu poznanie utworu muzycznego, do ćwiczeń grafomotorycznych zgodnych z przebiegiem muzyki. Powyższa metoda opiera się na przekonaniu, że muzyka, a przede wszystkim obcowanie z nią, wpływa i stymuluje pracę obu półkul mózgowych. W ten oto sposób możemy stwierdzić, że muzyka wpływa na rozwój wszystkich sfer funkcjonowania dziecka. Projekt muzogramów został wprowadzony w grupach dzieci 5 i 6 letnich, taka forma ćwiczeń grafomotorycznych bardzo spodobała się dzieciom. Efekty naszej pracy możemy zobaczyć na filmie oraz zdjęciach.

Zapraszam,

Sara Bielińska

 

Przedszkole kwiatów pełne...

Szanowni Rodzice!

Raz jeszcze dziękujemy za przyniesione kwiatki, bratki i stokrotki ;) Meldujemy, że wszystkie znalazły swoje miejsce w donicach, skrzyniach i stojakach i już dziś zdobią nasze przedszkole, dodając otoczeniu wiosennych barw:

  

   

   

Dziękujemy! Po powrocie do przedszkola z pewnością sprawdzimy, czy pięknie rosną i kwitną i... zabierzemy się do pracy w warzywnikach ;)

Relacja zdjęciowa z sadzenia kwiatów dostępna w albumie UKWIECONE PRZEDSZKOLE!

 

Obchody Dnia Wody [22.03.2021r.]

Na dzień 22 marca przypadły tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody. W naszym Zespole Szkół był on realizowany pod hasłem: "Zróbmy SZUM wokół wody!". W akcji nie mogło zabraknąć i naszych przedszkolaków, które przez cały tydzień poprzedzający Dzień Wody, podejmowały różnorodne aktywności z nią związane:

   

 

W ramach obchodów Dnia Wody przedszkolaki dowiedziały się skąd w ogóle bierze się woda i jak wygląda jej obieg w przyrodzie. W tym celu starszacy wykonali doświadczenie, w ramach którego woda zmieniała swój stan skupienia z cieczy w parę wodną i na powrót w kropelki wody. Dzieci obserwowały jak kwiaty "piją" wodę, transportowały ją w zabawach oddechowych do szklanki, tak, by nie uronić ani kropelki, stworzyły wielką kroplę wody i ćwicząc prawidłową wymowę przeliczały rybki, dla których woda jest nieodłącznie środowiskiem życia. W grupie dzieci najmłodszych woda, za pomocą swej czarodziejskiej mocy, sama pokazała na obrazkach komu i do czego jest potrzebna. Bez wody zwierzęta nie miałyby gdzie mieszkać, rośliny jak wzrastać. Nie byłoby tęczy, nie można byłoby ugotować obiadu, nie można byłoby się umyć ani się napić. Woda sama narysowała obrazki i pokazała dzieciom jak bardzo jest na świecie niezbędna!

Razem z dziećmi więc zachęcamy do oszczędzania wody i myślenia o niej w sposób globalny!

 

Dzień Kolorowej Skarpetki [19/21.03.2021r.]

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” – „Bez barier”, a także (w przypadku grupy MRÓWEK) innowacji pedagogicznej „Emocja”- „Empatia” dzieci z grup Ob, Myszki, Żabki oraz Biedronki przybyły do przedszkola w dwóch różnych kolorowych skarpetkach:

W każdej z grup przeprowadzone zostały z dziećmi rozmowy na temat szacunku, tolerancji, empatii oraz...sympatii do kogoś, kto może wygląda inaczej niż my i zachowuje się inaczej niż my.

MRÓWKI, jak na starszaków przystało, wysłuchały dodatkowo bajki psychoedukacyjnej pt.: „Tajemnica znikających ciasteczek” z serii „Bajki bez barier”, która wprowadziła dzieci w świat rówieśnika z Zespołem Downa, oraz pomogła poznać i zaakceptować inność. Zerówkowicze wykonali pracę plastyczną skarpet nie do pary oraz bawili się w skarpetkową, rytmiczną zabawę Gąsienica:

 

„Dzień Kolorowej Skarpetki” pomógł dzieciom w poznaniu życia i funkcjonowania osób z Zespołem Downa, ale przede wszystkim uświadomił, że często ta postrzegana przez nas na pierwszy rzut oka "inność" o niczym tak właściwie nie świadczy, bo wszyscy jesteśmy różni, ale przez to niepowtarzalni i wyjątkowi!

 

WITAJ WIOSENKO!

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
i szumią – Witaj wiosno!

Stało się! Kalendarzowa, astronomiczna, radosna, kolorowa... wiosna jest już z nami! W miniony piątek powitaliśmy ją hucznie, przeganiając tańcem, śpiewem i uśmiechem od ucha do ucha sypiący się jeszcze z chmur śnieg. W przedszkolu tego dnia zrobiło się wyjątkowo wesoło i barwnie, a wszystko za sprawą cudownych nakryć głowy, które zaprezentowały nasze przedszkolaki:

  

oraz kwiatów, które z pewnością tak, jak my nie mogą się doczekać, by feerią swych barw ozdabiać przedszkole:

 

Drodzy Rodzice!

Wasze zaangażowanie i kreatywność przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Dziękujemy Wam z całego serca za tak kolorowy i radosny wkład w życie naszego przedszkola! Dzięki Waszemu udziałowi Wiosenka zawitała i do nas, a jak się to odbyło... sprawdźcie sami:

PSZCZÓŁKI, MOTYLKI, ŻABKI, MRÓWKI, SÓWKI, BIEDRONKI i MYSZKI

dziękują ogromnie!

 

 

 

Jeszcze więcej zdjęć znajdziecie w albumie WITAJ WIOSENKO! na stronie głównej! Zapraszamy!

 

Tydzień Mózgu

W dniu 18.03.2021 r dzieci z  grup przedszkolnych wzięły udział w lekcji prowadzonej przez pedagoga szkolnego w ramach Tygodnia Mózgu.

Dzieci zapoznały się z funkcjami zarówno prawej jak i lewej półkuli mózgu, dowiedziały się jak dbać o swój mózg oraz poznały proste ćwiczenia rozwijające lewą półkulę. Zajęcia pomogły zrozumieć małym dzieciom funkcjonowanie mózgu. Przedszkolaki dopasowywały czynności pokazane na obrazku do odpowiedniej półkuli mózgu,  kolorowały, a następnie wycięły prawą i lewą półkulę mózgu.

 

 

Pedagog

Marta Jankowska

 

St. Patrick's Day [17.03.2021r.]

 

W naszym przedszkolu wciąż się dzieje... W ramach zajęć języka angielskiego nasze przedszkolaki obchodziły w tym tygodniu irlandzkie święto St. Patrick’s Day – Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Poznaliśmy legendę związaną z tym świętem oraz zatańczyliśmy taniec skrzatów zwanych Leprechauns. Każde dziecko mogło wcielić się w rolę figlarnego skrzata, który stał się symbolem Irlandii i musimy ostrzec, że część dzieci planuje już wyprawę na koniec tęczy po ukryte skarby. Skoki, tańce, śmiech i wspólna zabawa - to jest to, co dzieci lubią najbardziej ;)

A czy Wy rozpoznacie swojego skrzata? Sprawdźcie w galerii!

 

ŻABKI w poszukiwaniu oznak wiosny

 

W tym tygodniu Żabki zapoznały się z nadchodzącą porą roku - wiosną. Wybrały się na spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny i rozwijały spostrzegawczość wzrokową podczas wiosennych zabaw z tablicą interaktywną.

  

Dowiedziały się również, co oznacza przysłowie "W marcu, jak w garncu" i wykonały prace plastyczne pt. "Wierzbowe bazie" oraz "Wiosenne kwiaty".

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ŻABEK!

 

O czym bzyczą PSZCZÓŁKI...

W ostatnim czasie Pszczółki dowiedziały się jak wygląda teatr „od kuchni”. Obejrzały dwa spektakle pt. „Trzy świnki” oraz „Czerwony Kapturek”. Po zapoznaniu się ze sposobem grania w teatrze kukiełkowym, dzieci postanowiły również spróbować swoich sił w odgrywaniu ról teatralnych, efekt był zdumiewający:

 

Po wrażeniach artystycznych, Pszczółki wykonały własne kukiełki:

  

Praca aktora, oprócz samego grania danej roli, wymaga również wyraźnej mowy, dlatego dzieci poprzez różne gry i zabawy uczyły się wyraźnie różnicować wyrazy, które zawierają głoski s i sz.

 

W kolejnym tygodniu Pszczółki rozmawiały o zwiastunach wiosny. Poznawały kwiaty wiosenne oraz ptaki, które do nas powracają. Dowiedziały się również co tak naprawdę znaczy przysłowie „W marcu jak w garncu” i założyły własną hodowlę szczypiorku:

 

 

Na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu PSZCZÓŁEK na stronie głównej!

 

MYSZKI na tropie Wiosny

U naszych MYSZEK wiosna rozgościła się już na całego i widać ją praktycznie w każdym kącie sali. Z gazetki ściennej spoglądają wesołe żabki, na które łypie jednym okiem wykonany techniką stemplowania dłońmi bociek.

   

W bocianich gniazdach kolejne ptaki spoglądają na rozpościerające się pod nimi uprawy, albowiem MYSZKI w ostatnich dniach nie próżnowały, tylko ostro wzięły się do wiosennych prac i posadziły cebulki, ziemniaki, posiały owies, a na oknach przygotowały domki dla fasolek, dzięki czemu mogą na bieżąco obserwować ich wzrost:

  

 

  

Dzieci poszukiwały wiosny w terenie - tak podczas spacerów z notatnikiem małego obserwatora przyrody, jak i w trakcie zabaw na bieżni, nad którą co rusz gościł klucz powracających z ciepłych krajów ptaków:

  

Ruchu zażywały jednak także w sali, gdzie niczym uciekające boćkowi żabki, pokonać musiały mały tor przeszkód:

  

Z żabkami uczyły się także cyfr od 1 do 5, a otwarty dziób bociana wyraźnie pokazywał im, w którym stawie jest więcej tych zielonych żyjątek, a w którym mniej:

  

Wspólna praca MYSZEK zaowocowała jeszcze jedną wspaniałą uprawą. W czwartek w sali naszych trzylatków pojawiło się bowiem mnóstwo kwiatków, które jednak bardzo szybko... znalazły się w brzuszkach dzieci. Kruche ciasteczka w kształcie kwiatków, czarodziejskie obrazki z wykorzystaniem wody, ciekawe zadania... - ojjj tak - to był kolejny, pełen pracy, ale i szalonej zabawy 25 małych MYSZEK, tydzień:

  

 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK!

 

BIEDRONKI poznają zwiastuny wiosny

W minionym tygodniu Biedronki poznały pierwsze zwiastuny wiosny oraz cechy charakterystyczne dla tej pory roku. Przedszkolaki znają wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, sasanki, żonkile oraz wracające z ciepłych krajów ptaki i ich ptasie zwyczaje: bociany, jaskółki i skowronki. Biedroneczki bawiły się w małych ogrodników; zasiały rzeżuchę, owies wielkanocny oraz posadziły cebulkę.

  

Dzieci poznały cykl rozwojowy kwiatu oraz rozwijały swoje zdolności plastyczne podczas wykonywania pracy zatytułowanej ,,Przebiśniegi".

 

Biedronki wzięły również udział w międzyprzedszkolnej wymianie kartek świątecznych, życząc innym przedszkolakom w języku angielskim wesołych świąt wielkanocnych.

 

 

Biedronki samodzielnie wykonały kartki, wrzuciły do skrzynki pocztowej i ... już po paru dniach same doczekały się pięknej kartki ze Śląska, zaadresowanej właśnie do Nich:)

ZAPRASZAMY DO WIOSENNEGO ALBUMU BIEDRONEK!

 

MOTYLKÓW przygotowania do wiosny powitania

Podczas gdy wiosna drobnymi kroczkami zmierzała w nasze strony, dzieci z grupy MOTYLKÓW podjęły liczne przygotowania, by mogła się ona na dobre u nas rozgościć. Nie tylko z zapałem uczyły się wiosennych wierszy i piosenek oraz malowały wiosenne kwiaty, ale po wyprawie do sklepu i dokonaniu zakupu nasion, postanowiły założyć w swej sali mini ogródek. Dzieci nauczyły się jak rozmnaża się kwiaty ozdobne, posadziły cebulkę oraz...ziemniaka.

 

Teraz MOTYLKOWA hodowla może spokojnie się rozwijać.

 

MRÓWKI w oczekiwaniu na wiosnę

Mrówki bardzo pracowicie przygotowywały się na nadejście Wiosny. Dzieci poznały charakterystyczne zwiastuny wiosny i elementy pogody występujące w marcu. Zapoznały się z cyklem rozwojowym kwiatu i motyla, a wykorzystując rymowany wierszyk i makaron - wykonały do cyklów prace plastyczne. Mrówki obejrzały „Bajkę o żółtym tulipanie”, która zobrazowała rozwój tulipana, po czym wyraziły spostrzeżenia dotyczące wiosny w postaci pięknych tulipanowych bukietów oraz plastycznych wizerunków przebiśniegów.

  

  

Zerówkowicze poznali także kolejną literę „Ł”, zapis cyfrowy liczby „10”, oraz rozwijali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10.

Dzieci przygotowały także parapetowy mini-ogródek, w którym posadziły cebulki i posiały rzeżuchę i owies wielkanocny. Do tego dbają o kącik przyrodniczy, na którym nie brakuje również zwiastunów wiosny:

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWEK!

 

Kolorowe zajęcia SÓW

Na przekór ostatnim nieco szarym dniom nasze SÓWKI postanowiły zaprosić więcej koloru do swojej sali. W ostatnim tygodniu nie zabrakło więc w grupie kolorowych zabaw z chustą animacyjną czy równie kolorowymi klockami Numicon, przy pomocy których SOWY utrwalały poznane dotąd cyfry oraz doskonaliły umiejętność liczenia w zakresie 10.

 

Jeśli dołączyć do tego wspólne zabawy ruchowe w sali i na świeżym powietrzu, można śmiało stwierdzić, że kolorowy zawrót głowy u naszych SÓWEK murowany ;)

 

Szanowni Państwo,

do powitania wiosny coraz mniej czasu, dlatego przypominamy o naszej zielonej akcji!

W najbliższy piątek wyposażeni we wiosenne nakrycia głowy zamieniać będziemy teren naszego przedszkola w kwitnący ogród Pani Wiosny. Zapraszamy do przynoszenia 19 marca ogrodowych kwiatów! Z góry DZIĘKUJEMY!

 

Wręczenie nagród w konkursie logopedyczno-plastycznym

W minionym tygodniu nie tylko nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu logopedyczno - plastycznego "Pokaż mi jak to mówisz", ale również wręczenie dyplomów i upominków wszystkim obecnym w przedszkolu uczestnikom konkursu. Radość u dzieci jak zwykle nieopisana!

 

 

 

Wszystkim dzieciom jeszcze raz ogromnie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

 

MYSZKI z wizytą w teatrze

Podobnie jak starsze grupy, tak i nasze maluszki w minionych dniach podejmowały na zajęciach tematykę związaną z teatrem. Dzieci z ochotą zasiadły na widowni, by obejrzeć przedstawienie pt. "Złotowłosa i trzy niedźwiadki" z wykorzystaniem kukiełek, animowanych przez wychowawczynię, a następnie same wcieliły się w aktorów i spróbowały nadać bajkowym postaciom swoje głosy:

  

  

Dzieci dowiedziały się, że teatr to swego rodzaju magia, ale nie zawsze musi wyglądać ona tak samo. Po wysłuchaniu bajki o Calineczce w ramach zajęć plastycznych stworzyły scenografię do teatru na...mleku. Inspiracja obrazami z cyklu "Nenufary" Claude'a Monet zaowocowała czterema pięknymi ogrodami, w których nie tylko zakwitły lilie wodne, ale również pojawiła się Calineczka:

 

  

Teatr to jednak także ruch i taniec. Przedszkolaki, po obejrzeniu wybranych fragmentów "Jeziora łabędziego" i "Dziadka do orzechów"  z ochotą prezentowały swe baletowe figury do muzyki Piotra Czajkowskiego, po czym zainspirowane obrazami Edgara Degas stworzyły swe własne portrety tańczących baletnic:

  

  

Podczas spacerów szukały pierwszych oznak wiosny i już powolutku zaprosiły ją do swojej przedszkolnej sali, ale o tym jeszcze ćśśśśsss...

Na relację z zajęć w grupie trzylatków zapraszamy do albumu "MYSZKI W TEATRZE"

 

Teatralny tydzień u SÓWEK

 

Mimo, że nie mogliśmy udać się do teatru na tradycyjne przedstawienie to teatr „przybył” do nas ;) W minionym tygodniu obejrzeliśmy przedstawienie kukiełkowe pod tytułem „Kozucha - kłamczucha” jak i sami spróbowaliśmy swoich sił w tej dziedzinie, organizując krótki teatrzyk pt. „Trzy świnki”:

    

Dodatkowo poznaliśmy nową literę: U oraz utrwalaliśmy sobie kierunki prawo – lewo:

  

  

Zapraszamy do albumu "Teatralny tydzień SÓWEK"

 

ŻABKI w świecie teatru

W minionym tygodniu omawialiśmy krąg tematyczny pt. "Chciałbym być aktorem". Dzieci zapoznały z pracą aktora, poszerzyły słownictwo związane z teatrem. Dowiedziały się co to jest teatr, scena, kostium, rekwizyt, kurtyna itd. Dowiedziały się również, jak należy zachowywać się w teatrze.

 

Żabki miały okazję wcielić się w rolę widza i obejrzały teatrzyk pt. "Trzy świnki". Podczas zabaw przy tablicy interaktywnej rozwinęły spostrzegawczość wzrokową.

 

Zapraszamy do albumu "MARZEC u ŻABEK",

w którym znajdują się zdjęcia i z tego tygodnia!

 

BIEDRONKI w teatrze

"Teatr to miejsce niezwykłe,

Zaczarowana każda chwila,

kurtyna w górę się unosi

i przedstawienie rozpoczyna".

  

Zapoznanie z wybranymi pojęciami związanymi z teatrem, takimi jak: kurtyna, scena, widownia, garderoba były tematem BIEDRONKOWYCH zajęć w tym tygodniu. Zabawy w teatrzyk własnoręcznie zrobionymi pacynkami wniosły duzo pozytywnych emocji. Dzieci z zachwytem obejrzały teatrzyk cieni " Trzy świnki", a następnie przy pomocy farb zilustrowały bajkę:

   

Ponadto, w tym tygodniu Biedronki poznały małą i wielką literę drukowaną U- przy okazji słowa UL dzieci poznały smak, właściwości oraz wartości odżywcze miodu:)

   

ZAPRASZAMY do teatralnego albumu BIEDRONEK!

 

Teatr, muzyka i matematyka u MRÓWEK

W zeszłym tygodniu MRÓWKI zaprezentowały się w baśni „O rybaku i złotej rybce”, w tym tygodniu w bajce „Trzy świnki”, zaś w kolejnym planujemy „Czerwonego Kapturka”, ale ostatnie dni to przede wszystkim zabawa z dźwiękami. W świat muzyki wprowadziły nas ciężkie i lekkie dźwięki oraz opowiadanie o „Zbuntowanej orkiestrze”. Dzieci rozwiązywały zagadki dźwiękowe, rozpoznawały i nazywały instrumenty muzyczne, słuchały muzyki granej dawniej i obecnie, zapoznały się z odtwarzaczami muzyki stosowanymi dawniej, przełamywały nieśmiałość podczas tańca przy muzyce nowoczesnej, rozwijały sprawność manualną przy ćwiczeniach grafomotorycznych i pracach plastycznych.

Mrówki wykorzystując kolorowe nutki rozwijały umiejętność dodawania i odejmowania, poznały kolejną literkę - „c”, podejmowały próby czytania, oraz klasyfikowały wyrazy ze względu na występowanie w nich poznanej litery „c”. Zajęcia rytmiczne uatrakcyjniły - „bum-bum rurki”, zabawy muzyczno ruchowe – „Rower”, a podczas aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss zerówkowicze zaprezentowali się w zabawie z woreczkami, oraz wcieliły się w „Duchy”:

Ostatni dzień tygodnia to obchody „Dnia Matematyki”. A w nim, w pierwszej części zajęć dzieci same tworzyły gry planszowe: „warcaby” oraz „kółko i krzyżyk”:

 

 

Natomiast druga część zajęć to „Ozoboty” – zapoznanie z edukacyjnymi robotami dla dzieci. Dzieci poznały kody, dzięki którym roboty poruszają się w odpowiedni sposób; rozwijały spostrzegawczość słuchową przy zagadkach dźwiękowych, które wskazywał robot podczas pracy na puzzlach, sami projektowali drogę dla Ozobota, który świecił w odpowiedni sposób, lub wykonywał polecenie wskazane odpowiednim kodem:

 

 

Na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu MRÓWEK!

 

Wyniki Logopedycznego Konkursu Plastycznego

Szanowni Państwo, drogie Dzieci!

Spieszymy z informacją, że konkurs plastyczny "Pokaż mi jak to mówisz" został rozstrzygnięty. W konkursie udział wzięło łącznie 30 dzieci z naszego przedszkola, które stworzyły przepiękne (jak zawsze!) prace. Na każdego czekać będzie coś miłego, ale po wielu sporach jury przyznało:

 

I miejsce w kategorii 3-latków: Marcel Olszewski

I miejsce w kategorii 4-latków: Oliwia Syrocka

I miejsce w kategorii 5-latków: Marcelina Piotrowska

I miejsce w kategorii 6-latków: Katarzyna Beker

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia zgłoszonych prac!

 

Dzień Kobiet(ek)

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów –
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

[M. Pawlikowska-Jasnorzewska Święto Kobiet]

Niech dla wszystkich Pań -  mam, babć, cioć, sióstr, przyjaciółek ten dzień jest tak samo miły, jak dla naszych dziewczynek! Dzisiaj w przedszkolu nie brakło kwiatów, laurek, uśmiechów, słodkości, prezentów mniejszych i większych. Dziś każda dziewczynka mogła poczuć się jak mała królewna i tego życzymy Wam na cały rok! Dużo radości każdego dnia!

  

  

Jeszcze więcej uśmiechów w albumie DZIEŃ KOBIET(EK) na stronie głównej!

 

W naszym przedszkolu pełno muzyki jest...

Dziś zapraszamy Państwa do niezwykłej krainy - pełnej czarodziejskich dźwięków, niezwykłych instrumentów i wyjątkowych muzyków... W minionym tygodniu od 3-latków aż po Motylkową zerówkę nie tyle bowiem uczyliśmy się o muzyce, co uczyliśmy się tworzyć muzykę, przeżywać ją i prawdziwie jej słuchać. Jak to wyglądało? Dziś możecie obejrzeć na filmikach:

Na relacje zdjęciowe, jak zwykle zapraszamy do albumów na stronie głównej!

 

To jest właśnie muzyka!

W tym tygodniu dzieci z grupy PSZCZÓŁEK poznawały świat muzyki. Poznały różne instrumenty, które są wykorzystywane przez muzyków oraz instrumenty, na których możemy zagrać wirtualnie.

Przy okazji rozwijania umiejętności przeliczania, poznały nutki, które są bardzo potrzebne do zagrania utworu, dzisiaj gama C – dur nie jest dzieciom obca. Podczas zajęć rozwijających poczucie rytmu, PSZCZÓŁKI postanowiły zagrać na instrumentach muzycznych, a na koniec szalonego muzykowania, przyszedł czas na wyciszenie. Dzieci podczas słuchania utworów Fryderyka Chopina malowały nastrój panujący w słuchanej muzyce.

Efekty można zobaczyć zarówno w filmie, jak i naszej galerii na stronie głównej, gdzie oczywiście czeka jeszcze więcej zdjęć naszych PSZCZÓŁEK. ZAPRASZAMY!

 

MRÓWKI i złota rybka

Pierwszy tydzień marca za nami a w nim m. in. : Mrówki podczas zabaw i ćwiczeń poznały literkę "u", rozwijały orientację przestrzenną oraz umiejętności dodawania i odejmowania. Zagłębiając się w tematykę teatralną zerówkowicze rozwiązywali zagadki, quizy i krzyżówki dotyczące omawianego bloku tematycznego.

