Menu

Przedszkole

Rok szkolny 2021/2022

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, iż listy z przydziałami dzieci do poszczególnych grup przedszkolnych na rok szkolny 2022/2023 zostały podane do wiadomości publicznej i wywieszone są w budynku szkoły oraz przedszkola (pawilonie).

Prosimy o zapoznanie się z przydziałami.

 

Zapraszamy na zajęcia adaptacyjne do naszego przedszkola!

 

Zakończenie roku przedszkolnego 2021/2022

Kiedy w szkole wybrzmiał ostatni dzwonek także w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste podsumowanie mijającego właśnie roku przedszkolnego 2021/2022.

Jaki był ten rok? Na pewno pełen wrażeń, nowych doświadczeń; pełen nauki i zabawy oraz wielu wielu emocji. Przedstawienia, uroczystości, zajęcia naukowe, spotkania czytelnicze i integracyjne; konkursy, rywalizacje sportowe, występy dla najbliższych, ale i czas spędzony po prostu z rówieśnikami... - długo by wymieniać, co się u nas w minionych miesiącach działo. Przed nami jeszcze kilka czerwcowych dni i dla wszystkich nastaną upragnione wakacje.

Dziękujemy Wam za ten wspólnie spędzony rok i gratulujemy tego, jak pięknie się w nim rozwinęliście!

Niech w myśl naszego tegorocznego motta - zdobyte w tym roku szkolnym doświadczenia

zostaną z Wami na zawsze!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kto to taki? Rajskie ptaki! [24.06.2022r.]

 

W piątek 24 czerwca, tuż przed grupowymi podsumowaniami roku szkolnego, odwiedziła nas po raz kolejny Grupa Teatralna MAGMOWCY, a wraz z nią rajskie ptaki, które zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Na płycie przedszkolnego boiska, pod przewodnictwem wesołej papugi i Dziub Dziuba, w parach, pociągach, kołach i kółeczkach odbyły się szalone tańce. Pomimo upału bawiliśmy się wszyscy wyśmienicie, o czym świadczą uśmiechnięte miny naszych przedszkolaków. 

   

PEŁNA RELACJA ZDJĘCIOWA Z ZABAWY Z MAGMOWCAMI DOSTĘPNA W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Let's start new adventure czyli...

uroczystość pożegnania przedszkola przez SOWY i MOTYLKI [23.06.2022r.]

https://www.youtube.com/watch?v=Zix2XSIfv_I

23 czerwca dla dzieci z grup Motylki i Sowy nastał pamiętny dzień. O godzinie 10:00 rozpoczęły uroczystość pożegnania z przedszkolem. Część z nich spędziła tu jedynie rok w zerówce, ale znacząca większość uczęszczała do naszej placówki przez ostatnie dwa, trzy, a niektórzy nawet cztery lata. Mamy nadzieję, że był to dla Was owocny czas. Czas, w którym nawiązaliście prawdziwe przyjaźnie, być może po raz pierwszy musieliście stawić czoła pewnym trudnościom, w którym trzeba było poznać podstawy edukacji, ale tak naprawdę po prostu dobrze się bawić.

Niech czas spędzony w przedszkolu będzie dla Was kochani na zawsze miłym wspomnieniem. Wracajcie do niego myślami, a i fizycznie nas czasem odwiedzajcie, bo nasze drzwi zawsze stoją przed Wami otworem!

 

Wszystkiego dobrego w szkole i udanych wakacji życzy cała kadra Przedszkola! 

NA RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Z wizytą w świecie dinozaurów

W ostatnich dniach roku szkolnego dzieci z klas zerowych wybrały się na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim w celu poznania niezwykłego świata dinozaurów. Jedną z głównych atrakcji wycieczki było przejście ścieżką, która przeniosła nas do ery dinozaurów. Spacer z przewodnikiem, pośród doskonale zrekonstruowanych modeli tych największych gadów jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię, pozwolił uzmysłowić nam niesamowitość zaginionego świata.

 

Wszyscy dzielnie maszerowali pośród prehistorycznych gadów. Wiele emocji wśród dzieci wzbudził seans filmowy w kinie 5D. Na koniec pobytu przedszkolaki spędziły radosne chwile na placu zabaw.

  

NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z WYCIECZKI ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

BIEDRONECZKI i MRÓWECZKI na pikniku w Ostromecku

Dwie „najmłodsze” grupy przedszkolne tj. Biedroneczki i Mróweczki w minioną środę wybrały się na piknik do pobliskiego Ostromecka. Pierwszą mega atrakcją był sam przejazd autokarem do Zespołu Pałacowo-Parkowego. Następnie dzieci dokonywały obserwacji przyrodniczych podczas spaceru ścieżkami parkowymi.

 

Dzieci integrowały się podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Rozwijały umiejętności emocjonalno-społeczne w trakcie pikniku, podczas którego chętnie dzieliły się swoimi smakołykami z innymi dziećmi.

   

Mnóstwo ruchu i radości, piękno przyrody oraz udana pogoda sprawiły, że Biedroneczki i Mróweczki nie chciały wracać do przedszkola ;)

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Czego w czerwcu uczą się BIEDRONECZKI

 

Ostatni tydzień spędziliśmy, rozmawiając o naszych pupilach, ich potrzebach i zwyczajach. Mówiliśmy o psach, o tym, jak je karmić i się nimi zajmować, by były zdrowe i szczęśliwe. Uczyliśmy się, jak zachowywać się w obecności psów, których nie znamy. Wiemy jak nazywa się osoba, która leczy zwierzęta. Rozmawialiśmy też o kotach i chomikach i o zwierzętach egzotycznych, np. papugach, które możemy trzymać w domu. Wiemy, czym jest papugowanie ;) Kolorowaliśmy kota i wyklejaliśmy motek kawałkami włóczki.

 

Liczyliśmy w zakresie 4, tworzyliśmy zbiory, segregowaliśmy zwierzęta na dzikie i domowe. Braliśmy udział w zabawach z klamerkami, utrwalając kolory. Rozwiązywaliśmy zagadki słuchowe.

Podczas zabaw ruchowych, gimnastycznych i naśladowczych wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała i rozwijające umiejętności pantomimiczne.

   

Z uwagą słuchaliśmy poleceń podczas ćwiczeń gimnastycznych i szybko na nie reagowaliśmy, a nasze buźki ćwiczyliśmy podczas robienia piany z mydlin.

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Ukwiecone przedszkole

Łąki i ogrody obfitują w kwiaty, nadeszła więc pora również na to, by bratki w naszych 'paletowych' donicach zostały zastąpione przez inne roślinki. 

Dziękujemy serdecznie Pani Paulinie Kubas za wsparcie i sfinansowanie zakupu kwiatów.

Dziś cieszą już one oczy wszystkich, korzystających z pobytu na terenie przedszkola.

    

 

Zaproszenie na zakończenie

Zerówkowicze wraz ze swymi wychowawczyniami mają zaszczyt zaprosić Rodziców na uroczystość pożegnania przedszkola!

 

Kolorowy czerwiec MYSZEK

Wraz z Dniem Dziecka rozpoczął się ostatni miesiąc edukacji naszych przedszkolaków w roku szkolnym 2021/2022. Miesiąc ciepły, pachnący, smakowity, kolorowy i zwiastujący wszystkim tak bliskie już wakacje. W grupie MYSZEK czerwiec również rozpoczął się kolorowo. Na zajęciach dzieci bawiły się z kolorami. Zmalowały tęczę, układały tęczowe wieże oraz dodawały kolorów pewnej smutnej gąsieniczce.

   

Pod znakiem koloru czerwonego przygotowały truskawkowy koktajl, stanowiący pyszny i zdrowy dodatek do gofrów. 

    

RELACJA Z ZAJĘĆ W ALBUMIE MYSZEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Dziecka [01.06.2022r.]

Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca ! Wstawać czas !
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się
.

Chyba w każdym przedszkolu Dzień Dziecka to niezwykłe święto. Nie inaczej mogło być i u nas! Obchody tego dnia rozpoczęła dyrekcja, która w ramach XXI OTCD przeczytała naszym przedszkolakom dwie bajeczki i złożyła życzenia, a tuż po tym wszyscy otrzymali przepyszne lody, po których nadszedł czas na to, co dzieci lubią najbardziej, czyli tańce i szaloną zabawę.

    

Kiedy emocje nieco opadły nasze przedszkolaki udały się do innych zaplanowanych aktywności. MYSZKI przygotowały owocowe szaszłyki, a BIEDRONECZKI udały się do "makijażystki", by ozdobić swe buźki ;):

       

Starszacy natomiast zmalowali kolorowy świat dziecka na folii, a później wszyscy wzięli też udział w edukacyjnej wystawie poświęconej płazom.

   

To był dzień pełen atrakcji. Na szczegółową relację zapraszamy do albumu na stronie głównej!

 

Przedszkolaki w Sprincie do Maratonu [31.05.2022r.]

Ostatniego dnia maja nasze przedszkolaki wzięły po raz kolejny udział w corocznej ogólnopolskiej akcji biegowej Sprintem do Maratonu.  

  

Celem wydarzenia jest promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz kształtowanie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w dorosłym życiu. Aby więc pokazać, że i dorośli z chęcią podejmują aktywność fizyczna, jako pierwsze po krótkiej rozgrzewce pobiegły nasze nauczycielki.

Po nich wystartowały kolejno wszystkie grupy. Zadaniem dzieci było pokonanie dystansu 60 m, ale jak się okazało - dzieciom to zdecydowanie nie wystarczało, dlatego biegały dalej.

   

Po rywalizacji biegowej każda grupa miała też szansę sprawdzić swoje umiejętności w różnych konkurencjach.

    

Za sam start i dobre chęci każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal, dyplomik i zdrowe przekąski, a nasz licznik przedszkolny wzbogacił się o kolejne przebiegnięte dla zdrowia kilometry. Brawo!

    

#sprintemdomaratonu

ZAPRASZAMY DO NASZEGO SPORTOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach akcji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jak co roku w naszym przedszkolu w dniach od 30 maja do 3 czerwca odbywały się spotkania z czytającymi dorosłymi. W tym roku wspólne czytanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, który przedstawili Strażacy z OSP w Dąbrowie Chełmińskiej. Po wysłuchaniu wiersza przedszkolaki miały okazję obejrzeć wóz strażacki oraz jego wyposażenie.

   

W kolejnych dniach do wspólnego czytania zaprosiliśmy Dyrekcję Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej,

  

Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki w Dąbrowie Chełmińskiej Annę Wilską oraz rodziców naszych podopiecznych.

    

Choć Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca, zachęcamy do czytania w domach, gdyż czytanie ma wielki wpływ na rozwój dziecka, jest też znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za współpracę oraz włączenie się w realizację programu XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez naszą placówkę. Pamiętajmy, że czytanie ma wielką moc!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Koloru Czerwonego w przedszkolu [27.05.2022r.]

Podczas gdy nasi zerówkowicze jeszcze się stresowali przed występem dla swych rodziców, w grupach młodszych świętowano Dzień Koloru Czerwonego.

   

Standardowo nie obyło się bez wyszukiwania przedmiotów i elementów otoczenia w kolorze czerwonym; zastanawiania się z czym nam kojarzy się ta barwa (i dlaczego najczęściej jest to miłość;), zabaw tematycznych z dominantą w postaci koloru czerwonego, czerwonych przekąsek i czerwonych prac plastycznych.

    

Nasi przedszkolacy wczuli się na całego, zabawa więc była wyśmienita!

ZAPRASZAMY DO "CZERWONEGO' ALBUMU TEMATYCZNEGO NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Mamy i Taty w zerówkach [27.05.2022r.]

Cykl przedszkolnych uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty zakończyli w piątek 27 maja nasi zerówkowicze. Zarówno MOTYLKI, jak i SOWY przygotowały dla swoich Rodziców upominki oraz występ artystyczny. 

W MOTYLKACH miał on charakter przedstawienia. Zdecydowanie muzycznego, bo wystąpiła w nim najlepsza dziecięca orkiestra na świecie:

  

W SOWACH Dzień Mamy i Taty przebiegł bardziej "praktycznie". Rodzice zaproszeni zostali przez dzieci do wspólnej zabawy w kole oraz do udziału w warsztatach, podczas których wraz ze swymi pociechami wykonali techniką decoupage przepiękne serca. Miłość kwitła w jednej i drugiej sali!

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZERÓWECZEK!

 

Pasowanie MRÓWECZEK na przedszkolaka [26.05.2022r.]

26 maja w grupie Mróweczek odbyła się najważniejsza uroczystość przedszkolna, czyli Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci dzielnie uczyły się i ćwiczyły. Przygotowały występ artystyczny podczas którego zaprezentowały: recytację wierszy, śpiewanie piosenek, inscenizację ruchową i z użyciem instrumentów, oraz taniec przyklejaniec.

   

Mróweczki uroczyście wypowiedziały „Przyrzeczenie”, po który nastąpiło Pasowanie na Przedszkolaka.

 

Ogromna kredka spoczęła na ramieniu każdego dziecka, a uścisk dłoni Pana Dyrektora i dyplom był już tylko umocnieniem roli „Prawdziwego Przedszkolaka”.

  

Po wręczeniu upominków i chwili w ramionach rodziców, dzieci powróciły na scenę, aby zaprezentować się w występie artystycznym z okazji „Dnia Mamusi i Tatusia”. Mróweczki recytowały i śpiewały tak pięknie, że nie tylko rodzicom spływały łzy po policzkach…

  

Zwieńczeniem występu było odśpiewanie rodzicom Sto lat oraz wręczenie własnoręcznie wykonanego przez dzieci obrazu swojej rodziny.

ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pracowity maj MRÓWECZEK

Pierwszy cykl majowych zajęć Mróweczki rozpoczęły od rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych. Cztery podstawowe emocje: radość smutek, strach i złość oswajaliśmy z pomocą serii książeczek „Uczucia Gucia”. Karty obrazkowe podpowiadały nam gdzie dokładnie szukać uczuć w naszym ciele. A puzzle emocji pomogły w opowieści sytuacji społecznej do danej ilustracji.

   

Kolejny dział, którym się zajęliśmy to książki. Dowiedzieliśmy się jak powstaje książka, poznaliśmy etapy jej powstawania wraz ze wskazaniem specjalistów odpowiedzialnych za poszczególne działania. Wiemy gdzie kupić, a gdzie wypożyczyć książki oraz jak o nie dbać i dlaczego trzeba je szanować. Przypomnieliśmy sobie także bohaterów baśni i legend podczas odgadywania tytułów po okładce. 

  

W kolejnych dniach Mróweczki wybrały się do pobliskiego lasu i na łąkę, aby dokonać wnikliwej obserwacji przyrodniczej. Realizując projekt edukacyjny „Zielono Mi” byliśmy także na zakupach, po których nasz mróweczkowy ogródek wzbogacił się o sadzonki pomidorków, papryki i ogórków.

   

Spacerowaliśmy „Edukacyjną Ścieżką Pszczelarską”, po czym nasi wiosenni artyści wykonali rysunki pszczół i ich uli.

 

Mróweczki rozwijały się także sensorycznie. Magiczne pudło i kostki sensoryczne umożliwiły stymulację zmysłu dotyku, zaś Zapachowe pudełko rozwijało zmysł węchu.

    

Oczywiście przez cały miesiąc Mróweczki dzielnie uczyły się, przygotowywały upominki i systematycznie ćwiczyły do uroczystości Pasowania na Przedszkolaka oraz występu z okazji Dnia mamusi i Tatusia.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWECZEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pięciolatki świętują Dzień Mamy i Taty [26.05.2022r.]

Po naszych 3 i 4-latkach swoich rodziców do przedszkola zaprosiły też pięciolatki z grup JEŻYKI i PSZCZÓŁKI. Dzieci postanowiły jednak nie tylko przygotować dla rodziców występy, ale także spędzić z nimi czas nieco bardziej twórczo.

    

Po części artystycznej zarówno JEŻYKI, jak i PSZCZÓŁKI zaprosiły więc swoich rodziców do udziału w warsztatach, w trakcie których wykonały wspólnie kreatywne ozdoby. Wspólnie spędzony czas jest bowiem najlepszym prezentem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

RELACJE Z OBU UROCZYSTOŚCI W ALBUMACH NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Mamo, Tato, z Wami nawet zimą piękne lato...

Dzień Mamy i Taty w grupie MYSZEK [25.05.2022r.]

Słowami właśnie tej piosenki Katarzyny Zaniat w dniu 25 maja dzieci z grupy MYSZKI powitały w przedszkolu swych rodziców, zgromadzonych na grupowej uroczystości z okazji Dnia Mamusi i Tatusia. Nie był to jednak jedyny utwór muzyczny, który MYSZKI przygotowały dla swoich bliskich.

   

Dzieci wyśpiewały miłość do rodziców, wyrecytowały i "odczytały" dla nich życzenia, obdarowały ich buziakami oraz przygotowanymi wcześniej upominkami w postaci samodzielnie pomalowanych toreb oraz upieczonych poprzedniego dnia ciasteczek.

  

Wszystko to, by jeszcze bardziej osłodzić wspólne chwile.

NA RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI W GRUPIE MYSZEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ 

 

Eksperymenty z panem Bartkiem [24-25.05.2022r.]

  

Choć obecny tydzień w naszym przedszkolu obfituje w podniosłe momenty związane z uroczystościami pasowania na przedszkolaka oraz obchodami Dnia Mamy i Taty, to nie zabrakło w nim również czasu na szaloną zabawę. Sprawcą naprawdę kolorowego, a w dodatku ciągnącego się i... połyskującego brokatem szaleństwa stał się pan Bartosz Pałucki, który poprowadził we wszystkich grupach ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia naukowe. A co było ich tematem? SLIME!

   

Slime to substancja, którą kochają niemal wszystkie dzieci (i nie tylko one;), więc kiedy okazało się, że każde dziecko może samodzielnie wyprodukować swojego "glutka", a na dodatek zabrać go po zajęciach do domu, radości nie było końca. Zresztą każdy slime tak przykleił się do swojego właściciela, że o rozłące nie mogło być już mowy ;)

  

RELACJA Z ZAJĘĆ Z PANEM BARTKIEM W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI wśród łąk

Ostatnie dwa tygodnie w grupie naszych MYSZEK upłynęły przede wszystkim pod znakiem różnorodnego "robactwa", czyli owadów i pajęczaków zamieszkujących łąki. Aby dowiedzieć się cóż to za zwierzątka mogą być, MYSZKI wybrały się na łąkę osobiście. Wyposażone w lupy i swój bystry wzrok z zacięciem wpatrywały się w trawy, po czym pilnie odhaczały na liście swe znaleziska.

   

Po powrocie do sali zajęły się wykonywaniem ich podobizn. W MYSZKOWEJ sali zaroiło się więc od motyli, ważek i pszczółek.

  

Pszczołom, z okazji Światowego Dnia Pszczół, MYSZKI poświęciły szczególnie dużo czasu. Na ścieżce edukacyjnej dowiedziały się dlaczego tak ważna jest ich ochrona i że zawdzięczamy im znacznie więcej niż tylko produkcję miodu, zaś w sali kodowały drogę do ula, przeliczały pszczoły i tworzyły ich wyjątkowe podobizny.

      

Łąka to jednak nie tylko owady, ale także kwiaty. Korzystając z kwiatowego motywu MYSZKI rozwijały swoje kompetencje matematyczne w zakresie przeliczania, ale też odczytywania zapisu cyfrowego i symbolicznego liczby.

 

Do tego rozwijały swoje umiejętności manualne i grafomotoryczne, rozwiązywały zagadki i różnego rodzaju zadania, naśladowały ruchy łąkowych zwierzątek.

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pasowanie BIEDRONECZEK na przedszkolaka [24.05.2022r.]

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w grupie „Biedroneczek” odbyła się 24 maja. Od samego rana trwały przygotowania, a po obiedzie w sali zgromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci, mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla dzieci był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana Dyrektora.

  

Dla maluszków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na pamiątkę tego wydarzenia każda „Biedroneczka” otrzymała dyplom oraz upominek. 

RELACJA ZDJĘCIOWA Z UROCZYSTOŚCI W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Jak BIEDRONECZKI Dzień Mamy i Taty szykowały

W związku ze zbliżającym się „Dniem Mamy i Taty” cały tydzień przygotowywaliśmy się do tego święta. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach, przypominaliśmy sobie nazwy członków rodziny. Mówiliśmy o naszych mamach i tatusiach, o tym, kim są z zawodu, i co lubimy z nimi robić.

 

Wysłuchaliśmy wierszy o rodzinie i nauczyliśmy się życzeń dla mamy i taty na pamięć. Bawiliśmy się przy piosence : Praczki, przy której wykonywaliśmy ruchy naśladujące czynności w niej opisane. Wykonaliśmy upominki dla mamy i taty: gipsowe serduszko – świecznik oraz laurkę z życzeniami.

  

Podczas zabaw rytmicznych i gimnastycznych wykonywaliśmy ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała i orientację we własnym ciele.

24 maja gościliśmy mamę i tatę w naszym przedszkolu. Przedstawiliśmy krótki program artystyczny oraz wręczyliśmy przygotowane upominki.

 

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z BIEDRONECZKOWEGO ŚWIĘTOWANIA DNIA MAMY I TATY ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY wiosną

Sowy podczas spacerów do lasu oraz pobliskiego parku obserwowały przyrodę z lupą. Utrwaliły wygląd i nazwy owadów, także w języku angielskim. Swoje obserwacje przeniosły na kartkę papieru tworząc kolorowe dzieła.

   

W ramach realizacji programu „Zielono mi” przedszkolaki założyły mini ogródek. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie posiały sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, koper, miętę.

  

Podczas zabaw Sowy utrwalały symbole pogodowe i określały pogodę każdego dnia. Świetnie potrafią już dopasować zjawiska atmosferyczne do konkretnej pory roku.

  

NA WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ZAJĘĆ SÓW ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Rozstrzygnięcie konkursu "Jej Wysokość PSZCZOŁA"

Szanowni Państwo!

Światowy Dzień Pszczół, a zatem i rozstrzygnięcie naszego przedszkolnego konkursu plastycznego już za nami.

Na konkurs wpłynęły łącznie 34 prace. Każda inna, każda piękna, każda niepowtarzalna i wyjątkowa.

Decyzją komisji konkursowej przyznane zostały 3 nagrody główne oraz 9 wyróżnień.

Miejsce I - Kaja Madej

Miejsce II - Tomasz Wójcik

Miejsce III - Natalia Kunc

Wyróżnienia:

Nadia Kolanda, Zofia Janik, Róża Curyło, Mikołaj Sadowski, Marcelina Serkowska, Emilia Wilska, Małgorzata Król, Jan Borowski, Artur Schmidt - Kozłowski

    

Wszystkim małym autorom pszczelich prac serdecznie gratulujemy kreatywności i już wkrótce wszystkich Was zaprosimy do odbioru nagród!

 

Tydzień Bibliotek

Na dni od 8 do 15 maja zaplanowana została XIX edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. W tym roku prowadzona była ona pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, gdyż jak mówią sami jej organizatorzy: wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie, a dodatkowo cała wiedza o świecie jest w bibliotece na wyciągnięcie ręki. Nie mogło więc zabraknąć w bibliotece i nas! W minionym tygodniu wszystkie nasze grupy kolejno uczestniczyły w prowadzonych w Gminnej Bibliotece Publicznej zajęciach.

     

Grupy młodsze poznały przygody Fenka w bibliotece, zapoznały się z różnymi rodzajami książek i zwiedziły bibliotekę, zaś starszacy z zerówek poznawali wiele faktów z życia zwierząt, na podstawie lektury "Bociana z łąki" Zofii Staneckiej. Oczywiście po czytaniu była kolej na rozwiązywanie zagadek: dzieciom poszło wspaniale!

   

Uzupełnieniem zajęć w bibliotece były poświęcone książkom zajęcia w przedszkolu. W ich trakcie dzieci utrwaliły dodatkowo zasady postępowania z książkami oraz wykonały własne zakładki.

  

DZIĘKUJEMY SERDECZNIE PANI AGNIESZCE MYTLEWSKIEJ ZA POPROWADZENIE ZAJĘĆ

ORAZ PANI ANNIE WILSKIEJ ZA ICH ORGANIZACJĘ I ZAPROSZENIE!

Wspólnie kształtujemy postawy czytelnicze od najmłodszych lat!

A PAŃSTWA ZAPRASZAMY DO ALBUMU TYDZIEŃ BIBLIOTEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MRÓWECZKI i MYSZKI na wycieczce w Myślęcinku [09.05.2022r.]

 

Miniony tydzień dwie grupy naszych 4-latków rozpoczęły bardzo pozytywnie i aktywnie, bo od wycieczki do Ogrodu Zoologicznego w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Dzieci wyruszyły z samego rana, by móc jak najwięcej czasu spędzić w otoczeniu zwierząt - poznać ich zwyczaje, wygląd, wsłuchać się w wydawane przez nie odgłosy. Zwiedzanie przedszkolaki rozpoczęły od części terraryjnej, gdzie powitały ich dwa krokodyle. Następnie z zainteresowaniem oglądały prezentujące się za szybami gady i płazy (jaszczurki, żaby i węże), by przejść do części akwaryjnej i zdziwić się rozmiarem niektórych ryb.

   

Na wybiegach zewnętrznych przyglądały się zwierzętom wylegującym się wśród promieni słonecznych, a nawet jak niedźwiedź zażywających porannej kąpieli.

    

Czas pośród zwierząt umiliła oczywiście część piknikowa, w trakcie której w tym wyjątkowym otoczeniu przyrodniczym dzieci mogły zjeść przywiezione z domku przysmaki oraz pobawić się na miejscowym placu zabaw.

    

To był bardzo miły i pełen atrakcji dzień. 

NA RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Majowe zajęcia BIEDRONECZEK

Pierwszy tydzień maja był dla nas bardzo pracowity. Wybraliśmy się na spacer do „Fabryki kwiatów” gdzie oglądaliśmy wiosenne kwiaty i zioła. Zakupione przez nas nasiona kopru, pietruszki oraz sadzonki pora, selera i truskawek posialiśmy w naszym przedszkolnym „mini ogródeczku”.

  

W mijającym tygodniu rozmawialiśmy również o książkach i o tym, dlaczego warto je czytać. Oglądaliśmy książki z naszej przedszkolnej biblioteczki. Klasyfikowaliśmy je ze względu na wielkość i grubość. Wiemy, że istnieją rożne rodzaje książek. Wspólnie ustalaliśmy zasady korzystania z przedszkolnego kącika książki. Wiemy, jak się obchodzić z książkami, by ich nie zniszczyć. Umiemy szanować książki. Rozpoznawaliśmy okładki znanych bajek i podawaliśmy ich tytuły. Dowiedzieliśmy się, czym są księgarnia i biblioteka.

    

Wiemy już, że książki można kupić lub wypożyczyć. Podobnie jak inne grupy odwiedziliśmy też Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej, gdzie Pani Agnieszka zapoznała nas z budynkiem biblioteki, opowiedziała nam o pracy bibliotekarza oraz pokazała ciekawe książeczki.

 

Serdecznie dziękujemy!!!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

Wiosenny konkurs plastyczny czeka!

 

MYSZKI na wiejskim podwórku

"Pojedziemy na wieś, na wieś, bo już wiosna jest..." -  MYSZKI, zgodnie ze słowami piosenki, w ostatnich tygodniach niemal codziennie wybierały się na wieś, ale póki co tylko tą na zajęciach.

  

W ich trakcie utrwaliły znajomość nazw poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich, ich młodych oraz ich domostw; poznały obowiązki rolnika podczas czterech kolejnych pór roku oraz nazwy różnych rolniczych maszyn i pojazdów.

    

Niczym rolnicy MYSZKI posiały w swoim warzywniku warzywa:

    

a w sali, niczym prawdziwa gospodyni, przygotowały pyszny i zdrowy twarożek:

     

Musiały przy tym uważać na stadko kurek i kogutków, które rozgościły się w MYSZKOWEJ sali:

   

Najdzielniejsi mieli też już okazję zasiąść za kierownicą traktora:

   

Codziennie dzieci korzystały też z pięknej pogody i możliwości zażywania spacerów oraz zabawy na przedszkolnym placu:

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

Dzień Koloru Różowego i Fioletowego

Potrzebujesz trochę więcej wiary

Ludzie wokół snują się jak cień

Popatrz przez różowe okulary

I uśmiechnij do nas się!

W piątek 29 kwietnia w naszym przedszkolu zrobiło się wyjątkowo optymistycznie, bowiem spojrzeliśmy na świat przez różowe okulary:

Najpierw jednak dowiedzieliśmy się skąd się bierze kolor różowy i fioletowy:

   

Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy do przygotowania pysznych różowych babeczek oraz wykonania słodkich różowo - fioletowych prac plastycznych:

     

Takich optymistycznych, słodkich dni życzymy sobie i Wam codziennie!

RELACJA Z ZAJĘĆ W DNIU KOLORU RÓŻOWEGO W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Witaj maj!

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste

Wraz ze słowami popularnego przedszkolnego wiersza Czesława Janczarskiego, melodią Mazurka 3 Maja oraz zdjęciami naszych przedszkolaków, zachęcamy Państwa do uczczenia najbliższych patriotycznych dni. Niech Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja każdego z nas napawają dumą i radością z możliwości życia w wolnej Polsce.

 

Płynie Wisła płynie po polskiej krainie...

W minionym tygodniu na zajęciach we wszystkich naszych grupach królowa była tylko jedna. Jaka? Królowa polskich rzek, czyli Wisła. W ramach przedszkolnego projektu "Z biegiem Wisły" nasze przedszkolaki dowiedziały się bowiem, że przepływa ona przez całą Polskę, łącząc w ten sposób południe z północą, góry z morzem i miasta z wsiami i miasteczkami. Dzięki czterem prezentacjom przedstawionym przez panie Angelikę Dembek, Alicję Pastewską oraz Teresę Pokora dzieci odwiedziły kolejno Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk.

  

Poprzez prezentacje oraz różnego rodzaju aktywności zaproponowane przez panią Angelę, Alę, Teresę, ale i wychowawczynie, dzieci poznały historię, legendy oraz najważniejsze zabytki i symbole poszczególnych miast.

 

W Krakowie przywitały się ze Smokiem Wawelskim:

    

A w Warszawie oczywiście z syrenką:

   

W Toruniu skosztowały pierniczków:

    

zaś w Gdańsku poczuły szum morza w muszelkach, wiatr we włosach, a nawet zobaczyły śledzie ;)

   

Głównym celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, mające służyć ich identyfikacji narodowej i kulturowej i wpływać na kształtowanie więzi z krajem. Jesteśmy pewni, że nasze przedszkolaki są dumne z tego, że są Polakami i nawet przebudzone w środku nocy wskażą, jak nazywa się najważniejsza z polskich rzek.

NA RELACJE Z REALIZACJI PROJEKTU "Z BIEGIEM WISŁY"

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Z biegiem Wisły...

Tuż przed świętami majowymi ruszamy w naszym przedszkolu z kolejnym projektem edukacyjnym. Tym razem jest to projekt patriotyczny (a właściwie już druga edycja  projektu) "Z biegiem rzeki Wisły", w ramach którego nasze przedszkolaki zapoznają się z historią, tradycją, symbolami i legendami najważniejszych miast, leżących nad królową polskich rzek. 

Zanim nadejdzie czas na fotorelację z kolejnych zajęć, popłyńmy w muzyczną podróż z biegiem rzeki Wisły...

 

Dzień Ziemi [22.05.2022r.]

Nie warto mieszkać na Marsie,
Nie warto mieszkać na Wenus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze,
Powtarzam to każdemu.

Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
Wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
Więc musi być bardzo zadbany...

Kwiecień to miesiąc szczególnej troski o zdrowe i czyste środowisko. Także w naszym przedszkolu w ostatnich dniach poszczególne grupy zajmowały się ekologią, a zwieńczeniem ich działań nie mogło być nic innego jak obchody, przypadającego na 22 kwietnia, Dnia Ziemi. Dzieci zrealizowały blok zajęć o recyklingu: poznały i utrwaliły wygląd pojemników na poszczególne odpady; zapoznały się z zasadami właściwego gospodarowania różnymi zasobami, a także formami dbania o środowisko (czystą wodę, powietrze, otoczenie), by nasza planeta mogła dalej być zieloną i pełną życia.

        

Bądź zdrowa Ziemio!

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ W GRUPACH ZAPRASZAMY DO ALBUMU DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

 

BIEDRONECZKI w wersji eko ;)

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o ekologii i działaniach proekologicznych. Dyskutowaliśmy o tym, dlaczego czyste środowisko jest takie ważne, jak dbać o przyrodę, dlaczego segregowanie śmieci jest istotne. Zastanawialiśmy się, jak można wykorzystywać zużyte przedmioty, np. stare gazety, opakowania. Wiemy już, że zamiast jechać do pobliskiego sklepu samochodem, lepiej się tam przespacerować lub wybrać rower czy hulajnogę. Wiemy też, że nie wolno śmiecić oraz że należy szanować wszystkie zwierzęta i rośliny. Mówiliśmy o oszczędzaniu wody i ćwiczyliśmy to w praktyce podczas mycia rąk w naszej przedszkolnej łazience. Z piosenki pt.” Piosenka ekologiczna” dowiedzieliśmy się, jak ważna jest czystość rzek i to, by nikt nie wylewał do nich różnych zanieczyszczeń.

  

Z okazji Dnia Ziemi wykonaliśmy pracę plastyczną „Nasza planeta”.

  

Uczyliśmy się, do jakich pojemników wyrzucać dane rodzaje śmieci i ćwiczyliśmy zdobytą wiedzę w praktyce. Robiliśmy porządki w naszej sali. Klasyfikowaliśmy przedmioty według dwóch cech, rozwiązywaliśmy zagadki interaktywne, przeliczaliśmy ćwiczyliśmy buzię i język. Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.

  

WIĘCEJ ZDJĘĆ BIEDRONECZEK W ALBUMIE DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU!

 

Podsumowanie projektu edukacyjnego Świętujemy Freblujemy

W ramach prowadzonej w grupie MYSZKI innowacji pedagogicznej ZabawMY SIĘ, dzieci już po raz drugi wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Wspólnie świętujemy urodziny Froebla, w skrócie: Świętujemy Freblujemy. W czasie jego trwania ich zadaniem było wykonanie szeregu zadań, mających poprzez zabawę (m.in. z wykorzystaniem darów Froebla i założeń freblowskiej pedagogiki) rozwijać poszczególne kompetencje dziecka: matematyczne, językowe, przyrodnicze, społeczne.

  

Podsumowaniem miesięcznych działań były oczywiście obchody urodzin Fryderyka Froebla:

Możemy jednak śmiało powiedzieć, że nasze MYSZKI doskonale bawiły się przez cały miesiąc trwania projektu (a w zasadzie świetnie bawią się każdego dnia w przedszkolu, bo to właśnie zabawa jest kluczem do nauki), więc nic dziwnego, iż za swe zaangażowanie otrzymały również dyplom uznania. Brawo MYSZKI!

 

Wyniki konkursu fotograficzno - plastycznego "Żywy obraz"

Wraz ze zbliżaniem się miesiąca maja nadchodzi czas na podsumowanie prowadzonych w naszym przedszkolu projektów edukacyjnych. Należy do nich m.in. projekt "Zabawa Sztuką", realizowany już drugi rok z rzędu w grupie MYSZKI. W jego ramach przeprowadzony został konkurs fotograficzno - plastyczny, w którym zadaniem Rodzica było przygotowanie fotografii dziecka, imitującej wybrane dzieło malarskie. 

Niniejszym ogłaszamy, że zwycięską pracę wykonały Dorota i Natalka Kunc (jako Frida Kahlo) i to one wygrywają rodzinną sesję fotograficzną w studio p. Moniki Tarkowskiej.

Wyrazy uznania należą się jednak wszystkim Rodzicom i dzieciom, którzy wzięli udział w konkursie, dlatego też na wszystkie dzieci czekają w przedszkolu dyplomy i nagrody.

GRATULUJEMY SERDECZNIE i zapraszamy do oglądania fotograficzno - malarskich arcydzieł:

 

Marcel Olszewski (Sierota z Poronina, W. Ślewiński) i Hubert Nogga (Mężczyzna w czerwonym turbanie, Jan van Eyck)

 

                       Dagmara Nogga (Frida Kahlo) i Bogusław Karwicki (Dziewczynka z balonikiem, Banksy)

 

Marcelina Magdzińska i Oliwia Chmielewska (Helenka z wazonem i kwiatami, Stanisław Wyspiański)

 

Nadia Kolanda (Helenka z wazonem i kwiatami, Stanisław Wyspiański) i Zosia Janik (Dziewczynka z kotkiem, Olga Boznańska)

 

MYSZKI i PSZCZÓŁKI na wycieczce

 

Nasze MYSZKI i PSZCZÓŁKI postanowiły przedłużyć sobie nieco wielkanocne świętowanie i już po zakończeniu wielkanocnej przerwy wybrały się do kina Helios w Bydgoszczy na film animowany Zając Max: misja pisanka. Animację, zrealizowaną w ramach akcji Kino na Temat Junior, poprzedziło spotkanie edukacyjne z przedstawicielami Straży Miejskiej w Bydgoszczy, którzy nie tylko przypomnieli naszym przedszkolakom podstawowe zasady poruszania się w ruchu publicznym, ale także obdarowali każde dziecko odblaskiem, by było widoczne zawsze, gdy zapada zmierzch... nawet ten kinowy ;)

 

Wielkanocne życzenia

Szanowni Państwo,

przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.

Niech wypełnione są one miłością, wiarą i nadzieją.

Niech dadzą Państwu chwilę wytchnienia od trosk i zmartwień

i pozwolą z optymizmem spojrzeć w przyszłe dni, bo oto cud nastał

i niech w naszym życiu również cuda się zdarzają!

Wesołego Alleluja!

Wszystkiego dobrego życzy Dyrekcja i kadra

Przedszkola Publicznego w Dąbrowie Chełmińskiej

[relacje zdjęciowe z wielkanocnych spotkań w grupach znajdą Państwo w albumach na stronie głównej]

 

Warsztaty wielkanocne z Rodzicami u MYSZEK

W miniony wtorek (tj. 12 kwietnia) drzwi naszego przedszkola po raz pierwszy od dawna otworzyły się na powitanie Rodziców, zaproszonych na wspólne wielkanocne zajęcia z dziećmi. Na Rodziców MYSZEK czekały bowiem przygotowane uprzednio przez dzieci mazurki, które aż prosiły się o udekorowanie.

 

Zanim jednak migdały, rodzynki i kolorowe posypki poszły w ruch, przedszkolaki zaprezentowały swym Rodzicom krótki występ artystyczny. Najpierw w piosence nawiązały do przedświątecznych porządków, by później przenieść się na wielkanocny stół, gdzie przeróżne przysmaki rozpoczęły spór, który z nich jest najważniejszym symbolem świąt.

  

Kłótnię rozsądził wielkanocny baranek, który przyniósł pokój, a wraz z nim ... możliwość ozdobienia ciastek. A jaki był efekt końcowy owego ozdabiania? Spójrzcie sami:

    

Gorąco dziękuję wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w zajęciach i zapraszam do albumu na stronie głównej!

Monika Beker

 

Jak wygląda "Wielkanoc w kurniku Kapturka", czyli...

przedstawienie z serii Nauczyciele - Dzieciom

We wtorek 12 kwietnia na naszych przedszkolaków czekała nie lada niespodzianka. Dzieci zaproszone zostały ... do kurnika, ale nie byle jakiego, a zaczarowanego - gdzie sama wiosna maluje pisanki. Stało się tak za sprawą kadry naszego przedszkola, która już po raz trzeci przygotowała i wystawiła przedstawienie dla dzieci. Tym razem problem miały kurki, które nie zdążyły pomalować jajek przed świętami, ale i babcia Czerwonego Kapturka, która najpierw czekała na jajka i swoją wnusię, a gdy ujrzała pisanki znów nie wiedziała jak ma upiec ciasto, nie niszcząc tak pięknej pracy.

     

A jak się bajka zakończyła? Wyprawą babci i Kapturka do cukierni oraz ogromną dozą radości - zarówno kurek, jak i naszej przedszkolnej widowni!

Takiej radości życzymy wszystkim na nadchodzące święta!

NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z PRZEDSTAWIENIA ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Wielkanocnie u PSZCZÓŁEK

Pszczółki swoje świąteczne przygotowania rozpoczęły od stworzenia ozdób, które miały za zadanie udekorować ich rodzinne stoły wielkanocne. Dzieci poznały różne tradycje i obrzędy związane ze zbliżającymi się świętami. Pszczółki wykonały również doświadczenie, w którym sprawdziły co się stanie z jajkiem, które zanurzyły w occie, herbacie, coli i wodzie.

    

Gdy naszedł długo wyczekiwany dzień czyli Śniadanko Wielkanocne, Pszczółki z niewielką pomocą Pani przystroiły świąteczny stół. Podczas składania życzeń, dzieci również stukały się jajkiem, które następnie próbowały same obrać.

 

Po śniadanku wielkanocnym Pszczółki zauważyły, że w sali znajduje się list od Zająca. Nasz Bohater wielkanocny zostawił dla dzieci 9 zadań, które ukrył gdzieś na dworze. Dzieci swoją podróż poszukiwawczą rozpoczęły od cukierni, potem poczty, biblioteki… jednak dopiero na przedszkolnym boisku okazało się, że to właśnie tutaj zając ukrył pierwszą kopertę z zadaniem.

    

Po wykonaniu wszystkich poleceń dzieci dotarły do upragnionego prezentu. Dzieci musiały być bardzo grzeczne, ponieważ Zajączek był bardzo bogaty w tym roku.

 

Wielkanocne przygotowania u starszaków

Podczas gdy nasze trzy grupy dzieci młodszych poznawały wielkanocne tradycje, również starszacy z grup dzieci 5 i 6-letnich starali się, by w ich salach nie zabrakło świątecznego wystroju. Zarówno u Pszczółek, Jeżyków, Sówek i Motyli pojawiły się dekoracje w radosnych wiosennych kolorach.

     

Nie zabrakło kartek wielkanocnych oraz wielkanocnych zajączków, które z pewnością już wkrótce przyniosą dzieciom zasłużone upominki.

    

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA W GRUPACH STARSZYCH

 

MRÓWECZKI szykują się do świąt wielkanocnych

W ciągu ostatnich dni rozmawialiśmy głównie na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Wysłuchaliśmy opowiadania „Bajeczka wielkanocna” A. Galicy, oraz obejrzeliśmy film edukacyjny „Tradycje wielkanocne”. Dowiedzieliśmy się, czym są palmy wielkanocne, czym pisanki różnią się od kraszanek, czym jest wielkanocna babka i mazurek oraz co powinno się znaleźć w koszyczku. Wiemy już także, czym jest lany poniedziałek i jakie tradycje wiążą się z tym dniem. Nauczyliśmy się piosenki „Wielkanocne zajączki” i świetnie się przy niej bawiliśmy.

  

Malowaliśmy gipsowe zajączki farbami i posialiśmy owies.

  

Stworzyliśmy własne baranki wykorzystując do tego popcorn. Wykonaliśmy wiele innych prac – ćwiczyliśmy spostrzegawczość przy kolorowaniu pisanek wg wzoru, ćwiczyliśmy grafomotorykę przy pisankowych szlaczkach, oraz zręczność i precyzję przy wycinaniu elementów pracy o kurczaczku.

  

 

Nie zabrakło zabaw muzyczno ruchowych usprawniających rozwój fizyczny, oraz zabaw słownikowych rozwijających mowę i słuch fonematyczny. Wzięliśmy też udział w wielkanocnym przedstawieniu Nauczyciele – Dzieciom pt.: „Wielkanoc w kurniku Kapturka” Zwieńczeniem świątecznego tygodnia było Śniadanko Wielkanocne oraz wizyta Zajączka, który skradając się do naszej sali, aby zostawić prezenty - narobił nieco bałaganu ;).

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWECZEK

 

MYSZKI w wielkanocno - wiosennym wydaniu

Wraz z nastaniem kwietnia MYSZKI rozpoczęły przygotowania do świąt wielkanocnych, kontynuując jednocześnie realizację tematyki wiosennej i wykonując zadania w projekcie "Wspólnie świętujemy urodziny F. Froebla", realizowanym w grupie w ramach prowadzonej przez wychowawcę innowacji "ZabawMY SIĘ", opartej właśnie o froeblowską koncepcję pedagogiczną. Co więc dokładnie robiły MYSZKI? Bawiły się i uczyły właśnie poprzez zabawę, odnajdując ukryte w wiosennej wykreślance hasła, ćwicząc motorykę małą, odkodowując obrazek:

  

Wraz ze zbliżaniem się Świąt Wielkanocnych w MYSZKOWEJ sali zaczęło pojawiać się coraz więcej świątecznych akcentów:

     

Tematem wiodącym zaś stały się jajka ;) MYSZKI przede wszystkim rozwijały w oparciu o pisanki swoje kompetencje matematyczne: przeliczanie, dodawanie i odejmowanie, znajomość wybranych cyfr, czytanie informacji przedstawionych za pomocą symboli:

       

W wolnej chwili zdążyły jeszcze upiec mazurki wielkanocne:

    

i oczywiście zażyć sporej porcji ruchu na świeżym powietrzu, tak na placu zabaw, jak i bieżni, czy trawniku, gdzie wcielały się w podrzucające innym ptakom jajka kukułki bądź skoczne zajączki.

  

NA RELACJĘ Z WIOSENNO-WIELKANOCNYCH ZAJĘĆ MYSZEK 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Przedświąteczne przygotowania BIEDRONECZEK

Przedświąteczny tydzień upłynął nam bardzo pracowicie, rozmawialiśmy głównie na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Wysłuchaliśmy opowiadania Bajeczka wielkanocna. Dowiedzieliśmy się, czym są palmy wielkanocne i jak można je wykonać. Poznaliśmy różne sposoby ozdabiania jajek i wiemy, czym pisanki różnią się od kraszanek. Wykonaliśmy wielkanocne koszyczki z papierowych talerzyków, a później umieściliśmy w nich styropianowe jajka oklejone kolorową bibułą.

   

Posialiśmy też rzeżuchę.

  

Wiemy też jak upiec wielkanocną babkę:

  

Segregowaliśmy wielkanocne pisanki, a potem je przeliczaliśmy. Utrwalaliśmy pojęcia: mniej więcej, tyle samo oraz para. Braliśmy udział w zabawach z kodowaniem.

 

Poznaliśmy piosenkę Kurczątka i świetnie się przy niej bawiliśmy. Podczas zabaw muzycznych i rytmicznych dostosowywaliśmy swój ruch do zmieniającego się tempa, rytmu i melodii.

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z NASZYCH ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO BIEDRONKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONECZKI uczą się o gospodarstwie

W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o życiu na wsi, o zwierzętach gospodarskich oraz uprawach i plonach. Omówiliśmy różne zwierzęta, które można spotkać na wsi: krowę, konia, świnię, kurę, kaczkę, owcę. Słuchaliśmy na ich temat utworów literackich, oglądaliśmy zdjęcia, tworzyliśmy prace plastyczne. Wiemy, które z nich mieszkają w oborze, stajni, chlewie czy kurniku. Nauczyliśmy się też, jak wyglądają i nazywają się młode tych zwierząt.

  

Dorysowywaliśmy krowie łaty i doklejaliśmy trawę z kolorowego papieru, bo wiemy już, że krowa lubi ją jeść.

 

Wiemy, że kura znosi jajka, z których po wysiedzeniu wykluwają się kurczęta. Dowiedzieliśmy się, po co hodujemy zwierzęta i jakie czerpiemy z tego korzyści oraz dlaczego produkty mleczne są zdrowe i potrzebne naszemu organizmowi.

 

Poznaliśmy piosenkę Dziwne rozmowy i na jej podstawie naśladowaliśmy odgłosy różnych zwierząt. Bawiliśmy się też przy muzyce. Słuchaliśmy wiersza Kaczka Dziwaczka J. Brzechwy i rozmawialiśmy na temat jego treści. Ćwiczyliśmy przeliczanie i wspólnie porównywaliśmy liczebność zbiorów. Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Obserwowaliśmy nasze przedszkolne hodowle oraz nasiona, które posialiśmy. Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do słuchanej melodii.

  

Rozmawialiśmy o znaczeniu pracy rolnika dla wszystkich ludzi. Odgadywaliśmy, jakie zwierzę wydaje dany odgłos, a potem sami naśladowaliśmy głosy i sposoby poruszania się różnych zwierząt. Dowiedzieliśmy się, jakie rośliny sieje i sadzi rolnik oraz jak opiekuje się zwierzętami. Wiemy, że to ciężka codzienna praca. 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

"Ważne numery" - przedstawienie teatralne grupy MAGMOWCY

W poniedziałek 4 kwietnia nasze przedszkole odwiedziła Grupa Teatralna MAGMOWCY, dzięki której, wraz z klasą Ia integracyjną, mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. "Ważne numery". Przedstawienie dotyczyło oczywiście numerów alarmowych do poszczególnych służb, dlatego w kolejnych scenkach przedstawione zostały zdarzenia, które spotkały panią Cybulską (i jej psa Ambro), na prowadzonym przez nią straganie kwiatowo - warzywnym. Co się tam nie działo! I zaginięcie i choroba psa, kradzież, a nawet ... kłótnia warzyw. Służby tego dnia były bardzo potrzebne, dlatego MAGMOWCY zaangażowali do pomocy także naszych przedszkolaków i uczniów.

    

Przedstawienie spotkało się z prawdziwymi salwami śmiechu i gorącym entuzjazmem naszych przedszkolaków, a najlepsze jest to, że pokazało, iż znajomość numerów alarmowych nasze dzieci mają w małym paluszku!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzm

Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Mottem przewodnim tego dnia jest "Zaświeć na niebiesko", dlatego i nasze przedszkolaki już w piątek postanowiły zaświecić niebieskim przykładem. Nie tylko założyły ubranka w kolorze niebieskim, ale i wzięły udział w zajęciach, podnoszących ich własną świadomość na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Czy da się bowiem je ująć w jednym zdaniu? Nie! Tak jak każdy z nas jest inny, tak każde dziecko autystyczne ma inne zachowania, trudności, deficyty. Owe trudności w różnych sferach ma jednak każdy z nas, dlatego tak ważne jest zrozumienie i akceptacja dla wszelkiej inności i właśnie tę tolerancję i postawy wsparcia staramy się w naszym przedszkolu kształtować na codzień.

 

Wielka Brytania bez tajemnic…podróż do Irlandii

Dzień Świętego Patryka, który obchodzony jest 17 marca, stał się wspaniałą okazją, aby zaznajomić dzieci z grup zerowych z kulturą, muzyką i historią niezwykłego kraju, jakim jest Irlandia. Przedszkolaki zapoznały się z symbolami tej Zielonej Wyspy, takimi jak trójlistna koniczyna, flaga i godło oraz z osobą Św. Patryka – patrona Irlandii.

 

Zerówkowicze poznali także zielonego irlandzkiego skrzata o imieniu Leprechaun, który - jak głosi legenda - ukrywa garnuszek ze złotem na końcu tęczy. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały portrety Leprechaun malując brodę skrzata widelcem zanurzonym w pomarańczowej farbie.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Wiosenne prace BIEDRONECZEK

W tygodniu poprzedzającym nadejście wiosny dyskutowaliśmy o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie, oraz o wiosennych warzywach i kwiatach. Poznaliśmy części rośliny (łodyga, korzeń, liście, kwiaty) i dyskutowaliśmy, jakie są ich funkcje. Rozmawialiśmy o cebulach i cebulkach. Odgadywaliśmy zagadkę dotyczącą cebuli. Oglądaliśmy i wąchaliśmy cebulę, wspólnie zrobiliśmy syrop z cebuli. Wspólnie posadziliśmy cebule w ziemi i czekamy, aż wyrośnie szczypiorek.

    

Wiemy, jak wygląda ziarenko fasoli, i jak wyhodować z niego roślinę. Stworzyliśmy własną hodowlę fasoli, teraz pozostaje nam cierpliwie czekać na rezultaty. Wykonaliśmy pracę plastyczną z plasteliny i ziaren fasoli.

 

Rozmawialiśmy o wiosennych warzywach rosnących w szklarni. Wspólnie przeliczaliśmy w zakresie 2 i stosowaliśmy pojęcia: mniej, więcej, tyle samo. Braliśmy udział w zabawach logopedycznych. Wspólnie wykonywaliśmy liczne ćwiczenia rytmiczne oraz naśladowcze, rozwijające koordynację ruchową. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do słuchanej melodii.

 

W kolejnym marcowym tygodniu rozmawialiśmy między innymi o wiosennych porządkach domowych. Wskazywaliśmy przedmioty potrzebne do sprzątania i segregowaliśmy je na małe i duże, oraz na te potrzebne do pracy w ogrodzie i w domu.

  

Podczas zabaw ruchowych naśladowaliśmy wycieranie kurzu, zamiatanie podłogi czy odkurzanie. Interpretowaliśmy ruchem tekst opowiadania. Robiliśmy porządki w naszej sali i rozmawialiśmy o tym, jak czystość otoczenia wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Z okazji nadejścia wiosny posadziliśmy wiosenne kwiaty, aby nasze przedszkole było piękne i kolorowe jak Pani Wiosna.

  

Mówiliśmy też o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie. Dowiedzieliśmy się, kim jest i co robi ogrodnik. Rozpoznawaliśmy narzędzia, których używa podczas pracy, i podawaliśmy ich nazwy. Na podstawie ilustracji opisywaliśmy wiosenny ogród. Uczestniczyliśmy w zabawach w przeliczanie i z elementami kodowania. Rozwiązywaliśmy zagadki interaktywne. Uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami. Na zakończenie tygodnia w piątek świętowaliśmy „Dzień gofra” zajadając się pysznymi goframi, PYYYYCHOTKA

 

ZAPRASZAMY DO WIOSENNEGO ALBUMU BIEDRONECZEK!

 

Pracowita wiosna MRÓWECZEK

Pracowite Mróweczki kolejny marcowy tydzień zaczęły od spaceru do pobliskiej kwiaciarni. Kupiliśmy doniczki, ziemie, cebulki i kwiatki, które posłużyły do zajęć praktycznych na świeżym powietrzu. Dzieci obserwując, a następnie działając, stworzyły wiosenny kącik przyrodniczy.

   

Omawialiśmy budowę cebuli następnie kwiatu. Wykonaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem pasków i kulek krepy.

  

Założyliśmy „Fasolowy ogródek”.

 

Nie zabrakło przy tym ćwiczeń rozwijających zdolności matematyczne, oraz ogólnorozwojowych ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu. Mróweczki poznały i utrwalały nazwy warzyw. Ćwiczyły przy tym dzielenie nazw warzyw na sylaby, wyodrębniały pierwszą głoskę oraz wskazywały gdzie mniej / gdzie więcej / a gdzie tyle samo sylab. Dzieci samodzielnie robiły kanapki, które podczas śniadania z apetytem zjadały.

  

Mróweczki rozwijały także logiczne myślenie podczas odgadywania interaktywnych zagadek i przygotowywania „geometrycznej sałatki”. Ćwiczyły motorykę małą podczas zabawy z „guziczkową kanapką”, a także z dużą dozą śmiechu świetnie się bawiły podczas zabawy „Pomidor”.

  

W pierwszym dniu wiosny wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w kolorowym pochodzie żegnającym Zimę, a witającym Wiosnę. Mróweczki ubrane na zielono, celebrowały także Dzień Koloru Zielonego, w dwóch różnych skarpetkach - Dzień Zespołu Downa, a podczas dużej dozy eksperymentów z wodą – Dzień Wody. W kolejnych dniach dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy ogrodnika. Śpiewając „o warzywnych grządkach” wykonały zadanie dotyczące jadalnych części roślin (nad/pod lub i nad i pod ziemią). Dzięki dopisującej pogodzie, spacery i zabawy na świeżym powietrzu były zdecydowanie częstsze i dłuższe.

 

Mróweczki wspólnymi siłami przyozdobiły teren przedszkola - przyniosły i posadziły piękne kolorowe, wiosenne kwiatki.

  

Kolejny tydzień zakończyliśmy wielkim, wiosennym porządkowaniem naszej sali przedszkolnej. Po czym, przy okazji Dnia Gofra, zajadaliśmy pysze kolorowe goferki.

  

NA BOGATĄ RELACJĘ Z MRÓWECZKOWYCH PRZYGOTOWAŃ DO NADEJŚCIA WIOSNY ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Sowy i Motyle w szkole naszych dziadków i pradziadków

W ubiegłym tygodniu nasi zerówkowicze uczestniczyli w lekcji muzealnej „Szkoła naszych dziadków i pradziadków”, która została przeprowadzona przez pracowników Muzeum Oświaty w Bydgoszczy. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią edukacji.

 

  

Motyle i Sowy dowiedziały się jakie zasady panowały w szkole ich dziadków, jakie stroje nosili niegdyś uczniowie, kim był „domowy”, a także miały okazję doświadczyć w jaki sposób karano kiedyś uczniów za ich psoty.

   

Zasiadając w starych ławkach, przedszkolaki mogły spróbować pisania piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu. Po lekcji historii uczniowie udali się na zajęcia edukacyjne „Akademia gier logicznych”.

   

Podczas zabaw dzieci rozwijały umiejętności logicznego myślenia, pamięci i spostrzegawczości. To był dzień pełen wrażeń.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Światowy Dzień Wody [22.03.2022r.]

Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrujemy go, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, również i my, chcąc podnieść wśród dzieci świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. Swobodny dostęp do wody to bowiem prawo każdego człowieka na całej naszej planecie. Woda to dom dla milionów różnych stworzeń. Woda to niezbędny czynnik do życia na Ziemi. Wreszcie: oszczędzanie wody to za mało i wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za to, by nigdy jej nie zabrakło! 

A jak wyglądał Światowy Dzień Wody w naszym przedszkolu? Spójrzcie sami!

 

Dzień Kolorowej Skarpetki [21.03.2022r.]

Są wśród nas też takie dzieci,

żyją tutaj na tym świecie,

różnią od nas się wyglądem,

dzisiaj poznać je możecie. 

Lubią taniec i muzykę,

też się lubią bawić, skakać,

Swym uśmiechem zarażają,

lubią czasem figle płatać.

Potrzebują Twej pomocy,

Twojej ręki i przyjaźni,

Możesz zacząć...od skarpetek

Niech się wszystkim zrobi raźniej!

21 marca, oprócz pierwszego dnia wiosny, obchodzony jest również Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to data nieprzypadkowa – zestawienie tych liczb odnosi się do trisomii 21. pary chromosomów, czyli pojawienia się w niej dodatkowej pary chromosomów, która to właśnie para sprawia, że osoby z Zespołem Downa są tak wyjątkowe. Podobnie jak na całym świecie, tak i w naszym przedszkolu, w ramach solidarności nie tylko z posiadaczami Zespołu Downa, ale i wszystkimi, którzy postrzegani są jako odrobinę inni, założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. Wszak różnić się jest pięknie!

  

 

Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat,

gdy go w górę wznosi zielenieje świat...

Słowami tej oto piosenki w poniedziałek 21 marca nasze przedszkolaki powitały wiosnę.

I rzeczywiście – świat zrobił się od razu jakby zieleńszy, bo dzień nadejścia kalendarzowej wiosny połączyliśmy w naszym przedszkolu z obchodami Dnia Koloru Zielonego. Ubrane na zielono dzieci, dodatkowo wyposażone w kolorowe chorągiewki, gałązki i instrumenty, dokonały przemarszu wzdłuż ulic Dąbrowy Chełmińskiej, aby każdy jej mieszkaniec mógł już z daleka zobaczyć i usłyszeć, że oto skończyła się zima. 

   

PEŁNA RELACJA ZDJĘCIOWA Z POWITANIA WIOSNY W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Jak się MYSZKI na nadejście wiosny przygotowywały...

Ledwie w kalendarzu luty zamienił się w marzec nasze czterolatki z grupy MYSZKI rozpoczęły swoje przygotowywania na nadejście wiosny.

Nic w tym dziwnego, albowiem wiosna (nie licząc czasu Bożego Narodzenia, kiedy każde dziecko wyczekuje z niecierpliwością wizyty Mikołaja) jest tym okresem w ciągu roku, na który wszyscy czekamy najbardziej. Pierwsze cieplejsze promienie słońca, pierwsze kwiatki na świeżej trawie ... i ta możliwość pójścia po kilku miesiącach na plac zabaw - czy może być coś wspanialszego? ;) Zaledwie zatem rozpoczął się marzec, a nasze przedszkolaki już zaczęły szykować się na jej nadejście.

Najpierw w marcowej kuchni zagrały dla Wiosny piosenkę:

  

Następnie wykorzystując froeblowskie dary poznały zwiastuny tej pory roku:

  

Posadziły kwiatki na matematycznych i plastycznych rabatkach, by na końcu stworzyć też kącik przyrodniczy w sali:

     

Poszukiwały wiosny w lesie i na placu zabaw:

    

a nawet przygotowały wiosenne kanapki.

  

I wiecie co? Udało się MYSZKOM Wiosenkę znaleźć! Przyszła ona, cała zielona i radość zapanowała na całego. 

ZDJĘCIA Z MYSZKOWYCH PRZYGOTOWAŃ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY we wszechświecie

 

Tajemniczy świat gwiazd i planet od najdawniejszych czasów interesował ludzi i w dalszym ciągu zawiera w sobie wiele tajemnic. Dla przedszkolaków z grupy Sowy powyższy temat był ogromnym źródłem inspiracji do poznawania i działania. Zerówkowicze rozszerzyli swoje wiadomości na temat kosmosu oraz zjawiska dnia i nocy; dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest przestrzeń kosmiczna, kto to jest astronauta, ile jest planet i jak wyglądają gwiazdy.

  

Podczas wyprawy do lasu Sowy rozwijały swoją kreatywność tworząc elementy Układu Słonecznego z zebranego materiału przyrodniczego. Zajęcia o kosmosie uatrakcyjniły Sowom także Ozoboty. Dzieci mogły doświadczyć pierwszych kroków w kodowaniu i programowaniu tych mini robotów. Ozoboty krążyły wokół Słońca z różną prędkością, w zależności od tego, jak zostały zaprogramowane.

  

Poszerzyliśmy także wiedzę na temat naszej planety- Ziemi. Uświadomiliśmy sobie, że Ziemia nie zawsze wyglądała jak obecnie. Udało nam się sprawdzić w roli paleontologów, odnaleźliśmy i ułożyliśmy szkielet dinozaura.

  

Wykonaliśmy także eksperyment, aby lepiej zrozumieć zjawisko wybuchu wulkanu.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU SÓWEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

BIEDRONECZKI na tropach wiosenki

W minionym tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie wraz ze zbliżającą się wiosną. Podczas spacerów obserwowaliśmy wiosenną pogodę oraz to, jak zmieniają się krzewy i drzewa, czy kwitną już pierwsze wiosenne kwiaty. Nasłuchiwaliśmy, czy wróciły ptaki. Poznaliśmy przysłowie W marcu jak w garncu i wyjaśniliśmy jego znaczenie. Rozmawialiśmy o tym, jak dobierać odpowiedni ubiór do pogody. Wysłuchaliśmy wielu utworów literackich o tematyce wiosennej. Rozwiązywaliśmy zagadki związane ze zjawiskami atmosferycznymi. Poznaliśmy piosenkę Wierzbowe kotki i wykonywaliśmy przy niej zabawy muzyczno-rytmiczne.

  

Kolorowaliśmy wazon i naklejaliśmy na gałązkach wierzbowe kotki – kuleczki z waty. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają krokusy i przebiśniegi, które wyklejaliśmy plasteliną.

   

Uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami (szarfami, obręczami, woreczkami gimnastycznymi itd.). Rozwijaliśmy umiejętności przeliczania i myślenia matematycznego.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W MARCOWYM ALBUMIE BIEDRONECZEK

 

MRÓWECZKI patrzą w niebo...

W ostatnim tygodniu na podstawie utworów oraz ilustracji mówiliśmy o rytmie dnia i nocy, rozpoznawaliśmy przedmioty kojarzące się z tymi porami doby.

   

Zastanawialiśmy się, jak należy się przygotować do snu i dlaczego odpoczynek podczas snu jest ważny. Kolejne opowiadanie o Tupie i przedszkolakach pozwoliło nam zrozumieć, czym są sny. Opowiadaliśmy także o swoich najfajniejszych snach. Wprowadziliśmy informacje o cykliczności dnia i nocy, które zawsze po sobie następują. Pomógł nam w tym utwór „Dzień za nocą, noc za dniem”:

Tworzyliśmy „niebo za dnia” i „niebo w nocy”. Rozmawialiśmy o Słońcu, Księżycu i gwiazdach. Poznaliśmy piosenkę „W układzie słonecznym” i stworzyliśmy do niej interpretację ruchową. Podczas zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy niebo i to, co się na nim dzieje, np. ruch słońca i pojawienie się księżyca. Mówiliśmy także o kosmosie, wyprawach kosmicznych i planetach. Dyskutowaliśmy o tym, jak mogą wyglądać życie na nieznanej planecie i jej mieszkańcy.

   

Ćwiczyliśmy rozumienie pojęcia liczby 1 podczas odnajdywania na obrazkach elementów, które występują pojedynczo. Grupowaliśmy przedmioty według cech. Układaliśmy kolorowe rytmy.

 

Słuchaliśmy muzyki klasycznej i dowolnie interpretowaliśmy ją ruchem. Uczyliśmy się rozpoznawać dźwięki wysokie i niskie. Rozwiązywaliśmy zagadki interaktywne. Wykonaliśmy kilka kart pracy związanych z tematyką tygodnia. Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała, a codzienne poranne zajęcia muzyczno-ruchowe z „Panem Miłoszem” i seria „Tuptaj Maluszku” bardzo dzieciom się spodobały.

 

Zawędrowaliśmy także do małego lasku, gdzie przy pomocy lup szukaliśmy oznak wiosny. Szyszki pomogły w ćwiczeniu matematycznym, zaś najwięcej frajdy było na placu zabaw.

  

ZAPRASZAMY DO MARCOWEGO ALBUMU MRÓWECZEK

 

Wyniki konkursu logopedyczno - plastycznego Słowa pędzlem malowane

Szanowni Państwo,

informujemy, że zakończył się nasz przedszkolny konkurs logopedyczno - plastyczny, którego celem było zobrazowanie wybranego hasła logopedycznego.

Jury konkursu (stawiając w głównej mierze na samodzielność twórców oraz podejście do tematu) postanowiło nagrodzić wszystkich małych autorów oraz wybrało 3 zwycięskie prace z każdej kategorii wiekowej, przyznając oprócz nich jeszcze 3 wyróżnienia. 

I miejsce w grupie dzieci 3-letnich: Antoni Dembek

I miejsce w grupie dzieci 4 i 5-letnich: Helena Opaczyk

I miejsce w kategorii dzieci 6-letnich: Artur Schmidt - Kozłowski

Wyróżnienia specjalne: Hubert Nogga, Oliwia Chmielewska, Alicja Galant

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy pomysłów i życzymy Wam powodzenia w dalszych konkursach i (nie)połamania języka na logopedycznych wierszykach ;)

 

Dzień Kobiet(ek) w przedszkolu

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek!

   

W naszym przedszkolu 8 marca wszyscy nie tylko usłyszeli, że dziewczynki mają swoje święto, ale jesteśmy przekonani, że przygotowania do tego dnia zostały wdrożone znacznie wcześniej, by każdą z naszych małych pań czekało tego dnia zaskoczenie i wielka radość. Dziewczynki w każdej z gruup zostały obdarowane kwiatkami, laurkami, upominkami. Nie zabrakło ciepłych życzeń i słodkości, choć nie ma nic słodszego niż uśmiech na twarzach naszych szczęśliwych dziewcząt.

Wszystkim Paniom - mamom, babciom, ciociom, siostrom, przyjaciółkom i koleżankom życzymy dziś wszystkiego co najpiękniejsze!

 

Zajęcia rytmiczne w przedszkolu

 

Eksperymenty z panem Bartkiem

    

Zakończenie tygodnia przyniosło naszym przedszkolakom kolejne spotkania z nauką, prowadzone przez p. Bartosza Pałuckiego.  W ich trakcie dzieci badały wpływ zimna na ciała ciekłe i stałe, aktywnie uczestniczyły w przeprowadzanych doświadczeniach, a także uciekały przed pędzącą w ich kierunku (choć wcale nie kosmiczną) rakietą ;)

 

Zabawy jak zwykle było co niemiara, bo połączenie nauki z zabawą jest najlepszym, co może być.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Zajęcia BIEDRONECZEK

W ostatnim tygodniu lutego najwięcej uwagi poświęciliśmy temu, jak wyglądało życie na Ziemi przed tysiącami lat. Na podstawie różnych tekstów i ilustracji rozmawialiśmy o tym, jakie zwierzęta i rośliny wtedy występowały, czym charakteryzowały się dinozaury, dowiedzieliśmy się, kim jest archeolog. Na podstawie ilustracji poznaliśmy wygląd i środowisko życia takich dinozaurów, jak: diplodok, tyranozaur, pterodaktyl i triceratops. Wykonaliśmy diplodoka z papieru.

    

Utrwalaliśmy pojęcie liczby 1 w aspekcie kardynalnym, przeliczaliśmy w zakresie 5. Układaliśmy rytmy dwuelementowe. Wysłuchaliśmy wiersza W kopalni T. Kubiaka i rozmawialiśmy na temat węgla. Dotykaliśmy go i badaliśmy jego właściwości.

 

Rozwijaliśmy spostrzeganie wzrokowe szukając takich samych obrazków. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych i muzycznych z przyborami (szarfami, obręczami, woreczkami gimnastycznymi itd.) lub bez nich. Tłusty czwartek uczciliśmy zajadając się pączkami oraz chruścikami - PYCHOTKA. 

 

W pierwszym tygodniu marca mówiliśmy o rytmie dnia i nocy, rozpoznawaliśmy przedmioty kojarzące się z tymi porami doby. Kolejne opowiadanie o Tupie i przedszkolakach pozwoliło nam zrozumieć, czym są sny. Wprowadziliśmy informacje o cykliczności dnia i nocy, które zawsze po sobie następują.

 

Rozmawialiśmy o Słońcu, Księżycu i gwiazdach. Malowaliśmy „magiczne kartki”, na których po zamalowaniu całej powierzchni farbami ukazało nam się niebo, zaś gwiazdę wyklejaliśmy kawałkami krepy.

  

Podczas zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy niebo i to, co się na nim dzieje. Wybraliśmy się również na spacer do lasu, gdzie szukaliśmy oznak nadchodzącej wiosny, a w pobliżu przedszkola odkryliśmy pierwsze wiosenne kwiaty.

  

Ćwiczyliśmy rozumienie pojęcia liczby 1 podczas odnajdywania na obrazkach elementów, które występują pojedynczo. Grupowaliśmy przedmioty według dwóch cech. Słuchaliśmy muzyki klasycznej i dowolnie interpretowaliśmy ją ruchem. Uczyliśmy się rozpoznawać dźwięki wysokie i niskie. Rozwiązywaliśmy zagadki interaktywne, budowaliśmy z klocków rakietę kosmiczną.

  

Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.

ZAPRASZAMY NA BOGATĄ RELACJĘ Z BIEDRONECZKOWYCH ZAJĘĆ DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Wielka Brytania bez tajemnic...

Let’s celebrate Pancake Day czyli słodki koniec karnawału

 

Odpowiednikiem Tłustego Czwartku w Polsce jest Dzień Naleśnika w Anglii. Święto to obchodzone jest na Wyspach Brytyjskich we wtorek, dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Tradycyjną potrawą w tym dniu są oczywiście naleśniki. Legenda mówi że, tradycja ta rozpoczęła się w XV wieku w hrabstwie Buckinghamshire od pewnej pani domu, która podczas smażenia naleśników straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony przypomniały jej, że czas już iść do kościoła. Nie chcąc się spóźnić, kobieta pobiegła w fartuchu, trzymając w ręku patelnię, na której piekł się naleśnik. To na cześć jej pośpiechu odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w którym uczestnicy muszą go podrzucić obracając w powietrzu przynajmniej 3 razy.

  

Przedszkolaki z klas zerowych zapoznały się z tradycjami tego święta, utrwaliły nowe słownictwo związane z artykułami spożywczymi oraz wzięły udział w Pancake Race – z patelniami w ręku wystartowały w wyścigu naleśnika. Rywalizacja przebiegała w radosnej atmosferze oraz wymagała dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej.

  

Na zakończenie odbyła się degustacja. YUMMY!!!

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PROJEKTOWEGO NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

JEŻYKOWY bal

Muzyka, tańce, wesoła zabawa, konkursy i odrobina słodkości... tak JEŻYKI bawiły się na balu karnawałowym. Kolorowe stroje i dużo balonów... wszystko to sprawiło, że z buziaków naszych przedszkolaków nie schodził uśmiech.

    

I nawet huk pękających balonów nie był nam straszny. Wśród super bohaterów i rycerzy bawiły się księżniczki. Porządku pilnowali mundurowi :)

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

BIEDRONECZKI w karnawałowym klimacie

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o balach karnawałowych i przygotowaniach do nich, braliśmy też udział w przedszkolnym balu. Poznaliśmy piosenkę Taniec bałwanków i ćwiczyliśmy do niej układ taneczny. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość podczas łączenia w pary, kształtowaliśmy rozumienie pojęcia para.

  

Rozwijaliśmy umiejętność manipulowania i zręczność podczas konstruowania budowli z klocków oraz wykonywania pracy plastycznej „Clown”. Przeprowadziliśmy eksperymenty z balonami, podczas których dowiedzieliśmy się, jak są one wytrzymałe i co się dzieje z nadmuchanym balonikiem, kiedy się go wypuści.

   

Poznaliśmy wyrazy: oczy, usta, nos w języku angielskim. Podczas zabaw muzycznych i rytmicznych poruszaliśmy się zgodnie ze słyszaną muzyką i rytmem. Doskonaliliśmy swoją szybkość i skoczność. Ćwiczyliśmy aparat mowy podczas gimnastyki buzi i języka. Przed wyjściem na dwór ćwiczyliśmy samodzielność.

W poniedziałek przynieśliśmy do przedszkola stroje karnawałowe i świetnie się bawiliśmy podczas zabaw przy muzyce, a podczas krótkiej przerwy zajadaliśmy się słodkościami.

   

ZAPRASZAMY DO BIEDRONECZKOWYCH ALBUMÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ.

 

SOWY - mali artyści

Mali artyści to my! Miesiąc luty upłynął SOWOM w kręgu tematyki „Wiedza o sztuce”. Bawiliśmy się plamą, dźwiękiem, ruchem, rozwijając wyobraźnię twórczą i przestrzenną.

  

Poznawaliśmy ciekawostki związane z pracą w galerii malarskiej i rzeźbiarskiej. Podczas zajęć plastycznych dzieci same zamieniły się w artystów i zainspirowane przygotowaną kompozycją, namalowały obrazy przedstawiające martwą naturę.

  

Innym razem wcieliły się w rolę młodych ceramików. Najpierw wyrabiały glinianą masę, a następnie techniką wałeczkową lepiły garnuszki, misy, kubki.

 

Mali artyści byli zachwyceni efektem swojej pracy!

 

PĘDZLE W DŁOŃ CZYLI...ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

 

A u MYSZEK niech żyje bal!

Podsumowaniem tygodnia bajek w grupie MYSZEK nie mogło stać się nic innego, aniżeli bajkowy bal przebierańców. I rzeczywiście - zagościły na nim księżniczki i superbohaterowie. Księżniczka Elsa mogła porwać do tańca Spidermana, a Bella zamiast czekać na Bestię pójść w tany z pewnym wcale nie-brzydkim kaczątkiem ;)

    

Dzieci nie tylko chętnie tańczyły, ale także wzięły udział w kilku konkurencjach, sprawdzających ich sprawność i wiedzę o bajkowych postaciach.

    

Przede wszystkim jednak miło i w atmosferze prawdziwej przyjaźni spędziły ze sobą czas!

   

NA OBSZERNĄ RELACJĘ Z MYSZKOWEGO BALU ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI w krainie baśni, bajek i bajeczek

 

W ostatnich dniach MYSZKI zawitały do czarodziejskiego świata bajek i baśni, przekonując się jak wiele można się z nich nauczyć. Prawdziwa baśń powinna bowiem mieć morał, czyli nieść za sobą pewną naukę. MYSZKI odkrywały więc jaka mądrość płynie z takich baśni jak Czerwony Kapturek, O wilku i siedmiu koźlątkach oraz Jaś i Małgosia i wiedzą już, że ich wspólnym mianownikiem jest brak troski o swoje bezpieczeństwo u głównych bohaterów. Przedszkolaki podjęły się próby oceny zachowań nie tylko Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi oraz siedmiu koźlątek, ale także dzieci przedstawionych na ilustracjach i wiedzą już co robić, a czego nie, by być bezpiecznymi. 

    

W trakcie zajęć przedszkolaki utrwalały znajomość numerów alarmowych oraz pisownię wybranych cyfr i symboli, malowały bajkowe postacie, współpracowały tworząc ścieżki do piernikowej chatki oraz piekąc wspólnie czekoladowo - piernikowe ciasto.

      

W Dniu Kota wysłuchały natomiast bajki o Kocie w butach i postanowiły na chwilę "wejść w kocie buty" i sprawdzić swój refleks w łapaniu myszy i szybkości spijania mleczka z talerzyka. 

    

Tak oto MYSZKI w kocich wcieleniach harcowały ;)

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK NA STRONĘ GŁÓWNĄ!

 

MRÓWECZKI w karnawałowym nastroju

Miniony tydzień to ciekawostki na temat karnawału. Z filmu edukacyjnego dowiedzieliśmy się co to jest karnawał, zapusty i ostatki. Budziliśmy ciekawość poznawczą podczas doświadczeń z balonami. Rozwijaliśmy sprawność fizyczną podczas ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw muzyczno - ruchowych, także z wykorzystaniem balonów.

  

Rozwijaliśmy spostrzegawczość i logiczne myślenie w trakcie zadań z ulubieńcami dzieci - postaciami z Psiego Patrolu, podczas rozwiązywania zadań i zagadek z użyciem tablicy multimedialnej oraz kart pracy.

 

Rozwijaliśmy myślenie matematyczne w trakcie zabaw klockami Numicon.

 

Podczas spacerów po najbliższej okolicy prowadziliśmy obserwacje otoczenia. A zdarzenie ze "śpiącym" kierowcą w samochodzie z włączonym silnikiem nauczyło, jak i dlaczego należy reagować w takich sytuacjach.

 

Temat pomagania innym rozszerzyliśmy podczas pracy plastycznej "clown", wykonanej wg wzoru. Rozmawialiśmy przy tym o fundacji "Dr Clown", która dzięki swojej działalności ("terapii śmiechem" i "wolontariacie") rozwesela chore dzieci z oddziałów szpitalnych w całej Polsce.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU LUTY U MRÓWECZEK

 

PSZCZÓŁKI na balu karnawałowym

Podobnie jak starsi koledzy z zerówek, tak i nasze PSZCZÓŁKI swój bal karnawałowy odbyły w walentynki. Przy dźwiękach piosenek z dziecięcego repertuaru przedszkolaki bawiły się wyśmienicie.

   

Podobnie jak u Motylków i Sówek, tak i u Pszczółek nie brakło czasu na walentynkowe zabawy, a po emocjach w grze w gorące krzesła wszystkich czekał odpoczynek przy zastawionym łakociami stole. 

 

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z BALU U PSZCZÓŁEK ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ! 

 

Bal karnawałowy MOTYLI i SÓW

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

W naszym przedszkolu jako pierwsze na balu bawiły się dzieci z zerówek. A jak się bawiły? Spójrzcie sami!

W kolorowych przebraniach dzieci miło spędziły z sobą czas. Nie zabrakło tańców w kole, w "pociągach" jak i w parach.

   

Był czas i na słodki poczęstunek i jeszcze bardziej słodkie sesje zdjęciowe:

     

PO WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BALU ZERÓWEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jak płynie czas u BIEDRONECZEK

 

Walentynki u MYSZEK i JEŻYKÓW

Walentynki, walentynki, dla chłopczyka i dziewczynki... Parafraza znanej piosenki o witaminkach jest tu bardzo na miejscu, bo witaminy dodają nam wszystkim zdrowia, ale czyż nie czujemy się lepiej także kiedy jesteśmy kochani? Nasze MYSZKI i JEŻYKI też mają takie przeświadczenie, dlatego w poniedziałek 14 lutego obchodziły w przedszkolu walentynki. Dzień wspomnienia Świętego Walentego nie musi bowiem odnosić się tylko do zakochanych, ale do wszystkich, którzy czują miłość w sercu. A nasze przedszkolaki czują ją bardzo, dlatego w salach obu grup aż zaroiło się od serduszek.

   

Były serca kodowane, serca malowane. Wspólne tańce, pieczenie muffinek, miłe słowa.

         

heartheart MYSZKI i JEŻYKI lubią takie słodkie dni! heartheart

ZAPRASZAMY DO WALENTYNKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ! 

 

PRZYPOMINAMY O KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

 

Z wizytą u BIEDRONECZEK

W pierwszym tygodniu lutego, rozmawialiśmy o naszych ulubionych bajkach i czytając wybrane staraliśmy się rozróżniać dobre i złe zachowania występujących w nich postaci. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące znanych bajek. Poznaliśmy piosenkę Była babuleńka i poruszaliśmy się w rytm muzyki. Dopasowywaliśmy figury do pokazanych kształtów, nazywaliśmy je.

  

Przypomnieliśmy sobie bajkę o Czerwonym Kapturku oraz jej morał i na tej podstawie mówiliśmy, jak należy się zachować w kontakcie z obcą osobą. Słuchaliśmy opowiadania o Tupie i przedszkolakach, którzy przez okno zobaczyli złodzieja. Chętnie Wam opowiemy, co z tego wynikło.

  

Oglądaliśmy teatrzyk pt.: „Trzy świnki” i wiemy już, że wysiłek i staranność się opłacają.

 

Wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe oraz gimnastykę buzi i języka. Budowaliśmy z klocków, ćwicząc motorykę i zręczność. Ćwiczyliśmy orientację w przestrzeni, sprawne określanie położenia przedmiotów i klasyfikowane według jednej cechy. Wykonując ćwiczenia gimnastyczne, poruszaliśmy się zgodnie z poleceniami.

  

Przed wyjściem na spacer staraliśmy się być jak najbardziej samodzielni: ubierać się bez pomocy i sprawnie ustawiać w pary. Podczas spacerów prowadziliśmy obserwacje otoczenia i zimowej pogody. Prowadziliśmy też zabawę badawczą ze śniegiem i dowiedzieliśmy się, że sól przyspiesza jego topnienie. Rozmawialiśmy o bezpiecznych zimowych zabawach na dworze.

 

ZAPRASZAMY DO LUTOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy wszystkich uczestników Przeglądu, że wasze wykonania były tak cudne, że komisja konkursowa postanowiła nagrodzić każde wykonanie.

Już wkrótce do każdego z Was dotrą dyplomy i upominki!

Zapraszamy wszystkich Państwa do wysłuchania i obejrzenia występów przedszkolaków z Czarża, Ostromecka i Dąbrowy Chełmińskiej.

Występy przedszkolaków:

Adam Witkowski:

Alicja Wróblewska, Antoni Dzioba:

Lena Gadzińska:

Lorena Retkowska:

Antoni Szczepańczyk, Tomasz Knap:

Klaudia Gandziorowska, Zofia Witkowska:

 

 

PSZCZÓŁKI odkrywają świat muzyki

W tym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek bawiły się muzyką. Na początku tygodnia staraliśmy się odpowiedzieć jakie dźwięki towarzyszą nam w sali, a jakie na spacerze. Poznaliśmy instrumenty perkusyjne, smyczkowe, dęte, klawiszowe i elektryczne. Utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą nut, ich wartości rytmicznych oraz położenia nutek w gamie C – dur.

    

Również zrobiliśmy sami instrument perkusyjny – marakasy. Przy okazji poznawania litery C nie zapomnieliśmy zadbać o nasze zdrowie i wypiliśmy pyszny sok z cytryny.

     

Śpiewaliśmy dużo piosenek i graliśmy na instrumentach. Na podsumowanie tygodnia postanowiliśmy pochwalić się naszymi umiejętnościami muzycznymi:

 

Moja Babcia i Mój Dziadek to wspaniali są dziadkowie...

Szanowni Państwo,

zapraszamy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków naszych przedszkolaków do obejrzenia krótkiego występu z okazji ich święta, zbliżającego się wielkimi krokami, a z uwagi na przerwę feryjną, obchodzonego w naszym przedszkolu już dziś.

Życzymy wszystkim Dziadkom dużo zdrowia, szczęścia, radości i pociechy z wnucząt!

 heartheartheart

 

Gdzie mieszka prąd? --> zajęcia naukowe z Bartoszem Pałuckim

  

W Nowy Rok wchodzimy z nową energią..., w dodatku... elektryczną ;) A żeby to wejście było dla wszystkich bezpieczne zaprosiliśmy do naszego przedszkola pana Bartosza Pałuckiego z kolejnymi zajęciami z cyklu "Eksperymenty z Panem Bartkiem".

     

W trakcie zajęć, przeprowadzonych w poszczególnych grupach w dniach 10 i 11 stycznia, przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat właściwości prądu.  Dowiedziały się skąd się bierze prąd w gniazdku i że czasem można go wytworzyć dzięki pracy naszych mięśni. Wiedzą już, że mieszka on też w bateriach, ale każdorazowo trzeba obchodzić się z nim ostrożnie i bezpiecznie.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co nowego u BIEDRONECZEK ;)

W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o nowym roku i przemijaniu czasu. Mówiliśmy o kolejnych porach roku, poznawaliśmy ich nazwy i opisywaliśmy cechy charakterystyczne. Mówiliśmy, co lubimy podczas nich robić. Przeprowadziliśmy eksperymenty i zabawy badawcze: rozszczepiliśmy światło i wykazaliśmy, że tak naprawdę białe światło składa się z wielu kolorów (kolorów tęczy); zbadaliśmy zjawisko mieszania się barw i wiemy już, skąd się bierze kolor zielony.

  

Podczas zabaw na dworze obserwowaliśmy różne elementy pogody: słońce, wiatr, chmury, opady. Wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała i umiejętności naśladowcze.

  

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o naszej rodzinie i bliskich osobach, ze szczególnym uwzględnieniem babci i dziadka. Mówiliśmy o tym, ze nasi dziadkowie też byli kiedyś dziećmi, i poznawaliśmy zabawy, w które się bawili. Opowiadaliśmy o swoim domu i o tym, jak spędzamy czas z dziadkami i za co ich kochamy. Na podstawie zdjęć starliśmy się wskazać, czy wiek przedstawionych na nich postaci jest bliższy naszemu, naszych rodziców czy dziadków.

 

Przeprowadziliśmy zabawę badawczą, podczas której zabarwiliśmy białe kwiaty kolorowymi barwnikami. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak rośliny piją wodę. Kończyliśmy rytmy i rysowaliśmy prezent, który chcielibyśmy wręczyć naszym dziadkom. Podczas zabaw ocenialiśmy, co jest przyczyną, a co skutkiem, i próbowaliśmy zrozumieć zmiany odwracalne i nieodwracalne. Oglądaliśmy swoje odciski dłoni w masie solnej.

   

Wiemy już, że nie ma dwóch takich samych. Poznaliśmy pojęcia: para, prawa i lewa podczas zabaw ze skarpetkami.

  

Nauczyliśmy się piosenki „Babciu, droga babciu” oraz własnoręcznie wykonaliśmy upominki: kwiatki i odciski naszych małych rączek w masie solnej dla dziadków. Chętnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach ruchowych w sali oraz na dworze.

ZAPRASZAMY DO STYCZNIOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK!

 

Świąt Wesołych życzymy Wam!

Szanowni Państwo, Kochane Dzieci,

życzymy Wam zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym Roku.

Niech nadchodzący czas będzie dla Was i Waszych rodzin magiczny, niech pozwoli, mimo wszelakich przeciwności, być ze sobą blisko i przyniesie miłość i umiejętność dostrzegania w drugim człowieku tego, co w nim najlepsze.

Maleńkie Dziecię zmieniło świat, więc weźmy w najbliższym czasie przykład z dzieci.

Życzymy Wam wszystkim tej dziecięcej radości, ciągłego uśmiechu, odwagi do pokonywania trudności i łatwości mówienia kocham.

Z kolędą na ustach życzymy Wam wszystkim Wesołych Świąt!

Dyrekcja i Pracownicy Przedszkola

A Wam kochane dzieci oczywiście duuużo prezentów pod choinką, byście miały nam o czym opowiadać ;)

 

   

 

Niech ten wigilijny czas zagości w każdym z nas...

Kolorowe świeczki,
kolorowy łańcuch.
Wkoło choineczki
przedszkolacy tańczą.

Serduszko z piernika,
pozłacany orzech.
Ciepło jest w przedszkolu,
chociaż mróz na dworze.

Za oknami – wieczór,
Złota gwiazdka błyska.
Bawi się w przedszkolu,
dziś rodzinka bliska...

Kiedy tylko minął okres kilkutygodniowych przygotowań, nastąpił w przedszkolu ten najbardziej wytęskniony przez wszystkich czas... 22 grudnia wszystkie nasze grupy zasiadły do wigilijnego stołu. Przy białym opłatku dzieci wraz z paniami złożyły sobie najserdeczniejsze życzenia, a przedszkolne sale wypełniły dźwięki kolęd...

    

To właśnie je musiał usłyszeć ten starszy miły pan z długą białą brodą, bo do każdej sali wszedł - nie tylko by się przywitać z dziećmi, ale i wręczyć im podarunki prosto z serca.

   

Dziecięca radość, prezenty, słodkości... Tak właśnie wyglądają prawdziwe Święta!

ZAPRASZAMY DO WIGILIJNYCH ALBUMÓW POSZCZEGÓLNYCH GRUP!

 

Święta u PSZCZÓŁEK przygotowane!

Zakończyły się przedświąteczne przygotowania w grupie Pszczółek. Był to czas wytężonej pracy, ale przecież również zabawy, bo święta do niczego bardziej nas nie zachęcają, jak do wspólnego bycia razem. Pszczółki były więc ze sobą i w zabawie, i w nauce. A co ciekawego zrobiły w ten przedświąteczny czas? Odkrywały prawdziwe cuda!

 

Utrwalały poznane litery, rozwijały umiejętność kontrolowania siły wdechu i wydechu

  

Wykleiły piękny długi łańcuch, który najpierw opasał całą ich salę, a późnie przyozdobił własnoręcznie przez dzieci wykonaną choinkę.

 

Nauczyły się życzeń Wesołych Świąt w różnych językach i dziś Feliz Navidad czy Vesele Vanoce wcale ich nie zaskoczą.

 

Wykonały taniec połączony z instrumentalizacją piosenki "Ding Dong":

Pszczółkowe święta z pewnością będą przebiegać w pięknej atmosferze.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PSZCZÓŁEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jak to z tym Bożym Narodzeniem było...,

czyli przygotowania do Świąt u MRÓWECZEK

W dwóch ostatnich tygodniach najwięcej rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt, zwyczajach świątecznych i tradycyjnych potrawach. Wspólnie robiliśmy porządki w sali, przygotowywaliśmy różne ozdoby i zdobiliśmy choinkę. Wykonaliśmy kartkę świąteczną, oraz lampiony/świeczniki.

   

Staraliśmy się narysować prezent podczas słuchania tekstów A. Maćkowiaka i słuchaliśmy utworów literackich dotyczących świąt. Podczas zabaw przy piosence „Zima, zima, zima” odtwarzaliśmy rytm za pomocą naturalnych efektów perkusyjnych (np. klaśnięcia czy uderzenia w uda). Poznaliśmy zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak: spędzanie czasu z rodziną, przygotowywanie i jedzenie tradycyjnych potraw wigilijnych, sposób nakrywania stołu, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd. Przypomnieliśmy sobie słowa związane ze świętami (gwiazdka, bombka, łańcuch, choinka, szopka, żłóbek). Mówiliśmy o wspólnych porządkach w domu i pomaganiu rodzicom. Poznaliśmy też narzędzia kuchenne i czynności wykonywane w kuchni podczas pieczenia pierniczków. Wspólnie też robiliśmy ciasteczka, by następnie ozdobić zarówno je, jak i pierniczki.

   

Mówiliśmy o nakrywaniu do stołu oraz o tym, co powinno się znaleźć na stole podczas Wigilii. Elfy, Renifery, Bałwanki, Ciasteczka, Mikołaje, skarpetki, choineczki, gwiazdeczki, prezenty – to z nimi spędziliśmy sporo chwil. Wyklejaliśmy je wg wzoru z gotowych elementów, malowaliśmy farbami, kolorowaliśmy kredkami, kodowaliśmy, przeliczaliśmy, dzieliliśmy na sylaby, wyodrębnialiśmy pierwsze głoski. Podczas gry z kostką, tworzyliśmy „własnego Mikołaja”.

   

Ćwiczyliśmy sprawność dłoni i palców nawlekając kawałki słomek na sznurek, po czym wskazywaliśmy dłuższy i krótszy łańcuch. Rozpoznawaliśmy przedmioty „prezenty dla rodziny” tylko dotykiem. Ćwiczyliśmy klasyfikowanie przedmiotów (paczek prezentowych) według podanych cech. Wspólnie uczyliśmy się śpiewać „Świeć gwiazdeczko”, oraz „Kochany Mikołaj”. Mówiliśmy o zwyczaju składania świątecznych życzeń i wysyłaniu pocztówek. Na podsumowanie, obejrzeliśmy bajkę edukacyjną „O narodzinach Jezusa”.

 

NA BOGATĄ RELACJĘ Z OSTATNICH ZAJĘĆ MRÓWECZEK ZAPRASZAMY DO ICH ALBUMU

 

BIEDRONECZKI szykują się do Gwiazdki

Ostatnie dni przed świętami upłynęły nam bardzo pracowicie. Poznawaliśmy zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak: spędzanie czasu z rodziną, przygotowywanie i jedzenie tradycyjnych potraw wigilijnych, sposób nakrywania stołu, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd. Mówiliśmy o wspólnych porządkach w domu i pomaganiu rodzicom. Poznaliśmy też narzędzia kuchenne i czynności wykonywane w kuchni. Wspólnie uczyliśmy się piosenki „Świeci gwiazdka”. Mówiliśmy o zwyczaju składania świątecznych życzeń i wysyłaniu pocztówek. Dowiedzieliśmy się dlaczego wypatrujemy na niebie pierwszej gwiazdki w wieczór wigilijny oraz poznaliśmy znaczenie sianka pod obrusem. Ćwiczyliśmy sprawność dłoni i palców podczas wykonywania kartek świątecznych oraz choineczek.

     

Rysowaliśmy prezent podczas słuchania wiersza A. Maćkowiaka. Wyklejaliśmy brodę Mikołaja watą. Rozpoznawaliśmy przedmioty dotykiem. Ćwiczyliśmy klasyfikowanie przedmiotów według koloru oraz położenie przedmiotów w przestrzeni: nad, pod.

     

Podczas zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie.

 

RELACJA Z MINIONEGO TYGODNIA JUŻ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY w świątecznym klimacie

Nasi zerówkowicze z grupy Sowy w ostatnich dniach byli dosłownie zalatani. A dlaczego? Otóż dekorowaliśmy pierniczki, robiliśmy bałwanki, kartki świąteczne-wydzieranki oraz szopki betlejemskie.

     

Zrobiliśmy zawody, która drużyna wykona najdłuższy łańcuch choinkowy, co dostarczyło Sowom mnóstwo emocji. Następnie ozdobiliśmy łańcuchem choinkę przed biblioteką, żeby pięknie było nie tylko u nas, ale i wokół nas.

  

ZAPRASZAMY DO SÓWKOWEGO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jak się MYSZKI do świąt szykowały...

Kończy się powoli przedświąteczna gorączka w grupie MYSZEK i choć dzieci ona nie dotknęła bezpośrednio, to robota w ostatnich dniach wręcz paliła się MYSZKOM w rękach. Nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, że nasze czterolatki postanowiły kolejno wcielić się w poszczególnych pomocników Świętego Mikołaja, by wraz z nimi poznać wszystkie tajemnice nadchodzących Świąt.

Najpierw dzieci wraz z reniferami rozwijały swoje umiejętności w zakresie odtwarzania wzoru, dodatkowo wykazując się niemałą wiedzą o życiu i zwyczajach tych niesamowitych zwierząt.

    

Następnie wraz z elfami rozwijały swe umiejętności matematyczne oraz... samoobsługowe, starając się dobrać świąteczne skarpetki do pary, a następnie założyć je najszybciej jak tylko się da.

  

Kolejnego dnia piekły pierniczki. Najpierw sprawnie dobierały w pary foremki i ich obrysy oraz pierniczki duże i małe, by po tych ćwiczeniach przystąpić do wałkowania i wykrawania własnych ciasteczek, a następnie ich ozdabiania.

       

Utrwalając kształt trójkąta namalowały aniołkowe niebo i zmalowały całą serię świątecznych choinek. W sali zaroiło się od świątecznych ozdób, a wszystko to przy wtórze kolęd i śpiewanych przez MYSZKI zimowych piosenek.

   

Odliczanie do Świąt można już zacząć!

A NA BOGATĄ RELACJĘ Z OSTATNICH DNI W GRUPIE MYSZEK ZAPRASZAMY DO ICH ALBUMU!

 

Dzień Koloru Białego [17.12.2021r.]

Ulepimy dziś bałwana? Albo zrobimy coś innego?

Co prawda moglibyśmy tak sobie zaśpiewać, ale w naszym przedszkolu możemy zrobić wszystko - nawet ulepić bałwana, kiedy na dworze nie ma ani grama śniegu ;) i w piątek była ku temu najlepsza okazja.

  

W Dniu Koloru Białego nasi przedszkolacy podjęli szereg aktywności związanych z kolorem białym. Wyszukiwali go w otoczeniu i oczywiście wskazywali, że z bielą kojarzy im się przede wszystkim śnieg. A jako, że ten się roztopił, maluszki z grupy BIEDRONECZEK (po serii ćwiczeń oddechowych) postanowiły po raz kolejny przywołać zimę i same namalowały wielką śnieżynkę:

  

MYSZKI odwiedził natomiast pewien aniołek, który od ranka poszukiwał bałwanka i również wielce się zmartwił, że śniegu, a zatem również jego przyjaciela już nie ma. Przedszkolaki postanowiły mu pomóc i przygotowały nie jednego, nie dwa, a całą serię bałwanków. Ten ulepiony z piasku wywołał na twarzy aniołka szeroki uśmiech - równie szeroki co uśmiechy MYSZEK, zadowolonych z możliwości zabawy piaskiem w grudniu ;)

     

Pięciolatki natomiast wykorzystały Dzień Koloru Białego w realizacji tematów świątecznych. PSZCZOŁY zmalowały wielką białą bombkę i skarpetę, a JEŻYKI zmalowały... białym lukrem całkiem pyszne muffinki i pierniczki.

   

Wydawać by się mogło, że taka niepozorna ta biel, a może dać tyyyle radości ;)

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Świąteczne zajęcia MOTYLI

 

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki w świątecznym wydaniu

  

  

Nasi zerówkowicze już po raz ostatni w tym roku wzięły udział w spotkaniu Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Spotkanie to przebiegło oczywiście w świątecznej atmosferze. Dzieci najpierw dowiedziały się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat świat Bożego Narodzenia, wysłuchały opowieści świątecznych i wspólnie z pracownikami biblioteki kolędowały, a na zakończenie pięknie ustroiły choinkę przed budynkiem biblioteki. Kolejne spotkanie już w nowym roku.

 

BIEDRONECZKI przygotowują się do świąt...

W pierwszym tygodniu grudnia rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt, zwyczajach świątecznych i tradycyjnych potrawach, dekorowaliśmy świąteczne pierniczki.

  

Przygotowywaliśmy różne ozdoby choinkowe (pawie oczka, bombki z masy solnej) i ubieraliśmy choinkę.

    

Podczas zabaw na dworze obserwowaliśmy drzewa iglaste i mówiliśmy o tym, że w przeciwieństwie do liściastych te nie tracą igieł na zimę i pozostają zielone. Po wysłuchaniu tekstu A. Maćkowiaka układaliśmy choinkę z trójkątów, a następnie próbowaliśmy samodzielne ją narysować.

  

Słuchaliśmy utworów literackich dotyczących świąt. Podczas zabaw przy piosence "Idzie grudzień" odtwarzaliśmy rytm obrazkowy za pomocą naturalnych efektów perkusyjnych (np. klaśnięcia czy uderzenia w uda). Kształtowaliśmy umiejętność wykonania prawidłowego wdechu i wydechu w trakcie dmuchania oraz podczas ćwiczeń ze słomkami do napojów.

  

Pamiętaliśmy o ptakach przylatujących do naszego karmnika i dosypaliśmy im pokarmu, a podczas zabaw ruchowych ćwiczyliśmy poruszanie się do muzyki i szybką reakcję na sygnał. Kolejne przygotowania przed nami :)

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK!

 

Mikołajki z naszej bajki :)

Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna z daleka świeci,
z Mikołajem sprawdza, gdzie są grzeczne dzieci.

A gdzie są najmilsze dzieci na świecie? Oczywiście w naszym przedszkolu!

 

A Mikołaj o tym wiedział i postanowił je 6 grudnia odwiedzić i obdarować upominkami - czy to wręczając je osobiście, czy poprzez swoją mikołajkową pomocnicę, czy po cichutku, jak zwyczaj nakazuje, podrzucając w buciki:

       

Dzieci z poszczególnych grup nie zapomniały Mikołajowi podziękować i... oczywiście poprosić go o więcej ;) Poznały także historię świętego Mikołaja, wykonały tematyczne zadania i prace plastyczne:

   

W każdej grupie pojawiła się też choinka, by nastrój świąteczny, wywołany mikołajową wizytą, nie opuszczał nas aż do samego Bożego Narodzenia. 

   

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z MIKOŁAJEK DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pomaganie jest fajne!

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, że tuż przed mikołajkami zebrane w ramach akcji ONKO-Mikołaje upominki zostały przekazane p. Monice Rymer, by w następnej kolejności trafić do potrzebujących m.in. tej odrobiny radości dzieci. Dziękujemy za ofiarność wszystkim tym z Państwa, którzy aktywnie włączyli się do akcji!

 

Ma to tym większe znaczenie, że tuż przed przyłączeniem się do akcji ONKO-Mikołaje zakończyliśmy także zbiórkę artykułów dla zwierząt ze schroniska. Tutaj również dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać sporą ilość darów, dzięki którym, mamy nadzieję, zwierzętom łatwiej będzie przetrwać nadchodzącą zimę.

 

Dziękujemy raz jeszcze za wsparcie i gorące serca. Pomaganie jest fajne i cieszymy się, że możemy to robić razem, ucząc dzieci empatii i troski o innych!

 

MOTYLKOWE świętowanie

W myśl hasła "co się odwlecze, to nie uciecze" nasi zerówkowicze z grupy MOTYLI po zakończonej kwarantannie powrócili do przedszkolnej rzeczywistości z prawdziwym przytupem. I to dosłownym, albowiem w minionych dniach czekało na nich samo świętowanie.

Opóźnione nieco obchody Dnia Pluszowego Misia, andrzejki, mikołajki - taka moc atrakcji niejednego mogłaby zmęczyć, ale nie naszych starszaków. Dzieci nie tylko aktywnie uczestniczyły w zaplanowanych zabawach czy poświęconemu misiowi spotkaniu czytelniczym, ale także pilnie się uczyły.

 

  

  

A wszystko z uśmiechem na ustach!

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA RELACJI Z ZAJĘĆ MOTYLKÓW!

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W GMINNYM PRZEDSZKOLNYM PRZEGLĄDZIE

KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENKI ZIMOWEJ (ONLINE)

Drodzy Rodzice,

nastał grudzień, a wraz z nim czas śpiewania wyjątkowych świątecznych piosenek i pastorałek. Zachęcamy, by do 14 stycznia wykonać nagranie Waszego dziecka śpiewającego dowolną zimową piosenkę bądź kolędę, i zgłosić je do udziału w organizowanym przez nasze przedszkole przeglądzie. Nagrody czekają!

REGULAMIN-GMINNEGO-PRZEGLaDU-2022r..pdf

KARTA_ZGLOSZENIA_DO_GMINNEGO-PRZEGLaDU-2022r..pdf

 

Rodzinnie u PSZCZÓŁEK

W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek rozmawiały o swoich rodzinach. Każdy, mógł się nią pochwalić poprzez pokazanie jej na zdjęciu. Pszczoły opowiadały o członkach swojej rodziny, a także o sposobach spędzania z nimi wolnego czasu.

 

Bohaterem tego tygodnia była również litera „D”, która rozpoczyna wyraz „dom”. Dzieci wyszukiwały głoskę na początku i w środku wyrazu. Z drucików kreatywnych same próbowały stworzyć obraz graficzny litery, a także wyszukiwały ją w krótkim tekście.

  

W kolejnym dniu dzieci uczyły się jak przygotować stół na rodzinne przyjęcie. Ćwiczyły umiejętność przeliczania, która okazała się potrzebna do sprawdzenia, czy wystarczy dla wszystkich nakryć, krzeseł i poczęstunku. Podczas tej zabawy dzieci przy okazji poznały cyfrę 8.

 

W ostatnim dniu tygodnia, na dzieci czekało rodzinne kodowanie, które wcale nie było łatwe, ponieważ trzeba było poruszać się w odpowiednich kierunkach.

 

Od 1.12.21r. Rozpoczęliśmy naszą przygodę z Kalendarzem Adwentowym. Sumiennie wykonujemy dzienne zadania, jednym z nich było nakarmienie głodnych ptaszków.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA ZDJĘĆ Z PSZCZÓŁKOWYCH ZAJĘĆ 

 

Gdy do BIEDRONECZEK nadchodzi zima...

W ostatnich dniach listopada rozmawialiśmy o pogodzie. Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, często pada deszcz, a czasem nawet śnieg, dbamy o to, by się odpowiednio ubierać. Dzieliliśmy elementy garderoby na letnie i zimowe. Poznaliśmy różne rodzaje nakryć głowy oraz obuwia i porządkowaliśmy je pod względem pory roku, w której się przydadzą.

  

Przed wyjściem na spacer ćwiczyliśmy samodzielność w ubieraniu się i mówiliśmy, co należy założyć w jakiej kolejności.

 

Poznaliśmy piosenkę Wiatr i chmurki: określaliśmy jej nastrój, naśladowaliśmy ruchem wiatr i deszcz. Kształtowaliśmy umiejętność przeliczania elementów w zbiorze podczas liczenia butów i skarpetek. Rozwijaliśmy sprawność motoryczną ozdabiając bluzkę dla Pani Jesieni.

  

Pierwsze dni grudnia poświęciliśmy listom, poczcie i pracy listonosza. Na podstawie wiersza I. Salach List poznawaliśmy pracę listonosza oraz drogę jaką musi przejść list, by trafić do adresata. Uczyliśmy się, jakie elementy muszą się znaleźć na kopercie, zanim wyślemy list. Sami projektowaliśmy znaczki pocztowe według własnych pomysłów, a motorykę małą rozwijaliśmy w trakcie zginania i składania listów do Świętego Mikołaja. Trenowaliśmy przeliczanie i określanie, w którym zbiorze jest więcej kopert, utrwalaliśmy pojęcia „ mniej” i „więcej”.

    

Nie zapomnieliśmy również o naszych małych skrzydlatych przyjaciołach dbając, aby ptasia stołówka była zawsze pełna smakołyków.

  

ZAPRASZAMY DO GRUDNIOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

MYSZKI listy piszą...

A do kogo te listy? Oczywiście do świętego Mikołaja! W oczekiwaniu na tego wyjątkowego gościa MYSZKI, realizując blok tematyczny Świąteczne pocztówki, w minionym tygodniu odwiedziły pocztę.

Najpierw jednak na zajęciach utrwalały swój adres zamieszkania (który jak się okazało niemal wszystkie czterolatki znają doskonale!), następnie poznały drogę listu od nadawcy do adresata i niczym listonosz segregowały listy sprawnie określając figurę geometryczną, której kształt przybrały znaczki.

  

Umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 6 była niezbędna do otwierania skrytek Myszkowego paczkomatu, w którym ukryły się tytułowe dla bloku pocięte świąteczne pocztówki, ale i drobne słodkości. A gdy dzieciom udało się wprowadzić właściwy kod, radości było co niemiara.

   

Przedszkolaki nie zapomniały też napisać listu do Świętego. Samodzielnie narysowały upominki, o których marzą i wykonały podobiznę Mikołaja, a z pomocą pani Moniki przesłały mu też serdeczne pozdrowienia i adres, by mógł napisać do nas wiadomość zwrotną.

  

Z taką przesyłką dzieci wybrały się na pocztę. Kupiły kopertę, znaczki, okleiły przesyłkę i gotowe. Pewnie jest już ona w drodze na Biegun Północny, a MYSZKOM pozostaje jeszcze chwilę poczekać.

  

Aby owo czekanie nie było jednak nudne dzieci w ramach realizacji projektu "Zabawa Sztuką" poznały kolejnego artystę - Jaspera Johnsa, który w swych obrazach potrafił ukryć przed niesprawnym okiem cyfry. MYSZKI zabawiły się w cyferkowych detektywów i najpierw na dywanie, a później w trakcie malowania odkrywały poznane przez siebie, ale na pozór ukryte cyferki.

    

Odkrywanie tajemnic związanych z uczeniem się jest całkiem fajne!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "MYSZKI LISTY PISZĄ" NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Wielka Brytania bez tajemnic…podróż do Szkocji

30 listopada to dzień, w którym Polacy świętują Andrzejki. „St Andrew’s Day” czyli Dzień Świętego Andrzeja jest obchodzony również w Szkocji. Stało się to świetną okazją do przybliżenia dzieciom sylwetki patrona Szkocji – św. Andrzeja oraz sposobów świętowania „Andrzejek” w Szkocji. Najpierw dzieci znalazły na mapie Europy cel podróży i wybrały się samolotem do Edynburga. Na miejscu zerówkowicze zapoznali się ze szkocką flagą oraz sylwetką św. Andrzeja.

  

Dzieciom bardzo spodobały się tradycyjne kilty oraz koncert orkiestry grającej na dudach video-1638529707.mp4. Nauczyliśmy się też szkockiego tańca ceilidh, a zabawę zakończyliśmy projektując własne kilty.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "WIELKA BRYTANIA BEZ TAJEMNIC"

 

Andrzeju, Andrzeju... czyli zabawy andrzejkowe w przedszkolu

Do naszego przedszkola co prawda żaden Andrzej nie uczęszcza, ale nie przeszkadza nam to świętować dzień jego imienin czyli andrzejki. Dla części grup odbyły się one w piątek, kiedy obchodziliśmy dodatkowo Dzień Koloru Czarnego, stąd też w naszych salach pojawili się nie tylko superbohaterowie, ale także małe wesołe czarownice i czarne koty, a pozostałe grupy świętowały w poniedziałek i wtorek i wówczas przedszkole zalała prawdziwa magia...koloru ;)

Choć pierwotnie wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i odprawiane były raczej w odosobnieniu, to z czasem zwyczaj ten przyjął charakter wesołej zabawy - ostatniej przed zadumą związaną z nadchodzącym adwentem. Tak też było i w naszym przedszkolu. Nie zabrakło tradycyjnego wróżenia z butów i serc czy rzutu grosikiem do balii z wodą, ale kim będą przedszkolaki w przyszłości w tym roku pokazały też zawirowania magicznego spinnera czy zaczarowane lustro:

        

Nie zabrakło andrzejkowych zadań:

    

oraz szalonej zabawy przy piosenkach z dziecięcego repertuaru:

   

Całość zwieńczył oczywiście specjalny andrzejkowy poczęstunek:

  

NA PEŁNE RELACJE ZDJĘCIOWE Z ZABAW ANDRZEJKOWYCH ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ DO ALBUMÓW OZNACZONYCH NAZWAMI GRUP!

 

Przypominamy o akcji ONKO Mikołaje

Drodzy Rodzice,

pojemniki na prezenty dla dzieci z bydgoskiej onkologii oraz Domów Dziecka co prawda wyglądają na już zapełnione, ale miejsce na dobry gest zawsze się znajdzie. Wciąż zachęcamy do udziału w akcji, która potrwa jeszcze tylko kilka dni!

 

 

Logopedia w przedszkolu

Na zajęciach logopedycznych się nie nudzimy - mowę pięknie ćwiczymy. Wykorzystujemy szereg różnych zabaw, które wspierają ogólny rozwój dzieci, ale także mają ogromny wpływ na mowę, między innymi ćwiczenia motoryki małej, zabawy sensoryczne, kategoryzacje i wiele wiele innych. Przykładowe zajęcia zobaczyć można oczywiście w albumie na stronie głównej ;)

 

Jak dzielne JEŻYKI ze smokiem walczyły...

 

Miniony tydzień w grupie JEŻYKÓW pełen był spotkań z baśniowymi bohaterami. Na samym początku Jeżyki walczyły ze Smokiem (1:0 dla nas :)). Zamieniliśmy się w aktorów, aby później pomagać Szewczykowi Dratewce. Był Król, Królowa, Kraków, Księżniczka, smoK...... i nowa literka K.

  

ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ OCZYWIŚCIE W LISTOPADOWYM ALBUMIE JEŻYKÓW!

 

PSZCZÓŁKI podróżują w dawne czasy

W minionym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek poznawały legendy. Swoją podróż rozpoczęły w Krakowie. Poznały najważniejsze zabytki oraz symbole tego miasta.

 

Legenda, która towarzyszyła im w tym dniu to: Legenda o Smoku Wawelskim. Dzieci również wykonały kukiełki postaci z legendy i nabywały doświadczenia manipulowania nimi.

 

W kolejnym dniu, podczas poznawania litery „K” i „k” budowały zamki z kolorowych kubeczków, które trzeba było ustawić według kodu – kolor kubka określał miejsce głoski „k” w wyrazie.

 

Kolejnym miejscem podróży była stolica Polski – Warszawa. Tutaj również dzieci utrwalały znajomość najważniejszych obiektów tego miasta, a także poznały kolejną legendę o „Warsie i Sawie”.

 

Podczas zabawy z poznawaniem cyfry „7” Pszczółki wcieliły się w rolę rybaków, którzy łowili ryby do sieci, utrwalając przy tym umiejętność przeliczania w dostępnym zakresie, a także znajomość wcześniej poznanych cyfr.

 

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ PSZCZÓŁEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Dzień Koloru Czarnego w grupie MYSZEK

Nasze czterolatki z grupy MYSZEK miniony tydzień rozpoczęły od iście kolorowego Dnia Kredki, by zakończyć go na obchodach Dnia Koloru Czarnego, który jak każda inna barwa jest przecież ważny i potrzebny. Na tę okoliczność MYSZKI zamieniły się w górników i na tydzień przed Barbórką poznały charakterystykę tego trudnego zawodu oraz właściwości węgla (jako produktu dającego ciepło) i innych czarnych substancji i przedmiotów.

      

Dzieci w trakcie zajęć uaktywniły wszystkie swoje zmysły. Odróżniały substancje pachnące od tych bez zapachu, jadalne od niejadalnych, miękkie od twardych. Do sprawdzenia rozpuszczalności wykorzystywały nie tylko zmysł obserwacji ale i umiejętność dedukcji; zaś do sprawdzenia twardości węgla także swoją siłę:

    

Obchody Dnia Koloru Czarnego stanowiły u MYSZEK swoiste podsumowanie  całotygodniowych zajęć, poświęconych naszym przygotowaniom do zimy. W ich trakcie dzieci utrwalały nazwy zimowej garderoby, określały długość przedmiotów oraz nabywały umiejętności praktycznych w zakresie łączenia elementów w pary oraz... wiązania szalika, co jak się okazuje wcale nie jest najprostszą czynnością.

    

Przedszkolaki zaprojektowały też własną kolekcję ubrań na sezon jesień - zima 2021, więc krawiec do uszycia ubranek, potrzebny od zaraz! ;)

NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ MYSZEK ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Mój Przyjaciel MIŚ

Szanowni Państwo,

W Dniu Pluszowego Misia rostrzygnięty został nasz przedszkolny konkurs na wizerunek tego wyjątkowego przyjaciela wszystkich dzieci. W konkursie udział wzięło 44 naszych przedszkolaków, którzy stworzyli wyjątkowe i niepowtarzalne prace. Wszystkie dzieci za swą kreatywność zostały nagrodzone dyplomem oraz upominkiem, natomiast komisja konkursowa postanowiła wyróżnić nastepujące osoby:

Miejsce I - Dorota Serwińska

Miejsce II - Martyna Gołaś i Maksymilian Gołaś

Miejsce III - Alicja Galant

 

Wyróżnienia:

gr. Biedroneczki - Amelia Ciesińska

gr. Mróweczki - Emilia Barlik

gr. Myszki - Oliwia Chmielewska

gr. Pszczółki - Oliwier Czuber

gr. Jeżyki - Liwia Smarz

gr. Sowy - Hanna Sułek

gr. Motyle - Aleksandra Hanelt

 

    

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

 

Dzień Pluszowego Misia [25.11.2021r.]

Ma kubraczek na guziki,

Lśniące oczek koraliki.

Brzuch wystaje spod kubraczka,

Patrzcie Państwo na Misiaczka!

Wszystkie buzie uśmiechnięte dzisiaj

- w Święto Pluszowego Misia :)

Kiedy przeszło sto lat temu pierwsze pluszowe misie opuszczały linie produkcyjne, nikt chyba nie wierzył, że wkrótce podbiją one cały świat. A tak właśnie od dziesięcioleci jest, bo nie ma chyba dziecka, które nie miałoby w swoim posiadaniu choć jednego pluszowego misiaczka. Małe, duże, ciemnobrązowe i nieco jaśniejsze, a nawet całkiem kolorowe, ale w każdym jednym przypadku milutkie i puchate misie odwiedziły w czwartek 25 listopada nasze przedszkole, by wraz z dziećmi bawić się i świętować Dzień Pluszowego Misia.

 

Przedszkolaki odśpiewały miśkom Sto lat!, a następnie wtajemniczyły je w przedszkolne zwyczaje. Misie wzięły aktywny udział w porannej gimnastyce oraz zabawach ruchowych, tańczyły z dziećmi, obejrzały prezentacje i wysłuchały bajek o swoim powstaniu. 

   

Kibicowały dzieciom w ich zmaganiach z misiowym memory oraz potyczkach matematycznych:

   

Z zachwytem patrzyły na swe zakodowane oblicza:

oraz portrety zmalowane małymi dziecięcymi rączkami:

    

W zamian chętnie dzieliły się z dziećmi miodkiem oraz innymi przysmakami:

 

Jak na pluszowe misie i ich przyjaciół przystało - to był szalenie miły dzień!

ZAPRASZAMY NA PEŁNĄ RELACJĘ DO ALBUMU "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA" W PRZEDSZKOLU

 

MRÓWECZKI i MYSZKI świętują Dzień Kredki [22.11.2021r.]

 

Pomimo, a może właśnie dlatego, że za oknami szaro, buro i ponuro, to w listopadzie przypada jedno z najbardziej kolorowych świąt nietypowych, mianowicie Dzień Kredki. W tym roku obchodziły je w naszym przedszkolu dwie grupy - MRÓWECZKI i MYSZKI, bo choć wiadomo, że i dorosłym zdarza się korzystać z kredek, to nikt z nich nie robi takiego pożytku jak dzieci. Tak właśnie jest u MRÓWECZEK i MYSZEK. Dzieci w obu grupach wysłuchały bajek o kredkach, próbując dociec, która z nich jest najładniejsza i dlaczego wszystkie są w takiej samej mierze potrzebne; wykonały związane z nimi zadania, a później wykorzystały kredki do rysowania.

     

Podczas gdy MYSZKI wygrywały na dzwonkach chromatycznych rytm, wyznaczony przez kredki i piosenkę o Kolorowym deszczu, MRÓWECZKI wykorzystywały kredki do układania rytmów na kartkach.

  

Wykorzystując tę wyjątkową okazję MYSZKI posegregowały też używane kredki, zebrane w naszym przedszkolu w ramach akcji Kolorowe Kredki, przeznaczonej na potrzeby dzieci ze szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych.

  

Dzięki zaangażowaniu naszej przedszkolnej społeczności wkrótce trafią one do fundacji zajmującej się ich przetwarzaniem, a my... możemy zbierać dalej ;)

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAMIESZCZONĄ W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Dawno, dawno temu w Polsce…czyli SOWY poznają polskie legendy

 

Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykamy się jeszcze jako dzieci. Przez cały miniony tydzień Sowy poznawały wybrane polskie legendy poprzez ich słuchanie, oglądanie w formie teatrzyku, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, a także poprzez degustację pierników.

 

 

Dzieci podczas zajęć poznały legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Wars i Sawa”, „Toruńskie katarzynki”, „O smoku wawelskim”. Dzieci dowiedziały się, gdzie na mapie Polski leżą takie miasta jak Gniezno, Warszawa, Kraków i Toruń. Tydzień z polskimi legendami przybliżył przedszkolakom historię naszego narodu, a także pozwolił rozwinąć ich wyobraźnię.

KOLEJNE HISTORIE JUŻ PRZED NAMI!

 

MYSZKI w kroplach deszczu

Jakby deszczu w listopadowej pogodzie było za mało, MYSZKI postanowiły go wyczarować i u siebie w sali.

  

Wszystko po to, by sprawdzić, czy prawdą jest, że deszczowe krople biorą się z chmur, które w rzeczywistości są zbiornikiem wody. MYSZKI świetnie się bawiły obserwując spływający po szybach, wywołany przez siebie, deszcz, a następnie spróbowały go odwzorować w pracy plastycznej.

  

Kropelki deszczu oraz parasolki dzieci wykorzystały w trakcie zabaw matematycznych. W minionym tygodniu MYSZKI poznały liczbę 6 i rozwijały swoje umiejętności liczenia właśnie w tym zakresie.

  

Utrwalały zarówno znajomość liczebników głównych, jak i porządkowych, a także rozumienie znaczenia pojęcia "para". W tym celu rozegrały konkurencję między chłopcami a dziewczynkami w dopasowywaniu swoich kapci do pary, a na bieżni ćwiczyły współpracę - najpierw w parze, a następnie całym zespole. 

    

Nie zapomniały również o stworzeniu licznych kolorowych parasoli, bo na każdą szarugę najlepszym rozwiązaniem jest właśnie feeria radosnych, tęczowych barw.

  

Ostatniego dnia tygodnia, w związku z obchodzonym 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, MYSZKI skupiły się dodatkowo właśnie na posiadanych przez siebie prawach.

   

Posiadanych przez siebie, ale niestety nie przez wszystkie dzieci świata, które niezależnie przecież od miejsca, w którym przyszło im żyć, powinny być tak samo zaopiekowane, kochane, bezpieczne. Dlatego MYSZKI w swoich pracach postanowiły wyrazić tę miłość, którą wszystkie dzieci na świecie powinny być otoczone, bo wszystkie są niczym innym, jak po prostu cudem!

ZAPRASZAMY DO LISTOPADOWEGO ALBUMU MYSZEK!

 

A u MRÓWECZEK pada i wieje...

Ostatni tydzień spędziliśmy, rozmawiając o jesiennej pogodzie, którą obserwowaliśmy podczas zabaw na dworze. Słuchaliśmy jesiennej muzyki, dźwięków deszczu i wiatru. Kształtowaliśmy spostrzegawczość słuchową w trakcie odtwarzania rytmu poprzez uderzanie ręką w uda, i motorykę podczas zabaw plastycznych. Wyklejaliśmy chmurę watą i dolepialiśmy krople deszczu, a podczas słuchania wierszy A. Maćkowiaka rysowaliśmy parasol i latawiec.

  

Rozmawialiśmy o zabawach latawcem i o wpływie wiatru na to, czy ten poleci. Próbowaliśmy odszukać parasole o takim samym wzorze i pokolorować drugi z nich tak, by wyglądał jak pierwszy.

 

Prowadziliśmy zabawę badawczą, podczas której obserwowaliśmy, jak zachowuje się płomień świecy na powietrzu. Usprawnialiśmy pracę narządów mowy poprzez dmuchanie.

 

Rozmawialiśmy o tym, jak ubierać się odpowiednio do pogody, i podawaliśmy nazwy części naszej garderoby. Ćwiczyliśmy samodzielność podczas ubierania się przed wyjściem na dwór.

 

Segregowaliśmy i liczyliśmy wiatraki, śpiewaliśmy i tańczyliśmy przy jesiennych piosenkach.

 

Rozwijaliśmy sprawność fizyczną podczas ogólnorozwojowych ćwiczeń gimnastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych, oraz określaliśmy położenie przedmiotów w przestrzeni: wysoko, nisko, nad i pod.

NA PEŁNĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z MINIONEGO TYGODNIA ZAPRASZAMY DO ALBUMU "LISTOPAD U MRÓWECZEK"

 

Radosna twarz patriotyzmu

Święto Niepodległości - to brzmi poważnie. Ojczyzna, niewola, niepodległość, naród... - czy te trudna słowa i cały współczesny patriotyzm da się jakoś oswoić? Oczywiście, że się da, pod warunkiem, że nada mu się bardziej przyjazną dla dzieci w wieku przedszkolnym twarz. W naszym przedszkolu patriotyzm ma wyjątkowo radosne oblicze i to począwszy od trzylatków, a skończywszy na zerówce i nieco tylko przecież starszych paniach ;)

    

 

CELESTYNKI 2021 - przeżyjmy to jeszcze raz :)

Szanowni Państwo,

zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z występów naszych zerówkowiczów w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Dziękujemy p. Michałowi Pokora za przygotowanie i zmontowanie filmu!

 

W dniu 11 listopada, Tobie Polsko, hołd wdzięczności

przedszkole nasze składa...

Szanowni Państwo!

Zachęcamy do świętowania wolności i niepodległości naszej Ojczyzny.

Zaśpiewajmy dziś w samo południe Hymn Polski i bądźmy zawsze dumni z kraju,

w którym możemy, dzięki wysiłkowi minionych pokoleń, żyć.

#SzkołaDoHymnu

 

Co to jest niepodległość, teraz wiemy na pewno...

W przeddzień uroczystości szkolnych również w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Patrona Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej CELESTYNY 2021.

O ile bowiem tematy związane z polskością i budowaniem niepodległości naszej Ojczyzny podejmowane są w naszym przedszkolu systematycznie, o tyle postać Celestyna Kamińskiego wydawać się mogła jak dotąd bardzo odległa dla dzieci. W tym roku stan ten uległ zmianie. W trakcie przygotowanej przez dzieci z grup "0" akademii, pan Dyrektor Tomasz Minorczyk przybliżył dzieciom osobę Celestyna Kamińskiego i jego zasługi dla naszej szkoły, co dodatkowo uwypukliło myśli przewodnie uroczystości: "Tylko czyn ma znaczenie" oraz "Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości". Przedszkolaki jak nikt inny pokazały, że przyszłość narodu jest piękna i bardzo świadoma swoich korzeni!

     

Dzieci podjęły się recytacji wierszy o Polsce, zatańczyły Krakowiaka, wyśpiewały swą miłość do Ojczyzny i jej symboli, a ponadto przedstawiły, znany chyba wszystkim, wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" w języku migowym. Była to piękna i wzruszająca uroczystość, której zakończyć nie mogło nic innego, jak wspólne odśpiewanie przez wszystkich przedszkolaków "Mazurka Dąbrowskiego". 

  

Kiedy chór na 150 serc zakończył swój występ, Dyrekcja wręczyła zebranym specjalne wyróżnienia. Każda z grup otrzymała tytuł CELESTYNKA 2021 w wybranej kategorii. Po raz pierwszy Nagrodę CELESTYNA otrzymały też dwie nauczycielki z naszego przedszkola - p. Hanna Staryków oraz Magdalena Kubacka, którym z całego serca gratulujemy. 

  

NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z UROCZYSTOŚCI ZAPRASZAMY DO GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MRÓWECZKI w rodzinnym klimacie o dawnych bajkach…

 

W minionym tygodniu naszym głównym tematem była rodzina. Na podstawie fotografii, słuchanych tekstów literackich i własnych doświadczeń rozmawialiśmy o naszych rodzinach i podawaliśmy nazwy ich członków. Dzieci przypominały sobie lub dopiero poznawały słowa: mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat, syn, córka, wnuk, wnuczka, ciocia, wujek, prababcia, pradziadek i określały stosunki łączące członków rodziny.

  

Mówiliśmy o tym, że miło jest spędzać razem czas. Opowiadaliśmy o ulubionych zajęciach naszych rodziców. Niektórzy z nas opowiadali o swoim rodzeństwie. Podczas zabaw budziliśmy zaufanie dzieci do drugiej osoby. Kształtowaliśmy też świadomość zdrowego odżywiania się. Ćwiczyliśmy dzielenie wyrazów na sylaby. Rysowaliśmy, malowaliśmy i układaliśmy puzzle – wszystko w tematyce rodziny.

  

Tydzień zaś zakończyliśmy „Dniem Postaci z bajek”. Dzieci przybyły do przedszkola ubrane w stroje z aplikacjami swoich ulubieńców, niektóre z nich były przebrane w kostiumy. Najpierw Mróweczki pokonywały zakodowane ścieżki wśród bohaterów dawnych bajek takich jak Pszczółka Maja, Koziołek Matołek, Pomysłowy Dobromir czy Rumcajs i inni. Następnie tańczyły przy bajkowych nutach, a po obiadku, podczas seansu z użyciem tablicy multimedialnej - dzieci obejrzały dwie króciutkie bajki: „Miś Uszatek”, oraz „Przygody Kota Filemona”.

    

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MRÓWECZEK

 

Szanowni Państwo!

 

Konkurs plastyczny o misiu? TAK! Zapraszamy do udziału!

REGULAMIN_KONKURSU_Moj_przyjaciel_MIS.pdf

 

MYSZKI w kręgu rodziny

Podobnie jak Biedroneczki, tak i czterolatki z grupy MYSZEK w minionym tygodniu podejmowały na zajęciach tematykę rodziny.

  

Przedszkolaki zapoznały się z zapisem dwóch najważniejszych słów w życiu każdego dziecka, czyli MAMA i TATA, i próbowały odczytywać globalnie owe, dokonane różnymi czcionkami, zapisy.

  

Nie zabrakło opowieści o rodzinie i ulubionych czynnościach dzieci, które wraz z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami podejmują w różnych porach roku. MYSZKI nauczyły się piosenki o wesołej rodzince, stworzyły plastyczne obrazy swojej rodziny, a w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ZABAWA SZTUKĄ wykonały własną interpretację twórczości Andy'ego Warhola, przybijając symboliczną piątkę swoim rodzicom.

    ,

Kolorowa galeria pokazuje, że rodziny naszych MYSZEK są na pewno radosne i kolorowe, i wszyscy trzymają się w nich razem.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ DO ALBUMU MYSZEK!

 

JEŻYKÓW droga do przedszkola

W minionym tygodniu Jeżyki opowiadały, co widzą idąc każdego dnia do przedszkola - na ten temat wykonaliśmy wspólnie pracę plastyczną.

 

Dzieci chętnie odpowiadały o swojej najbliższej okolicy i sąsiadach. Rozwijaliśmy umiejętność posługiwania się pojęciami matematycznym i przeliczania.

Poznaliśmy nowe zabawy muzyczno-ruchowe.

Jeżyki chętnie zamieniały się w roboty i skrzaty idące na wycieczkę, a kiedy wyszły już na świeże powietrze chętnie korzystały z jesiennego relaksu bawiąc się liśćmi spadającymi z drzew.

  

ZAPRASZAMY DO LISTOPADOWEGO ALBUMU JEŻYKÓW

 

Jak BIEDRONECZKI o rodzinie rozmawiały...

W pierwszym tygodniu listopada rozmawialiśmy o rodzinie. Na podstawie ilustracji, słuchanych tekstów literackich i własnych doświadczeń rozmawialiśmy o naszych rodzinach i podawaliśmy nazwy ich członków. Rozmawialiśmy o tym, co najbardziej lubimy robić z rodzicami, niektóre dzieci opowiadały o swoim rodzeństwie. Ćwiczyliśmy dzielenie wyrazów na sylaby – imion dzieci i ich rodzeństwa. Poznaliśmy nową piosenkę „Właśnie po to jest rodzina” i realizowaliśmy jej rytm na instrumentach.

 

Przeprowadziliśmy zabawę badawczą, podczas której obserwowaliśmy zachowanie się produktów przesypywanych przez sitko.

  

Kształtowaliśmy umiejętność przewidywania skutków działania oraz świadomość zdrowego odżywiania się.

  

Kolorowaliśmy kwiatka dla naszych bliskich, malowaliśmy palcami po śladzie.

  

Podczas ćwiczeń gimnastycznych wykonywaliśmy różne rodzaje ruchów: skoczne, bieżne, z czworakowaniem. Poznaliśmy nowe zabawy muzyczno – ruchowe „Dwóm tańczyć się zachciało” oraz „Nie chcę cię znać”, a odpowiednio odpoczywać i relaksować uczyliśmy się podczas ćwiczeń oddechowych.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU Z LISTOPADOWYMI ZAJĘCIAMI BIEDRONECZEK

 

V edycja akcji ONKO-Mikołaje

Szanowni Państwo,

wzorem ubiegłych lat, włączamy się do akcji ONKO Mikołaje, mającej nieść odrobinę radości i uśmiechu dzieciom zmagającym się z chorobami onkologicznymi. Zachęcamy gorąco do przygotowania podarunku dla dzieci.

Pojemniki na ten cel zostały umieszczone zarówno w budynku przedszkola i szkoły.

Mały gest ma wielkie znaczenie!

 

MOTYLE w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym

Kreatywne Prace Plastyczne

  

Od września grupa Motyle rozpoczęła niesamowitą przygodę przystępując do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego - "Kreatywne prace plastyczne". Jest to II edycja prawdopodobnie najbarwniejszego projektu edukacyjnego na świecie! Jego celem jest wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci poprzez twórcze działania plastyczne, inicjowanie i popularyzowanie kreatywnych zabaw i dziecięcej twórczości. Realizujemy zajęcia inspirowane blogiem KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE, który znajduje sie na stronie fb. Wykonaliśmy juz dwie prace ,,Stempolwanie liśćmi" oraz ,,Jesienne drzewo". Jeśli chcecie śledzić nasze poczynania, zapraszamy na fb, na #kreatywne prace plastyczne, gdzie co miesiąc będziemy przedstawiać relacje z naszych zajęć!!! Pierwsze "dzieła" już tam widnieją!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MOTYLI 

i na profil projektu na Facebooku

 

Wielka Brytania bez tajemnic czyli...

czym tak naprawdę jest Halloween [29.10.2021r.]

 

W ramach projektu „Wielka Brytania bez tajemnic” zerówkowicze pod koniec października odbyli zajęcia, podczas których przedstawione zostały im zwyczaje i symbole związane z obchodami święta Halloween. Dzieci zapoznawały się z odmienną kulturą m.in. podczas zabaw przy piosenkach „Knock knock Trick or Treat”, „Five little pumpkins”, podczas zabaw z dynią oraz miotłą.

    

Na podsumowanie zajęć każdy uczestnik pomalował według własnego pomysłu gipsową dynię. To był strasznie fajny dzień!

  

Przybliżenie dzieciom kultury krajów, w których mówi się po angielsku gra istotną rolę w procesie uczenia się języka obcego. Halloween to nieodłączna część tradycji krajów anglojęzycznych, a dla dzieci to niezapomniane spotkanie z inną kulturą oraz okazja do rozwijania swojej międzykulturowej wrażliwości.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU: PROJEKT WIELKA BRYTANIA BEZ TAJEMNIC

 

Dzień Koloru Pomarańczowego [29.10.2021r.]

Jesienne rudości nie pozwoliły na wybranie w miesiącu październiku innego koloru do celebrowania aniżeli pomarańczowy. Dlaczego? Pomarańczowe marchewki i dynie na polach, pomarańczowe liście na drzewach, rude lisy i wiewiórki krzątające się po lasach i parkach... Nawet pani Jesień zdaje się mieć rude włosy, dlatego w miniony piątek w naszym przedszkolnym pawilonie po prostu musiało zrobić się pomarańczowo. No i się zrobiło ;)

W grupie MRÓWECZEK królowała dynia. Dzieci rzeźbiły i malowały na pomarańczowo tak długo, aż każde wykonało swoją własną królową jesiennych pól:

  

U MYSZEK zaroiło się od wiewiórek i lisków, które podjęły się małej sportowej rywalizacji. Kto lepiej stworzy podobiznę liska, kto zna się na kodowaniu, kto pierwszy przeniesie zapasy przez las, kto odnajdzie pod listkami zapomniane skarby wiewiórki? 

     

Spór zażegnał jesienny wiatr, który zaprosił wszystkich do wspólnego hulania:

U BIEDRONECZEK można było skosztować pysznego soczku z pomarańczy i marchewek. Po takiej dawce witaminek, dzieci z nową energią wyszukiwały pomarańczowe przedmioty w swoim otoczeniu i dopasowywały je do tajemniczych kształtów:

      

PSZCZÓŁKI postanowiły sprawdzić, co się stanie, kiedy dodadzą do pomarańczowej barwy odrobinę słodyczy. Ojjj wyszły z tego gofry jak marzenie! Z odrobiną bitej śmietany i pomarańczowej konfitury smakowały wprost wybornie!

     

A jaki kształt przybrał kolor pomarańczowy w grupie JEŻYKÓW? Kształt muffinki. I to nie byle jakiej, a dyniowej. Smakowite zapachy roznosiły się po całym przedszkolu!

     

NA PEŁNĄ RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ Z OBCHODÓW DNIA POMARAŃCZOWEGO

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII!

 

SOWY i MOTYLKI w jesiennym lesie

Miniony tydzień przedszkolaki z klas zerowych rozpoczęły od wyprawy do lasu. Dzieci wsłuchiwały się w odgłosy lasu, próbując rozpoznać niektóre dźwięki; starały się opisać zapach lasu oraz przyglądały się drzewom i dostrzegały różnice w kształtach i kolorach liści, wysokości drzew, obwodzie pnia, wyglądzie kory.

 

Zebrany materiał przyrodniczy przedszkolaki wykorzystały na kolejnych zajęciach.

Motyle stworzyły piękną makietę lasu:

  

Sowy na jesiennej ścieżce sensorycznej rozwijały wrażenia dotykowe oraz usprawniały motorykę dużą:

  

Wyzwalały też swoją kreatywność i ekspresję twórczą oraz wzmacniały umiejętność współpracy podczas malowania lasu na folii:

  

A jak przystało na grupę, w której dużą rolę odgrywa też język angielski, nauczyły się również wiersza o spadających liściach. Posłuchajcie sami:

A NA PEŁNĄ RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZERÓWKI W JESIENNYM LESIE!

 

BIEDRONECZKI uczą się jak pomagać zwierzętom

W ostatnim tygodniu października rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do zimy. Dowiedzieliśmy się jak pomóc przed zimą psom mieszkającym na podwórku, przy okazji nauczyliśmy się, jak zachowywać się w kontakcie z obcym psem, a czego absolutnie nie robić.

  

Podczas wysłuchiwania kolejnych tekstów literackich dowiedzieliśmy się, jak można pomóc ptakom przerwać zimę. Prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze na dworze. Zwracaliśmy uwagę na jesienną pogodę. Rozwijaliśmy sprawność manualną w trakcie wykonywania ptaków z masy solnej i kolorowych piórek oraz wyklejania konturu żołędzia kaszą jęczmienną i gryczaną.

   

Rozmawialiśmy o wiewiórkach i o tym, w jaki sposób gromadzą pokarm na zimę. Wiemy też, czym się żywią.

  

Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do słuchanej melodii. Kolejny raz ćwiczyliśmy przeliczanie oraz rozpoznawanie trzech podstawowych figur geometrycznych: koła, trójkąta i kwadratu, z których układaliśmy karmnik i budę dla psa.

  

Kształtowaliśmy pojęcie liczby 1. Wyszukiwaliśmy i tworzyliśmy zbiory jednoelementowe. Rozmawialiśmy też o tym, jak ludzie przygotowują się do zimy, co to znaczy robić zapasy na zimę, jakie przetwory można zrobić z warzyw, a jakie z owoców.

  

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

MYSZKI sprawdzają jak zwierzęta przygotowują się do zimy

Nasze czterolatki z grupy MYSZEK w dalszym ciągu z zapałem kontynuują tematykę leśną na zajęciach.

  

W minionym tygodniu sprawdzały czy i w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci wiedzą już, że bociany, żurawie, kukułki, jaskółki i gęsi odleciały do ciepłych krajów, ale pozostały u nas liczne gatunki, które być może potrzebować będą zimą naszej pomocy. Narazie jest jednak na nią zdecydowanie za wcześnie, bo zwierzęta powinny radzić sobie same. Tak jest np. w przypadku wiewiórek, które przygotowują już zapasy na zimę. MYSZKI pomagały wiewiórkom tylko na zajęciach. Porządkowały im spiżarnię, by orzeszki, szyszki, grzybki i owoce pięknie prezentowały się na półeczkach.

  

Kolejnego dnia dzieci poznały zapasy, które w swych spiżarniach przygotowują na zimę ludzie. Pikle, marynaty, dżemy, kompoty - dzieci porównywały wygląd przetworów i grupowały je wg koloru. 

    

MYSZKI utrwaliły nazwy zwierzęcych domostw. Wiedzą już, że niedźwiedź zimą śpi w gawrze, a hibernacja to stan, który dotyczy nie tylko niedźwiedzi, ale i żab, węży, borsuków czy jeży. Te ostatnie zwierzątka MYSZKI wykorzystały jeszcze podczas ćwiczeń liczenia:

  

Nastęnie, poprzez wykonane tematyczne prace plastyczne, MYSZKI pożegnały się z jeżami i gąskami aż do wiosny, ale żeby nie było nam smutno, to w sali MYSZEK pojawił się tajemniczy las, pełen tęczowych zwierzątek, które z pewnością nigdzie się nie wybiorą, bo gdzie im będzie tak dobrze, jak u nas ;)

   

ZDJĘCIA  Z KOLEJNEGO LEŚNEGO TYGODNIA MYSZEK W ALBUMIE "MYSZKI W JESIENNYM LESIE"

 

MYSZEK Zabawa Sztuką

Czterolatki z grupy MYSZEK kontynuują swoją przygodę z projektem artystycznym, który rozpoczęły już rok temu, dzielnie realizując kolejne jego zadania. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką", bo o nim tu mowa, dzieci wykonały już własne interpretacje dzieła "Słoneczniki" Vincenta van Gogha i sprawdzały czy twórczość Keitha Harringa może znaleźć swoje odniesienie przy projektowaniu znaków drogowych. Sztuka stała się dla nich także swoistym barometrem emocji i nastroju, wyrażonego w zabawie plastycznej różnymi kolorami na fragmencie płótna:

    

W ostatnich dniach tematem prac dzieci stała się jednak jesień, a nawet Złota Polska Jesień, wzorowana na Adele Bloch-Bauer czyli Złotej Adeli z obrazu Gustava Klimta. MYSZKI wspólnymi staraniami wykonały własną wersję tego arcydzieła - nie mniej zachwycającą niż oryginał.

    

Kolejne zmagania plastyczne z wielką sztuką już czekają na naszych maluchów ;)

ZAPRSZAMY DO ALBUMU MYSZEK ZABAWA SZTUKĄ!

 

Popołudniowe zabawy przedszkolaków

Przed południem nasze przedszkolaki uczą się o jesieni, a po południu... nadal uczą się o jesieni ;) Jak to się dzieje? Otóż dzieci uczą się nie inaczej jak poprzez zabawę - rano w swoich grupach, a popołudniami w systemie grup łączonych, co nie tylko pozwala na integrację dzieci z różnych poziomów wiekowych, ale pozwala naszym przedszkolakom na wymianę doświadczeń i wiedzy. W ostatnich dniach dzieci w ramach zajęć popołudniowych m.in. w oparciu o podane koordynaty stworzyły olbrzymiego muchomora oraz zmalowały dynie z chrupków kukurydzianych:

  

Rozwijały swoje kompetencje matematyczne w zakresie przeliczania, umiejętności kodowania i odczytywania symboli; w trakcie zabaw ruchowych rozwijały motorykę dużą.

    

Przede wszystkim jednak cieszyły się czasem spędzonym wspólnie na kreatywnych zajęciach.

A OBEJRZEĆ MOŻNA JE W ALBUMIE PRZEDSZKOLE POPOŁUDNIEM!

 

MRÓWECZKI w jesiennym parku i lesie...

Jesień to doskonała pora, by dzieci obserwowały zmiany w otaczającej je przyrodzie i zwracały uwagę na jej piękno. Podczas spacerów zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego poruszania się w grupie. Obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie i zbieraliśmy skarby jesienni, które umieściliśmy w kąciku przyrodniczym. Liście oglądaliśmy przez lupę, poznając ich budowę. Materiał przyrodniczy segregowaliśmy i układaliśmy z niego rytmy oraz różne wzory.

    

Klasyfikowaliśmy przedmioty wg kształtu i kształtowaliśmy umiejętność liczenia w zakresie 3. Aktywnie słuchaliśmy muzyki. Poruszaliśmy się zgodnie z rytmem melodii i zmieniającym się tempem.

W mijających dniach rozmawialiśmy taż o ekosystemie leśnym, jego mieszkańcach i ich zwyczajach. Wspólnie oglądaliśmy albumy i książki o tematyce przyrodniczej i rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać w lesie, a czego tam robić nie wolno. Poznaliśmy pracę leśniczego. Sporo uwagi poświęciliśmy zwierzętom przygotowującym się do zimy. Mówiliśmy o tym, czym jest sen zimowy i dlaczego niektóre zwierzęta w niego zapadają. Szczegółowo omówiliśmy takie zwierzęta jak dzięcioł, jeż, sarna, dzik i wiewiórka. Prowadziliśmy obserwacje z lupą. Przyglądaliśmy się także drzewom liściastym i iglastym oraz temu, jak (i czy) zmieniają się jesienią. Rozpoznawaliśmy odgłosy lasu. Rozmawialiśmy o różnych grzybach: jadalnych i trujących. Ćwiczyliśmy sylabizowanie oraz rozróżnianie pojęć mały – duży, krótki – długi i wysoko – nisko. Kształtowaliśmy spostrzegawczość podczas zabaw z obrazkami oraz słuch podczas wyszukiwania źródła dźwięku. Ćwiczyliśmy zdolności grafomotoryczne podczas prób samodzielnego rysowania jeża oraz naszyjnika na podstawie wierszy W. Maćkowiaka.

  

Wykonywaliśmy wiele prac plastycznych, różnymi technikami, na zadane tematy lub wykorzystując swoją wyobraźnię.

 

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU MRÓWECZEK!

 

W zdrowym ciele PSZCZÓŁEK zdrowy duch!

Bycie zdrowym to bardzo ważna sprawa. Dzieci z grupy Pszczółek bardzo dobrze o tym wiedzą, ponieważ w minionym tygodniu starały się określić, na czym polega bycie zdrowym, a także rozróżniały zachowania korzystne i niekorzystne dla zdrowia.

 

Poznaliśmy właściwości witamin, zrobiliśmy sok pomarańczowy.

  

Przez cały tydzień towarzyszyła nam również piramida żywienia, która przypominała o zdrowych nawykach. Poznaliśmy literę „I”, której znak graficzny utrwalaliśmy z pomocą plasteliny, a także balonów, które służyły jako kropka w literze.

Podczas gry w klasy doskonaliliśmy umiejętność liczenia oraz utrwalaliśmy znak graficzny poznanej cyfry 4.

  

Zainspirowani eksperymentami pana Bartka, wykorzystaliśmy światło do utrwalenia wcześniej poznanych liter. Oprócz zdrowego żywienia, nie można zapomnieć o konieczności dbania o higienę jamy ustnej, dlatego dzieci ćwiczyły umiejętność prawidłowego szczotkowania zębów, a także same wyczyściły brudne ząbki, na których pozostał tylko uśmiech.

  

ZAPRASZAMY DO PEŁNEGO ZDROWIA ALBUMU ZDJĘCIOWEGO PSZCZÓŁEK!

 

 

Jak MYSZKI po lesie buszowały

Spośród wszystkich czterech pór roku jesień należy do tych najbardziej kolorowych i czaruje świat zarówno w ogrodach, sadach, parkach i lasach. Dzieci z grupy "MYSZKI" w minionych dniach postanowiły wybrać się do lasu, by sprawdzić jak wygląda w jesiennej odsłonie:

  

W trakcie zajęć na łonie natury dzieci utrwalały nazwy zwierząt zamieszkujących leśny ekosystem, rozpoznawały drzewa po wyglądzie kory i liści, poznawały technikę frotażu, wsłuchiwały się w "bicie serca drzew". Oglądały grzyby, mrowiska, zbierały szyszki, rozwijały równowagę i sprawność ruchową, ćwiczyły grafomotorykę poprzez pisanie na leśnych dróżkach:

     

Aktywności było tak wiele, że ostatecznie nasze MYSZKI postanowiły przenieść las do swojej sali, żeby móc poznać go jeszcze bardziej wszystkimi zmysłami:

   

Przedszkolaki ćwiczyły swą sprawność manualną, wykonując podobiznę jesiennego drzewa oraz wykonując ćwiczenia grafomotoryczne. Usprawniały kompetencje matematyczne w zakresie przeliczania, rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, orientowania się w przestrzeni:

     

Dzieci obejrzały też przedstawienie opowiadania "Pod grzybem" autorstwa Władimira Sutiejewa i choć w jego trakcie, podobnie jak bohaterów, nieco zmoczył je deszcz, to na zakończenie również udały się na grzybki:

   

Wydawać by się mogło, że taka ilość zajęć zmęczy nasze MYSZKI, ale nic bardziej mylnego. Posilone goframi odzyskały energię do dalszej zabawy! Kolejny tydzień wspólnych zajęć może śmiało nadchodzić. Czekamy!

   

NA OBSZERNĄ RELACJĘ Z LEŚNYCH ZAJĘĆ MYSZEK ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MOTYLE w jesiennym wydaniu

Motylki to istoty, które kojarzą się nam przede wszystkim z wiosną i latem, ale nasze zerówkowe MOTYLE równie mocno lubią jesień. Ba - one nawet jesienią nie ustają w dbaniu o ogród i doglądają nie tylko warzywnika, ale i pozostałego terenu przedszkola. A tam znaleźć można prawdziwe skarby - np. w postaci pełnego pojemniczka malin:

  

Inny dar jesieni, mianowicie dynię, nasi zerówkowicze wykorzystali do przygotowania ciasta. Choć początkowo dzieci podchodziły do tematu nieufnie to aktywnie włączyły się w przygotowanie wypieku, a gdy już ostygł i możliwa była konsumpcja, okazało się, że dyniowe ciasto jest po prostu przepyszne!

  

ZAPRASZAMY DO JESIENNEGO ALBUMU MOTYLKÓW

 

Na straganie w dzień targowy SÓWEK toczą się rozmowy

 

Wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz wartości, jakie z niego płyną, poznali zerówkowicze z grupy Sowy. Przedszkolaki chętnie wysłuchały kłótni warzyw, a następnie same zamieniły się w małych aktorów:

  

Warzywa i owoce to nieodzowny element zdrowej diety każdego człowieka. Przez ostatnie dwa tygodnie Sowy doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania warzyw i owoców rodzimych oraz zagranicznych dostępnych w naszym kraju, a także kształtowały umiejętność sporządzania prostych potraw z warzyw (koreczki warzywne) i owoców (owocowe szaszłyki):

    

Poznając wartości zdrowego odżywiania się w kontekście zdrowego trybu życia, poruszyliśmy także temat mycia rąk. Wykonaliśmy eksperyment z mlekiem i pieprzem, który w prosty sposób tłumaczy dlaczego warto myć ręce:

 

Na podsumowanie zajęć „Zdrowie na talerzu” Sowy wykonały wybrane przez siebie warzywa i owoce z masy solnej, które następnie pomalowały na właściwe im kolory:

  

ZAPRASZAMY DO JESIENNEGO ALBUMU SÓW!

 

Potyczki JEŻYKÓW z literami i cyframi

    

Od początku roku szkolnego Jeżyki poznają litery i cyfry. Przy pomocy różnych zabaw i technik plastycznych utrwalamy znaki graficzne, które je przedstawiają. Poznaliśmy już literki O, A i E oraz cyfry 1, 2 i 3. Przed nami jeszcze wiele nowych literek i cyferek, a z nimi wiele nowych zabaw.

3, 2, 1 Gotowi! Do startu! Start! 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W PAŹDZIERNIKOWYM ALBUMIE JEŻYKÓW

 

BIEDRONECZKI poznają leśne zwierzęta

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o lesie, jego mieszkańcach i ich zwyczajach. Rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać w lesie, a czego tam robić nie wolno, poznaliśmy pracę leśniczego. Sporo uwagi poświęciliśmy zwierzętom przygotowującym się do zimy, rozmawialiśmy o zwierzętach takich jak: dzięcioł, jeż, sarna, dzik i wiewiórka.

  

Prowadziliśmy obserwacje z lupą - przyglądaliśmy się drzewom liściastym i iglastym oraz temu, jak zmieniają się jesienią.

  

Rozpoznawaliśmy odgłosy lasu. Rozmawialiśmy o różnych grzybach, segregowaliśmy je na jadalne i trujące, a na podstawie ilustracji opisywaliśmy ich wygląd. Ćwiczyliśmy rozróżnianie pojęć mały – duży, krótki – długi i wysoko – nisko.

  

Kształtowaliśmy spostrzegawczość podczas zabaw z obrazkami oraz słuch podczas wyszukiwania źródła dźwięku.

  

Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie trzech , a łącząc elementy zbioru w pary poznaliśmy pojęcie tyle samo. Sprawność paluszków ćwiczyliśmy podczas malowania palcami farbą w kolorze czerwonym oraz wykonywania maski leśnego zwierzątka – jeża.

  

ZAPRASZAMY DO PAŹDZIERNIKOWEGO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

MOTYLE i SOWY w Dziecięcym Dyskusyjnym Klubie Książki

  

"Agatka na tropach jesieni"to opowiadanie, którego wysłuchali zerówkowicze w trakcie kolejnego spotkania w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci wraz z panią bibliotekarką wspólnie ustalały jakie są oznaki jesieni, a na koniec poczęstowane zostały chrupiącą marchewką.

WIĘCEJ ZDJĘĆ OCZYWIŚCIE W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Jesiennie u BIEDRONECZEK

W drugim tygodniu października obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, zbieraliśmy skarby jesienni – kolorowe liście, jarzębinę, kasztany i żołędzie, które umieściliśmy w kąciku przyrodniczym. Podczas jesiennych spacerów zapoznawaliśmy się z zasadami bezpiecznego poruszania się w grupie. Zebrany materiał przyrodniczy segregowaliśmy i układaliśmy z niego rytmy oraz różne wzory.

    

Klasyfikowaliśmy przedmioty wg kształtu i ćwiczyliśmy umiejętność przeliczania w zakresie 3. Poznaliśmy zwyczaje wiewiórek i dowiedzieliśmy się, dlaczego nazywa się je leśnymi ogrodnikami. Stemplowaliśmy kontur liści w jesiennych barwach za pomocą korków.

  

Poznaliśmy piosenkę – Kolorowe listki, a zręczność paluszków ćwiczyliśmy podczas nawlekania korali. Aktywnie słuchaliśmy muzyki.

  

Poruszaliśmy się zgodnie z rytmem melodii i zmieniającym się tempem. Dużo bawiliśmy się na dworze, wykorzystując ostatnie dni ładnej pogody.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU PAŹDZIERNIK W GRUPIE BIEDRONECZEK

 

Owocowo - warzywne JEŻYKI

 

Przez cały miniony tydzień Jeżyki poznawały jesienne owoce i warzywa.

Zrobiliśmy zakupy na straganie - przebieraliśmy, wybieraliśmy, oglądaliśmy i wąchaliśmy - tak, aby kupić najsmaczniejsze dary jesieni. Sprawdzaliśmy co owoce i warzywa mają w środku, a następnie je smakowaliśmy :)

 

 

Podsumowaniem tego pysznego i kolorowego tygodnia było wykonanie wspólnej pracy plastycznej.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

Sowy i Motylki w zagrodzie BabaLuda

 

W minioną środę zerówkowicze odwiedzili zagrodę edukacyjną BabaLuda w Parowie Falęckiej, gdzie poznali charakterystykę gospodarstwa wiejskiego.

    

Zobaczyli tam m.in. prawdziwe wiejskie obejście z zagrodą dla owiec pomorskich, kury czubatki, alpakę, kucyki oraz piękne kozy rasy barwnej uszlachetnionej. Na terenie gospodarstwa nie brak było również świnki, kotów i psów, jak na prawdziwą wieś przystało. Wszystkie zwierzęta, łącznie z kilkunastoma kurkami mają swoje imiona i traktowane są jak członkowie dużej zwierzęcej rodziny. Największą sympatią wśród dzieci cieszył się osiołek Ambroży.

   

Przedszkolaki poznały wygląd i zastosowanie starych narzędzi rolniczych, używanych niegdyś do uprawy ziemniaków oraz innych roślin okopowych. Dzieci poznały walory zdrowotne kiszonej kapusty oraz mogły spróbować swoich sił w jej kiszeniu. Atrakcją dla przedszkolaków był „wiejski tor przeszkód”.

  

Nie zabrakło również wspólnego biesiadowania przy malinowej ciepłej herbacie oraz pysznych plackach ziemniaczanych.

Długo będziemy wspominać tę wycieczkę!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Eksperymenty z panem Bartkiem,

czyli... jaką barwę ma światło? [13-14.10.2021r.]

W nowym roku szkolnym, pod czujnym okiem pana Bartosza Pałuckiego, kontynuujemy naszą przygodę z odkrywaniem zjawisk ze świata fizyki, chemii i szeroko pojętej nauki. Tematem ostatniego spotkania było światło:

  

Światło to coś, co otacza nas na codzień i nad czym większość z nas raczej się nie zastanawia. Tymczasem w trakcie eksperymentów z panem Bartkiem okazało się, że owe światło może mieć wiele różnych barw i w zależności od nich, pewne rzeczy pozostaną ukryte dla naszego wzroku, a inne staną się widoczne. 

 

W trakcie zajęć okazało się również, że ciemność wcale nie jest taka zła. Ba - może ona dostarczać dzieciom wiele radości i powodów do szalonych okrzyków, zwłaszcza kiedy dzierżą w rękach magiczne, świecące w ciemnościach pałeczki.

 

NA RELACJĘ Z OSTATNICH ZAJĘĆ NAUKOWYCH ZAPRASZAMY DO ALBUMU W GALERII

NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Co PSZCZÓŁKOM jesień w koszach niesie?

W tym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek dowiedziały się co się dzieje jesienią w sadzie i na polu. Utrwalały nazwy znanych owoców i warzyw, a także poznawały te nowe. Na początku tygodnia wybraliśmy się do sklepu, aby zakupić owoce i jarzyny:

  

Zajrzeliśmy do ich środka i analizowaliśmy zawartość. Omówiliśmy budowę warzyw, ich zapach, porównaliśmy wygląd przed i po obróbce:

  

Następnego dnia obejrzeliśmy teatrzyk pt. „Samo zdrowie”, z którego dowiedzieliśmy się, że warzywa, zawierają niezwykłe witaminy, które odpowiedzialne są za naszą odporność na choroby, wzrok i kości:

 

W tym tygodniu również poznaliśmy literę „E” i cyfrę 3, poprzez różne zabawy utrwalaliśmy ich znak graficzny:

 

 

Pod koniec tygodnia zrobiliśmy pyszne szaszłyki z owoców i sałatkę jarzynową:

 

  

Po owocowo – warzywnym tygodniu, Pszczółki na pewno mają ochotę na zdrowe jedzenie.

ZAPRASZAMY DO JESIENNEGO ALBUMU PSZCZÓŁEK

I OGLĄDANIA ZDJĘĆ Z TEGO TYGODNIA!

 

Dzień Edukacji Narodowej [14.10.2021r.]

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 roku jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej i jest świętem wszystkich pracowników oświaty, ale poniekąd także osób, które w systemie oświaty funkcjonują jako uczniowie. Wszyscy bowiem dążymy do tego samego - światłego narodu, a zatem wykształcenia dzieci na mądrych obywateli. Wiedzą o tym już nawet przedszkolaki, dlatego dzieci z klas zerowych podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za codzienną troskę o nich oraz za trud wkładany w ich edukację.

    

Jednocześnie dziękujemy i Państwu za wszystkie życzliwe słowa,

kierowane do nas w tym dniu.

Są one dla nas najlepszym dowodem, że doceniacie Państwo nasze starania!

 

MYSZEK i PSZCZÓŁEK wycieczka do Krainy Dolnej Wisły [11.10.2021r.]

W poniedziałek 11 października dzieci z grup MYSZKI i PSZCZÓŁKI udały się na pierwszą w tym roku szkolnym, a dla większości dzieci pierwszą w trakcie całej ich edukacji przedszkolnej, wycieczkę autobusem! Celem naszych przedszkolaków stała się Kraina Dolnej Wisły, czyli wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci mogą obcować z różnymi zwierzętami gospodarskimi.

    

Październik jest miesiącem zwierząt, dlatego nie mogło w nim zabraknąć i akcentu w postaci spotkania z alpakami, kozami, owcami, osiołkami i innymi przedstawicielami zwierzyńca. Dzieci mogły nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o zwyczajach i potrzebach tych zwierząt, ale również samodzielnie je nakarmić, co przyniosło oczywiście najwięcej radości.

 

  

Noooo może tyle samo, co szalone zabawy na placu zabaw, bo jak wiadomo - nawet gdy temperatura powietrza nie zachwyca, to na placu zabaw atmosfera zawsze jest gorąca. Tak też było i tym razem:

  

Jeśli doliczymy do tego kreatywne zajęcia plastyczne, grę w poszukiwanie kurzych jaj czy możliwość sprawdzenia się w dojeniu krowy to pozostaje stwierdzić, że Kraina Dolnej Wisły to wspaniałe miejsce do odwiedzin!

      

NA PEŁNĄ RELACJĘ Z WYCIECZKI ZAPRASZAMY DO ALBUMU!

 

BIEDRONECZKI i MRÓWECZKI poznają warzywa

W minionym tygodniu mówiliśmy o witaminach zawartych w warzywach oraz zastanawialiśmy się, dlaczego są potrzebne. Poznawaliśmy różne warzywa, określaliśmy ich kształt, kolor, zapach i smak. Mówiliśmy o tym, że przed jedzeniem warzywa należy je umyć, oraz zastanawialiśmy się, w jakich formach można je spożywać. Zaskoczeniem dla dzieci było ciasto marchewkowe, które wspólnie upiekliśmy.

     

Kształtowaliśmy umiejętność stosowania pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: nad, pod, za, wysoko, nisko. Segregowaliśmy warzywa i owoce ze względu na kolor oraz wykonaliśmy placki ziemniaczane formując kule z masy solnej, a następnie je spłaszczając, ćwicząc w ten sposób dłonie.

   

Wyklejaliśmy kształt pietruszki bibułą. Kształtowaliśmy pojęcie taki sam poprzez porównywanie obrazków w parach.

  

Uczyliśmy się sprawnie ustawiać w kole wiązanym podczas zabaw kołowych ze śpiewem.

 

Poznaliśmy kolejną figurę geometryczną – trójkąt. Braliśmy udział w zabawach ruchowych zgodnie z hasłem Ruch to zdrowie.

SZCZEGÓŁOWA RELACJA ZDJĘCIOWA W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PSZCZÓŁKI w jesiennych barwach

 

W tym tygodniu dzieci z grupy Pszczółek rozmawiały o Pani Jesieni i jej wspaniałych strojach. Początek tygodnia rozpoczęliśmy od wizyty w lesie, gdzie mogliśmy zaobserwować zmiany jakie nastąpiły w przyrodzie. Pozbieraliśmy skarby, które wykorzystaliśmy do zrobienia szala Pani Jesieni.

  

Poznaliśmy także kolejną literę – „A” oraz cyfrę 2, ich znak graficzny utrwalaliśmy za pomocą mąki i plasteliny.

 

Poznawaliśmy również charakterystyczne kolory Pani Jesieni, a także postanowiliśmy je pomieszać i zobaczyć co z tego wyjdzie. Efekty można zobaczyć na filmiku:

ZAPRASZAMY DO JESIENNEGO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

Żywa lekcja przyrody z egzotycznymi gośćmi [08.11.2021r.]

  

W piątkowe przedpołudnie w naszym przedszkolu odbyła się niezwykła lekcja przyrody - pokaz zwierząt egzotycznych pana Jarosława Rejmera. Nie byłoby to niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że owe zwierzęta reprezentowały różne gatunki owadów, pajęczaków oraz gadów, czyli stworzeń, których nasze przedszkolaki, jakby się mogło wydawać, boją się ogromnie. Nic jednak bardziej mylnego. Nasze przedszkolaki nie boją się niczego!

    

Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały ekspozycję oraz słuchały ciekawostek z życia poszczególnych gatunków. Bez obaw brały w swe ręce patyczaki, a nawet ogromnego straszyka, a dwa kameleony - Jacek i Nikodem to już, rzec można, nasi przyjaciele. Nie tylko grzecznie siedziały naszym przedszkolakom na rękach, ale również "czesały" im włosy i bawiły się z nimi w noski-noski:

    

To było bardzo ciekawe spotkanie i z całą pewnością pozwoli ono dzieciom nieco inaczej spojrzeć na te zwierzęta, które dotąd budziły w nas trochę obawy. 

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU POKAZ ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI z owocami

Jesień to pora roku pełna obfitości, zwłaszcza w ogrodach i sadach, gdzie gałęzie uginają się od jabłek, gruszek i innych owoców. Ta tematyka towarzyszyła naszym czterolatkom z grupy MYSZKI w minionym tygodniu. Dzieci utrwalały nazwy warzyw i owoców - zarówno podczas zajęć dydaktycznych w przedszkolnej sali, jak i wizyty w sklepie, gdzie kupiły nic innego jak właśnie jabłuszka i gruszki.

  

Z ich pomocą dzieci uczyły się określania i porównywania cech, układania rytmów, dostrzegania powtarzalności wzoru:

  

  

Część owoców niemal w tempie ekspresowym zniknęła w dziecięcych brzuszkach, ale pozostałą część nasze przedszkolaki wykorzystały do rogalików. Jedną partię wypełniły pokrojonymi jabłuszkami, zaś drugą powidłami śliwkowymi, albowiem śliwki i pewien ślimak o imieniu Śladek, który również bardzo lubił śliwki, towarzyszył dzieciom przez cały tydzień:

   

Czterolatki nauczyły się wierszyka oraz piosenki, ćwiczyły kodowanie, przeliczanie, grafomotorykę:

     

To były bardzo ciekawe zajęcia i nasze MYSZKI z pewnością mają apetyt na więcej!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZKI Z OWOCAMI

 

Sensoryczna jesień u SÓW

Dary jesieni mają w sobie wielki potencjał - wystarczy pozwolić dziecku na zabawę materiałem przyrodniczym. Podczas zabaw w minionym tygodniu Sowy poszerzyły wiedzę na temat przyrody, wyruszyły na 'Autumn Hunt' czyli poszukiwanie jesiennych skarbów, króre to nazywały w języku angielskim:

  

Poza tym przedszkolaki rozwijały wyobraźnię, wrażliwość i uważność. Podczas dotykania i układania kasztanów zerówkowicze stymulowali zmysł dotyku i rozwijali motorykę małą.

  

Zmysł słuchu stymulowaliśmy wystukując kasztanami rytmy. Ponadto znalezione jesienne skarby mają charakterystyczny zapach... zapach lasu,który oddziałowywał na dziecięcy zmysł węchu.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU Jesień u SÓW

 

Let's have some fun with English czyli...

projekt edukacyjny "Wielka Brytania bez tajemnic"

  

Na pierwszych zajęciach w ramach projektu „Wielka Brytania bez tajemnic” przedszkolaki z grup zerowych zapoznały się najpierw z mapą kraju i brytyjskimi symbolami narodowymi.

 

Następnie odbyliśmy podróż samolotem do Londynu i poznaliśmy najbardziej charakterystyczne zabytki stolicy. Zilustrowaliśmy ruchem piosenkę o czerwonym londyńskim autobusie i odwiedziliśmy królową Elżbietę na jej dworze.

 

Obejrzeliśmy również zawartość królewskiego skarbca. Podsumowaniem zajęć była zabawa konstrukcyjno-manipulacyjna z użyciem klocków i koralików „Zamek i korona dla królowej”.

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU!

 

Bo w przedszkolu popołudniem nie musi być nudniej

Przedpołudnia w przedszkolu są pełne różnych aktywności. Dzieci biorą udział w zajęciach dydaktycznych, odbywają się zajęcia rytmiki, angielskiego, trwa terapia logopedyczna, odwiedzają nas różne osoby i instytucje. Ale popołudniami w przedszkolu równie dużo się dzieje. To czas integracji dzieci z różnych grup podczas podejmowania różnorodnych aktywności. 
Wspólne muzykowanie, zabawy ruchowe czy twórcze zabawy plastyczne umacniają więzi, uczą współpracy dzieci z różnych grup wiekowych i co najważniejsze - pozwalają na fajne spędzenie czasu. 

  

Nasze przedszkole poleca się o każdej godzinie ;)

 

PSZCZÓŁKI uczą się o emocjach

W minionym tygodniu dzieci z grupy „Pszczółek” rozmawiały o emocjach, starały się je nazywać, a także je okazywać. Starały się odpowiedzieć na pytania związane z uczuciami pozytywnymi i negatywnymi. Pszczoły poznały również sposoby na radzenie sobie ze złością i okazało się, że bez złości i łez można też. Dzieci także same doszły do wniosku, że każdy w grupie jest potrzebny i ważny – czego symbolem jest gąsienica.

Był to również tydzień, w którym dzieci poznały pierwszą literę i cyfrę. Poprzez różne zabawy i ćwiczenia dzieci zapoznały się z wyglądem litery „O” i cyfry 1.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ WE WRZEŚNIOWYM ALBUMIE PSZCZÓŁEK. ZAPRASZAMY!

 

Owocowy tydzień MRÓWECZEK

W mijającym tygodniu rozmawialiśmy o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie i o tym, jakie dary ma dla nas ta pora roku. Wybraliśmy się do sklepu po poznawane owoce, wymienialiśmy i opisywaliśmy nasze ulubione.

Dowiedzieliśmy się, czym są witaminy oraz dlaczego są tak ważne dla zdrowia. Szukaliśmy cech wspólnych i różnic między owocami. Klasyfikowaliśmy je według wybranej cechy, np. koloru, kształtu. Rozwijaliśmy sprawność motoryczną podczas lepienia z plasteliny, utrwalaliśmy pojęcie koło i rozróżnialiśmy koło wśród innych figur geometrycznych.

 

  

Rysowaliśmy kredkami, malowaliśmy farbami oraz organizowaliśmy zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence Pac, gruszka do fartuszka. Poznawaliśmy owoce za pomocą zmysłów smaku i zapachu. Mówiliśmy, co lubimy jeść, a czego nie. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem oraz mycie warzyw i owoców. Podczas zabaw muzycznych i rytmicznych poruszaliśmy się zgodnie ze słyszaną melodią i rytmem oraz chodziliśmy po wyznaczonej trasie. Doskonaliliśmy swoją szybkość i skoczność.

 

 

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU MRÓWEK!

 

Obchody Dnia Chłopaka

30 września - wszyscy chłopcy - duzi, mali

z uśmiechem na twarzy w przedszkolu świętowali,

więc wszystkim naszym chłopcom ślemy dziś życzenia:

radości, uśmiechu i marzeń spełnienia!

     

  

Nie obyło się tego dnia bez niespodzianek dla naszych chłopców. Prezenty, słodkości, medale, wspólne zabawy ruchowe, a nawet kino... To był dzień pełen radości i życzymy naszym chłopcom, aby każdy kolejny był również tak wesoły, jak to ich święto.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU

 

Zapraszamy do udziału w zbiórce artykułów dla zwierząt!

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, dlatego też w dniach

od 4 października (DniaZwierząt) do 25 października (Światowego Dnia Ochrony Praw Zwierząt)

nasze przedszkole organizuje zbiórkę artykułów dla psów ze schroniska.

Nasza placówka już od kilku lat wspiera Fundację „MONDO CANE”, pomagającą bezpańskim zwierzętom, ucząc dzieci w ten sposób empatii i niesienia pomocy potrzebującym i słabszym. Włączmy się wspólnie do akcji!

 

BIEDRONECZKI poznają owoce

Ostatni tydzień był dla Biedroneczek bardzo pracowity. Poznaliśmy owoce rosnące w sadzie- jabłka i gruszki, a podczas zabaw sensorycznych dotykaliśmy, wąchaliśmy i smakowaliśmy wybrane owoce.

 

  

Szczególnie smaczny okazał się świeżo wyciskany sok pomarańczowy, który wspólnie przygotowaliśmy:

  

Podczas układania rytmów utrwalaliśmy kształt koła, a kolory podczas segregowania jabłek do kolorowych koszyków. Dzieci z radością biegały po przylegającym do przedszkola parku, odszukując kolejne kolorowe owoce:

  

To był bardzo smakowity tydzień!

Zapraszamy do wrześniowego albumu BIEDRONECZEK na pełną relację z zajęć!

 

Jesienne porządki MOTYLKÓW

Chyba wszyscy wiedzą, że wraz z nastaniem wiosny nadchodzi czas na porządki w ogródkach, ale nasze MOTYLKI dbają o swój warzywnik również jesienią. Dzieci wyrwały niepotrzebne już rośliny, a wraz ze swoją wychowawczynią - p. Hanią uczyły się w sali rozmnażania kwiatów wieloletnich, dzięki czemu ich przyszłoroczne uprawy mogą być jeszcze bogatsze.

 

Zerówkowicze, poprzez zabawy na świeżym powietrzu, rozwijali również swoją sprawność fizyczną, którą od ostatniego dnia września mogą także podnosić podczas zajęć na sali gimnastycznej: 

 

Kompetencje matematyczne dzieci rozwijały zaś z wykorzystaniem klocków Numicon:

  

Na nudę nasi zerówkowicze z całą pewnością nie mogą narzekać!

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU MOTYLKÓW!

 

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci

  

Na zakończenie września dzieci z zerówki 0a oraz 0b uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Dzieci zapoznały się z wyglądem i funkcjonowaniem biblioteki, a na zakończenie zajęć dostały zadanie do wykonania - przygotowanie ilustracji do wysłuchanej bajki.

Kolejne spotkania biblioteczne przed nami!

 

Wrześniowe zajęcia BIEDRONECZEK

 

W ciągu minionych dwóch tygodni Biedroneczki poznawały zasady ruchu drogowego oraz rozpoznawały i nazywały część ciała. Podczas spaceru na pobliskie skrzyżowanie dowiedzieliśmy się, że zebra to nie tylko zwierzę. Wiemy jak wygląda sygnalizator świetlny oraz gdzie mamy nosy i stopy, a także co jest nam potrzebne do higieny naszego ciała.

  

ZAPRASZAMY DO ALBUMU BIEDRONECZEK

 

Dzień Koloru Żółtego [24.09.2021r.]

Tegoroczną edycję Festiwalu Kolorowych Dni (skierowanego tym razem wyłącznie do grup dzieci 3-5-letnich) rozpoczęliśmy od spotkania z kolorem żółtym. Jak przystało na dni przełomu między latem a jesienią, ten żółty kolor nie mógł oznaczać nic innego jak ostatnie ciepłe promienie słońca. Ale, ale... czy aby na pewno nie kojarzy się on przedszkolakom z niczym innym?

  

 

Jak się okazało nasze dzieci w swym otoczeniu znalazły mnóstwo różnych odcieni żółci. Żółte klocki, kredki, baloniki, cytryna i banan, żółte kukurydze i listki w kącikach przyrody, a nawet tajemniczo wyglądająca, ale urzekająca swym zapachem pigwa: 

  

Dzieci cały dzień bawiły się właśnie z kolorem żółtym. Dzielnie kosztowały cytryny:

  

  

  

ale też zajadały się ze smakiem cytrynową galaretką i cytrynowymi ciasteczkami:

  

  

Grupa MYSZKI w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką" tego dnia skupiła się na słonecznikach, a jak Słoneczniki to oczywiście van Gogh ;) Dzieci, zainspirowane dziełem artysty, stworzyły swoje obrazy przedstawiające wazony pełne tych wyjątkowych kwiatów:

 

  

W każdej z pięciu młodszych grup zauważyć można było radosną zabawę i nawet słoneczko uśmiechało się do nas tego dnia, nie tylko zza okien:

  

 

  

ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO ALBUMU DZIEŃ KOLORU ŻÓŁTEGO!

 

MYSZKI uczą się jak dbać o zdrowie

Minione dwa tygodnie nasi czterolatkowie z grupy MYSZKI spędzili na poznawaniu własnego organizmu. Dzieci ćwiczyły orientację w schemacie ciała i utrwalały zasady higieny oraz związanej z nią profilaktyki przeciwko różnego rodzaju bakteriom, wirusom i innym zachorowaniom.

  

 

W kolejnym tygodniu podjęły tematykę zdrowego odżywiania.

 

Po analizie piramidy żywieniowej i własnych nawyków oraz upodobań żywieniowych, dzieci wykonały własne piramidki, by zapamiętać, że podstawą dobrego zdrowia jest ruch oraz owoce i warzywa zamiast słodyczy i popcornu ;) Na dowód tego MYSZKI stworzyły ponadto swoje garnuszki oraz talerze pełne zdrowia:

  

  

 

W każdej możliwej chwili zażywały też ruchu - tak w trakcie zabaw z chustą i gumą animacyjną w sali, jak i podczas spacerów oraz wspólnych zabaw na boisku i placu zabaw:

  

Oby więc teraz zdrowie dopisywało MYSZKOM każdego dnia!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU TEMATYCZNEGO W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Kiedy przedszkolacy chcą być jak strażacy... [22.09.2021r.]

Jak Wojtek został strażakiem można dowiedzieć się z książeczki Czesława Janczarskiego, jak to natomiast jest być strażakiem, nasi przedszkolacy po raz kolejny mieli okazję usłyszeć z ust ochotników z OSP Wałdowo Królewskie. Strażacy odwiedzili nasze przedszkole 22 września w ramach zajęć z preorientacji zawodowej, połączonych z podsumowaniem zajęć o zasadach bezpieczeństwa.

 

  

 

Druhowie pokazali dzieciom sprzęt potrzebny im w akcji, umożliwili wejście do wozu oraz oczywiście opowiedzieli o swojej niełatwej często pracy.

  

Liczne szkolenia, godziny spędzone poza domem, niebezpieczeństwa grożące im samym podczas akcji - wszystko to budzi dodatkowy podziw, nic więc w tym dziwnego, że nasze przedszkolaki za każdym razem wpatrzone są w druhów z OSP niczym w obrazek. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, gdzie dziś znaleźć można bohaterów to w Ochotniczej Straży Pożarnej są oni na pewno!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "PRZEDSZKOLACY I STRAŻACY"

 

SOWY w lesie

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Sowy wybrały się na wycieczkę do lasu. Celem naszej wyprawy było poszukiwanie śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.

  

Przedszkolaki zebrały do kącika przyrody "skarby", które Pani Jesień zostawiła w lesie - kolorowe liście, szyszki, kasztany, żołędzie, suche igły drzew iglastych.

 

To był naprawdę miło spędzony czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

 

PEŁNA RELACJA Z LEŚNEJ WYPRAWY W ALBUMIE "WRZESIEŃ U SÓW"

 

Dzień Przedszkolaka [21.09.2021r.]

Dzień Przedszkolaka to ważna data

nie tylko dla dzieci, lecz dla całego świata.

Dzieci są ważne - każdy to powie

Z nich przecież wyrośnie dorosły człowiek

Zanim jednak wszyscy będziemy dorośli, cieszymy się z tego, że mamy możliwość spędzania wspólnie czasu z najlepszymi Przedszkolakami na świecie!

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na wszystkie nasze dzieci czekała moc niespodzianek: wspólne zabawy, tańce, przysmaki, przygody.

 

 

 

 

 

Każda grupa spędziła ten czas w radosnej atmosferze, a kiedy tylko słońce opromieniło nasze boisko, grupa teatralna MAGMOWCY zaprosiła wszystkich do wspólnych tańców i zabaw pod hasłem "Witaj magiczne przedszkole!". Szybko się okazało, że nasi przedszkolacy potrafią czarować i nie tylko wszyscy pięknie zatańczyli, ale uśmiech nie schodził z niczyjej twarzy.

 

  

   

  

Tej właśnie radości i spontaniczności życzymy Wam kochane dzieci każdego dnia! Niech Dzień Przedszkolaka nigdy się nie kończy!

ZAPRASZAMY DO ALBUMÓW TEMATYCZNYCH NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

PSZCZOŁY na tropie ruchu drogowego

 

Poznawanie przez dzieci zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat wpływa na ich zachowanie na drodze i warunkuje bezpieczeństwo. „Pszczoły” podczas zajęć uczyły się właściwego postępowania w ruchu ulicznym. Na pobliskim skrzyżowaniu, ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Mogły wtedy obserwować ruch uliczny oraz znaki drogowe. Swoje wiadomości przedszkolaki utrwalały wykonując różne prace plastyczne.

 

ZAPRASZAMY DO WRZEŚNIOWEGO ALBUMU PSZCZÓŁEK

 

Na zajęciach u MRÓWECZEK

W minionym tygodniu w grupie „Mróweczki” utrwalaliśmy imiona kolegów oraz koleżanek i przypominaliśmy sobie, jak wyglądają i do czego służą nasze znaczki. Dużo rozmawialiśmy o miejscowości, w której mieszkamy. Mówiliśmy o różnych domach – ludzi i zwierząt, obserwowaliśmy pobliskie domy podczas spaceru w okolice przedszkola, konstruowaliśmy domy z klocków. Posługiwaliśmy się pojęciami określającymi relacje przestrzenne. Mówiliśmy o specyfice mieszkania na wsi i w mieście, omówiliśmy także różnice i podobieństwa między tymi dwoma miejscami.

 

Poznaliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, znaki poziome (pasy) i pionowe (przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna).

  

Rozmawialiśmy o pracy policjanta. Poznaliśmy piosenkę Zając Tup i kształtowaliśmy przy niej poczucie rytmu. Ćwiczyliśmy słuch podczas rozwiązywania zagadek słuchowych. Słuchaliśmy wierszy i kolejnego opowiadania o Tupie i przedszkolakach (Zebra) oraz rozmawialiśmy na ich temat. Codziennie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach gimnastycznych i rytmicznych: rzucaliśmy do celu, skakaliśmy, biegaliśmy itd.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ DO ALBUMU MRÓWECZEK

 

Życzenia z okazji Dnia Przedszolaka

Drogie Dzieci!

Dziś Wasze święto, ustanowione po to, by podkreślić wagę tego etapu edukacji i rozwoju, na którym właśnie jesteście.

Życzymy Wam dziś wszystkiego najlepszego i samych słonecznych, radosnych dni oraz zapraszamy do wspólnego świętowania z grupą teatralną MAGMOWCY już jutro!

Załoga Przedszkola

 

 

Dzień Kropki w przedszkolu [15.09.2021r.]

 

Co roku 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcanie ich do tworzenia oraz przełamywania własnej niepewności, ukrytej najczęściej pod słowami "Ja nie umiem".

W tę wyjątkową środę zarówno ubrania, jak i nawet buzie naszych przedszkolaków wypełniły się kolorowymi kropkami. Dzieci, słuchając książeczki Petera H. Reynoldsa pt. "Kropka", najpierw poznały genezę tego wyjątkowego święta. Uważnie wysłuchały jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti, a następnie same próbowały odkryć w sobie różne zdolności, bo talent tak naprawdę tkwi w każdym z nas. 

 

   

Okazało się też, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Dostrzegaliśmy je tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Malowaliśmy kropki, układaliśmy kropki, zmienialiśmy kropki w co innego, a nawet... zjadaliśmy kropki.

   

    

Było kolorowo, radośnie i jak przystało na kolegów i koleżanki Vashti - prawdziwie twórczo!

ZAPRASZAMY DO ALBUMU DZIEŃ KROPKI W PRZEDSZKOLU

 

JEŻYKI poznają zasady bezpieczeństwa

W tym tygodniu Jeżyki poznały tajniki pracy lekarz, policjanta i strażaka - poznaliśmy zadania przedstawicieli tych zawodów, oraz atrybuty niezbędne do wykonywania danego zawodu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i dzieliły się swoją wiedza z kolegami i koleżankami. Podsumowaniem całego tygodnia było wykonanie makiety przedstawiającej miasto.

 

15 września obchodziliśmy także Dzień Kropki. W tym dniu bawiliśmy się "nietypową" książką, którą trzeba było pocierać, drapać, potrząsać, dmuchać na nią.... Zabawa była znakomita :)

ZAPRASZAMY DO ALBUMU JEŻYKÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

MYSZKI uczą się za dwóch, jak wygląda drogowy ruch

"Gdy zielone światło świeci, przez ulicę idą dzieci.

Kiedy żółte się zapali, to czekają duzi, mali.

Gdy zobaczysz zaś czerwone, grzecznie czekaj na zielone"

Krótki wierszyk o światłach drogowych towarzyszył dzieciom z grupy MYSZKI w ciągu całego ubiegłego tygodnia, kiedy utrwalały swą wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

W trakcie zajęć dzieci utrwalały znajomość własnego adresu i najpierw wraz z grupą, a następnie samodzielnie "zbudowały" własne domki:

  

Następnie wysłuchały i obejrzały krótkie przedstawienie o pawiu, który chciał przejść przez jezdnię bez zachowania należytej ostrożności. MYSZKI wiedzą, jak powinno się to czynić, dlatego zmalowały pawiowi pasy prosto do przedszkola:

 

Dzieci klasyfikowały pojazdy ze względu na sposób w jaki się poruszają oraz znaki drogowe z uwagi na ich kształt. Znaki wykorzystały również w realizacji projektu "Zabawa Sztuką", w ramach którego połączyły je z postaciami z obrazów Keitha Haringa, tworząc własne niespotykane nigdzie dotąd oznaczenia:

  

 

Motorykę małą doskonaliły zaś poprzez wycinanie pasków zebry oraz świateł do sygnalizatora, a znajomość cyfr poprzez parkowanie zabawkowych samochodów na specjalnych liczbowych ulicach:

  

  

Taka różnorodność działań z pewnością sprawi, że dzieciom łatwiej będzie zadbać o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

ZAPRASZAMY DO ALBUMU MYSZEK NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

Pierwsze dni BIEDRONECZEK w przedszkolu

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim do przedszkola przybyli nowi najmłodsi podopieczni. W pierwszych dniach Biedroneczki poznawały swoją salę - uczyliśmy się odkładać zabawki na wyznaczone miejsce, a poprzez różne zabawy utrwalaliśmy sobie znajomość znaczków.

  

Wybraliśmy się na spacer w okolicy przedszkola aby poznać najbliższe otoczenie, a wizyta na przedszkolnym placu zabaw wywołała uśmiech na wszystkich małych twarzyczkach.

  

W kolejnym tygodniu dzieci poznały kształt koła. Segregowały koła ze względu na kolor, a klocki dzieliły na małe i duże. Wykonaliśmy naszą pierwszą pracę plastyczną pt. "Piłka" oraz utrwalaliśmy sobie imiona naszych kolegów i koleżanek podczas zabaw przy muzyce.

  

   

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "BIEDRONECZKI WITAJĄ PRZEDSZKOLE" NA STRONIE GŁÓWNEJ!

 

SOWY dbają o bezpieczeństwo

Przedszkolaki z grupy Sowy wiedzą, że należy dbać o swoje bezpieczeństwo.

 

W minionym tygodniu zdobywały wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym poprzez spacery, działalność plastyczną i zabawy tematyczne.

 

 

ZAPRASZAMY DO ALBUMU "WRZESIEŃ U SÓW"!

 

Oferta ubezpieczeniowa

Szanowni Państwo!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców, przedstawiamy ofertę ubezpieczenia dla dzieci:

oferta_ubezpieczeniowa.pdf

 Prosimy o zapoznanie się z ofertą, a osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia, zapraszamy do sekretariatu.

 

Drodzy Rodzice!

Zapraszamy wszystkie dzieci w środę 1 września do przedszkola, wg godzin zadeklarowanych wstępnie przez Państwa we wnioskach zgłoszeniowych. Przedszkole nie przewiduje uroczystości powitania roku przedszkolnego - spotykamy się od razu na wspólnej zabawie w swoich grupach :)

Wasze nauczycielki

 

Szanowni Państwo!

Zapraszamy na pierwsze w tym roku przedszkolnym zebrania organizacyjne dla Rodziców. Zebrania odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

Czwartek 02.09.2021r.

gr. „0” - wychowawca: Hanna Staryków – godz. 16:00 (budynek główny)

gr. „0” - wychowawca: Anna Sabiniarz - Kowalska – godz. 17:00 (budynek główny)

gr. 4-latki – wychowawca: Monika Beker – godz. 17:00 (pawilon, sala nr 2)

gr. 5-latki – wychowawca: Sara Bielińska – godz. 17:30 (pawilon, sala nr 4)

gr. 5-latki – wychowawca: Joanna Kierzkowska – godz. 18:00 (pawilon, sala nr 5)

Piątek 03.09.2021r.

gr. 3-latki – wychowawca: Dorota Lewicka – godz. 17:00 (pawilon, sala nr 3)

gr. 3-4 latki – wychowawca: Monika Galant – godz. 17:30 (pawilon, sala nr 1)

 

Szanowni Państwo!

Zapraszamy dzieci z najmłodszych roczników na zajęcia adaptacyjne.

 Szczegóły na plakacie

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa