KOŁA ZAINTERESOWAŃ

KOŁO TECHNICZNE

KOŁO  TECHNICZNE

Koło techniczne adresowane jest do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej interesujących się modelarstwem, projektowaniem, wytwórstwem z drewna, wycinaniem, wierceniem i wypalaniem w drewnie, wycinaniem w styropianie, budowaniem układów elektrycznych, robotyką.
Uczniowie na zajęciach koła technicznego pracują indywidualnie. Podczas zajęć nacisk położony jest na pracę wytwórczą uczniów, tworzą i budują m.in.:
- karmnik dla ptaków,
- samochód z drewna,
- zawieszki do kluczy,
- choinki Bożonarodzeniowe, ze styropianu, tektury i sznurka wraz z ozdobami,
- roboty - zestaw konstrukcyjny MODI,
- lampkę LED z włącznikiem,
wykorzystując takie materiały jak: drewno, sklejkę, styropian, przewody i elementy elektroniki, tekturę, sznurek, ozdoby. Uczą korzystać się z takich narzędzi jak:
- wkrętarko - wiertarka,
- lutownice i wypalarki,
- pilniki,
- przybory kreślarskie i pomiarowe.
Uczniowie organizują swoje miejsca pracy i dbają o porządek po jej zakończeniu. Projektują prace, które będą wykonywać, dobierają materiały i narzędzia oraz techniki wykonania prac. Dbają o estetykę i funkcjonalność swoich wytworów. Poszukują, korzystając z różnych źródeł informacji, własnych, oryginalnych rozwiązań danego problemu.
Uczniowie poprzez udział w zajęciach koła technicznego rozwijają swoje zainteresowania związane z techniką i jej rozwojem, poznają tajniki używania narzędzi do drewna, metalu, połączeń elektrycznych, składania elementów drewnianych, klejenia, cięcia styropianu, pomiarów elektrycznych  - oraz możliwości ich wykorzystania przy realizacji własnych pomysłów i projektów.
Wykonując prace okolicznościowe, związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Prace związane z modelarstwem umożliwiają uczniom poznanie materiałów wytwórczych - drewna, metalu, styropianu - z którymi na co dzień się nie spotykają, rozwija to ich koordynację wzrokowo - ruchową.
Poprzez realizację własnych pomysłów i projektów uczniowie rozwijają twórcze myślenie, planują własne działania, nabywają umiejętność wykorzystywania różnych dostępnych materiałów w realizacji celu.

Nauczyciel prowadzący:
Michał Pokora