 

 

Realizując kolejny punkt z projektu edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami przedstawień teatralnych, rozmawiały o tym jak należy zachować się w teatrze, oraz obejrzały online teatrzyk kukiełkowy "Baśń o Smoku Wawelskim". Na piątkowych zajęciach Mrówki probówaly swoich sił podczas inscenizacji baśni "O rybaku i złotej rybce".

Zapraszamy do albumu MARZEC W GRUPIE MRÓWEK

 

Przedszkole, które rozkwita... - ZAPRASZAMY DO AKCJI!

 

Dzień Koloru Czarnego w przedszkolu

Choć kolor czarny stereotypowo wydaje się smutny i poważny to nic bardziej mylnego. W miniony piątek w naszym przedszkolu postanowiliśmy go nieco odczarować:

Po zabawach z piosenką wiemy już, że kolor czarny kryje się we włosach mamy, w paskach zebry i kropkach biedronki, w Morzu Czarnym, głębinach ziemi, a nawet może tkwić w stadzie owiec ;) Wiedzę tę wykorzystaliśmy m.in. w naszych tematycznych pracach plastycznych. PSZCZÓŁKI zmalowały czarne pająki, ŻABKI, SÓWKI I BIEDRONKI przy pomocy węgla stworzyły czarne owce, MRÓWKI wykleiły czarne koty w butach, a MOTYLKI postaci górników, zaś MYSZKI dla kontrastu użyły białej farby, by stworzyć własną Aleję Gwiazd:

 

  

 

 

  

 

Tego dnia nie zabrakło zabaw ruchowych, tańców, czarnych przekąsek. Dzieciom bardzo zasmakowały czekoladowe babeczki, dżem z czarnej porzeczki i czarny marcepan:

 

  

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" MRÓWKI poznały ideę teatru cieni i pierwsze przymiarki do niego urządziły w swojej sali:

 

 

Maluchy z MYSZEK zapoznały się natomiast z historią animacji i wybrały się do kina, by sprawdzić, czy czarno białe bajki są równie interesujące jak obecne kolorowe filmy animowane:

 

   

Na kolorową relację z Dnia Koloru Czarnego zapraszamy do galerii!

 

MYSZKI w epoce dinozaurów

W minionym tygodniu nasze MYSZKI cofnęły się w przeszłość. W przypadku trzylatków owa przeszłość może nie wydawać się zbyt długa ;), ale tajemniczym sposobem dzieci przeniosły się do prehistorii i czasów, kiedy Ziemię zamieszkiwały mamuty, pterodaktyle, dinozaury i inne wielkie stwory:

 

Nasze maluchy dowiedziały się, że dinozaury, podobnie jak kurczaki, wylęgały się z jajek i nawet pomogły kilku z nich wydostać się ze skorupki. Wskazywały podobne gatunki, dzieliły je na roślinożerne i mięsożerne:

  

 

 

W trakcie zabaw paleontologicznych dzieci dowiedziały się co skrywają pradawne skamieliny, a także skąd tak naprawdę wziął się węgiel, którego można dzisiaj użyć do ogrzewania domostw, rysowania i... brudzenia się ;)

  

  

Zwieńczeniem zajęć były oczywiście obchody Dnia Dinozaura. Po wstępnych ćwiczeniach w wydobywaniu szkieletów zasypanych dinozaurów nasze MYSZKI zamieniły się w prawdziwych paleontologów i wzięły udział w prawdziwych wykopaliskach.

  

W efekcie żmudnej pracy całej grupy odkryty został nowy gatunek dinozaura: MYSZOZAURUS REX i jego (całkiem zresztą smakowite ;)) jaja:

 

  

 

Odkrywanie, malowanie, spacery, nauka ze śmiechem, zabawa, odpoczynek i ... codzienne brudzenie się... Czy może być coś lepszego?

Na obszerną relację z zajęć zapraszamy do albumu

MYSZKI W KRAINIE DINOZAURÓW

 

BIEDRONKOWE zabawy z matematyką

Choć biedronki zwyczajowo kojarzone są z liczbą 7, bo i w nazwie mają przecież "siedmiokropka", to dla naszych przedszkolnych BIEDRONEK i kolejne liczby nie stanowią problemu. W ostatnich dniach dzieci nie tylko zapoznały się z kształtem litery P, ale również z wyglądem cyfry. Przedszkolaki przeliczały różne elementy, wykonywały ćwiczenia w książeczkach:

 

Nie zabrakło zabawy z klockami Numicon:

 

oraz matematycznych działań na kolorowych kubeczkach, dzięki którym udało się zamienić to co płaskie, w przestrzenne:

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZE ZDJĘCIAMI BIEDRONEK

 

Jak MOTYLKI liczą, mierzą i szacują...

W minionych dniach w grupie MOTYLKÓW realizowaliśmy Tydzień matematyczny. Zadaniem dzieci było mierzenie różnych rzeczy np. czasu, wysokości, długości oraz ciężaru. Podobnie jak w innych grupach, tak i w naszej zerówce najwięcej zainteresowania wzbudziła waga szalkowa. Wszystkie dzieci chciały spróbować swoich sił w odważaniu takiej samej ilości składników, jaką wskazywały odważniki:

  

Dzieci utrwalały poznane dotąd cyfry, usprawniały przeliczanie, a przy pomocy własnoręcznie wykonanych zegarów uczyły się określać godzinę. Na zajęciach języka angielskiego uczyły się natomiast odpowiadać na pytanie: How is the weather? Czyli jaka jest dzisiaj pogoda

   

Nauka matematyki poprzez zabawę to super sprawa!

 

MRÓWKI znają baśnie, bajki i bajeczki

Miniony tydzień upływał na poznawaniu treści różnych baśni. A jak baśnie, to fantazja i wartości o których sporo rozmawialiśmy. Dzieci poznały literkę "p" oraz zapis cyfrowy liczby "8":

 

  

Dowiedziały się jak powstają książki, przypomniały jak o nie dbać, oraz wykonały zakładki do książek:

 

Z figur geometrycznych Mrówki tworzyły pajacyka Pinokia, a odkodowane karty ukazały postaci z poznanych baśni i ich atrybuty:

 

Ostatni dzień tygodnia to nadal temat baśni - Kot w butach z kolorem czarnym:

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Matematyczny tydzień u ŻABEK

 "Pierwszy palec to jest kciuk,

drugi robi: stuk, stuk, stuk.

To jest długi trzeci palec,

czwarty mniejszy, piąty - malec.

Dłoń ma razem palców pięć,

policz z nami gdy masz chęć".

Tym oto wierszykiem rozpoczęliśmy matematyczny tydzień. Żabki rozwijały umiejętność liczenia w zakresie 5 oraz umiejętność mierzenia, stosowania określeń wyższy/ niższy, większy/ mniejszy. Zapoznały się ze słowami i melodią piosenki o figurach, po czym rozwijały umiejętność posługiwania się nożyczkami i stworzyły kolorowe domki z figur geometrycznych.

 

 

W czwartek, z okazji "Dnia Dinozaura" ŻABKI malowały farbami wybrane dinozaury.

 

W tym tygodniu dzieci świętowały również 5-te urodzinki Szymka i Rafałka:

 

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU Z NASZYMI ZDJĘCIAMI!

 

SOWY mądre głowy...

Tydzień z matematyką upłynął „ Sówkom” bardzo pracowicie. Dowiedzieliśmy się jak można zmierzyć długość i szerokość dywanu oraz objętość płynów. Wiemy czym mierzy się czas - obejrzeliśmy różne zegary, poznaliśmy miesiące, a każda „Sówka” wykonała swoją kartkę z kalendarza.

  

Najwięcej frajdy sprawiło nam skonstruowanie wagi szalkowej z wieszaka, sznurka i pojemników, na której to ważyliśmy różne przedmioty.

 

W tygodniu matematycznym nie obyło się bez liczenia, poznaliśmy również literę „P”, której kształt utrwalaliśmy na różne sposoby…

 

Jak pracowały SOWY zobaczycie w albumie "SOWY mądre głowy" na stronie głównej!

 

"Być jak Leonardo..." - Zabawa Sztuką w grupie MYSZEK

Nasze maluchy z grupy trzylatków dzielnie wędrują poprzez dzieje sztuki i w ostatnim czasie postanowiły zaprosić do tej podróży również swoich Rodziców. W ramach zadania należało wykonać własną wariację na temat obrazu Mona Lisa Leonarda da Vinci.Twórcze zadanie domowe dla Rodziców dzieci z grupy MYSZKI zaowocowało naprawdę piękną wystawą i tym, co w zadaniu było najważniejsze: wspólnie spędzonym kreatywnym czasem Rodziców i ich pociech.

  

Artysta zdecydowanie tkwi w każdym z nas! 

Z podziękowaniami dla Państwa,

Monika Beker

 

ZAPRASZAMY DO KONKURSU!

 

Pyszny tydzień ŻABEK

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Żabek" omawiały krąg tematyczny pt. "Jestem samodzielny w kuchni". Zapoznały się z pracą kucharzy oraz z wyposażeniem kuchni. Poznały również panujące tam zasady bezpieczeństwa. Dzieci opowiadały również o swoich ulubionych daniach, po czym wykonały pracę plastyczną pt. "Spaghetti na talerzu".

 

   

Natomiast w czwartek "Żabki" wykonały kruche ciasteczka, które po upieczeniu udekorowały i oczywiście skosztowały.

 

  

Po takich słodkościach nie mogło zabraknąć zimowych zabaw na śniegu:

 

A na koniec tygodnia dzieci samodzielnie wykonały zdrowy koktajl truskawkowy.

 

To był naprawdę pyszny tydzień!

Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie ŻABEK!

 

Logopedia na puchato ;)

 

 

17 lutego swoje święto obchodzą... koty! Nie mogło ich zabraknąć także na naszych zajęciach logopedycznych w grupach czterolatków. Dzieci bawiły się z kotkiem kłębuszkami wełny, karmiły wesołego kotka głodomorka rybkami, wykonując przy tym ćwiczenia artykulacyjne, a także rozdawały specjalną sylabkową karmę małym kociakom. Zabawa była wesoła!

Więcej zdjęć w naszym logopedycznym albumie. ZAPRASZAM!

Magdalena Kubacka

 

MRÓWKI i matematyczne łamigłówki

Matematyczny tydzień Mrówki rozpoczęły „walentynkową” praca rozwijającą logiczne myślenie. W tym magicznym dniu, wszystkie dziewczynki z grupy obdarowane zostały „walentynkami”, które przygotował dla nich w domku jeden z kolegów, zaś Panie poczęstowały wszystkie dzieci słodkimi lizakami.

 

 

Następnie w zabawie z piosenką zajęliśmy się nauką nazw dwunastu miesięcy. Wspólną pracą dzieci powstał plakat „Dwunastu braci”:

 

 

W tym tygodniu dzieci poznawały literę „W”, oraz podczas zabawy z gwiazdkami rozwijały umiejętność liczenia. Dzieci zapoznały się z waga szalkową oraz innymi rodzajami wag i już wiedzą co i czym ważymy. Wiedzą również co czym mierzymy. I żeby zmierzyć długość dywanu nie wystarczą nasze kroki, czy stopy (tip topy). Natomiast podczas eksperymentu z wodą, barwnikiem i kubkami, przy zastosowaniu takiej samej miary, dzieci mierzyły objętość cieczy. Poznały również różne rodzaje urządzeń do mierzenia czasu, po czym przy wykorzystaniu figur geometrycznych wykonały jedno z nich. Dzieci podczas codziennych zabaw oraz poprzez wykorzystanie kart pracy rozwijały umiejętność logicznego myślenia.

 

 

 

Na zakończenie tygodnia wykorzystaliśmy do tego klocki NUMICON.

  

Dodatkowo wszystkie „Mrówki” wraz z Paniami bardzo dziękują p.Waliszewskim za podarowany grupie, samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków. Dzieci wiedzą jak ważne jest pomaganie ptakom podczas zimy, zwłaszcza tak śnieżnej jak w tym roku. I w podziękowaniu wspólnie wykonały piękną laurkę.

Dziękujemy i zapraszamy Państwa do nowego albumu MRÓWEK!

 

Słuchamy baśni

Witajcie 5-latki!

Wysłuchajcie piosenki pt. „Książka przyjaciółka”, wymieńcie postacie , które występują w piosence oraz swoich ulubionych bohaterów z bajek. Podzielcie na sylaby tytuły bajek, z których pochodzą owe postaci. Czy potraficie wskazać jaką głoskę słyszycie na początku każdego tytułu?

A teraz przyjrzyjcie się poniższej karcie. Spróbujcie powiedzieć, gdzie znajduje się myszka, używając określeń np.: z prawej strony, pod, nad, za, przed, pomiędzy….

Do kolejnej zabawy możecie zaprosić rodzeństwo lub kogoś z domowników. Zabawa polega na tym, że jedna osoba opisuje wybraną postać z bajki np.: jest z drewna, jak kłamie rośnie mu nos itp. A druga odgaduje co to za bohater. Możecie też spróbować pokonać labirynt i odnaleźć 5 różnic między obrazkami:

 
Na zakończenie tygodnia zapraszamy Was do wspólnego czytania bajek i baśni lubianychprzez małych i dużych.

Do zobaczenia wkrótce!

 

Kuchcikowo u PSZCZÓŁEK

W tym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek poznawały pracę kucharza. Dowiedziały się również jakie przedmioty oraz urządzenia potrzebne są w kuchni oraz jakie są zasady ich używania. Po rozmowie o pracy kucharza, Pszczółki wykonały pracę plastyczną „Spaghetti na talerzu”.

 

Przy okazji rozwijania umiejętności liczenia, utrwaliły sobie zasady kulturalnego zachowania przy stole.

   

Po aktywnym uczestnictwie w zajęciach przyszedł również czas na zabawy zimowe:

  

Na zakończenie tygodnia, postanowiliśmy ponownie zabawić się w małych kucharzy i zrobiliśmy ciasteczka:

 

Tydzień taki, że przepychota! Zapraszamy do galerii!

 

MOTYLKI na kartach bajek i baśni

MOTYLKI w tym tygodniu gościły w krainie bajek i baśni. Na moment nawet stały się wróżkami i czarodziejami. Teraz już wiemy jak ważna jest nauka czytania i jakie to fajne: móc samemu czytać książki.

Zadbaliśmy również o nasze podręczniki, wykonując zakładkę do książki. Aby było bajkowo, to nasza zakładka jest w kształcie zajączka.

  

 

MYSZKI i "sztuka gotowania"

Po wizycie w krainie bajek i baśni MYSZKI postanowiły zająć się tematem nieco im bliższym, a mianowicie kuchnią. Dzieci utrwaliły sobie wiadomości na temat zdrowego żywienia, poruszane już wcześniej przy okazji zajęć poświęconych zdrowiu, poznały zadania kucharek i kucharzy oraz nazwy i przeznaczenie wybranych sprzętów kuchennych:

  

Zdobytą wiedzę wykorzystały w praktyce, przygotowując pyszne gofry oraz jeszcze pyszniejsze zdrowe i kolorowe śniadanko:

  

Smarowanie kanapek, wbijanie jajek czy mieszanie ciasta mikserem przyniosło naszym maluchom wiele frajdy:

 

  

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kota dzieci obejrzały krótką inscenizację opowiadania H. Bechlerowej "O kotku, który szukał czarnego mleka", pomogły kotu w butach dopasować obuwie do pary i spróbowały narysować własne koty.

 

To ostatnie zadanie nie sprawiło dzieciom szczególnej trudności, albowiem sztuka to drugie imię naszych trzylatków. W tym tygodniu dzieci w ramach projektu "Zabawa Sztuką" poznały wybrane dzieła Pablo Picasso, a następnie poprzez grę "Roll a Picasso" stworzyły swoje wariacje na temat kolorowych twarzy, utrwalając przy okazji nazwy poszczególnych barw. Czym więc jest dla nich narysowanie kota ;)

 

  

Zapraszamy do albumu "MYSZKI I SZTUKA GOTOWANIA"  na stronie głównej!

 

ŻABKI świętują Walentynki

Chociaż Walentynki przypadają 14 Lutego to "Żabki" obchodziły ten dzień w poniedziałek. Jest to przecież wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również i dzieci. "Żabki" dowiedziały się, czym tak w ogóle są Walentynki i jakie zwyczaje obchodzone są tego dnia. Wykonały piękne czerwone serca (będące symbolem Walentynek) malowane farbami na cukrze.

  

 

Dzieci rozwijały również swoją spostrzegawczość podczas zabaw przy tablicy interaktywnej.

 

Na koniec czekał na Żabki słodki poczęstunek.

 

Na relację zapraszamy do albumu WALENTYNKI ŻABEK

 

Walentynkowo u PSZCZÓŁEK

Walentynki to wyjątkowy dzień, także dla Pszczółek. Dla „wzmocnienia” symboliki tego święta postanowiliśmy ubrać się na czerwono. Dzieci poznały historię powstania Walentynek oraz pewne zwyczaje, które w tym dniu panują. Pszczółki dowiedziały się kim jest Amor, a także, że Walentynka to laurka wykonana dla specjalnej osoby.

Rodzice dzieci, również postanowili dołożyć cegiełkę do tego święta i ofiarowali swoim dzieciom balony w kształcie serca oraz lizaki. Dopełniły one słodkiego klimatu w grupie, dzięki czemu był to bardzo mile spędzony przez nas dzień.

Zapraszamy do albumu PSZCZÓŁKI ŚWIĘTEGO WALENTEGO

 

Dbamy o książeczki

Witajcie SÓWKI i BIEDRONKI!

Wczoraj dowiedziałyście się jak powstają książki oraz poznałyście kilku bohaterów zdziecięcych bajek. Wiedzcie, że książeczki też mają uczucia i lubią jak się o nie troszczymy. Jak zadbać o książki podpowie krótki filmik:

Spróbujcie jutro wykonać zakładkę do Waszej ulubionej książeczki. Możecie zainspirować się poniższymi zdjęciami lub też stworzyś własną wizję zakładki:

  

Przed kolejnymi zadaniami zapraszamy Was do gimnastyki. Będzie Wam do niej potrzebny szalik:

Teraz poznamy cyfrę 8:


Zabawy i ćwiczenia z cyfrą 8
1. Kreśl cyfrę „8” w powietrzu, na podłodze, na plecach kogoś z domowników. Pobawcie się w rysowanie na plecach i odgadywanie zapisów cyfrowych liczb od 1 do 8.
2. Wskaż 8 palców u dłoni, wskaż 8 palców stopy, a teraz poszukaj u siebie w domu elementów, których jest 8 (np. 8 guzików przy sweterku, 8 łyżeczek itp.)
3. Na planszy od ósemki u góry po lewej stronie poprowadź paluszek do ósemki na dole po prawej stronie, poruszając go wyłącznie po polach oznaczonych cyfrą 8.

Z pewnością nie były to dla Was trudne zadania! Pamiętajcie o zrobieniu zakładki. Możecie się podzielić jej zdjęciem ze swoją wychowawczynią. Na pewno będzie dumna!

 

Szanowni Państwo!

Z uwagi na fakt, iż obecnie dwie grupy 5-latków przebywają na kwarantannie, w najbliższych dniach na naszej stronie zamieszczone będą specjalne materiały z przeznaczeniem właśnie dla dzieci z SÓWEK i BIEDRONEK. Zachęcamy dzieci do podejmowania przygotowanych przez Wasze panie aktywności!

W krainie baśni

Na początek wysłuchajcie wiersza pt. „Kłopoty w bibliotece”

Książkom w pewnej bibliotece
nudziło się tak dalece ,
że ni z tego i, ni z owego
zaczęły grać w chowanego
„Calineczka” się schowała
za ogromny atlas ryb.
Szuka krasnal Hałabała,
gdzie się przed nim Plastuś skrył?
Tak się wszystkie wymieszały,
że ta pani w bluzce w prążki
chodzi tutaj już dzień cały,
nie znajdując żadnej książki.

A teraz spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
1. Co to jest biblioteka?
2. W co zaczęły grać książki?
3. Jacy bohaterowie książek są wymienione w wierszu?
4. Gdzie schowała się Calineczka?
5. Czy zabawa w chowanego miała jakiś zły skutek?

 

Teraz już wiecie o czym będziemy „rozmawiać” w tym tygodniu, oczywiście o książkach i ich bohaterach. Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje książka? Obejrzyjcie krótki film, a zaraz się dowiecie:


Przyjrzyjcie się teraz kartom z ilustracjami i spróbujcie odgadnąć tytuły znanych bajek i baśni. Mogą Wam w tym pomóc zagadki zapisane na kartach. Na pewno świetnie sobie poradzicie!

 

  

W tym tygodniu poznajemy też literę „W” małą i wielką, drukowaną oraz kształt pisanej.


Zadania:
- zastanówcie się jakie wyrazy zaczynają się na głoskę „w”, podzielcie je na sylaby i policzcie ile sylab jest w wyrazie,
- w tekście ulubionej książeczki wyszukajcie siedem literek „w”
- poproście mamę albo tatę o kawałek sznurka i spróbujcie z niego ułożyć małą i wielką literę
„w”. To zadanie możecie również wykonać przy użyciu plasteliny.
Po tak ciężkiej pracy nie zapomnijcie odrobinę się poruszać np. na podwórku, gdzie również możecie pobawić się literami, np. pisząc literki na śniegu lub układając kształt liter z patyków/gałązek.

Powodzenia i pozdrawiamy Was serdecznie!

 

Logopedyczne zabawy MRÓWEK i MOTYLKÓW

 

W poniedziałek jak co tydzień usprawnialiśmy oddychanie i narządy mowy. Puszczanie baniek pięknie wydłuża fazę wydechową a przytrzymywanie piłeczek walentynkowych na łyżeczkach wzmacnia mięsień okrężny ust. Potem było szumienie, warczenie i inne artykulacyjne ćwiczenia, które rodzice odnajdą w zeszytach ćwiczeń.

Pozdrawiam i przypominam że zajęcia logopedyczne sześciolatków odbywają się w każdy poniedziałek.

Nowe zdjęcia z zajęć w naszym logopedycznym albumie. Zapraszam!

https://zsdabrowach.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=738#gallery/714

Agnieszka Glomska- logopeda

 

UWAGA Rodzice!

Zapraszamy na zebrania z wychowawcami grup, które odbędą się odpowiednio w dniach:

23.02.2021 r. grupy: Motylki oraz Sowy
24.02.2021 r. grupy: Mrówki oraz Biedronki
25.02.2021 r. grupy: Myszki oraz Żabki
26.02.2021 r. grupa Pszczółki

Szczegółowe informacje, m.in. godziny zebrań, zostaną Państwu przekazane Librusem. 

 

 

Karnawałowy Bal Przebierańców (12.02.2021r.)

"W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się!"

Karnawał powolutku dobiega końca i choć pandemia nam nie odpuszcza, to nie mógł się on obyć bez przedszkolnego balu przebierańców. Choć początkowo planowaliśmy go jako wspólną zabawę wszystkich grup, to ostatecznie z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia, każda grupa bawiła się w swojej sali. Czy to jednak oznacza, że zabawa była mniej udana? Ależ skąd!!!

 

Przebrane za przeróżnych bohaterów dzieci (i panie) spędziły kilka wspaniałych godzin na wspólnych tańcach i zabawach przy muzyce:

Nie zabrakło zabaw z balonami, krzesełkami, piłeczkami, a nawet tworzenia muzyki video-1613148561.mp4 , video-1613149560.mp4:

   

  

Nie brakło pamiątkowych zdjęć:

  

 

oraz odpoczynku przy słodkim poczęstunku oraz nieco spokojniejszych aktywnościach:

  

Czy się podobało? Spójrzcie tylko na te zadowolone miny i... niech żyje bal!

  

MOC ZDJĘĆ Z BALU W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ. ZAPRASZAMY!

 

MYSZKI w świecie bajek i baśni

"Witajcie! W naszej bajce
Słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa,
Zatańczą wkoło drzewa.

Tu wszystko jest możliwe,
Zwierzęta są szczęśliwe,
A dzieci, wiem coś o tym,
Latają samolotem."

O tak! W grupie naszych MYSZEK wszystko jest możliwe. Każdy może zostać na jeden dzień królem bądź królową, a nawet, jeśli woli, rybą, która pływa w śniegu ;) Także w ostatnich dniach bajkowej atmosfery w trzylatkach nie brakowało, a to dlatego, że dzieci przeniosły się na zajęciach do świata bajek i baśni. Z brzydkim kaczątkiem uczyły się, że warto być miłym dla innych i być sobą, bo każdy jest piękny na swój wyjątkowy sposób; a z trzema małymi świnkami sprawdzały, czy wysiłek się opłaca, bo tak jak świnki budowały swe domki, tak i trzylatki budowały z klocków rozmaite budowle, realizując tym samym architektoniczne wyzwanie projektu "Z kulturą mi do twarzy".

