Menu

Przedszkole

Rok szkolny 2022/2023


Ślimaki w podróży czyyyli...

pożegnanie roku szkolnego z Grupą Teatralną MAGMOWCY [29.06.2023r.]

Tuż po oficjalnym i uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2022/2023 nadszedł czas na pożegnanie czasu nauki i powitanie wakacji w bardziej zabawowej formie. Do wspólnych tańców zaprosiła nas ponownie Grupa Teatralna MAGMOWCY, byśmy mogli wraz ze ślimakami udać się w podróż do Francji, a także w inne odległe zakątki Ziemi.

    

Pomimo upału i nieco skromniejszego niż zwykle składu naszych przedszkolaków bawiliśmy się jak zwykle wspaniale!

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONKI czerwcową porą

W ostatnich tygodniach czerwca rozmawialiśmy o tym w jakich miejscach można wypoczywać latem oraz co warto spakować do plecaka wybierając się na letni kolorowy wypoczynek.

    

Wiemy już jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie spędzić wakacje. Zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”, każda Biedroneczka otrzymała pamiątkowy dyplom za aktywny udział w zajęciach.

W ostatnim tygodniu czerwca wybraliśmy się na piknik do Zespołu Pałacowo- Parkowego w Ostromecku, mimo że pogada nam nie dopisała świetnie się bawiliśmy. Nasze uśmiechy były jeszcze większe gdy okazało się, że czeka na nas słodka niespodzianka – lody.

  

W ramach „Rodzinnego czytania” odwiedziła nas mama Kai, Pani Asia, która przeczytała nam fragment książeczki o przygodach Kubusia Puchatka.

 

Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK

 

Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023

Po dziesięciu długich miesiącach rok szkolny 2022/2023 możemy uznać oficjalnie za zamknięty. W piątkowe przedpołudnie wszystkie dzieci z młodszych grup otrzymały upominki oraz zasłużone dyplomy, będące wyrazem uznania za całokształt poniesionych przez nie w ciągu roku wysiłków. Duma, radość oraz ekscytacja z czekających tuż za progiem wakacji... - właśnie takie emocje można było wyczytać na dziecięcych twarzyczkach.

     

Cieszymy się, że ten kolejny rok upłynął nam w tak miłej atmosferze i przyniósł tak wiele sukcesów, choć z całą pewnością wymagał także dużej dozy wysiłku. Dziś nasze przedszkolaki są bogatsze o kolejne umiejętności i wiedzę.

Gratulujemy Wam kochani tego jak pięknie się rozwijacie. Dziękujemy też Waszym Rodzicom za zaufanie i owocną współpracę i życzymy Wam wszystkim przepięknych, bezpiecznych, beztroskich wakacji!

 

Pożegnanie przedszkola przez dzieci z grup "0"

Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole

Nową drogą pójdziemy otwarcie...

W czwartek 22 czerwca po raz ostatni gościliśmy w naszych przedszkolnych murach wszystkich zerówkowiczów z grup Sowy, Pszczoły i Jeżyki, które w czasie uroczystej akademii pożegnały się oficjalnie z przedszkolem.

  

Dzieci przygotowały dla swoich bliskich, całej społeczności przedszkolnej oraz zgromadzonych gości występ artystyczny, bogaty w wiersze, podziękowania, piosenki i tańce, a polonez, którym otworzyły występ, zaparł wszystkim dech w piersiach. Była to niezwykle wzruszająca chwila, a cała akademia z pewnością zapisze się na stałe w pamięci naszych wychowanków, którzy ukończyli swój pierwszy jakże ważny etap w edukacji.

  

Gratulujemy Wam drodzy Absolwenci przejścia też pierwszej trudnej drogi

i życzymy samych sukcesów w szkole!

Pamiętajcie, że nasze drzwi zawsze są dla Was otwarte!

 

MYSZKI czerwcową porą

Co robić, kiedy jest tak ciepło, że nauka to ostatnie na co ma się chęć? Oczywiście bawić się i uczyć przez zabawę!

  

Właśnie to w ostatnich tygodniach czyniły nasze przedszkolaki z grupy MYSZKI. W czerwcu utrwalały swoje wiadomości o różnych zwierzętach - tak domowych, jak i egzotycznych:

  

a realizując blok tematyczny Kolory lata szczególnie blisko przyglądały się barwie czerwonej, przyrządzając koktajl truskawkowy i gofry oczywiście z truskawkami.

  

Nie zabrakło wspólnych zabaw na świeżym powietrzu:

  

oraz tego co najważniejsze: zajęć o bezpieczeństwie podczas nadchodzących wakacji.

 

Wszak po wakacjach chcemy się spotkać w zerówce w pełnym stanie, ale póki co... czas na odpoczynek!

Zielono nam...

    

W naszym przedszkolnym ogrodzie znów zrobiło się piękniej! Wszystko za sprawą krzewów ofiarowanych przez Rodziców. Dzieci z zerówek wsadziły je do ziemi, by cieszyły oczy wszystkich odwiedzających naszą placówkę oraz owadów zapylaczy, bo za rok posadzona teraz budleja na pewno będzie już gościć dziesiątki motyli. Już nie możemy się doczekać!

Ofiarodawcom krzewów i drzewek DZIĘKUJEMY!

 

A w przedszkolu zdrowo i sportowo

Środowe przedpołudnie tuż przed wakacjami upłynęło w naszym przedszkolu pod znakiem sportu. Pomimo drobnego deszczu dzień rozpoczęliśmy od śniadania na trawie, bo wiadomo, że posiłek spożywany przy wtórze śpiewu ptaków smakuje jakoś lepiej.

    

Zwłaszcza jeśli w jego skład wchodzą warzywa i owoce, a tak właśnie było u nas.

  

Po nabraniu sił udaliśmy się wszyscy na salę gimnastyczną, gdzie na naszych przedszkolaków już czekał przygotowany przez p. Grażynę Walczak i uczniów szkoły tor przeszkód.

      

Po sprawdzeniu swoich sił przeszliśmy grupami na bieżnię, gdzie po raz kolejny odbyły się nasze przedszkolne biegi. 

    

Był to niezwykle aktywny dzień i wszyscy bawiliśmy się świetnie. 

W nadchodzące wakacje nie zapominajmy również o codziennej porcji ruchu!

NA PEŁNĄ RELACJĘ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI i WIEWIÓRKI z wizytą u strażaków [20.06.2023r.]

Podczas gdy zerówki i dzieci z grup młodszych uczestniczyły w spotkaniu z policjantami, nasze pięciolatki wzięły udział w nieco innej lekcji bezpieczeństwa, albowiem wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Na miejscu na dzieci czekał szereg różnorodnych zajęć, mających na celu pokazanie pracy strażaka, także z nieco innej strony niż gaszenie typowego pożaru, czy ratowanie kotka;)

    

Przedszkolaki miały m.in. możliwość obserwowania symulacji akcji ratowniczej w pobliżu grożącej wybuchem cysterny z gazem, czy gaszenia palącego się rurociągu. Same także aktywnie próbowały swych sił w kierowaniu strumienia wody w domniemane źródło ognia, a mgiełka wodna, powstająca przy okazji, stwarzała jakże przyjemną w ten upalny dzień, możliwość schłodzenia się.

     

Zwiedzanie remizy i dyspozytorni strażackiej, pamiątkowe zdjęcia w wozie strażackim i oczywiście żółwiki od nowego Wuja - to spotkanie na pewno pozostanie w pamięci MYSZEK i WIEWIÓREK na długo!

 

Strażakom ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy dziękujemy za wspaniałe zajęcia

i Wasze wielkie uśmiechy i wielkie serca dla dzieci!

A na relację z tej wycieczki zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

W trosce o bezpieczne wakacje... [20.06.2023r.]

W ostatni wtorek przed nadchodzącymi wakacjami mieliśmy zaszczyt gościć Policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Fordonie. Mundurowi spotkali się z przedszkolakami Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej - a wszystko po to, by te letnie dni były nie tylko niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne.

 

Asp. Monika Złotowska wspólnie z dzielnicowym Dąbrowy Chełmińskiej mł. Asp. Dawidem Kumkowskim podczas spotkania poruszyli wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa dzieci w czasie wakacji.

   

Nie zabrakło również pytań do Policjantów od naszych przedszkolaków. Na zakończenie nasz mały policjant Kajtuś wręczył mundurowym pamiątkowy dyplom.

   

W ramach niespodzianki od naszych Gości, dzieci miały okazję obejrzeć radiowóz policyjny a nawet przez chwilę poczuć się jak prawdziwi policjanci.

Pedagog przedszkolny

Karolina Niedzielska

 

Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...

 

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca tegorocznych zajęć logopedycznych w naszym przedszkolu. Był to czas intensywnej pracy dzieci na zajęciach jak i równie ważnych ćwiczeń wykonywanych w domu z Rodzicami.

  

Podczas zajęć wykonywaliśmy ćwiczenia, które mialy na celu m.in kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej, usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy), ale też rozwijanie słuchu fonematycznego, wzbogacanie słownictwa oraz oczywiście uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek. W grupach najmłodszych pracowaliśmy intensywnie na zajęciach profilaktycznych, starszaki natomiast uczęszczały na zajęcia indywidualne i w małych grupach. Wszystkim Milusińskim oraz ich wspaniałym Opiekunom dziękujemy za wytrwałość w ćwiczeniach.

Logopedki:

Alicja Pastewska

Agnieszka Głomska

 

BIEDRONKI w Chlebowej Chacie

7 czerwca podczas zajęć z życia dawnej wsi na ścieżce edukacyjnej „Cztery pory roku w izbie przy piecu chlebowym" Biedroneczki miały okazję poznać życie z dawnych czasów. Przyodziani w odpowiednie stroje piekliśmy bułki w piecu chlebowym, praliśmy na tarach oraz czerpaliśmy żywą wodę ze studni nosząc wiadra na szundach.

     

Prowadziliśmy wóz drabiniasty ze zbożem śpiewając ludową przyśpiewkę. Po ciężkiej pracy gospodyni Pani Beata zaprosiła nas na wiejski podwieczorek – kromkę świeżo pieczonego chleba z konfiturą oraz kompotem.

 

Po ciężkiej pracy zmęczeni ale uśmiechnięci wróciliśmy do naszego przedszkola.

ZAPRASZAMY DO BIEDRONKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

WIEWIÓRKI i pizza...

15 czerwca dzieci z grupy "Wiewiórki" uczestniczyły w warsztatach z przygotowywania pizzy w pobliskiej restauracji. Samodzielnie skomponowały swoje ulubione składniki, a po upieczeniu smakowały swoją pizzę.

   

Było pysznie i kolorowo!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Z biegiem rzeki Wisły --> poznajemy GDAŃK

Przedstawienie dzieci z grupy WIEWIÓRKI [14.06.2023r.]

W środę 14 czerwca zakończył się nasz projekt przedszkolny "Z biegiem rzeki Wisły", w tym roku realizowany pod postacią przedstawień teatralnych o najważniejszych miastach leżących nad brzegami królowej polskich rzek. Po wizytach w Krakowie, Warszawie i Toruniu, za sprawą dzieci z grupy WIEWIÓRKI, dotarliśmy do Gdańska, gdzie jak wszyscy wiemy Wisła wpada do morza.

   

W Wiewiórkowym przedstawieniu nie mogło więc zabraknąć i tych morskich wątków. Był król mórz - Neptun, byli marynarze i piraci, ale były też gdańskie damy i gdańskie lwy, wyrzeźbione przez naszego Konrada, wcielającego się w rolę Daniela Eggerta.

    

Przede wszystkim była jednak Wisła. Niebieska królowa, która zaprasza nas i w góry i nad morze, do miast i wsi przez które przepływa, wszędzie zaznaczając jak piękny jest nasz kraj.

Zapraszamy do odkrywania uroków Wisły oraz do obejrzenia relacji zdjęciowej z przedstawienia!

 

Idziemy do ZOO... - wycieczka dzieci z zerówek do Gdańska [13.06.2023r.]

13 czerwca zerówkowicze z naszego przedszkola udali się na całodniową wycieczkę do Gdańska.

Gdański Ogród Zoologiczny był jednym z miejsc, które udało nam się odwiedzić. Tuż za bramą powitały nas niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Podczas spaceru udało nam się zobaczyć wiele ciekawych gatunków.

  

Po sycącym obiadku udaliśmy się na plażę, gdzie na deser były pyszne lody.

    

Następnie czas na beztroskie zabawy na plaży. Harce w nagrzanym piasku, poszukiwania muszelek i pamiątkowe zdjęcia.

  

Był to bardzo intensywny i radosny dzień.

ZAPRASZAMY DO NADMORSKIEGO ALBUMU ZERÓWEK

 

MYSZKI w Piękniejszym Świecie... [13.06.2023r.]

Choć nasze pięciolatki z grupy MYSZEK już jakiś czas temu otrzymały certyfikat potwierdzający zrealizowanie zadań Ogólnopolskiego Projektu "Zabawa Sztuką", to podsumowanie projektu nastąpiło dopiero teraz i oczywiście - nie mogłoby być inaczej - w formie twórczej. Grupa wybrała się do pałacu w Skłudzewie, gdzie wzięła udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystów plastyków z Fundacji Piękniejszego Świata.

 

Najpierw dzieci zapoznały się z terenem pałacu, wzięły udział w gimnastycznej rozgrzewce na trawie i oglądaniu zgromadzonych w nim dzieł.

    

Następnie po przejściu bramy do krainy piękna wykonały swoje własne arcydzieła z kolorowych szkiełek.

     

Na zakończenie, po stworzeniu wystawy Myszkowych mozaik, dzieci wzięły udział w pikniku. Upiekły na ognisku kiełbaski, zjadły przywiezione z domu przysmaki...

  

W Skłudzewie z pewnością odnalazły piękniejszy świat!

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Idziemy do pierwszej klasy...

W środę 14 czerwca zerówkowicze już po raz ostatni jako przedszkolaki odwiedzili Gminną Bibliotekę w Dąbrowie Chełmińskiej w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

   

Tym razem Jeże, Pszczółki i Sowy wraz z dwójką sympatycznych bohaterów książki „Idziemy do pierwszej klasy” zajrzeli w różne zakamarki i poznali panujące w szkole zwyczaje. Na koniec przedszkolaki podziękowały paniom bibliotekarkom za rok owocnej współpracy, którą wierzymy, że będą kontynuować już jako uczniowie szkoły.

 

DZIĘKUJEMY i DO ZOBACZENIA!

 

You Can Sing - konkurs piosenki angielskiej

Bieżący tydzień obfituje w naszym przedszkolu w liczne wydarzenia. Cykl ten rozpoczął konkurs piosenki angielskiej, zorganizowany przez nasze panie anglistki Anie dla dzieci z grup pięcio i sześciolatków.

  

Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego nie tylko w mowie, ale i śpiewie; utrwalanie i wzbogacanie słownictwa, promowanie twórczej aktywności dzieci i przygotowanie je do publicznych wystąpień.

      

W konkursie udział wzięło bardzo liczne grono naszych przedszkolaków, którzy na przekór tremie i własnej nieśmiałości, kolejno prezentowali swoim kolegom i koleżankom poszczególne utwory. Każdy występ zachwycał, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami oraz co najważniejsze - gromkimi brawami.

  

DZIECIOM GRATULUJEMY SERDECZNIE,

A PAŃSTWA ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Maj u ZAJĄCZKÓW

Maj był dla Zajączków bardzo aktywnym miesiącem. Działo się dużo. Świętowaliśmy Światowy Dzień Pszczół.

  

Mówiliśmy dużo o mieszkańcach łąki, ale najbardziej przygotowywaliśmy się do najważniejszej uroczystości jaką było Pasowanie na Przedszkolaka oraz Dzień Rodziny. Własnoręcznie wykonywaliśmy niespodzianki dla Rodziców.

  

Podczas Pasowania na Przedszkolaka dzieci, ubrane w urocze stroje i z wypiekami na twarzy pięknie mówiły o tym czego nauczyły się przez cały rok w przedszkolu oraz tańczyły śpiewając piosenki.

Po ceremonii pasowania nastąpiła część artystyczna, w której dzieci prezentowały przygotowane piosenki i wiersze dla Rodziców oraz wręczyły upominki.
Pasowanie na przedszkolaka to ważne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.
Symbolizuje ono początek nowego etapu w życiu naszych Zajączków, pełnego odkrywania, nauki i zabawy w środowisku przedszkolnym.

    

W kolejnym tygodniu też aktywnie spędzaliśmy czas w przedszkolu. Byliśmy na pizzy, a podczas Dnia Dziecka bawiliśmy się nowymi zabawkami oraz wspólnie świętowaliśmy przy stole, zjadając dużo pysznych smakołyków.

   

To był wspaniały miesiąc!

ZAPRASZAMY DO MAJOWEGO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom obchodziliśmy w naszym przedszkolu w dniach 29.05.2023 – 02.06.2023. Został on zainspirowany chińskim przysłowiem „Książka to ogród, który można włożyć do kieszeni”. Codziennie przez cały tydzień głośno czytali nam zaproszeni goście.

Pierwszego dnia swoją obecnością zaszczycił nas teatr „Razem raźniej” pod opieką pani Anny Pomastowskiej i Katarzyny Lewandowskiej przedstawiając bajkę pt. „Czerwony Kapturek” zaprosił do aktywnego uczestnictwa wszystkie dzieci.

Drugiego dnia odbyło się przedstawienie pt. „Leśny koncert”, zrealizowane w ramach corocznej akcji Nauczyciele-Dzieciom. Prawdziwą niespodzianka okazało się podziwianie naszych wychowawczyń, wcielających się w role leśnych zwierząt, które przygotowywały się do wspólnego wyjścia na koncert.

  

W środę odwiedzili nas przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Chełmińskiej z utworem „Opowiedział dzięcioł sowie”. Strażacy zaprosili również dzieci do wozu oraz pokazali sprzęt i wyposażenie strażackie.

   

Następnego dnia wysłuchaliśmy wierszy J. Brzechwy pt. „Kwoka” i „ Smok” czytanych przez Pana Dyrektora Tomasza Minorczyka. Wspólnie przeczytaliśmy również bajkę w formie obrazkowej pt. „Trzy świnki” z Panią Wicedyrektor Żanetą Ziembą.

 

Ostatniego dnia swoją obecnością zaszczyciła nas przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej p. Agnieszka Mytlewska czytając bajkę „O wilku, który trafił do baśniowego lasu”.

   

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, które rozbudzają pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 

ZAPRASZAMY NA PEŁNĄ FOTORELACJĘ Z TEGO TYGODNIA

DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Obchody Dnia Dziecka

W naszym przedszkolu śmiało można powiedzieć, że obchody Dnia Dziecka trwały cały ubiegły tydzień. Dlaczego aż tyle spytacie? Wszak Dzień Dziecka nie powinien się ograniczać tylko do jednej doby, tym bardziej, że pogoda zachęcała przede wszystkim do wspólnej zabawy. Był to więc czas tańców i zabaw integracyjnych, czas na piknik, gofry i spacer do lodziarni.

        

Uśmiechy z dziecięcych twarzy nie schodziły przez cały tydzień :)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONKI z Mamą i Tatą

Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. Z tej okazji „Biedroneczki” zaprosiły do naszego przedszkola rodziców.

 

W tym uroczystym dniu dzieci w pięknych strojach zaprezentowały wiersze i piosenki, a uczucia dzieci znalazły swój wyraz w ofiarowanych rodzicom upominkach oraz gorących uściskach.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK

 

Serce dla Mamy i Taty czyli rodzinne warsztaty u SÓW

24 maja w grupie Sowy obchodzony był Dzień Rodziny. Podczas wizyty rodziców zerówkowicze zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz muzyczne podczas przygotowanego występu artystycznego.

Następnie odbyła się praktyczna część spotkania – warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wraz z rodzicami ozdabiali drewniane serca metodą decoupage.

      

Był to niewątpliwie wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci - czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu.

ZAPRASZAMY DO "RODZINNEGO" ALBUMU SÓWEK

 

SOWY poznają zawody Rodziców

Od najmłodszych lat przedszkolaki poznają różne zawody wykonywane przez osoby dorosłe. W przedszkolu dzieci wiedzą, że każdy zawód jest ważny i każdy zawód należy szanować. O swoim zawodzie – asystentka stomatologa – opowiedziała Sowom mama Milenki, która gościnnie odwiedziła nas w przedszkolnych murach.

  

Poruszony został temat dbania o higienę jamy ustnej, a także temat przestrzegania zdrowej diety. Nasz gość pokazał dzieciom na zestawie tzw „dużej szczęki” jak prawidłowo myć ząbki, aby zawsze były piękne i zdrowe. W kolejnym tygodniu przedszkolaki odwiedziły gabinet stomatologiczny. Celem wizyty było przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

     

Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Na koniec wizyty Pani doktor skontrolowała ząbki odważnych przedszkolaków.

Dziękujemy serdecznie Pani Natalii za zaangażowanie na rzecz grupy!

 

Rodzinne Love Story u MYSZEK

Maraton Dni Rodziny trwa. W poniedziałek 29 maja nasze przedszkole odwiedzili Rodzice dzieci z grupy MYSZEK, by obejrzeć krótki występ artystyczny przygotowany przez dzieci i spędzić z nimi kilka wspólnych, choć jeszcze trochę przedszkolnych, bo spędzonych na wykonaniu łapaczy snów, chwil.

   

A czego życzyły Rodzicom MYSZKI? Właśnie tego, by ich miłość była silna tak jak do tej pory i by zawsze mieli własne prawdziwe Love Story. Za rodzicielską miłość dzieci dodatkowo przyznały swym Mamusiom i Tatusiom świadectwa z wyróżnieniem, bo przecież lepszych Rodziców to ze świecą szukać.

  

DZIĘKUJEMY ZA WASZE PRZYBYCIE!

 

Eksperymenty z panem Bartkiem, czyli co nauka mówi o gazach

W piątkowe przedpołudnie 26 maja nasze przedszkolaki odbyły ciekawe spotkanie - spotkanie z nauką.

 

Podczas zajęć naukowych prowadzonych przez pana Bartka Pałuckiego po raz kolejny mogły się przekonać, że fizyka nie jest tak straszna jak ją malują i potrafi zaintrygować właściwie każdego.

    

Bo jak to się dzieje, że lód jest suchy? Skąd bąbelki w wodzie gazowanej? Dlaczego z dwóch baloników, na pozór takich samych, jeden szybciej będzie spadał na ziemię, a drugi jeszcze wirował w powietrzu? Na te i wiele innych pytań poświęconych gazom pan Bartek starał się odpowiedzieć.

  

Ile z tego zrozumiały dzieci nie wiadomo, ale jedno jest pewne - zabawa była przednia!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZDJĘCIOWEGO NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Rodzinny czas u MOTYLI

Mamo, Tato coś Wam dam

Jedno serce, które mam.

a w tym sercu róży kwiat,

Mamo, Tato - żyjcie nam Sto lat!

W czwartek 25 maja MOTYLKI powitały w przedszkolu swych Rodziców, by móc im zaprezentować wiersze oraz piosenki, których się nauczyły specjalnie dla nich. Dziękujemy Rodzicom za przybycie oraz te pełne wzruszeń chwile!

 

Dzień Rodziny u WIEWIÓREK

W poniedziałek, 22 maja w grupie "Wiewiórki" odbył się Dzień Rodziny.

Zaproszeni Rodzice mieli okazję obejrzeć piękne przedstawienie przygotowane przez młodych artystów, a także wziąć udział w warsztatach, podczas których wraz z dziećmi przygotowali piękne koszyczki z kwiatami.

  

Na koniec na Rodziców czekał pyszny poczęstunek. Cieszymy się, że byliście z nami!

 

Rodzinny czas u JEŻYKÓW

Ostatnie dni  u Jeżyków były bardzo rodzinne. Wizyta w OSP w Dąbrowie Chełmińskiej i poznawanie tajników pracy strażaka z tatą Liwii.

    

Sekrety pracy pielęgniarki, które zdradziła nam mama Szymona.

  

Zajęcia o niepełnosprawnościach poprowadzone przez mamę Henia.

 

Ciekawe zajęcia, dużo nowej wiedzy i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.  Gasilismy pożar, opatrywaliśmy rany i poznawaliśmy ograniczenia, z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne.

Gorąco dziękujemy Pani Ewelinie, Pani Joannie i Panu Karolowi!

A na koniec wielkie święto - Dzień Rodziny!

  

Piosenki i wiersze przygotowane przez Jeżyki oraz warsztaty połączone ze słodką niespodzianką były wspaniałym podsumowaniem tego poświęconego rodzinie czasu.

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ I WARSZTATÓW ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co w maju bzyczy u MYSZEK

Podobnie jak inne grupy, tak i nasze MYSZKI w ostatnim czasie najchętniej spędzają czas na świeżym powietrzu, gdzie z olbrzymim zacięciem przyglądają się ślimakom, kowalom bezskrzydłym, żukom i innym małym żyjątkom. Temat łąki dzieci zrealizowały więc z ogromną przyjemnością. Prowadziły obserwacje przyrodnicze i efekty swych spostrzeżeń wiernie dokumentowały. 

    

Stworzyły podobizny biedronek, ważek, a nawet pająków, dla których misternie uplotły pajęczyny.

     

Jak pająki łapały również muchy oraz próbowały wykorzystać nić tak, by stworzyć z niej obraz, co wcale nie okazało się tak prostym zadaniem, jak początkowo MYSZKI myślały.

    

Nie obyło się również bez spotkania z pszczołami. Zajęcia na ten temat przeprowadziła dla MYSZEK Pani Dominika Folborska - mama Piotrusia, która przywiozła do sali ul, ramki, podkurzacz, swoją odzież pszczelarską oraz miody, pierzgę, pyłek kwiatowy - słowem wszystko, co tylko się z pszczołami wiąże.

      

Na zajęciach MYSZKI, a po nich również grupa PSZCZÓŁEK, do których Pani Dominika również się udała, dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych jakże pożytecznych owadów. I już nas wcale nie dziwi dlaczego Piotruś tak lubi kolor żółty - lubi pszczoły, tak jak jego rodzice.

Pani Dominice za tę jakże cenną i ciekawą lekcję dziękujemy

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONKI z majowej łąki

W minionym tygodniu Biedroneczki przeniosły się na majową łąkę, gdzie poznaliśmy jej mieszkańców oraz wybrane rośliny. Wiemy jak bardzo pożyteczne są pszczoły oraz jak powstaje miód. Dzieci miały okazję posmakować miodu wielokwiatowego oraz rzepakowego i jednogłośnie uznały, że różnią się smakiem. Poznaliśmy też właściwości mniszka lekarskiego i wiemy jak odróżnić go od mlecza.

   

Umiejętności matematyczne rozwijaliśmy na zajęciach otwartych z Panią Angeliką, gdzie nasze mamy mogły zobaczyć jak wspaniale bawimy się kodując:

 

a nasz aparat mowy podczas zajęć logopedycznych z panią Alą:

 

Sprawność rączek oraz umiejętności plastyczne rozwijaliśmy podczas wykonywania prac plastycznych „Pszczółki” oraz „Majowa łąka” stosując różne techniki plastyczne.

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ W MAJOWYM ALBUMIE BIEDRONEK

 

Rozstrzygnięcie konkursu religijnego

Nasze przedszkolaki biorą chętny udział w konkursach, dlatego też w poniedziałek 22 maja, dzieci z grup objętych katechezą, które stworzyły prace plastyczne na temat Bożego miłosierdzia, zostały docenione na przedszkolnym apelu i wyróżnione dyplomami i nagrodami.

Emilce Barlik, Faustynie Finc, Antoninie Baryłce, Antoniemu Stachowskiemu oraz Ksaweremu Smycz serdecznie gratulujemy!

   

 

WIEWIÓRKI i MYSZKI na wycieczce w JuraParku [18.05.2023r.]

W miniony czwartek nasze pięciolatki postanowiły znów przenieść się w odległe czasy i w tym celu wybrały się na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim, czyli największego parku dinozaurów w naszym regionie. Na miejscu dzieci wraz z przewodnikiem podążały ścieżką edukacyjną, na której mogły spotkać się oko w oko z wybranymi gatunkami tych wymarłych już przecież gadów.

      

Nie dziwi więc, że dużo emocji dostarczył dzieciom seans w kinie 5D, podczas projekcji w którym, wszystkim zdawało się, że oto nagle diplodoki, pterodaktyle i niestety nawet tyranozaury znów ożyły. Ukoronowaniem dnia były więc szalone zabawy na miejscowym placu zabaw, które pozwoliły dzieciom na spojrzenie na dinozaury znów nieco bardziej przychylnym okiem ;) 

    

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z WYCIECZKI DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

WIEWIÓRKI wśród pszczół i innych owadów

W tym tygodniu dzieci z grupy "Wiewiórki" przeniosły się w świat owadów i innych mieszkańców łąki. Poznały zwierzęta, które możemy spotkać w trawie i spróbowały je odnaleźć podczas obserwacji przyrody w pobliskim parku.

  

Stworzyły piękne prace, w których rysowały swoje ulubione owady.

  

W piątek, 19 maja grupa "Wiewiórki" obchodziła natomiast Dzień Pszczoły. Dzieci poznały, czym zajmują się pszczoły, jakie są ich zwyczaje i dlaczego są one tak niezwykle dla nas ważne. Poznały pracę pszczół i pszczelarza, zbierając nektar i tworząc plastry miodu, a także pomagały pszczółkom dolecieć do ula na zakodowanej macie.

    

Po tak ciężkiej pracy zasiadły do pysznych kanapek - oczywiście z miodem.

  

ZAPRASZAMY DO MAJOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

Wyjazdowe zajęcia plastyczne MOTYLI [17.05.2023r.]

W środę 17 maja odbyła się wycieczka grupy "Motyle" do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej.

    

Na dzieci czekały na miejscu warsztaty plastyczno-wiosenne, polegające na wykonaniu papierowego koszyczka z kwiatkami, słodki poczęstunek i zabawa sensoryczna.

DZIĘKUJEMY PRACOWNIKOM GOKIS ZA WSPÓŁPRACĘ!

 

JEŻE i SOWY w Muzeum Oświaty [16.05.2023r.]

We wtorek 16 maja zerówkowicze uczestniczyli w lekcji muzealnej „Szkoła naszych dziadków i pradziadków”, która została przeprowadzona przez pracowników Muzeum Oświaty w Bydgoszczy.

  

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią edukacji. Przedszkolaki dowiedziały się jakie zasady panowały w szkole ich dziadków, jakie stroje nosili niegdyś uczniowie, kim był „domowy”, a także miały okazję doświadczyć w jaki sposób karano kiedyś uczniów za ich psoty.

  

Zasiadając w starych ławkach, zerówkowicze mogli spróbować pisania piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu.

   

Po lekcji historii uczniowie udali się na zajęcia edukacyjne „Akademia gier logicznych”. Podczas zabaw dzieci rozwijały umiejętności logicznego myślenia, pamięci i spostrzegawczości.

    

To był dzień pełen wrażeń.

NA SZERSZĄ RELACJĘ Z WYJAZDU ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PODZIĘKOWANIE

   

Wiosna wybuchła, więc i u nas robi się zielono! W grupowych skrzyniach powolutku rosną warzywka, a dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Szydłowskiego, który jest wykonawcą owych skrzyń, na przedszkolnym placu zabaw pojawiła się także nowa piaskownica.

Dziękujemy serdecznie za otwartość na potrzeby przedszkola i nieustającą życzliwość! 

 

Na zajęciach u BIEDRONEK

W pierwszym tygodniu maja Biedroneczki zrealizowały kolejne zadania z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” - „Kicia Kocia gra w piłkę”. Celem zajęć było kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych. Dowiedzieliśmy się, że osoby niepełnosprawne mogą uprawiać różne sporty, biorą nawet udział w paraolimpiadach.

 

Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Gdzie jest najciekawsze miejsce na świecie? Wiemy już jak się nazywają i jakie znaczenie mają dla mieszkańców Gminy Dąbrowa Chełmińska budynki i miejsca użyteczności publicznej. Potrafimy wymienić cechy charakterystyczne dla miasta i wsi.

    

Poznaliśmy ciekawe miejsca i budowle na świecie oraz środki transportu, dzięki którym możemy zwiedzać świat.

  

Sprawności manualne rozwijaliśmy podczas wykonywania prac plastycznych: „Herb Gminy Dąbrowa Chełmińska” oraz „Pizza”, która jest charakterystyczną potrawą dla kuchni włoskiej.

    

Umiejętności matematyczne rozwijaliśmy porównując wysokości różnych budowli oraz określając położenie przedmiotów w przestrzeni. Naszą zwinność i sprawność rozwijaliśmy zaś podczas zabaw ruchowych w sali i na świeżym powietrzu.

 

W ramach „Rodzinnego czytania” odwiedziła nas mama Olusia, Pani Aneta.

Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

ZAPRASZAMY DO MAJOWEGO ALBUMU BIEDRONEK!

 

WIEWIÓREK spotkanie z książką

W ubiegłym tygodniu Wiewiorki rozmawiały o książkach - dowiedziały się jak powstaje książka i dlaczego trzeba o nie dbać, wykonały własne książki oraz zakładki do nich.

    

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odwiedziły pobliską bibliotekę i wręczyły Paniom tam pracującym upominek oraz złożyły życzenia. Obejrzały także wspaniały teatrzyk Kamishibai.

  

Piękna pogoda pozwoliła na kreatywne zabawy na placu zabaw.

    

ZAPRASZAMY DO MAJOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

Zapisy do przedszkola na okres wakacji

wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_na_okres_wakacji(2)(2).doc

 

Piknik ZAJĄCZKÓW i MYSZEK

Pierwsze prawdziwie ciepłe promienie słońca, na które wszyscy tak długo czekaliśmy i które chyba każdego zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, nasze grupy ZAJĄCZKÓW i MYSZEK zainspirowały do udania się na piknik do Zespołu Parkowo - Pałacowego w Ostromecku.

 

Pięciolatki z grupy MYSZEK jeszcze przed wyjazdem przygotowały sobie samodzielnie bułki, by już w autobusie spotkać się z naszymi ZAJĄCZKAMI, dla których była to pierwsza autokarowa wycieczka i jak się okazuje poradziły sobie na niej wspaniale!

  

Już w Ostromecku tak dzieci jak i panie zachwycały się pięknem otoczenia. Śpiew ptaków, nowa nieco tajemnicza roślinność, a wreszcie zauważone przez dzieci w stawie kijanki - wszystko to było niezmiernie fascynujące.

     

A trawiasty teren przed pałacem? Ileż to możliwości do szalonej, nieskrępowanej zabawy!

    

W chwilach zmęczenia dzieci miały możliwość odpoczynku przy lekturze bajeczek oraz nabrania sił do dalszej zabawy poprzez spałaszowanie przywiezionych smakołyków.

      

Bułeczki, owoce, słodkości z plecaczka ... Tak ZAJĄCZKI jak i MYSZKI takie wycieczki uwielbiają najbardziej na świecie...

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z WYCIECZKI DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Zerówki w Dniu Bibliotekarza

8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – z tej okazji nasi zerówkowicze postanowili wybrać się do Biblioteki Gminnej, aby podziękować paniom bibliotekarkom za ich pracę oraz życzyć mnóstwa szczęśliwych dni, pełnych książkowych przygód.

 

Przedszkolaki wykonały i wręczyły pracownikom biblioteki okolicznościową laurkę. Na miejscu czekała na dzieci niespodzianka! Przedszkolaki wzięły udział w pełnym magii spektaklu grupy teatralnej Magmowcy pt. „Zakochana Wiosna”.

    

Już niebawem powrócimy tu ponownie, by w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki wyruszyć w kolejną fascynującą podróż z bohaterami naszych ulubionych bajek.

 

MYSZKI i tajemnice książek

W minionym tygodniu MYSZKI realizowały blok zajęć poświęcony książkom. Jak powstają książki, ile trwa ich napisanie, dlaczego należy je szanować - na te i wiele innych pytań starały się znaleźć odpowiedzi podczas codziennych zajęć.

  

W tym szczególnym tygodniu nie mogły też nie udać się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej, by wysłuchać opowieści przedstawionych w formie teatrzyku kamishibai i tym samym wziąć czynny udział w obchodach Tygodnia Bibliotek.

   

Aby nie ulec rutynie książki czytały także podczas pikniku. Lekturki spod chmurki...- czy może być coś lepszego? ;) 

 

Wyniki konkursu plastyczno-techniczego Ekostworki

Nasze Przedszkole zorganizowało wiosenny konkurs plastyczny „Ekostworki budzą się na wiosnę", który trwał od 17.04.2023 r. do 28.04.2023 r. Przedmiotem konkursu był owad, wykonany z odpadów recyklingowych oraz różnych dowolnych materiałów i akcesoriów plastycznych.

Na konkurs wpłynęły 32 prace. Wszystkie wzbudziły zachwyt i wybór najlepszych okazał się wyjątkowo trudnym zadaniem. 4 maja jednak trzeba było podjąć decyzję, więc komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

W kategorii wiekowej 3-4 latków
I miejsce – Milena Kornacka z grupy Zajączków
II miejsce – Konstancja Szpak z grupy Motyli
III miejsce - David Czuber z grupy Biedronek
W kategorii wiekowej 5-6 latków
I miejsce – Zofia Garlej z grupy Sów
II miejsce – Emilia Zatorska z grupy Jeży
III miejsce - Apolonia Walusiak z grupy Wiewiórek

Wyróżnienia dla dzieci z każdej grupy przedszkolnej:
ZAJĄCZKI – Kordian Kuter
BIEDRONKI – Igor Olszewski
MOTYLE – Laura Szydłowska
WIEWIÓRKI – Łucja Różycka
MYSZKI – Tomasz Wójcik
SOWY - Iga Lipska
JEŻE - Nikola Leihs
PSZCZÓŁKI – Ksawery Smycz

8 maja 2023 r. wszystkie wyróżnione dzieci otrzymały nagrody z rąk koordynatorek konkursu. Nagrodziliśmy również wszystkich pozostałych wykonawców prac konkursowych. Na nich również czekały nagrody.    

      

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie. Podziękowania kierujemy również do rodziców, którzy poświęcili swój czas i umożliwili dzieciom przygotowanie prac konkursowych.

Koordynatorki konkursu:
Teresa Pokora
Karolina Mazurkiewicz

 

Podziękowania

 

Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi...

Składamy serdeczne podziękowania Państwu Natalii i Jakubowi Barczyńskim,

którzy cząstkę siebie i swojej nieocenionej pracy co rusz wkładają w nasze przedszkole,

dzięki czemu w ostatnich dniach na przedszkolnym placu zabaw pojawił się domek na zabawki.

Dziękujemy za Wasze wsparcie i bezinteresowną życzliwość!

 

Spotkanie w przedszkolnym ogródku...

Już z wysoka do nas mruga

uśmiechnięta buzia słonka,

czas w ogródku skopać grządki

na sadzonki i nasionka...

  

W świeżej i pachnącej ziemi

małe dziurki porobimy

– tu nasionka posiejemy,

tam sadzonki posadzimy!

  

Teraz ziemię podlejemy

i będziemy patrzeć z wiosną,

jak się listki rozwijają,

jak roślinki zdrowo rosną!

   

Pomimo delikatnego zimna w piątkowe przedpołudnie wszystkie grupy naszego przedszkola miały możliwość przygotowania pod czujnym okiem Ogrodniczki Żanety swoich własnych upraw. W przedszkolnych warzywnikach dzieci posiały koperek, sałatę, rzodkiewkę; posadziły cebulki. Teraz będą obserwować swoje skrzynki, by móc pewnego dnia skosztować owoców swej pracy.

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kwiecień u ZAJĄCZKÓW

W kwietniu podczas zajęć Zajączki dowiadywały się „Czego potrzebują zwierzęta”. Poznały nazwy poszczególnych zwierząt, jakie produkty od nich otrzymujemy, co jedzą, gdzie mieszkają, dlaczego są takie wyjątkowe oraz jak powinniśmy o nie dbać.

      

W ramach tygodnia „Jak dbam o naszą planetę” dowiedziały się jakiego koloru są pojemniki na śmieci i co należy tam wrzucać. Obchodziły Święto Ziemi podczas, której pokonały ścieżkę sensoryczną przygotowaną z naturalnych materiałów, dającą możliwość stymulacji różnych układów zmysłowych.

   

Wykonały wspólną pracę plastyczną oraz eksperymentowały tworząc kontury naszej Ziemi.

  

Podczas tygodnia „W jakim kraju mieszkam” poznawały legendę związana z powstaniem Warszawy. Jakie są najciekawsze miejsca w Warszawie oraz dlaczego symbole narodowe są tak ważne dla nas Polaków. Wykonały prace plastyczne związane z tą tematyką.

   

NA BOGATĄ RELACJĘ Z KWIETNIOWYCH ZAJĘĆ ZAJĄCZKÓW ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w wersji EKO

  

Ostatni tydzień kwietnia MYSZKI poświęciły Ziemi i jej potrzebom. A jakie są potrzeby naszej planety? -> przede wszystkim takie, by o nią dbać i nie zapominać o tym, że jest tylko jedna. Dzieci z grupy MYSZEK stworzyły cały kodeks zachowań małego ekologa. Oszczędzanie wody i energii; dbanie o zwierzęta i rośliny, segregowanie śmieci i ograniczanie ich liczby... - te i inne zachowania znalazły się wśród wymienionych, a następnie zilustrownaych przez dzieci zasad.

   

Poprzez gry podłogowe, kształtujące umiejętność odczytywania zakodowanych informacji, dzieci utrwaliły zasady segregacji, a plastikowe kubeczki wykorzystały także podczas zabaw popołudniowych, rozwijających ich koordynację wzrokowo - ruchową.

    

Jako przyjaciele planety postanowiły też wykonać wyjątkowe babeczki, właśnie w kolorach lasów i oceanów. Błękit w połączeniu z zielenią okazały się wyjątkowo pyszne ;)

    

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z EKOLOGICZNEGO TYGODNIA MYSZEK ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

Ekologiczne zajęcia WIEWIÓREK

 

W ubiegłym tygodniu Wiewiórki rozmawiały o ochronie środowiska i ekologii.

  

Dowiedziały się, jak możemy pomóc naszej planecie oraz jakie zachowania jej szkodzą.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W KWIETNIOWYM ALBUMIE WIEWIÓREK!

 

Kwiecień u MOTYLI

W kwietniu Motyle podziwiały budzącą się do życia przyrodę. Rozmawiały o zwierzętach, poznały ich nazwy, zwyczaje i sposób odżywiania się. Dowiedziały się, jak o nie dbać.

  

Z okazji Dnia Ziemi pokonały ścieżkę sensoryczną utworzoną z jej darów oraz wybrały się na spacer do pobliskiego lasu.

   

W ramach innowacji pedagogicznej sensoplasyka sporządziły z naturalnych składników czyli mąki, soli i wody rosnące farby, którymi pomalowały kontury Ziemi.

 

Realizując kolejne zadanie z Międzynarodowego projektu edukacyjnego Kreatywne prace plastyczne wykonały żonkile.

  

Przygotowując się do świąt majowych zrobiły natomiast flagi, kotyliony i godła.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLKÓW

 

A u MYSZEK wiosna w świecie wielkiej sztuki

Dzieci z grupy MYSZKI już trzeci rok z rzędu realizują założenia programowe Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką", w ramach którego poznają kanon najważniejszych dzieł sztuki, powstałych na przestrzeni wieków; zapoznają się z twórczością wybitnych polskich i światowych artystów, a co najważniejsze - rozwijają swą własną wrażliwość estetyczną oraz kreatywność i wyobraźnię twórczą. W kwietniu świat sztuki zdominowała budząca się do życia przyroda oraz motyw wsi.

  

MYSZKI zapoznały się m.in. z malarstwem Gierymskiego, Brandta, Ślewińskiego czy Chełmońskiego, w oparciu o dzieło którego stworzyły swe własne reprodukcje"Bocianów".

  

Natomiast dzieło Vincenta van Gogha "Kwitnący migdałowiec" stało się dla MYSZEK punktem wyjścia do stworzenia własnych obrazów kwitnących wiosną drzew.

  

W miesiącu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, za swe prace grupa otrzymała specjalny certyfikat:

W świecie wielkiej sztuki jest przepięknie!

 

MYSZKI w gospodarstwie wiejskim

Ostatnie 2 tygodnie upłynęły MYSZKOM pod znakiem zajęć o gospodarstwie wiejskim, zamieszkujących je zwierzętach, pracy rolnika oraz roślinach uprawnych.

Jest to bardzo wdzięczny temat, dlatego MYSZKI z zapałem utrwalały poznane wcześniej wiadomości i uczyły się nowych rzeczy. Nie tylko kojarzą już zwierzęta wiejskie z wyglądu, ale także potrafią odwzorować bądź zapisać ich nazwy.

   

Podczas zajęć chętnie wykorzystują Dary Froebla, albowiem w myśl realizowanej w grupie innowacji pedagogicznej ZabawMY SIĘ, zabawa prostymi środkami uczy myślenia symbolicznego i wyzwala największy potencjał twórczy dziecka.

   

Z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej sylwet zwierząt, MYSZKI rozwijały umiejętność wykonywania prostych obliczeń, a nazwy narzędzi rolniczych wykorzystały do zajęć rozwijających kompetencje w zakresie mowy (analizy i syntezy sylabowej) oraz utrwalania liter:

     

O gospodarstwie posłuchały w trakcie zajęć bibliotecznych w GBP w Dąbrowie Chełmińskiej:

 

a i same podczas zabaw ruchowych starały się zamienić w rolników, prowadzących swe taczki czy konie na pole:

  

Nie zabrakło wypraw przez pola  i lasy oraz poświęconych roli prac plastycznych. 

   

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO POŚWIĘCONEGO WSI ALBUMU MYSZEK!

 

Ekologiczne SOWY

Sowy wiedzą, że Ziemia to nasz dom. Dobrych nawyków warto uczyć już od najmłodszych lat – dotyczy to także prawidłowych zasad segregowania odpadów. W minionym tygodniu Sowy uczyły się w jaki sposób sortować śmieci, poznały słowo „recykling” oraz dowiedziały się jak na co dzień chronić naszą planetę.

   

W ramach zajęć plastycznych dzieci zamieniły zwykłą rolkę po papierze toaletowym w „herb” naszej grupy czyli niezwykłe sowy.

  

Na zakończenie zajęć poświęconych naszej planecie Sowy udały się na wyprawę do lasu, następnie otrzymały dyplomy „Przyjaciela Ziemi” i zaśpiewały eko piosenkę z bardzo ważnym przekazem: cały świat jest w naszych rękach:

https://youtu.be/MEQsfNVskTE

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK

 

Biblioteka moich marzeń - konkurs

W imieniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej zapraszamy naszych przedszkolaków do udziału w konkursie plastycznym pn. "Biblioteka moich marzeń"

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Chełmińskiej.

2. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z terenu gminy Dąbrowa Chełmińska, w dwóch kategoriach wiekowych:

- przedszkolnej (3-6 lat),

- wczesnoszkolnej (klasy I-III, 7-10 lat).

3. Uczestnik może wziąć udział w konkursie jeden raz, zgłaszając jedno zadanie konkursowe.

4. Zadanie konkursowe polega na narysowaniu przez Uczestnika swojej wymarzonej biblioteki: budynku bądź wnętrza.

Dopuszczalny format pracy to A4 lub A3.

Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną.

5. Każda praca powinna zawierać na odwrocie dane autora: imię, nazwisko, wiek (klasa), numer telefonu. Do pracy należy załączyć zgodę rodzica/opiekuna na udział w konkursie (załącznik do Regulaminu).

6. Prace należy dostarczyć do siedziby Biblioteki, ul. Bydgoska 19, Dąbrowa Chełmińska, bądź wysłać na adres mailowy biblioteka@bibliotekadabrowa.pl. Termin dostarczenia prac: 28 kwietnia 2023 r.

7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 maja 2023 r.

8. Organizator będzie oceniać nadesłane utwory pod względem samodzielności i oryginalności wykonania, merytorycznej zgodności, pomysłowości oraz estetyki.

9. Organizator przewiduje dla autorów nagrodzonych prac nagrody rzeczowe oraz umieszczenie prac na stronie biblioteki i portalu społecznościowym Facebook.

10. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o wygranej telefonicznie.

11. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z:

a) akceptacją przez Uczestnika niniejszego Regulaminu,

b) oświadczeniem, że utwór ma charakter oryginalny i nie narusza ustawy z dn. 4 lutego

1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

c) udzieleniem Organizatorowi bezterminowo i nieodpłatnie praw autorskich do utworu

w celach związanych z promocją czytelnictwa,

d) wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celu realizacji konkursu.

12. Administratorem danych osobowych jest Organizator. Administrator powołał inspektora ochrony danych osobowych nadzorującego prawidłowość przetwarzania danych osobowych, z którym można skontaktować się za pośrednictwem adresu e-mail: m.lochocki@jumi2012.pl

13. Dane osobowe Uczestników konkursu podlegają ochronie zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie

o ochronie danych) (RODO), które reguluje zasady oraz sposoby ochrony i przetwarzania danych osobowych osób fizycznych na obszarze UE.

14. Dane osobowe Uczestników konkursu będą przetwarzane w celu przeprowadzenia i promocji konkursu oraz promocji czytelnictwa; opublikowanie imienia i nazwiska uczestnika konkursu

w przypadku otrzymania nagrody. Dane osobowe będą przetwarzane do momentu wycofania przez uczestnika zgody.

15. Uczestnikom konkursu, którzy podają dane osobowe przysługuje prawo dostępu do swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania danych lub prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie.

 

Logopedyczny konkurs recytatorski

Logopedyczny konkurs recytatorski odbył się w czwartek 20 kwietnia. Dzięki uprzejmości Pani Anny Wilskiej dzieci prezentowały przygotowane wierszyki w Gminnej Bibliotece Publicznej. Uczestnicy oklaskiwani było gromkimi brawami wspaniałej publiczności z klas "O", a każdy występ dostarczał niezapomnianych wrażeń.

  

Po wspaniałych wystąpieniach uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom, którzy przygotowali swoje Pociechy na tę wyjątkową prezentację.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Na zajęciach u WIEWIÓREK

W tym tygodniu Wiewiórki rozmawiały o pracy na farmie i roli. Dowiedziały się jakie znaczenie ma praca rolnika i jakie zwierzęta zamieszkują farmę. W ramach projektu "Dookoła Polski "w tym tygodniu odwiedziliśmy województwo dolnośląskie i pomorskie - naszą salę odwiedziły nawet wrocławskie krasnale!

   

A piękna pogoda pozwoliła wybrać się na spacer do lasu by obserwować budzącą się do życia przyrodę i słuchać śpiewu ptaków.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

MOTYLE i PSZCZÓŁKI w BabaLudzie [17.04.2023r.]

Dnia 17.04. dzieci z grup Motylki i Pszczółki wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Edukacyjnego Babaluda (Parowa Falęcka 18). Podczas wycieczki odbyły się zajęcia edukacyjne połączone z zabawą. Dzieci miały możliwość doznania bliskiego kontaktu ze zwierzętami i przyrodą. Brały udział w pracach gospodarskich oraz w warsztatach "Tradycja w mleku zamknięta" - ubijając masło.

     

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Spotkanie z jeżami [17.04.2023r.]

Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też!

W miniony poniedziałek nasze przedszkolaki spotkały się z małymi, kolczastymi podopiecznymi fundacji "Na ratunek dzikim zwierzętom".

   

Fundacja zajmuje się pomocą zwierzętom, które zostały ranne, czy np. w przypadku maleństw - pozbawione rodzica i bez pomocy człowieka, najpewniej by zginęły. Takim zwierzętom udzielana jest najpierw opieka weterynaryjna, następnie dochodzą one do siebie, by w odpowiednim czasie i miejscu zostać znów wypuszczone na wolność. Lekcji - jak mądrze pomagać i jakie tak naprawdę są jeże i ich zwyczaje, wysłuchały przedszkolaki z 6 naszych grup. Chętni mieli też okazję pogłaskać jeża. Czy kogoś ukłuł? Zapytajcie dzieci!

Serdecznie dziękujemy fundacji za ciekawe zajęcia!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Konkurs plastyczno - techniczny

EKOSTWORKI BUDZĄ SIĘ NA WIOSNĘ

REGULAMIN KONKURSU

Organizator konkursu:
Przedszkole Publiczne w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej 
Zadanie konkursowe:

Przedmiotem konkursu  jest wykonany owad  z odpadów recyklingowych oraz różnych dowolnych materiałów i akcesoriów plastycznych.
Cele konkursu:
- promocja idei ekologicznych oraz świadomości potrzeby recyklingu wśród dzieci;
- promowanie talentów plastycznych dzieci;
- rozwijanie wyobraźni dzieci i wrażliwości estetycznej, 
inspirowanej pięknem otaczającego nas świata;
- czerpanie radości z efektów własnych działań twórczych;
- popularyzacja wśród dzieci różnorodnych technik plastycznych jako środka wypowiedzi;
Warunki uczestnictwa:

Każdy uczestnik może dostarczyć jedną pracę konkursową. 
Praca powinna być opisana: imię, nazwisko, wiek, nazwa grupy.
Harmonogram konkursu:
Konkurs trwa od 17.04.2023 r. - 28.04.2023 r.
Rozstrzygnięcie konkursu  - 04.05.2023 r.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – 08.05.2023 r.

Prace w konkursie będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
- I kategoria 3-4 latki;
- II kategoria 5-6 latki.
 Kryteria oceny prac konkursowych:
- jak największa samodzielność wykonania;
- wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych;
- estetyka wykonania oraz oryginalność pomysłu.

Koordynatorki konkursu:
mgr Teresa Pokora 
mgr Karolina Mazurkiewicz

EkoJEŻYKI

W minionym tygodniu Jeżyki dowiedziały się jak dbać o otaczajacy nas świat. Segregacja śmieci, zanieczyszczenia powietrza... Już wiemy co i jak! Wykonaliśmy także eko-tapetę, zamiast pędzli używając rolek po papierze toaletowym.

   

Podczas wycieczki do lasu obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie.

To był bardzo interesujący tydzień!

 

Z biegiem rzeki Wisły --> poznajemy Toruń [11.04.2023r.]

W naszym przedszkolnym projekcie "Z biegiem rzeki Wisły" po wizytach w Krakowie oraz Warszawie dotarliśmy do Torunia. Przedstawienie przygotowane w oparciu o legendy o właśnie tym mieście przedstawiły dla nas dzieci i panie z grupy MOTYLKI, prezentując zgromadzonym na sali gimnastycznej rodzicom oraz społeczności przedszkolnej wycinek historii tego pięknego średniowiecznego miasta.

   

Dzieci przedstawiły zarys najważniejszych toruńskich legend: o powstaniu nazwy Toruń, o piernikach Katarzynkach, o żabach i flisaku.

  

Nie zabrakło również osoby Mikołaja Kopernika - wszak Toruń to jego rodzinne miasto, a 2023r. z uwagi na 550. rocznicę urodzin astronoma został ogłoszony Rokiem Kopernikańskim. Stąd też wielki uczony odwiedził nasze przedszkole, by przypomnieć, że nie tylko wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, ale że warto się uczyć, by nie bać się dokonywać wielkich odkryć, a być może i przewrotów naukowych.

   

Przedstawienie wzbogaciła wystawa prac uczniów naszego Zespołu Szkół poświęconych właśnie Mikołajowi Kopernikowi oraz degustacja pierniczków, upieczonych specjalnie na tę okazję przez MOTYLKOWE mamy. Toruń poznawaliśmy więc wielozmysłowo. Było barwnie, ciekawie i szkoda, że Wisła musi płynąć dalej...

  

SZERSZA RELACJA Z PRZEDSTAWIENIA W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Kosmiczne podróże - małe i duże [11.04.2023r.]

Czy podróż przez Układ Słoneczny bez wychodzenia z przedszkola jest możliwa? Oczywiście! Na przykład wówczas, gdy przedszkole odwiedzi Mobilne Planetarium ORBITEK. 

   

Podczas seansu, który odbył się w naszym przedszkolu, dzieci miały okazję poznać bliżej księżyc i planety, obejrzeć z bliska kolorowe gwiazdozbiory oraz nauczyć się rozróżniać znaki zodiaku. Kosmiczną przygodę dzieci rozpoczęły od zabawy piłkami planetami - sprawnie i poprawnie odgadując ich nazwy,

    

po czym udały się do wnętrza kopuły planetarium, gdzie po zajęciu miejsca i wygodnym położeniu się na kocu, mogły wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo.

   

Po starcie rakiety dzieci zbliżyły się do powierzchni każdej z ośmiu planet naszego Układu Słonecznego, policzyły je w rytm piosenki, porównały jak wygląda powierzchnia księżyca, a jak słońca. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, by przymierzyć się lepiej do bycia astronautą.

   

Kto wie... może któremuś z naszych przedszkolaków rzeczywiście uda się kiedyś zawitać pośród galaktyk ...

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Od Kopernika do planetarium...

Szanowni Państwo,

już 11 kwietnia zapraszamy wszystkie dzieci do przedszkola, gdzie czekać na nie będzie dzień pełen atrakcji.

Przedstawienie z cyklu "Z biegiem rzeki Wisły" -> poznajemy TORUŃ wystawią dla nas dzieci z grupy MOTYLE,

a dodatkowo odwiedzi nas Mobilne Planetarium ORBITEK, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać nocne niebo za dnia! ZAPRASZAMY!

Przypominamy jednocześnie, iż wtorek jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkole, dlatego autobusy szkolne nie będą kursować. Prosimy o samodzielny przywóz dzieci do przedszkola w tym dniu. DZIĘKUJEMY!

 

Wesołego Alleluja!

heart https://www.youtube.com/watch?v=TSmoDcN-mKc heart

 

Wielkanocny czas...

Święcone jajeczko,  

Śliczna malowanka!  

Śpiewam sobie, skaczę sobie 

Od samego ranka.  

Wesoły dzień nastał,  

Zadźwięczały dzwony!

Podzielmy się tym jajeczkiem.

Czas dziś uświęcony...

Zanim jednak w naszych domach zasiądziemy wszyscy do wielkanocnego śniadania, przy nakrytych białym obrusem stołach spotkały się także nasze przedszkolaki.

       

FILMIK Z TEGO WYJĄTKOWEGO DNIA MOŻECIE OBEJRZEĆ TU:

http://www.youtube.com/watch?v=TSmoDcN-mKc

Złożyliśmy sobie nawzajem najlepsze życzenia, skosztowaliśmy wielkanocnych bab, podzieliliśmy się nie tylko jajeczkiem, ale też uśmiechami i radością.

  

Byliśmy z sobą niczym prawdziwa rodzina, którą przecież poniekąd jesteśmy.

  

Po zakończonym śniadanku wszystkimi grupami udaliśmy się na poszukiwania zajączka. W tym roku zostawił nam wyraźne ślady:

    ​​​

Radości z upominków było więc co niemiara:

  

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z TEGO WYJĄTKOWEGO DNIA

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedszkole w wielkanocnym klimacie

Ferwor przedświątecznych przygotowań nie ominął naszego przedszkola. W ostatnich tygodniach bowiem w każdej z grup trwały gorączkowe przygotowania do Wielkanocy.

  

Gdzie nie spojrzeć dzieci siały rzeżuchę i owies, malowały pisanki, wyklejały baranki.

     

W każdej sali zaroiło się od zwariowanych pisanek, kurek i zajączków, które podglądały jak nasze dzieci dzielnie pracują na zajęciach, jak się bawią i uczą o tym wyjątkowym czasie, jakim są Święta Wielkanocne.

      

Jaka jest ich symbolika, co włożyć do wielkanocnego koszyczka, skąd pochodzi zwyczaj malowania jajek -> to wszystko nasze przedszkolaki już wiedzą, dlatego z niecierpliwością czekają na nadejście niedzieli.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "PRZEDSZKOLE W WIELKANOCNYM KLIMACIE"

NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Podziękowania

Składamy serdeczne podziękowania Pani Natalii i Panu Jakubowi - Rodzicom naszego Franka, dzięki którym dzieci z grupy MOTYLKÓW mogą wciąż rozwijać swą kreatywność i zdolności twórcze z wykorzystaniem drewnianych formatek, a nasze przedszkole cieszyć się z coraz to nowych ozdób w swoim otoczeniu.

  

DZIĘKUJEMY!

 

Easter time in our kindergarten

Na zajęciach języka angielskiego dzieci ze starszych grup poznały w ostatnich dniach wielkanocne symbole i zwyczaje w krajach anglojęzycznych, a także wzbogaciły swój słownik o nowe słowa (Easter egg, chick, basket, catkins, bunny, lamb). Mnóstwo radości dostarczyła zerówkowiczom zabawa w przyczepianie z zakrytymi oczami ogonka wielkanocnemu zajączkowi.

  

Niezwykle ciekawą częścią brytyjskich świąt wielkanocnych są zabawy dla dzieci z jajkami. Mali Brytyjczycy wierzą, że wielkanocne zajączki dekorują i ukrywają jajka, których jak najwięcej należy znaleźć w niedzielny poranek podczas tradycyjnej zabawy jaką jest EGG HUNT. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Easter Egg Hunt”, a następnie starały się ustalić kolejność zdarzeń układając odpowiednio karty historyjki.

  

Czy po polsku, czy po angielsku ... już nie możemy doczekać się świąt! Happy Easter!

 

Przed Wielkanocnymi świętami o Seniorach z Unisławia pamiętamy

 

Nasze kochane przedszkolaki wraz z Panią Karoliną Mazurkiewicz wpadły w ostatnim czasie na pomysł wykonania wielkanocnych kartek dla Seniorów z Dziennego Domu Pobytu Seniora w Unisławiu.  Kartki zostały wykonane  przez dzieci z różnych grup z całego przedszkola podczas trwania zajęć popołudniowych, ale w wykonanie zadania najbardziej zaangażowały się przedszkolaki z grupy Jeży, które odwiedziły Seniorów w styczniu bieżącego roku po zakończeniu akcji "Herbatka dla Seniora". Kartki zostały wykonane przez dzieci według ich własnego pomysłu. Każda kartka była inna, niepowtarzalna i wyjątkowa.

  

Wszystkie zostały zapakowane w koszyczek, w którym nie mogło zabraknąć również niespodzianki w postaci pudełeczek z herbatkami. 5 kwietnia koszyczek został dostarczony do Seniorów, którzy przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Dziękuje dzieciom za ich zaangażowanie oraz za pomoc w wykonaniu kolejnego, wspólnego zadania.

 

Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!

Nasze Przedszkole zorganizowało wielkanocny konkurs plastyczny „Zając i Spółka", który trwał od 20.03.2023 r. do 31.03.2023 r. Zadaniem konkursowym było wykonanie przez dziecko ozdoby wielkanocnej dowolną techniką. Na konkurs wpłynęły 33 prace.

  

Wszystkie prace wzbudziły w nas zachwyt i wybór najlepszych okazał się wyjątkowo trudnym zadaniem. Po burzliwych obradach komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Nadia Kolanda z grupy Myszek

II miejsce – Gabriel Arczyński z grupy Motyli

III – Alicja Mikulska z grupy Jeży

Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia w każdej grupie przedszkolnej:

BIEDRONKI – Jan Balcer

MOTYLE – Borys Rępalski

ZAJĄCZKI – Blanka Rępalska

WIEWIÓRKI – Emilia Barlik

SOWY- Alicja Reszel

JEŻE- Małgorzata Król

PSZCZÓŁKI – Ewelina Arczyńska

MYSZKI – Oliwia Chmielewska

W dniu dzisiejszym, tj. 04.04.2023 r. wszystkie wyróżnione dzieci otrzymały nagrody z rąk koordynatorek konkursu pani Karoliny Mazurkiewicz i pani Anny Olech. Oczywiście nie zapomnieliśmy o pozostałych uczestnikach biorących udział w konkursie. Na nich również czekały upominki.

       

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie.

Podziękowania kierujemy również do rodziców, którzy poświęcili swój czas i umożliwili dzieciom przygotowanie prac konkursowych.

Koordynatorki konkursu:

Karolina Mazurkiewicz

Anna Olech

 

Wielkanocne warsztaty z Rodzicami u ZAJĄCZKÓW

W dniu 29.03.23 r. w grupie Zajączków odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których rodzice oraz dzieci wytwarzały ozdoby na wielkanocny stół. W katalogu rękodzieła były kartki wielkanocne, ozdabianie pisanek oraz zajączków.

   ​​​   

We wspaniałym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych Rodziców, pomysłów było bardzo wiele. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, ale był też i czas na rozmowy. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych, ale przede wszystkim najważniejsze były te wspólne chwile spędzone z Rodzicami.

       

Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy Rodziców.

ZAPRASZAMY DO DEDYKOWANEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Marcowe zajęcia ZAJĄCZKÓW

Podczas marcowych zajęć Zajączki dowiedziały się z czego zrobione są wybrane produkty i jakie są ich etapy produkcji. Wykonały pracę plastyczną, którym bohaterem był baranek.

  

   

Zwieńczeniem tygodnia był Dzień Gofra, do którego użyte zostały omawiane produkty. Był to bardzo słodki dzień, wszystkim smakowało i wszyscy czekają na powtórkę.

  

W minionym tygodniu Zajączki dowiedziały się zaś jakie wzory i kolory mają pisanki.

    

Podczas realizacji tematyki wielkanocnej poznawały zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, jakie zwierzęta są symbolami świąt oraz co wkładamy do koszyka wielkanocnego.

    

Odpowiadając na pytanie tygodnia poszukiwały pary takich samych pisanek, układały świąteczne puzzle oraz liczyły ile jajek zmieści się w wielkanocnym koszyku.

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

Rusza recytatorski konkurs logopedyczny. ZAPRASZAMY!

 

Wiosennie u SÓW

Marzec ma ogromny garniec.

Mieszka w nim przez całe noce,

Wieje w garncu nieustannie

Syczy coś i bulgocze.

-Powiedź, Marcu,

Co masz w garncu?

-Mam składniki różnorodne:

Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

Chmury, słońce, śnieg i wodę

-z nich przyrządzam Wam pogodę.

W minionym tygodniu Sowy rozmawiały o zmianach zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku. W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat zmiennej i kapryśnej marcowej pogody. Przedszkolaki poznawały zjawiska atmosferyczne jakie można spotkać wiosną, utrwalały ich angielskie nazwy w zabawach oraz obserwowały pogodę, a swoje spostrzeżenia zaznaczały w tygodniowym kalendarzu.

    

Posadziliśmy pierwsze wiosenne kwiaty, które upiększają teren naszego przedszkola i cieszą nasze oczy. W sali natomiast posialiśmy owies i rzeżuchę, a także założyliśmy swój ziołowy ogródek.

    

Poprzez obserwację i pełnienie dyżurów dzieci kształtują opiekuńczą postawę wobec roślin i środowiska. Znalazł się też czas na wiosenne prace plastyczne i odpoczynek na świeżym powietrzu.

    

Wiosna u SÓWEK na całego!

  

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU SÓWEK!

 

Akcja ONKO-Zajączek zakończona!

 

W dniach 13-29.03.2023 r. została przeprowadzona w naszym przedszkolu akcja Onko-Zajączek. Wszystkie zebrane prezenty 31 marca 2023r. zostały przekazane przez koordynatora zbiórki panią Karolinę Mazurkiewicz do Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom, a następnie 2 kwietnia trafią do pacjentów z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

  

To dzięki wsparciu i dobremu sercu rodziców dzieci uczęszczanych do naszego przedszkola udało nam się wywołać najpiękniejsze uśmiechy małych pacjentów.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w naszą zbiórkę!

 

Wiosna u PSZCZÓŁEK

W minionych tygodniach może wiosna nas nie rozpieszcza, ale dzieci z grupy Pszczółek wcale się nie poddają i intensywnie próbują ją przywołać. Swoją „przygodę” rozpoczęły od poszukiwania promyków słońca, przy okazji dzieci również utrwaliły zapisywanie działań matematycznych, które następnie przeniosły do sali. Jak na marcową pogodę przystało – raz mamy śnieg, a raz deszcz, lecz czy można go policzyć? Dzieci sprawdziły to na zajęciach matematycznych:

   

Nie zabrakło również eksperymentów ogrodniczych – „Pszczółki” założyły hodowlę cebuli, rzeżuchy, a także fasoli. W obserwacji rozwoju roślin pomoże im dziennik, w którym będą mogły zapisywać swoje spostrzeżenia.

    

W kolejnym tygodniu przyszedł czas na obserwację pogody. W kalendarzu pogody dzieci codziennie wklejały piktogramy pogodowe oraz zapisywały temperaturę. Utrwaliły nazwy składników pogody, które występują w określonej porze roku, a co najważniejsze przypomniały sobie znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”.

   

Przyszedł i dzień na prezentację pogody. Każda Pszczółka na ekranie telewizora mogła samodzielnie zapowiedzieć pogodę – oczywiście i w tym wypadku głównie była to pogoda słoneczna, na którą dzieci z niecierpliwością wyczekują.

 

Dzieci starały się przywołać wiosnę również muzyką i śpiewem: VID-20230330-WA0077(1).mp4VID-20230331-WA0000.mp4

Mamy nadzieję, że teraz Wiosna zawita do nas na dobre!

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

U MYSZEK zapachniało wiosną...

W ostatnich dniach dzieci z grupy MYSZKI zajmowały się iście wiosennymi tematami. Rozpoczęły oczywiście od wiosennych upraw. Najpierw utrwaliły nazwy wiosennych kwiatów oraz ich obraz, który starały się odzwierciedlić przy użyciu darów Froebla.

   

Same również namalowały wiosenne kwiaty oraz zajęły się wiosennymi uprawami i w swej sali posadziły cebulki oraz posiały rzeżuchę.

   

Następnie zajęły się tematami związanymi z symbolami wiosny, ale w świecie zwierząt. W sali MYSZEK zaroiło się od żabek oraz ich odwiecznych wrogów w postaci bocianów:

  

oraz innych ptaków, których nazwy najpierw MYSZKI układały ćwicząc analizę i syntezę sylabową, a odgłosów których słuchały podczas pobytów na spacerach, placu zabaw czy w lesie:

    

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty....

 

A u JEŻY w marcu, jak w garncu

Pogoda jaka jest, każdy widzi.... W marcu deszcz i słońce, śnieg i wiatr.... I właśnie o pogodzie w minionym tygodniu rozprawiały Jeżyki.

  

Praca plastyczna o 4 porach roku:

  

Ćwiczenia na sali gimnastycznej: 

337584868_6118953878139646_8772959570281925510_n.mp4

 

Dalsze doskonalenie umiejętności matematycznych i odkrywanie tajemnic nowych literek...

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W MARCOWYM ALBUMIE JEŻYKÓW

 

Wiosna u MOTYLI

Wiosnę Motyle powitały bardzo pracowicie. Posadziły kwiaty w ogrodzie przedszkolnym, a w sali posiały warzywa.

  

Korzystały z wiosennej pogody podczas spacerów i zabaw na placu zabaw.

  

Piąte urodziny obchodziła Laura, częstując wszystkich przepysznym tortem.

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Kreatywne Prace Plastyczne dzieci wykonały przebiśniegi, a realizując kolejne zadanie z innowacji pedagogicznej - Sensoplastyka dobrze bawiły się kolorowym makaronem!

   

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU MOTYLI

 

Pracowite dni BIEDRONEK

W ostatnich dniach marca rozmawialiśmy o zwierzętach domowych i hodowlanych. Dowiedzieliśmy się dlaczego ludzie powinni dbać o zwierzęta oraz jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem zwierząt. Przypomnieliśmy sobie czym zajmuje się weterynarz oraz jakie produkty otrzymujemy od wybranych zwierząt hodowlanych.

  

Podczas zabaw logopedycznych z Panią Ala ćwiczyliśmy buźki i języczki naśladując odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiego podwórka.

 

W ramach projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” zrealizowaliśmy kolejny blok pt.: „Kicia Kocia- To moje!” Rozmawialiśmy o uczuciach towarzyszących dzieciom podczas dzielenia się z innymi zabawkami oraz wtedy, gdy ktoś nie chce się z nimi podzielić. Podczas zabawy matematycznej rozwijaliśmy umiejętność liczenia, dzieliliśmy zabawki na równoliczne zbiory utrwalając pojęcie „tyle samo”.

  

Biedroneczki nie zapomniały również o zbliżających się świętach wielkanocnych. Wybraliśmy się do GOKiS-u w Otowicach na warsztaty świąteczne, gdzie wykonaliśmy wielkanocne koszyczki.

    

Nie zabrakło również czasu wolnego, który spędziliśmy na świetnej zabawie oraz słodkim poczęstunku przygotowanym przez Panią Danutę i Panią Barbarę. Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OSTATNICH TYGODNI W MARCOWYM ALBUMIE BIEDRONEK

 

Warsztaty wielkanocne z Rodzicami JEŻYKÓW

Jeżyki razem z rodzicami poczuły już magię Świąt Wielkanocnych! 29 marca odbyły się bowiem u nich warsztaty wielkanocne, zorganizowane przez panie Joannę Kierzkowską i Karolinę Mazurkiewicz. Dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami przygotowały Wielkanocną ozdobę - zajączka.

   

Podczas warsztatów nie opuszczał nas dobry humor. Panowała miła, rodzinna atmosfera. Mamy nadzieję, że do tak pracowitych dzieci w tym roku przybędzie zajączek z koszykiem pełnym prezentów.

 

Dzień Gofra u WIEWIÓREK

Czy Wy wiecie, czy nie wiecie?

Gofry najlepsze są na świecie.

A WIEWIÓRKI o tym wiedzą,

z apetytem więc je jedzą!

    

WIĘCEJ ZDJĘĆ W MARCOWYM ALBUMIE WIEWIÓREK

 

Witaj Wiosenko! Powitanie wiosny w przedszkolu [21.03.2023r.]

Przyszła do nas Wiosna - cała w sukni z kwiatów.

Uśmiechnięta i radosna, wśród lecących ptaków.

Powróciły z nią bociany z dalekiej Afryki,

Żaby w stawie się zbudziły, pszczółki i jeżyki.

21 marca w radosnym korowodzie nasze przedszkolaki powitały wiosnę. Tym razem jednak wielkie poruszenie w przedszkolu panowało już od samego rana, bo Pani Wiosna postanowiła powitać nasze dzieci jako pierwsza i następnie z piosenką na ustach przemaszerować wraz z nimi ulicami Dąbrowy Chełmińskiej.

https://youtu.be/S0pQnXaS-pE

    

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMIKU I RELACJI ZDJĘCIOWEJ

W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Obchody Dnia Wody [22.03.2023r.]

Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez ONZ podczas Szczytu Ziemi w 1992r. i obchodzony jest co roku pod innym hasłem dla uświadomienia wszystkim ogromnej roli wody w przyrodzie, gospodarce, życiu człowieka i życiu całej naszej planety. 

 

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją, a ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, dlatego już w przedszkolu podejmujemy działania mające kształtować świadomość odnośnie tego problemu. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak wygląda obieg wody w przyrodzie oraz skąd się ona bierze i komu do czego może być potrzebna.

    

Kropelki wody wykorzystaliśmy podczas zabaw matematycznych i zajęć grafomotorycznych:

       

zabaw ruchowych i badawczych:

  

ale przede wszystkim skupiliśmy się na tym, co najważniejsze -> wdrażaniu do oszczędzania wody

   

W całym naszym przedszkolu zrobiło się tego dnia nieco bardziej niebiesko niż na codzień, ale doceniać rolę wody i oszczędzać ją dla dobra świata zobowiązujemy się codziennie!

  

NA RELACJĘ ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

U JEŻYKÓW z darami natury świat nie jest ponury, aaa kolorowy

Dzieci z grupy Jeże w dalszym ciągu systematycznie realizują zadania wynikające z prowadzonej w grupie innowacji pedagogicznej "Z darami natury  świat nie jest ponury". W jej ramach wspólnie wykonały...węża.

  

Stworzyły go z woreczków i gazet, którym dały nowe życie, a następnie wykorzystały nowopowstałe "zwierzę" do zabaw muzyczno - ruchowych. Nie mogły również nie włączyć się do akcji sadzenia kwiatów - wszak one są prawdziwymi darami natury, dzięki którym nasz świat robi się wiosną tak kolorowy.

   

CAŁOKSZTAŁT ZAJĘĆ ZREALIZOWANYCH W RAMACH INNOWACJI DOSTĘPNY W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Ukwiecone przedszkole

Szanowni Państwo,

po raz kolejny dziękujemy za Wasze zaangażowanie

w ozdabianie przestrzeni przedszkolnej kwiatami.

Przyniesione i wsadzone przez dzieci pierwiosnki, stokrotki, bratki i inne kwiatki już cieszą oczy.

          

Dzięki Wam zrobiło się u nas prawdziwie wiosennie! DZIĘKUJEMY!

 

Światowy Dzień Zespołu Downa [21.03.2023r.]

 

Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, dlatego też jest to Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta wiąże się również z istotą tego zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, powodującą zespół wad wrodzonych u osób nią dotkniętych.  

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa, dlatego też to nietypowe święto zwane jest popularnie Dniem Kolorowej Skarpetki.

   

W naszym przedszkolu również od lat w tym dniu solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa i nosimy kolorowe skarpetki, choć na codzień staramy się dzieciom wpoić jedną piękną zasadę: każdy inny - wszyscy równi.

Takiego właśnie świata sami sobie chcielibyśmy życzyć!

 

BIEDRONKI sprawdzają z czego to jest zrobione...

W zeszłym tygodniu Biedroneczki dowiedziały się z czego zrobione są wybrane produkty np.: dzbanek, chleb, ser biały oraz sweter i jakie są etapy ich produkcji.

  

Ulepiliśmy kolorowe ptaszki, mieliliśmy ziarna pszenicy na mąkę, wiemy też jak powstaje wełniany sweter.

    

Poznaliśmy właściwości odżywcze produktów mlecznych, wspólnie zrobiliśmy słodki twarożek, który każda Biedroneczka posmakowała.

  

Oprócz tego obchodziliśmy Dzień Matematyki, układaliśmy plastikowe kubeczki według wzoru, ćwiczyliśmy liczenie oraz rozpoznawaliśmy figury geometryczne po dotyku.

     

W ramach „Rodzinnego czytania” odwiedziła nas Pani Sandra, mama Davidka, która przeczytała nam książeczkę o pociągach. Dziękujemy bardzo za miłe spotkanie!!!

 

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU BIEDRONEK!

 

ZAJĄCZKI i wiosenna pogoda

Minione dni upłynęły w grupie Zajączków bardzo wiosennie. Dzieci dowiedziały się jaka pogoda jest charakterystyczna dla miesiąca marca. Poznały przysłowia o tym miesiącu oraz cztery żywioły przyrody i zagrożenia, jakie mogą one powodować.

     

Prowadziły kalendarz pogody, poznały znaki synoptyczne.

  

Założyły hodowlę roślin: cebuli, fasoli oraz słonecznika i już mogą obserwować pierwsze wykiełkowane rośliny.

  

Poznały pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Dowiedziały się o zwyczajach ślimaka oraz jakie ptaki wracają do nas wiosną. Wysłuchały brzmienia głosów najbardziej znanych.

   

Rozwiązywały różne zagadki, rozwijały sprawności rachunkowe, klasyfikowały, dopasowywały cienie do obrazka, układały wiosenne puzzle.

   

Uczestniczyły w zabawach ruchowych i wykonywały różne prace plastyczne związane z tematyką wiosenną.

  

WIOSENNIE, RADOŚNIE - sprawdźcie sami w albumie ZAJĄCZKÓW na stronie głównej!

 

SOWY i JEŻE w gospodarstwie wiejskim BabaLuda [20.03.2023r.]

W dniu 20.03 zerówkowicze z grupy Jeże i Sowy uczestniczyli w wycieczce do Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego Babaluda w Parowie Falęckiej.

  

Dzieci poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne obchodzone dawniej i dziś, miały okazję obcować ze zwierzętami gospodarskimi (m.in. karmiły młode kozy i owieczki) oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.

     

Podczas warsztatów uczniowie ozdabiali jajka tradycyjną metodą - woskiem, a następnie je barwili.

   

Wykonali także piękne koszyczki wielkanocne, a na koniec wszyscy radośnie szukali jajek ukrytych na wiejskim podwórku.

   

To był dzień pełen wrażeń!

PEŁNA RELACJA ZDJĘCIOWA Z WYCIECZKI W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Marcowe zmagania JEŻYKÓW

Kosmiczne wyprawy, esperymenty, zajęcia i kosmiczne prace plastyczne.

      

Doskonalenie matematycznych podczas gry w karty.

 

Czas i Z jak zegar - zagadki związane z czasem.

 

Spotkanie w bibliotece w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Ćwiczenia na sali gimnastycznej.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W MARCOWYM ALBUMIE JEŻY

 

Pogodnie u MYSZEK

Pogodnie, bo MYSZKI w minionym tygodniu poruszały na zajęciach właśnie temat pogody, co oczywiście było odbiciem powiedzenia "W marcu jak w garncu".

Najpierw przedszkolaki spróbowały wyjaśnić sens przysłowia, utrwalając nazwy kolejnych miesięcy roku. Następnie zajęły się kolejnymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą w marcu wystąpić.

  

Obserwowały pogodę podczas pobytów na świeżym powietrzu, a wybierając się na dłuższy spacer skorzystały ze specjalnej prognozy pogody w stacji telewizyjnej TVMy.

   

Prognozy na kolejne dni okazały się całkiem dobre, ale MYSZKI na wszelki wypadek postanowiły zmalować sobie w sali właśnie taką pogodę, jaką lubią:

    

Zmienność warunków atmosferycznych to jednak nie wyłączna oznaka przedwiośnia. MYSZKI na zajęciach utrwaliły wiedzę na temat oznak wiosny, poprzez zabawy z kodowaniem i zajęcia plastyczne stworzyły też obrazy pierwszych wiosennych kwiatów.

    

Nie zapomniały także o poznaniu tradycji tworzenia Marzanny. Dzieci wysłuchały opowieści o tym ludowym zwyczaju, po czym stworzyły swoje małe Marzanny oraz jedną grupową, z którą już wkrótce witać będą wiosnę.

  

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Wielka Brytania bez tajemnic...

SOWY w Irlandii

Dzień Świętego Patryka, który obchodzony jest 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty. W ten sposób Irlandczycy witają wiosnę. W naszym przedszkolu dzieci z grupy Sowy miały okazję zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią tego niezwykłego kraju.

  

Przedszkolaki zapoznały się z symbolami Zielonej Wyspy, takimi jak trójlistna koniczyna, flaga i godło oraz z osobą Św. Patryka – patrona Irlandii. Zerówkowicze poznali także zielonego irlandzkiego skrzata o imieniu Leprechaun, który - jak głosi legenda - ukrywa garnuszek ze złotem na końcu tęczy.

  

Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały portrety Leprechaun malując brodę skrzata widelcem zanurzonym w pomarańczowej farbie.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

Przedszkolaki na kosmicznej wystawie

Korzystając z okazji, iż w szkole odbywał się właśnie Tydzień Matematyczno - Przyrodniczy, cztery starsze grupy naszych przedszkolaków wzięły udział w zorganizowanej w sali gimnastycznej, w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego, wystawie prac uczniów klas I - VIII, poświęconych Mikołajowi Kopernikowi oraz ciałom niebieskim naszego Układu Słonecznego.

    

Prace uczniów okazały się naprawdę inspirujące i nasze dzieci wprost zachwyciły.

 

Warsztaty kulinarne MOTYLI

We wtorek 14.03.2023 dzieci z grupy Motyle w ramach realizacji tematu „Z czego to jest zrobione?” wybrały się do restauracji Bon apetyt. Dowiedziały się z czego jest zrobiona mąka i co można z niej zrobić. Skąd pochodzi pizza? Czy od zawsze jest okrągła? Kto je najwięcej pizzy na świecie? Po zapoznaniu się z pracą kucharza i wyposażeniem kuchni, dzieci wcieliły się w rolę kucharzy.

   

Każdy z uczestników otrzymał specjalną czapkę, na specjalnie przygotowanym stanowisku dzieci zagniotły ciasto, dobrały ulubione składniki i przyrządziły swoje własne pizze.

 

Po upieczeniu wyglądały cudownie, a jeszcze lepiej smakowały!

 

Wiosennie u BIEDRONEK

W minionym tygodniu Biedroneczki szukały odpowiedzi na pytanie: Po czym można poznać, że nadchodzi wiosna? Rozmawialiśmy o tym, jakie są pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, w jaki sposób przygotowujemy ogród do nadejścia wiosny oraz jakie narzędzia do tego wykorzystujemy.

 

Dowiedzieliśmy się paru ciekawostek o mieszkańcach ogrodów – ślimakach i motylach.

  

Poznaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Hiacynt”.

 

Ćwiczyliśmy analizę i syntezę sylabową, dzieląc nazwy wybranych ptaków na sylaby. Umiejętność liczenia ćwiczyliśmy podczas układania wiosennych kwiatków na grządkach, a spostrzeganie wzrokowe podczas układania puzzli z wiosennych kwiatów.

 

W naszej sali zagościły również plastikowe doniczki, w których wspólnie sialiśmy koperek i pietruszkę oraz sadziliśmy cebulki na szczypiorek.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

Mali artyści to my - SOWY!

Ostatnie tygodnie upłynęły Sowom w kręgu tematyki „Wiedza o sztuce”. Bawiliśmy się plamą, dźwiękiem, ruchem, rozwijając wyobraźnię twórczą i przestrzenną.

    

Poznawaliśmy ciekawostki związane z pracą w galerii malarskiej i rzeźbiarskiej. Sowy wcieliły się w rolę młodych ceramików. Najpierw wyrabiały glinianą masę, a następnie techniką wałeczkową lepiły garnuszki, misy, kubki.

  

Udało nam się także znaleźć czas na wyprawę do lasu. Słuchanie odgłosów przyrody i rozpoznawanie dźwięków to doskonała metoda rozwoju dziecięcych zmysłów.

 

A na koniec „kubeczkowy zawrót głowy” czyli zabawy z kolorowymi kubeczkami, dzięki którym Sowy kształtowały umiejętność przeliczania elementów w zakresie do 10, a także doskonaliły współdziałanie w zespole.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kosmiczna wycieczka WIEWIÓREK

W minionym tygodniu "Wiewiórki" poleciały na wycieczkę w kosmos.

    

Zbudowały rakietę kosmiczną, którą zwiedziły wszystkie planety i dowiedziały się, dlaczego nie można polecieć na słońce czy zamieszkać na niektórych planetach. Poznały gwiazdozbiory, a nawet same stworzyły nowe... Kto wie..., może kiedyś zobaczymy je na niebie...

    

Zanim to jednak nastąpi Wiewiórki postanowiły nieco zazielenić Ziemię. Bardzo tęsknią za wiosną i ciepłem, dlatego założyły hodowlę wiosennego kwiatka - będą obserwować jego wzrost

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK

 

OnkoZAJĄCE - przyłącz się do akcji!

MYSZKI w kosmosie

Po tygodniach spędzonych w odległych czasach MYSZKI postanowiły przenieść się w czasy i miejsca równie dalekie - mianowicie w kosmos, gdzie być może w przyszłości odnajdzie się podobna do naszej cywilizacja. Zanim to jednak nastąpi pozostaje nam uczyć się o odległych planetach i galaktykach i marzyć, że być może kiedyś je odwiedzimy, do czego MYSZKI... są już przygotowane... ;)

 

MYSZKI uczyły się pilnie, tworzyły własne prototypy rakiet, podczas zabaw ruchowych utrwalały położenie planet w Układzie Słonecznym oraz liczebniki angielskie, bo jak wszem i wobec wiadomo NASA posługuje się właśnie tym językiem ;)

       

Ćwiczyły również znajomość liter, które wykorzystywały m.in. do tworzenia kosmicznych wyrazów oraz podpisywania odkrytych konstelacji oraz astronautów i astronomów, bo w roku kopernikańskim nie mogło na zajęciach zabraknąć i tej wielkiej postaci jaką był Mikołaj Kopernik:

      

Teraz pozostaje nam czekać kiedy kosmiczne podróże z małych zamienimy na duże ;)

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO KOSMICZNEGO ALBUMU MYSZEK!

 

Zapraszamy do udziału

w wielkanocnym konkursie plastycznym "Zając i spółka"

 

W Dniu Wiosny ukwiećmy przedszkole!

 

Dzień Kobietek

Jak to dobrze być dziewczynką,

być brunetką lub blondynką.

Bez powodu można płakać -

tym za serce chłopców łapać.

Można wzdychać godzinami,

można płacić uśmiechami.

Pod pantoflem trzymać brata,

być dla taty pępkiem świata.

Serce podbić słodką minką...

Tylko trzeba być dziewczynką.

Bo dziewczynką być, jak wiecie,

to najlepsza rzecz na świecie!

W dniu 8 marca nie mogliśmy zapomnieć o naszych najlepszych małych kobietkach, dlatego w każdej z grup uczciliśmy to jakże miłe święto.

   

Wszystkim dziewczynkom, ale także ich mamom, babciom, siostrom, ciociom oraz w ogóle wszystkim Paniom życzymy dużo radości, pogody ducha i Dnia Kobiet, który trwa codziennie!

  

Na zajęciach u BIEDRONEK

W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o pogodzie charakterystycznej dla tego miesiąca. Wiemy jak należy się ubrać na wczesnowiosenny spacer. Poznaliśmy popularne marcowe przysłowie: „W marcu jak w garncu”, do którego wykonaliśmy pracę plastyczną.

 

Segregowaliśmy przedmioty ze względu na wielkość i długość, rozwijaliśmy umiejętność przeliczania. Utrwalaliśmy nazwy figur geometrycznych podczas zabawy z kodowaniem, przy okazji przypomnieliśmy sobie nazwy czterech żywiołów występujących w przyrodzie.

  

Dowiedzieliśmy się kim jest meteorolog i czym się zajmuje, poznaliśmy znaki synoptyczne.

 

Wspólnie założyliśmy „Kalendarz pogody”, w którym symbolem zaznaczmy pogodę w danym dniu.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

SOWY w krainie bajek

Zerówkowicze z grupy Sowy w ramach zajęć popołudniowych w dalszym ciągu odwiedzają krainę bajek. W ostatnim czasie była to Roszpunka. Chłopcy zamienili się w artystów Fryzjerów, którzy stworzyli przepiękne włosy dla swoich koleżanek.

  

Jeden wyjątkowy włos był ze złotej wstążki, na który zaczepione zostały kółka z papieru zdobyte podczas rzutów kostką. Śmiech i dobry humor towarzyszył nam przez cały czas.

 

MYSZKI w cieniu piramid

Po zapoznaniu się z wybranymi elementami kultury rzymskiej - jako szczególnie istotnej dla kształtowania się całej cywilizacji europejskiej, MYSZKI na zajęciach przeniosły się w nieco odmienny krąg kulturowy, czyli do starożytnego Egiptu, który to temat postanowiły zrealizować metodą projektu, jako treści wykraczające poza tematykę przewidzianą na ten rok dla pięciolatków.

  

Na początek w burzy mózgów dzieci spróbowały ustalić co już na temat Egiptu wiedzą, a czego dowiedzieć by się chciały. Szybko się okazało, że najbardziej fascynujący dla MYSZEK jest temat mumii, dlatego wokół niego skupiły swe rozważania. Dzieci wykonały podobizny faraonów oraz podjęły się próby zbudowania ich grobowców czyli piramid.

   

Stworzyły też własne mumie, a w zabawie siłowej same się w nie także zamieniły:

   

Najważniejsze pojęcia utrwaliły w zabawie z elementami kodowania, odczytując treść wyrażoną symbolami niczym w egipskich hieroglifach. Ćwiczyły też znajomość polskiego alfabetu, układając wybrane wyrazy ze wzoru oraz ze słuchu:

  

Po zajęciach dydaktycznych znajdowały też czas na zabawy na świeżym powietrzu - boisku, gminnym placu zabaw oraz w lesie, gdzie próbowały odnaleźć pierwsze kolory nadchodzącej wiosny. Czy się udało? Spójrzcie sami:

     

NA PEŁNĄ RELACJĘ ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK

 

"O bałwanku, który miał dobre serce" - przedstawienie MYSZEK

Przedostatniego dnia lutego dzieci z grupy MYSZKI przygotowały niespodziankę dla swych kolegów i koleżanek z innych grup, a mianowicie przedstawienie teatralne pt. "O bałwanku, który miał dobre serce". Przedstawienie, choć jego akcja jak najbardziej toczyła się w warunkach zimowych, niosło za sobą uniwersalne treści - ważne nie tylko przez cały rok, ale nawet całe życie.

    

Nie ważne jest to, co mamy, ale to czym jesteśmy w stanie podzielić się z innymi; nie to co nosimy na sobie, a to co ukryte w nas czyli dobre serce i właśnie tym przesłaniem bałwankowe MYSZKI postanowiły się jeszcze przed nastaniem wiosny podzielić.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PSZCZÓŁKI w świecie teatru

W tym tygodniu dzieci z grupy „Pszczółek” poznawały temat związany z teatrem. Przygodę zaczęły od obejrzenia teatrzyku pt. „W poszukiwaniu w”.

  

Dzieci poznawały nie tylko zawód aktora, ale również, dowiedziały się, że za sztukę teatralną odpowiedzialni są również inni ludzie. Pszczółki miały okazję rozwijać swoje umiejętności czytelnicze oraz kupić bilety na wybrany spektakl teatralny.

    

Utrwaliły poznane cyfry oraz rozwinęły umiejętność dodawania i odejmowania.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

Luty u MOTYLI

W minionym miesiącu dzieci z grupy Motyle poznały nazwy zawodów oraz narzędzi potrzebnych do ich wykonywania. Rozmawiały na temat „Kim będę, gdy dorosnę”.

 

Poszerzyły wiedzę o dinozaurach i ich cechach charakterystycznych. W ramach innowacji pedagogicznej - sensoplastyka wcieliły się w rolę paleontologa wykonując Dino- wykopaliska oraz uwieczniając ślady dinozaurów w masie solnej.

   

Przenosząc się do świta baśni utrwaliły nazwy tytułów oraz ich bohaterów. Dowiedziały się, jak powstaje książka.

  

W ramach realizacji projektu „Kreatywne prace plastyczne” wykonały bałwanka.

  

Realizacja kolejnych tematów poszerzyła wiedzę dzieci oraz sprawiła im wiele radości.

ZAPRASZAMY DO LUTOWEGO ALBUMU MOTYLI

 

MYSZKI na tropie przeszłości

Ostatni tydzień lutego upłynął naszym MYSZKOM na podróży w przeszłość. W jej ramach dzieci udały się najpierw do czasów prehistorycznych, gdzie w towarzystwie dinozaurów rozwijały swe umiejętności rozpoznawania i nazywania wybranych cyfr oraz liter, wśród których ukryły się nazwy takich gadów jak spinozaur, triceratops czy stegozaur.

    

MYSZKI doskonale wiedzą jak wyglądały owe gatunki, dlatego w trakcie zajęć stworzyły plastyczne obrazy swoich ulubionych dinozaurów, a następnie przeniosły się w czasie nieco dalej... do epoki, w której pojawił się człowiek.

  

Jak wyglądała ewolucja człowieka? - dla MYSZEK poznanie tego procesu było bardzo zajmujące. Same również postanowiły na chwilę zostać jaskiniowcami, a realizując zadania projektu Zabawa Sztuką, z pomocą farb przyrządzonych m.in. z kawy i herbaty wykonały własne malunki, niczym te odkryte w jaskini w Lascaux.

  

Z pradawnych terenów Francji droga powiodła wprost do starożytnego Rzymu, gdzie już czekał na dzieci legionista rzymski - rekonstruktor historii rzymskiej z międzynarodowej grupy rekonstrukcji Legio XXI Rapax - p. Grzegorz Krywalski.

Przedszkolaki miały okazję na własne oczy zobaczyć jak wyglądało uzbrojenie rzymskiego żołnierza i czym się ono różniło od oficerskiego, na własne uszy usłyszeć wydawane po łacinie komendy wojskowe oraz własnoręcznie pokonać legionistę z czasów, gdy Rzym był prawdziwym imperium.

     

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne, by następnie oddelegować się do zabaw na świeżym powietrzu i w kolejnych dniach móc przenieść się na terytorium kolejnej wielkiej cywilizacji...

  

RELACJA ZDJĘCIOWA Z ZAJĘĆ MYSZEK W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

ZAJĄCZKI w krainie dinozaurów

W minionym tygodniu Zajączki poznawały świat dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały te ogromne zwierzęta, dlaczego wyginęły, czym się odżywiały oraz jakie nazwy nadali im odkrywcy ich szkieletów. 

    

Doskonaliły umiejętność liczenia, klasyfikowania oraz posługiwania się określeniami wysoki, niski.

  

Wykonały pracę plastyczną polegającą oczywiście na zrobieniu dinozaura.

  

Zapoznały się z pracą paleontologa i szukały kości dinozaurów próbując złożyć szkielet.

   

Szersza relacja zdjęciowa w albumie ZAJĄCZKÓW

 

Dzień Myśli Braterskiej u MYSZEK

22 lutego to data dla większości z nas zupełnie niepozorna, ale szczególnie ważna dla każdego skauta, harcerza i zucha. Jest to dzień, kiedy większość członków Związku Harcerstwa Polskiego z dumą zakłada swój mundur do szkoły czy pracy i łączy się w myślach z innymi członkami harcerskiej braci. W naszym przedszkolu również mamy swoją druhnę - pwd Monikę Beker, która tego dnia, wraz z członkami prowadzonej przez siebie 32 Unisławskiej Gromady Zuchowej Młody Las (będącymi jednocześnie uczniami naszej szkoły), postanowiła poprowadzić dla dzieci z grupy MYSZKI zajęcia pokazujące w pigułce czym jest ruch harcerski i zuchowy.

    

Druhny i druh Norbert zaprosili dzieci do wspólnych zabaw, omówili najważniejsze symbole ZHP i opowiedzieli jak się zdobywa harcerskie sprawności. A MYSZKI? MYSZKI oczywiście wszystkie jak jeden mąż są dzielne, mówią prawdę, wypełniają swoje obowiązki, kochają Boga i Polskę, starają się być coraz lepsze... Słowem - wszystkie MYSZKI to już prawdziwe zuchy ;)

 

BIEDRONKI w poszukiwaniu sztuki

W minionym tygodniu Biedroneczki szukały odpowiedzi na pytanie: Gdzie mieszka sztuka? Rozmawialiśmy na temat zasad obowiązujących w kinie, muzeum, filharmonii i teatrze. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt.: „Moja ulubiona scena z bajki” oraz instrumenty – marakasy.

    

Dowiedzieliśmy się kto to jest dyrygent oraz na czym polega jego praca, segregowaliśmy instrumenty na: dęte, strunowe i perkusyjne, a z figur geometrycznych układaliśmy elementy z baśni.

 

Z okazji „Dnia dinozaura” bawiliśmy się w paleontologów wykonując skamieliny oraz prowadziliśmy wykopaliska.

   

Wykonaliśmy pracę plastyczną „Mały dinozaur”.

  

Więcej zdjęć w BIEDRONKOWYM albumie na stronie głównej

 

Luty u JEŻYKÓW

Kolorowa matematyka z klockami numicon i programowanie z ozobotami:

  

Zabawa w małych artystów:

  

Poszukiwania wiosny w lesie:

 

Zapoznanie ze szkołą:

 

Więcej zdjęć w lutowym albumie JEŻY

 

Spektakl "O bałwanku, który miał gorące serce" [24.02.2023r.]

   

W miniony piątek po raz kolejny odwiedziła nasze przedszkole Grupa Teatralna MAGMOWCY z Torunia, która tym razem wystawiła dla naszych przedszkolaków spektakl pod nazwą "O bałwanku, który miał gorące serce". Było to przedstawienie o tyle wyjątkowe, iż po raz pierwszy dzieci oglądać w nim mogły nie tylko samych aktorów, ale również kukiełki przez nich animowane. Był więc zakochany w Śniegulince bałwanek, wrona oraz wiewiórki, które co prawda nie wiedziały jak wnieść do dziupli woreczek z orzeszkami, ale na gorącym sercu znały się jak nikt. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały to, co dzieje się na scenie, i chyba wszystkie odetchnęły z ulgą, kiedy dowiedziały się, że bałwanek wcale od tego gorącego serca nie zniknie ;)

 

WIEWIÓRKI na tropie dinozaurów

W tym tygodniu grupa "Wiewiórki" poruszała się śladami dinozaurów. Dzieci poznały nie tylko wygląd i nazewnictwo dinozaurów ale także jak wyglądało ich życie i odżywianie. Stworzyły piękne prace plastyczne - Diplodoki.

 

Tropiły ślady prehistorii w skałach, a co niektóre Wiewiórki nawet dostrzegł ślady łap dinozaurów. Same także skomponowały skamieliny przy pomocy węgla i gliny rzeźbiarskiej.

   

Niesamowitą niespodzianką dla dzieci było spotkanie z rzymskim rekonstruktorem - panem Grzegorzem, który opowiedział jak wyglądał dawny żołnierz rzymski i przedstawił wszystkie elementy jego stroju. 

  

ZAPRASZAMY DO LUTOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

Dzień Naleśnika czyli angielski „tłusty wtorek” (Shrove Tuesday)

Angielskim odpowiednikiem Tłustego Czwartku w Polsce jest wtorkowy Dzień Naleśnika zwany Shrove Tuesday.

  

Tradycyjną potrawą w tym dniu są oczywiście naleśniki. Legenda mówi że, tradycja ta rozpoczęła się w XV wieku w hrabstwie Buckinghamshire od pewnej pani domu, która podczas smażenia naleśników straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony przypomniały jej, że czas już iść do kościoła. Nie chcąc się spóźnić, kobieta pobiegła w fartuchu, trzymając w ręku patelnię, na której piekł się naleśnik. To na cześć jej pośpiechu odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w którym uczestnicy muszą go podrzucić obracając w powietrzu przynajmniej 3 razy. Przedszkolaki z klas zerowych zapoznały się z tradycjami tego święta, utrwaliły nowe słownictwo związane z artykułami spożywczymi oraz wzięły udział w Pancake Race – z patelniami w ręku wystartowały w wyścigu naleśnika.

     

Rywalizacja przebiegała w radosnej atmosferze oraz wymagała dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

  

Na zakończenie odbyła się degustacja. YUMMY!!!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIELKA BRYTANIA BEZ TAJEMNIC NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Zerówkowy tydzień z teatrem

  

W pierwszym tygodniu po feriach zerówkowicze wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dzieci wysłuchały bajki o Smoku Wawelskim, przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai. Większość przedszkolaków po raz pierwszy spotkała się z taką formą czytania. Kamishibai to wywodząca się z Japonii forma opowiadania polegająca na użyciu plansz z obrazkami pobudzającymi wyobraźnię w trakcie słuchania historii opowiadanej przez prowadzącego. Ta forma małego spektaklu teatralnego zabrała dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie.

  

Na tym jednak spotkania z teatrem się dla zerówek nie skończyły.

"– Dzień dobry, Czerwony Kapturku! – powiedział wilk.
– Dzień dobry, wilku! – odrzekła uprzejmie.
– Dokąd to zmierzasz tak rano?
– Do babuni."

17 lutego z samego rana, dzieci z grup 5-latków i zerówek nie wybrały się do Babuni, a do teatru, gdzie miały możliwość obejrzenia musicalu dla dzieci pt. "Czerwony Kapturek".

Barwne kostiumy aktorów, bogata scenografia, efekty świetlne i magia teatru... to wszystko zachwyciło naszych milusińskich.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy do świata sztuki...

 

Walentynki w przedszkolu

Na górze róże, na dole fiołki

My się kochamy jak dwa aniołki...

Może nawet nie tylko dwa te aniołki, bo przecież uczęszcza ich do naszego przedszkola blisko 180 ;)

W dniu świętego Walentego nie mogło więc zabraknąć w naszej placówce atmosfery pełnej miłości. Gorąca czerwień, serca, przytulasy i uściski - walentynkowy nastrój można było zobaczyć i poczuć wszędzie. A co w tm wszystkim robiły dzieci? Oczywiście dbały o to, by każdemu dookoła było jeszcze milej niż na codzień. Wykonały serduszkowe prace plastyczne, bawiły się w serduszkowe zabawy ruchowe, przygotowały laurki dla swych najbliższych.

     

Na j.ang dzieci w zabawach m.in. kontynuując rytmy utrwaliły słowa: love, heart, present, flowers, chocolate, cupid, ring i zaśpiewały piosenkę o miłości "Skidamarink", a w grupach zerowych do walentynkowych zabaw wykorzystały dodatkowo ozoboty,

  

O dostarczenie walentynkowej poczty w grupie MYSZKI zadbał natomiast nasz mały listonosz Piotrek

   

Z całą pewnością można powiedzieć, że był to pełen radości dzień.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

WIEWIÓRKI na słodko

Miniony tydzień upłynął Wiewiórkom słodko i karnawałowo... Dzieci ochoczo zabrały się za przygotowywanie pączków przy pomocy puchnącej farby, a po ciężkiej pracy zajadały się smakowitymi pączkami z pysznym nadzieniem.

   

Dowiedziały się także czym jest karnawał i rozwiązały zagadki związane z tym tematem. Największą atrakcją było jednak samodzielne przygotowanie masek, tak jak na karnawał przystało, bardzo kolorowych i błyszczących!

   

Udało nam się także poznać dwa kolejne województwa w ramach projektu "Dookoła Polski" - zachodniopomorskie oraz lubelskie.

 

a także rozbudzić zainteresowania światem robotyki, poprzez pierwsze zajęcia z wykorzystaniem ozobotów. Radości dały nam one co niemiara. Zresztą... sprawdźcie sami:

  

https://youtu.be/1JA0cLBtnV8

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

Bajkowo u MYSZEK

Ostatni tydzień MYSZKI postanowiły spędzić na zabawie w krainie bajek, które to połączyły z tematyką karnawałową, bo przecież i tu i tu aż roi się od pięknych królewien, wesołych krasnoludków czy bohaterskich zwierząt.

  

W ramach zajęć dzieci metodą storytellingu nauczyły się piosenki "Na Wyspach Bergamutach",

na tablicy interaktywnej ćwiczyły z bajkowymi bohaterami przeliczanie, by po wykonaniu bajkowych prac plastycznych na zakończenie samemu wcielić się w wybrane postaci i przywdziać ich maski.

   

Więcej zdjęć w albumie MYSZEK

 

Muzykalnie u Pszczółek

  

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Pszczółek” miały okazję odwiedzić krainę muzyki. Na początku przedszkolaki zastanawiały się nad tym czy dźwięk można zobaczyć. Dzieci wykonały doświadczenie i poznały zjawisko fali dźwiękowej. Pszczółki przekonały się również o tym, że obrazy malarskie także mogą stać się inspiracją do stworzenia utworu muzycznego. Podczas poznawania litery „r” oprawiły w ramkę swoje muzyczne obrazy.

  

Przez cały tydzień dzieciom towarzyszyła muzyka nie tylko usłyszana w głośnikach, ale również i ta, którą same tworzyły, efekty można zobaczyć na filmiku. Miłego słuchania!

https://www.youtube.com/watch?v=9zXL_V6XTIM

A pozostałe zdjęcia znajdziecie w albumie na stronie głównej!

 

Ferie w przedszkolu

   

W ferie jest nas w przedszkolu mniej, ale to nie znaczy, że mniej się dzieje. O nudzie nie może być mowy. Każdy dzień to nowa porcja zabawy i wspólnych zajęć. Zabawy ruchowe, badawcze, plastyczne - zima za oknami zdecydowanie inspiruje do działania i jej odkrywania - nie tylko w przestrzeni przedszkolnej, ale nawet na biegunie ;)

    

Odwiedziny na kole podbiegunowym przybliżyła dodatkowo p. Agnieszka Mytlewska podczas zajęć czytelniczych w Gminnej Bibliotece Publicznej. W ich trakcie dzieci nie tylko miały możliwość wysłuchania bajeczki o wilku, który się właśnie wśród śniegów zgubił, ale także obejrzenia kilku bajek zaprezentowanych w teatrzyku kamishibai.

  

Aby nie było nam jednak zbyt zimno, dzieci z grup starszych wybrały się także na wycieczkę do kina Helios w Bydgoszczy, gdzie miały możliwość obejrzenia bajki pt. "Mumie". Po zimnie biegunów odwiedziny w gorącym Egipcie przysporzyły dzieciom kolejnych emocji ;)

  

Na relację zdjęciową z feryjnych dni zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

Szanowni Państwo,

w myśl Zarządzenia Wójta Dąbrowy Chełmińska, z dniem 1 lutego rusza rekrutacja do naszego przedszkola i szkoły na kolejny rok szkolny.

Wnioski dla dzieci obecnie uczęszczających do przedszkola dostępne są u wychowawców.

O zwrot wypełnionych wniosków prosimy do dnia 13 lutego!

wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_2023-2024.doc

OSWIADCZENIE_PRZEDSZKOLE.docx

 

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

także z naszymi przedszkolakami! [29.01.2023r.]

Tegoroczny maraton jasełkowy nasze przedszkolaki zakończyły w niedzielne popołudnie na sali OSP, gdzie zagrały dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program tegorocznego, odbywającego się w Dąbrowie Chełmińskiej finału, prowadzonego w całej Polsce pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla dużych i małych!" rozpoczął się właśnie od świątecznego przedstawienia dzieci z grup WIEWIÓRKI i MYSZKI i bardzo nas cieszy, że mogliśmy mieć w tej wielkiej akcji swój mały udział!

  

Wszystkim Rodzicom, którzy poświęcili swój czas, by uczestniczyć wraz z dziećmi w tym wydarzeniu, jesteśmy wraz z Organizatorami szczerze zobowiązani!

Dziękujemy, że dzielicie się dobrem!

Magdalena Kubacka, Monika Beker

 

Podsumowanie akcji Herbatka dla Seniora [27.01.2023r.]

Akcja "Herbatka dla Seniora" została zorganizowana w naszym przedszkolu z inicjatywy pani Karoliny Mazurkiewicz. Zebrane herbaty zostały dostarczone 27 stycznia do Dziennego Domu Pobytu Seniora w Unisławiu. W tym dniu grupa Jeży wraz z Dyrekcją szkoły i przedszkola oraz z wychowawcą panią Joanna Kierzkowską, a także organizatorem zbiórki panią Karoliną Mazurkiewicz, udała się do Seniorów. Tam dzieci zaprezentowały swój krótki występ artystyczny.

  

https://youtu.be/vYISwDixHTw

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy otworzyli wraz ze swoimi pociechami serca

i wzięli udział w zbiórce.

Karolina Mazurkiewicz

 

Karnawałowy bal przedszkolaków [26.01.2023r.]

W karnawale, w karnawale dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce tańczyć, śpiewać, bawić się.

Wszędzie sami przebierańcy: Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim - nie wiadomo, kto jest kim...

Czyniąc zadość wieloletniej tradycji organizowania bali karnawałowych także w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców, którzy pod wodzą dwóch Minionków z Grupy Teatralnej MAGMOWCY oddali się szalonej karnawałowej zabawie. W parach, kołach, grupami i solo - wszystkie dzieci bawiły się wspaniale, a uśmiechy nie schodziły z ich twarzy.

           

Po prezentacji wszystkich księżniczek, superbohaterów, zawodów i zwierzątek oraz mianowaniu wszystkich dziewczynek królowymi, a chłopców królami balu nadszedł czas także na słodki poczęstunek oraz ciąg dalszy szalonych zabaw w salach.

    

Tak kolorowe, radosne dni kochamy w przedszkolu najbardziej!

NA OBSZERNĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z BALU ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w krainie zimy cz.2

Choć pogoda nadal nas nie rozpieszcza i śniegu za oknami nadal jak na lekarstwo, to nasze MYSZKI się nie poddają i dzielnie próbują ją na zajęciach przywołać, ciesząc się jednocześnie z każdego najmniejszego śnieżnego opadu. W ciągu minionych dwóch tygodni dzieci m.in. odwiedziły chatkę Babulki Zimy, która pomagała zwierzętom przygotować się do nadchodzących zimnych dni. W oparciu o opowiadanie dzieci doskonaliły umiejętność przeliczania, tworzenia zbiorów oraz rozpoznawania cyfr w zakresie 1-10.

      

Nie zabrakło ćwiczeń rozwijających słuch fonemowy i rozpoznawanie liter, grafomotorycznych, czy z elementami kodowania, przy których ten jeden jedyny raz w MYSZKOWEJ sali zakwitły nawet kolorowe zimowe kwiaty;)

 

Dzieci na bieżąco utrwalają wiadomości związane z podziałem roku na jego cztery pory, a tych z kolei na miesiące, tygodnie i dni. Znajomość miesięcy ćwiczą nie tylko w oparciu o popularną zabawę kołową, ale także poprzez stworzenie kalendarzy. Wyszły przepięknie!

   

Styczniowe zajęcia zakończone zostały tematem bezpiecznych ferii. Jak się okazuje MYSZKI zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku znają na tyle, iż są przekonane, że każdy z nich mógłby wręcz zostać zimowym mistrzem świata w niejednej, a wielu dyscyplinach.

   

I takich właśnie bezpiecznych, sportowych ferii nie tylko MYSZKOM, ale wszystkim dzieciom życzymy!

A zdjęcia z zajęć MYSZEK odnaleźć można w ich zimowym albumie!

 

Zima u MOTYLI

Za oknem śnieg już topnieje, dlatego Motyle w ramach innowacji pedagogicznej-sensoplastyka wykonały sztuczny śnieg, a z niego: bałwanki, kule śnieżne oraz różne kształty za pomocą foremek. Zabawa białym puchem sprawiła dzieciom ogromną radość!

   

Motyle wykonały upominki i portrety babć i dziadków z okazji ich święta, zdobiły też karnawałowe maski.

 

Świętowały urodziny: Aleksandra, Kai, Leny i Marysi. Życzymy im Sto lat!

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLKÓW!

 

Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej [26.01.2023r.]

W czwartkowe popołudnie 26.01.2023r. na sali OSP w Dąbrowie Chełmińskiej odbył się, organizowany przez nasze przedszkole od kilku lat, Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej dla dzieci w wieku przedszkolnym. 

 

Znów mogliśmy na chwilę przystanąć, zamyślić się oraz zasłuchać w utworach przygotowanych przez naszych małych artystów. Na scenie wystąpili tak soliści, jak i duety oraz zespoły przedszkolne z Ostromecka i Dąbrowy Chełmińskiej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się po prostu doskonale!

      

Miejsce I zdobyła Aleksandra Heba (l.6) z Ostromecka w utworze “Lulajże Jezuniu”
Miejsce II zdobył Szymon Sobociński (l.5) z Ostromecka w utworze “Przybieżeli do
Betlejem”
Miejsce III zajął zespół grupy “0” (6-latki) z Ostromecka w utworze “Józefie stajenki nie
szukaj”


Nagrodę Publiczności otrzymał zespół grupy “0” (6-latki) z Ostromecka w utworze “Wśród
nocnej ciszy”

  

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy - byliście wspaniali :)
ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z PRZEGLĄDU
DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ.

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie ZAJĄCZKÓW [23.01.2023r.]

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 23 stycznia 2023 roku nasze Zajączki odwiedziły właśnie bardzo bliskie ich sercu osoby - ich ukochane babcie i wspaniali dziadkowie.

     

Oprócz przedstawienia, goście zostali zaproszeni na wspólny słodki poczęstunek do sali Zajączków. Następnie nasze najmłodsze przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

  

Spotkanie było okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Czas spędzony z wnukami upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedszkolaki Dziadkom... [23-24.01.2023r.]

  

W dniach 23 i 24 stycznia nasze przedszkole odwiedzili najbardziej wyjątkowi Goście na świecie. Ci, którzy mają najwięcej wyrozumiałości, których dłonie są zawsze otwarte, a serca przepełnione miłością. O kim mowa? Oczywiście o Babciach i Dziadkach, dla których ich wnuczęta postanowiły wystawić przedstawienie jasełkowe, wzbogacone o piosenki będące formą muzycznego wynania ich miłości do Dziadków. 

  

Kochamy was, kochamy całym sercem
i radości chcemy dać wam jak najwięcej.
Nasze buzie uśmiechnięte
Dziś życzenia ślą przepiękne:
Żyj babuniu, żyj dziadziuniu latek sto.

Kiedy na sali gimnastycznej rozbrzmiały te właśnie słowa, łzy wzruszenia ocierały nie tylko Babcie i Dziadkowie, ale również wnuki, dla których możliwość wystąpienia dla najbliższych wiązała się z równie wielkim przeżyciem.

   

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia i radości,

bo miłość Kochani macie zagwarantowaną! 

 

BIEDRONKI w rodzinnym klimacie

Miniony tydzień upłynął Biedroneczkom na przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka bo wszyscy wiemy, że babci ciasta są najsmaczniejsze, a dziadek jest najlepszym majsterkowiczem.

Rozmawialiśmy o tym , kim dziadkowie są dla rodziców dzieci oraz w jaki sposób można okazać im szacunek i miłość Wiemy jakie są cechy charakterystyczne wyglądu osób starszych i w jakich czynnościach możemy pomóc babci i dziadkowi.

   

Umiejętności matematyczne rozwijaliśmy podczas porównywania długości i przeliczania elementów w zbiorze, zaś zdolności muzyczne i ekspresję ruchową ćwiczyliśmy podczas nauki piosenki dla babci i dziadka.

 

Najwięcej przyjemności sprawiło nam przygotowanie upominków dla naszych dziadków.

   

W zeszłym tygodniu w ramach „Rodzinnego czytania” gościliśmy babcię Antosia, panią Zdzisławę oraz ciocię Fabiana, panią Krystynę.

 

Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas!

ZAPRASZAMY DO STYCZNIOWEGO ALBUMU BIEDRONEK

 

Innowacja pedagogiczna u JEŻY

  

Jeże rozpoczęły przygotowania do Dnia Babci i Dziadka jednocześnie wykonując kolejne zadanie z innowacji pedagogicznej "Z darami natury świat nie jest ponury". Malowanki-szmacianki, czyli pędzel ze szmatki... Dlaczego nie? Wystarczył kawałek materiału znalezionego w domu, kijek z drzewa no i mamy pędzel. W taki oto sposób Jeże pomalowały deseczki i kamizelki dla swoich dziadków.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z INNOWACJI W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Styczeń w grupie SÓW

W ostatnim czasie zerówkowicze z grupy Sowy rozmawiali na temat wpływu aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania na nasz stan zdrowia. W związku z tym tematem Sowy stworzyły „Piramidę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej”. Dzieci zapoznały się z różnymi dyscyplinami sportów zimowych oraz zabaw na śniegu. Zdobytą wiedzę utrwalały w zabawach typu kalambury oraz na zajęciach z języka angielskiego.

    

W przedszkolnym zaciszu przedszkolaki postanowiły stworzyć sztuczny śnieg, a nawet „ulepić” bałwanka. Zerówkowicze poszukiwali odpowiedzi na pytania: jaki jest śnieg? jakiego kształtu są płatki śniegu? kiedy śnieg się topi? Taka namiastka zimowego puchu dała dzieciom wiele radości oraz zabawy. 

  

Dzięki zabawie z klockami Numicon dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania liczb oraz dodawanie i odejmowanie w zakresie do 10. 

  

Sowy poznały także kolejne litery alfabetu: C jak cytryna oraz N jak nuty, które następnie utrwalały m.in. podczas zabaw z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zerówkowicze coraz lepiej radzą sobie z określaniem głoski w nagłosie, śródgłosie oraz wygłosie danego wyrazu, a także budują schemat wyrazu z uwzględnieniem podziału na spółgłoski i samogłoski.

    

Podczas wyprawy do lasu dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK!

 

Styczniowe zmagania JEŻYKÓW

Każdy Jeżyk juz wie jak powinien sie odżywiać, aby mieć dużo siły do nauki, zabawy i uprawiania sportów zimowych.

  

W ostatnich dniach Jeżyki poznały kolejne literki, ćwiczyły głoskowanie i pisanie.

  

Brały udział w zabawach matematycznych i stawiały swoje pierwsze kroki z Ozobotami.

  

Zapraszamy do styczniowego albumu JEŻYKÓW

 

Przedszkolny bal przebierańców

 

Herbatka dla Seniora

 

MYSZKI w zimowej krainie

Choć pogoda nadal bardziej jesienna aniżeli zimowa, nasze MYSZKI nie narzekają na brak śniegu czy lodu, tylko na zajęciach robią wszystko, by mieć w sali choć namiastkę zimy. W minionym tygodniu dzieci poznawały właściwości lodu. Wiedzą jak powstaje oraz jak znika. W trakcie zabawy badawczej sprawdzały nie tylko jak działa na lód temperatura, ale także próbowały rozwikłać zagadkę czy szybciej rozpuści się on w wodzie słodkiej czy słonej.

  

A czy da się wyhodować własne kryształki lodu? MYSZKI mając taką właśnie nadzieję, podjęły się eksperymentu polegającego na krystalizacji soli. Kto wsypał do słoiczka jej optymalną ilość - wkrótce się okaże.

 

Aby czas oczekiwania się jednak naszym przedszkolakom nie dłużył przy dźwiękach piosenek o bałwankach dzieci wykonały ich podobizny:

   

a w ramach projektu Zabawa Sztuką poznały pojęcie monochromatyzmu i niczym artysta mróz zmalowały śniegowe kwiaty w wyłącznie niebieskich tonacjach:

  

Na wypadek nagłych opadów śniegu poznały także najważniejsze zasady dokarmiania ptaków i zwierzyny leśnej, ćwicząc przy tym czytanie globalne oraz uważne słuchanie instrukcji słownych, przeliczanie oraz prawidłowe postrzeganie kierunków.

    

Oczywiście także w tym temacie nie obyło się bez prac plastycznych - tak indywidualnych, jak i grupowych, mających nie tylko na celu utrwalenie wizerunku wybranych gatunków ptaków czy usprawnienie motoryki małej, ale także wyzwolenie naturalnej dziecięcej spontaniczności:

  

Nie brakło poważnych rozmów z p. pedagog na temat agresji, jak i mniej poważnych, ale uważnych chwil z p. Moniką, podczas których MYSZKI przygotowywały gofry.

 

Krótko mówiąc: był to szalenie aktywny tydzień, ale aktywność (i szaleństwo ;) to właśnie to, co MYSZKI lubią najbardziej.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Szanowni Państwo,

nasze przedszkole włącza się w zbiórkę funduszy w ramach WOŚP i już 29 stycznia 2023r. wszyscy chętni będą mogli obejrzeć naszych przedszkolaków na scenie OSP, gdzie wystawią swoje jasełka.

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniu!

 

Drugi tydzień stycznia w grupie BIEDRONEK

W minionym tygodniu Biedroneczki dowiedziały się dlaczego należy dokarmiać ptaki i zwierzęta zimą. Wiemy już kim jest leśniczy i na czym polega jego praca oraz jaki rodzaj pożywienia powinien znaleźć się w karmniku i paśniku. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Karmnik” ćwicząc przy tym prawidłowy chwyt kredki.

  

Podczas zabaw ruchowych utrwalaliśmy sobie nazwy i wygląd wybranych ptaków, a umiejętności matematyczne ćwiczyliśmy przeliczając wybrane ptaszki w karmniku.

 

Styczniowe zajęcia MOTYLI

Motyle w pierwszych tygodniach stycznia rozmawiały m.in. o dokarmianiu zwierząt.

 

Zrealizowały kolejne zadanie do projektu Kreatywne Prace Plastyczne pt.Zimowe drzewo.

 

 

Pierwsze styczniowe zajęcia BIEDRONEK

W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z powitaniem nowego roku. Oglądaliśmy różne kalendarze, dowiedzieliśmy się jakie nazwy noszą poszczególne pory roku, jakimi kolorami je oznaczamy oraz jakie są ich symbole.

  

Poznaliśmy różne rodzaje zegarów i sposób ich działania. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Nowy Rok”.

 

Zdjęcia z bieżącego miesiąca znajdziecie w albumie BIEDRONKI W STYCZNIU

 

Nowy rok, nowe rozwiązania w przedszkolu

 

Kartka dla Natalki

W ramach zajęć popołudniowych nasze przedszkolaki, pod okiem p. Karoliny Mazurkiewicz, wzięły się ostro do działania i stworzyły piękne kartki urodzinowe dla Natalki - dziewczynki chorującej na rozlanego glejaka pnia mózgu. O dziewczynce i akcji "Kartka Urodzinowa dla Natalki" można przeczytać na portalach społecznościowych, a nasze przedszkole nie zwykło przechodzić obok takich informacji obojętnie.  Chcemy w tym szczególnym dniu jej szóstych urodzin, wywołać uśmiech na jej twarzy.

 

Kartki, które powstały w naszym przedszkolu jutro zostaną wysłane pod wskazany adres, który znajduje się na plakacie.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby przyłączyć się do akcji, to kartki można wysyłać do 12.01.2023 r. Zachęcamy do udziału!

 

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi...

Jasełka przedszkolne [05.01.2023r.]

Przyszliśmy tu do Was z nielada kolędą.

Ciekawe tu rzeczy przedstawiać się będą.

Więc ucha nadstawcie w tej ważnej sprawie

Śpiewajcie z nami ku wspólnej zabawie...

Takimi oto słowy nasze przedszkolaki 5 stycznia zaprosiły swoich rodziców i bliskich do obejrzenia przygotowanych razem przez wszystkie 8 grup jasełek.

 

Jaka miała być historia Narodzenia Pańskiego według przedszkolaków? Miejscami nieco smutna, miejscami wesoła. Rozśpiewana, zadumana, na pewno wzruszająca... i mamy nadzieję, że taka właśnie była...

   

Nie zabrakło wspólnie odśpiewanych kolęd, tańca, dziecięcej radości i poczucia dumy z możliwości występu dla mamy i taty. I pomimo, że przedstawienie nie odbyło się w pierwszym grudniowym terminie, to nie brakło w nim magii owej grudniowej nocy.

NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZEK skok w nowy rok

Nowy rok to, dla zapewne większości z nas, nowe postanowienia. Nasze MYSZKI jeszcze w grudniu postanowiły urządzić sobie w styczniu kolejne spotkanie wigilijne, gdyż w tym pierwotnie zaplanowanym, z uwagi na zachorowania, znacząca liczba ich koleżanek i kolegów nie mogła wziąć udziału. Jak postanowiły, tak też zrobiły i 2 stycznia wszystkie zasiadły przy stole, by wspólnie pokolędować, zjeść słodkości oraz opowiedzieć sobie o prezentach, jakie znalazły pod choinką.

 

W oparciu o wspomnienie sylwestrowej nocy wykonały fajerwerkowe prace plastyczne i zaczęły zapoznawać się z zegarem, by wiedzieć kiedy tak właściwie jest ta północ.

     

A skoro o północy rozpoczął się nowy rok, to wysłuchały opowieści o jego czterech córkach: wiośnie, latu, jesieni i zimie i utrwaliły sobie wiadomości o nich, nie tylko w trakcie zajęć w sali, ale również w lesie.

   

I choć w kalendarzu wciąż zima, to wydawać by się mogło, że MYSZKI już odnalazły na leśnych ścieżkach radość pani wiosny ;)

NA SZERSZĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK

 

Szanowni Państwo!

Zapraszamy serdecznie do przygotowania dzieci do udziału w organizowanym przez nasze przedszkole Gminnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej.

Zachęcamy do zapoznania się z plakatem oraz regulaminem Przeglądu i zgłaszania chętnych do zaśpiewania przed szeroką publicznością dzieci wychowawcom!

REGULAMIN DO POBRANIA: Przeglad_Koled_-_REGULAMIN.pdf

KARTA ZGŁOSZENIOWA DO POBRANIA: Przeglad_Koled_-_KARTA_ZGLOSZENIA_UCZESTNIKA.pdf

 

Pogodnych, radosnych Świąt...

 

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...

Spotkania wigilijne w przedszkolu

 

Po okresie kilkutygodniowych przygotowań nadszedł wreszcie tak wyczekany przez naszych przedszkolaków dzień. Choć tegoroczna liczba zachorowań w przedszkolu zaskoczyła niemile chyba nas wszystkich, z obecnymi dziećmi zasiedliśmy wspólnie do świątecznie nakrytych stołów, by spędzić ze sobą choć kilka chwil w atmosferze pełnej radości i świątecznego ucztowania.

   

Podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie najlepsze życzenia, przy choince zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy.

   

Ich tradycyjne melodie przywiodły do nas także wyjątkowego Gościa, czyli Gwiazdora, który wszystkim obecnym wręczył prezent:

    

Pod choinką zostawił też paczki dla nieobecnych dzieci, za co z całego serca mu podziękowaliśmy. Będą one czekać na naszych przedszkolaków, więc dochodźcie kochani do zdrowia, bo czekamy na Was!

A NA PEŁNĄ RELACJĘ Z WIGILINYCH SPOTKAŃ ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW

NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Świątecznie u ZAJĄCZKÓW

Zajączki przygotowania do świąt rozpoczęły od wykonania różnych prac plastycznych związanych ze Świętem Bożego Narodzenia, ale nie tylko, gdyż już na początku grudnia stworzyły pierwszy zimowy pejzaż z bałwankiem w tle.

    

Za nami już kiermasz świąteczny. Zajączki chętnie włączyły się w jego wykonanie.

  

Podczas spotkania wigilijnego przyszedł do naszych Zajączków nikt inny tylko św. Mikołaj i oczywiście wręczył wszystkim prezenty. Grzeczne i dzielne Zajączki zasłużyły na nie! Dzień ten był wyjątkowy nie tylko z powodu odwiedzin św. Mikołaja.

   

Tego dnia do przedszkola zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami ozdobić pierniczki, które na pewno przydadzą się podczas świąt. Takie własnoręcznie zdobione z pomocą Rodziców najlepiej smakują i wyglądają :)

    

Chwile spędzone podczas wspólnej pracy z Rodzicami na pewno zapiszą się Zajączkom w pamięci.

GRUDNIOWA RELACJA FOTOGRAFICZNA Z ZAJĘĆ NASZYCH ZAJĄCZKÓW

W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MOTYLE przygotowane do świąt

Grupa Motyle już od początku grudnia przygotowywała się do świąt. Dzieci udekorowały choinkę, uczyły się kolęd, wykonywały świąteczne prace plastyczne, dekorowały pierniki. Zrobiły stroiki na kiermasz.

   

W ramach innowacji pedagogicznej- sensoplastyka wykonały ozdoby z masy porcelanowej. Był to pracowity i piękny czas.

 

Przedświąteczna gorączka...

W naszym przedszkolu, podobnie jak w domach, przedświąteczna gorączka ogarnęła wszystkich na długo przed nadejściem Bożego Narodzenia. Przygotowania do tego wyjątkowego czasu dzieci w każdej grupie podjęły właściwie zaraz z 1 grudnia. 

  

W niektórych grupach czas odmierzał im kalendarz adwentowy, wyznaczając co rusz nowe zadania; w innych zadania wymyślały panie i same dzieci. Dekorowanie sal, dekorowanie choinek, dekorowanie pierniczków --> w każdym kąciku zrobiło się pięknie!

       

A jak wiadomo w ładnym otoczeniu nawet nauka idzie jakoś tak przyjemniej, dlatego nasi przedszkolacy tematy świąteczne wykorzystali także podczas codziennych zajęć dydaktycznych - tak na dywanie, w książkach, jak i np. podczas zajęć z ozobotami:

    

Przedszkolaki postanowiły w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrowie udekorować także ich choinkę:

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU Z PRZYGOTOWAŃ NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

Przygotowania MYSZEK do świąt

 

Choć sezon chorobowy w pełni, nasze MYSZKI dzielnie pracowały, by atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia była w ich sali łatwo wyczuwalna. Po ubraniu choinki, doskonaląc umiejętność współpracy w parach, stworzyły jej kolorowe miniaturki z wykorzystaniem Darów Froebla, by następnie przedstawić ją także w formie plastycznej.

   

Z reniferami doskonaliły umiejętności matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania:

   

a znajomość poznanych dotąd liter wykorzystały podczas wypisywania świątecznych pocztówek dla najbardziej wyjątkowych adresatów na świecie, czyli dla własnych rodziców.

  

Kartki zaniosły na pocztę i jak donoszą jaskółki - część już trafiła do odbiorców, by zanieść im świąteczne życzenia prosto z przedszkola i co najważniejsze: prosto z dziecięcego serduszka. Oprócz wspomnianej tradycji wysyłania kartek z życzeniami, MYSZKI nie zapomniały też o tradycji przygotowania pierniczków. Ozdobiły je tak kolorowo, że nie sposób było nie dać się im skusić.

      

MYSZKI to jednak zdecydowanie grupa na 5 z plusem, dlatego część pierniczków poczeka na ich chorych obecnie kolegów oraz... Gwiazdora, który zapewne już wkrótce odwiedzi nasze przedszkole :)

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Świąteczne warsztaty rodzinne u JEŻYKÓW [13.12.2022r.]

 

13 grudnia po południu w sali Jeżyków odbyły się warsztaty świąteczne. Dzieci wraz z Rodzicami wykonały przepiękne choinki świąteczne, ktore będą fantastycznym elementem bożonarodzeniowego wystroju w domach naszych przedszkolaków.

      

Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego "Z darami natury świat nie jest ponury" , który z Jeżykami realizuje Pani Karolina Mazurkiewicz. Były okazją nie tylko do wyzwolenia dziecięcej i rodzicielskiej kreatywności, ale też momentem do złapania chwili oddechu w przedświątecznej gorączce i spędzenia wspólnie radosnego czasu.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z WARSZTATÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

WIEWIÓRKI i MYSZKI na wycieczce w teatrze [13.12.2022r.]

Świąteczny nastrój ogarnia nas wszystkich coraz bardziej. Nasze pięciolatki postanowiły udać się nawet do Torunia, gdzie także ów nastrój odnalazły - tak na toruńskiej starówce, jak i w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, do którego wybrały się na przedstawienie pt. "Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy".

Jak podaje sam teatr przedstawienie to "pogodna, bożonarodzeniowa historia właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia stał się zysk. Ciepła, pełna przekornego humoru muzyczna opowieść o sile dobrych uczynków i wiary w wigilijny cud". I takie to przedstawienie rzeczywiście jest! Pokazujące, co nie tylko w Święta, ale i na codzień powinno się liczyć najbardziej: rodzina i dobre serce!

  

Wierzymy, że tak WIEWIÓRKI, jak i MYSZKI zapamiętają sobie tę cenną lekcję na zawsze!

 

JEŻYKI w innowacji pedagogicznej

"Z darami natury świat nie jest ponury"

Nasi zerówkowicze z grupy "JEŻYKI" pod okiem pani Karoliny Mazurkiewicz przez cały czas realizują zadania przewidziane w innowacji pedagogicznej "Z darami natury świat nie jest ponury", nieźle się przy tym bawiąc, a do tego - jak się okazuje, pomagając innym. W ostatnich jesiennych dniach JEŻYKI zatroszczyły się o zwierzątko, od którego ich grupa wzięła swą nazwę i postawiły zimowy domek dla jeża, a wkrótce potem zadbały także o ptaszki, dla których przygotowały karmnik.

  

Na zajęciach nie brakuje im kreatywnej zabawy z wykorzystaniem różnych skarbów natury.

 

Szyszki, plastry drewna - wiadomo: to wspaniały materiał plastyczny i JEŻYKI wykorzystały je m.in. do przygotowania świątecznych szopek, ale czy można wykorzystać do zabawy błoto? Oczywiście!

  

JEŻYKI malowały błotem i wykonały z jego użyciem wyjątkowe babeczki. Takiej imprezy jeszcze w naszym przedszkolu nie było ;)

ZAPRASZAMY DO INNOWACYJNEGO ALBUMU NASZYCH JEŻYKÓW!

 

Podsumowanie akcji Onko-Mikołaje

Szanowni Państwo,

informujemy iż wszystkie zebrane w ramach 6 edycji akcji Onko-Mikołaje upominki dla dzieci z bydgoskiej onkologii oraz domów dziecka trafiły do Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom, a stamtąd zostały skierowane do dzieci, by jeszcze przed świętami na ich twarzach pojawił się uśmiech.

  

Dziękujemy serdecznie za okazane wsparcie i wielkie sercaheart

 

Jasełka przedszkolne

Drodzy Rodzice!

Zapraszamy Was serdecznie do udziału w wyjątkowym świątecznym przedstawieniu,

w wykonaniu wszystkich grup naszego przedszkola.

Niech jest to okazja do wspólnego kolędowania i dzielenia się świąteczną radością!

 

Szanowni Państwo!

Zapraszamy serdecznie na bożonarodzeniowy kiermasz dziecięcych ozdób świątecznych,

który odbędzie się w naszym przedszkolu już od 19 grudnia.

 

Poranek z Mikołajem

Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna złociście świeci,
gdzie czekają na Mikołaja dzieci?

  

6 grudnia, w mglisty i nieco zimny poranek, idąc za wskazówkami i po tajemniczych śladach wielkich butów, dzieci z Przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej dotarły na spotkanie z Panem Mikołajem i Panią Mikołajową. 

    

Tajemniczy goście oczekiwali na naszych przedszkolaków już od rana. Nie straszna była im mgła i panujące dookoła ciemności, z uśmiechami witali na placu zabaw miłych gości, znajdując dla każdego w mikołajowym worku cukierek. To wyjątkowe powitanie stanowiło bardzo miły akcent tego dnia, ale dało także początek dalszemu świętowaniu.

 

Czerwono i mikołajkowo zrobiło się bowiem wkrótce w każdej grupie. Ubieranie choinek, dekorowanie pierniczków, wykonywanie mikołajkowych ozdób plastycznych - te i inne aktywności nawiązywały do historii tego wyjątkowego Jegomościa w czerwonej szacie. 

       

Zajączki: https://youtu.be/kcMsCnACj90

Nie dziwota więc, że odwiedził on naszych przedszkolaków ponownie (i to nie jeden raz!), każdemu zostawiając drobny upominek. Teraz pozostaje nam odliczać już do Świąt...

ZAPRASZAMY DO MIKOŁAJKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w krainie sztuki

Ostatnie tygodnie listopada upłynęły naszym MYSZKOM na pobycie w świecie sztuki - zarówno muzycznej, jak i plastycznej. Najpierw na zajęciach dzieci zamieniły się w małych muzyków: poznawały instrumenty i ich brzmienia, dowiedziały się do czego potrzebne są nuty, a na koniec same wcieliły się w wykonawców muzyki i na bum bum rurkach zagrały deszczowy koncert.

  

Kolejny tydzień przyniósł im zaproszenie do świata malarstwa i sztuki plastycznej. W jego trakcie udało się MYSZKOM wykonać szereg zadań z projektu Zabawa Sztuką, ale przy okazji świetnie się bawić, poznając różne oblicza artyzmu. Przedszkolaki zbudowały miniaturki najbardziej znanych budowli świata, próbowały też odgadnąć co artysta miał na myśli i w tym celu wcieliły się w belgijskiego malarza Magritte'a i odkryły zasłoniętą do tej pory gołąbkiem i jabłkiem twarz mężczyzny w meloniku.

    

Układały puzzle poświęcone twórczości Tadeusza Makowskiego, by później samemu zmalować "jego" dzieci:

   

A w zabawie "Olejowe odkrywanki" pobudzały swą wyobraźnię, próbując odkryć jakież to dzieło za chwilę ukaże się im oczom:

    

Poprzez formy plastyczne MYSZKI wyraziły też swoje prawa, utrwalone w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka:

  

W wolnych chwilach nie zapomniały jednak o dobrej zabawie.

   

ZAPRASZAMY DO LISTOPADOWEGO ALBUMU MYSZEK

 

Zabawa andrzejkowa [29.11.2022r.]

 

Andrzeju, Andrzeju - dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż - najmilszego pokaż... - tymi słowami przed laty w wigilię św. Andrzeja młode dziewczęta prosiły o wskazanie im młodzieńca, który zostanie ich lubym. Dziś andrzejki to okazja do ostatnich zabaw przed nastaniem Adwentu, a zarazem nawiązanie do dawnych ludowych tradycji.

  

W naszym przedszkolu również nie zabrakło dobrej zabawy z wróżbami w tle.

 

Imprezę taneczną poprowadziła p. Paulina Gwadera, zapraszając wszystkie dzieci do podróży pociągiem, zabaw z balonikami czy limbo.

      

Była to kolejna okazja do integracji dzieci z naszych ośmiu grup, a zarazem możliwość spożytkowania energii, którą nasze przedszkolaki aż tryskają. Nie dziwota więc, że podczas gdy niektóre grupy po powrocie do sal oddały się spokojnemu laniu wosku, to inne nadal szalały przy dźwiękach skocznej muzyki.

NA RELACJĘ Z ZABAWY ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Szanowni Państwo!

Kontynuując naszą kilkuletnią tradycję pomagania, zachęcamy do udziału w 6-ej już edycji akcji OnkoMikołaje, która skierowana jest na wywołanie uśmiechu na twarzy u dzieci z bydgoskiej Onkologii oraz Domów Dziecka.

W tym roku zbierane są szczególnie:

- zabawki (w tym. m.in. klocki LEGO, zestawy plastyczne, puzzle, gry, maskotki),

- książki dla dzieci i młodzieży,

- zestawy kosmetyków,

- słuchawki i głośniki bezprzewodowe,

- koce,

- termofory,

- kubki termiczne,

- pendrivy i powerbanki,

- kawa i herbata dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu.

Prosimy o pozostawianie upominków w specjalnie do tego przygotowanych pudłach w hallu budynku głównego i przedszkolnego pawilonu.

MAŁY GEST MA ZNACZENIE!

 

Dzień Pluszowego Misia [25.11.2022r.]

Miś ma w oczach szklane kulki,

po to misiem jest,

żeby było kogo tulić kiedy pada deszcz.

Miś ma uszy do targania,

po to misiem jest,

żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez...

PSZCZOŁY: https://www.youtube.com/watch?v=t7iWItMyy4U

Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być i dlatego kochają go wszystkie dzieci na całym świecie. Kochają i nasze przedszkolaki, dlatego jak co roku, 25 listopada upłynął w naszym przedszkolu pod znakiem pluszowych niedźwiadków.  Świętowały wszystkie grupy - od maluchów aż po starszaki. A jak? Prosimy bardzo - właśnie tak:

     

Nie zabrakło misiowych zabaw plastycznych, fotobudek, zapoznania z historią pluszowego misia, misiowych zadań logicznych i czytanych bajeczek:

    

Pluszowe misie zaprosiły też dzieci do kina, by mogły obejrzeć swych najbardziej znanych przedstawicieli - bohaterów dziecięcych animacji:

  

Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Gumisie, ale i wszystkie zwyczajne szare i brązowe pluszowe miśki z pewnością cieszą się, że wciąż mają wśród dzieci tylu przyjaciół!

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ALBUMU NA STRONĘ GŁÓWNĄ I DO OBEJRZENIA RELACJI Z DNIA PLUSZOWEGO MISIA U PSZCZÓŁEK NA YOUTUBE

 

Spotkanie w policyjnym kręgu [24.11.2022r.]

W czwartek 24 listopada dzieci z pięciu naszych starszych grup miały okazję wziąć udział w niecodziennym spotkaniu z funkcjonariuszami policji Komisariatu Bydgoszcz Środmieście, którzy odwiedzili nasze przedszkole, by wprowadzić dzieci w tajniki swej służby.

 

Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak wygląda pełne wyposażenie funkcjonariuszy policji: ich służbowa legitymacja i odznaka, mundur, kajdanki, a także odzież ochronna używana podczas bardziej niebezpiecznych akcji.

     

Choć wszystkie nasze dzieci (i panie ;) są grzeczne to złożyły też swe odciski palców.

  

Może z tej bazy dzielnych przedszkolaków skorzysta wkrótce Mikołaj, by wręczyć dzieciom upominki? Okaże się wkrótce. Póki co jednak część z nas już marzy o tym, by wstąpić do policji!

Dziękujemy serdecznie naszym Gościom i tacie Huberta za niespodziankę!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki w misiowym wydaniu

 

W ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w minionym tygodniu zerówkowicze wzięli udział w zajęciach z okazji Dnia Pluszowego Misia. Tym razem gościliśmy Panią Agnieszkę w naszych przedszkolnych murach.

Dzieci poznały historię tej wyjątkowej pluszowej zabawki, a na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną, której bohaterem był nikt inny jak właśnie miś.

 

Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci- małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.

Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie :)

 

"Mój dom i moja rodzina" - zajęcia u MOTYLI

W minionym tygodniu grupa Motyle omawiała tematy związane z rodziną, domem oraz prawami i obowiązkami dziecka. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje dom, co się w nim znajduje oraz kto w nim mieszka.

  

Rozmawiały o swoich prawach i obowiązkach. Wykonały prace plastyczne przedstawiające dom oraz rodzinę i jak co tydzień wzięły udział w zajęciach ruchowych metodą Weroniki Sherborne, prowadzonych przez p. Angelikę Dembek.

  

Są to ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała oraz pomagające zdobyć pewność siebie i budować poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu. Wspomagają rozwój, koncentrację, ale przede wszystkim wyzwalają radość uczestników.

ZAPRASZAMY DO MOTYLKOWEJ GALERII

 

Wspólnie rozwijamy talenty!

Szanowni Państwo!

Zbiórka Talenciaków dla Naszego Przedszkola dobiegła końca.

Wspólnie udało nam się zebrać 3442 Talenciaki, które wymieniliśmy na zestaw 10 piłek, 2 bramki oraz 2 zestawy tangramów za łącznie 3400 Talenciaków.
  
Bardzo dziękujemy Państwu za wsparcie i ogromne zaangażowanie.

Szczególne podziękowania kierujemy do mamy naszej Dominiki, ale każdy jeden Talenciak był równie ważny, dlatego jest to nasz i Państwa wspólny sukces! DZIĘKUJEMY!

 

JEŻYKI, SOWY i zapach korzennych przypraw...

 

W minionym tygodniu Jeżyki i Sówki samodzielnie przygotowały ozdobne pierniki w Muzeum Piernika w Toruniu. Podczas warsztatów dzieci poznały historię tego tradycyjnego toruńskiego wypieku oraz proces jego powstawania. Piękny, korzenny zapach unoszący się w powietrzu i dużo uśmiechów na  buziakach naszych przedszkolaków….

  

W czasie gdy nasze małe dzieła sztuki wypiekały się w piecu, udaliśmy się na wystawę muzealną dotyczącą powstawania toruńskich pierników. Oglądaliśmy przepiękne drewniane formy do wypieku tych piernych ciastek, starą linię produkcyjną, wąchaliśmy aromatyczne przyprawy i wysłuchaliśmy opowieści handlarza i właściciela fabryki z dawnego Torunia.

    

Następnie zrelaksowaliśmy się w pięknym saloniku z dawnych lat podgryzając aromatyczne Katarzynki, których historię poznaliśmy chwilę później w sali multimedialnej.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYCIECZKI ZNAJDZIECIE W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Szkoła do Hymnu - podziękowanie za udział w akcji

 

11 listopada 1918... zapamiętamy już na zawsze...

https://youtu.be/Hlp3UPByNuA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości to czas próby dla wszystkich Polaków. Czas, w którym warto się ponad podziałami zjednoczyć, uśmiechnąć i poczuć dumę z bycia wolnym człowiekiem. Jest to czas, kiedy przestrzeń wsi, miast i miasteczek pełna jest łopoczących na wietrze biało - czerwonych flag, a w sercach - zwlaszcza tych najmniejszych rodzi się radosny patriotyzm. W naszym przedszkolu uroczyste obchody Święta Niepodległości co roku zbiegają się ze Świętem Patrona Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego. Po raz kolejny postać Celestyna Kamińskiego została więc uwzględniona w akademii, przygotowanej przez naszych przedszkolaków właśnie na okoliczność tych dwóch listopadowych świąt.

  

W tym roku inscenizację dla wszystkich grup przedszkolnych, zaproszonych gości oraz swoich rodziców, przygotowały dzieci z trzech grup "0" - Sowy, Pszczółki i Jeżyki, uwzględniając w swych występach zarówno treści związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i historią Warszawy - drugiego po Krakowie miasta, odwiedzanego przez nas w ramach projektu "Z biegiem rzeki Wisły".

   

Podniosłości owym chwilom dodało wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz wręczenie każdej grupie nagrody Celestynki 2022 oraz nagród Celestyny 2022:

- p. Monice Beker (nagroda dla nauczyciela w kategorii Siła Serdecznego Uśmiechu)

- p. Teresie Pokorze (nagroda dla nauczyciela w kategorii Moc Spokoju i Cierpliwości)

- p. Krzysztofowi Szydłowskiemu (nagroda dla Przyjaciela Przedszkola).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Po zakończonej uroczystości na naszych przedszkolaków czekał jeszcze wyjątkowy świąteczny poczęstunek, który stanowił wspaniałe dopełnienie tych wyjątkowych chwil.

  

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku z tej uroczystości oraz pełnej relacji zdjęciowej, znajdującej się w galerii na stronie głównej!

 

Przedszkolaki w bieli i czerwieni

 

Ostatni tydzień upłynął w naszym przedszkolu pod znakiem dwóch barw - bieli i czerwieni. Barw kojarzących się jednoznacznie z polską flagą i godłem, a tym samym będących wyraźnymi znakami naszego kraju. W każdej z grup podjętych został szereg aktywności rozwijających wiedzę dzieci na temat historii, tradycji i symboli związanych z Polską i jej jej regionami.

  

Dzieci tworzyły plastyczne obrazy naszych symboli narodowych, ćwiczyły śpiew Hymnu Narodowego i recytację wierszy, grały w gry logiczne nawiązujące swą tematyką oczywiście do Polski, a starszacy nawet pokonali drogę z Zakopanego do Gdańska i to nie palcem po mapie, a z wykorzystaniem ozobotów:

     

Zajęcia różnorodne, jak nasza Polska, ale pokazujące na każdym kroku jak jest ona piękna i liczymy, że dzięki nim uda się w naszych przedszkolakach właśnie miłość do Ojczyzny zaszczepić.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedszkole do Hymnu!

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Zapraszamy do jego odsłuchania:

https://youtu.be/cPNWDIe9uSM

 

Wyniki konkursu Pejzaże biało - czerwone

Szanowni Państwo, 

9 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie naszego patriotycznego konkursu plastycznego pod nazwą "Pejzaże biało - czerwone".

  

Zgłoszone zostały do niego 23 prace - wszystkie wyjątkowe i bezsprzecznie nawiązujące w swym wyrazie do polskości. Dlatego też wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomem i upominkiem, a wybranym dzieciom jury konkursu przyznało wyróżnienia specjalne.

I miejsce - Sebastian Wąchała

II miejsce - Jan Balcer

III miejsce - Helena Opaczyk

Wyróżnienia: Piotr Wójcik, Blanka Mazurkiewicz, Kaja Madej, Marcelina Magdzińska, Oliwia Chmielewska, Oliwia Syrocka, Emilia Zatorska

  

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!

 

Podsumowanie zbiórki dla schroniska

W poniedziałek 7 listopada nastąpiło podsumowanie naszej zbiórki darów dla zwierząt z bydgoskiego schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę, przynosząc artykuły dla bezdomnych psiaków!

    

Wszystkie dary zostały przekazane pracownikom schroniska, którzy odwiedzili nasze przedszkole z kimś, kto również chciał dzieciom podziękować. Był to Pedro - wyjątkowy pies rasy landseer, który może służyć w ratownictwie wodnym, ale na codzień odwiedza placówki takie jak nasza, by pokazać dlaczego warto jest pomagać zwierzętom. W imieniu Pedro, jego psich kolegów oraz swoim dziękujemy i zachęcamy do wspierania schronisk oraz adopcji zwierząt, które tylko czekają aż ktoś je pokocha!

 

Szanowni Państwo!

 

Sensoplastyka - innowacja pedagogiczna u MOTYLI

Dzieci z grupy Motyle w ramach innowacji pedagogicznej zrealizowały zajęcia pt. ,,Oswajanie z materiałami sypkimi". Pobudziły zmysły poprzez dotykanie, przesypywanie, mieszanie i ugniatanie: mąki, kaszy, ryżu, grochu, fasoli, makaronu...

   

Z mąki i soli wykonały masę solną, z której powstał ,,Pan Jeż".

 

 

MYSZKI na zajęciach bibliotecznych

W piątek 4 listopada MYSZKI wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej, by tym razem posłuchać bajeczek czytanych przez nasze "sąsiadki";)

   

Pretekstem do uczestnictwa w zajęciach stały się obchody Dnia Postaci z Bajek. MYSZKI wysłuchały więc najpierw bajki o słoniku Dumbo oraz pewnym pasterzu, który niczym Pinokio nie umiał przestać kłamać, a następnie wzięły udział w bajkowym quizie, za który zostały przez p. Agnieszkę nagrodzone słodkościami. Kolejne zajęcia już w planie!

 

BIEDRONECZKOWE zajęcia

W ostatnim tygodniu października „Biedroneczki” dowiedziały się jak wyglądają i jakie zwyczaje jesienią mają wybrane zwierzęta m.in. wiewiórka, niedźwiedź, zając i jeż, które ptaki odlatują z Polski na zimę, a które przylatują. Wiemy już jak wyglądają domki leśnych zwierząt oraz jakie są ich jesienne przysmaki.

 

Liczenie ćwiczyliśmy podczas „zbierania zapasów” dla wiewióreczki, usprawnialiśmy małą motorykę rysując po śladzie „deszczowe chmurki”.

  

Wykonaliśmy pracę plastyczną z masy solnej „Mały jeżyk”.

 

Dbając o nasze zdrowie i dobre samopoczucie dużo spacerowaliśmy, obserwowaliśmy jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Zrealizowaliśmy kolejne zadania w ramach projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy – Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! W trakcie rozmowy na temat przeczytanej książeczki dowiedzieliśmy się , że z komu i w jakich sytuacjach mówi się „dzień dobry”, poznaliśmy różne sposoby witania się z koleżanką/kolegą.

 

„Biedroneczki” wiedzą już, że uśmiech i miłe słowa zawsze do nas wracają. Wróciły także ze strony Rodziców, którym "Biedroneczki" podczas zajęć otwartych prowadzonych przez p. Angelikę Dembek pokazały swoje umiejętności, które nabyły w ramach spotkań z Ruchem Rozwijającym Weroniki Sherborne.

 

Dziękujemy przybyłym Rodzicom za wspólne spotkanie!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE BIEDRONECZEK!

 

By pamięć trwała wiecznie... [02.11.2022r.]

Ktoś kiedyś powiedział, że tyle żyjemy tu na ziemi, ile trwa pamięć o nas...

W czasie największej w roku zadumy nad życiem, śmiercią, przemijaniem oraz trwałością wspomnień i pamięci, w Dniu Zadusznym odwiedziliśmy pomnik pomordowanych przez hitlerowców ofiar II wojny światowej, by na znak pamięci zapalić znicze.

   

Niech pamięć o tych wydarzeniach trwa, niczym strażnik chroniący nas przed wszelkimi działaniami zbrojnymi, a pamięć o tych, których już nie ma wśród nas, niech pokazuje, że życie człowieka na ziemi to jednak coś więcej niż to krótkie tu i teraz...

 

Dzień Dyni [28.10.2022r.]

Rośnie w polu wieeelka dynia,

wciąż policzki swe nadyma.

Jej figura nie ma końca,

chce wyrosnąć aż do słońca!

Taki oto wierszyk Aleksandry Charezińskiej mógłby nam przyświecać w piątek 28 października, gdyby nie jeden drobny szczegół... otóż nie wszystkie dynie są pomarańczowe, wielkie i pękate. A jakie są? To właśnie dzieci z grup: JEŻYKI, MYSZKI, SOWY i ZAJĄCZKI sprawdzały podczas Dnia Dyni w naszym przedszkolu. 

  

SOWY i MYSZKI postawiły na poznanie cyklu rozwojowego dyni i zapoznanie się z jej budową. Pomarańczowa skórka to jedno, ale co kryje się w dyniowym wnętrzu? Dzieci z uwagą przyjrzały się komorze nasiennej dyń i odkryły, że w mniejszych egzemplarzach może znaleźć się o wiele więcej pestek niż w tych przysłowiowych olbrzymach. Wiedzą już jak smakują owe pestki oraz to, że dyni, którą wielu z nas wykorzystuje obecnie do dekoracji, wcale nie trzeba wyrzucać do kosza. Posmakuje ona wielu zwierzętom, a zakopana w ziemi może nas jeszcze zaskoczyć. Czym? To właśnie podczas eksperymentu będą sprawdzały MYSZKI, które Pana Dyńka zamknęły w słoiku, by mógł im towarzyszyć w najbliższych tygodniach.

    

Pokonując pierwsze opory dzieci z ochotą uczestniczyły w wyjmowaniu dyniowego miąższu, który z kolei w grupach JEŻYKI i ZAJĄCZKI wykorzystany został do przygotowania pysznych dyniowych babeczek.

   

Tego dnia nie zabrakło dyniowych zabaw:

  

dyniowego poczęstunku, dyniowej sesji zdjęciowej:

   

oraz dyniowych prac plastycznych:

   

PEŁNA RELACJA W DYNIOWYM ALBUMIE ZDJĘCIOWYM NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Zabawa Sztuką u MYSZEK

Przedszkolaki z grupy MYSZKI w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Zabawa Sztuką" uczestniczą już trzeci rok z rzędu, więc ich Rodzice również po raz trzeci dostali zadanie, by na moment zanurzyć się z dziećmi w świat sztuki.

Po Mona Lisie i Adele Bloch-Bauer przyszło im zmierzyć się z wybitną meksykańską malarką Fridą Kahlo i pytaniem: Co by było gdyby Frida przybrała polską, być może jesienną, twarz? Jakie tło by sobie zmalowała, jaki wianek by nałożyła?

Wyszło jak zwykle: pięknie i niezwykle twórczo!

Dziękuję serdecznie Rodzicom za zaangażowanie i rozbudzanie w dzieciach miłości do sztuki!

Monika Beker

 

Jesienne aktywności ZAJĄCZKÓW

U „Zajączków” jesień zagościła na dobre. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Były pierwsze prace plastyczne związane z tą porą roku. Liczyliśmy ile zajączki zjadają marchewek, a które z nich są największymi „łakomczuchami”.

  

Obchodziliśmy Dzień Owoców i Warzyw – smakując i zjadając bez zachęcania co oznacza, że Zajączki bardzo lubią jeść zdrowo i kolorowo.

  

Nie mogło zabraknąć też Dnia Kundelka i zabaw związanych z tym świętem.

  

Zasadziliśmy drzewo, a dokładnie cztery i będziemy obserwować jak rosną razem z nami.

  

Na koniec świętowaliśmy Dzień Dyni i zajadaliśmy się pysznymi babeczkami, których głównym składnikiem oczywiście była dynia.

  

ZAPRASZAMY DO JESIENNEGO ALBUMU ZAJĄCZKÓW!

 

Mamy to! Z Talenciakami pora rozwijać talenty!

Piłki za talenciaki są już w przedszkolu. Dziękujemy Państwu i prosimy o jeszcze...

Nasz kolejny cel to bramka za 1000 talenciaków. Mamy już 556.

Talenciaki w sklepach wydawane są do 13 listopada.

 

"Pracowita jesień"

- przedstawienie GrupyTeatralnej MAGMOWCY [26.10.2022r.]

Choć wraz z nadejściem jesiennych, pozbawionych słońca dni, wydawać by się mogło, że czas zwalnia i poziom energii wszędzie dookoła spada, to nic bardziej mylnego. Jesień to bowiem czas gorączkowych przygotowań do zimy i o tym właśnie traktowało przedstawienie pt. "Pracowita jesień" w wykonaniu Grupy Teatralnej MAGMOWCY.

 

Oprócz dwójki głównych bohaterów - jesiennych listków przed zgromadzoną publicznością wystąpiły również nasze przedszkolaki - od maluszków z grupy Zajączków, aż po starszaków z grup zerowych.

   

Jako leśne zwierzęta dzieci przypomniały swym koleżankom i kolegom ile pracy wymaga właściwe przygotowanie się do zimy. Zrobienie zapasów, wymoszczenie nory, zmiana futra na cieplejsze - wszystko to wymaga czasu i pracy pani Jesieni, ale pokazuje też, że natura pięknie urządziła świat!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Prośba od RADY RODZICÓW

 

Wielka Brytania bez tajemnic czyli...

czym tak naprawdę jest Halloween

W ramach projektu „Wielka Brytania bez tajemnic” zerówkowicze odbyli zajęcia, podczas których przedstawione zostały im zwyczaje i symbole związane z obchodami święta Halloween. Dzieci zapoznawały się z odmienną kulturą m.in. podczas zabaw przy piosenkach „Knock knock Trick or Treat”, „Five little pumpkins”, podczas zabaw z dynią oraz miotłą.

     

Przybliżenie dzieciom kultury krajów, w których mówi się po angielsku gra istotną rolę w procesie uczenia się języka obcego. Halloween to nieodłączna część tradycji krajów anglojęzycznych, a dla dzieci to niezapomniane spotkanie z inną kulturą oraz okazja do rozwijania swojej międzykulturowej wrażliwości.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU: WIELKA BRYTANIA BEZ TAJEMNIC

W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Dzień Kundelka u MOTYLKÓW

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci przyniosły zdjęcia swoich pupili, które zaprezentowały przed kolegami. Zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia.

   

Wykonały prace, których bohaterem były pieski.

 

Motyle wiedzą, że każdy pies zasługuje na miłość i dobre traktowanie.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości Polski

zapraszamy serdecznie naszych przedszkolaków do udziału w patriotycznym konkursie plastycznym:

 

Jak to z powstaniem Wisły i historią Krakowa było...

Przedstawienie w wykonaniu grupy MYSZKI [19.10.2022r.]

Na dzień 19 października dzieci z grupy MYSZKI zaprosiły do przedszkola swych Rodziców, by wraz z dziećmi ze wszystkich pozostałych grup przedszkola oraz uczniami szkoły podstawowej, którzy zgromadzili się na sali gimnastycznej, mogli oni obejrzeć przygotowaną przez swoje pociechy inscenizację.

Przedstawienie przygotowane zostało w ramach realizacji przedszkolnego projektu "Z biegiem rzeki Wisły" i stanowiło pierwszy występ z całego cyklu, mającego prezentować najważniejsze, leżące wzdłuż brzegów Wisły miasta. MYSZKI pokazały więc fragmenty legend związanych tak z samym powstaniem naszej królowej rzek, jak i historią Krakowa.

  

W przedstawieniu nie zabrakło lajkonika, uroczych Krakowianek, Smoka Wawelskiego, hejnalisty, który bohatersko stracił na Wieży Mariackiej swe życie oraz wielu innych postaci, gdyż przed zgromadzoną publicznością wystąpiły wszystkie dzieci.

     

Nie zabrakło również dźwięków piosenki "Płynie Wisła, płynie", która towarzyszyć nam będzie i w kolejnych miastach, albowiem póki Wisła płynie, Polska nie zaginie...

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z PRZEDSTAWIENIA DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONECZKOWE zajęcia

W ciągu minionych dwóch tygodni „Biedroneczki” dowiedziały się kto pracuje w przedszkolu oraz jak nazywają się zawody wykonywane przez pracowników przedszkola.

 

Pamięć wzrokową ćwiczyliśmy podczas zabawy „Co się zmieniło?”, a umiejętności matematyczne podczas układania rytmów z kasztanów i żołędzi. Paluszki ćwiczyliśmy wykonując z okazji „Dnia drzewa” pracę plastyczną z wykorzystaniem plasteliny.

  

W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o tym, czym charakteryzuje się jesienna pogoda oraz o konieczności dobierania ubioru do warunków atmosferycznych. Dowiedzieliśmy się co to jest wiatr, jak powstaje oraz jakie ma znaczenie dla przyrody. O nasze zdrowie zadbaliśmy podczas ćwiczeń gimnastycznych z piłeczką, jak również podczas zabaw na świeżym powietrzu.

  

Orientację w przestrzeni utrwalaliśmy bawiąc się z naszymi pluszakami. Wykonaliśmy pracę plastyczną metodą stemplowania pt.”Wiatr czarodziej”.

  

W ramach „Rodzinnego czytania” odwiedziły nas mama Marcelinki, pani Monika oraz mama Janka, pani Joanna. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

Jesień WIEWIÓRKOWA - piękna i kolorowa

Ostatnie ciepłe promyki słońca zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu! W minionych tygodniach „Wiewiórki” poznawały okoliczne drzewa, obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, poszukiwały jesiennych darów w lesie i parku.

  

Dowiedziały się też, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy i zimowego snu. Poznały piramidę zdrowego żywienia i dopasowywały odpowiedni ubiór do pogody.

 

Eksperymentowały z klockami NUMICON, które bardzo się wszystkim podobały i pozwoliły „bawić się” matematyką.

  

A zwieńczeniem tego wszystkiego były piękne prace plastyczne w jesiennych barwach:

  

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU WIEWIÓREK

 

WIEWIÓRKI w Chlebowej Chacie

18 października grupa "Wiewiórek" odwiedziła "Chlebową Chatę". Na ścieżce edukacyjnej "Cztery Pory Roku w chacie przy piecu chlebowym" miały okazję zobaczyć jak żyło się kiedyś na wsi.

A pracy było niemało... Dzieci, po obejrzeniu starodawnej chaty zagniotły ciasto na pyszne bułeczki. Dowiedziały się, że istnieje kilka rodzajów zbóż, z których powstają chleby i bułki. Nauczyły się ludowej przyśpiewki, przy której zwiozły worki że zbożem, usmażyły pyszne powidła śliwkowe z boćkiem i czerpały wodę ze studni, nosząc ją na szundach. Na koniec zrobiły wielkie pranie na tarach.

   

A po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i... zasłużony podobiadek - pyszne kanapki z powidłami i domowy kompot.

Wizyta wszystkim dzieciom się bardzo podobała!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU WIEWIÓREK!

 

SOWY w klimacie warzywno - owocowym

Wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz wartości jakie z niego płyną poznali zerówkowicze z grupy Sowy. Dzieci chętnie wysłuchały kłótni warzyw, a następnie same zamieniły się w małych aktorów.

   

Warzywa i owoce to nieodzowny element zdrowej diety każdego człowieka. Przez ostatnie dwa tygodnie Sowy doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania warzyw i owoców rodzimych oraz zagranicznych dostępnych w naszym kraju, a także kształtowały umiejętność sporządzania prostych potraw z warzyw i owoców.

     

Poznając wartości zdrowego odżywiania się w kontekście zdrowego trybu życia, poruszyliśmy także temat mycia rąk. Wykonaliśmy eksperyment z pieprzem i mydłem, który w prosty sposób tłumaczy dlaczego warto myć ręce.

  

Podsumowaniem zajęć były owocowo-warzywne prace plastyczne:

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK!

 

MYSZKI w jesiennym parku i lesie

 

Za oknami powoli robi się szaro, buro i ponuro, więc MYSZKI postanowiły wykorzystać piękną jesienną aurę do samego cna. Na zajęciach w dwóch ostatnich tygodniach uczyły się bowiem o dwóch miejscach, gdzie uroki jesieni widać najbardziej, czyli o parkach i lasach, rosnących w nich drzewach i krzewach oraz zamieszkujących je zwierzętach.

    

W oparciu o wspomnianą tematykę dzieci rozwijały swą orientację przestrzenną i uczyły się określać położenie przedmiotu w stosunku do siebie, ale i innego elementu. Poznały literę "A" oraz "L", rozwijały percepcję słuchową i wzrokową podczas licznych zabaw, stworzyły makietę lasu. W ramach projektu Zabawa Sztuką w Dniu Drzewa postanowiły nie malować liści na drzewach, a drzewa na liściach, a wkrótce później urządziły sobie prawdziwy plener malarski i w znajdującym się przy przedszkolu parku stworzyły obrazy złotej polskiej jesieni.

       

Malowała jesień w parku wszystkie liście, więc malowały i MYSZKI - pięknie i... zamaszyście ;) A na pełną relację z zajęć zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

MOTYLE na ścieżce edukacyjnej

„Cztery Pory Roku w chacie przy piecu chlebowym”

Dzieci z grupy Motyle także, w dniu 20.10.2022r., odwiedziły Chlebową Chatę.

 

Poznały czynności z życia dawnej wsi bez użycia prądu, czerpały wodę ze studni, piekły bułeczki, prały na tarach, smażyły i mieszały powidła boćkiem. Przyśpiewka na ludową nutę i podobiadek sprawił, że czas się zatrzymał na chwilę w dawnych czynnościach i jedzeniu.

     

 

SOWY i PSZCZÓŁKI w Chlebowej Chacie

Dzieci z grupy Sowy i Pszczółki wzięły udział w zajęciach z życia dawnej wsi w Chacie Chlebowej w Dąbrowie Chełmińskiej.

    

Czerpanie wody na szundach, pranie na tarze, smażenie powideł w garnku kuprowym – mieszanie boćkiem, jedzenie podobiadku oraz przyśpiewka ludowa okrasiła zajęcia, w których dzieci brały czynny udział.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Grupa MOTYLKI w Międzynarodowym Projekcie Plastycznym

"Kreatywne Prace Plastyczne"

Czterolatki z grupy Motyle biorą udział w II edycji projektu Kreatywne Prace Plastyczne, którego celem są twórcze działania wspierające rozwój oraz zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia aktywności plastycznej w zakresie eksperymentów z różnymi materiałami plastycznymi. Do maja dzieci będą wykonywały zadania o tematyce wybranej przez organizatora projektu.

  

Motyle wykonały już dwa zadania „Słoneczniki” i „Muchomory”, które zostały zaakceptowane przez organizatora.

 

PRZEDSZKOLE PEŁNE TALENTÓW!

Szanowni Państwo,

dziękujemy serdecznie za Wasz udział w akcji zbierania talenciaków dla naszego przedszkola i... prosimy o jeszcze ;)

Obecnie zarejestrowanych mamy już przeszło 1100 talenciaków, dzięki czemu możemy je wymienić na komplet piłek dla dzieci. Potrzebne nam jednak Wasze dalsze wsparcie, bo... zbieramy jeszcze na bramkę :)

Akcja trwa do 13 listopada. Rozwijajmy pasje naszych przedszkolaków razem!

 

MYSZKI w Chlebowej Chacie [11.10.2022r.]

W dniu 11 października pięciolatki z grupy MYSZKI wybrały się na pieszą wycieczkę do Chaty Chlebowej państwa Tomaszewskich w Dąbrowie Chełmińskiej. Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach na ścieżce edukacyjnej "Cztery Pory Roku na staropolskiej wsi", w ramach których m.in. nosiły wodę ze studni na szundach, mieszały boćkiem smażące się powidła, prały babcine galoty na tarze i przewoziły worki na wozie drabiniastym, utrwalając nazwy czterech zbóż oraz słowa piosenki "Wio koniku!".

    

W samej chacie również nie próżnowały. Każdy wyrobił swoją bułeczkę, w której ukrył marzenie. Podczas gdy zapach bułeczek kręcił i nęcił, dzieci przekąsiły podobiadek w formie swojskiego chleba z powidłami, popiły kompotem i wysłuchały opowiadanej przez Gospodynię bajki o koteczku.

   

Było swojsko, gościnnie, staropolsko. Jakby czas zatrzymał się w miejscu...

  

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z CHLEBOWEJ CHATY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Eksperymenty z panem Bartkiem [10-11.10.2022r.]

Gęstość. Od tego pojęcia rozpoczęliśmy kolejny cykl zajęć naukowych, prowadzonych przez pana Bartosza Pałuckiego.

  

Jest to kolejny rok wspólnych spotkań i eksperymentów z panem Bartkiem i jedno co możemy powiedzieć na pewno to, że o nudzie nie może być mowy!

     

W trakcie ostatnich zajęć dzieci miały okazję nie tylko poznać pojęcie gęstości, ale i zaobserwować na własne oczy co się dzieje, gdy ciecze mają różną gęstość. Sprawdziły, która ciecz się unosi, a która opada, by następnie sprawdzić to samo, ale w odniesieniu do ciał stałych.

   

To, że metal tonie wiedzą, ale dlaczego spośród wszystkich zanurzonych w wodzie owoców i warzyw zatonęła tylko gruszka, podczas gdy inne wręcz tańczyły na powierzchni, wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. No cóż... jak widać nauka wciąż ma wiele do odkrycia, w związku z czym pan Bartek jest nam niezbędny.

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH,

KTÓRE ZNAJDZIECIE W ŁĄCZNYM ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONKI dbają o zdrowie

W minionym tygodniu „Biedroneczki” dowiedziały się jak jesienią dbać o zdrowie. Wiemy już co to jest zdrowie oraz dlaczego do mycia rąk należy używać mydła.

  

Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca lekarza oraz jakie narzędzia i inne akcesoria wykorzystuje on w swojej pracy.

 

Wszystkie „Biedroneczki” wiedzą, że aby być zdrowym należy się gimnastykować oraz jeść warzywa i owoce, które mają dużo witamin. Rozmawialiśmy na temat przetworów jakie można przygotować na zimę. Wykonaliśmy też pracę plastyczną metodą stemplowania.

   

Paluszki ćwiczyliśmy podczas przenoszenia jabłuszek (nakrętek) do koszy za pomocą klamerek, segregowaliśmy owoce ze względu na kolor w „Owocowym pociągu”, którego maszynistą była Kicia Kocia.

   

W ramach „Rodzinnego czytania” gościliśmy Panią Esterą mamę Jaśka , która przeczytała nam jedną z wielu przygód o pieskach z „Psiego patrolu” oraz poczęstowała nas przyniesionymi słodkościami.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY podczas Bajkowej Wyprawy

W ramach projektu "Bajkowa Wyprawa" grupa SOWY poznała bajkę "Czerwony Kapturek". Po jej wysłuchaniu dzieci zrealizowały zadania: Co Kapturek miał w koszyku? (polegające na rozwiązaniu zagadek i wskazaniu poprawnego obrazka), postać Czerwonego Kapturka (praca plastyczna) oraz Droga Kapturka - zadanie polegające na stworzeniu gry podłogowej.

    

Gra składała się tylko z kolorowych pól. Każdy kolor miał przypisane zadanie, które musiało wykonać dziecku po zatrzymaniu się na określonym polu: szukanie przedmiotów w sali, liczenie, naśladowanie odgłosów i ruchów zwierząt, dzielenie wyrazów na sylaby oraz zagadki dotykowe, które sprawiły dzieciom największą radość.

 

Sensoryczna jesień SÓW

Dary jesieni mają w sobie wielki potencjał - wystarczy pozwolić dziecku na zabawę materiałem przyrodniczym. Podczas zabaw w minionym tygodniu Sowy poszerzyły wiedzę na temat przyrody, wyruszyły do lasu na poszukiwanie jesiennych skarbów, które to nazywały w języku angielskim:

  

Poza tym przedszkolaki rozwijały wyobraźnię, wrażliwość i uważność. Podczas dotykania i układania kasztanów zerówkowicze stymulowali zmysł dotyku i rozwijali motorykę małą:

 

Sowy postanowiły wykorzystać dary Pani Jesieni i stworzyć jesienną ścieżkę sensoryczną stworzoną z liści, szyszek, kasztanów. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, poprawia równowagę i stymuluje receptory:

  

Kreatywność i sprawność manualną dzieci rozwijały poprzez prace plastyczne z wykorzystaniem skarbów jesieni oraz tworząc jesienną mandalę:

  

Zmysł słuchu stymulowaliśmy wystukując kasztanami rytmy. Ponadto znalezione jesienne skarby mają charakterystyczny zapach... zapach lasu, który oddziaływał na dziecięcy zmysł węchu.

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

U JEŻYKÓW z darami natury świat nie jest ponury

 

Ostatnie dni nasze przedszkolaki spędziły na realizacji wielu zadań przewidzianych w założeniach prowadzonych w przedszkolu projektów edukacyjnych. Nie inaczej rzecz się ma z grupą JEŻYKÓW, w której prowadzona jest innowacja pedagogiczna "Z darami natury świat nie jest ponury". Prowadząca innowację p. Karolina Mazurkiewicz pokazała JEŻYKOM, że dary natury wspaniale wzbogacają każde zajęcia. Z ich wykorzystaniem nasi zerówkowicze zrealizowali m.in. zadanie "Lecą na głowę liście kolorowe".

  

W sali pojawiły się kolorowe jesienne drzewka, a także kącik przyrody. Jesień otrzymała pachnącą płatkami róży sukienkę, a literka A piękne jesienne barwy poprzez wydzierankową pracę JEŻYKOWYCH rączek.

 

Celem innowacji jest kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie dziecięcej kreatywności i uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody i nasze JEŻYKI z całą pewnością piękno jesieni potrafią już dostrzec.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW!

 

Wielka Brytania bez tajemnic - zerówkowicze w Londynie

Na pierwszych zajęciach w ramach projektu „Wielka Brytania bez tajemnic” przedszkolaki z grup zerowych zapoznały się z mapą kraju oraz brytyjskimi symbolami narodowymi. Zerówkowicze odbyli podróż samolotem do Londynu i poznali najbardziej charakterystyczne zabytki stolicy. Przedszkolaki zilustrowały ruchem piosenkę o czerwonym londyńskim autobusie, świetnie bawiły się do rymowanki „London bridge is falling down” i odwiedziły króla Karola III w Buckingham Palace.

  

Dzieci obejrzały również zawartość królewskiego skarbca, a podsumowaniem zajęć była praca plastyczna „Korona dla króla”.

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jak minął wrzesień u MOTYLKÓW

Motyle jesień przywitały bardzo pracowicie. Posadziły kwiaty w ogrodzie przedszkolnym. Obchodziły Dzień Kropki, Przedszkolaka oraz Chłopaka; rozmawiały o bezpieczeństwie podczas spotkania z policją i strażą pożarną.

Omawiały oznaki oraz dary jesieni.

  

Dzieci ćwiczyły swoje zmysły wykonując kreatywne prace plastyczne, ale przede wszystkim dobrze się bawiły podczas wspólnych zabaw.

 

MYSZKI w jesiennym wydaniu

Nasze MYSZKI kontynuują tematykę jesienną. W minionym tygodniu połączyły ją z tematem zdrowego odżywiania oraz ogólnej dbałości o zdrowie.

http://youtu.be/60dQy3qhb2U

Dużo przebywały na świeżym powietrzu, ciesząc się ze słonecznej pogody i rozwijając swą sprawność fizyczną podczas różnego rodzaju zabaw ruchowych oraz spacerów. Po raz kolejny zawędrowały do lasu, gdzie podziwiały jak się zmienia jego wygląd i jakie bogactwo grzybów można w nim znaleźć.

 

Swą uwagę skupiły jednak przede wszystkim na owocach. Po zajęciach poświęconych warzywom MYSZKI zawędrowały na zajęciach do sadu. Porównywały, klasyfikowały, przeliczały owoce:

  

a później oczywiście je konsumowały, żeby jak najbardziej wzbogacić swój organizm w witaminy:

   

W ramach realizacji projektu "Zabawa Sztuką" stworzyły też alternatywę dla słoneczników van Gogha. Wykorzystując do malowania widelce, plastelinę, farbę oraz kolorowe astry, stworzyły jesienne bukiety, których nie powstydziłby się sam malarz:

  

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ MYSZEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jesień w grupie BIEDRONEK

W ostatnim tygodniu września rozmawialiśmy o jesieni. Wiemy już jakie są oznaki jesieni w parku, w lesie i w sadzie; czym różni się las od sadu, jakie nazwy mają wybrane drzewa oraz ich owoce.

  

Liczenie rozwijaliśmy podczas zabaw z listkami i kasztanami, uczyliśmy się kodować. Wybraliśmy się na spacer do lasu, po drodze oglądaliśmy i nazywaliśmy wybrane gatunki drzew i krzewów, a zabrany ze sobą kosz wypełniliśmy skarbami jesieni: kasztanami, żołędziami, jarzębiną oraz jesiennymi liśćmi.

  

Słuchaliśmy piosenki pt. „Pani Jesień” podczas której malowaliśmy jesienny krajobraz ćwicząc poczucie rytmu. Wiemy też jakie grzyby są jadalne, a jaki trujące, wykonaliśmy pracę plastyczną – borowika z różnych rodzajów kasz.

   

W minionym tygodniu w ramach „Rodzinnego czytania” gościliśmy Panią Monikę mamę Igi, która przeczytała nam jedną z ulubionych książeczek Igi oraz zaskoczyła nas słodką niespodzianką.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONEK!

 

Jesiennie u ZAJĄCZKÓW

Miniony tydzień upłynął w grupie Zajączków pod znakiem jesieni. Były prace plastyczne związane z tą porą roku, dużo nowych wiadomości, zabaw oraz wyjść na dwór w poszukiwaniu oznak jesieni.

  

Obchodziliśmy też Dzień Jabłka:

  

mieliśmy spotkanie z Policją oraz świętowaliśmy Dzień Chłopaka poprzez składanie naszym małym mężczyznom życzeń wszystkiego najlepszego, wręczanie prezentów oraz wspólny słodki poczęstunek.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZAJĄCZKÓW

 

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt. Pomóżmy im wspólnie!

Szanowni Państwo,

jak co roku zapraszamy Was do udziału w zbiórce artykułów dla zwierząt.

W tym roku pragniemy wesprzeć bezdomniaki ze schroniska w Bydgoszczy przy ulicy Grunwaldzkiej.

Szczegóły na plakatach!

 

Co przyniesie MYSZKOM jesień?

Idzie jesień. Plony niesie jesień kolorowa.

Dynie, marchew i ziemniaki - wszystko w koszu chowa...

Kosz Pani Jesieni co roku jest przebogaty. Wraz z ostatnim tygodniem września MYSZKI postanowiły udać się do lasu i zaprosić ją do naszego przedszkola. Szukały jej wśród drzew i grzybów, kolorowych liści i kwiatów i stało się - zawitała i do sali MYSZEK.

    

A co przyniosła z sobą? Kosz pełen warzyw. Dzieci utrwalały ich nazwy oraz wiadomości o ich rozwoju. Wiedzą, która część danego warzywa jest jadalna, znają też sposoby przetwarzania różnego rodzaju warzyw.

  

Podczas zajęć MYSZKI dokonywały analizy i syntezy sylabowej nazw warzyw, obejrzały i same spróbowały swoich sił w przedstawieniu Tuwimowskiej "Rzepki", odgrywały role podczas zabawy w stragan warzywny oraz rozwijały swe zdolności manualne podczas pracy w książeczkach oraz zabaw plastycznych.

    

Na zakończenie tygodnia przy wtórze piosenki o witaminkach delektowały się wybranymi warzywami, a pozostałe umieściły w kąciku przyrodniczym, by Pani Jesień mogła przynieść im kolejne dary.

 

Więcej zdjęć w albumie na stronie głównej. ZAPRASZAMY!

 

Dzień Chłopaka [30.09.2022r.]

Dziś w przedszkolu niezła draka

- obchodzimy Dzień Chłopaka.

Skoro święto chłopcy mają,

"Sto lat!" dziewczynki im zaśpiewają.

   

30 września z całą pewnością dla naszych chłopców (tych małych i tych nieco większych ;)) był bardzo miłym dniem, bo można przyjąć, że w każdej grupie tego dnia "rządzili" właśnie oni. Dziewczynki nie tylko odśpiewały chłopcom "Sto lat", ale też wręczały im upominki i słodkości oraz obdarowywały ich najpiękniejszymi ze swoich uśmiechów.

    

Życzymy Wam kochani Chłopcy, żeby każdy Wasz dzień był równie wyjątkowy,

by przynosił Wam radość i uśmiech na twarzy!

 

Spotkanie Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki

   

Na zakończenie września zerówkowicze uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej, prowadzonych w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieci zapoznały się z wyglądem i funkcjonowaniem biblioteki, a następnie z uwagą wysłuchały opowiadania o Agatce, która szukała śladów jesieni. Przedszkolaki „śpiewająco” odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Dzięki temu zapamiętają jakie są charakterystyczne cechy tej pory roku i jakie „dary” niesie jesień.

 

Bezpieczne przedszkole [28.09.2022r.]

 

Wrzesień to miesiąc, w którym w naszym przedszkolu tematyka bezpieczeństwa zajmuje szczególnie ważne miejsce. Aby podsumować i utrwalić wiadomości zdobyte w ostatnich tygodniach przez dzieci ze wszystkich naszych grup,  przygotowaliśmy dla nich szczególną akcję - spotkanie ze strażakami z OSP Wałdowo Królewskie oraz funkcjonariuszami policji z Komisariatu Policji Bydgoszcz Fordon. Spotkanie miało na celu utrwalenie zasad bezpieczeństwa na drodze oraz w codziennej rzeczywistości dziecka. Zarówno druhowie OSP, jak i policjanci zapoznali dzieci z wyposażeniem swoich wozów, elementami ubioru, obowiązkami i zadaniami wypełnianymi na służbie.

        

Praktyczne umiejętności zachowania się w czasie zagrożenia dzieci miały okazję sprawdzić już godzinę później, albowiem tym razem druhowie z OSP Dąbrowa Chełmińska poprowadzili alarm ewakuacyjny w przedszkolu.

 

Ćwiczenia przebiegły sprawnie, ale mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie nam sprawdzać tych umiejętności w praktyce.

Składamy serdeczne podziękowania druhom OSP Wałdowo Królewskie,

OSP Dąbrowa Chełmińska i funkcjonariuszom policji z Komisariatu Bydgoszcz Fordon

za ciekawe, pełne pasji i ciekawostek poprowadzenie zajęć

i jakże cenną lekcję bezpieczeństwa dla naszych przedszkolaków!

   

NA PEŁNĄ RELACJĘ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI wiedzą jak być bezpieczne

 

W minionym tygodniu MYSZKI z zapałem uczyły się jak wyglądać powinna bezpieczna droga do przedszkola. Najpierw w teorii: przypominały sobie znaczenie znaków drogowych i w oparciu o nie utrwalały figury geometryczne. Układały znaki z Darów Froebla, malowały je, wyszukiwały ich w przedszkolnej przestrzeni.

   

Podczas spaceru na gminny plac zabaw miały już szansę pokazać jak wyglądać powinna bezpieczna droga do przedszkola. Z uwagą obserwowały ruch uliczny, zatrzymywały się przed przejściem dla pieszych, uważnie poruszały się kolumną dwójkową.

  

Na wypadek gdyby jednak komukolwiek miało coś się stać, w trakcie zajęć dzieci utrwaliły też znajomość numerów alarmowych do poszczególnych służb. 

    

Z pewnością nasze MYSZKI będą dbać o swoje bezpieczeństwo na każdym kroku.

ZAPRASZAMY DO ICH ALBUMU!

 

ZAJĄCZKI witają jesień

Nasze Zajączki powitały Pierwszy Dzień Jesieni. W tym dniu organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Po zajęciach przedszkolaki wybrały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie poszukiwały pierwszych oznak jesieni.

  

Zajączki mają okazję poznać oraz dotknąć to co daje nam ta wspaniała pora roku. W tym tygodniu bawimy i uczymy się wykorzystując do pracy dary jesieni. Materiał przyrodniczy gromadzimy w naszym kąciku przyrody.

26 września Zajączki świętowały Dzień Królika. Dowiedziały się kilku ciekawostek dotyczących tego miłego zwierzątka. Wykonały w grupach pracę plastyczną oraz skosztowały przysmaku, który króliki uwielbiają jeść, czyli marchewkę.

      

ZAPRASZAMY DO NASZEGO ZAJĄCZKOWEGO ALBUMU


O czym uczyły się BIEDRONKI...

 

W drugim tygodniu września rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Wiemy już, że należy odkładać niepotrzebne zabawki na wyznaczone miejsce, aby nasza zabawa była bezpieczna. Poznaliśmy wyposażenie apteczki pierwszej pomocy i wiemy w jakich sytuacjach można z niej skorzystać. Podczas zabaw ruchowych przy piosence Numer 112 utrwalaliśmy sobie numer alarmowy. Wybraliśmy się na spacer w okolicy przedszkola, aby zobaczyć „zebrę” oraz inne znaki drogowe, wyjaśnialiśmy sobie ich znaczenie. Wykonaliśmy pracę plastyczną Sygnalizator świetlny.

     

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o naszych „super mocach” i talentach. Utrwalaliśmy nazwy części ciała podczas zabaw ruchowych, wiemy też jakimi zmysłami możemy poznawać świat i jakie są ich nazwy. Nazywaliśmy podstawowe emocje, wiemy jak je rozpoznawać, uczyliśmy się również w jaki sposób możemy radzić sobie ze złością.

 

Oprócz tego poznaliśmy bohaterkę projektu edukacyjnego Kicię Kocię, która będzie nam towarzyszyć w tym roku szkolnym.

  

Zabraliśmy Kicię Kocię na małą wycieczkę po naszym przedszkolu, wspólnie z Kicią Kocią ułożyliśmy plan dnia przedszkolaka oraz opisywaliśmy wygląd naszej bohaterki.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU!

 

Dzień Przedszkolaka [21.09.2022r.]

Moi Drodzy - rzecz jest taka:

mamy Święto Przedszkolaka.

Najlepszego PRZEDSZKOLAKI! - i dziewczyny i chłopaki.

Zdrowia, szczęścia Wam życzymy,

Sto lat, sto lat! - zanucimy. 

Niech Wam zawsze słońce świeci,

Cudowności NASZE DZIECI!

   

Po pierwszych dniach adaptacyjnych w przedszkolu, nadszedł czas kiedy mogliśmy z impetem rozpocząć nowy rok szkolny, ku czemu okazję daje nam każdego września wyjątkowe święto - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym roku świętowanie rozpoczęliśmy wraz z pierwszymi promieniami słońca na przedszkolnym boisku, gdzie Grupa Teatralna MAGMOWCY zaprosiła wszystkie nasze grupy do zabaw taneczno - ruchowych przy muzyce. Wspaniałe animacje i wygibasy potrwały godzinę.

      

Po czasie muzycznej integracji na świeżym powietrzu świętowanie przeniosło się do przedszkolnych sal, gdzie na dzieci czekała kolejna porcja zabaw. Baloniki, serpentyny, tańce, konkursy i słodki poczęstunek - czy może być coś wspanialszego?!

        

Kochane Przedszkolaki - życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

ZAPRASZAMY DO RELACJI Z NASZEGO ŚWIĘTOWANIA DO ALBUMÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Kropki [15.09.2022r.]

W miniony czwartek obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto kreatywności. Święto talentów, wiary we własne możliwości, święto "potrafię wszystko" - tak na przekór dziecięcemu: Ale ja nie potrafię! Międzynarodowy Dzień Kropki stanowi bowiem nawiązanie do Vashti - dziewczynki z książeczki Petera Reynoldsa, która tak jak czasem miewają nasze przedszkolaki, nie potrafiła uwierzyć we własne umiejętności. Na lekcji plastyki postawiła więc na kartce tylko kropkę. A gdzie ta kropka ją zaprowadziła? Zapytajcie dzieci i spójrzcie dokąd kropka zaprowadziła naszych przedszkolaków!

Najpierw wysłuchały i obejrzały poświęcone kropce książeczki i opowieści:

    

 następnie wykonały kropeczkowe zadania logiczne:

    

kropeczkowe zabawy badawcze:

  

i nareszcie przystąpiły do tego co najważniejsze: próbowania swoich sił także w formach plastycznych:

  

W grupie MYSZEK, realizującej już po raz trzeci Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa Sztuką", dzieci oprócz Vashti poznały jeszcze jedną artystkę uwielbiającą kropki - japońską malarkę i rzeźbiarkę Yayoi Kusamę. Oprócz stworzenia więc inspirowanych jej pracami dzieł w kropeczki MYSZKI podjęły się także wykonania podobizn samej Yayoi. Jak wyszła? Jak malowana!

  

A gdy MYSZKI dzielnie pracowały, zajadając się kropeczkowymi biszkoptowymi deserami, SOWY zmalowały w kropeczki pół boiska, po czym podobnie jak JEŻYKI wykonały wesołą kropkową sesję fotograficzną:

   

Jak nam wesoło było z kropkami - na głównej stronie sprawdzicie sami ;)

 

SOWY dbają o swoje bezpieczeństwo

 

Przedszkolaki z grupy Sowy wiedzą, że należy dbać o swoje bezpieczeństwo. W minionym tygodniu zdobywały wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym poprzez spacery na skrzyżowanie, działalność plastyczną, zabawy tematyczne oraz podczas zajęć programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Ozobot.

    

Oczywiście znalazł się również czas na rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu. Tu także pamiętaliśmy o naszym bezpieczeństwie podczas korzystania z urządzeń i sprzętów terenowych.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU!

 

Przedszkole 3,2,1 START!

Rozpoczęliśmy kolejny rok w naszym przedszkolu, gdzie bawić i uczyć się będzie teraz 8 grup. Jak wyglądały pierwsze dni naszych przedszkolaków? Spradźmy, rozpoczynając od maluszków.

  

Początek roku szkolnego jest trudnym czasem dla wszystkich dzieci, a zwłaszcza dla 3-latków, które pierwszy raz przychodzą do przedszkola. Jeszcze czasem bywa troszkę smutno, bo przecież tęsknią za mamą, ale z dnia na dzień pojawia się więcej radości i uśmiechu, bo tyle ciekawych rzeczy dzieje się dookoła. Nasze “Zajączki” z adaptacją radzą sobie świetnie. Chętnie bawią się, uczestniczą w zabawach ruchowych połączonych z muzyką, słuchają czytanych książek, ćwiczą, lubią spacerować i bawić się na placu zabaw.

Integracja to także motyw przewodni pierwszych dni w grupach 4-latków, czyli u BIEDRONEK i MOTYLKÓW. 

 

Dzieci nowy rok szkolny rozpoczęły od zapoznania się z nową salą oraz budynkiem głównym przedszkola i jego pracownikami. W pierwszym tygodniu podczas zabaw przypominały sobie imiona kolegów i koleżanek oraz zasady obowiązujące w ich grupie. BIEDRONKI podczas zabaw ruchowych utrwalały nazwy części ciała, rozmawiały też o tym, że każde dziecko jest inne, ale wszyscy razem tworzą jedną grupę. Wykonały pracę plastyczną pt." Nasze imiona ukryte w kwiatach", a MOTYLKI zmalowały piękne słoneczniki w ramach realizacji projektu Kreatywne Prace Plastyczne:

  

Pięciolatki z grup MYSZKI i WIEWIÓRKI nieco więcej czasu niż ich koledzy z grup młodszych spędziły na czynnościach edukacyjnych, ale o zabawie też nie zapomniały:

   

Natomiast nasi zerówkowicze wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przystąpili do działania w pełnym tego słowa znaczeniu. W każdej grupie omówione zostały zasady funkcjonowania tak w sali, jak i poza nią, co okazało się bardzo ważne podczas zajęć i wspólnego wyjścia naszych zerówkowiczów do lasu.

      

KOLEJNE WYZWANIA PRZED NAMI!

 

TALENCIAKI zbieramy i o sprzęt zabiegamy

Szanowni Państwo, zachęcamy Was do włączenia się do akcji.

Pudełka na talenciaki czekają w każdym budynku naszego przedszkola!

 

MYSZKI w powakacyjnych nastrojach

Nasze pięciolatki z grupy MYSZEK w związku z tym, że w nowym roku przedszkolnym nie zmieniły ani sali, ani wychowawczyni, mogły od razu przystąpić do działania. Z wykorzystaniem przywiezionych wcześniej pocztówek wykonały mapę wakacyjnych podróży, utrwalając przy okazji najważniejsze informacje o Polsce.

    

Posadziły w ogrodzie przedszkolnym kwiaty, a w ramach zajęć gimnastycznych na świeżym powietrzu ćwiczyły koordynację ruchową i poczucie równowagi.

  

Na zajęciach dydaktycznych utrwalały natomiast znajomość własnych imion (podejmując próby globalnego ich odczytywania oraz tworząc plastyczne obrazy MYSZEK), a także orientację w przestrzeni i poprawne posługiwanie się określeniami związanymi z kierunkami przestrzennymi.

    

Wspólna zabawa i nauka --> za tym w naszej grupie tęskniliśmy!

 

Co słychać u JEŻYKÓW?

Pierwsze wrześniowe dni u Jeżyków były pełne uśmiechów i wesołej zabawy. Jednak jak na „zerówkę” przystało była również ciężka praca w nowych książeczkach. Już pierwszego dnia (pod nieobecność szkolniaków) testowaliśmy kółko i krzyżyk na szkolnym boisku, skorzystaliśmy także ze znajdujących się tam gier chodnikowych. Osłodziliśmy sobie słoneczny dzień lodami.

  

Wspólnie ustaliliśmy jakich zasad będziemy przestrzegać w nowym roku i podpisaliśmy kontrakt grupowy.

  

Sprawdziliśmy co słychać w lesie, co się w nim zmieniło, a podczas spaceru zrobiliśmy sobie przerwę na gimnastykę na świeżym powietrzu.

Z wielkim zapałem dzieci wsparły również kampanię Talenciaki i wrzuciły uzbierane kupony do pudełka, które znajduje się w naszym Przedszkolu.

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Przedszkole w jesiennej szacie - zadbajmy o nie razem!

 

Zebrania dla Rodziców

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na organizacyjne zebrania dla Rodziców naszych przedszkolaków,

które odbędą się zgodnie z zamieszczonym poniżej harmonogramem:

Poniedziałek 29 sierpnia:

16:00 - 3/4-latki BIEDRONKI (wych. Dorota Lewicka) -- budynek główny

16:15 - 5-latki WIEWIÓRKI (wych. Magdalena Kubacka) -- pawilon

17:00 - 4-latki MOTYLKI (wych. Anna Olech) -- budynek główny

17:15 - 5-latki MYSZKI (wych. Monika Beker) -- pawilon

Wtorek 30 sierpnia:

16:00 - 3-latki ZAJĄCZKI (wych. Teresa Pokora) -- dobudówka 

16:15 - 6-latki SOWY (wych. Anna Sabiniarz - Kowalska) -- pawilon

16:30 - 6-latki PSZCZÓŁKI (wych. Sara Bielińska) -- pawilon

17:00 - 6-latki JEŻYKI (wych. Joanna Kierzkowska) -- pawilon

 

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa