Menu

Przedszkole

Dzień Rodziny z przedszkolem

Maj i czerwiec to dwa miesiące radosnego, rodzinnego świętowania. Najpierw Dzień Rodziny, później Dzień Matki, wreszcie Dzień Dziecka i Dzień Taty. W przedszkolu wszystkie te wyjątkowe okazje zostały połączone w jedno wielkie święto - festyn z okazji Dnia Rodziny. Na przybyłych na teren Orlika przedszkolaków, ich rodzeństwo i rodziców, czekała moc atrakcji. Kolorowe dmuchańce, przejazdy bryczką, fotobudka z szalonymi akcesoriami, malowanie twarzy, formowanie balonów, bańki mydlane, możliwość obejrzenia z bliska karetki pogotowia oraz wozów straży pożarnej i policji zapewniły dzieciom zabawę na kilka godzin. Dodatkowo każdy przybyły mógł się raczyć różnymi przysmakami: ciastem, owocami, kiełbaską z grilla, a nawet frytkami. Nie dziwota, że każdemu dziecku, które się pojawiło na Orliku, na twarzy od razu zakwitał wielki uśmiech, a jak wiadomo: "Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat..." Przedszkole składa ogromne wyrazy wdzięczności dla wszystkich instytucji, firm i osób prywatnych, które włączyły się w organizację imprezy dla dzieci. Za Waszą życzliwość i wielkie serca - DZIĘKUJEMY!

Konkurs - „Zdrowo rosnę”

 

W tym roku szkolnym dzieci z naszego przedszkola realizowały program „Każdy dzieciak ci to powie- jak najlepiej dbać o zdrowie”.  Dzieci miały okazję wykazać się zdobytą wiedzą podczas  konkurs wiedzy o zdrowiu pt. „Zdrowo rosnę” , który odbył się 01.06.18r. Przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące zdrowego stylu życia, uzupełniały „Piramidę zdrowego żywienia” oraz rozpoznawały po smaku różne warzywa i owoce. Po zakończonym konkursie na uczestników czekały dyplomy oraz słodki poczęstunek

 

"Misiaków' i "Minionków" podróż za jeden uśmiech

Wiele jest w kalendarzu wyjątkowych dni, ale jedno święto jest szczególne, bo trwać powinno codziennie... Mowa oczywiście o obchodzonym na całym świecie Dniu Dziecka. Uczcić tej daty nie zapomniały również nasze przedszkolaki. Pięciolatki z grup "Minionki" i "Misiaki" 1 czerwca postanowiły wsiąść do pociągu - nie byle jakiego, ale prowadzącego prosto do Unisławia, gdzie oddały się samym przyjemnościom. Zabawa na miejscowym placu zabaw, wykonywanie latawców przy wtórze książki, czytanej przez panią Gosię z Gminnej Biblioteki Publicznej w Unisławiu, oraz wizyta w lodziarni wprawiły wszystkie przedszkolaki w tak wyśmienity humor, że kto wie, czy gdyby nie nadciągająca burza, do dziś by się nie kręciły na unisławskiej karuzeli ;) Wszystkim naszym milusińskim życzymy, by każdy ich dzień był tak samo radosny i pełen uśmiechów jak miniony piątek!

 

Na zielonej łące...

Zajęcia o łące "Misiaki" rozpoczęły od liczenia kropek na skrzydełkach biedronki, porównywaliśmy też, na którym jest ich więcej. Następnie zamieniliśmy się w żabki i skakaliśmy po papierowych liściach, dzięki czemu utrwalaliśmy liczebniki główne. W zabawie doskonalącej czytanie globalne, poznawaliśmy innych mieszkańców łąki, jak pasikonik czy pająk. Stworzyliśmy biedronkę z papierowego wachlarza oraz ślimaka wśród stokrotek i maków. Wreszcie wykonaliśmy drożdżowe ślimaki: odmierzaliśmy potrzebną ilość produktów oraz poznaliśmy właściwości drożdży. Nie dość, że ślimaki urosły, to po upieczeniu w bardzo szybkim tempie zniknęły z talerza. Mniam!

Zabawa w teatr

W maju "Misiaki" poznawały specyfikę teatru. Dzięki aplikacji interaktywnej dowiedziały się, czym jest scenografia, kurtyna czy budka suflera. Stworzyliśmy przedszkolny "Kącik teatralny", do czego wykorzystaliśmy drewniany teatrzyk Kamishibai oraz dekoracje smerfnej chatki. Dzieci wykonały również własne kukiełki, maski czy pacynki, które świetnie sprawdziły się w zabawie w teatr :)

 

Dzień Dziecka przedszkolaków

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki wraz z Rodzicami i Rodzeństwem na festyn z okazji Dnia Rodziny, który odbędzie się w nadchodzącą sobotę 26 maja w godzinach 10:00. - 14:00. na terenie Orlika i Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej.

W programie festynu moc atrakcji dla dzieci:
-dmuchańce,
-przejażdżki bryczką,
-zabawy z animatorem,
-malowanie twarzy,
-możliwość obejrzenia karetki pogotowia i wozu straży pożarnej,
-grill,
-słodkości i wiele innych...

Zapraszamy gorąco!

Przedszkole Publiczne przy ZS. im. C. Kamińskiego

Mieszkańcy łąki

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Minionki" realizowały bardzo ciekawy blok tematyczny, poświęcony mieszkańcom łąki. W trakcie zajęć dzieci pogłębiły swoją znajomość drobnych żyjątek, obserwowały je przez lupy, zapisywały ich nazwy, dowiedziały się też, że matematyka, a konkretnie przeliczanie odnóży, pozwoli im odróżnić pająka od żuka, chrabąszcza czy innego owada. W trakcie zajęć grafomotorycznych dzieci kreśliły pajęczyny oraz muszle ślimaka, a także malowały widelcem oraz kolorowały skrzydła motyli, które zgodnie ze słowami piosenki "Motylem jestem..." zyskały w czarodziejski sposób ich twarze. Zwieńczeniem tygodnia były zajęcia o żabach, w ramach których przedszkolaki stworzyły obraz stawu własnymi... stopami. Jak widać "Minionki" to nie tylko artystyczne dusze, ale i artystyczne ciała, które o łące wiedzą już niemal wszystko ;)

 

 

Sprintem do maratonu

W czwartek, 17 maja wszystkie nasze przedszkolaki wzięły udział w IV Ogólnopolskim Biegu  przedszkolaków "Sprintem do maratonu", zainicjowanym przez miesięcznik "Bliżej Przedszkola". Celem projektu jest rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej dzieci i zachęcanie ich do codziennej porcji ruchu, choćby w formie zabaw na świeżym powietrzu. Idea ta najwyraźniej przypadła i naszym dzieciom do gustu, bo po krótkiej rozgrzewce wszyscy grupami ustawili się na linii startu. Dystans dla 3 i 4-latków wynosił 60 metrów, dla 5 i 6-latków 100 metrów. Jako pierwsze pobiegły "Krasnoludki", następnie "Biedronki", "Misiaki" i "Minionki", a na końcu starszaki z grup: "Pszczółki" i "Motylki". Wszystkim dzieciom udało się z uśmiechem na ustach dobiec do mety, gdzie na każdego czekał medal i symboliczny lizak. Dodatkowo przeprowadzone zostały dwa biegi, mające wyłonić najszybszego 5 i 6-latka. Okazało się, że miejsca podzielone zostały niemal równo między chłopców i dziewczynki, albowiem wśród 5-latków najszybsi byli: Kuba Kurdzielewicz, Lidka Syrocka oraz Błażej Kurzyński, natomiast wśród zerówkowiczów:
Wojtek Pomastowski, Agata Kierzkowska, Asia Potocka oraz Tymek Ciesiński. Zwycięzcy zostali dodatkowo nagrodzeni, ale można śmiało powiedzieć, że wielkimi wygranymi biegu są wszystkie dzieci, które w duchu zdrowej rywalizacji zadbały o swe zdrowie, biegając z nami. Gratulujemy!

Dziękujemy serdecznie za wsparcie i opiekę pielęgniarską pani S. Majewskiej! 

"Minionki" w królestwie pszczół

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Wystarczy do zajęć dydaktycznych dorzucić odrobinę słodyczy ;) Przekonały się o tym ostatnio przedszkolaki z grupy "Minionki", które w ramach zajęć o pszczołach poznały przyrządy pszczelarza, ułożyły historyjkę ilustrującą proces powstawania miodu, wykonały swe własne pszczółki oraz oczywiście miały możliwość degustacji miodu z kwiatów lipy. Pieczywo i chrupki zanurzone w miodzie były nie tylko słodkie, ale i zdrowe, bo w przeciwieństwie do cukru, miód posiada przecież wiele właściwości leczniczych. Uzupełnieniem treści omawianych w sali były zajęcia na ścieżce edukacyjnej przy budynku szkoły, gdzie dzieci po raz kolejny mogły się przekonać, jak pożyteczne i ważne dla całego świata są tak, wydawać by się mogło, niepozorne pszczółki.

 

Majówka "Minionków" 

 

Maj to miesiąc pełen ważnych dat i świętowania, ale jest to także czas, kiedy warto spakować kosz, zabrać koc i udać się na piknik. Przedszkolaki z grupy "Minionki" również wybrały się na majówkowy piknik, by móc posłuchać śpiewu ptaków, poobserwować owady, a nawet urządzić wyścigi... ślimaków. Wszak zwariowane zabawy na trawie są nie tylko tym, co bajkowy Tygrysek, ale i nasze przedszkolne "Minionki" lubią najbardziej!

Teatralne zabawy "Minionków"

Choć nasze przedszkolaki nie raz miały okazję zobaczyć przedstawienie teatralne, to nie każde dziecko potrafiło wyjaśnić, czym tak naprawdę jest kurtyna, co różni kukiełkę od marionetki i co może być teatralnym rekwizytem. Po zrealizowaniu bloku tematycznego o teatrze, "Minionki" mają już tę wiedzę "w małym paluszku". W trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze pojęcia związane z teatrem oraz utrwaliły zasady zachowania, obowiązujące podczas oglądania spektaklu. Niczym aktorzy przed występem ćwiczyły dykcję, zaprojektowały i wykonały też swoje własne maski z papierowych talerzyków oraz kukiełki z drewnianych łyżek. Przygotowane akcesoria wykorzystały w zabawie w teatr, która pokazała, że wyobraźnia dzieci naprawdę nie zna granic.