 

 

W sali powstały zamki i wieże i nawet zły smok, nie był w stanie ich zdmuchnąć ;)

  

  

W trakcie zajęć dzieci rozwijały koordynację wzrokowo - ruchową, sprawność motoryczną, wyobraźnię przestrzenną i poczucie równowagi. W Tłusty Czwartek nie tylko zajadały się z apetytem pączkami, ale dodatkowo trenowały umiejętność układania elementów wg wzoru oraz odczytywania informacji przedstawionych za pomocą symboli.

  

Nie zapomniały również wykonać bajkowych masek karnawałowych. Ciekawe, czy potraficie rozpoznać, które MYSZKI się pod nimi ukryły ;)

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z BAJKOWYCH ZAJĘĆ MYSZEK DO GALERII GŁÓWNEJ!

 

MRÓWKI świadome w kuchni i ...sieci

Dzieci z grupy Ob "Mrówki” rozpoczęły tydzień kontynuując projekt edukacyjny „Emocja”, a dokładniej zajęły się zadaniem z realizacji „Innowacji pedagogicznej” - eksperyment z ryżem. Dzieci codziennie, przez kilkanaście dni mówią miłe i niemiłe słowa do ryżu znajdującego się w słoiczkach. Co z tego będzie - dowiedzą się już niebawem…

W minionym tygodniu zerówkowicze poznali literkę „G”; nauczyli się rozpoznawać pory dnia i związane z nimi posiłki; przy okazji omawiania tematyki dotyczącej samodzielności w kuchni dzieci poznały zawód kucharza. Podczas zabaw z użyciem sztućców przypomniały sobie jak prawidłowo nakrywać do stołu i układały rytmy.

    

W Dniu Pizzy niespodzianką okazała się wizyta dostawcy pizzy – dzieciom bardzo smakowała pizza przygotowana przez restaurację „BonAppetyt”.

  

Dzień Bezpiecznego Internetu to omówienie bardzo ważnego tematu – „Bezpieczeństwo w sieci”. Dzieci obejrzały króciutki film edukacyjny dot. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Wiedzą również, że należy z umiarem z niego korzystać.

 

Czwartkowy ranek w grupie „Mrówek”, to samodzielnie przygotowane śniadanko. Po zajęciach, przy okazji Tłustego Czwartku dzieci skusiły się jeszcze na pysznego pączka.

 

Bardzo pracowity tydzień zakończył się super zabawą podczas balu karnawałowego.

Na pełną relację zdjęciową ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWEK!

 

Tłusty Czwartek u MOTYLKÓW

Powiedział MOTYLKOM Bartek, że nadciąga Tłusty Czwartek,

więc się dzieci postarały...

gofry piekły przez dzień cały!

Miniony tydzień obfitował w atrakcje w całym przedszkolu. Nie ominęły one również MOTYLKÓW, które po trzech dniach zajęć, poznawania liter, liczenia i uczenia się, jak na zerówkowiczów przecież przystało, postanowiły w czwartek zamienić się w małych kucharzy.

  

Dzieci wraz ze swymi paniami postanowiły tego dnia wyczarować gofry. I to nie byle jakie gofry, lecz zaczarowane - zielone oraz różowe. MOTYLKI dzielnie łączyły ze sobą składniki i mieszały je, by ciasto miało jednolitą konsystencję i nadawało się do pieczenia. A później wiadomo: gofrownica w ruch i... buzie w ruch. Nim wszyscy się spostrzegli talerze świeciły pustkami i tylko małe brzuchy były pełne.

  

   

 

Zapraszamy do albumu MOTYLKÓW!

 

PSZCZÓŁKI z kulinarnej szkółki

Podobnie, jak to miało miejsce w innych grupach tak i nasze czterolatki z grupy PSZCZÓŁEK dbały w minionym tygodniu o swą formę, najpierw zapełniając puste brzuszki, a następnie starając się spalić kalorie poprzez ruch na świeżym powietrzu. Dzieci przeistoczyły się w kucharzy z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, przypadającego w dniu 9 lutego. Po obejrzeniu prezentacji na temat tego pochodzącego ze słonecznej Italii specjału, przedszkolaki wraz ze swą panią, zakasały rękawy, raz dwa wyrobiły ciasto na pizzę, wzbogaciły je ulubionymi dodatkami i już można było się delektować smakiem. 

 

Czwartek oczywiście spędziły na słodko, dlatego nie zabrakło spacerów, biegów i szaleństw na białym puchu. Pogoda codziennie zachęcała PSZCZÓŁKI do poruszania się i nie sposób było nie skorzystać:

  

Po powrocie dzieci ćwiczyły różne umiejętności, wykorzystując w tym i nowoczesne technologie. Tablica interaktywna i ozoboty, w połączeniu z nieco bardziej tradycyjnymi klockami Numicon sprawiają, że każde zajęcia są porywające!

 

Zapraszamy do albumy PSZCZÓŁKI Z KULINARNEJ SZKÓŁKI NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

ŻABKI na dworze Króla Pączka

 

Czego w minionym tygodniu uczyły się "Żabki"? Otóż "Żabki" w ostatnich dniach przeniosły się do krainy bajek i baśni. Dzieci każdego dnia miały szansę zapoznać się z wybraną bajką, poznały najbardziej znane bajkowe postaci, a w czwartek przeniosły się w przeszłość, by stworzyć własną wizję królewskiego zamku.

 

A że miniony czwartek był także świętem pączka, to po zajęciach poświęconych zamkom nadeszła pora na skonsumowanie tego okrągłego króla drożdżowych słodkości.

 

Tak pyszne dni mogłyby w grupie "Żabek" pojawiać się co tydzień!

 

Smakowity tydzień u BIEDRONEK

Jest okrągła niczym koło,

z nią jest smacznie i wesoło.

Pachnie warzyw całą gamą,

Lubię ją zajadać z mamą.

Co to takiego? Oczywiście Pizza Od takiej zagadki rozpoczęly się wtorkowe zajęcia w grupie "Biedronek". Tego dnia sala naszego przedszkola zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy samodzielnie przygotowały pizzę.

  

W Tłusty czwartek "Biedronki" z wielkim apetytem zajadały pączki.

  

Oczywiscie znalazł się również czas na pracę, przedszkolaki z wielkim zapałem przygotowywały się do piątkowego balu ozdabiając karnawałowe maski.

  

 

SÓWKI w świecie kulinariów

W minionym tygodniu nasze pięciolatki z grupy "Sówek " dowiedziały się jak wygląda praca kucharza. Dowiedzieliśmy się jakie urządzenia znajdują się w kuchni, mieliśmy okazję zobaczyć akcesoria potrzebne kucharzowi do gotowania i nie tylko.

 

Przypomnieliśmy sobie pory dnia oraz odpowiadające im posiłki. Poznaliśmy literę G jak garnek, a podczas dnia pizzy mogliśmy się przekonać, że praca kucharza nie jest wcale taka lekka jak by się mogło wydawać. Zapach i smak własnoręcznie wykonanej pizzy wynagrodził nam jednak cały trud.

  

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej - WYNIKI

Szanowni Państwo,

Zakończył się przegląd kolęd i piosenek zimowych, organizowany corocznie przez nasze przedszkole.

W tym roku po raz pierwszy odbył się on w formie online. Udział wzięło w nim łącznie 17 małych wykonawców, którzy potrafili nie tylko zmierzyć się z nieco trudnymi dla nich słowami, ale i tremą związaną z występem przed okiem kamery.

Z tego miejsca pragniemy gorąco podziękować i pogratulować wszystkim przedszkolakom, którzy wzięli udział w Przeglądzie i ogłaszamy, że decyzją Jury wszystkie dzieci otrzymały w tym roku wyróżnienie, bo nie sposób inaczej ocenić tak pięknych wystąpień, z których każde jest inne, ale przecież tak samo wyjątkowe.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia występów konkursowych i zapoznania się z listą laureatów Przeglądu.

Udział w Przeglądzie wzięli:

Urszulka Raczkowska - Przedszkole w Dąbrowie Chełmińskiej

Alicja Galant - Przedszkole w Dąbrowie Chełmińskiej

Marek Wróblewski - Przedszkole w Ostromecku

Alicja Wróblewska - Przedszkole w Ostromecku

Kamila i Pola Wojtyszyn - Przedszkole w Ostromecku

Judyta i Anna Serwińskie - Przedszkole w Ostromecku

Natan Cieślicki - Przedszkole w Ostromecku

Ksawery Pałczyński - Przedszkole w Czarżu

Paulina Szulkowska - Przedszkole w Czarżu

Maja Dworaźna i Antoni Chmielowiec - Przedszkole w Czarżu 

Laura Kazenecka i Aleksandra Hejnowska - Przedszkole w Czarżu

Zofia Czuba i Martyna Klerkowska - Przedszkole w Czarżu

 

Kochane dzieci - dyplomy i nagrody już na Was czekają!

 

Zimowe zabawy ŻABEK

 

Tak, jak w pozostałych grupach, tak i w grupie "Żabek" w minionym tygodniu dominowała nadal tematyka zimowa. Omawialiśmy krąg tematyczny pt. "Zimowe zabawy". Rozmawialiśmy o ulubionych zabawach na śniegu i sportach zimowych. Podczas zabawy dydaktycznej pt. "Kolorowe patyczki" dzieci tworzyły proste kolekcje, rozwijały umiejętności liczenia.

 

Dzieci wykonały też piękne zimowe prace pt. "Śniegowy bałwanek" przy użyciu pasty do zębów.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU O ZIMOWYCH ZABAWACH ŻABEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MOTYLKOWE zabawy

 

Nasi starszacy z grupy Oa czyli MOTYLKI, podobnie jak ich koledzy z grupy MRÓWEK w minionym tygodniu nie próżnowali na zajęciach. Dzieci stworzyły bałwankowe prace plastyczne, poznały literę "N" i usprawniały jej zapis także w połączeniu z innymi literami oraz utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu, do których następnie miały szansę się odnieść w czasie pobytu na boisku i spacerze po okolicy przedszkola. Nie samą nauką jednak MOTYLKI żyją.

  

Dzieci uwielbiają wspólne szaleństwa i zabawy ruchowe w sali; każdego dnia spędzają czas na kreatywnym tworzeniu cudów z papieru, a tym co ostatnio zajmuje je najbardziej są... lamy i żyrafy z klocków. Jak się okazuje od motylka do lamy wcale nie taka daleka droga ;)

 

BIEDRONKI i SÓWKI w odwiedzinach u pana bałwana

U naszych pięciolatków z grup BIEDRONKI i SÓWKI nadal tematyka zimowa. W tym tygodniu rozmawialiśmy o wybranych sportach zimowych, przypominając sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Również na zajęciach języka angielskiego dzieci poznawały sporty i aktywnosci zimowe oraz nazwy sprzętów potrzebnych do ich uprawiania.

 

  

Poznaliśmy literę N jak narty, małą i wielką, drukowaną, zaś na zajęciach matematycznych rozwijaliśmy umiejętność klasyfikowania przedmiotów, segregując obrazki ze względu na dwie cechy.

  

Podczas zabaw z watą, która zastąpiła nam śnieżny puch powstał Pan Bałwan, ale po wizycie przedszkolaków w „Bałwankowowe krainie” nagle i w naszych salach bałwanków pojawiło się nieco więcej.

 

 

Nie mogło zabraknąć również bitwy na śnieżki, podczas której „Biedronki” i „Sówki” świetnie się bawiły.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "Tydzień zimowych zabaw w grupach 5-latków"

 

O czym MRÓWKI z zerówki rozmawiały na zajęciach...

MRÓWKI w minionym tygodniu rozmawiały o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu oraz o konsekwencjach nieprzestrzegania zakazów dotyczących zimowych zabaw. Rozwijały umiejętność klasyfikowania podczas zabaw kartami logicznymi. Podczas ćwiczeń i zabaw poznały literę „N”, wykonały pracę plastyczną wykorzystując watę i białą farbę, przy piosence „Biały puch” kształtowały poczucie rytmu.

  

 

W „Dniu Ciasta Marchewkowego” wspólnymi siłami przygotowaliśmy ciasto na gofry marchewkowe, gdzie po zabawach muzyczno-ruchowych – wszystkie zniknęły w „mgnieniu oka”- były pyszne!

 

  

Końcówka tygodnia to realizacja projektów edukacyjnych. W czwartek zajęliśmy się projektem „Z kultura mi do twarzy” – „Mali architekci”. Natomiast piątek poświęciliśmy na projekt „Emocja” – „Siła słów”.

 

 

RELACJA ZDJĘCIOWA Z ZAJĘĆ W ALBUMIE "Zimowe dni MRÓWEK"

 

Matematyczna "Zabawa Sztuką" w grupie MYSZEK

Nasze trzylatki z grupy MYSZEK od września realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa Sztuką", co dla ich wychowawczyni stało się inspiracją, by poszerzyć treści bloku tematycznego "Chciałbym być matematykiem" o moduł dodatkowy: "Albo być plastykiem", bo jak się okazało sztuka i matematyka mają ze sobą wiele wspólnego. W tygodniu tym dzieci zapoznały się również z Darem 1 Friedricha Froebela, wg koncepcji którego w grupie prowadzona będzie od drugiego półrocza innowacja pedagogiczna.

 

Dzieci rozpoczęły tydzień od nauki określania długości przy pomocy kolorowych wstążeczek, następnie z wykorzystaniem wagi określały ciężar przedmiotów stosując określenia lekki i ciężki, lżejszy - cięższy, zaś w piątek rozwijały orientację we własnym schemacie ciała oraz przestrzeni, stosując podstawowe określenia: góra - dół, wysoko - nisko. 

  

  

Każdego dnia MYSZKI utrwalały również swoją znajomość figur geometrycznych. Głównym bohaterem tygodnia był kwadrat, który jak się okazało był też jednym z głównych bohaterów dzieł Paula Klee oraz Pieta Mondriana. Dzieci po obejrzeniu dzieł sławnych malarzy postanowiły również wcielić się w artystów. Rozwijając swoją percepcję wzrokową stworzyły niczym Mondrian własne Kompozycje, zaś twórczość Paula Klee, która niegdyś zainspirowała brytyjskiego pisarza i ilustratora Davida McKee do powołania do życia Elmera - słonia w kratkę, stała się dla naszych trzylatków bodźcem do stworzenia własnych wielkoformatowych słoni.

  

 

  

Jak natomiast w oparciu o sztukę dzieci kształtowały rozumienie pojęć góra i dół? Nic prostszego. Najpierw dzieci zwiedziły wirtualnie Kaplicę Sykstyńską, by obejrzeć freski Michała Anioła, a następnie same zmalowały własne dzieła na nieco tylko niższych sklepieniach ;)

 

 

Był to szalenie twórczy i inspirujący tydzień, ale nie zabrakło w nim czasu i na szaloną zabawę, tak w sali, jak i na świeżym powietrzu.

 

Na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu "MATEMATYCZNA ZABAWA SZTUKĄ U MYSZEK"

 

Dzień Koloru Niebieskiego w przedszkolu (29.01.2021r.)

 

W kalendarzu i za oknami wciąż zima, dlatego po bieli nie było lepszej możliwości niż wybranie na kolor miesiąca stycznia barwy niebieskiej. Ubrane w błękity, granaty, turkusy, kobalty i szafiry dzieci i panie spędziły dzień na zabawach i nauce właśnie pod znakiem koloru niebieskiego, który w większości grup powiązany został z zimą, wodą i zjawiskami pogodowymi.

 

Grupy pięciolatków stworzyły swoje deszczowe chmurki, które nie poskąpiły dzieciom deszczu, zaś "MOTYLKI" w obawie przed rozprzestrzenieniem się opadów szybko wybrały się na śnieg, by zanim całkowicie się roztopi namalować na nim świat w błękitnych barwach.

  

 

  

Malowanie na niebiesko czekało tego dnia również dzieci z grup "ŻABEK", "PSZCZÓŁEK", "MRÓWEK" i "MYSZEK". Brzmi tak samo, nic jednak bardziej mylnego, albowiem w wyniku działań dzieci powstały i malunki na folii i niebo dla ptaków czy zimowa kraina dla pingwinków:

  

  

Tego dnia nie zabrakło zabaw ruchowych:

  

oraz słodkiego niebieskiego poczęstunku:

 

Przy wtórze piosenki o kolorze niebieskim świetnie się bawiliśmy i już dziś nie możemy doczekać się kolejnego kolorowego dnia.

 

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "Dzień Koloru Niebieskiego w przedszkolu" 

 

Zimowe dni "MRÓWEK"

Podczas minionego tygodnia, oprócz ogólnoprzedszkolnych atrakcji tj. Eksperymentów na wesoło i Dnia Koloru Niebieskiego, w grupie Mrówek nie zabrakło innych aktywności. Dzieci przypomniały sobie jakie ptaki zostają na zimę w Polsce, jak im pomagać oraz odwzorowały kolorystycznie ich sylwety. Przy piosence „Ptasi bar” wykonały prace plastyczną „Ptaszki z gazety”. Mrówki codziennie dbają, aby w naszym przedszkolnym karmniku nie zabrakło ziarenek. Przyniosły również tłuściutką słoninkę, która zawisła na gałązkach drzew za oknem – obserwacja swobodna idealna.

 

Zerówkowicze poznali koleją literę - „S”, oraz zapis cyfrowy liczby „7”. Przeliczały w zakresie siedmiu na konkretach oraz układały zapis cyfrowy działań matematycznych. Przy zabawie „Gdzie mniej, gdzie więcej” utrwalały znaki mniejszości i większości.

 

 

Dzieci rozwijały sprawność fizyczną nie tylko podczas porannych zajęć ruchowych, ale również podczas ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu.

 

Przy wierszu „Zimowe dni” przypomniały sobie kolejność występowania dni tygodnia, podczas zabawy muzyczno-ruchowej „Tydzień” – utrwaliły je, natomiast na zakończenie każdy wykonał swoją książeczkę o wydarzeniach danego tygodnia.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "Zimowe dni MRÓWEK"

 

Historia o "MYSZKACH", które lubią zimę

Choć nasze trzylatki z grupy "MYSZEK" temat o dokarmianiu ptaków mają już za sobą, to nie tylko nadal dbają o to, by ich karmnik był pełen (dziękujemy w imieniu przedszkola Pani Małgorzacie Mirus za ziarna), ale również nie zwalniają z poznawaniem zimy i to z każdej możliwej jej strony ;)

 

  

W minionych tygodniach dzieci uczyły się o zimie tej blisko i daleko: u nas za oknami i gdzieś na biegunach. Stąd też w sali trzylatków królują nie tylko śnieżynki, ale również misie polarne, pingwinki i oczywiście bałwanki w różnych wydaniach.

 

  

Przy okazji bałwanków maluchy rozwijały swą spostrzegawczość wzrokową i rozpoznawanie kształtów, w tym kształtów liter, z których w następnej kolejności odwzorowywały swoje imię. I choć żaden maluch nie potrafi jeszcze co oczywiste czytać ani pisać, to okazało się, że większość z nich potrafi wspaniale nadać bałwankowi swoje własne imię.

 

  

A kto pomógł trzylatkom w liczeniu? Misie polarne. Dzieci nie tylko przeliczały niedźwiadki, ale również ćwiczyły rozumienie pojęcia "tyle samo". Przy użyciu widelców stworzyły również swoje własne polarne niedźwiedzie: 

  

Nie zabrakło czasu na wspólną zabawę, poznawanie nowych pląsów, ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej w układankach oraz grafomotoryki w kreśleniu torów dla zimowych sportowców. 

NA OBSZERNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU

"Styczniowe zajęcia MYSZEK"

 

"BIEDRONKI" zaglądają do karmnika 

 

Podobnie jak "Sówki", tak i pięciolatki z grupy "BIEDRONEK" uczyły się w minionym tygodniu o ptakach. Dzieci układały historyjkę obrazkową "Karmnik dla ptaków", w oparciu o którą rozwijały spostrzegawczość i umiejętność interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach. 

  

Dzieci w zakresie siedmiu przeliczały ptaki w karmniku, rozwiązywaly ptasie sudoku, wykonały pracę plastyczną " Karmnik".

  

Nie zapomniały też o systematycznym zaglądaniu do karmnika - dosypywaniu ziaren i obserwowaniu przylatującego w odwiedziny ptactwa.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "BIEDRONKI uczą się o ptakach"

 

Czyje śpiewy słychać u "MOTYLKÓW"?

Po tygodniu gorączkowych przygotowań do obchodów Dnia Babci i Dziadka nasze starszaki z grupy "MOTYLKI" wróciły do zwykłego rytmu zajęć i podobnie jak inne grupy w ostatnich dniach zajęły się tematem związanym z ptakami. Dzieci utrwaliły sobie nazwy ptaków zimujących w Polsce oraz najważniejsze zasady dotyczące ich dokarmiania. Ćwiczyły zapis litery "S" jak sroka oraz cyfry 7 oraz "zbudowały" karmniki dla ptaszków: 

 

Podczas zabaw ruchowych zerówkowicze bawili się oczywiście również w ptaki i trzeba przyznać, że takich gatunków to chyba jeszcze nikt nie widział ;)

  

 

"ŻABKI" i "PSZCZÓŁKI" uczą się pomagać zwierzętom w czasie zimy

W minionym tygodniu nasze czterolatki z grup "ŻABKI" i "PSZCZÓŁKI" omawiały krąg tematyczny pt. "Zwierzęta są głodne".

 

Dzieci rozmawiały ze swoimi paniami na temat dokarmiania zwierząt. Przedszkolaki dowiedziały się czym w czasie zimy odżywiają się zwierzęta w lesie, co może jeść sarna, wiewiórka, czy wróbel. Podczas zabawy plastycznej wykonały piękne, kolorowe karmniki, do których zajrzały piękne, równie kolorowe ptaki.

 

 

Zarówno u "ŻABEK", jak i "PSZCZÓŁEK" odbyły się w tym tygodniu również zajęcia matematyczne z wykorzystaniem klocków Numicon. Nowa pomoc dydaktyczna bardzo spodobała się dzieciom. Z zainteresowaniem porównywały wielkości klocków, a zatem i liczb, dlatego jeszcze niejeden raz Numicon zagości na naszych zajęciach.

 

Zapraszamy do albumów "ŻABEK" i "PSZCZÓŁEK" na stronie głównej!

 

"SÓWKI" z ptasiej stołówki

Zimno wszędzie, biało wszędzie … dlatego też „Sówki” postanowiły zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzieci wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego dbają aby ptasia stołówka nie była pusta. 

  

  

Przy okazji rozmów o wybranych ptakach poznaliśmy literę „S” jak sroka, wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Ptasi bar”. Podczas zabaw matematycznych utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie siedmiu i dni tygodnia, a spostrzeganie wzrokowe ćwiczyliśmy przy „Ptasim sudoku” i zimowych puzzlach.

 

„Sówki” wiedzą jak ważne jest dbanie o zdrowie szczególnie zimą dlatego też nie obyło się bez zabaw muzyczno – ruchowych i gimnastyki bo „w zdrowym ciele, zdowy duch”.

 

Więcej zdjęć w albumie "Ptasi tydzień u SÓWEK"

 

Babciu i Dziadku!

Dzisiaj życzenia z serduszka płynące

ślą prosto z przedszkola wnuki kochające!

 

Szanowni Rodzice!

Informujemy, że w piątek 12 lutego odbędzie się w naszym przedszkolu

Będzie to oczywiście bal przebierańców, dlatego prosimy o przygotowanie na ten dzień kostiumów dla dzieci.

Zabawy na sali gimnastycznej poprowadzi Grupa Teatralna MAGMOWCY.

 

Logopedia na wesoło!

Na zajęciach logopedycznych prowadzonych w obu naszych najstarszych grupach przez Panią Agnieszkę Głomską z całą pewnością nie jest nudno. Dzieci ćwiczą aparat mowy i swe umiejętności komunikacyjne z wykorzystaniem różnorodnych środków. Zabawy w pianie czyli dmuchanie, dmuchanie i dmuchanie; gry logopedyczne, a choćby i same językowe wygibasy z Panią Agnieszką pokazują, że ćwiczenie głoski k, r, ż czy innych jest po prostu fajne!

Więcej zdjęć z zajęć logopedycznych w albumie na stronie głównej!

 

"Śniegowe eksperymenty"

czyli zajęcia naukowe z p. Bartoszem Pałuckim cz. II

 

Jak wykorzystać śniegową aurę za oknami już wiemy, ale jak ją wykorzystać w salach przedszkolnych dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach od Bartosza Pałuckiego, który przeprowadził dla nas zajęcia naukowe poświęcone właśnie śniegowi i gęstości cieczy. Brzmi skomplikowanie? To prawda, niemniej jednak wystarczy odrobina pasji, dobregu humoru i ... kolorowych barwników, by nawet zjawiska fizyczne stały się dla naszych przedszkolaków bardziej przystępne.

 

Na zajęciach dzieci obserwowały jak grudki śniegu stopniowo zamieniają się w lodowe kryształy, by ostatecznie przekształcić się w kolorową ciecz, a także badały jak to się dzieje, że niektóre z płynów da się swobodnie zmieszać, zaś inne będą się wciąż i wciąż rozdzielać.

    

 

Zaopatrzeni w fartuchy i specjalistyczne okulary, przedszkolacy jak zwykle dzielnie pomagali Panu Bartkowi, dlatego co oczywiste wszystkie działania badawcze zakończyły się pełnym powodzeniem i... salwami śmiechu i radości. 

 

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU "ŚNIEGOWE EKSPERYMENTY"

 

Przygotowani do obchodów Dnia Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to zaraz po rodzicach najbardziej ukochane przez dzieci osoby na świecie. Nic w tym dziwnego, bowiem któż jak oni potrafi rozpieszczać dzieci, dogadzać im pustym brzuszkom i rozpędzać złe chmury, gdy na dziecięcych twarzach zagoszczą smuteczki. Nasze przedszkolaki kochają swoich Dziadków ogromnie, stąd też cały tydzień pracowały jak mróweczki, by uczcić ich święto w sposób najbardziej wyjątkowy.

  

Każda grupa przygotowała wyjątkowe upominki dla Babci i Dziadka. W przedszkolu powstały dziesiątki jeśli nie setki laurek, kwiatów i serduszek. Starszacy na tę okoliczność uczyli się oczywiście jak wygląda litera "B", zaś maluchy tworzyły niezliczone portrety swych babć i dziadków, chwaląc się przy okazji czyja Babcia gotuje najlepszy obiad i czyj Dziadek najlepiej zna się na ciągnikach. 

 

 

  

Ojj radości i wdzięczności w tym tygodniu było co niemiara i jesteśmy pewni, że wszyscy Dziadkowie ją ze strony swoich wnucząt z pewnością odczuli.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ BABCI I DZIADKA" NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

W Dniu Babci i Dziadka

Babciu, Dziadku, chodźcie z nami.
Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem.
Do wąchania, patrzenia...
A do łąki dodamy życzenia.
Nawet gdy się zachmurzy na niebie,
Nawet gdy się kłopotów nazbiera,
Będziemy Was kochać gorąco.
Jak dziś, jak teraz!

 

Kochana Babciu i Kochany Dziadku,

z okazji Waszego Święta,

choć nie możemy w przedszkolu się spotkać

całusy ślą do Was wnuczęta!

Kochamy Was i zapraszamy Was w przyszłym tygodniu na muzyczną niespodziankę :)

 

 

 

Ferie, ferie i... do przedszkola ;)

Kilka dni temu pisaliśmy o ledwie co zakończonych Świętach, a tu już dobiegają końca i ferie zimowe. Drugi tydzień feryjnego odpoczynku przyniósł dzieciom uczęszczającym do przedszkola nie mniej rozrywki niż pierwszy i podobnie jak uprzednio, upłynął nam pod znakiem śniegu i zimowych zabaw.

 

Królowa śniegu opanowała nasze przedszkole na całego. Wyklejane i malowane na cukrze śnieżynki, malowanie świecą i sznurkiem, zimowe krajobrazy na folii - wszędzie zrobiło się biało i mroźnie:

 

 

  

 

 

Zimową szatę przybrały również tablice interaktywne, na których ćwiczyliśmy nasze umiejętności cyfrowe:

 

Ażeby jednak zima nam się nie sprzykrzyła, urządziliśmy sobie również mały konkurs układania puzzli oraz prawdziwy maraton zabaw ruchowo - gimnastycznych.

 

Jak się okazało nasze przedszkolaki są super sprawne pod każdym jednym możliwym względem.

Na relację zdjęciową zapraszamy do albumu "II tydzień ferii w przedszkolu"

 

Pierwszy tydzień ferii zimowych już za nami...

Święta, święta i po świętach, ale dla niektórych dzieci, z uwagi na odbywające się właśnie ferie, wypoczynek trwa nadal. W naszym przedszkolu też nieco ciszej i spokojniej, ale o nudzie rzecz jasna nie może być nawet mowy.

Zresztą jak tu pomyśleć o nudzie, kiedy tegoroczne ferie zaskoczyły nas tym, co zimą wszyscy (nooo może prócz kierowców ;)) lubimy najbardziej, czyli śniegiem i to w całkiem sporej ilości.  A kiedy jest śnieg to wiadomo: muszą być i sanki i bałwanki, aniołki na śniegu, a nawet bitwy na śnieżki, poprzedzone oczywiście zajęciami o bezpieczeństwie podczas feryjnego odpoczynku:

  

 

Zimę przenieśliśmy także do przedszkolnych sal. W pierwszym tygodniu ferii dzieci lepiły bałwanki z masy solnej oraz tworzyły zimowe komplety, wykorzystując w pracy plastycznej rysunek świecą. Były zimowe kalambury i gra w bingo, tańce, skoki i moc wspólnej zabawy.

 

  

 

Kolejna porcja zabawy czeka na dzieci w przedszkolu już od poniedziałku, a tymczasem zapraszamy do albumu Ferie w przedszkolu na stronie głównej!

 

Szanowni Państwo,

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2020. Wierzymy, że Święta Bożego Narodzenia we wszystkich Waszych domach upłynęły w pełnej ciepła atmosferze i tak jak my, tak i Wy czekacie na to, co dobrego przyniesie nam nadchodzący rok.

Życzymy Wam, aby nieco w przeciwieństwie do mijającego, pełen był szans, możliwości i otwartych drzwi oraz by nie brakło w nim tego co najlepsze: dziecięcej radości, uśmiechu i... śpiewu na ustach.

Zostawiamy Wam piosenki i kolędy w wykonaniu Waszych, ale przecież i naszych dzieci

i Do siego roku!

 

Przedszkole z kolędą na ustach... (23.12.2020r.)

 

Dzień po naszych grupowych spotkaniach wigilijnych nasze przedszkolaki dawnym obyczajem poniosły kolędę w świat. Dzieci nie tylko odśpiewały kilkukrotnie kolędę "Przybieżeli do Betlejem", ale i złożyły najlepsze życzenia Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska - Panu Radosławowi Ciechackiemu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy, a także Dyrektorowi Gminnej Przychodni - Panu Marcinowi Smykowskiemu, Pani Annie Wilskiej - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej oraz wszystkim pracownikom miejscowego banku. Na zakończenie udały się także do naszej szkoły, gdzie na ręce Pani Wicedyrektor Danuty Zielińskiej przekazały życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, a także całej społeczności naszego Zespołu Szkół. 

Życzenia te kierujemy również i do Państwa, zapraszając jednocześnie do zaglądania na naszą stronę, gdzie już wkrótce zaprosimy Was do wspólnego śpiewania ;)

Wesołych Świąt!

 

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku... (22.12.2020r.)

Blisko miesiąc przygotowań do świąt, znalazł wreszcie i w naszym przedszkolu swój efekt w postaci spotkań wigilijnych w grupach. Przy uroczyście nakrytych stołach zasiadły pięknie wystrojone dzieci, by wraz ze swymi paniami móc wspólnie kolędować i życzyć sobie tego, co najlepsze - nie tylko na nadchodzące święta, ale i cały kolejny rok.

 

 

 

A czego życzyliśmy dzieciom? Oczywiście by były zdrowe, pełne energii i uśmiechu. By nigdy nie brakowało im spontaniczności, radości, a nawet chęci do psot, bo kiedy jak nie teraz, pora dawać upust tej odrobinie szaleństwa, która tkwi w każdym z nas? Łamiąc się opłatkiem życzyliśmy dzieciom szczęścia, magii oraz duuużo prezentów od Gwiazdora i możemy powiedzieć, że to jedno życzenie spełniło się w tempie niemal ekspresowym. 

  

Każdą z naszych grup odwiedził bowiem pewien niezwykły gość z prezentami. To, ile podarków przyniósł, na pewno musi wiązać się z magią, ale najważniejsze, że każdy przedszkolak - od malucha po starszaka wyszedł dziś z przedszkola z ogromną torbą pod pachą i jeszcze większym uśmiechem na ustach.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i elementu tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw w postaci barszczu i ryby. Nie brakło też wspólnego kolędowania i wesołych świątecznych piosenek oraz tego co najważniejsze w tym czasie: wzajemnej bliskości oraz chwil na wspólną zabawę.

 

 

I choć z całą pewnością zarówno te przedszkolne Święta, jak i te nasze domowe, z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, będą miały w tym roku nieco inny charakter, to życzymy raz jeszcze tak naszym dzieciom, jak i wszystkim Państwu, by duch tych Świąt nie zaginął. Byśmy nie zgubili go w codziennym pędzie, w wymuszonym pandemią oddaleniu, w pogoni za tym, co tak naprawdę mniej istotne. Życzymy Wam, by Święta Bożego Narodzenia wciąż były tymi najpiękniejszymi Świętami w roku. Czasem dla rodziny i dla miłości!

Wasze panie z przedszkola

A na relację z przedszkolnych wigilii zapraszamy do albumów grupowych na stronie głównej!

 

UWAGA! Ogłoszenie!

Szanowni Państwo,

Informujemy, że zarówno dnia 24 grudnia, jak i 31 grudnia przedszkole będzie zamknięte.

W dniach 28 - 30 grudnia 2020r. zapraszamy dzieci, zgodnie z Państwa deklaracjami, do budynku głównego przedszkola. 

W okresie 4 - 17 stycznia 2021r. przypadają ferie zimowe. Grupy w tym czasie będą łączone, stosownie do Państwa wcześniejszych deklaracji.

Od stycznia 2021r. wzrasta dzienna stawka żywieniowa w przedszkolu. Jej wysokość od 4 stycznia 2021r. określona została na poziomie 5zł.

 

"Świąteczne Życzenia" - wręczenie nagród w konkursie plastycznym

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową został rozstrzygnięty, nie mogło więc obyć się i bez nagród. Dziś wszyscy obecni w przedszkolu uczestnicy, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki za swą kreatywność i niezwykłe zaangażowanie.

 

Na relację z wręczania nagród zapraszamy do albumu "Świąteczne Życzenia", gdzie nie tylko prezentujemy piękne prace naszych przedszkolaków, ale również ich uśmiechy, podczas odbioru nagród.

Dziękujemy za udział i zapraszamy do kolejnych konkursów!

 

Czytamy, pomagamy!

Szanowni Państwo,

Zachęcamy Was do udziału w akcji na rzecz Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Wystarczy przynieść do biblioteki te książeczki, które już być może się Wam w domu opatrzyły, bądź z których dziecko wyrosło, a wciąż są w dobrym stanie.

Biblioteka przyjmuje pełnowartościowe książki dla dzieci w wieku 2-14 lat.

Akcja trwa do 24 stycznia 2021r.

Każde dziecko, które przyniesie do biblioteki książki, otrzyma dyplom i zakładkę.

Zachęcamy do wsparcia naszej biblioteki!

 

Dzień Koloru Białego w przedszkolu (18.12.2020r.)

Choć tegoroczna zima ani śniegiem ani mrozem nie chce nas jeszcze powitać, to w miniony piątek postanowiliśmy sprawdzić, czy w bieli nam do twarzy i po bardziej wyrazistych kolorach jesieni, wybraliśmy biel na kolor miesiąca grudnia.

We wszystkich grupach tego dnia dzieci ubrane były na biało i w zabawach oraz wszelkich podejmowanych aktywnościach dominowała właśnie ta barwa i tematy związane oczywiście z zimą i śniegiem.

A śnieg padał m.in. u naszych malych "MYSZEK" i u "BIEDRONEK", które nawet ulepiły bałwanka:

  

  

Zimowe arcydzieła powstały jednak we wszystkich grupach. Bogactwo technik zachwyciłoby z pewnością niejednego plastyka:

 

 

 

Jak co miesiąc nie zabrakło również dopasowanego kolorem poczęstunku. "BIEDRONKI" i "SÓWKI" zajadały się białą i lekką jak śnieżny puch bezą:

  

Przy wtórze piosenki o kolorze białym bawiliśmy się świetnie tańcząc, skacząc i wykonując różnego rodzaju ćwiczenia. Był to kolejny pełen atrakcji dzień:

 

Na pełną relację z zajęć w Dniu Koloru Białego zapraszamy na stronę główną!

 

Leć kolędo do ludzi, by w nich radość obudzić...

Co roku w szkole podstawowej naszego Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego organizowany jest Szkolny Przegląd Kolęd. W tym roku, z uwagi na pandemię, nie mógł się on odbyć w zwyczajowej formie, dlatego zapraszamy Państwa do wysłuchania kolęd i życzeń przygotowanych przez naszą Dyrekcję, nauczycieli, uczniów oraz oczywiście naszych małych dzielnych przedszkolaków.

Niech świąteczna atmosfera miłości, bliskości i spokoju udziela się nam wszystkim!

 

Wyniki konkursu plastycznego "Świąteczne Życzenia"

Szanowni Państwo,

Dziękujemy raz jeszcze za zgłoszone do konkursu kartki świąteczne. Wszystkie były wyjątkowe, kreatywne i niepowtarzalne. Gratulujemy wszystkim dzieciom wyobraźni twórczej i informujemy, że Komisja Konkursowa przyznała odpowiednio:

I miejsce - Mikołaj Kuczyński

II miejsce - Aleksandra Hanelt

III miejsce  - Alicja Mikulska

Wyróżnienia:

Lena Mirus, Rafał Mirus, Zuzanna Rudzińska, Mikołaj Słowik, Kuba Chojnacki, Oliwier Kurkowski, Patryk Kuc

Gratulujemy serdecznie! Podziękowań za udział w konkursie mogą oczywiście spodziewać się wszystkie dzieci. Zapraszamy już w poniedziałek ;)

 

"SÓWKI" w oczekiwaniu na białe święta

Co roku w grudniu wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na śnieg, dlatego też „Sówki” postanowiły nieco przywołać Panią Zimę. Przy użyciu soli i barwników spożywczych wykonały kolorowe śnieżynki, a papier toaletowy posłużył nam za śnieg na „Zimowych drzewach”.

 

Jak wszyscy w tym czasie, my również przygotowywaliśmy się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a mianowicie dekorowaliśmy świąteczne pierniczki, ozdobiliśmy choinkę w naszym przedszkolu własnoręcznie wykonanym łańcuchem oraz bombkami. Dzieci zrobiły przepiękne aniołki oraz bombki, które zdobią choinkę przed budynkiem Biblioteki Gminnej.

 

 

Oprócz wykonanych ozdób świątecznych poznaliśmy tradycje świąteczne jakie panują w naszym kraju i zagranicą, dzieci samodzielnie wykonały tradycyjne kartki z życzeniami świątecznymi.

 

W tym tygodniu poznaliśmy literę Y i cyfrę 0, świetnie bawiliśmy się również podczas zabawy z matą do kodowania. Wszystkie „Sówki” nie mogły się doczekać obrazka, który wspólnymi siłami ułożyliśmy.

 

 

 

W efekcie w przedszkolu pojawiła się kolejna choinka, ale czy świątecznych drzewek może być w tym czasie za dużo? Z pewnością nie!

Zapraszamy do albumu SÓWEK!

 

Wystawa pokonkursowa "Świąteczne Życzenia"

 

Szanowni Państwo,

Upłynął termin składania prac w konkursie plastycznym "Świąteczne Życzenia". Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 45 bożonarodzeniowych kartek, które tworzą w przedszkolu wspaniałą świąteczną galerię. 

Gratulujemy dzieciom kreatywności i zapraszamy Państwa do galerii na stronie głównej. 

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie już wkrótce!

 

"MYSZKI" w świątecznym nastroju

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły naszym "MYSZKOM" mnóstwo zajęć. Dzieci, niczym prawdziwi pomocnicy świętego Mikołaja, ubrały choinkę, nauczyły się kolędy i nowej zimowej zabawy ruchowej, ozdobiły salę świątecznymi obrazkami, a nawet na chwilę zmieniły się w renifery Świętego. 

 

W ramach podtrzymywania świątecznych tradycji przedszkolaki upiekły też swoje pierniczki. Ugniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie ciastek, a później ich ozdabianie nie było dla małych rączek trzylatków tak proste, jak by się mogło wydawać, ale dzieci poradziły z nim sobie doskonale.

 

  

W międzyczasie dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, liczyły bombki na choince i poznawały nowe techniki plastyczne, realizując kolejne zadania projektu Zabawa Sztuką.

 

  

Zapraszamy do albumu MYSZEK w galerii głównej!

 

Ubierzemy dziś choinkę w kolorowe bombki...

 

Choinek w naszym przedszkolu bez liku. Od kilku dni cieszą nas one swym widokiem, blaskiem lampek i kolorowych bombek. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej ozdobiliśmy więc także choinkę znajdującą się przy wejściu do biblioteki. Współpraca ze środowiskiem lokalnym, choć dziś nieco utrudniona, trwa, a dzięki wspólnym wysiłkom przedszkolaków, kolejna zielona panna może zachwycać swym świątecznym przybraniem.

 

 

"MYSZKI" wciąż bawią się sztuką

    

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką" trzylatki z grupy "MYSZEK" wykonały kolejne zadanie, a mianowicie wzięły udział w świątecznej wymianie kartek z życzeniami. Dzieci wspólnymi siłami przygotowały techniką wydrapywanki kartkę, w której następnie złożyły swój podpis w postaci odbitki palca i którą zaniosły na pocztę, by wysłać ją do przedszkolaków z grupy "TYGRYSKI" w Przedszkolu Samorządowym nr 10 w Białej Podlaskiej. Teraz "MYSZKI" niecierpliwie czekają na listonosza, który dostarczy im kartkę od "TYGRYSKÓW". Sztuka łączy!

 

Przedstawienie Grupy Teatralnej MAGMOWCY pt. "Anielski wywiad"

Świąteczny klimat tworzą świąteczne dekoracje i akcenty w przedszkolnych salach, dobiegające zewsząd dźwięki kolęd i zapach pierników, ale przecież nie tylko to. W naszym przedszkolu nie zapominamy o kulturze żywego słowa, której dzieci uczą się m.in. poprzez obcowanie ze sztuką. W miniony piątek wszystkie grupy miały możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Anielski wywiad" w wykonaniu Grupy Teatralnej MAGMOWCY.

  

Spektakl, opowiadający o chochliku, który chciał zepsuć święta i aniołku, który poszukiwał świętego Mikołaja, by przeprowadzić z nim wywiad, nie tylko wprowadził dzieci w nastrój oczekiwania na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia, ale również uzmysłowił nam, że to co ważne tkwi w nas samych i choć na pozór ktoś może nam się wydawać inny niż jest, należy dać mu szansę na pokazanie wszystkich swoich cech - zwłaszcza tych dobrych, niekiedy ukrytych przed światem.

 

Jak wyglądało przedstawienie? Zajrzyjcie do albumu w galerii głównej!

 

Z leśniczym przez las...

Przyroda już od dłuższego czasu przygotowuje się do nadejścia nowej pory roku, jaką jest zima. Drzewa straciły już swoje liście, część ptaków odleciała, a część zwierząt zapadła w zimowy sen. Nie wszyscy mogą jednak tę najchłodniejszą porę roku przespać, stąd też w minionych dniach większość naszych dzieci uczyła się jak należy mądrze pomagać zwierzętom w zimie.

Aby utrwalić swoją wiedzę, dzieci z grup "MYSZKI", "PSZCZÓŁKI" oraz "ŻABKI" wybrały się w czwartek do lasu, gdzie na spacer poprowadził je nie kto inny, jak pan leśniczy.

 

Przedszkolaki mogły pochwalić się swą wiedzą na temat lasu oraz w ramach prowadzonej w przedszkolu preorientacji zawodowej zapoznać się z rolą leśniczego: jego wyglądem i obowiązkami.

 

Choć tego dnia pogoda dała się nieco we znaki, to spacer do lasu był też wspaniałą okazją do pobiegania po leśnych dróżkach i zajrzenia w każdą dziurę pod pozorem poszukania lisa, jeża a nawet dinozaura ;) I choć dzieciom udało się znaleźć jedynie paprocie, uschnięte pokrzywy i hubę, to spacer z leśnikiem uznać należy za wyjątkowe wydarzenie. Dziękujemy za taką możliwość!

 

Relacja zdjęciowa oczywiście w albumie pn. "Z leśniczym przez las..."

 

Jak pachną "MOTYLKOWE" święta?

 

Jeśli w naszych młodszych grupach pracy ogrom, to jak wyglądają świąteczne przygotowania u starszaków? Można oczywiście zadać takie pytanie, ale wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Zerówkowicze z grupy "MOTYLKI" w minionym tygodniu upiekli swoje własne pierniczki oraz kruche świąteczne ciasteczka, by nawet najbardziej wybredni znaleźli coś dla siebie ;)

Dzieci wykonały prace plastyczne, ustroiły choinkę i z zapałem ćwiczą kolędy i piosenki przed wspólnym składaniem życzeń. Jakie to kolędy? Przekonacie się wkrótce!

A już dziś zapraszamy do albumu MOTYLKÓW!

 

"PSZCZÓŁKI" w ferworze świątecznych zajęć

W grupie "PSZCZÓŁEK" praca aż wre. Dzieci w ostatnich dniach przygotowywały się do świąt oraz nadejścia zimy. Przyozdobiły swą salę, ubrały choinkę, ozdobiły świąteczne pierniki.

 

  

Dzieci dzielnie wykonują zadania z kalendarza adwentowego oraz tablicy interaktywnej.

Nie zapomniały również zadbać o potrzebujących. W Pszczółkowym karmniku pojawiło się mnóstwo ziarna dla wygłodniałych ptaszków.

Co jeszcze porabiały "PSZCZÓŁKI"? Sprawdźcie w ich albumie!

 

"BIEDRONKI" w oczekiwaniu na święta

W minionych dniach pierwsze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia poczyniły nie tylko ŻABKI, ale i BIEDRONKI. Dzieci ubrały choinkę oraz rozwijały orientację przestrzenną podczas ubierania choinki z filcu.

  

Wspólnymi siłami udekorowały pierniczki oraz z zapałem uczyły się nowych piosenek, tak po polsku, jak i angielsku.

 

W kolejnych dniach BIEDRONKI utrwalały znajomość pór roku. W oczekiwaniu na zimę rozwijały spostrzeganie wzrokowe szukając róznic na ilustracjach nie tylko zimy, ale również wiosny, lata i jesieni.

  

Wykonaliśmy zimowe drzewo używając folii bąbelkowej oraz "ulepiliśmy" bałwanki:)

 

Zapraszamy na relację z BIEDRONKOWYCH zajęć do albumu na stronie głównej!

 

"ŻABKI" przygotowują się do świąt

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Żabek” rozpoczęły przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie wykonały kolorowy łańcuch z papieru oraz śnieżynki, które wspólnie zawiesiliśmy na choince. Wiele radości sprawiło dzieciom dekorowanie pierniczków, a w szczególności możliwość ich skosztowania.

 

 

 

„Żabki” podczas zabaw interaktywnych z tablicą multimedialną poznały też nadchodzącą porę roku - Zimę.

 

Z pomocą Ozobotów pani Żaneta wprowadziła je również w magiczny świat kodowania i programowania.

 

Podczas słuchania opowiadania Hanny Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę”, dzieci dowiedziały, jak ważne jest dokarmianie ptaków i zwierząt w okresie zimowym, którą to wiedzę wykorzystały w praktyce, wysypując podczas spaceru do lasu ziarenka dla ptactwa.

Nie zabrakło wspólnych zabaw oraz radosnego świętowania, gdyż nasz Ignacy skończył 4 lata. Wszystkiego najlepszego Ignasiu i rośnij nam zdrowo!

 

Zapraszamy Państwa do albumu ŻABEK na stronie głównej! 

 

Mikołajki nie z tej bajki ;)

Dawno temu Majka Jeżowska śpiewała, że zima z Mikołajem jest pachnącym ciepłym majem i choć może do majowej aury daleko, to i o śnieg trudno, więc Mikołaj zmuszony był w tym roku zrezygnować z sań i reniferów i przybył do naszej szkoły innym środkiem lokomocji ;)

 

Jak udało mu się zmieścić słodkości dla wszystkich obecnych w przedszkolu i szkole dzieci, nie wiemy, ale z całą pewnością nikt dzisiaj nie wyszedł ze szkoły bez cukierka, a co za tym idzie bez uśmiechu. Mikołaj wraz ze swą naczelną elfką odwiedzili każdego, dzięki czemu atmosfera Świąt powoli zaczęła udzielać się wszystkim obecnym.

 

 

  

 

 

Odliczanie do Bożego Narodzenia można śmiało zacząć, a Ciebie Mikołaju zapraszamy raz jeszcze, może 22 grudnia? ;)

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PT. "MIKOŁAJKI" W GALERII GŁÓWNEJ!

 

"MYSZKI" uczą się, jak dokarmiać zwierzęta zimą

Choć astronomiczna i kalendarzowa zima dopiero przed nami, trzylatki już uczyły się, jak pomagać zwierzętom w sytuacji, gdy ona nadejdzie.

   

Najpierw dzieci utrwaliły sobie nazwy zwierząt leśnych i zapoznały się z najbardziej powszechnymi gatunkami ptactwa, które można spotkać zimą. Później poznały różnicę między karmnikiem i paśnikiem i w trakcie zabaw matematycznych grupowały obrazki zwierząt, by odpowiadały one miejscu, w którym dane zwierzę może znaleźć pożywienie. 

 

 

Dzieci wykonały pracę plastyczną poświęconą właśnie dokarmianiu ptaków oraz co najbardziej istotne, z pomocą swych pań przygotowały i rozwiesiły w pobliskim parku kule ziarna, by wszystkie sikorki, wróble, dzwońce i inne ptaki miały co jeść, gdy ziemię pokryje ten wymarzony przez nas wszystkich śnieg.

  

  

 

Na zakończenie tygodnia przedszkolaki poznały obowiązki leśniczego i jego rolę w pomaganiu zwierzętom w zimie.

  

W najbliższy czwartek czeka je spotkanie z prawdziwym leśnikiem. Z całą pewnością będzie to ciekawa wędrówka po lesie.

Zapraszamy do galerii na stronie głównej!

 

IV Edycja Onko-Mikołajów już za nami!

 

Szanowni Państwo,

informujemy, iż w naszym przedszkolu zakończyła się zbiórka zabawek oraz innych przedmiotów dla dzieci odbywających leczenie w bydgoskiej onkologii. Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie oraz podzielenie się sercem i pokazanie naszym dzieciom, że pomaganie jest ważne, potrzebne i po prostu fajne.

Zebrane upominki zostały przekazane przez p. Monikę Galant pani Monice Rymer, za pośrednictwem której spakowane w świąteczne prezenty, trafią wkrótce do wszystkich, którzy za drzwiami szpitala oczekują na Mikołaja.

Dziękujemy i załączamy podziękowania dla tych z Państwa, którzy podzielili się własnym sercem!

 

Zapraszamy dzieci do udziału

w Gminnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż właśnie rozpoczyna się pierwszy Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej organizowany przez nasze przedszkole w formule online. Do dnia 22 stycznia 2021r. przyjmujemy nagrania kolęd, pastorałek bądź piosenek zimowych w wykonaniu przedszkolaków. Chęć udziału dziecka w przeglądzie uprzejmie prosimy zgłosić najpierw wychowawcy, a następnie nie pozostaje nic, tylko kolędować przed kamerą ;) Zapraszamy do udziału!

Szczegóły w Regulaminie: REGULAMIN-GMINNEGO-PRZEGLaDU-2021r..docx

 

"MYSZKI" wiedzą jak dbać o higienę

Choć tematy związane ze zdrowiem realizowaliśmy w naszym przedszkolu drogą online, to nasze maluchy z grupy "MYSZEK" postanowiły w ostatnich tygodniach utrwalić swoją wiedzę na temat higieny, która zwłaszcza w obecnej sytuacji jest tak bardzo istotna. 

 

Dzieci obejrzały teatrzyk o brudnej śwince, a następnie nazywały przybory niezbędne dla utrzymania czystości własnego ciała i porządku w otoczeniu oraz oczywiście wykorzystywały je w praktyce, ćwicząc prawidłowe sposoby mycia rączek.

 

 

   

W trakcie zajęć uczyły się też jak dbać o zęby. Najpierw wskazywały, co lubią ich ząbki, a co może być dla nich szkodliwe, a następnie przywracały biel wyjątkowo brudnym zębom.

 

 

 

Jak się okazuje: wystarczy odrobina pasty, by każdy, nawet papierowy ząbek wręcz lśnił i odrobina mydła, by każda mała myszka była czyściutka jak łza ;) 

 

Na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu "Listopadowe zajęcia MYSZEK"

 

Czy robotyka jest dla smyka?

 

W naszej szkole zajęcia z zakresu kodowania i programowania prowadzone są na całkowicie poświęconemu temu tematowi kole, natomiast czy przedszkole również może być miejscem do takiej nauki? Jak się okazuje: tak. W trakcie tygodnia dzieci z poszczególnych grup po raz pierwszy miały styczność z ozobotami i specjalnymi puzzlami, dzięki którym możliwe jest zaplanowanie ścieżki do poruszania się dla tych mini robotów. Zainteresowanie dzieci było oczywiście ogromne, a ozoboty z miejsca zaskarbiły sobie ich sympatię, wzbudzając powszechną ciekawość. Z całą pewnością możemy więc powiedzieć, że nie było to ostatnie spotkanie dzieci z tą technologią.

 

Wieczór magii, wieczór wróżb... Za nami Andrzejki już!

Hokus pokus, nie do wiary

Czy się spełnią Andrzejkowe czary?

 

Takie oto pytanie zadawaliśmy sobie w miniony poniedziałek, kiedy w całym przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki. W każdej z grup dzień ten obfitował w liczne wróżby. Próbowaliśmy dowiedzieć się kim będziemy w przyszłości i jaki zawód jest nam pisany; kto z nas pojedzie na zagraniczną wycieczkę, a kto być może dostanie nowe zwierzątko.

 

 

Nasi starszacy sprawdzali również jak będą mieli na imię ich współmałżonkowie, a wróżba polegająca na przekładaniu butów przez próg pokazała nam kto jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.

 

 

W każdej z grup po słodkim poczęstunku na dzieci czekały też tańce i wspólne zabawy przy muzyce.

 

Zabawa była wyśmienita!

ZAPRASZAMY DO ANDRZEJKOWEGO ALBUMU W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Nowy konkurs ogłaszamy, do udziału zapraszamy!

Konkurs kierowany jest do dzieci 3 - 6–letnich, uczęszczających do przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej.

Celem Konkursu jest:

  • rozwijanie ekspresji twórczej dzieci,

  • rozbudzanie kreatywności dzieci,

  • pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia,

  • zachęcanie do wyrażania własnych spostrzeżeń, doświadczeń i emocji poprzez formy plastyczne.

 

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie kartki świątecznej.  Technika, format i materiał wykonania prac dowolny. Wszystko zależy od inwencji dziecka!

Przyjmowanie prac trwa od 1 grudnia do 15 grudnia 2020r. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi dnia 18 grudnia 2020r.

Pełen regulamin znajduje się w zakładce: "Konkursy, ogłoszenia, informacje" na górze strony, w budynkach przedszkola oraz możliwy jest do pobrania tu: REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO_Swiateczne_Zyczenia.pdf

ZACHĘCAMY WSZYSTKIE DZIECI DO UDZIAŁU!

 

Przedszkole w fioletowym kolorze (27.11.2020r.)

Trzeci miesiąc w tym roku szkolnym przyniósł do naszego przedszkola trzeci kolor - tym razem fioletowy i to właśnie ta barwa wyznaczyła kurs zajęciom we wszystkich naszych grupach.

W ich trakcie dzieci dowiedziały się skąd bierze się kolor fioletowy i przy dźwiękach tematycznej piosenki, spróbowały wykorzystać tę wiedzę w praktyce, by przy użyciu niebieskiej i czerwonej farby zmalować fioletowe winogrona:

 

  

 

Nie obyło się bez degustacji nie tylko winogron, ale i suszonych śliwek oraz koktajlu jagodowego, który dzieci przygotowały wraz ze swymi paniami:

  

  

W międzyczasie nasze maluchy prały fioletowe skarpetki, a starszacy rozpalali fioletowe lampy:

 

 

Wspólne tańce i zabawy z fioletowymi balonikami zakończyły ten pełen wrażeń dzień.

 

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO ALBUMU "Przedszkole w kolorze fioletowym"

 

Zabawa Sztuką w grupie trzylatków

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu realizujemy kilka różnych projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest ogólnopolski projekt "Zabawa Sztuką" wdrażany w grupie dzieci trzyletnich przez wychowawczynię - p. Monikę Beker. Głównym założeniem projektu jest rozbudzanie kreatywności dzieci i ich twórczej wyobraźni poprzez obcowanie ze sztuką. Czy da się to zrealizować w grupie maluchów? Nasze małe "Myszki" dowodzą, że tak!

  

Dzieci poznały już twórczość Vassily Kandinskiego, w oparciu o którą uczyły się malować koła, a w ubiegłym tygodniu poznały dzieła Salvadora Dali i zainspirowane jego obrazami, stworzyły swoje własne "Statki motyli".

 

Wykorzystując dzieła wybitnych polskich malarzy przedszkolaki ćwiczyły również spostrzegawczość, próbując wyróżnić z całości konkretne szczegóły oraz postrzeganie nie tylko wzrokowe, albowiem dziecięca interpretacja poszczególnych obrazów, zadziwiłaby z pewnością niejednego mistrza pędzla. Kolejne spotkania z najbardziej znanymi twórcami na świecie już wkrótce!

 

Dzień Pluszowego Misia (25.11.2020r.)

O tym, że dzieci każdego dnia uczą się w przedszkolu różnych rzeczy, na pewno wszyscy wiecie. Dziś jednak chcemy zapytać Was: czy wiecie, że 25 listopada 2020r. minęło 18 lat, od kiedy ustanowione zostało święto Pluszowego Misia? Tak! Same święto tej niezywkłej maskotki osiągnęło już swój dorosły wiek, a Pluszowy Miś? No cóż... on sam ma już 118 lat. Dlatego właśnie świętowanie Dnia Pluszowego Misia rozpoczęliśmy od odśpiewania wszystkim misiom świata zasłużonych "100 lat":

A jak wyglądało samo świętowanie? Było jak na misiaki przystało: misiowo, pluszowo, słodko i kolorowo:

W każdej grupie dzieci wykonały podobiznę misia. Uczyły się jak wygląda jego ciałko, ćwicząc przy tym własną kooordynację wzrokowo - ruchową. Dobierały misie w pary, przeliczały je, nazywały najbardziej znane misie świata i tworzyły piękne misiowe obrazki: 

 

  

   

 

Niczym prawdziwe misie nasze maluchy degustowały też miodek oraz misiowy tort:

 

A jakby tego było mało stworzyły nawet swoje misiowe kanapeczki:

  

   

Tańce, wspólne zabawy i wiele wiele przytulania... Przyznajcie sami: to jest to, co nie tygryski, a właśnie pluszowe misie lubią najbardziej!

  

  

Na obszerną relację z zajęć we wszystkich grupach

zapraszamy do albumu "Dzień Pluszowego Misia 2020"

 

Szanowni Państwo!

Przypominamy o trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej Onko - Mikołaje. Podarki dla dzieci z Onkologii oraz ich rodziców można przynosić do przedszkola do dnia 6 grudnia! Zachęcamy do włączenia się w to dzieło pomocy!

 

 

 

Tydzień z blokiem tematycznym "Moje domowe zwierzątko" już za MRÓWKAMI

Nasze codzienne aktywności tj. rozmowy, zadania z tekstem, prace plastyczne, zagadki, ćwiczenia ruchowe i gimnastyczne, zabawy matematyczne, zabawy muzyczno-ruchowe oraz z piosenką polegały w minionym tygodniu na poszerzaniu wiedzy na temat zwierząt domowych. Wysłuchaliśmy ciekawostek o ptakach, ssakach i rybach. Poznaliśmy tajniki zawodu weterynarza, rozmawialiśmy o psach, kotach, chomikach, królikach, papugach i rybkach...

Przyswoiliśmy zasady pielęgnacji i wychowania psa, nauczyliśmy się jak zachować się przy ataku tego czworonoga, oraz poruszyliśmy temat schronisk dla zwierząt oraz adopcji. W tym tygodniu poznaliśmy kolejna literkę „d”, którą utrwalaliśmy przy licznych zabawach i ćwiczeniach.

 

 

Do tej pory zerówkowicze zapoznali się z literami: „O”, „A”, „M”, „E”, „I”, „T” i „D”, oraz z zapisem cyfrowym liczb: 1,2,3,4,5. Zajęliśmy się też kolejnymi figurami geometrycznymi: poznaliśmy właściwości trójkąta i prostokąta. Podczas doświadczeń i zabaw poznaliśmy właściwości magnesu. Tutaj inicjatorem tych doświadczeń i pomocnikiem przy omawianiu zagadnienia stał się jeden z chłopców z grupy, który interesuje się tą dziedziną.

  

Poruszyliśmy także ważny temat o „Prawach i Obowiązkach Dziecka”. Przy wsparciu kart obrazkowych omówiliśmy kilka z ważniejszych praw, a podczas swobodnych wypowiedzi dzieci opowiadały o swoich obowiązkach domowych.

 

W minionym tygodniu zajęliśmy się również ważnym tematem społecznym jakim jest wcześniactwo. Każdego roku – 17 listopada, by zwiększyć świadomość o problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin – obchodzony jest „Światowy Dzień Wcześniaka”. W minionym tygodniu w grupie „Mrówki” również zagościło to święto. Przyszliśmy przedszkola ubrani w odcienie koloru fioletowego, przy piosence pt.„Fioletowy” bawiliśmy się balonami w kolorze fioletowym, oraz wykonaliśmy rysunki używając fioletowych pisaków… video-1606039159.mp4

Wszystko to dlatego, że kolor fioletowy jest identyfikowany z delikatnością. Delikatnością jak u wcześniaków, o których rozmawialiśmy podczas obchodów poznanego święta. Dzieci wiedzą już co to jest inkubator i jak ważnym jest urządzeniem.

Pełna relacja z zajęć w albumie "Listopadowe zajęcia MRÓWEK". ZAPRASZAMY!

 

"MYSZKI" poznają zwierzątka domowe

Ubiegły tydzień upłynął trzylatkom z grupy "MYSZKI" na zabawach i zajęciach, których głównym bohaterem był kot, pies, papużka i inne zwierzątka domowe. Dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach oraz wymieniały się pomysłami, w jaki sposób należy o nie dbać. Na przykładzie dalmatyńczyków utrwalały umiejętności przeliczania w zakresie trzech:

  

 

zaś znajomość figur geometrycznych (koła, kwadratu i trójkąta) wykorzystały w pracy plastycznej, w której ich zadaniem było stworzenie budy:

Kolejnego pieska, mianowicie jamniczka, dzieci wykorzystały do pierwszej przedszkolnej zabawy z literkami. "MYSZKI" ćwiczyły w nim analizę i syntezę wzrokową, próbując ułożyć wg wzoru własne imię. Wszystko to przy dźwiękach piosenki "Popatrzcie na jamniczka", której nie tylko nauczyły się śpiewać, ale do której również wykonały akompaniament na bum bum rurkach. 

  

  

W trakcie zabaw ruchowych oraz zajęć przy stoliku, gdzie łączyły zwierzątka z ich cieniami czy kreśliły po śladzie drogę od kotka do myszki, dzieci ćwiczyły umiejętności motoryczne. Cięcie nożyczkami to u "MYSZEK" obecnie zdecydowany numer 1.

  

Tydzień zakończyła rozmowa na temat praw dziecka. Maluchy wiedzą już, że każde dziecko jest inne, ale niezależnie od tego jak wygląda, czy gdzie mieszka powinno być szczęśliwe i kochane. Właśnie takie, jak nasze małe "MYSZKI".

  

Zapraszamy do albumu "Listopadowe zajęcia MYSZEK"

 

Dinozaury w grupie "PSZCZÓŁEK"

W dinozaurach jest coś magicznego, coś, co bardzo interesuje dzieci. Dlatego w grupie Pszczółek postanowiliśmy pogłębić wiedzę o tych największych na świecie, żyjących kilka milionów lat temu gadach. Oglądaliśmy film edukacyjny, prezentacje multimedialne, książki, atlasy, zdjęcia, obrazki. Układaliśmy dinozaury z pociętych wcześniej elementów oraz z figur geometrycznych.

 

Wykonaliśmy prace plastyczne, bawiliśmy się w archeologów - robiliśmy szkielety dinozaurów. 

 

Dowiedzieliśmy się jak powstał węgiel oraz wykonaliśmy pracę plastyczną „Wagoniki z węglem”. Dowiedzieliśmy się trochę o wulkanach i wykonaliśmy eksperyment „Wulkan”.

Wzbogaciliśmy słownictwo, a wymawianie skomplikowanych nazw dinozaurów nie było dla Pszczółek żadnym problemem.

Na relację z zajęć zapraszamy do albumu "Listopadowe zajęcia PSZCZÓŁEK"

 

Katecheza dla dzieci z grup "0"

Kochani uczniowie, szanowni Rodzice.

W tym tygodniu przeżywaliśmy Narodowy Dzień Niepodległości i właśnie z tej okazji przygotowałam interaktywną katechezę. Zapraszam do aktywnego udziału:

https://view.genial.ly/5fad7f8b3497810d4ca5bb18/presentation-symbole-narodowe

Do zobaczenia w szkole
Pani Ada Starobrat

 

Drodzy Rodzice!

Od poniedziałku 16 listopada wznawiamy zajęcia stacjonarne w naszym przedszkolu.

 W związku z dalszą nieobecnością nauczycieli (przewidziane zastępstwa) organizacja pracy w grupach może ulec zmianie.

Podejmując decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola, prosimy wziąć pod uwagę stan
zagrożenia epidemicznego w całym kraju.


Z poważaniem,
Dyrekcja

 

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć... (13.11.2020r.)

Kochane przedszkolaki, zanim rozpoczniemy kolejne zajęcia zapraszamy Was do wspólnej gimnastyki. Najpierw zapraszamy Was do zabawy przy Piosence Kąpielowej. Spróbujcie poruszać się do rytmu i wykonywać ruchy takie, jak w piosence:

A teraz wykorzystajmy do ćwiczeń rymowankę. Poproście Rodziców o jej rytmiczne powtarzanie i wykonujcie ruchy najpierw wolno, a potem coraz szybciej:

Ręce w górę,
ręce w bok,
krok do przodu,
przysiad,
skok.
Ręce w górę,
ręce w bok,
krok do tyłu,
przysiad,
skok.

Teraz poszukajcie plastikowej butelki i wykonajcie następujące ćwiczenia:

  • stań w delikatnym rozkroku, weź butelkę w dowolną rękę – przekładaj ją z ręki do ręki: przed sobą, za sobą, nad głową,
  • usiądź w siadzie skrzyżnym – kreśl butelką koło wokół siebie (najpierw prawa ręką, następnie lewą ręką),
  • podskakuj w miejscu z butelką trzymaną między kolanami, skacz (z butelką między kolami) obunóż w różnych kierunkach,
  • połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, butelkę umieść między stopami, stopy ustaw na podłodze – podnoś nogi (z butelką) do góry i opuszczaj na podłogę.

 

Dziś skoncentrujemy się na utrwalaniu prawidłowych nawyków zdrowotnych. Wykonaliśmy ćwiczenia poranne, mówiliśmy już też o zdrowym odżywianiu. A czy pamiętacie o higienie? Zwłaszcza teraz jest ona ogromnie ważna! W nawiązaniu do odżywiania przypomnimy sobie jak ważna jest higiena... zębów.

O zęby trzeba dbać, by się całą buzią śmiać! Popatrzcie jak należy poprawnie myć zęby:

 

Przyjrzyjcie się uważnie obrazkom i wskażcie/zaznaczcie te, które są potrzebne do umycia zębów: przedmioty_potrzebne_do_szczotkowania_zabkow.pdf

Jest wśród nich oczywiście szczoteczka do zębów. Ozdóbcie szczoteczkę do zębów według własnego pomysłu: szczoteczka_do_ozdobienia.pdf

A co się stanie jak nie będziemy dbali o swoje zęby? Odpowiedź znajdziecie w filmiku o Zuzi, która bardzo lubiła słodycze:

Pamiętajcie więc drogie dzieci, że nadmiar słodyczy szkodzi, a o ząbki trzeba systematycznie dbać, myjąc je i chodząc na badania profilaktyczne do stomatologa.

Dzieci z grup 5 i 6-latków zachęcamy jeszcze do wykonania zadania z zębami w roli głównej UkryteZeby.pdfzaś na dzieci z zerówki czekają jeszcze zadania w Kartach pracy cz.2 (str. 6 i 7).

Życzymy Wam powodzenia i udanego weekendu!

Wasze nauczycielki

 

Ćwiczenia logopedyczne

Drodzy Rodzice,

Zachęcamy Was do zabaw i ćwiczeń logopedycznych usprawniających narządy artykulacyjne dzieci.

(Rodzic mówi wierszyk, a dziecko wykonuje ruchy języka opisane w wierszu)

„Gimnastyka”

Na początku jest rozgrzewka,

Językowa wprzód wywieszka,

Cały język wyskakuje,

Wszystkim nam się pokazuje,

W dół i w górę,

W lewo, w prawo.

Pięknie ćwiczy!

Brawo! Brawo!

Język wargi oblizuje, pięknie kółka wykonuje.

Popatrzymy do lusterka,

Jak się język bawi w berka.

Kto spróbuje z miną śmiałą,

Zwinąć język w rurkę małą?

Język ząbki poleruje

Każdy dotknie i wyczuje…

Może uda się ta sztuczka.

Trzeba uczyć samouczka.

Na początku jest rozgrzewka,

Językowa wprzód wywieszka,

Cały język wyskakuje,

Wszystkim nam się pokazuje,

W dół i w górę,

W lewo, w prawo.

Pięknie ćwiczy!

Brawo! Brawo!

Język wargi oblizuje, pięknie kółka wykonuje.

Popatrzymy do lusterka,

Jak się język bawi w berka.

Kto spróbuje z miną śmiałą,

Zwinąć język w rurkę małą?

Język ząbki poleruje

Każdy dotknie i wyczuje…

Może uda się ta sztuczka.

Trzeba uczyć samouczka.

Ćwiczenia policzków:

  • Nadymanie policzków – „ gruby miś”,
  • Wciąganie policzków – „ chudy zajączek”,
  • Nabieranie powietrza w usta i zatrzymanie w jamie ustnej, krążenie tym powietrzem, powolne wypuszczanie powietrza,
  • Naprzemiennie „ gruby miś” – „ chudy zajączek”.

 

Ćwiczenia warg:

  • Wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej,
  • Oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „ iii”,
  • Zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”,
  • Naprzemienne wymawianie „ i – u”,
  • Cmokanie, parskanie, masaż warg zębami (górnymi dolnej wargi i odwrotnie).

 

Na zakończenie proponujemy ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia te poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Skorzystajcie z tego, co macie pod ręką i ćwiczcie razem:

  • Wdech nosem (usta zamknięte) i wydech ustami.
  • Dmuchanie na płomień świecy.
  • Dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek.
  • Dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek.
  • Chłodzenie „ gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem.
  • „Zdmuchiwanie mlecza” – długo, aż spadną wszystkie nasionka.
  • Chuchanie na zmarznięte ręce

 

Na pewno świetnie Wam pójdzie!

 

Kiedy zdrowie w cenie, zadbaj o zdrowe żywienie (12.11.2020r.)

Witajcie kochane dzieci!

Aby być zdrowym, nie wystarczy tylko dużo ćwiczyć i myć ręce. Trzeba również zdrowo się odżywiać. Dzisiaj zajmiemy się właśnie zdrowym jedzeniem. 

Na początek posłuchajcie wiersza:

K. Gawlik

„Jemy zdrowo”

Każdy, kto chce rosnąć zdrowy – niech zna przepis kolorowy:

Jedz owoce i jarzyny – one mają witaminy.

Zjadaj jogurt, mleko, sery – zamiast wcinać hamburgery.

Nie jedz frytek, zapiekanki – za to lepiej pij maślanki.

Zamiast pijać oranżadę – przyjmij lepiej dobrą radę

i z owoców sok wyciśnij – zdrowszy jest i bardzo pyszny.

I do mięsa jedz sałatki – zdrowe, smaczne to dodatki.

Gdy na zdrowiu ci zależy – mleczna zupa niech z talerzy

na śniadaniu szybko znika – zamiast ciastka, batonika.

I unikaj gór słodyczy, bo to zdrowia też się tyczy.

No i nie rób kwaśnej miny, kiedy zjadasz witaminy!

A teraz przyjrzycie się uważnie obrazkom. Spróbujcie nazwać i przesylabować je wszystkie oraz wskażcie te, które:

  • były wymienione w wierszu,
  • są zdrowe,
  • możemy spożywać, ale w niewielkich ilościach.

 

Jeśli Wam się udało to zabawmy się teraz w "Prawda czy fałsz?". Spróbujcie zgadnąć kochane dzieci, które zdania są prawdziwe, a które są fałszywe:

  • Należy często jeść owoce, bo są bardzo zdrowe.
  • Chipsy też są bardzo zdrowe.
  • Czasami można zjeść coś słodkiego.
  • Woda jest dużo zdrowsza niż napoje gazowane.
  • Nie wolno jeść ryb.
  • Zamiast batonika lepiej zjeść jabłko.
  • Marchewki i rzodkiewki są bardzo trujące.
  • Aby być zdrowym, należy zjadać warzywa, owoce, mięso i mleko.
  • Po jedzeniu należy umyć zęby.
  • Można nie jeść śniadania.
  • Trzeba pić dużo wody.
  • Przed jedzeniem należy umyć ręce.

 

Ze zdrowych produktów żywnościowych możemy stworzyć niesamowite cuda kanapkowe, tylko spójrzcie:

Dzisiaj mamy dla Was zadanie specjalne: Spróbujcie z pomocą Rodziców zrobić takie nietypowe kanapki.  Oczywiście nie zapomnijcie się nimi pochwalić!

Dzieci z grup 5 i 6-latków

Wy dzisiaj poznacie kolejną cyfrę. Będzie to cyfra 5. Spójrzcie jak ona wygląda i w jaki sposób należy ją kreślić:

 

A teraz wykonajcie kolejne zadania:

  1. Kreśl cyfrę „5” w powietrzu, na podłodze, na plecach kogoś z domowników. Pobawcie się w rysowanie na plecach i odgadywanie zapisów cyfrowych liczb od 1 do 5.
  2. Wskaż 5 palców u jednej dłoni, wskaż 5 palców u jednej stopy, a teraz poszukaj u siebie w domu elementów, których jest 5 (np. 5 guzików przy sweterku).
  3. Pobaw się w 5 małych małpek 378_50339_FIVE_LITLLE_MONKEYS_VOC.mp3. Może nauczysz domowników? ;)
  4. Dzieci z zerówki wykonajcie zadania w książce „Litery i liczby” s. 15 i 16

 

Może znaleźliście już przedmioty, których macie w domu 5. Każdy z nas ma na pewno 5 paluszków u dłoni i dlatego właśnie "przybijamy sobie piątkę". A żeby być zdrowym powinniśmy także zjadać 5 posiłków dziennie o określonych porach dnia. Czy znacie pory dnia?

A teraz przyjrzyjcie się ilustracji przedstawiającej cykl dnia i zastanówcie się jakie jeszcze czynności możecie wykonać o wyznaczonych porach: RANO, PRZED POŁUDNIEM, PO POŁUDNIU oraz WIECZOREM i W NOCY.

Dzieci z zerówki: wykonajcie ćwiczenia w Karty pracy część 2 str. 8 i 9.

Na zakończenie zaś na chętnych czeka zadanie plastyczne: 

Najpierw na dużej kartce papieru odrysuj swoją lewą dłoń.

  • przy palcu MAŁYM narysuj to, co lubisz jeść na ŚNIADANIE, czyli RANO
  • przy palcu SERDECZNYM narysuj to, co lubisz jeść na DRUGIE ŚNIADANIA, czyli PRZED 
    POŁUDNIEM
  • przy palcu ŚRODKOWYM narysuj to, co lubisz jeść na OBIAD czyli W POŁUDNIE
  • przy palcu WSKAZUJĄCYM narysuj to co lubisz jeść na PODWIECZOREK, czyli PO POŁUDNIU
  • przy KCIUKU narysuj to, co lubisz jeść na KOLACJĘ, czyli WIECZOREM.

Pamiętajcie o przygotowaniu wraz z domownikami pysznych, zdrowych kanapek.

Powodzenia!

 

Przedszkolaki świętują z Niepodległą

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania piosenki ZoZi pt. "Co to jest niepodległość" w wykonaniu naszych małych patriotów. Życzymy Państwu zdrowia, odpoczynku i równie radosnego świętowania jutro!

20201023_2(1).mp4

 

Co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ? (10.11.2020r.)

Witajcie kochane dzieci!

Jutro czeka nas bardzo ważne święto, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Pewnie zapytacie: A co to jest Niepodległość? Już spieszymy z odpowiedzią. Niepodległość to wolność dla nas i dla całej Polski. To możliwość spotykania się wspólnie w przedszkolu, śpiewania po polsku piosenek czy radowania się pod biało - czerwoną flagą. Przypomnijmy sobie dokładnie, śpiewając piosenkę ZoZi "Co to jest niepodległość?":

Jak zapewne wiecie biało-czerwona flaga jest jednym z symboli Polski. Nazwijcie je wszystkie:

Po przejściu na poniższą stronę również wyświetlą się Wam symbole narodowe Polski oraz zadania:

https://view.genial.ly/5ea04cc6cdb1990d95307636/presentation-polskie-symbole-narodowe

Spróbujcie pokolorować online godło Polski i ułożyć je z puzzli. Podczas słuchania Hymnu przyjmijcie postawę zasadniczą, czyli stańcie na baczność (to naprawdę trudne, by stać i się nie ruszać), a na końcu - spróbujcie z Lulkiem nauczyć się wierszyka o Polaku tak małym jak Wy.

A jeśli znajdziecie czas i chęci na prace manualne mamy dla Was zadania specjalne:

1. Spróbujcie z wykorzystaniem dostępnych materiałów wykonać uśmiechniętą biało - czerwoną flagę:

2. Jeśli macie możliwość kolorowego wydruku i znajdziecie w domu plastelinę, ciastolinę bądź kredki, wypełnijcie kropeczki właściwymi kolorami, by powstały piękne obrazki: Polska_-_plastelinowe_wylepianki.pdf

3. Dzieci z zerówki: sprawdźcie czy potraficie dokonać zapisu słowa POLSKA. Napiszcie je wielkimi literami na kartce A4 i ozdóbcie swój obrazek.

Poproście też Rodziców, by włączyli Wam animację o polskim żołnierzu i walce o polską niepodległość. Może zainspiruje Was ona do wspólnego działania!:

Miłego świętowania!

Wasze nauczycielki

 

Dbamy o zdrowie (09.11.2020r.)

Witamy Was serdecznie kochane dzieci. W tym tygodniu będziemy prezentować materiały, poświęcone zdrowiu i sposobom dbania o nie. Na początek zapraszamy Waszych Rodziców do przeczytania Wam krótkiego wierszyka:

Jadwiga Koczanowska
„Katar”
Złapał katar Katarzynę
i nas także dopaść może,
trzeba sprytnie go unikać,
bo z katarem żyć niedobrze.
A psik, a psik – nos czerwony,
a psik, a psik – głowa boli,
a psik, a psik – precz z katarem,
zmykaj od nas jak najdalej.
Złapał katar Katarzynę,
a my złapać się nie damy,
niech sam sobie kicha, prycha,
my ważniejsze sprawy mamy.
 

Jeśli słuchaliście uważnie, to na pewno potraficie odpowiedzieć na poniższe pytania:

- Kogo złapał katar w wierszu? A my kiedy mówimy, że mamy katar?

- Jaki odgłos wydajemy, gdy kręci nas w nosie i kichamy?

- Co zrobić, żeby nie dopadł nas katar?

Dzieci z grup 3 i 4-latków

Wiecie już, że najlepiej jest dbać o siebie tak, by katar, kaszel ani inne dolegliwości nie zaczęły nam dokuczać. Co jednak zrobić jak już katar się pojawi? Zapraszamy Was do obejrzenia filmiku:

Mamy dla Was również zadanie. Myszka w paski uczyła nas jak prawidłowo wydmuchiwać nos. Poproście Rodziców o wydrukowanie Wam (bądź przerysowanie) załączonego obrazka myszki i pokolorujcie ją najpiękniej jak umiecie, a następnie przyklejcie jej w łapce chusteczkę do nosa, by na wypadek kataru była przygotowana: myszka_do_pokolorowania.pdf

Dzieci z grup 5 i 6-latków:

Dzisiaj poznajemy literę „T”. 5-latki drukowaną, 6-latki pisaną i drukowaną. Spójrzcie jak ona wygląda:

 

A teraz wykonajcie poniższe zadania:

- zastanów się jakie wyrazy zaczynają się na głoskę „t”, podziel je na sylaby i policz ile sylab jest w wyrazie (5-latki), a następnie policz ile głosek jest w danym słowie (6-latki),

- kreśl palcem w powietrzu małą i wielką, drukowaną i pisaną literkę "t",

- w tekście ulubionej książeczki bądź dowolnej gazecie wyszukaj pięć literek „t”

- poproś mamę albo tatę o dwa kawałki sznurka i spróbuj z nich ułożyć małą i wielką literę „t”. To zadanie możesz również wykonać przy użyciu plasteliny lub podczas zabawy na podwórku pisząc literkę patykiem na piasku, bądź układając literkę właśnie z patyczków.

Najważniejsze słowo na literę "T" to oczywiście TATA:

 Zabawmy się teraz w zabawę Co wiemy o tatusiu?”

  • Jakie imię ma Twój tata?

  • Gdzie pracuje?

  • Co lubi najbardziej robić?

  • Jaka jest jego ulubiona potrawa?

Jesteśmy pewne, że wiecie o swoich tatusiach wszystko, więc może wymyślicie kolejne pytania?

Dzieci z zerówek na Was w tym tygodniu czekają jeszcze dodatkowe zadania. Wykonajcie je do piątku i pochwalcie się efektami:

- Karty pracy cz.2 strony 3-5

- dodatkowa książka Litery i liczby - zadania na str. 10

- dodatkowa książka Ćwiczenia w pisaniu – literka T

labirynt_-_literka_T.pdf

znajdz_droge_do_mety_-_cwiczenie_litery_T.pdf

Pamiętajcie, by dbać o swoje zdrowie!

Wasze Panie

 

Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno społeczne

Trening Umiejętności Społecznych (09.11.2020r.)

Drodzy Rodzice,

ta szczególna i niekomfortowa sytuacja, jaka nas otacza, nie powinna mieć wpływu na  pracę i wysiłek, jaki wkładają dzieci, Państwo i my w rozwijanie kompetencji emocjonalno -społecznych naszych młodych wychowanków.

Dlatego proszę Państwa o wsparcie i serdecznie zachęcam do włączenia się w "zabawy z bajką..."

Proponuję serię bajek o emocjach - W zaczarowanym lesie...

Pierwsza część nosi tytuł "Wilczek tłumi złość".

W załącznikach znajdą Państwo tekst bajki, ilustracje obrazujące treść bajki oraz  postacie przedstawiające wszystkie zwierzęta z zaczarowanego lasu.

Z góry dziękuję za wsparcie,

Monika Galant

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, że ze względu na kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2 wydłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych w przedszkolu do dnia 13 listopada 2020r.

W nadchodzącym tygodniu realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego odbywać się będzie przy wykorzystaniu technik kształcenia na odległość.

Z życzeniami zdrowia dla dzieci i wszystkich Państwa,

Dyrekcja

 

"MYSZKI" w kroplach deszczu

W minionym tygodniu nasze trzylatki z grupy "MYSZEK" poznawały zjawisko atmosferyczne, jakim jest deszcz. Dzieci w ramach zabaw badawczych dowiedziały się, że deszcz to kropelki wody, którym za ciasno jest w chmurze i nie mieszcząc się w niej, po prostu spadają na ziemię:

 

Dzieci wykonały swoje własne uśmiechnięte kropelki, którymi udekorowały okna swej sali, a także deszczowe prace plastyczne i ćwiczenia grafomotoryczne, w których uczyły się kreślenia linii pionowych z góry w dół:

  

  

Wykorzystując temat deszczowych kropelek "MYSZKI" uczyły się także przeliczać elementy oraz układać je wg wzoru podanego przez nauczycielkę. Radziły sobie z tym zadaniem świetnie!

 

W ramach relaksu bawiły się w wiatr, który rozganiał deszczowe chmurki i strącał krople wprost do kałuży:

  

W ostatnim dniu naszych zajęć, przy wtórze piosenki pt. "Pada deszczyk" dzieci zaprojektowały swoje własne kolorowe parasolki. W trakcie zabaw podłogowych ćwiczyły zapamiętywanie oraz koncentrację uwagi na opisie przedmiotu.

  

Mimo, że tydzień był wyjątkowo krótki, pracy wykonały sporo, za co należą im się same... słoneczne dni ;)

Zapraszamy do albumu "MYSZKI LUBIĄ DESZCZ" na stronie głównej!

 

Jakie obuwie do tego służy, aby w nim biegać po kałuży? (06.10.2020r.)

Witamy Was serdecznie i zapraszamy do przeczytania dzieciom wierszyka o kaloszach:

Anna Kaca

Kalosze

Kalosz lewy, kalosz prawy,
Na wyprawę maszerują,
Jeden z przodu, drugi z tyłu,
Wnet do biegu się szykują...

    - Hop-przez błota, przez kałuże,
    Jeszcze prędzej, w deszcz i burzę
    Biegnie lewy, biegnie prawy
    Oba cieszą się z wyprawy !

Kalosz prawy, kalosz lewy,
Lubią marsze w niepogodę,
Wracać jednak czas do domu,
Bo już nóżki przemoczone !

Dwa kalosze zabłocone,
Mocno usną po podróży.
W kącie wtulą się w parasol,
Będą śnić o letniej burzy...

Postarajcie się dzieci odpowiedzieć na pytania:

  • o czym był wierszyk?
  • co robiły kalosze?
  • dlaczego kalosze były brudne?
  • dzieci z zerówek: wskażcie na którą nogę założycie kalosz prawy, a na którą lewy.

Kalosze lubią błoto, ale lubią też kolory. Połączcie kalosze w pary, a następnie spróbujcie ozdobić swoje własne kalosze kalosze_do_ozdobienia.pdf:

 

Kalosze jak wiadomo bardzo lubią deszcz. Mamy więc dziś dla Was deszczowe piosenki.

Trzylatki i czterolatki z grupy Żabki: spróbujcie zaśpiewać Rodzicom piosenkę o deszczyku, której uczyliśmy się w ostatnich dniach w przedszkolu:

Dla pozostałych dzieci Pani Sara przygotowała natomiast inną piosenkę. Posłuchajcie i spróbujcie zaśpiewać i zilustrować ją i Wy:

Bawcie się dobrze przy deszczowych piosenkach, a jak będziecie mieć ochotę, podzielcie się z nami zdjęciami swoich kolorowych kaloszy!

Wasze nauczycielki

 

Szanowni Państwo!

W całym kraju obserwujemy rozwój sytuacji epidemicznej i dynamiczny wzrost zachorowań. Jednocześnie coraz większa liczba pracowników oraz wychowanków naszego przedszkola znajduje się na kwarantannie. Nie jest to sytuacja komfortowa dla nikogo z nas, ale pragniemy pozostać z Państwem i dziećmi w kontakcie i jak najszybciej wrócić do opieki stacjonarnej w możliwie najbardziej bezpiecznych warunkach. 

Podobnie jak miało to miejsce w pierwszej fazie epidemii, na stronie przedszkola ukazywać się będą posty z propozycjami zabaw i zadań dla chętnych dzieci. Jest to propozycja spędzenia przez dzieci czasu w domu. Zachęcamy Państwa do korzystania z tej możliwości, ale nade wszystko życzymy Państwu i dzieciom zdrowia i chwili spokoju!

Wasze Panie z przedszkola

 

Dziś, w ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek proponujemy dzieciom obejrzenie prezentacji dotyczącej tego właśnie wyjątkowego dnia:

https://view.genial.ly/5f9fca058519011e966a67e0/presentation-dzien-postaci-z-bajek

oraz zagranie w grę typu memory, czyli odnajdywanie bajkowych par:

https://wordwall.net/pl/resource/6332742/polski/bajkowe-pary-materia%c5%82-obrazkowy-bli%c5%bcej-przedszkola

Jutro zaś zapraszamy na stronę na kolejną porcję zajęć tematycznych dotyczących bloku pn. "Pada deszcz".

 

UWAGA! Ważny komunikat!

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w najbliższych dniach nasze przedszkole będzie zamknięte!

Zapraszamy wszystkich chętnych do zaglądania na naszą stronę internetową.

Pozdrawiamy i życzymy zdrowia,

Dyrekcja i pracownicy przedszkola

 

Październik miesiącem różańca

 

Miesiąc październik już za nami. Mrówki i Motylki poznawały największy nasz skarb- różaniec. Zaczęliśmy od poznania samego różańca jako przedmiotu, następnie opowiedzieliśmy sobie o życiu Jezusa i Maryi ukrytym w poszczególnych tajemnicach. Ukoronowaniem naszych zajęć był konkurs na najpiękniejszy i najciekawszy różaniec.

Dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie, niebawem rozstrzygnięcie konkursu.

Adriana Starobrat

 

Przedszkole w pomarańczowym kolorze

We wrześniu kolorowe kredki zmalowały przedszkole na czerwono, natomiast w miniony piątek zaczarowaliśmy  wspólnie przestrzeń, by przybrała odżywczą pomarańczową barwę. W każdej grupie nie tylko dzieci i panie założyły ubrania z elementem koloru pomarańczowego, ale odbyły się także wyjątkowe pomarańczowe zajęcia:

Maluchy wykorzystały kolor pomarańczowy do zabawy w dyniowy pląs, toczenie dyni, malowanie marchewką oraz do zajęć matematycznych. Rozpoznawały kształty pomarańczowych przedmiotów, nazywały je i przyklejały na tablicy wg odpowiedniego kodu:

  

Następnie zamieniły się w małych kucharzy, by przy pomocy swych pań przygotować ciasto marchewkowe oraz odżywczy sok z pomarańczy i marchewek:

  

Dzieci ze starszych grup wykorzystały kolor pomarańczowy w zabawach tanecznych i plastycznych. Dzieci do piosenki o pomarańczowym świecie tańczyły z balonikami, bawiły się chustą animacyjną, malowały dynie, a nawet tworzyły pomarańcze z kamieni:

  

 

   

Były wierszyki, piosenki i zagadki. Dzieci dowiedziały się z jakich kolorów powstaje barwa pomarańczowa oraz delektowały się sokiem ze świeżo wyciskanych pomarańczy.

 

Tego dnia przedszkolaki z grup Biedronki i Sowy w ramach zajęć języka angielskiego zapoznały się także ze świętem Halloween jako elementem kultury i tradycji krajów anglojęzycznych:

  

Na obszerną relację z pomarańczowych zajęć zapraszamy

do albumu na stronie głównej.

Już dziś też informujemy, iż w listopadzie przedszkole będzie miało kolor fioletowy.

 

Jak "BIEDRONKI" i "SOWY" swe zmysły odkrywały

 

  

W ostatnim tygodniu, podobnie jak w innych grupach, tak i u "Biedronek" i "Sówek " realizowana była tematyka dotycząca ciała i zmysłów. Celem zajęć było utrwalenie wiedzy o częściach ciała i posiadanych zmysłach. Przedszkolaki poznały i nazywały zmysły i narządy do ich rozpoznawania; uświadomiły sobie jaką rolę pełnią zmysły w procesie poznawania świata. 

 

„Pięć zmysłów mam i wszystkie znam”, czyli „ŻABKI” poznają zmysły…

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Żabek” poznały pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch, smak. Dzieci uczyły się piosenki o zmysłach, dzięki, której dowiedziały się czym są zmysły i do czego są one nam potrzebne oraz wykonały związane z odpowiednimi zmysłami prace plastyczne.

 

Jak działają zmysły u "MRÓWEK"?

  

NASZE ZMYSŁY to blok tematyczny, który wdrażaliśmy w minionym tygodniu. Przy zabawie dydaktycznej „Czy znam swoje ciało?” dzieci rozpoznawały i nazywały części ciała. Piosenka „Emu z elementarza” wprowadziła nas w realizację celu dotyczącego zapoznania z literą „E”, natomiast „Zagadkowa piosenka” – z zapisem cyfrowym liczby 4.

 

Mrówki przy zabawach i ćwiczeniach pod hasłem „Nasze zmysły” uświadamiały sobie istnienie różnych narządów zmysłów. Rozwiązywały zagadki o częściach ciała. Podawały przykłady smaków” słodkich, słonych, kwaśnych oraz gorzkich. Wykonały pracę plastyczną „Pachnący dywanik”:

 

Naśladowały odgłosy wydawane przez różne przedmioty znajdujące się w kuchni. Tworzyły liczbę mnogą oraz zdrobnienia do podanych słów. Na podstawie opowiadania „Nie przeszkadzaj, nie hałasuj!” dzieci uświadamiały sobie negatywny wpływ hałasu na zdrowie człowieka, zaś przy pomocy lusterek i zabawy w lustro podkreślaliśmy znaczenie zmysłu wzroku. Podczas zabaw z wykorzystaniem wiersza Juliana Tuwima „Okulary” dzieci poznały różne rodzaje okularów, a przy okazji „Dnia Koloru Pomarańczowego” Mrówki zdobiły okulary pomarańczową krepą oraz plasteliną.

 

Zerówkowicze w tym dniu nie zapomnieli o akcentach pomarańczowego koloru w swoich ubraniach, a na zakończenie zaśpiewali piosenkę „…Pomarańczowy świat…” video-1604158786.mp4

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU MRÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

"PSZCZÓŁKI" uczą się o zmysłach

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Pszczółek" poznawały zmysły.

 

Wykonały pracę plastyczną, która miała za zadanie przedstawić, że za pomocą zmysłu dotyku możemy sprawdzić faktury różnych przedmiotów. 

 

Nagrody w Konkursie plastycznym rozdane!

Skoro wyniki konkursu plastycznego "Jesienne Skarby" zostały ogłoszone, to nadszedł czas na nagrody. Wszystkie dzieci (obecne w ostatnich dniach w przedszkolu), które wzięły udział w konkursie, otrzymały dyplomy i upominki za swoje arcydzieła.

 

  

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

 

"ŻABKI" poznają części ciała

 

 

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Żabek" realizowały blok tematyczny pt. "O sobie samym". Poprzez zabawę i różne ćwiczenia utrwaliły poszczególne części ciała, a także nazywały części twarzy i określały kolejno kolor swoich włosów i oczu. Wykonały również pracę plastyczną pt. "Moja twarz" starając się upodobnić ją do wyglądu swojej twarzy. Na koniec wspólnie ubierały postać człowieka, którego nazwały "Pan Tosiek".

 

Czego "MRÓWKI" nauczyły się o samych sobie

Tydzień w bloku tematycznym „O samym sobie” za nami…
Dzieci przypomniały sobie podstawowe emocje tj.: radość, smutek, złość i strach. W zabawach „wyrażały sobą” i nazywały wybrane emocje. Rozmawialiśmy o dobrych uczynkach, o dobrych i złych zachowaniach. Mrówki rysowały obrazki pozytywnych i negatywnych bohaterów baśni i bajek, używając odpowiednio barw ciepłych do bohaterów pozytywnych oraz barw zimnych do bohaterów negatywnych. Do używania zwrotów grzecznościowych zachęcał nas wiersz pt. „Tajemnicze słowa”. Zaś emotki pomagały w układaniu wzorów ze słuchu.

 

Mrówki podczas zabaw i ćwiczeń poznały kolejną literę - „M” oraz zapoznały się z cechami kwadratu.

 

W czwartek obchodziliśmy „Dzień Osób Jąkających” i dzieci wysłuchały opowiadania z serii „Bajki bez barier” pt. „Kkkora – zaburzenia mowy – jąkanie”. Bajka psychoedukacyjna, gdzie głównym bohaterem jest Kuba, który się jąka - pomogła dzieciom lepiej zrozumieć rówieśników mających tego typu problemy.
Na zakończenie tygodnia rozmawialiśmy o przyjaźni. Dzieci lepiły dla swojego przyjaciela kubki z masy papierowej. Zdobić je będziemy w poniedziałek, ponieważ masa musi dobrze wyschnąć.

 

W piątek również świętowaliśmy „Światowy Dzień Origami”. Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom wiedzę na temat pochodzącej z Chin, zaś rozwiniętej w Japonii sztuki składania papieru. Mrówki wykonały ciekawe prace przedstawiające m.in. muchomory, kotki, pieski, nietoperze, czapki.

 

Pełna relacja z zajęć "MRÓWEK" w galerii na stronie głównej. ZAPRASZAMY!

 

"PSZCZÓŁKI" uczą się o częściach ciała

W tym tygodniu dzieci z grupy "Pszczółek" postanowiły wspólnie ubrać "Pana Klauna" w ubrania jesienne. Przy okazji powtórzyły nazwy części ciała, które były omawiane wcześniej na zajęciach dydaktycznych. 

  

Dzieci bawiły się także w muzykowanie z wykorzystaniem bum-bum-rurek. Był głośno i wesoło.

Zapraszamy do "Pszczółkowej" galerii!

 

"BIEDRONKI" w krainie emocji

W tym tygodniu nasze "Biedronki" poznały różne emocje, które towarzyszą im w różnych codziennych sytuacjach (strach, radość, smutek, złość, zdziwienie). Przedszkolaki określały nastrój i wyrażały go w postaci kukiełek.

  

Ponadto dzieci bawiły się w rozkodowywanie emocji na obrazkach, poznały kolejną figurę geometryczną - kwadrat oraz zaznajomiły się ze sztuką origami.

  

Zapraszamy serdecznie do albumu BIEDRONEK!

 

IV Edycja akcji Onko-Mikołaje

ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W AKCJI!

Szanowni Państwo!

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jak każdy wie, to magiczny czas, który powinniśmy spędzić z najbliższymi... w domu, przy wigilijnym stole, śmiejąc się, otwierając prezenty… po prostu być razem!

Nie wszyscy będą mogli je tak spędzić... Onkologia to bardzo smutne miejsce, pełne łez, cierpienia, niepewności, strachu…

Na szczęście są na świecie ANIOŁY, które sprawiają, że na malutkich, zmęczonych i osłabionych buźkach pojawia się UŚMIECH.

Rusza 4 edycja ONKO - MIKOŁAJE, do której Was bardzo zachęcamy.
Możecie w tym roku zostać Świętym Mikołajem i zakupić prezenty dla „onko-dzieciaczków”.

Wraz ze Stowarzyszeniem Uśmiech Nadziei Dzieciom i p. Moniką Rymer organizujemy onko-zbiórkę dla hospitowanych dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Oprócz nowych zabawek dla dzieci, potrzebne są inne artykuły rzeczowe. Szczegóły na plakatach.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o dostarczenie zakupionych rzeczy do Przedszkola Publicznego w Dąbrowie Chełmińskiej, oraz do Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej. Przekazać je można wychowawcom, lub zostawiając w sekretariacie szkoły.

Zbiórka potrwa do 27.11.2020r.

Następnie zebrane rzeczy zostaną dostarczone przez p. Monikę Galant - p. Monice Rymer, która przekaże je do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy, aby 06.12.2020r. mogły trafić do rąk małych pacjentów i ich rodziców.

Mały gest ma wielkie znaczenie!

Pomóżmy razem, choć na chwilę zapomnieć dzieciom o chorobie

 

"ŻABKI" poznają warzywa

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Żabek" poznały wybrane warzywa i dowiedziały się gdzie one rosną. Poznały ich nazwy, właściwości, wygląd, kolor, zapach, a także smak. Tworzyły piękne warzywne stworki, które później z apetytem konsumowały.

 

Dzieci opowiadały o swoich ulubionych warzywach, kolorowały je, malowały na cukrze czerwone pomidorki oraz lepiły z masy solnej kalafiorki.

 

 

"Żabki" poznawały warzywa również podczas zabaw interaktywnych z tablicą multimedialną oraz na zajęciach z j. angielskiego i rytmice. Podsumowaniem minionego warzywnego tygodnia była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie" zaprezentowana przez Panią Sylwię Zuterek.

Zapraszamy do albumu "Październik w grupie ŻABEK"

 

Owocna nauka "MRÓWEK" o warzywach

Kolejny pracowity tydzień za nami. Codzienne zajęcia opierały się o tematykę bloku „Jesień na działce”. Głównym atrybutem wykorzystywanym podczas zajęć i zabaw dydaktycznych były warzywa. Poznawaliśmy je wielozmysłowo, przeliczaliśmy, opowiadaliśmy o nich. Podczas zabaw i ćwiczeń z literą „a” dzieci zapoznały się ze specyfiką zawodu fotografa, oraz wykonały pracę plastyczną „Pożeracz liter a-aligator”.

 

Na przykładzie ziemniaka "Mrówki' zaznajomiły się ze sposobem wykonania stempli z warzyw, oraz odbitek z ich wykorzystaniem. Poznały zapis cyfrowy liczby 3. Na zakończenie tygodnia dzieci lepiły z masy solnej warzywa, oraz wzięły udział w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. A jako że inscenizacja bardzo się spodobała, odbyła się w każdej grupie przedszkolnej.

  

Dodatkowo w środę 14 października w Dniu Edukacji Narodowej złożyliśmy życzenia wszystkim pracownikom przedszkola z okazji ich święta, oraz dzięki uprzejmości Rodziców dzieci z grupy, częstowaliśmy pyszną kawką i słodkim cukierasem. Podziękowania należą się także paniom Sarze i Sylwii oraz Dzieciom, którzy „w tajemnicy” przygotowali niespodziankę w postaci przepięknie wykonanej piosenki „Nasza Pani”!

 

Natomiast w czwartek 15.10. obchodziliśmy ważny obecnie „Światowy Dzień Mycia Rąk”. Potraktowaliśmy go jako akcję edukacyjną, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Przypomnieliśmy sobie schemat prawidłowego mycia rąk, bawiliśmy się przy piosence „Umyć ręce”, oraz stworzyliśmy grupowy zbiór odbitek naszych dłoni, jako podpis pod zrealizowaną akcją.

Na pełną relację z zajęć zapraszamy jak zwykle do albumu "MRÓWEK"!

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jesienne Skarby"

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za wszystkie prace, zgłoszone do konkursu pt. "Jesienne Skarby". Każda praca była niepowtarzalna, wyjątkowa i prawdziwie jesienna, przez co komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, by wybrać zwycięzców. Poniżej prezentujemy Państwu arcydzieła naszych dzieci i wyniki konkursu: 

  

Miejsce I  -   Maria Górska

Miejsce II -  Artur Schmidt - Kozłowski

Miejsce III -  Oliwia Chmielewska

Wyróżnienie - grupa 3-latki: Marcel Olszewski

Wyróżnienie - grupa 4-latki "Żabki": Filip Smarz

Wyróżnienie - grupa 4-latki "Pszczółki": Antonina Baryłka

Wyróżnienie - grupa 5-latki "Sowy": Kornelia Fryczyńska

Wyróżnienie - grupa 5-latki "Biedronki": Hanna Sułek

Wyróżnienie - grupa 6-latki "Motylki": Łucja Finc

Wyróżnienie - grupa 6-latki "Mrówki": Kinga Wąchała, Dominik Berendt

Gratulujemy kreatywności wszystkim przedszkolakom.

Dyplomy i drobne upominki czekają na Was wszystkich!

 

Warzywny tydzień u "BIEDRONEK"

W czasie tego tygodnia 5-latki z grupy Biedronki poznały wybrane warzywa oraz ich właściwości zdrowotne. Przedszkolaki poznały wygląd warzyw, ich kształt, zapach, a także smak, przygotowując z przyniesionych warzyw sałatkę.

 

  

Przy okazji degustacji uczyły się zasad savoir vivre dotyczących zachowania się przy stole. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo i estetycznie nakryć do stołu. Tydzień warzywny Biedronki zakończyły lepiąc z masy solnej kalafiorki oraz malując na cukrze buraczka.

 

"MYSZKI" z jarzynami

Październik w grupie "MYSZEK" jest bardzo pracowity. Najpierw dzieci poznawały owoce, a w ubiegłym tygodniu warzywa. Podobnie jak tydzień wcześniej, dzieci najpierw oglądały przyniesione przez siebie okazy. Wskazywały, które warzywa są okrągłe, a które podłużne, które rosną pod ziemią, a które powyżej jej powierzchni.

 

W trakcie zajęć dzieci rozwijały motorykę, samodzielnie malując grządki i wizerunki warzyw, które następnie na owych grządkach wyrosły, a także próbując odwzorować kształty warzyw na kaszy i innym materiale sypkim. 

  

Dzieci poznały przeznaczenie warzyw. Wiedzą już, że można z nich wykonać różne soki, przetwory i zupy, ale także zastosować je jako element wizji artystycznej. W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Zabawa Sztuką" przedszkolaki zainspirowane twórczością Giuseppe Arcimboldo, tworzyły swoje własne warzywne postacie.

 

 

Zwieńczeniem tygodnia była zabawa w stragan warzywno - owocowy. Dzieci chętnie wcielały się w role ekspedientów i klientów, utrwalając nie tylko nazwy warzyw i owoców, ale co szczególnie istotne: ćwicząc posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi: dzień dobry, poproszę, dziękuję:

 

 

W trakcie zajęć obejrzały również inscenizację wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy, przygotowaną przez p. Sylwię Zuterek, za co serdecznie dziękujemy.

Na obszerną relację z zajęć zapraszamy do albumu "Październik u MYSZEK"

 

"MOTYLKI" w kulinarnym wydaniu

 

Po nauce o owocach nasi starszacy z grupy "MOTYLKI" utrwalali swoje wiadomości o warzywach: ich wyglądzie, pochodzeniu i zastosowaniu. Jako podsumowanie bloku tematycznego grupa postanowiła wykonać sałatkę warzywną. Wszystkie dzieci z wielkim zapałem kroiły i siekały przyniesione przez siebie warzywa i jajka, by po doprawieniu sałatki, móc przeprowadzić jej degustację.

   

  

 

Dodatkiem do sałatki stał się chlebek, przygotowany przez dzieci w ramach obchodów Dnia Chleba. Upieczony na bazie drożdży chleb, zawierał w sobie otręby, ziarna, suszone śliwki oraz to, co najważniejsze: dużą porcję serca, dlatego też trzy bochenki wyrosły w okamgnieniu, a po przedszkolu rozniósł się smakowity zapach Motylkowych pyszności.

Nauka w tak pysznej wersji, odpowiada chyba każdemu ;)

Zapraszamy do albumu "MOTYLKI w wersji kulinarnej" na stronie głównej!

 

"PSZCZÓŁKI" poznają warzywa

W ostatnich dniach dzieci z grupy "Pszczółek" poznawały warzywa. Uczyły się o nich na zajęciach dydaktycznych, jak również na zajęciach dodatkowych: rytmice i języku angielskim.

 

 

Dzieci liczyły warzywa, wylepiały je z plasteliny, poznawały je podczas zabaw interaktywnych z tablicą multimedialną. Z uwagą obejrzały także teatrzyk zaprezentowany przez panią Sylwię Zuterek. Wiedzą już, że warzywa to zdrowie.

 

Pasowanie na przedszkolaka w grupie "ŻABKI" (09.10.2020r.)

"My jesteśmy Przedszkolacy,
wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was przywitać,
opowiedzieć, co tu słychać..."


Tymi słowami w piątek 9 Października dzieci z grupy Żabek przywitały Rodziców w bardzo ważnym i długo wyczekiwanym dniu, jakim było Pasowanie na Przedszkolaka. Żabki z niecierpliwością oczekiwały i przygotowywały się na to wydarzenie. Po części artystycznej Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na prawdziwego przedszkolaka. Na pamiątkę Żabki otrzymały dyplom i drobny upominek przygotowany przez Rodziców.

  

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

Informujemy, że dnia 14 października 2020r. tj. w najbliższą środę nasze przedszkole działa normalnie, w swych standardowych godzinach pracy. Zapraszamy dzieci serdecznie!

 

Dzień Drzewa w grupie MOTYLKÓW

W piątek, 9 października dzieci z grupy "Motylki" obchodziły Dzień Drzewa. Z tej okazji w sali pojawił się specjalny gość - mała sadzonka świerku, którą dzieci okrzyknęły swoim przyjacielem. Towarzyszyła im ona na zajęciach, podczas których dzieci rozpoznawały za pomocą zmysłu dotyku skarby pochodzące z drzew (między innymi szyszki, gałązki iglaste, owoce, nasiona, liście czy korę). Następnie wszystkie te skarby oglądały pod lupą - szczególne zainteresowanie wzbudził malutki mieszkaniec kory.

  

Motylki wykonały także pracę plastyczną pod tytułem "Moje drzewo" - malowały drzewa, które chciałyby, aby istniały. Wykazały się bardzo dużą kreatywnością - powstały drzewa pączkowe, cukierkowe, a nawet lodowe:

  

Na koniec poszliśmy zasadzić nowego przyjaciela - świerk w pobliskim parku w okolicach przedszkola.

  

Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem przygotowywały miejsce pod sadzonkę i wymyśliły nawet nazwę swojego drzewka - "Motylek".

Na pełną relację z tego ciekawego dnia zapraszamy do galerii na stronie głównej!

 

UWAGA! KONKURS DLA DZIECI Z ZERÓWEK

"Różaniec - nasz skarb"

Nasza Katechetka - Adriana Starobrat oraz Parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku zapraszają dzieci z oddziałów "0" do udziału w konkursie na najciekawszy różaniec.

Celem konkursu jest:

  • zainteresowanie dzieci i rodziców modlitwą różańcową,
  • zachęcanie do częstego i wspólnego odmawiania różańca,
  • kształtowanie wrażliwości i szacunku do przedmiotów religijnych,
  • budzenie prawdziwej pobożności maryjnej, która prowadzi do Chrystusa,
  • rozwijanie aktywności twórczej dzieci i ich rodziców, pobudzanie wyobraźni oraz pomysłowości.

 

  1. Na konkurs należy zgłosić własnoręcznie wykonany różaniec, będący efektem współpracy dziecka i osoby dorosłej - rodzica, babci, dziadka...
  2. Materiały do wykorzystania: dowolne, np. trwałe dary natury (kasztany, żołędzie, orzechy itp.), artykuły spożywcze (makaron, fasola, groch itp.), surowce wtórne (nakrętki, koraliki i inne).
  3. Termin składania prac: do 23 października 2020r.
  4. Rozstrzygnięcie konkursu: 30 października 2020r.
  5. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestników konkursu na potrzeby Organizatora (np. publikacja w Tygodniku Katolickim Niedziela, stronach internetowych szkoły i parafii Boluminek).
  6. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka zgody na gromadzenie i przetwarzanie przez Organizatora na potrzeby konkursu danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r.
  7. Biorąc udział w konkursie rodzic/opiekun prawny uczestnika potwierdza, że wyraża zgodę na wszystkie zasady zawarte w powyższym Regulaminie.

 

Serdecznie zapraszam,

Adriana Starobrat

 

Owocowy tydzień u "SÓWEK"

Miniony tydzień zaczął się bardzo kolorowo, bowiem dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione owoce. "Sówki" wiedzą już, które owoce pochodzą z polskich sadów, a które z południa czyli ciepłych krajów. Znają nazwy drzew, na których rosną owoce krajowe; wiedzą również jak możemy przechowywać owoce, aby móc je jeść przez cały rok:

  

Przy okazji zabaw z owocami poznaliśmy literkę „O”, wykonaliśmy pracę plastyczną „Jabłuszko i gruszka”, a zwieńczeniem naszej tygodniowej zabawy z owocami było wykonanie przez dzieci sałatki owocowej, którą zjedliśmy z wielkim apetytem.

 

 

Zapraszamy do albumu "Październik w grupie SÓWEK"

 

Migawki z zajęć logopedycznych

 

  

W piątek zakończył się pierwszy, przygotowawczy etap terapii - ćwiczenia oddechowe. Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły wykorzystując bańki mydlane, piórka, kolorowe pomponiki, słomki, piłeczki czy farby. Jednak najwięcej frajdy sprawiało dzieciom samodzielne przygotowywanie zabawek do ćwiczeń oddechowych - dmuchajek logopedycznych czy kolorowych smoków. Przy okazji ćwiczona była motoryka mała, która ma istotny wpływ na rozwój mowy dziecka. A przed nami drugi etap terapii logopedycznej... usprawnianie narządów mowy.

 

"MRÓWKI" z wizytą w sadzie

W minionym tygodniu (05-09.10.2020) zajmowaliśmy się realizacją bloku tematycznego „Jesień w sadzie”. Już w pierwszym dniu, przy okazji zapoznania z wyglądem sklepu i pracy ekspedientki, „Mrówki” poznały pierwszą literę – małą i wielką, drukowaną i pisaną - „O”.

 

W kolejnych dniach dzieci wielozmysłowo poznawały owoce, finalnie wykonały sałatkę owocową. Zanim jednak dzieci z apetytem zjadły kolorowy i zdrowy posiłek, zapoznały się z zasadami savoir-vivre’u – i same nakryły do stołów.

   

Zerówkowicze zmierzyli się z również z zapisem cyfrowym liczb „1” i „2”, rozwijali umiejętności liczenia w zakresie sześciu, oraz przy segregowaniu owoców ze względu na ich pochodzenie ustalali równoliczność zbiorów.

W ostatnim dniu celebrowaliśmy Dzień Drzewa oraz Dzień Gier Planszowych. Powstały piękne kolorowe jesienne prace plastyczne.

 

Dzieci przyniosły swoje ulubione gry planszowe i rodzinne – prezentowały je i opowiadały o nich. Zachęcając do spędzania czasu na wspólnych grach i zabawach przytoczę słowa jednego z chłopców: „Nie chodzi o to kto wygra, albo kto przegra, tylko o wspólną zabawę i bycie razem”.

  

Zapraszamy na relację zdjęciową do albumu "Październik u MRÓWEK"!

 

"MYSZKI" w owocowej krainie

Nasze trzylatki, podobnie jak ich nieco starsi koledzy z grupy Pszczółek, w ubiegłym tygodniu poznawały owoce. Najpierw dzieci kategoryzowały owoce, które dzięki uprzejmości Rodziców trafiły do naszej sali, a później klasyfikowały je według rodzaju i koloru. Na przykładzie jabłka i gruszki utrwalały znajomość koloru czerwonego i żółtego, a podczas zabaw ruchowych zbierały owoce w sadzie i niczym gąsienice podawały je sobie z rąk do rąk, ćwicząc nie tylko koordynację wzrokowo - ruchową, ale i umiejętność współpracy:

  

 

  

Przyniesione owoce zostały zjedzone w formie owocowych szaszłyków:

  

A pamiątką po owocowym tygodniu stały się gliniane jabłuszka, owocowe układanki oraz wizerunki jabłek i gruszek wykonanych podczas zabaw plastycznych, w których ćwiczyliśmy chwyt pęsetowy:

  

  

To był kolejny tydzień wspaniałej zabawy, a już w przyszłym powitają nas warzywa.

Zapraszamy na relację do albumu "Październik u MYSZEK".

 

Owocowe zapoznanie "BIEDRONEK" z alfabetem

W tym tygodniu zaczęła się przygoda "Biedronek" z alfabetem. Dzieci zapoznały się z małą i wielką literą o.

 

Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, dzieliły wyrazy na sylaby oraz głoski. Obserwowały jak wygląda litera, którą właśnie poznaliśmy i w jaki sposób należy ją pisać. Odtwarzaliśmy literkę kreśląc ją w powietrzu, wodząc palcem po kaszy, a także układaliśmy ją z drucików kreatywnych.

  

Zdjęcia oczywiście w albumie "Październik u BIEDRONEK". ZAPRASZAMY!

 

"PSZCZÓŁKI" znają się na owocach

Prawdziwe pszczoły, jak każdy dobrze wie, bardzo lubią słodycz owoców. Nie inaczej jest z naszymi 4-latkami z grupy "PSZCZÓŁKI". W ostatnich dniach dzieci utrwalały swoją znajomość różnych owoców i... teraz już dobrze wiedzą jakie owoce rosną w sadzie, potrafią je policzyć, a także zrobić pyszne szaszłyki owocowe. 

  

Spostrzegawczość wzrokową rozwijały podczas zabaw z tablicą interaktywną, bo przecież owoce znaleźć można również w multimediach. Wspólnie uczymy dzieci, jak korzystać z nich mądrze, by nowe technologie rozwijały, a nie szkodziły.

Relacje z kolejnych zajęć zamieszczone zostały w albumie "Październik w grupie PSZCZÓŁEK"

 

Przedszkolaki pobiegły "Sprintem do maratonu" (07.10.2020r.)

Choć wiosną zorganizowanie kolejnej edycji biegu przedszkolaków było niemożliwe, to teraz - jesienią, w pięknych promieniach słońca nasze przedszkolaki po raz kolejny pobiegły "Sprintem do maratonu". Najpierw wszystkie grupy zebrały się na bieżni, by odbyć wspólnie krótką rozgrzewkę i wysłuchać jaki jest cel biegu. Zdaniem dzieci była to oczywiście wygrana i... miały poniekąd rację, bo każdy kto podejmuje aktywność fizyczną jest wygrany: jest zdrowszy, ma lepsze samopoczucie i więcej energii. Tak samo było w naszym przypadku. Choć dystans zaproponowany przez organizatorów nie przekracza 100 metrów, to już po biegu pierwszej grupy okazało się, że dzieci chcą więcej i więcej:

 

 

 

Po ukończeniu biegu każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal i dyplom z gratulacjami:

 

 

Na linię startu wkroczyły natomiast nauczycielki, co przysporzyło dzieciom dodatkowej porcji radości. Paniom jak widać też ;)

Wspólnymi siłami udało nam się przebiec dystans ponad 11 tysięcy metrów i z całą pewnością za rok spróbujemy pobić ten wynik!

Na relację z biegu przedszkolaków

zapraszamy do albumu "Sprintem do maratonu" na stronie głównej!

https://zsdabrowach.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=622

 

Przedszkolacy i Strażacy (05.10.2020r.)

W poniedziałek 5 października, przy okazji przeprowadzania próbnego alarmu ewakuacyjnego w szkole, odwiedzili nas strażacy z OSP w Dąbrowie Chełmińskiej.

Dzieci ze wszystkich grup przedszkola miały sposobność, by nie tylko zobaczyć jak wygląda z bliska wóz strażacki i wyposażenie zespołu gaśniczego, ale również przez chwilę poczuć się jak strażak w drodze do akcji. Dzieci bardzo chętnie wsiadały do wozu i z zaciekawieniem słuchały opowieści, utrwalając sobie tym samym zasady bezpieczeństwa.

 

 

Dziękujemy ogromnie druhom i druhnie z OSP w Dąbrowie Chełmińskiej za odwiedziny, a Państwa zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

Przedszkolaki pobiegną "Sprintem do maratonu"!

Drodzy Rodzice,

"Sprintem do maratonu" to ogólnopolskie wydarzenie sportowe, które ma na celu zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej. W tym roku odbędzie się ono w naszym przedszkolu w najbliższą środę w godzinach 10:00 - 12:00. Chętne dzieci pobiegną z nami na bieżni, gdzie na mecie na wszystkich czekać będzie drobna niespodzianka.

Prosimy, by wszystkie dzieci ubrane były tego dnia wygodnie, na sportowo!

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych biegi przełożone zostaną na kolejny dzień.

 

"Myszki" i inni mieszkańcy lasu

W minionym tygodniu nasze trzylatki kontynuowały na zajęciach tematykę leśną. Dowiedzieliśmy się jakie grzybki są jadalne, a które trujące i kto zasypia na zimę. Po wcześniejszym zapoznaniu się z darami jesieni, dzieci wykorzystały przyniesione wcześniej kasztany, żołędzie i orzechy do zabaw grafomotorycznych, matematycznych i oczywiście plastycznych:

  

 

Co tu dużo kryć: zabawy plastyczne to jest to, co dzieci i pani Monika lubią najbardziej ;) W taki oto sposób w sali maluszków rządzą nie tylko "Myszki", ale również wiewiórki i jeże oraz inne zwierzątka, które  podziwiają jak piękna jest ta maluszkowa jesień ;)

  

 

  

Zapraszamy do albumu "Zajęcia MYSZEK", gdzie czeka na Państwa ogromna porcja zdjęć!

 

KONKURS PLASTYCZNY TRWA!

Szanowni Państwo!

Przypominamy, że trwa nasz jesienny konkurs plastyczny, którego celem jest wykonanie poświęconej jesieni oraz jej darom pracy plastycznej. Wspólne tworzenie i zabawa plastyczna rodzica z dzieckiem może być wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, zatem pędzle, kredki, ... kasztany w dłoń i do dzieła!

Na Wasze prace czekamy do końca tygodnia!

 

Dzień Chłopaka w przedszkolu

Dziś, tj. 30 września swoje święto obchodzili Chłopcy:

 

We wszystkich grupach był to wyjątkowy dzień. Chłopcy otrzymali m.in."Legitymacje Super Chłopaka", krawaty, medale i dyplomy, a w każdej grupie czekał na nich dodatkowo prezent, przygotowany przez Rodziców.

Na tym jednak atrakcje się nie skończyły. Na wszystkich chłopców i dziewczynki czekał bowiem mały poczęstunek. Dzieci malowały farbami, skakały, tańczyły na gazetach oraz bawiły się nowymi zabawkami. Pszczółki upiekły gofry, a Myszki misiowe ciasteczka, podczas gdy Żabki wspólnie z Biedronkami wybrały się na spacer do lasu. To był niesamowity dzień, pełen wrażeń...

 

  

Na szczegółową relację zapraszamy Rodziców dzieci ze wszystkich grup do wspólnego albumu pn. "Dzień Chłopaka" w przedszkolu!

 

Zabawy i animacje z Grupą Teatralną MAGMOWCY (29.09.2020r.)

Nasze przedszkolaki uwielbiają dobrą zabawę, stąd też we wtorek 29 września przygotowaliśmy dla nich niespodziankę - zabawę z Grupą Teatralną MAGMOWCY. Tym razem do wspólnego tańca zaprosiła nas Marchewka i Cukieras:

  

Całe spotkanie nie tylko wpłynęło pozytywnie na integrację dzieci ze wszystkich grup przedszkola i dało dzieciom okazję do zaspokojenia swojej naturalnej potrzeby ruchu, ale co istotne - miało również walory edukacyjne. Poprzez treści ujęte m.in. w prezentowanych piosenkach dzieci dowiedziały się, że spożywanie warzyw jest o wiele bardziej zdrowe, aniżeli najlepsze nawet słodycze. 

 

A jeśli do tego wszystkiego dołączyć wspaniałą zabawę, tańce i szaleństwa przy dźwiękach muzyki to określenie "przyjemne z pożytecznym" nabiera nowego znaczenia ;)

 

 

Na pełną relację z zabawy zapraszamy do galerii!

 

Przedszkole w czerwonym kolorze (25.09.2020r.)

Z pewnością kojarzycie wszyscy Państwo piosenkę "Kolorowe kredki w pudełeczku noszę...". Nasze panie również mają takie zaczarowane kredki, które z Waszą oczywiście pomocą, są w stanie pokolorować całe przedszkole. Jako pierwszy kolor w piątek 25 września wybraliśmy czerwień i tak oto powstało przedszkole w czerwonym kolorze:

Najpierw dzieci zapoznały się w swoich salach z kolorem czerwonym. Szukały go w otoczeniu, wskazywały znane im przedmioty w kolorze czerwonym. Zaśpiewały wspólnie czerwoną piosenkę video-1601055971.mp4 i wykonały czerwone prace plastyczne:

  

 

 

 

  

Później wyszukiwaliśmy czerwonego koloru również w dalszym otoczeniu: na naszym boisku, placu zabaw, na terenie szkoły, bo maluchom udało się nawet odkryć czerwoną bieżnię:

W efekcie zaczerwieniło się u nas w każdym możliwym zakątku. Spójrzcie sami jak nam pięknie w tej czerwieni:

3-latki:

4-latki:

5-latki:

6-latki:

Na pełną relację z Czerwonego Dnia zapraszamy do albumu na stronie głównej!

Już dzisiaj zapraszamy też na DZIEŃ POMARAŃCZOWY w piątek 30 października 2020r.

 

Las lubi nas, więc na wędrówki czas

Stało się Szanowni Państwo. Nadeszła wyczekana przez nas w przedszkolu Jesień. A dlaczego wyczekana? Oczywiście dlatego, że jesień kojarzy się nam z powrotem dzieci do przedszkola, a poza tym jest to tak piękna pora roku, że w każdym kąciku przedszkola nagle robi się jeszcze bardziej kolorowo niż zwykle. W ostatnich dniach cieszyliśmy się pierwszymi dniami tej słonecznej jesieni nie gdzie indziej, tylko w lesie:

 

 

Choć liście na drzewach jeszcze w głównej mierze prezentują się w odcieniach zieleni, to oznaki jesieni można już zaobserwować gołym okiem. Takich obserwacji w pobliskim lesie podjęły się obie nasze grupy zerówkowe "Motylki" i "Mrówki" oraz maluchy z grupy "Myszki", które pomiędzy innymi zajęciami znalazły czas na wędrówkę, obserwacje przyrodnicze oraz poznawanie lasu w terenie.

Znaleźliśmy szyszki, żołędzie, jarzębinę, różne owady i ślady zwierząt oraz grzyby - te bardziej kolorowe choć trujące, jak i grzybki jadalne, które dzieci w koszyczku zaniosły do kącików przyrodniczych. Spójrzcie na nasze zbiory:

  

Jeśli chcecie zobaczyć, co jeszcze robiły zerówki i trzylatki w lesie, zapraszamy do albumu "Las lubi nas" na stronie głównej!

 

Kogo "MRÓWKI" w Myślęcinku widziały...

W czwartek 24.09.2020r. dzieci z grupy „Ob – Mrówki” uczestniczyły w pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce wyjazdowej. Dzięki uprzejmości p.Michała Kierzkowskiego, który obdarował nas biletami wstępu do Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy – dzieci fantastycznie spędziły czas na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisała, zwierzęta pięknie się zaprezentowały, a dzieci i Panie zachwycone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola, aby w kolejnym dniu wspominać, opowiadać i oglądać wspólnie spędzone chwile.

 

Na pełną relację z wycieczki grupy "MRÓWKI" zapraszamy do galerii!

 

Eksperymenty z Panem Bartkiem" czyli zajęcia naukowe w przedszkolu

O tym, że nauka może być przyjemna Pan Bartosz Pałucki przekonywał już naszych przedszkolaków w minionych latach szkolnych. Nie inaczej mogło być więc i teraz. W poniedziałek 21 września rozpoczęliśmy cykl zajęć naukowych pod nazwą "Eksperymenty z Panem Bartkiem" i to rozpoczęliśmy go bardzo efektownie, bo od naukowej zabawy z ciekłym azotem, czyli rozważań na temat ciepła i zimna oraz procesu zamrażania.

 

Dzieci choć początkowo nieco onieśmielone białym kitlem i białymi kłębami lejącej się po podłodze mgły, bardzo szybko zaangażowały się w zajęcia i nie tylko chętnie zgłaszały się do pomocy, ale potajemnie, za plecami Pana Bartka, same podbierały mu marchewki do szybkiego zamrożenia. 

   

Kandydatów na małych naukowców u nas naprawdę sporo ;)

  

Na pełną relację z zajęć we wszystkich grupach zapraszamy do albumu:

"Zajęcia naukowe w przedszkolu"

 

"PSZCZÓŁEK" zajęcia na świeżym powietrzu

 

 

W ostatnich dniach nasze "Pszczółki" podczas zajęć dydaktycznych postanowiły pozostawić pustą klasę, a naukę oraz zabawę kontynuuować na świeżym powietrzu. I tak oto dzieci utrwalały oznaki jesieni mogąc na nią patrzeć dookoła, a następnie bawiły się i śpiewały po angielsku przy wtórze szumu drzew i wiatru. Tak właśnie wygląda przepis na super zajęcia!

 

Dzień Przedszkolaka (21.09.2020r.)

Choć obchodzony 20 września Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w tym roku szkolnym przypadł na niedzielę, to jego obchody po prostu musiały zostać uwzględnione w naszym przedszkolnym kalendarzu. Poniedziałek 21 września powitał więc naszych przedszkolaków mocą atrakcji:

 

Starszacy wzięli udział w zajęciach naukowych, natomiast młodsze dzieci w animacjach ze swoimi paniami. Wszystkie grupy tańczyły, bawiły się, raczyły się słodkościami i spędzały czas na pełnej radości zabawie:

  

  

 Niech ten nastrój wesołej zabawy zostanie z Wami dzieci na każdy kolejny dzień roku!

Na pełną relację zapraszamy do albumu "Dzień Przedszkolaka 2020" na stronie głównej!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym!

  1. Konkurs kierowany jest do dzieci 2-6–letnich, uczęszczających do przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej.

  2. Celem Konkursu jest:

  • rozbudzanie ekspresji twórczej i kreatywności dzieci,

  • koncentracja uwagi dziecka na zmianach zachodzących w przyrodzie w związku z cyklem zmieniających się pór roku,

  • zachęcanie dzieci do kreatywnej zabawy materiałem przyrodniczym,

  • zachęcanie do wyrażania własnych spostrzeżeń, doświadczeń i emocji poprzez formy plastyczne.

  1. Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy plastycznej poświęconej jesieni. Praca może stanowić obraz jesiennego krajobrazu, samej Pani Jesieni bądź jej darów oraz zawierać w sobie jesienne skarby: kasztany, żołędzie, kolorowe listki itp.

  2. Technika i materiał wykonania prac dowolny. Dopuszczalne w Konkursie są zarówno prace płaskie, jak i przestrzenne.

  3. Przyjmowanie prac trwa od 22 września do 9 października 2020r. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi dnia 16 października 2020.

 

Pełen regulamin konkursu dostępny w budynkach przedszkola oraz tu: regulamin_konkursu_-_Jesienne_Skarby.pdf

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

 

Życzenia z okazji DNIA PRZEDSZKOLAKA

Kochane Przedszkolaki!

Z okazji Waszego święta życzymy Wam dużo zdrówka, energii, radości i uśmiechu.

Niech przedszkole zawsze będzie dla Was miejscem wspaniałych przygód

i spędzonych tu pięknych, szczęśliwych chwil!

Pracownicy i Dyrekcja Przedszkola

 

Gdzie "MYSZKI" zbierają szyszki...

W minionym tygodniu nasze maluszki z grupy "MYSZEK" nie próżnowały w przedszkolu, a wspaniale się bawiły, przy okazji ucząc się co nieco o drzewach i lesie, zwłaszcza w jesiennym wydaniu. Dzieci wysłuchały bajki o Szalu Pani Jesieni, a następnie w trakcie zabaw ruchowych zbierały listki do jego ozdobienia i segregowały je wg kolorów. Obserwowały i porównywały liście dębu, kasztanowca, klonu i jarzębiny oraz nazywały, a nawet liczyły ich owoce:

   

  

Po wycieczce pieszej do lasu postanowiliśmy również zrobić sobie swój własny las. Dzieci najpierw stworzyły swoje obrazki jesiennych drzew oraz buźki wesołych kasztanków, a następnie wszyscy razem namalowaliśmy kolorowy las:

 

W przyszłym tygodniu z pewnością zamieszkają w nim jakieś zwierzęta ;)

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ DO ALBUMU "Zajęcia MYSZEK"

 

Pasowanie "PSZCZÓŁEK" na przedszkolaka (18.09.2020r.)

Słowami piosenki pt. "Jestem sobie przedszkolaczek" nasze 4-latki z grupy "Pszczółek" powitały w piątek 18 września zgromadzonych w przedszkolu rodziców, którzy stali się wspaniałą widownią dla najważniejszego wydarzenia w życiu każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola, mianowicie pasowania na przedszkolaka. Nasze dzielne "Pszczółki" przygotowywały się do tego wydarzenia już od dawna, ale choć wirus nieco pokrzyżował im plany, to od piątku dzieci mogą cieszyć się zaszczytnym mianem prawdziwego dzielnego przedszkolaka. 

 

 

Gratulujemy Wam "Pszczółki" i życzymy samych pięknych chwil w przedszkolu!

 

Dzień Kropki w grupie "SÓWEK" i "BIEDRONEK"

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja” 15 września w grupie ,,Sówki” obchodziliśmy ,,Międzynarodowy Dzień Kropki”. Ubrani w odpowiednie stroje poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy bajkę edukacyjną jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty. Podczas wspólnych zabaw z kropkami przedszkolaki utrwalały kolory, tworzyły obrazy z kolorowych kropek, gimnastykowały się z kropkami – kolorowymi krążkami. Na zakończenie „Sówki” wykonały pracę plastyczną ”Tęcza” również z kolorowych kropek.

 

Historię kropki poznała tego dnia także nasza druga grupa 5-latków czyli "Biedronki". Dzieci wyszukiwały kropkę w swoim otoczeniu oraz kropeczkowej książeczce. Wszystkie przy tym świetnie się bawiły:

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW "Zajęcia SÓWEK" oraz "Zajęcia BIEDRONEK"

 

Gdy "MRÓWECZKI" są w kropeczki

Kolejny tydzień u „Mrówek” minął bardzo pracowicie. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych z bloku tematycznego „Nadeszła jesień” we wtorek 15.09. „Dniem Kropki” rozpoczęliśmy realizację Projektu Edukacyjnego oraz Innowacji Pedagogicznej pt.„Emocja”. Mróweczki przyszły w tym dniu ubrane w kropkowe ubrania. Dodatkowo wymalowaliśmy kolorowe kropki na twarzach.

Dzieci obejrzały bajkę „The Dot” oraz wysłuchały opowiadania „Blok rysunkowy”, po których chętnie wypowiadały się na tematy dotyczące pewności siebie, podejmowania prób oraz kreatywności. Przypomnieliśmy sobie cztery podstawowe emocje: radość, smutek, złość oraz strach, które dzieci ilustrowały sobą – swoją mimiką i gestami. Następnie projektowały swoje „żywe kropki”. Przy użyciu aplikacji Quiver, odczytującej kod z kolorowanki - kropki ożyły. Nie zabrakło również zabaw muzyczno – ruchowych z chustą animacyjną i piłeczkami. Przy ewaluacji zajęć za pomocą termometru uczuć okazało się, że „żywa kropka” jest nr 1, więc aplikacja używana będzie u nas częściej.

W piątek 18.09. przy okazji zbliżającego się „Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego” poruszyliśmy tematy o niepełnosprawności i empatii. Rozmawialiśmy o tym, czym jest język migowy, kto posługuje się tym językiem, czy znamy kogoś, kto jest niesłyszący, oraz jak powinniśmy się zachować, gdy widzimy kogoś migającego na ulicy.

Następnie dzięki „MiguMig” dzieci nauczyły się migać „dzień dobry”, oraz „grzeczne słowa”: proszę, dziękuję, przepraszam: video-1600590397.mp4 , video-1600590371.mp4

 

Zapraszamy na pełną relację z zajęć do albumu "Zajęcia MRÓWEK" na stronie głównej!

 

Podwórkowe szaleństwa "MYSZEK"

      

Pogoda w ostatnich dniach bardzo zachęcała nas wszystkich do tego, by cieszyć się słonkiem i jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Nie inaczej działo się w grupie "MYSZEK". Nasze trzylatki w minionym tygodniu korzystały ze spacerów, malowały kredą tęczowe obrazki na boisku, rozwijały swą sprawność ruchową w trakcie zabaw w tunelach gimnastycznych oraz podczas zabaw swobodnych na przedszkolnym placu zabaw. Liczymy, że kolejny tydzień również powita nas słonkiem!

Zapraszamy do albumu "MYSZEK zabawy na świeżym powietrzu" na stronie głównej!

 

"BIEDRONKI" pamiętają o bezpieczeństwie na drodze

 

 

Dla naszych 5-latków z grupy "Biedronek" bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne. Dzieci wiedzą jak należy się poruszać w ruchu drogowym. Przechodzą przez ulicę w wyznaczonym miejscu, w mieście stosują się do sygnalizacji świetlnej. Zasady poruszania się na drogach dzieci utrwaliły zarówno w trakcie zajęć dydaktycznych, jak i podczas spacerów. Odgadując znaczenie poszczególnych znaków przypomniały sobie także nazwy figur geometrycznych. Z całą pewnością nieźle się napracowały, ale czego się nie robi, aby być bezpiecznym ;)

Zapraszamy do albumu "Zajęcia BIEDRONEK" na stronie głównej!

 

Witamy "MOTYLKI" w zerówce

Nadszedł czas na przedstawienie kolejnej grupy z naszego przedszkola, tym razem tworzonej przez starszaków. "Motylki", bo o nich właśnie mowa, w minionych tygodniach zapoznawały się z przedszkolem i swoją wychowawczynią - p. Hanią Staryków. Dzieci stopniowo wdrażały się do pracy, nie zapominając jednak o sporej porcji zabawy. W ramach obchodów Dnia Kropki, będącego swoistym świętem kreatywności, dzieci bawiły się i tańczyły na kolorowych kropkach, a następnie wykorzystały je w tworzeniu kolorowych liści. Spójrzcie sami, jak jesiennie zrobiło się w przedszkolu:

  

Zapraszamy do albumu "MOTYLKÓW" na stronie głównej szkoły!

 

"ŻABKI" w poszukiwaniu oznak jesieni

W ramach realizacji bloku tematycznego poświęconego jesieni czterolatki z grupy "Żabek" wybrały się ze swoimi paniami do lasu, aby poszukać jej śladów. W związku obchodami Dnia Kropki dzieci wysłuchały też opowieści o pewnej kropce i za pomocą paluszków z małych kropek stworzyły piękne, kolorowe listki na jesiennym drzewie. Spójrzcie jak pięknie wyglądały:

 

"ŻABKI" dbają o bezpieczeństwo na drodze

Przedszkolaki z grupy "Żabki" w minionym tygodniu zapoznały się z zasadami ruchu drogowego. Dzieci dowiedziały się czym jest zebra i w jakim celu wręcz "leży na ulicach" oraz przy jakim kolorze światła możemy przejść na drugą stronę, a przy którym musimy się zatrzymać. Dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne i świetnie się przy tym bawiły.

Zapraszamy do albumu Zajęcia ŻABEK na stronie głównej!

 

Witamy "MRÓWKI" w Zerówce!

Dwa tygodnie „zerówkowego” działania minęło błyskawicznie…

1 września nasze mądre „SOWY” zmieniły nazwę grupy na  pracowite „MRÓWKI”.  Dzieci z grupy „Ob” przywitane zostały małą niespodzianką w postaci zakładki z dedykacją na najbliższy rok szkolny z załączonym do niej ołówkiem. Już w pierwszych dniach dzieci chętnie współpracowały. Muzycznie i ruchowo brały udział w zajęciach z rytmiki  z Panią Sarą, ochoczo udzielały się za zajęciach z j. angielskiego z Panią Anią.

Również w zajęciach dydaktycznych z wychowawczyniami: Panią Moniką i Panią Sylwią dawały z siebie wszystko. Angażowały się w prace plastyczne – malowały farbami swoją osobę oraz znaki drogowe, układały w całość wcześniej pocięte przez siebie pasy/zebrę.

   
Nie zabrakło również czasu na zabawę swobodną w sali i na przedszkolnym placu zabaw.

 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w albumie na stronie głównej ;)
 

"Myszki" w krainie zabawek

W minionym tygodniu nasze trzylatki z grupy "Myszek" wkroczyły z impetem do krainy zabawek. Ta czarodziejska kraina znajduje się co oczywiste w przedszkolu:

  

Wraz z misiem dzieci uczą się wierszyka i pokazują części swojego ciała, coraz śmielej uczestnicząc w zabawach kołowych. W trakcie zajęć pomagaliśmy misiowi segregować zabawki oraz wykonaliśmy dla niego kolorowe ubranko i jeszcze bardziej kolorową piłeczkę. W trakcie zajęć z j. angielskiego i rytmiki dzieci przy wtórze wesołych piosenek rozwijały swoją koordynację ruchową, a po zajęciach bawiły się na boisku i placu zabaw, a nawet spacerowały po terenie naszej szkoły. To był bardzo aktywny tydzień!

   

Zapraszamy na relację do albumu pn. "ADAPTACJA MYSZEK"

 

"Pszczółki" utrwalają znajomość figur geometrycznych

Nasze dzieci z grupy "Pszczółek" w większości uczęszczają do przedszkola już drugi rok. W ubiegłym roku szkolnym podczas zajęć dzieci poznały podstawowe figury geometryczne: koło, trójkąt i kwadrat, a teraz - kilka miesięcy później, nadszedł czas na ich utrwalenie.

Spójrzcie sami jak "Pszczółki" się bawią figurami:

 

 

 

UWAGA! Ważny komunikat

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

W trosce o bezpieczeństwo Państwa dzieci w czasie epidemii wirusa SARS-Cov-2 informujemy, że od 8 września 2020r. do placówki przedszkola będą mogli wchodzić wyłącznie Rodzice dzieci 3-letnich.

Od dnia 11 września 2020r. wszystkie dzieci (także 3-latki) przekazywane będą personelowi przedszkola przy drzwiach placówki. Wejście Rodzica do budynku możliwe będzie wyłącznie w sytuacji wyjątkowej.

Prosimy o przekazywanie dzieci personelowi dyżurującemu przy drzwiach wejściowych do przedszkola.

Jednocześnie przypominamy, że do placówki przyjmowane są wyłącznie dzieci zdrowe.

Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja

 

"Pszczółki uczą się zasad ruchu drogowego"

Przedszkolaki z grupy "Pszczółki", która w tym roku szkolnym reprezentuje 4-latki, rozpoczęły już naukę. W tym tygodniu dzieci poznają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Najpierw w sali słuchały czym jest zebra i co oznacza światło zielone i czerwone, a następnie wyruszyły na spacer, by swą wiedzę sprawdzić w praktyce. 

 

Zapraszamy do albumu "Zajęcia PSZCZÓŁEK" na stronie głównej!

 

Pierwszy tydzień "Myszek" w przedszkolu

Dla dzieci z grupy "Myszki" minął pierwszy tydzień ich pobytu w przedszkolu. Adaptacja do nowej rzeczywistości i przede wszystkim rozłąka z rodzicami nie są dla 2-3 latków łatwe, ale dzieci coraz lepiej sobie z nią radzą, zwłaszcza gdy mogą spędzić czas na zabawie w towarzystwie rówieśników. W minionym tygodniu nasze nowe przedszkolaki poznały więc swoją salę i swoje panie, testowały zabawki, malowały i tańczyły do piosenek po polsku i po angielsku. Uczyły się też pierwszych zabaw: o małpkach i o niedźwiadku, tak aby w kolejnym tygodniu móc śpiewać i naśladować ruchy zwierzątek wraz z paniami. 

 

 


 

Więcej zdjęć znajdziecie w albumie "Adaptacja MYSZEK" na stronie głównej:

https://zsdabrowach.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=588

 

UWAGA! Ważny komunikat

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

Informujemy, iż od dnia 7 września, pomiar temperatury u dzieci uczęszczających do przedszkola będzie odbywał się w salach przedszkolnych.

Zachęcamy Państwa do przekazywania dzieci personelowi w drzwiach i pragniemy przypomnieć o przestrzeganiu regulaminu placówki oraz obowiązujących w niej procedur.

Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja

 

 

Zebrania organizacyjne dla Rodziców

Szanowni Państwo,

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym zapraszamy na zebrania organizacyjne z wychowawcami grup przedszkolnych, które odbędą się w poniedziałek 31 sierpnia 2020r. o godzinie:

gr. 3-latki - 16:30

gr. 4-latki "Pszczółki"" - 15:00

gr. 4-latki "Jagódki" - 15:30

gr. 5-latki "A" - 15:00 

gr. 5-latki "B" - 16:00

gr. 0a - 16:00

gr. 0b - 15:15

Prosimy o przestrzeganie zasad sanitarnych podczas zebrań (maseczki, dezynfekcję rąk, zachowanie stosownych odstępów).

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa