Menu

Przedszkole

Rok szkolny 2018/2019

"Gdy nad gdyńskim portem zaświeci nam słońce..."

Wycieczka dzieci z "Zerówek" do Gdyni - 21.06.2019

Tuż po uroczystym zakończeniu roku szkolnego nasi byli już zerówkowicze wybrali się na całodniową wycieczkę do Gdyni, bo nie ma chyba lepszego miejsca na powitanie wakacji aniżeli morze. Na uczestników wycieczki czekało zwiedzanie Białej Fregaty, czyli pełniącego dziś rolę statku muzeum Daru Pomorza, zajęcia edukacyjne w Akwarium Gdyńskim oraz oglądanie zgromadzonych w oceanarium gatunków zwierząt podwodnych. Dzieci mogły przekonać się jak wygląda życie w Bałtyku i na ile różni się ono od mórz o większym zasoleniu, gdzie rafy koralowe zamieszkują tysiące kolorowych (i znanych z niektórych bajek) gatunków ryb. Ze szczególnym entuzjazmem dzieci przyglądały się rekinom, ukrytym na codzień przed ciekawskimi oczyma w umieszczonych w piwnicach Akwarium zbiornikach. Po zwiedzaniu nadszedł czas na obiad, lody oraz przejście na plażę i obowiązkowy punkt wycieczki, czyli powitanie z morzem. Na przekór pogodzie (bo niebo spowiły w tym czasie ciemne chmury) większość uczestników od razu zanurzyła swe stopy w bałtyckich falach. Na zakończenie czekała na dzieci jeszcze niespodzianka w postaci godziny "szaleństw" na umiejscowionym tuż przy plaży placu zabaw. Chwile wspólnej, nieskrępowanej zabawy stanowiły wspaniałe podsumowanie roku szkolnego. Wkrótce dzieci wyruszą w kolejny rejs... do szkoły...

 

Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole...

Uroczystość pożegnania "zerówek" 18.06.2019

Kiedy przedszkolaki z radością wypatrywały zakończenia roku szkolnego, starszaki z zerówek właśnie żegnały przedszkolne mury na zawsze. W trakcie pożegnalnej uroczystości nie zabrakło emocji, nawet tak od siebie różnych, jak radość i smutek. Było miejsce na wzruszenia, na dumę, na wyrazy wdzięczności. Dzieci podziękowały nauczycielom za naukę, nauczyciele rodzicom za zaufanie oraz dzieciom za wszystkie magiczne momenty, których mogli razem z nimi doświadczać. Dla 51 dzieci nastał koniec etapu, w którym królować mogła jeszcze beztroska zabawa. Po wakacjach powita je dzwonek i wypełnione książkami tornistry, ale mamy nadzieję, że ten nowy etap w życiu naszych małych absolwentów, także wypełniony będzie radością. Radością poznawania nowych osób i zjawisk, radością doświadczania i poszerzania swych horyzontów.

Życzymy Wam kochane dzieci, byście jak ptaki szybowały coraz wyżej i wyżej i nieraz choćby tylko we wspomnieniach wracały do nas, bo "Przedszkole drugim domem jest...". Powodzenia!

 

Zakończenie roku przedszkolnego - 18.06.2019

"Niech żyją wakacje! Niech żyje pole, las..." - tymi słowami nasze przedszkolaki z grup 3, 4 i 5-latków powitały w ubiegły wtorek nadchodzące wakacje, żegnając tym samym mijający rok szkolny. Dla części maluchów było to pierwsze spotkanie z przedszkolem i początek ich edukacyjnej przygody. Inne we wrześniu przekroczą "bramy", będącej wstępem do szkoły, zerówki. Niezależnie jednak od wieku, wszystkie nasze przedszkolaki przez cały rok dzielnie i z zapałem pracowały i jeszcze chętniej spędzały czas na wspólnej z rówieśnikami i paniami zabawie. W nagrodę każdy przedszkolak otrzymał dyplom z gratulacjami oraz upominek, który w ten wakacyjny czas będzie przypominał mu o przedszkolu.

Z częścią dzieci będziemy się jeszcze spotykać w murach przedszkola w gorące lipcowe dni, a tym które wrócą do nas we wrześniu, życzymy dużo słońca, odpoczynku i bezpiecznych wakacji!

 

Letnich zabaw czas

 

Kiedy z nieba leje się żar, zarówno starsze, jak i młodsze dzieci, ani myślą zajmować się nauką, tylko szukają okazji do zabawy... i to najlepiej takiej, w której główną rolę odgrywa woda. Także nasi zerówkowicze swe ostatnie dni w przedszkolu postanowili spędzić inaczej niż z nosem w książkach. Dzieci zaopatrzyły się w kapelusze przeciwsłoneczne oraz ręczniki i ruszyły na wodne harce ... przy fontannie. Zabawy było co niemiara, a każdy przedszkolak w trzy minuty był tak mokry, jakby właśnie wyszedł z morskich fal. A kiedy okazało się, że w ramach posiłku zjeść można pizzę i lody, dziecięcej radości nie było końca.

 

"Krasnoludki" i "Biedronki" z wizytą w ZOO - 10.06.2019


 

W miniony poniedziałek, przy dopisującej pogodzie na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy wybrały się dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych. „Krasnoludki” i „Biedronki” miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem,
ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej.

Dodatkową niespodzianką, zwłaszcza dla „Biedronek” było dołączenie się do wycieczki poprzedniego wychowawcy grupy - Pani Oliwii Malich. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

 

"Czytające Przedszkole"

W dniach 03-07.06.2019r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Dąbrowie Chełmińskiej brały udział największym święcie czytelniczym tzn. w XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom organizowanym pod hasłem: „Sportowcy czytają dzieciom- wychowanie przez sport i wychowanie”.

Przez pięć dni do przedszkolaków przybywali zaproszeni goście, którzy z ogromnym zaangażowaniem oprowadzali słuchaczy po świecie literatury dziecięcej.

Tradycyjnie pierwsze czytanie rozpoczęto wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima, który zaprezentowała Pani Danuta Zielińska – wicedyrektor Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej. Troje kolejnych gości, to reprezentanci sportowi. Pan Michał Śliwiński- nauczyciel wychowania fizycznego, trener piłki ręcznej dziewcząt, oraz mistrz w hokeju na trawie zaprezentował się czytając opowiadanie z serii „Mądra Mysz” pt. „Zuzia uczy się jeździć na rowerze”. Pani Grażyna Walczak- nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener piłki ręcznej dziewcząt czytając „Bajki o zwierzętach” wprowadziła dzieci w świat emocji, zaś Pan Marcin Bańka - trener małych piłkarzy z LKS Dąbrowa Chełmińska zachęcał przedszkolaków do zachowań „fair play”, a utwór z serii „Mądra Mysz” pt. „Maks zostaje mistrzem świata” nawiązywał do zainteresowań trenera. Trener bardzo mile zaskoczył dzieci, przekazując przedszkolakom prezent, którym były piłki nożne. Gościem kończącym tydzień czytania, była Pani Anna Wilska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Pani Anna w bardzo upalny dzień przeczytała dzieciom książeczki, które wprowadziły przedszkolaków w świat chodu, śniegu i lodu i zaskoczyła niespodzianką w postaci przekazania kilkunastu książeczek na potrzeby przedszkola.

 

A może nad morze? - 05.06.2019

 

Na początku czerwca dzieci z grupy "Słoneczka" i "Sówki" oraz Ania z "Biedronek" wraz z Rodzicami udały się w pachnącą wakacjami podróż nad morze. W Gdyni powitało nas gorące słońce, więc z uśmiechami na twarzy ruszyliśmy odkrywać miejscowe atrakcje. Na statku - muzeum "Dar Pomorza" zwiedzaliśmy m.in. kuchnię, pomieszczenia oficerskie i maszynownię statku. W Akwarium Gdyńskim podziwialiśmy mieszkańców trawy morskiej (krewetki, kraby), rafy koralowej i Amazonii. Zwiedzaliśmy również Salę Bałtycką, w której dzięki umieszczonej tam mapie plastycznej, mogliśmy zobaczyć całą topografię Bałtyku oraz różne organizmy żyjące w Morzu Bałtyckim. Na zajęciach edukacyjnych w Akwarium Gdyńskim poznaliśmy bywalców rafy koralowej i dowiedzieliśmy się, że popularna rybka Nemo to błazenek, a Dory to pokolec. Po smakowitym obiedzie przyszedł czas na lody oraz plażę, gdzie radość dzieci nie miała końca. Opaleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Dąbrowy Chełmińskiej, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. :)

 

"Biedronki" Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury

 

W dniach 22-29.05.2019r. przedszkolaki z grupy „Biedronki” wzięły udział w programie pn. „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”, którego celem była: popularyzacja ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodzin i nauczycieli przedszkolnych oraz zasad ekologii, wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony natury i jej darów, zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uczenie kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.

Na podstawie otrzymanych materiałów, które przekazane zostały dzieciom – zrealizowaliśmy 6 tematów:

  1. Dbam o rośliny i zwierzęta - nawet te najmniejsze.

  2. Dbam o aktywność fizyczną.

  3. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.

  4. Dbam o powietrze.

  5. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego.

  6. Dbam o naturę oszczędzając wodę i energię.

 

Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o rośliny i jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie. Jakie są formy ruchu i dyscypliny sportowe i jak łączyć elementy ruchu w układy ćwiczeń. Dzieci wiedzą już jak skomponować pełnowartościowy posiłek i dlaczego ważne są warzywa i owoce. „Biedronki” znają pojęcie „smog” i potrafią z nim walczyć. Nauczyły się, jak segregować śmieci i jak sprawić, żeby było ich mniej. Dzieci mają świadomość skąd bierze się woda w kranie i energia w gniazdku, oraz jak je oszczędzać.

Przedszkolaki codziennie realizowały polecone przez KUBUSIA zadania, za które otrzymywały kubusiowe pieczątki, a na zakończenie programu każdy uczestnik otrzymał Dyplom Kubusiowego Przyjaciela Natury oraz zdrowy poczęstunek.

 

Dzień (zdrowego) Hamburgera w przedszkolu

         

W tym tygodniu w przedszkolu obchodziliśmy "Dzień hamburgera". Dzieci dowiedziały się, że ten popularny fast food, choć kojarzony z Ameryką, wcale z niej nie pochodzi. Jego ojczyzną są Niemcy, a dokładniej Hamburg.  Jednak to Ameryce hamburger zawdzięcza swoją sławę, gdyż tam rozpoczęła się jego masowa produkcja. Po garści ważnych informacji przedszkolaki przystąpiły do działania: doskonaliły słuch fonematyczny, a w zabawie plastycznej stworzyły własnego hamburgera oraz frytki. Jednak tym, na co najbardziej czekaliśmy była degustacja hamburgerów. Okazały się pyszne! I tylko żałowaliśmy, że nie było dokładek :)

 

Gminny Dzień Mamy z "Jeżykami" - 26.05.2019

W niedzielę 26 maja przedszkolaki z grupy 0c "Jeżyki" wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był koncert z okazji Dnia Mamy, zorganizowany przez GOKiS w Dąbrowie Chełmińskiej. Nasi wychowankowie, wraz z przybyłymi do Parku Wiejskiego rodzinami, wysłuchali najpierw występów młodzieży ze szkół w Czarżu i Ostromecku oraz mini recitalu poznańskiej artystki - p. Agnieszki Kuszewskiej, by następnie móc zaprezentować zgromadzonej publiczności swoje własne umiejętności recytatorskie i wokalne. Specjalnie na ten dzień dzieci przygotowały pięć wyjątkowych piosenek o mamie i dla mamy, a Szymon Kończewski dodatkowo zaprezentował wzruszający wiersz, będący połączeniem życzeń i podziękowań dla tej najważniejszej w życiu każdego dziecka osoby. 

My także wszystkim Mamom na świecie życzymy wszystkiego najlepszego. Bez Was nie byłoby nas...

 

"Biedronki" w kosmosie

  

W miniony wtorek czterolatki celebrowały Światowy Dzień Kosmosu, który obchodzony jest
corocznie 21 maja. Celem obchodów Dnia Kosmosu ustanowionego z inicjatywy
amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami
przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać
zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.
Nasze Biedronki na wtorkowych zajęciach utrwalały wiedzę zdobytą na podczas seansu
„Cudowna Podróż” w Planetarium w Toruniu. Przypomnieliśmy sobie podstawowe
gwiazdozbiory. Po raz kolejny „wybraliśmy się” w podróż po Układzie Słonecznym, lądując
na powierzchni Księżyca i Marsa. Wymieniliśmy i utrwaliliśmy nazwy planet, a na
zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną związana z „ufoludkami”.

 

Majówka pięciolatków

Dzieci z grupy "Słoneczka" i "Sówki" postanowiły spędzić majówkę na łonie natury. Dlatego też wybraliśmy się do gospodarstwa Państwa Gryszówka, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. Zwiedzaliśmy gospodarstwo, zobaczyliśmy zwierzęta hodowlane m.in. małe kurczaczki i krowę z cielaczkami.  Oglądaliśmy też maszyny rolnicze: traktory, przyczepy oraz koparkę, a najodważniejsi zdecydowali się wejść do nich, dzięki czemu mogli poczuć się, jak prawdziwi rolnicy :). Po obejrzeniu gospodarstwa przyszedł czas na  zabawę na świeżym powietrzu oraz słodki poczęstunek i grill przygotowany przez gospodarzy. Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Państwu Gryszówka za cudowny czas spędzony na łonie natury!

 

Teatralne spotkanie z Koziołkiem Matołkiem

Kolejny tydzień w przedszkolu zaczął się dla naszych dzieci bardzo atrakcyjnie, bo wyjątkowym spotkaniem ze znanym im z bajki brodatym bohaterem... Koziołkiem Matołkiem.

Podobnie jak w opowieści Kornela Makuszyńskiego, tak i u nas Koziołek poszukiwał drogi do Pacanowa. Przemierzał góry, lasy, zmagał się nawet z czarownicą, a we wszystkim pomagały mu przedszkolaki, które bez krztyny lęku stawiały czoła najtrudniejszym zagadkom oraz przysłowiom związanym z kozami.  Kiedy trafił na miejsce, już czekało na niego trzech dzielnych kowali, którzy przybili mu podkowy, by mógł wyruszyć na poszukiwanie kolejnych przygód.

Przedstawienie spotkało się z dużym entuzjazmem i prawdziwymi salwami śmiechu ze strony dzieci. Nie dziwota więc, że na zakończenie wszystkie zostały przyjęte do Klubu Koziołka Matołka.

 

"Wiersze bliskie dzieciom"

- przedszkolny konkurs recytatorski

W czwartek 9 maja w naszym przedszkolu odbyły się eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego "Wiersze bliskie dzieciom". Do konkursu zgłosiło się trzynaścioro dzieci, które postanowiły zmierzyć się z poezją dziecięcą, a dokładniej rzecz ujmując - z jej klasyką, albowiem wśród najchętniej wybieranych przez dzieci autorów, w dalszym ciągu królują Jan Brzechwa, Julian Tuwim oraz Władysław Broniewski. Jury konkursu (w osobach Pań: Joanny Rutkowskiej, Agnieszki Głomskiej, Malgorzaty Sobocińskiej oraz Justyny Bereza) miało ciężki orzech do zgryzienia, by spośród tej grupy wyłonić lauretaów, ale ostatecznie udało się wybrać 8 osób, które będą reprezentować nasze przedszkole w finale konkursu w Ostromecku. Już dziś trzymamy kciuki za: Lidię Wiśniewską, Olgę Ginter, Marysię Śliwińską, Amelię Paziewską, Kamila Mądrzjewskiego, Melanię Stanisławską, Szymona Kończewskiego oraz Kubę Kurdzielewicza, ale gorąco gratulujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w  konkursie, bo z całą pewnością potrafią czarować słowem.

 

"Biedronki" w bibliotece

W minioną środę 8 maja w „Dniu Bibliotek i Bibliotekarzy” czterolatki odwiedziły Gminną
Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej. Biedronki z uwagą wysłuchały bajki czytanej
przez Panią Hannę Klarkowską oraz chętnie zapoznawały się z literaturą dla dzieci.
Największą frajdę sprawiła przedszkolakom prezentacja książek przestrzennych. Z wielkim
zachwytem, zdziwieniem i zaskoczeniem przeglądały kolejne strony. Dzieci poznały zasady
związane z procedurą zapisu i wypożyczania utworów literackich oraz zostały zachęcone do
korzystania z zasobów biblioteki.

 

"Biedronki" poznają Polskę

W minionym tygodniu w grupie czterolatków rozmawialiśmy o Polsce. „Biedronki”
dowiedziały się, jakie są polskie symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je
szanować. Stojąc na baczność, słuchały polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego; zrobiły
małą flagę i godło; szukały symboli narodowych w okolicach przedszkola i poznały słowo
patriota. Mówiliśmy o tym, czym jest mała ojczyzna, wspólnie wymienialiśmy jej elementy
(charakterystyczne miejsca, piosenka, taniec…) i zaznaczyliśmy ją na mapie. Uczyliśmy się
wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” i czytaliśmy wiersz „Budujemy
mosty” Zofii Bronikowskiej. Dzieci poznawały informacje o Warszawie – stolicy Polski.
Słuchały legendy Wars i Sawa, oraz oglądały herb Warszawy. Przedszkolaki oglądały mapę
fizyczną Polski i dowiedziały się, co oznaczają zaznaczone na niej kolory (niebieski – morze,
rzeki i jeziora; brązowy – góry; zielony – niziny). Bawiły się w jeżdżenie pociągiem po
Polsce śpiewając „Jedzie pociąg z daleka…”. Rozmawialiśmy również o znaczeniu wody dla
ludzi, zwierząt i roślin, o rzekach i o budowaniu mostów oraz przeprowadziliśmy
eksperyment – porównaliśmy wodę z rzeki z wodą z kranu.

 

Wielkanocne świętowanie zerówki

W środę 17 kwietnia, przy wspólnym "świątecznym stole",  spotkały się także dzieci z oddziałów zerowych. Upieczone dzień wcześniej wielkanocne baby kusiły i nęciły swym zapachem i wyglądem, ale czas na słodkości musiał nastąpić dopiero po najważniejszej części tego dnia, czyli po śniadaniu. W jego trakcie dzieci nie zapomniały podzielić się jajkiem i złożyć sobie nawzajem świątecznych życzeń, za co miał je nagrodzić swą wizytą nie kto inny, jak Wielkanocny Zając. Jak się jednak okazało, zasiedział się nieco u 5-latków, ale dla starszaków przygotował specjalną trasę z zadaniami. Dzieci, a także panie, ochoczo wstąpiły do Drużyny Zajączka i ruszyły śladem małych łapek w teren. Na trasie rowiązały krzyżówkę o świętach, ułożyły wielkanocną pocztówkę, a przy fontannie zaśpiewały Zajączkowi piosenkę. Jak się okazało starania zerówkowiczów tak się Zającowi spodobały, że wszystkie dzieci obdarował upominkami. Świętowania było co niemiara. 

 

Śniadanko wielkanocne i wizyta Zajączka u 5-latków

W środę dzieci z grup "Słoneczka" i "Sówki" wspólnie zasiadły do wielkanocnego śniadania. Samodzielnie przygotowane kanapki smakowały wyśmienicie, podobnie jak wielkanocne baby i mazurki.  W tym dniu nie mogło również zabraknąć niezwykłego gościa: Zajączka Wielkanocnego! Przyniósł ze sobą koszyk słodyczy, a oprócz tego w przedszkolnym ogródku poukrywał upominki! Po śniadaniu ruszyliśmy więc tropem zająca. Musieliśmy kicać wysoko, gdyż prezenty zostawił nawet na karmniku:)

 

Wyróżniona Klaudia

                   

Miło nam jest poinformować, że uczęszczająca do grupy 0c "Jeżyki" Klaudia Sagan, otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika". Konkurs zorganizowany został przez Przedszkole Miejskie nr 12 w Olsztynie, jako forma upamiętnienia kolejnej rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma. Z informacji podanych przez organizatora wiemy, że na konkurs napłynęło ponad 400 prac, stworzonych przez przedszkolaków z całej Polski. Tym bardziej cieszy, że praca Klaudii została zauważona i doceniona. Gratulujemy!

 

"Kurki czy mazurki?" - rodzinne warsztaty wielkanocne

w grupie "Jeżyków"

Święta to wyjątkowy czas radości i wspólnych chwil, spędzanych w gronie najbliższych. Poprzedzają je zazwyczaj gorączkowe działania dorosłych, podczas których przygotowywane są różnego rodzaju wielkanocne dekoracje oraz specjały, lądujące następnie na świątecznym stole. Tym razem starszaki z grupy "Jeżyków" postanowiły odwrócić nieco tę sytuację i to one zaprosiły swych Rodziców do pomocy w ozdabianiu, przygotowanych przez nie wcześniej, mazurków wielkanocnych. Najpierw jednak, w trakcie zajęć otwartych, drużyna dzieci musiała wykazać się znajomością tradycji wielkanocnych, a drużyna Rodziców umiejętnością odczytywania jajecznego kodu, przy pomocy którego usłużna kurka, ukryła niespodziankę dla uczestników zajęć. Obu ekipom rozwiązywanie zadań poszło jak z płatka, dzięki czemu wszyscy mogli szybko przystąpić do ozdabiania mazurków. Przy użyciu rodzynków, orzechów, migdałów, cukrowych posypek oraz owoców kandyzowanych, w kilkanaście wręcz minut, powstały prawdziwe arcydzieła sztuki cukierniczej, które dzieci zabrały następnie do swych domów, by móc cieszyć się ich smakiem ze wszystkimi członkami swej rodziny. Na pocieszenie została im jednak niespodzianka od kurki - ukryte na placu zabaw jajka z czekolady. Takim oto sposobem i "Jeżyk" syty i mazurek cały ;)

 

 Dzień Czekolady u "Misiów" i "Motylków"

Choć w przedszkolu dzieci niewiele, to o nudzie nie może być mowy. Zwłaszcza w dniu tak szczególnym, jak Dzień Czekolady. Z tej właśnie okazji zerówkowicze z grup "Misiaki" i "Motylki" postanowili połączyć swe siły i wykonać babeczki czekoladowe. Dzieci same, dokładnie według przepisu, odmierzały potrzebne składniki - z kakao na czele, po czym przygotowały ciasto i wypełniły nim foremki. Po upieczeniu babeczek, ozdobiły je kolorowymi posypkami oraz wafelkowymi kwiatami, dzięki którym ciastka, choć czekoladowo-brązowe, zyskały prawdziwie wiosenny wygląd. I znikłyby wszystkie w brzuszkach dzieci, ale na szczęście połowę udało się ocalić, zapakować w piękny papier z zajączkiem i przygotować dzieciom do domków, aby i tam, w nadchodzące święta, mogły poczuć smak czekolady.

 

Kiermasz wielkanocny w przedszkolu

Podczas gdy wszystkie panie domu zaczynają czynić przygotowania do Świąt Wielkanocnych, nasze przedszkolaki zakończyły proces wytwarzania ozdób wielkanocnych, przeznaczonych na odbywający się właśnie w przedszkolu kiermasz. Pośród kolorowych kwiatów i gałązek bukszpanu, prezentują się dumnie zajączki, baranki oraz wszelakie ptactwo: kurczątka, gąski i kogutki, które tylko czekają na zabranie ich do domów.

Wszystkich, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w wielkanocne ozdoby, zachęcamy gorąco do odwiedzenia stoisk z przedszkolnym rękodziełem, a dotychczasowym darczyńcom ogromnie dziękujemy! Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na wycieczki i dodatkowe zajęcia dla dzieci.

 

Mazurki wielkanocne u "Słoneczek"

Poznając wielkanocne tradycje, nie sposób nie przygotować świątecznego smakołyku: mazurka wielkanocnego. To kruche ciasto, z mnóstwem dobrych rzeczy w środku, zachwyci każdego! Dzieci z grupy "Słoneczka" przystąpiły więc do działania:  odmierzały odpowiednią ilość produktów, zagniatały ciasto oraz formowały z niego mini mazurki. Po upieczeniu przedszkolaki dekorowały swoje dzieła kolorowym lukrem, bakaliami i posypkami. "Słoneczkowy" głód wiedzy został zaspokojony :)

 

"Jeżykowe" zajęcia z jajem

Minione dwa tygodnie upłynęły dzieciom z grupy "Jeżyki" na utrwalaniu wiadomości na temat zwierząt wiejskich oraz pracy rolnika. W oparciu o tematykę wsi, dzieci rozwijały swe umiejętności czytania, pisania, a także przeliczania elementów. Najważniejszym motywem tych dni stało się jajko. Dzieci porównywały wygląd różnych jajek, poznały gatunki zwierząt jajorodnych, przeliczały jaja oraz wykorzystywały je do zabaw ruchowych, ćwiczących przede wszystkim współpracę w grupie. W sali powstał nawet kurnik. Zakończeniem cyklu zajęciowego nie mogło być więc nic innego jak pasta jajeczna ze znalezionych w owym kurniku jaj, do której przygotowania dzieci przystąpiły z wielkim zapałem. Samodzielnie obrały jajka, starły je, doprawiły i przyozdobiły kanapki szczypiorkiem, nadając im prawdziwie wiosenny charakter. Nic więc dziwnego, że cała miska pasty zniknęła w dziecięcych brzuszkach w tempie błyskawicy :)

 

Kubeczkowa matematyka u "Słoneczek"

                                      

W marcu "Słoneczka" doskonaliły umiejętności matematyczne wykorzystując kolorowe, plastikowe kubeczki.     Z ogromnym zaangażowaniem, niczym prawdziwi rolnicy, dzieci układały "baloty" słomy (żółte kubki) według podanego wzoru. "Budowaliśmy" też stajnię i kurnik za pomocą konkretnego kodu. I tak pod cyfrą 1 zostały ukryte kubki czerwone, pod 2 zielone, 3 niebieskie itd. Bawiliśmy się również sekwencjami i w grupach określaliśmy brakujące kolory kubków. Dzięki temu ćwiczyliśmy logiczne myślenie, koordynację oraz pracę zespołową. Na koniec powstały oczywiście wystrzałowe wieże:)

 

Nauczyciele Dzieciom, czyli obchody Dnia Teatru w przedszkolu

Joanna Kulmowa w swym wierszu "Po co jest teatr", na tak zadane pytanie postawiła krótką odpowiedź: "A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie...  ". W przedszkolu w Dniu Teatru rzeczywiście wszystko było inne niż zwykle, albowiem kadra przedszkola przygotowała dla dzieci prawdziwą niespodziankę w postaci "Bajki o śpiącym niedźwiedziu" (autorstwa S. Bacewicz), w której to Jeżyk angażuje niemal pół lasu, by obudzić swego przyjaciela Misia. Jest więc Skowronek, który czaruje śpiewem; Motylek, który lubi łaskotki; Pszczółka z ostrym żądłem i Żaba, której pocałunkom nie oparł się niejeden książę. Dzieci z zapartym tchem śledziły zmagania zwierząt i z wielką radością przyjęły przebudzenie niedźwiadka, któremu pomogło przybycie nikogo innego jak Pani Wiosny. Na zakończenie nagrodziły też swe panie gromkimi brawami, nic więc dziwnego, że te, już myślą o kolejnym występie.

 

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa