ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY :)
W piątek 14 lutego odbył się pierwszy etap gminnego konkursu historyczno - geograficznego, którego tegorocznym tematem są zabytki. Uczniowie pisali test składający się z pytań otwartych i zamkniętych, żeby awansować do etapu drugiego musieli przekroczyć próg 80 % punktów.
Udało się to następującym uczniom:
- Aleksander Majewski kl. VI b
- Krystian Kraśniewski kl. VI b
- Jakub Drabik kl. VIII a
- Tymon Gandziarowski kl. VIII a
- Grzegorz Dominowski kl. VIII a
- Maja Marszalik kl. VIII b
- Wojciech Szałajda kl. VIII b
- Miłosz Chachowski kl. VIII b
Gratulujemy:)
Drugi etap odbędzie się 28 lutego w Urzędzie Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. Wówczas poza wiedzą historyczną uczniowie będą musieli wykazać się znajomością lokalizacji obiektów geograficznych położonych na terenie naszej gminy.
4 lutego 2025 r. w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu odbyła się uroczysta gala laureatów konkursu na znak graficzny Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennica klasy 1c Marcelina Magdzińska. Należy nadmienić, że w konkursie wzięło udział 241 uczniów z naszego województwa, zarówno z przedszkoli, szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz zostali zaproszeni na warsztaty projektowe do Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.Laureaci konkursu wraz z nauczycielami i opiekunami mieli również możliwość poznania historii Zamku Golubskiego podczas wspólnego zwiedzania.
Serdecznie zapraszamy Rodziców na spotkania z Wychowawcami, które odbędą się w naszej szkole 10 lutego 2025 r. (poniedziałek).
W godz. od 18:00 do 19:00 odbędzie się również dyżur wszystkich nauczycieli w pokoju nauczycielskim. Zapraszamy Państwa do kontaktów indywidualnych.
Drodzy Uczniowie,
zapraszamy Was do udziału w konkursie historyczno - geograficznym, którego głównym celem jest promowanie wśród młodzieży wiedzy o małej ojczyźnie. Tematem tegorocznego konkursu będą zabytki, których w naszej gminie jest bardzo dużo, a część zachowała się przez dziejowe zawieruchy w dobrym stanie.
Organizacja konkursu:
Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń szkoły podstawowej z gminy Dąbrowa Chełmińska.
Konkurs odbywa się w DWÓCH ETAPACH:
1. Pierwszy etap:
- uczniowie w poszczególnych szkołach o tej samej godzinie rozpoczynają i kończą ten sam test złożony z pytań otwartych i zamkniętych,
- do drugiego etapu awansują uczniowie, którzy na etapie szkolnym przekroczą próg 80 % punktów.
2. Drugi etap:
- odbywa się w Urzędzie Gminy Dąbrowa Chełmińska w obecności pana Wójta i pana Jerzego Świetlika,
- uczniowie losują pytania i odpowiadają ustnie przed komisją,
- w komisji konkursowej zasiądą nauczyciele historii i geografii z naszej gminy, - uczniowie będą oceniania w skali 1 - 10,
- komisja będzie brała pod uwagę wiedzę merytoryczną, sposób wysławiania się i poprawną polszczyznę.
3. Terminy poszczególnych etapów w roku szkolnym 2024/2025:
- I etap - 14 lutego 2025 r. - II etap - 28 lutego 2025 r.
Wyniki konkursu: - laureatami konkursu zostają uczniowie, którzy podczas drugiego etapu uzyskali najwyższe oceny w skali 1 - 10,
- po podliczeniu, przez członków komisji, punktów, nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów oraz nagród,
- nagrody i dyplomy wręcza Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Mieszkacie w pięknej gminie, ale czy ją znacie? Jeśli nie lub słabo, warto poznać jej dziedzictwo kulturowe, przyrodę, mieszkańców, historię, legendy...
Zapraszamy:) p. Danuta Zielińska, p. Adam Marolewski, p. Wojciech Witt
Dnia 17 stycznia 2025 roku na zakończenie pierwszego semestru, w Kościele św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku odbył się Koncert Noworoczny. Przed społecznoscią naszej szkoły wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra "Camerata Fordońska", adepci Studia Wokalnego oraz uczniowie Sekcji Gitary MDK 5 w Bydgoszczy. W repertuarze koncertowym znalazły się nie tylko kolędy, ale jak na karnawał przystało, taneczne przeboje z różnych stron świata. Autorem aranżacji wykonywanych utworów był Pan Piotr Komorowski. Sekcję Gitary przygotował Pan Michał Maćkiewicz. Zespołem dyrygowała Pani Ana Matijević - Komorowska, koncert zaś poprowadzila Pani Natalia Smogulecka, która była również odpowiedzialna za przygotowanie wokalistów. Wydarzenie to było bardzo wyjątkowe, nie tylko ze względu na wspaniałe doznania muzyczne, które były naszym udziałem, ale również że względu na to, iż przed uczniami naszej szkoły wystąpili ich rówieśnicy. To był wspaniały początek zimowych ferii.
18 stycznia, po raz kolejny w naszej szkole, odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W ten sposób podtrzymujemy piękną tradycję śpiewu tych wspaniałych utworów, które mówią o narodzeniu Pana Jezusa i wydarzeniach, które temu towarzyszyły. Cieszymy się, że każda klasa mogła wraz z wychowawcami i nauczycielami zaprezentować wylosowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę.
Uczennica klasy 3b - Natalia Kunc oraz uczennica klasy 2a - Zofia Garlej otrzymały wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie "Spotkania ze sztuką" organizowanym przez Fundację PGE. Zadaniem konkursowym było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu Stanisława Wyspiańskiego. Nasi uczniowie wybrali takie dzieła jak "Śpiący Mietek" oraz "Portret Elizy Pareńskiej". Klasy laureatów konkursu wezmą udział w wycieczkach do muzeów narodowych objętych mecenatem PGE: Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy!
11 grudnia dzieci z Zespołu Terapeutycznego wraz z rodzicami, nauczycielami, dyrekcją oraz zaproszonymi gośćmi wzięły udział w spotkaniu bożonarodzeniowym, które odbyło się na sali GOKiS w Otowicach. Dzieci z Zespołu Terapeutycznego przygotowały przedstawienie pt. „ Świąteczne jasełka z telefo…”, które miało na celu pokazać, że w dzisiejszych czasach telefon zastępuje nam m. in. zegarek, aparat, kalendarz czy budzik, ale nigdy nie zastąpi nam rodziny. Podczas wigilijnego spotkania oprócz poczęstunku przygotowanego przez rodziców i nauczycieli, czas umilał nam grający na gitarze pan Maciej Różycki. Muzyk poprowadził program ”Jaka to melodia”, przy którym było dużo radości i wspólnego śpiewania kolęd. Z wizytą dotarł do nas wyjątkowy gość - Święty Mikołaj, który obdarował dzieci upominkami. Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor oraz radość ze wspólnego bycia razem. Dyrekcja szkoły i Zespół Terapeutyczny dziękują za wsparcie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej.
Dzień 20 grudnia, ostatni dzień nauki w szkole przed świętami Bożego Narodzenia, był bardzo wyjątkowy. Na sali gimnastycznej odbyły się przedstawienia świąteczne, przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Pierwsze przedstawienie zostało zorganizowane przez grupę teatralną, składającą się z uczniów klas 7-8. Ukazywało fragment z „Chłopów” Władysława Reymonta. Widzowie zobaczyli scenę poruszającą tematykę świąteczną, a zaraz po niej poznali konflikt o ziemię i kobietę między ojcem a synem, czyli dwoma Borynami. Miał w ten sposób być widoczny wieczny kontrast między duchowością a instynktami prowadzącymi do tragedii. Po zagraniu fragmentu „Chłopów” uczniowie wraz z nauczycielem prowadzącym wyrecytowali fragmenty długiego wiersza rosyjskiego poety Josifa Brodskiego „Wigilia 1971”. Utwór krytykuje konsumpcyjne podejście do świąt – bitwa o miejsce w kolejce oraz brak refleksji nad duchową istotą Bożego Narodzenia.
Kolejne przedstawienie przygotowali uczestnicy koła teatralnego, do którego należą uczniowie klas szóstych. „List do Świętego Mikołaja” to historia opowiadająca o Małgosi, samotnej dziewczynie, która po trudnym dzieciństwie w sierocińcu, straciła wiarę w ludzi i święta. Mieszka na obrzeżach wioski w starym domku. W Wigilię, dzieci z wioski piszą do niej anonimowy list jako „Święty Mikołaj”, by przypomnieć jej o magii Świąt i o tym, że każdy zasługuje na miłość i przebaczenie.
Ten przedświąteczny czas umiliły kolędy przygotowane przez szkolny chór.
Jasełka bożonarodzeniowe Jak co roku wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w przygotowanie i celebrowanie świątecznej atmosfery. Tradycyjnie obchodzono wigilie klasowe, dzięki pięknym jasełkom, w wykonaniu drugoklasistów, łączącym niebiański śpiew i anielski taniec, ponownie odkrywaliśmy niezwykłą tajemnicę Bożego Narodzenia i jego przesłanie. Dopełnieniem świątecznego przeżywania było wspólne kolędowanie przy akompaniamencie Pana Macieja Różyckiego. Piękne kolędy i pastorałki były wstępem do rodzinnego świętowania.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej realizując projekt „Postaw na wartości” wykorzystują wszystkie okazje do promowania wartości i prospołecznych postaw. W listopadzie i grudniu podjęliśmy WYZWANIE „Znajdź się wśród życzliwych – czyń dobro każdego dnia”. Począwszy od Dnia Dobroci, przez Dzień Życzliwości i Pozdrowień aż po adwentowy kalendarz dobrych uczynków staraliśmy się pokazywać, że dobro i życzliwość się opłacają. Na holu klas 1-3 uczniowie wrzucali do skrzynek „karteczki wdzięczności” z podziękowaniami za okazaną pomoc, powstała też „ściana życzliwości”, na której dzieci przyczepiały „serdeczne karteczki” z miłymi słowami dla rówieśników, nauczycieli i bliskich osób. Niezwykły czas adwentu wykorzystaliśmy aby być lepszymi, każdego dnia odkrywaliśmy zadanie zachęcające do czynienia dobra, pomagania, okazywania szacunku i życzliwości. Uczestniczyliśmy w akcjach charytatywnych, pamiętaliśmy o świątecznych życzeniach dla najbliższych, pracowników szkoły oraz seniorów. Nie kończymy na tym, bo chcemy, żeby życzliwość świętować każdego dnia.
Z radością informujemy, że Oliwia Chmielewska z klasy I a zdobyła wyróżnienie w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Jesień w oczach dziecka", zorganizowanego przez SP im. Gustawa Morcinka w Gierałtowicach. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
6 grudnia w szkole zapanowała wielka radość, przybył do nas uśmiechnięty święty Mikołaj. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkimi niespodziankami.
W bieżącym roku szkolnym mieliśmy okazję po raz kolejny uczestniczyć w wycieczce w ramach Przedsięwzięcia „Podróże z klasą”, które było sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W dniach 3-5 grudnia 2024 r. uczniowie klas IV-VI wybrali się nad Morze Bałtyckie. Zwiedzaliśmy Zamek w Gniewie i jego ciekawą historię. Innym punktem naszego programu było Muzeum Narodowe w Gdańsku, w którym zaciekawiła nas wystawa: „Pobożni i cnotliwi, Dawni Gdańszczanie w zwierciadle sztuki” oraz Galeria Złotnictwa, Galeria Cyny i Galeria Ceramiki. Bardzo ciekawym miejscem na naszej mapie było „Centrum Nauki Experyment” w Gdyni, gdzie uczestniczyliśmy w interaktywnej wystawie, w czasie której nasza uwaga została zwrócona na otaczające nas zjawiska fizyczne i ich bezpośrednie powiązanie z życiem codziennym. Ostatnim punktem naszej wyprawy był „Ośrodek Kultury Morskiej” w Gdańsku. Tutaj w sali interaktywnej „Ludzie-Statki-Porty” dowiedzieliśmy się m. in. skąd bierze się prąd na statku, jak wygląda codzienne życie marynarzy. Podczas wycieczki zwiedziliśmy również starówkę Gdańska i spacerowaliśmy nad naszym polskim morzem. Dzięki ciekawym punktom wycieczki, mogliśmy przeżyć wiele wspaniałych chwil oraz poznać rzeczywistości, które w szkole byłoby trudno zaprezentować.
W dniach 12-14 listopada, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce, w ramach przedsięwzięcia „Podróże z Klasą”. Trasa prowadziła nas przez ciekawe miejsca na południu Polski. Podczas trzech dni zwiedziliśmy m. in. Jasną Górę wraz z kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej oraz Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie mogliśmy się przekonać, jak ciężka i wymagająca jest praca pod ziemią. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Kalwaria Zebrzydowska miejsce do którego pielgrzymował papież Jan Paweł II. W ostatnim dniu zwiedziliśmy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać samoloty, helikoptery. Wyjazd był bardzo udany, ponieważ różnorodność punktów zwiedzania pozwoliła na to, by każdy znalazł dla siebie interesujące miejsce. Uśmiechy uczestników w drodze powrotnej i ich radość były tylko tego potwierdzeniem.