"Kocham Cię Polsko-Wędrówki po Ojczyźnie"

W maju przedszkolaki realizowały projekt edukacyjny "Kocham Cię Polsko-Wędrówki po Ojczyźnie", w ramach którego poznawały regiony Polski.  "Misiaki" podróż po Ojczyźnie rozpoczęły od regionu- Kujawy. Obejrzały prezentację multimedialną, dowiedziały się, jak wygląda kujawski strój ludowy i poznały gwarę kujawską, której przykładem było słowo "gzub" - dziecko. Następnie dzieci "odwiedziły" Małopolskę oraz jej stolicę - Kraków. Przy tej okazji zawitał do nas najprawdziwszy smok wawelski, który opowiedział nam swoje dzieje. Przedszkolaki postanowiły utrwalić jego wizerunek, wykonując pracę plastyczną. W kolejnych dniach dzieci poznawały Wielkopolskę i historię poznańskich koziołków. Następnym przystankiem w podróży, było Mazowsze. "Misiaki" wysłuchały ludowych pieśni oraz wykonały kolorową Łowiczankę. Obejrzały też zdjęcia najważniejszych zabytków i ciekawych miejsc stolicy Polski - Warszawy. Podsumowaniem całego tygodnia była zabawa "Które z tych miejsc odwiedziłeś?"- zadaniem dzieci było "czytanie" nazw miast umieszczonych na krzesełkach. Oczywiście takie globalne czytanie nie sprawiło "Misiakom" żadnych trudności:) 

 

Leśni detektywi

W marcu "Misiaki" bawiły się w leśnych detektywów. W tym celu, wyposażeni w lupy, udaliśmy się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Na samym początku udało nam się znaleźć ślimaka winniczka. Dzieci ciekawiło wszystko: od ziarenka piasku po wielkie drzewa. Gdy wróciliśmy do przedszkola, wykonaliśmy leśne mrowiska, wykorzystując "skarbylasu".  


 

Przedszkolaki  w Muzeum Wojsk Lądowych

 

Już wkrótce, za sprawą majowych świąt, nie tylko w całym naszym Zespole Szkół, ale i w otaczającej go przestrzeni, zrobi się biało-czerwono. Barwy narodowe królować będą też w przedszkolu. Aby właściwie przygotować się do wspólnego świętowania i aktywnie włączyć się w realizację zainicjowanego w Zespole Szkół z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości projektu "Jestem Polakiem i kocham Polskę", pięciolatki z grup "Minionki" i "Misiaki" wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Lekcja w muzeum miała na celu nie tylko przekazanie i utrwalenie dzieciom wiedzy na temat polskiego godła, hymnu i flagi, ale przede wszystkim służyć miała budowaniu poczucia przynależności do narodu polskiego. W trakcie zajęć pod nazwą "Kto Ty jesteś? Polak mały!" dzieci dowiedziały się, czym w obecnych czasach jest honor i co one same mogą zrobić dla Polski. Na zakończenie wysłuchały opowieści o trzech niedźwiedziach, które zapisały się na kartach polskiej historii. A skoro niedźwiedzie mogły, to kto wie, z czego zasłyną nasze przedszkolaki ;)

Segregujemy!

 

W kwietniu "Ekomisiaki" przypominały sobie, w jaki sposób należny dbać o najbliższe środowisko. Naszą "ekoprzygodę" zaczęliśmy od segregacji śmieci do odpowiednich pojemników. Każdy poradził sobie z tym zadaniem doskonale, bo przecież: "Misiaki to ekoprzedszkolaki"!

Drugie życie plastikowej butelki

Do czego można wykorzystać plastikową butelkę? Dzieci z grupy "Misiaki" już wiedzą! Może posłużyć jako bębenek czy grzechotka, a także jako zabawka w "ekokręglach". Za pomocą butelki można też malować, na przykład kolorowe kwiaty na gałęziach drzew. Wystarczy więc odrobina fantazji: "(...) żeby bawić się na całego!"

Dzień Ziemi

W związku z obchodami Dnia Ziemi, "Misiaki" postanowiły udać się na spacer w celu uporządkowania najbliższej okolicy. Wyposażeni w jednorazowe rękawice oraz worki ruszyliśmy na poszukiwanie śmieci. Wykonaliśmy też zespołową pracę plastyczną: "Ratujmy Ziemię", w której decydowaliśmy o tym, co zagraża, a co sprzyja naszej błękitnej planecie.

 

Przygoda ze zwierzętami

W marcu "Misiaki" pogłębiały znajomości na temat świata zwierząt wiejskich, domowych, a także egzotycznych. Wspólnie wykonaliśmy mapę "Zwierzęta świata", dzięki czemu dowiedzieliśmy się, gdzie żyje irbis, panda czy lama.  Poznaliśmy też różne środowiska życia zwierząt, jak sawanna i dżungla. Ponadto, w zabawie matematycznej doskonalącej przeliczanie, doklejaliśmy krówce Balbince kolorowe łaty z plasteliny. Uczyliśmy się również odczytywać zakodowane wyrazy, a także tworzyliśmy i dopasowywaliśmy nazwy zwierząt ukryte w "kurzych" jajkach.  Aby lepiej utrwalić poznaną na zajęciach literkę "z", postanowiliśmy dokleić jej grzywę, uszy i oczy: tak powstało ""z" jak zebra".  Poprzez pracę plastyczną "Kotek na płotek" ćwiczyliśmy orientację przestrzenną.

 

 

A w przedszkolu czekoladowo

 

12 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Czekolady. Z tej okazji "Misiaki" postanowiły wykonać własny czekoladowy torcik, który następnie można było degustować :) Oprócz tego liczyliśmy kostki czekolady w tabliczce, dzieliliśmy "po równo" między dziećmi, a na koniec wykonaliśmy "smakowitą" pracę plastyczną: babeczki malowane czekoladą lub obsypane kakao! Było przepysznie :) 

 

Warsztaty wielkanocne

Pod koniec marca odbyły się u "Misiaków" warsztaty wielkanocne. Dzieci wspólnie z Rodzicami piekły, a następnie dekorowały mazurki wielkanocne. Na warsztatach ozdabialiśmy również jaja ze styropianu. Nasze wypieki prezentowały się bardzo smakowicie, a styropianowe jajka zamieniły się w przepiękne kurczaczki, zajączki i inne cuda. Trzeba stwierdzić, że były to warsztaty "z jajem" :) Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w warsztatach!

