Menu

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

KOŁO TECHNICZNE

 

KOŁO  TECHNICZNE

Koło techniczne adresowane jest do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej interesujących się modelarstwem, projektowaniem, wytwórstwem z drewna, wycinaniem, wierceniem i wypalaniem w drewnie, wycinaniem w styropianie, budowaniem układów elektrycznych, robotyką oraz gotowaniem.
Uczniowie na zajęciach koła technicznego pracują indywidualnie. Podczas zajęć nacisk położony jest na pracę wytwórczą uczniów, tworzą i budują m.in.:
- karmnik dla ptaków,
- samochód z drewna,
- zawieszki do kluczy,
- choinki Bożonarodzeniowe, ze styropianu, tektury i sznurka wraz z ozdobami,
- roboty - zestaw konstrukcyjny MODI,
- lampkę LED z włącznikiem,
wykorzystując takie materiały jak: drewno, sklejkę, styropian, przewody i elementy elektroniki, tekturę, sznurek, ozdoby. Uczą korzystać się z takich narzędzi jak:
- wkrętarko - wiertarka,
- lutownice i wypalarki,
- pilniki,
- przybory kreślarskie i pomiarowe.
Uczniowie organizują swoje miejsca pracy i dbają o porządek po jej zakończeniu. Projektują prace, które będą wykonywać, dobierają materiały i narzędzia oraz techniki wykonania prac. Dbają o estetykę i funkcjonalność swoich wytworów. Poszukują, korzystając z różnych źródeł informacji, własnych, oryginalnych rozwiązań danego problemu.
Uczniowie poprzez udział w zajęciach koła technicznego rozwijają swoje zainteresowania związane z techniką i jej rozwojem, poznają tajniki używania narzędzi do drewna, metalu, połączeń elektrycznych, składania elementów drewnianych, klejenia, cięcia styropianu, pomiarów elektrycznych  - oraz możliwości ich wykorzystania przy realizacji własnych pomysłów i projektów.
Wykonując prace okolicznościowe, związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Prace związane z modelarstwem umożliwiają uczniom poznanie materiałów wytwórczych - drewna, metalu, styropianu - z którymi na co dzień się nie spotykają, rozwija to ich koordynację wzrokowo - ruchową.
Poprzez realizację własnych pomysłów i projektów uczniowie rozwijają twórcze myślenie, planują własne działania, nabywają umiejętność wykorzystywania różnych dostępnych materiałów w realizacji celu.

Nauczyciel prowadzący:
Michał Pokora

 

                                                                            Mały elektronik

Mały elektronik to zestawy do lutowania dla początkujących. Dzięki stałemu wparciu finansowemu naszego koła przez dyrektora szkoły, możemy realizować nowe projekty. Serdecznie dziękujemy.

              mrugające serce                                      mini pianino                             elektroniczna ruletka

 

 

                                                                        KUCHENNE WARIACJE 

                                                                              KUCHNIA WŁOSKA

Spaghetti bolognese

Gotowanie włoskiego sosu bolońskiego Ragu alla Bolognese jest niezwykle proste. Kluczem są dobrej jakości produkty i długie gotowanie sosu. Mimo, że sos boloński gotuje się dwie godziny, nasz czas spędzony w kuchni nie trwa więcej niż 10 -15 minut. Oczywiście można przygotować ,,oszukany” sos boloński, który gotuje się szybko ale doznania smakowe są zdecydowanie inne. Jeżeli myślicie, że nie ma dużej różnicy to bardzo się mylicie.

Pizza capriccosa - dzień pizzy

Rodzaj pizzy w kuchni włoskiej, ze składnikami: ser mozzarella, pieczona szynka, grzyby (m.in. pieczarki), karczochy i pomidory.

 

 

                        Projektowanie i wykonanie przypinek

Udało się nam naprawić uszkodzoną wycinarkę dzięki temu powtały nasze przypinki.

           

 

                                  Wypalanie ozdób świątecznych - w styropianie

   

        

 

Wypalanie w drewnie 

 

Projektowanie zawieszek

Najwytrwalsi uczestnicy otrzymali podziękowanie

Kolejną pracą techniczną, którą uczniowie naszej szkoły wykonują na kole technicznym to podświetlana, dekoracyjna lampka LED.  Aby ją wykonać trzeba przejść przez kilka etapów. Pierwszym jest wycięcie ze sklejki i drewna formatki, następnie w podstawie nawiercenie otworów. Kolejnym jest przekopiowanie wzoru i wypaleniu go za pomocną wyparki w drewnie. Trzeci etap to lutowanie paska LED z włącznikiem. Na końcowe efekty musimy trochę poczekać.

                    Lutowanie obwodów elektronicznych - lampka led

 

      

 

Galeria zdjęć

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
    Dąbrowa Chełmińska, ul. Sportowa 1, 86-070
  • tel : (052) 3816 060

Mapa