KOŁO TECHNICZNE
Koło techniczne adresowane jest do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej interesujących się modelarstwem, projektowaniem, wytwórstwem z drewna, wycinaniem, wierceniem i wypalaniem w drewnie, wycinaniem w styropianie, budowaniem układów elektrycznych, robotyką.
Uczniowie na zajęciach koła technicznego pracują indywidualnie. Podczas zajęć nacisk położony jest na pracę wytwórczą uczniów, tworzą i budują m.in.:
- karmnik dla ptaków,
- samochód z drewna,
- zawieszki do kluczy,
- choinki Bożonarodzeniowe, ze styropianu, tektury i sznurka wraz z ozdobami,
- roboty - zestaw konstrukcyjny MODI,
- lampkę LED z włącznikiem,
wykorzystując takie materiały jak: drewno, sklejkę, styropian, przewody i elementy elektroniki, tekturę, sznurek, ozdoby. Uczą korzystać się z takich narzędzi jak:
- wkrętarko - wiertarka,
- lutownice i wypalarki,
- pilniki,
- przybory kreślarskie i pomiarowe.
Uczniowie organizują swoje miejsca pracy i dbają o porządek po jej zakończeniu. Projektują prace, które będą wykonywać, dobierają materiały i narzędzia oraz techniki wykonania prac. Dbają o estetykę i funkcjonalność swoich wytworów. Poszukują, korzystając z różnych źródeł informacji, własnych, oryginalnych rozwiązań danego problemu.
Uczniowie poprzez udział w zajęciach koła technicznego rozwijają swoje zainteresowania związane z techniką i jej rozwojem, poznają tajniki używania narzędzi do drewna, metalu, połączeń elektrycznych, składania elementów drewnianych, klejenia, cięcia styropianu, pomiarów elektrycznych - oraz możliwości ich wykorzystania przy realizacji własnych pomysłów i projektów.
Wykonując prace okolicznościowe, związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Prace związane z modelarstwem umożliwiają uczniom poznanie materiałów wytwórczych - drewna, metalu, styropianu - z którymi na co dzień się nie spotykają, rozwija to ich koordynację wzrokowo - ruchową.
Poprzez realizację własnych pomysłów i projektów uczniowie rozwijają twórcze myślenie, planują własne działania, nabywają umiejętność wykorzystywania różnych dostępnych materiałów w realizacji celu.
Nauczyciel prowadzący:
Michał Pokora
Kolejną pracą techniczną, którą uczniowie naszej szkoły wykonują na kole technicznym to podświetlana, dekoracyjna lampka LED. Aby ją wykonać trzeba przejść przez kilka etapów. Pierwszym jest wycięcie ze sklejki i drewna formatki, następnie w podstawie nawiercenie otworów. Kolejnym jest przekopiowanie wzoru i wypaleniu go za pomocną wyparki w drewnie. Trzeci etap to lutowanie paska LED z włącznikiem. Na końcowe efekty musimy trochę poczekać.