Wielkanoc w przedszkolu

Wielkanoc u Misiaków rozpoczęliśmy od przygotowań do kiermaszu. Powstały wielkanocne palmy oraz kartki, bociany czy króliczki. Oczekiwanie na święta urozmaicały nam różne zabawy: liczyliśmy pisanki, poznawaliśmy ludową zabawę "śmigus-dyngus", wykonaliśmy wielkanocny koszyczek czy kolorowe jajka. W końcu nadszedł dzień wizyty wielkanocnego Pana Zająca, który sprytnie pochował upominki dla dzieci na boisku szkolnym i  lacu zabaw. Dziękujemy Ci Zajączku!

W starciu z Panią Zimą...

Przedszkolaki "Misiaki" postanowiły zaprosić Panią Wiosnę do przedszkola i założyły wiosenny kącik przyrody. Zatem doniczki, rękawice, łopatki poszły w ruch. Dzieci zasadziły cebulki kwiatów dalii i frezji oraz cebulę i fasolę, posiały turki, owies i rzeżuchę. Na efekty pracy nie musieliśmy długo czekać. Już po kilku dniach pierwsza zaczęła kiełkować rzeżucha, później owies i fasola, ale na pierwsze kwiatki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. By umilić czas oczekiwania wykonaliśmy prace plastyczne: hiacynty oraz przebiśniegi, zajrzeliśmy też w garnek Panu Marcowi i wymyśliliśmy przepis na "Słoneczny marzec" składający się z 9 składników. Nie mogąc doczekać się wiosny, wyruszyliśmy na jej poszukiwania. Najpierw zajrzeliśmy na "Pszczelarską ścieżkę edukacyjną", a potem udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie okazało się, że Pani Wiosna ukryła koperty z zadaniami. Musieliśmy je odnaleźć, pomogły nam w tym ślady-strzałki. Zadania do wykonania były różne, Pani Wiosna nie szczędziła pomysłów, tak więc: śpiewaliśmy, liczyliśmy bazie oraz naśladowaliśmy wiosenne ptaki. Do przedszkola wróciliśmy z gałązkami brzozy oraz ciasteczkami - prezentami od Pani Wiosny. By tradycji stało się zadość, wykonaliśmy zimową pannę - Marzannę oraz gaiki, które towarzyszyły nam pierwszego dnia wiosny, w trakcie wspólnego, ogólnoprzedszkolnego przemarszu ulicami Dąbrowy Chełmińskiej. Marzannę wsadziliśmy do autobusu i daliśmy bilet w jedną stronę do "zimowego" kraju, ale okazało się, że tę Pannę nie tak łatwo wyprawić, bo już następnego dnia powróciła - posypała śniegiem i zimnem. Ciekawe jak zdobyła bilet powrotny ;) 

 

W ogródeczku u Minionków

Jaki jest ulubiony kolor Pani Wiosny? Oczywiście zielony, dlatego w ostatnich tygodniach także przedszkolaki postawiły na zieleń... w doniczkach. Minionki, po zajęciach, w trakcie których poznały różne gatunki wiosennych kwiatów, założyły w swej przedszkolnej sali miniogródek. Zasiały owies wielkanocny, zasadziły cebulki, a w słoikach wypełnionych wodą rozpoczęły uprawę fasoli. Poznawszy, dzięki bajce o żółtym tulipanie, warunki konieczne do prawidłowego wzrostu roślin, zadbały, aby ich roślinkom także niczego nie zabrakło. Ustawione na słonecznych parapetach, codziennie podlewane, wyrosły szybciutko, dzięki czemu ich zieleń skutecznie ożywia salę po zimowej szarówce.

 

 

 

Wiosenne działania przedszkolaków

Każdy z nas z utęsknieniem wypatrywał pierwszych oznak wiosny i choć do tej pory nie jest tak ciepło, jak byśmy chcieli, to niewątpliwie cieszy nas każdy promyk słońca, klucz ptaków czy główka zwisającego ku ziemi przebiśniegu. Tę radość 21 marca zaprezentowały wszystkie przedszkolaki, które po rozwiązaniu wiosennych zagadek, w radosnym korowodzie, ze śpiewem na ustach, żegnały odchodzącą zimę. Na czele korowodu stanęły wykonane przez dzieci i wychowawczynie marzanny. Wokoło powiewały kolorowe wstążki, a w uszach brzmiało od wesołego akompaniamentu instrumentów. Aby tradycji stało się zadość, przedszkolaki pożegnały zimę, odprawiając marzanny w ich ostatnią podróż. Tym razem była to podróż dosłowna, albowiem słomiane kukły odjechały do "Krainy Zimy" autobusem. Oczywiście bez biletu powrotnego, dlatego wierzymy, że już są na miejscu i do nas nie wrócą ;)

 

 

 

Marzanno, Marzanno zimowa panno...

Wiosna już lada moment stanie u naszych drzwi, ale by zima na dobre ustąpiła jej miejsca, przedszkolaki z grupy Minionki postanowiły ją nieco... pognać. W tym celu dzieci przygotowały Marzannę. Kukła z sianai słomy symbolizować ma właśnie odchodzącą zimę, a zwyczaj jej topienia, bądź palenia kultywowany był przez pokolenia. Kontynuując tradycje ludowe, przedszkolaki z pomocą pań przygotowały własną słomianą panienkę. Kolorową, ozdobioną kwiatami i co najważniejsze - uśmiechniętą, bo na taką wiosnę właśnie czekamy. I choć wkrótce przyjdzie nam się z naszą Marzanną pożegnać, to głęboko wierzymy, że wraz z nią odejdzie również zima, a wiosna wybuchnie wkoło na całego.

 

Spotkanie z książką, czyli Minionki w bibliotece

"Kto czyta, żyje podwójnie..." - wielu z nas słyszało to porzekadło i trudno się z nim nie zgodzić. Książki rozwijają naszą wyobraźnię, pozwalają zapomnieć o troskach dnia codziennego, uczą języka i ortografii. Nic więc dziwnego, że i pięciolatki z grupy Minionki uwiebiają przeglądać książeczki i ich słuchać, co czyniącodziennie w ramach akcji "Czytające przedszkole". Dodatkowo w ubiegłym tygodniu wybrały się do Gminnej Biblioteki Publiczno - Szkolnej, gdzie w trakcie specjalnie dla nich przygotowanych zajęć, mogły zapoznać się pokrótce z księgozbiorem przeznaczonym właśnie dla dzieci. Zaproponowane książki spodobały się dzieciom tak bardzo, że nie ulega wątpliwości, iż lada dzień każde będzie miało swoją kartę czytelnika.
Dziękujemy serdecznie p. Annie Wilskiej za przygotowanie zajęć!

 

 

Spotkanie z dinozaurami

 

Przedszkolaki z grupy "Misiaki" udały się w podróż do prehistorii na spotkanie z dinozaurami, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Rozpoczęliśmy od poznania różnych gatunków dinozaurów: stegozaura, diplodoka, triceratopsa, pterodaktyla oraz króla: tyranozaura. Każdy "Misiak", przy pomocy starej płyty CD, wykonał własnego "jaszczura". Bawiliśmy się z dinozaurami, liczyliśmy kolce na grzbiecie stegozaura, przeliczaliśmy jaja w gnieździe mamy tyranozaurów, pilnowaliśmy, by żadne z nich nie zniknęło. Poznaliśmy zawód paleontologa, a z masy solnej wykonaliśmy pradawną skamielinę. Ćwiczyliśmy globalne czytanie: losowaliśmy kinder jajka z ukrytymi w środku nazwami dinozaurów, które trzeba było dopasować do właściwego podpisu. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak powstał węgiel i sól kamienna, a w zabawie badawczej mogły przez lupę obserwować te minerały. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie rysunków przy pomocy węgla. Dla "Misiaków" spotkanie z prehistorycznymi gadami okazało się wcale nie takie straszne!

 

Bliżej kosmosu...

W minionym tygodniu dzieci z grupy przedszkolnej "Misiaki" udały się w kosmiczną podróż. Dzięki  interaktywnej aplikacji dowiedziały się, czym jest Droga Mleczna i poznały planety Układu Słonecznego. Przy pomocy latarek wykonaliśmy kilka kosmicznych doświadczeń m.in. sprawdzaliśmy, czy gwiazdy święcą w dzień... W tym celu świeciliśmy latarkami na sufit przy zgaszonym a następnie zapalonym świetle. Okazało się, że gwiazdy (Słońce również) świecą także w dzień, choć mniej wyraźnie. Kolejne doświadczenie dotyczyło cyklu dnia i nocy. Oświetlaliśmy globus i obracaliśmy go, co pozwoliło nam odkryć, że gdy w jednym miejscu na świecie jest dzień, to w innym panuje noc. Zdziwienie wywołał fakt, że Księżyc, w tym przypadku kulka z folii aluminiowej, nie świeci. Jego blask jest wynikiem odbijania światła Słońca (latarki), co daje wrażenie świecenia księżyca.  W naszej kosmicznej podróży rozwijaliśmy również umiejętności matematyczne: liczyliśmy ufoludki, tworzyliśmy kosmiczne rodziny oraz porównywaliśmy liczbę ich członków. Stworzyliśmy pojazd UFO z talerzyków papierowych i plastikowych kubków. W środku umieściliśmy ufoludka z masy, z mydła i mąki ziemniaczanej. Wykonaliśmy też makietę Układu Słonecznego oraz Drogę Mleczną. Poznaliśmy przyrządy do obserwacji nieba, a przez lornetkę obserwowaliśmy przyrodę.

 

Święto pizzy w grupie "Minionków"

Matematyczne święto pizzy w grupie Minionków Czy dzięki pizzy można nauczyć dzieci liczyć? Ależ oczywiście! I nie tylko tego! Przekonały się o tym 5-latki z grupy "Minionki", które w ramach obchodów Dnia Pizzy, nie tylko udały się na warsztaty do restauracji "Bon Appetit", ale spędziły w przedszkolu cały dzień właśnie pod znakiem pizzy. W trakcie zajęć dydaktycznych dzieci przeliczały poszczególne produkty, by ich liczba zgadzała się z przepisem, wykonały też prace plastyczne o tematyce tego (nie tylko) włoskiego przysmaku. Punktem kulminacyjnym dnia nie mogło być jednak nic innego, jak konsumpcja pizzy. Najpierw przedszkolaki nauczyły się ją przyrządzać. Pod czujnym okiem kucharza restauracji wyrabiały ciasto, by na koniec puścić wodze fantazji w doborze składników. I choć każda para wybrała inny zestaw, to wszystkie pizze okazały się równie pyszne. No może tylko troszkę za małe na nasze wygłodniałe brzuszki ;) Dziękujemy gorąco restauracji "Bon Appetit" za kolejne wspaniałe zajęcia!

 

 

W karnawale same bale...

Skończyły się właśnie ferie, czyli czas beztroskiej zabawy, która dla przedszkolaków rozpoczęła się  już w piątek 9 lutego, podczas karnawałowego balu przebierańców, zorganizowanego na sali OSP w Dąbrowie Chełmińskiej. Udział w balu wzięły 5-latki z grup „Misiaki” i „Minionki” oraz starszaki z grup „Motylki” i „Pszczółki”. Przez dwie godziny dzieci prezentowały swe umiejętności taneczne, a ponadto mogły w przeprowadzonych konkursach wykazać się wiedzą na temat bajek i znanych z nich piosenek. Nie obyło się również bez prezentacji kostiumów oraz próby wybrania Króla i Królowej balu, ale wszystkie księżniczki były jednakowo piękne, a policjanci i potwory jednakowo groźni, stąd też tytuł króla bądź królowej przypadł każdemu z obecnych. Wspólne tańce  wprowadziły wszystkie dzieci w nastrój wesołej zabawy.

 

 

 

Magiczny bal karnawałowy "Kids Play"

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, a może przede wszystkim dla naszych najmłodszych. Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Nasze przedszkolaki „Krasnoludki" i „Biedronki” w tym roku wybrały się na taki bal do "Kids Play" w Bydgoszczy, który odbył się 7 lutego. Miejsce było bajeczne, ozdobione dużą ilością balonów, wprost idealne, aby przenieść się w wymarzony czas zabaw i tańców. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Dziewczynki ubrane były w balowe suknie księżniczek i wróżek, zaś chłopcy najczęściej wybierali strój Spidermana, Batmana i innych bohaterów. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy prowadzone przez animatorów. Wspólna zabawa dała wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić się soku, jak również zrobić pamiątkową fotkę. Do przedszkola dzieci wracały we wspaniałych humorach, później dzieliły się swoimi przeżyciami z rodzicami .

Dokarmiamy ptaki

W styczniu  "Misiaki" uczyły się rozpoznawać charakterystyczne cechy ptaków, takich jak  gile, sikorki, wróble czy sójki. Zajęcia urozmaiciła zabawa matematyczna "Ptaki do karmnika", w trakcie której dzieci doskonaliły dodawanie i odejmowanie. W zabawie plastycznej przedszkolaki rozwijały kreatywność: łączyły wiele materiałów ze sobą (gałązki i igły sosny, watę, papierowe ptaki, ziarenka słonecznika, sztuczny śnieg) i tak powstały  rzepiękne karmniki. Aby uwrażliwić dzieci na potrzebę dokarmiania ptaków zimą, wykonaliśmy bombki z pokarmem dla ptaków.

 

Dzień babci i dziadka u "Misiaków"

W styczniu "Misiaki" obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Dzieci, przebrane za babcie i dziadów, zaprezentowały się w tańcu do utworu Wiaczesława Dobrynina "Babuszki staruszki". Nie zabrakło też wierszyków i piosenek. Na końcu dzieci zatańczyły rock'n'rolla  (chłopcy "zagrali" na kartonowych gitarach).  Dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki: portrety, korale oraz samochodziki z plasteliny. Po występie wszyscy udaliśmy się na słodki poczęstunek.

 

W rzymskim legionie

W minionym tygodniu "Misiaki" udały się w podróż doczasów Imperium Rzymskiego, a to za sprawą niezwykłego gościa-rzymskiego legionisty. Opowiedział on nam o kulturze i tradycji z czasów Cesarstwa oraz zaprezentował uzbrojenie ówczesnych żołnierzy. Towarzyszyła mu księżniczka Livia, z którą dziewczynki mogły pograćw dawne gry oraz spróbować pisać "stilusem" na tabliczkach wypełnionych woskiem. Chłopcy natomiast stoczyli z legionistą prawdziwy pojedynek!

W smakowym raju

W styczniu grupa przedszkolna "Misiaki" udała się do restauracji "Bon appetit", aby zobaczyć, jak robi się pizzę :) Dzieci w dwuosobowych zespołach przystąpiły do pracy: wyrobiły ciasto, wałkowały oraz doprawiały pizzę ulubionymi dodatkami. Na końcu czekało najlepsze - degustacja! Samodzielnie wykonana pizza okazała się przepyszna. Serdecznie dziękujemy za możliwość odbycia warsztatów. Na pewno odwiedzimy restaurację jeszcze nie raz! 

Dzień Babci i Dziadka w grupie "Minionków"

Styczeń w każdej przedszkolnej grupie co roku upływa pod znakiem przygotowań do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nie inaczej rzecz się miała i w grupie „Minionków”, które również zaprosiły swych najbliższych do przedszkola na wspólne świętowanie. Wcześniej wytrwale ćwiczyły śpiew i recytację wierszy; wykonały dla dziadków kalendarze z ich podobiznami, bukieciki oraz filiżanki z herbatką, a dzień przed uroczystością samodzielnie upiekły ciasteczka według babcinego przepisu. Nie dziwi fakt, że tak Babcie, jak i Dziadkowie nie mogli w dniu swej uroczystości ukryć wzruszenia, radości i dumy ze swych wnucząt.

mgr Monika Beker

Teatr Kamishibai

W tygodniu poświęconym bajkom i baśniom "Misiaki" poznały Teatrzyk Kamishibai (teatr obrazkowy). To forma kreatywnego czytania dzieciom: przy pomocy składanej, drewnianej skrzynki oraz ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Do baśni "Królowa pszczół" dzieci stworzyły własne ilustracje, które następnie stały się podstawą ich własnej wersji opowieści. Dzięki Kamishibai pokonywaliśmy lęki przed publicznymi wystąpieniami: każdy mógł spróbować swoich sił w opowiadaniu przeróżnych historii, chowając się za magiczną, drewnianą skrzyneczką. Stworzyliśmy także własną grę matematyczną "Nasza bajka", w której zbieraliśmy zaczarowane fasolki. W krainie baśni nie mogło również zabraknąć smoka, ziejącego ogniem, wykonanego z papierowej rolki i krepy.
 

Kamila Jendrzejewska-Bonek

W kręgu średniowiecznego rycerstwa...

Jaki jest najlepszy sposób na naukę historii? Oczywiście móc ją poczuć i spróbować jej dotknąć... . W miniony piątek – 2 lutego 2018 r., po raz kolejny mogli się o tym przekonać uczniowie klasy IVa, którzy odbyli lekcję z panem Grzegorzem Krywalskim, członkiem międzynarodowej grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax. Pan Grzegorz, jako pasjonat nie tylko starożytnego Rzymu, ale również epoki średniowiecza, przybył do naszej szkoły wraz ze swą córkę Leną, by poprowadzić zajęcia na temat rycerstwa. W ich trakcie opowiedział uczniom o drodze, którą musiał pokonać każdy chłopiec, by stać się rycerzem oraz o kodeksie rycerskim, którego przestrzeganie było w średniowieczu niezwykle ważne. Zdradził nam również tajniki rycerskiego uzbrojenia, którego elementy osoby chętne mogły same przymierzyć. Na zakończenie spotkania każdy z uczniów mógł się pochwalić swą własną tarczą z rycerskim herbem, wykonaną w ramach zadania domowego. Jak widać także w naszej szkole średniowiecze ma swoich pasjonatów!

Monika Beker

 

W rzymskim legionie... - spotkanie 5-latków z przeszłością

Pięciolatki z grup „Minionki” i „Misiaki” przez ostatni tydzień stycznia właściwie nie rozstawały się podczas zajęć dydaktycznych z zegarami i kalendarzami, realizując dzień po dniu blok tematyczny „Tak mija nam czas”. Aby móc lepiej uzmysłowić dzieciom czym jest teraźniejszość, przyszłość, a czym przeszłość, w miniony piątek (02.02.2018 r.) przedszkolaki przeniosły się do starożytnego Rzymu, do którego zabrali ich Gaivs Livivs Rogatvs i Livia Magia, czyli Grzegorz i Lena Krywalscy z międzynarodowej grupy rekonstrukcji historycznej Legio XXI Rapax. Pan Grzegorz nie tylko pokazał dzieciom, jak wyglądał i czym się zajmował rzymski legionista, ale również odbył z każdym z chłopców walkę, w której nie raz musiał uznać wyższość przeciwnika. W tym samym czasie dziewczynki zgłębiały tajniki starożytnych gier oraz uczyły się zapisywać swe imiona na woskowych tabliczkach. Oba spotkania z przeszłością podobały się bardzo i wszystkim uczniom uśmiech nie schodził z twarzy.


Monika Beker

 

Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej

Dnia 26.01.2018 r. w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej odbyła się
XI edycja „Gminnego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej”. Przedszkolaki ze wszystkich przedszkoli z terenu naszej gminy zaprezentowały swoje talenty wokalne, wykonując różnorodne kolędy, pastorałki i piosenki zimowe. Za sprawą przepięknie wykonanych utworów jeszcze raz poczuliśmy magię Świąt Bożego Narodzenia. Poziom umiejętności był bardzo wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy zaśpiewali pięknie i wykazali się dużym zaangażowaniem podczas prezentacji wybranego utworu. Publiczność miała trudne zadanie, na szczęście werdykt zapadł. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Dodatkową nagrodę publiczności zdobyła Joanna Potocka, która wykonała kolędę pt.: „Oj Maluśki Maluśki”.

 

Dzień Babci i Dziadka w najmłodszych grupach
„Krasnoludków” i  „Biedronek”

26.01.2018 r. w grupach 3 i 4 – latków świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, dlatego mieliśmy przyjemność gościć licznie przybyłych na uroczystość Dziadków. Dzieci przygotowały specjalnie
na tę okazję część artystyczną. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni, w oczach niektórych można było dostrzec łzę wzruszenia. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, zorganizowany przez Rodziców. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile pozostaną długo w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

 

W krainie zimy

W styczniu grupa przedszkolna "Misiaki" udała się wpodróż do krainy wiecznej zimy- Grenlandii. Dzieci dowiedziały się, czym jest zorza polarna, jak żyją Eskimosi, jak i po co buduje się igloo oraz jakie zwierzęta można spotkać na biegunie Północnym. Wspólnie wykonaliśmy "lodową" makietę, na której umieściliśmy styropianowe igloo, gdzie zamieszkali Eskimosi. Na naszej "tafli" można było również zobaczyć pingwiny, niedźwiedzie polarne czy renifera. Dodatkowo, pogoda nam dopisała i spadł śnieg! Dzięki temu jeszcze lepiej mogliśmy wczuć się w klimat lodowej krainy :) Ulepiliśmy zatem bałwana-giganta (Olafa) oraz próbowaliśmy zbudować prawdziwe igloo.

Wychowawca grupy przedszkolnej "Misiaki" Kamila
Jendrzejewska-Bonek

 

23.01.2018 r. w grupie "Pszczółek" odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście, świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Goście mogli zobaczyć, jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci kwiatki. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Sylwia Zuterek

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w klasie „0”a

24 lutego odbyła się w przedszkolu uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który dostarczył zarówno wiele wzruszeń jak i śmiechu. Dzieci pokazały, że potrafią doskonale wcielić się w daną rolę. Oprócz przedstawienia przedszkolaki zaprezentowały także piosenki ćwiczone pod okiem Pani Małgorzaty Derdy. Po zaprezentowaniu części artystycznej, dzieci śpiewając "Sto lat ", wręczyły dziadkom tortw kształcie motyla, wykonany przez jedną z mam. Do podarunków dołączyły tradycyjnie własnoręcznie wykonane laurki i słodkie serduszka. To był niezapomniany dzień w naszym przedszkolu.

                                                                                           Ewa Juchcińska-Mądrzejewska

 

 

Z wizytą u strażaków


17.01.18r. przedszkolaki z grupy "Krasnoludków" i "Biedronek" wybrały sięz wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Chełmińskiej, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej 998 i numer alarmowy 112. Przez chwilę wszystkie dzieci, a nawet panie, mogły poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm i kurtkę strażacką.

Dziękujemy Panu Mateuszowi Bajerskiemu za miłe spotkanie!!!

 

Zimowe zabawy na śniegu


W ostatnich dniach, korzystając z zimowej pogody, dzieci z grupy "Krasnoludków" i "Biedronek" postanowiły pobawić się na śniegu na boisku przedszkolnym. Maluchy oddały się zimowemu szaleństwu poprzez rzucanie się śnieżkami, a także budowanie bałwanów. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Zabawa na śniegu sprawiła wszystkim wiele frajdy!

 

 

"Ptaki zimą"

Dzieci z grupy 3 i 4 – latków „Krasnoludki” i „Biedronki” w minionym tygodniu (08- 12.01.2018 r.) realizowały blok tematyczny pt.: „Ptaki zimą”. W związku z tą tematyką powstały piękne prace plastyczne, wykonane przez nasze dzieci. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii „ptaki zimą”.

 

 

 

Z wizyta u stomatologa

10 stycznia dzieci z grupy 3-latków „Krasnoludki” i 4-latków „Biedronki” udały się wraz z Paniami do Gminnego Ośrodka  Zdrowia w celu poznania pracy stomatologa. Pani dentystka opowiedziała nam, na czym polega jej zawód, jak należy dbać o zęby, dlaczego to jest takie ważne? Pokazała na modelu, jak należy prawidłowo myć zęby. Następnie obejrzała ząbki  dzieci z grupy 4 –latków i wręczyła małe upominki za odwagę.

 

                                                                           Bajkowe jasełka w przedszkolu


W czwartek, 21.12.2017 r. na sali gimnastycznej odbyły się jasełka zorganizowane przez nauczycielki przedszkola. Przedstawienie było wyjątkowe, mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowych dekoracji- stajenki z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Na jasełkowe spotkanie zaproszono najbliższych członków rodzin naszych przedszkolaków. Wystawione jasełka wprawiły wszystkich w wyjątkowy, świąteczny nastrój.

 

 

Andrzejki

By tradycji stało się zadość, w andrzejki postanowiliśmy wywróżyć sobie przyszłość.  Pojawiło się wiele wróżb, które nie raz zaskakiwały naszych milusińskich, ale również sprawiły wiele radości, a na twarzach dzieci gościł  szeroki uśmiech. Ten magiczny dzień zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

 

 

 

Przedszkolaki w teatrze

21 listopada klasy „0”a i b wraz ze swoimi wychowawczyniami: Sylwią Zuterek i Ewą Juchcińską-Mądrzejewską wybrały się na przedstawienie teatralne pt.: „Zaklęte granie” w wykonaniu grupy teatralnej Artens. Widowisko jak zwykle dostarczyło przedszkolakom wiele wrażeń. Aktorzy angażowali uwagę dzieci siedzących na widowni nie tylko poprzez grę aktorską, ale także zadając najmłodszym pytania, radząc się ich w różnych kwestiach,  stosując jednocześnie efekty dźwiękowe i wizualne.

 

 

W fabryce bombek

 

23 listopada klasy „0” a i b wraz ze swoimi wychowawczyniami: Sylwią Zuterek i Ewą Juchcińską-Mądrzejewską wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek „Sopel” w Bydgoszczy. Już od połowy listopada, chociaż do Świąt Bożego Narodzenia pozostało sporo czasu, daje się wyczuć tę radosną świąteczną atmosferę. Udziela się ona wszystkim, a zwłaszcza dzieciom, bo to przecież oznacza prezenty od Świętego Mikołaja. Święta Bożego Narodzenia to również choinka mieniąca się przeróżnymi ozdobami, wśród których najwięcej uroku mają błyszczące kolorowe bombki. Jest rzeczą oczywistą, że w pracy z dziećmi tematyka dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia musi znaleźć swoje odbicie, potwierdzeniem czego była wycieczka do fabryki. Przedszkolaki miały możliwość dokładnego poznania etapów powstania ozdób świątecznych. Znaczącym walorem tej wycieczki był również aspekt wychowawczy, mianowicie możliwość obserwacji produkcji bombek. Pozwoliło to dzieciom poznać znaczenie pracy, dzięki której możemy korzystać z jej wytworów. Dzieci, pełne wrażeń i radosne z powodu otrzymanej bombki z ich imieniem, wróciły do przedszkola.

 

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa