Choć właśnie tak sformułowane pytanie podczas pożegnania przedszkola wyśpiewały dzieci uczęszczające do naszych zerówek, my dobrze wiemy, jak brzmi na nie odpowiedź. Bez przedszkola nasze Motylki i Wiewiórki powitają szkołę :) Po kilku latach przedszkolnej edukacji blisko 40 dzieci w dniu 25 czerwca 2020r. dumna, szczęśliwa i gotowa na nową przygodę, opuściła nasze przedszkolne mury. Życzymy Wam kochani samych sukcesów w szkole, uśmiechu na ustach i udanych wakacji! Jesteśmy z Was dumne!
Na relację zdjęciową z uroczystości zapraszamy do albumu na stronie głównej!
Szanowni Państwo,
Rok szkolny 2019/2020 kończy się dnia 26 czerwca 2020r. Niestety z przyczyn epidemicznych w tym roku nie odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla dzieci z grup 3-5 latków.
Dnia 25 czerwca odbędzie się jedynie uroczyste Pożegnanie Przedszkola przez dzieci uczęszczające do zerówki.
Uroczystość odbędzie się na świeżym powietrzu, oddzielnie dla dwóch grup:
9:30 - grupa 0a "Motylki"
10:30 - grupa 0b "Wiewiórki"
Z uwagi na wciąż aktualne zagrożenie epidemiczne uprzejmie prosimy, by na uroczystość dziecko przybyło tylko z jednym Rodzicem/opiekunem. Jednocześnie prosimy o zachowanie niezbędnego dystansu oraz zabranie ze sobą maseczek, na wypadek gdyby z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe pożegnanie zerówkowiczów musiało zostać przeniesione do budynku.
Udział w uroczystości jest dobrowolny i decyzja o nim należy do Rodziców, ale serdecznie zapraszamy Dzieci do choć takiego, krótkiego "pożegnania" z przedszkolem.
Hanna Staryków i Monika Beker
Moje_zdrowie_u_Biedronek_i_Sowek.pptx
Zdjęcia z realizacji projektów do znalezienia oczywiście na stronie głównej szkoły.
Dziękujemy za możliwość ciągłego rozwoju!
Nasze piątkowe spotkanie na niniejszej stronie miało numer 50 i zawierało ostatnią w tym roku szkolnym porcję zadań dla naszych przedszkolaków. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężar nauczania zdalnego na pierwszym etapie edukacyjnym spadł głównie na Rodziców, dlatego DZIĘKUJEMY Wam serdecznie, że byliście z nami, że korzystaliście z naszych inspiracji, współpracowaliście i tak naprawdę nigdy nie zapomnieliście o przedszkolu. Dla Was wszystkich Kochani ten certyfikat. Jesteście wspaniali!
Nie oznacza to, że na stronie nastąpi cisza ;) Obiecujemy podsumować przedszkolne projekty, zamieszczać dla Was piosenki czy relacje zdjęciowe z tego, co aktualnie dzieje się w naszym przedszkolu i po prostu nadal dla Was być. Pozdrawiamy!
Wasze nauczycielki
W sezonie nowalijek, truskawek oraz innych owoców i warzyw, które kojarzą się nam z latem, musimy Wam dziś zaprezentować młode ziemniaczki, które pojawiły się w domowych hodowlach naszych przedszkolnych "Motylków". Niektóre dzieci mogą pochwalić się naprawdę super zbiorami. BRAWO Motylki!
Przedszkolna Baza Inspiracji - cz.50 (19.06.2020r.)
Dzień dobry Dzieci. Dziś na zakończenie tygodnia i tuż przed prawdziwymi wakacjami przypomnimy Wam raz jeszcze o tym, co w wakacje najważniejsze: o bezpieczeństwie. Na początek posłuchajcie wiersza Wiery Badalskiej pt. "Wakacyjne rady":
Głowa nie jest od parady
Czy przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś zasady bezpieczeństwa? Możecie o nich posłuchać w piosence:
Kochane przedszkolaki, dzisiaj zachęcam Was do zabawy przy piosence ‘Baby shark’. Możecie również wykonać własną opaskę rekina. Załączam instrukcję i krótkie wyjaśnienie.
Opaskę robimy z dwóch pasków papieru o szerokości ok. 5 cm. Rekina kolorujemy, drukujemy, wycinamy i przyklejamy do opaski. Gotowe!
Życzę wspaniałej zabawy and see You soon!
Mrs. Ania
Nasze maluchy z grup 3-latków zdążyły wdrożyć się w codzienny rytm życia przedszkolnego, po czym przez zaistniałą sytuację zostały z niego wyrwane. Cieszy nas jednak ogromnie, że w trakcie pobytu w domu, nie zapominają o różnych czynnościach, które zapewne teraz podejmowałyby w przedszkolu. Podobnie jak ich koledzy z grupy "Pszczółki", tak i "Jagódki" w miarę możliwości starają się przebywać na świeżym powietrzu - bawiąc się i pomagając rodzicom. Dzieci ćwiczą też motorykę dużą i małą i już nie możemy się doczekać, kiedy nam pokażą swoje wykonane w tym czasie dzieła!
ZAPRASZAMY NA STRONĘ GŁÓWNĄ DO ALBUMU "Jagódkowe domowe przedszkole"
Szanowni Rodzice,
W ramach kolejnych zajęć z zakresu treningu umiejętności społecznych i emocjonalnych przeczytajcie (wraz z dziećmi) bajkę. Porozmawiajcie o jej treści i w miarę możliwości wykonajcie przygotowane do niej zadania.
http://przedszkole-bajkowylas.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bajka-o-koronawirisie.pdf
Pozdrawiam, Monika Galant
Różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie, które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość. W końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół. Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne mówią: dość! Już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne emocje. Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga od rodziców szczególnego zaopiekowania się swoimi dziećmi.
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:
• Obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?
• Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami („Tato, a Marcin powiedział...”). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. „Jest kolejna ofiara!”). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Dobrze jeśli jest to dla naszego dziecka bliska osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Mówmy szczerze „nie wiem”. „Ile to będzie trwało?”, „czy wszyscy zachorujemy?”. Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego, by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.
• Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli niepodzielnie nie zapanowały w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? Dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod – sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby sobie z nimi radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych – czasem to, co dzieci mają w głowie, jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.
• Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.
• Bądźmy odpowiedzialni – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową czy sąsiedzką. Nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Nie oszukujmy – starajmy się być spokojni, nie panikujmy. Kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? Nie ucinajmy rozmów i nie twórzmy tajemnic, bo to jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, to wyjaśnijmy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.
• Zadbajmy o potrzeby dzieci – nasi podopieczni, podobnie jak dorośli, potrzebują rozmowy z bliskimi koleżankami czy kolegami. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać.
• Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania- pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.
Pedagog, Paulina Kowalska
Źródło: www.swps.pl
Warto skorzystać!!
http://mamyprojekt.pl/koronawirus/ Pod linkiem znajduje się książeczka i piosenka do pobrania. Materiały te mogą pomóc Państwu w rozmowie z dziećmi na temat koronawirusa.
https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21375-jak-radzic-sobie-z-lekiem-przed-koronawirusem
Pod linkiem znajduje się werbinarium dotyczące sposobów radzenia sobie w czasach pandemii.
Nasi Rodzice i dzieci z grupy "Pszczółek" dowodzą, że nawet w czasie zawieszenia zajęć w przedszkolu, znajdzie się miejsce na podejmowanie w domu działań edukacyjnych. Zgodnie ze wskazówkami swej wychowawczyni, dzieci w ubiegłym tygodniu zażywały słońca, podziwiały wiosenne kwiaty i piekły ciasteczka, które później z apetytem pałaszowały. Z całą pewnością oczekiwały też na kolejne zadanie, a oto i one. Z nastaniem wiosny pora zasadzić cebulki. Szczegóły zadania Pani Żaneta zdradza w filmiku:
https://drive.google.com/file/d/10UZJ22mKpjYf_UhnWZsRlyVWvTrqCWqK/view
Natomiast w kolejnym ma nie tylko dla Pszczółek, ale dla wszystkich naszych przedszkolaków zadanie specjalne. Nie udało nam się powitać Wiosny kwiatkiem, więc może wspólnie powitamy kwiatami przedszkole?:
https://drive.google.com/file/d/10XUV_TVDZPMoohmS30S40-egOuVvrwhe/view
Wszystkich Was zachęcamy do wspólnego sadzenia i cieszenia się tym, że choć wiosnę możemy dziś zaprosić do domów!
ZAPRASZAMY DO ALBUMU "Pszczółkowe domowe przedszkole" na stronie głównej!
Drodzy Państwo, jak zapewne wiecie grupa, do której uczęszcza Wasze dziecko realizuje w tym roku szkolnym projekt edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". I choć nie możemy się obecnie spotkać na wspólnym czytaniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby Miś do świata literatury zaglądał z użyciem środków świata wirtualnego. Zapraszamy Was na facebookowy profil Misiowej Mamy i zachęcamy do codziennego czytania!
Panie Monika i Dorota!
UWAGA Zadanie dla Rodziców i dzieci z grupy "Sowy"
UWAGA Rodzice i dzieci z grupy "Motylki"
Ziemniaki, które wspólnie sadziliście w przedszkolu wypuściły już listki i małe łodygi. Mamy więc zadanie dla chętnych Motylkowych zerówkowiczów: załóżcie w domu swoją własną hodowlę ziemniaka i obserwujcie jego rozwój. Za swoją pracę otrzymacie oczywiście dodatkowe motylki ;)
Pozdrawiam, Hanna Staryków
Nowy tydzień to nowa porcja ćwiczeń logopedycznych, ale też pora na gimnastykę buzi i języka:
Nasza logopedka - p. Paulina Kowalska przygotowała dla dzieci również karty do ćwiczeń wymowy poszczególnych głosek. Z uwagi na ich dużą ilość na stronie głównej znajdą Państwo w galerii specjalnie utworzony album, gdzie łatwiej będzie znaleźć i pobrać poszczególne karty. Zachęcamy do codziennych ćwiczeń!
Dziś piątek, czyli zaczyna się weekend. A jak weekend to czas na coś słodkiego ;) Wspólne spędzenie czasu z dziećmi (i odrobina nauki;) podczas pieczenia ciasteczek to jest TO!
Przepis Pani Żanety na kruche maślane ciasteczka i zabawy z wykorzystaniem mąki znajdziecie o tu:
https://drive.google.com/file/d/10LZAAsv2mGUR8379Bb2wLWPtSAQD8MnW/view
A tu już wyniki pracy Pani Żanety. Prawda, że wygląda to prosto i apetycznie? Czekamy na zdjęcia Waszych ciasteczek!
The Very Hungry Caterpillar to bohaterka książki Erica Carle, a jak się później okazało także najbardziej rozpoznawana postać anglojęzycznych książeczek w Polsce i nie tylko. Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży poprzez przysmaki, dni tygodnia i liczby, skusi się na małe co nieco. Nic więc dziwnego, że tym razem Pani Ania proponuje wszystkim dzieciom, które tak jak my lubią język angielski, wspólne zabawy z Gąsienicą.
Najpierw obejrzcie krótką bajkę (oczywiście po angielsku!):
https://www.youtube.com/watch?v=75NQK-Sm1YY
A następnie (jeśli macie możliwość wydruku) możecie wykonać zadania:
https://primaryeflresources.files.wordpress.com/2012/05/worksheets.pdf
See You soon!
Przedszkolna Baza Inspiracji cz.3
Jeśli zastanawiają się Państwo, czy przedszkolaki w tym trudnym czasie mogą korzystać z komputerów czy tabletów to podpowiadamy, że jak najbardziej, albowiem w sieci znaleźć można obecnie wiele ciekawych propozycji dla dzieci w młodszym wieku.
Już jutro (ale i w kolejne środy i piątki) o godz. 12:00 wrocławskie ZOO na swym profilu na Facebooku w ramach cyklu edukacyjnego #DomoweZOO zaprezentuje wybrane zwierzę Ogrodu:
https://www.facebook.com/wroclawskiezoo/
Codziennie o godz.12:00 na profilu Kraina Gagatka na dzieci czeka też spora dawka zabaw ruchowych:
https://www.facebook.com/kraina.gagatka/
a w najbliższą sobotę o godz. 10:00 podobne zabawy gimnastyczne można dzieciom włączyć na profilu Gimnastyka dla Smyka i Sensoplastyka:
https://www.facebook.com/gimnastykadlasmyka/?tn-str=k*F
Nasi zerówkowicze z powodzeniem mogą korzystać także z innych aplikacji, gdzie rozwiną swoje umiejętności matematyczne i językowe, rozwiązując zadania i quizy online:
https://www.eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne
Zachęcamy Państwa do korzystania z wymienionych serwisów, ale i poszukiwania innych, odpowiadających zainteresowaniom dzieci. Wirtualne Muzea, teatr online, a może e-booki i audiobooki z całą pewnością stanowić będą wspaniałą alternatywę dla znanych dzieciom gier i aplikacji!
Drodzy Rodzice!
W związku z zaistniałą sytuacją pandemii wszystkie zajęcia szkolne odbywają się zdalnie. Zajęcia logopedyczne również będą realizowane w ten sam sposób. Porozsyłałam wychowawcom materiały ćwiczeń dla Państwa do pracy z dziećmi w domu. Są one dostosowane do możliwości dzieci i do konkretnych problemów logopedycznych. Materiały te będzie można odebrać w piątek od pań Moniki Beker i Hani Staryków podczas odbierania podręczników, bądź od wychowawców poprzez pocztę elektroniczną. Raz w tygodniu będzie opracowany jeden zestaw, dokładnie tak jak odbywają się zajęcia w szkole. To materiał utrwalający umiejętności, które Wasze dzieci posiadają. Ćwiczenia logopedyczne, aby były efektywne powinny być prowadzone systematyczne, dlatego nie wyobrażam sobie, by zaprzestać utrwalania nabytych umiejętności przez tak długi okres.
Bardzo liczę na Państwa zrozumienie w tym względzie i z góry bardzo dziękuję za zaangażowanie. Mam nadzieję, że to rozwiązanie tymczasowe, czego wszyscy sobie życzymy. W razie pytań proszę o kontakt, za pośrednictwem wychowawców lub dziennika elektronicznego.
Pozdrawiam bardzo serdecznie:)
A. Głomska
Szanowni Państwo!
Wszystkie dzieci, które już się stęskniły za śpiewaniem po angielsku z panią Anią zapraszamy na stronę Super Simple Songs, gdzie z całą pewnością znajdziecie te utwory, które już być może i Państwo w domu słyszeliście w wykonaniu własnych pociech ;)
https://supersimple.com/super-simple-songs/
A co można robić przy śpiewaniu? Jasne, że wszystko! M y więc proponujemy na dziś i kolejne dni proste zabawy sensoryczne i tworzenie własnych mas plastycznych, a wszystkie ciastoliny, piankoliny i slimy to jest z całą pewnością to, co dzieci kochają najbardziej!:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/masy-plastyczne-dla-dzieci-diy/
https://panimonia.pl/2018/01/23/masy-sensoryczne-plastyczne-przepisy/
Mamy już też pierwsze zdjęcia konkursowych Zajączków. Natalka tworzy na całego, a Wy? ;)
PS. Jeśli uważacie, że na Zajączka przyjdzie jeszcze czas, możecie spróbować zrobić w domu pracę plastyczną pt. Bazie. Przedszkolną propozycję znajdziecie o tu:
https://drive.google.com/file/d/1-yq-ocfthCcb-D0a-Q_SgB0GsK50ZqNj/view
Pozdrawiamy Was gorąco!
Nauczycielki Przedszkola
Dzień Mózgu
Europejski Dzień Mózgu przypada właśnie dziś, ale jak wszyscy dobrze wiemy, o jego właściwy rozwój dbać należy każdego dnia. W co się bawić, co jeść oraz który typ inteligencji jest nam tak naprawdę właściwy - tego wszystkiego można dowiedzieć się z poświęconych temu tematowi artykułów. Zapraszamy Was Drodzy Rodzice do lektury oraz pobierania kart zabaw wspomagających rozwój emocjonalny dzieci.
15-Kart-Zabaw-Wspierajacych-Regulacje-Emocji.pdf
Artykuły dla ciekawych:
https://swierszczyk.pl/polecane-artykuly/czytanie-i-pisanie/czytanie-zmienia-mozg
https://dziecisawazne.pl/8-inteligencji-wedlug-prof-h-gardnera/
Logopedia - z przedszkola do domu
Dzień dobry,
W obliczu obecnej sytuacji w kraju dzieci pozostając w domu nie mają możliwości korzystania z pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole i przedszkolu. Jednak dzięki rozwojowi techniki możecie Państwo w domu trenować z dzieckiem poszczególne funkcje. Nawet kilka minut dziennej gimnastyki buzi i języka jest już działaniem pozytywnym i pożądanym. Poniżej zamieszczam spis linków do stron internetowych, na których możecie Państwo znaleźć cenne wskazówki, ćwiczenia online dla dzieci. Niestety dostęp do niektórych jest płatny, do niektórych w połowie płatny. Sami Państwo oceńcie z jakich kierunków skorzystacie.
http://juzwiem.edu.pl/cwiczenia
https://www.superkid.pl/cwiczenia-logopedyczne?gclid=CLLFtIyf7coCFUqeGwodQQIN4g
http://www.superbelfrzy.edu.pl/category/gry-edukacyjne/logopedyczne/
https://czytamipisze.pl/index.php?lang=pl
https://www.pracownialogopedy.pl/
http://www.krainadzwiekow.pl/pl/site/glowna
https://www.toker.com.pl/cwiczenia-logopedyczne-dla-dzieci/
https://logopedarybka.pl/pomoce/darmowe/
https://www.brzeczychrzaszcz.pl/
Powyższe linki zawierają zabawy logopedyczne online, artykuły dla rodziców, materiały do wydruku. Prócz rozwoju mowy ćwiczenia te pozwalają na rozwój percepcji wzrokowej, słuchowej oraz procesów poznawczych. Państwa decyzja z czego skorzystacie wraz z dziećmi.
KARTY PRACY ZAMIESZCZONE ZOSTAŁY W ALBUMIE NA STRONIE GŁÓWNEJ!
Pozdrawiam, Paulina Kowalska
Przedszkolna Baza Inspiracji cz.1
Szanowni Państwo!
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i przedszkolach w całym kraju zachęcamy Państwa do podejmowania zróżnicowanych aktywności z dziećmi, zapewniając jednocześnie o swym wsparciu i gotowości do pomocy. W tym miejscu codziennie pojawiać się będzie nowa dawka inspiracji na zagospodarowanie dzieciom w wieku przedszkolnym wolnego czasu, ale nie zapominajmy, że każda chwila spędzona na rozmowie, przytulaniu czy wspólnym byciu z Rodziną jest dla rozwoju małego dziecka szczególnie istotna i jej wartości dla dziecięcego poczucia bezpieczeństwa nic nie przebije!
Dbajcie o siebie, byśmy jak najszybciej mogli wszyscy znów spotkać się razem
w NASZYM PRZEDSZKOLU!
Pomysły na zabawy ruchowe:
Szybkie ćwiczenia z odrobiną zaskoczenia;) :
https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-%c4%87wiczenia
Codzień nowe filmiki, czyli "Dzieci trenują w domu":
https://www.youtube.com/channel/UCA1thKCRAV2kNLVurCrhDNQ
Pomysły na zabawę:
https://mojedziecikreatywnie.pl/
Inspiracje dla starszych przedszkolaków:
http://www.pedagogpisze.pl/2017/07/matematyczne-kropki.html
http://kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com/2015/02/pomysy-na-zabawy-z-literkami.html
https://eduzabawy.com/generatory/generator-szlaczkow/
Inspiracja dla milośników technologii, czyli kolorowanki, które ożywają :
Gorąco zachęcamy dzieci do gry w planszówki, sadzenia wiosennych kwiatków, pomocy w kuchni, przygotowania pracy plastycznej na konkurs o Zającu (regulamin poniżej), a korzystając z pięknej pogody także pójścia za radą naszej Pani Żanety i rozważnego pobytu na świeżym powietrzu!:
Wasze Wychowawczynie!
„Zając jak malowany”
Organizatorem Konkursu Plastycznego „Zając jak malowany” (zwanego dalej „Konkursem”) jest Przedszkole Publiczne przy Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, a kierowany jest on do dzieci uczęszczających do przedszkola w Dąbrowie Chełmińskiej.
Celem Konkursu jest:
rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności dzieci,
utrwalanie tradycji wielkanocnych i rozwijanie zainteresowań dzieci światem zwierząt;
zachęcanie do wyrażania własnych spostrzeżeń, doświadczeń i emocji poprzez formy plastyczne.
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie pracy plastycznej poświęconej Zającowi – w ujęciu wielkanocnym bądź też przyrodniczym.
Technika i materiał wykonania prac dowolny. Dopuszczalne w Konkursie są zarówno prace płaskie, jak i przestrzenne.
Przyjmowanie przez wychowawców podpisanych prac nastąpi wraz z otwarciem przedszkola i jego powrotem do swojego zwyczajowego funkcjonowania.
Wszystkie zgłoszone prace podlegać będą ocenie przez niezależną Komisję Konkursową, powołaną przez Organizatora. Wyniki zatwierdzone przez Komisję Konkursową uważa się za ostateczne.
Komisja Konkursowa oceniać będzie:
stopień samodzielności pracy,
kreatywność dziecka,
estetykę wykonania i odniesienie do tematu.
Komisja Konkursowa wyłoni autorów trzech najlepszych prac w konkursie, przyznając im odpowiednio I, II i III miejsce. Komisja Konkursowa może dodatkowo przyznać wyróżnienia specjalne.
Zgłoszenie pracy do Konkursu oznacza, że uczestnik (rozumiany także jako Rodzic/opiekun prawny dziecka) wyraża zgodę na wykorzystanie (podpisanej imieniem i nazwiskiem autora) pracy w wystawie pokonkursowej.
Zgłoszenie pracy do Konkursu oznacza, że uczestnik zapoznał się z jego Regulaminem i zgadza się na jego warunki oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów Konkursu, w myśl polityki ochrony danych osobowych, przyjętej w Zespole Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej.
Wszelkie kwestie nieuregulowane Regulaminem rozstrzyga Organizator. Koordynator Konkursu: mgr Monika Galant.
ZAPRASZAMY!
Pomimo że Dzień Matematyki przebiegł w naszym przedszkolu praktycznie bez obecności dzieci i co za tym idzie, niemożliwe stało się wręczenie nagród laureatom, to informujemy, że konkurs plastyczny pn. "Matematyczna Ekotorba", przeprowadzony w ramach realizacji projektu "Las, dwa, trzy - matematyczne przygody wśród przyrody" został rozstrzygnięty.
Wszystkie zgłoszone do konkursu prace stanowiły spójne połączenie matematyki i najważniejszej istoty ekologii czyli recyklingu, dlatego też autorzy wszystkich zgłoszonych toreb otrzymają po powrocie do przedszkola pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe! Komisja Konkursowa postanowiła wyróżnić cztery osoby, przyznając im odpowiednie miejsca:
I miejsce - Hubert Kuk
Gratulujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom, którzy wykazali się niebywałą wręcz kreatywnością i już dziś zapraszamy do kolejnego konkursu, z Zajączkiem w roli głównej. Zapraszamy do oglądania konkursowych matematycznych ekotoreb!
Wszystkie wyjątkowe torby obejrzeć będzie można jeszcze w budynku pawilonu przedszkolnego. ZAPRASZAMY!
8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. „Biedronki” i „Sowy” świętować zaczęły już w piątek. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.
Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień wybraliśmy się na spacer w okolicy naszego przedszkola, podczas którego każda napotkana „dama” została obdarowana kwiatkiem.
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W piątek od samego rana chłopcy zajęli się przygotowaniem laurek, by po południu obdarować nimi panie pracujące w przedszkolu oraz najbardziej wyjątkowe kobiety na świecie, czyli swoje mamy. Świętowały również dziewczynki z grupy. Od chłopców otrzymały piękne kwiatki i słodki poczęstunek. Był to z całą pewnością bardzo miły dzień.
Choć dziewczynki w grupie "Pszczółek" wydają się tak malutkie niczym Calineczki, to i one 8 marca obchodzą swoje święto. Nie mogło być więc inaczej i w naszym przedszkolu. Najpierw każda dziewczynka otrzymała kwiatka, a następnie wszyscy razem, w ramach projektu Kuchcikowo, uczciliśmy ten dzień pizzą. Było bardzo miło, pachnąco i smacznie. Dzieci poznały bowiem nie tylko zapach tulipanów, ale także zapach i smak świeżej bazylii.
Jak ważna jest dla prawidłowego i dobrego funkcjonowania człowieka w społeczeństwie mowa, nie trzeba chyba nikomu mówić ;) Aby jednak każdy z nas mógł z niej właściwie korzystać, czasem potrzebna jest pomoc. Logopeda zawsze ową pomocą służy. 6 marca w Dniu Logopedy p. Paulina Kowalska również przeprowadziła dla dzieci ciekawe zajęcia oddechowe i artykulacyjne. Nawet pewien, jak dzieci zwykły mówić "szkieletor" się im nie oparł ;)
Nasze "Pszczółki" uwielbiają przechadzki do lasu. Wybrały się więc do niego ponownie, tym razem w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Na drzewach pąki, w górze dzikie gęsi... Oj tak. Wiosna tuż tuż!
Podobnie jak "Biedronki", tak i maluchy z grupy "Jagódek" w minionym tygodniu realizowały na zajęciach zadania związane tematycznie z dinozaurami. W trakcie codziennych spotkań dzieci poznały wybrane gatunki dinozaurów, ćwiczyły pamięć wzrokową i spostrzegawczość grając w dinozaurowe memory, a umiejętność liczenia i przeliczania elementów w zakresie 3 i 4 trenowały - jakżeby inaczej - w oparciu o płyty na grzbiecie stegozaura.
"Jagódki" podjęły się także szczególnie trudnego zadania, czyli samodzielnego wydobycia skamieniałych dinozaurów z pozostałości pradawnych lodowców. Trochę się namęczyły, ale w efekcie wszystkie dinozaury zostały oswobodzone. Może te nasze "Jagódki" mają coś wspólnego z jaskiniowcami? ;)
NA RELACJĘ Z BLOKU O DINOZAURACH ZAPRASZAMY DO GALERII!
26 lutego dzieci z grupy „Biedronek” obchodziły „Dzień Dinozaura” Tego dnia naszą salę wypełniły Tyrnozaury, Stegozaury, Anktylozaury, Pterodaktyle i inne jaszczury z minionych epok. Dzieci brały udział w rozmaitych zabawach, kolorowały dinozaury według określonego kodu, malowały prehistoryczne skamieliny. Największą radość u dzieci wzbudziły jednak wykopaliska, podczas których mali paleontolodzy wykopywali z piasku ,,szkielety dinozaurów”, przy tej sposobności mali badacze ćwiczyli spostrzegawczość wzrokową, dopasowując szkielety do sylwetek dinozaurów. Wielu tego dnia zabłysnęło swoją wiedzą, inni natomiast z dociekliwością pytali o więcej;)
ZAPRASZAMY DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!
Podczas gdy dzieci z młodszych grup naszego przedszkola realizowały tematykę związaną z dinozaurami, nasze starszaki całkowicie na przekór prehistorii postanowiły odkryć to co równie tajemnicze, ale związane z przyszłością, a mianowicie przestrzeń kosmiczną. W trakcie zajęć dzieci doskonaliły umiejętności matematyczne oraz związane z kodowaniem informacji oraz odczytywaniem wiadomości przedstawionych za pomocą symboli. Utrwalały znajomość planet i innych ciał niebieskich naszego Układu Słonecznego, a podczas zajęć plastycznych tworzyły ufoludki i projektowały własne rakiety, którymi być może kiedyś uda się im wynieść w przestrzeń kosmiczną. Z pewnością minie jednak jeszcze trochę czasu zanim to nastąpi. Dzieci próbowały ów czas przyspieszyć, trenując umiejętność posługiwania się zegarem, ale chyba musimy poczekać na nowsze technologie ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Miesiąc za miesiącem biegnie niepostrzeżenie, a w każdym kolejnym na naszych zerówkowiczów czeka spotkanie z książką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Lutowe spotkanie związane było z tematem aktualnie podejmowanym z dziećmi w trakcie zajęć dydaktycznych w przedszkolu, a mianowicie z kosmosem. Pani Hania Klarkowska przeczytała dzieciom książkę pt. "Apollo 11", będącą co oczywiste opowieścią o lądowaniu człowieka na Księżycu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się lekturze, chłonąc wszystkie ciekawostki, związane zarówno ze wzrostem kandydatów na astronautów, wielkością rakiety czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych w kosmosie. Jesteśmy pewni, że gdyby to było możliwe, dzieci po usłyszanej opowieści, poleciałyby w kosmos już dziś ;)
W poniedziałek 24 lutego nasze przedszkolaki, choć nie wyjechały poza przedszkole, udały się w podróż do Galerii Ustrojstw Muzycznych. Stało się tak oczywiście za sprawą Filharmonii Pomysłów z Poznania, która gości u nas na cyklicznych koncertach. Prowadzone przez muzyków Filharmonii audycje pozwalają dzieciom zobaczyć, a także co ważniejsze - usłyszeć przeróżne instrumenty, poznać nowe gatunki muzyczne oraz poprzez interakcję z prowadzącymi zachęcają dzieci do szeroko rozumianego muzykowania. Tematem wizyty w Galerii Ustrojstw Muzycznych było poszukiwanie nowych brzmień. Okazało się jednak, że dźwięki a zatem i brzmienia otaczają nas wszystkich i są one wszędzie - nawet w instrumentach tak dobrze nam znanych, jak choćby gitara. To, które dźwięki będziemy chcieli odkryć, zależy tylko od nas samych.
ZAPRASZAMY DO GALERII NA RELACJĘ Z KONCERTU!
Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty Czwartek
Choć w naszym przedszkolu zdrowe posiłki wiodą prym, a i na codzień dzieci poznają zasady właściwego odżywania, są takie dni w kalendarzu, kiedy nie sposób odmówić sobie odrobiny szaleństwa ;) Do takich dni należy z pewnością Tłusty Czwartek, kiedy król może być tylko jeden: sam on - Pączek Wspaniały ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII!
Starszaki z grupy 0b uwielbiają bieganie po lesie, ale nie ma co ukrywać, że czasami po prostu nie ma takiej możliwości. Z pomocą przychodzą wówczas kredki oraz... internetowe aplikacje. W trakcie ostatnich zajęć "Wiewiórki" postanowiły połączyć własne umiejętności manualne i nowe technologie, by w czarodziejski sposób ożywić swoje kolorowanki. Radości było co niemiara!
Podczas, gdy nasze maluszki z grupy "Pszczółek" wciąż jeszcze martwią się o ptaszki zimową porą, starszaki z grupy "Wiewiórek" uznały, że zima ustępuje już pola wiośnie i także wybrały się do lasu, aby odszukać jej pierwsze zwiastuny. Okazało się to nie lada wyzwaniem, gdyż po drodze dzieci odnalazły ślady lisa, a nawet... dinozaura ;), a wiosny jak nie było widać tak nie było. Dopiero po zagłębieniu się w las i dojściu na słoneczną polankę okazało się, że trawa jest tam jakoś tak zieleńsza, a i na drzewach widać już pierwsze pąki. Dzieci znalazły także pierwsze biedroneczki i to chyba ostatecznie powinno przekonać zimę, by sobie poszła. W końcu nieładnie, aby biedronkom zmarzły nóżki ;)
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE "WIEWIÓRKI" I LAS
"Pszczółki" znów las odwiedziły, ptaszkom ziarnek dorzuciły!
Tegoroczne Walentynki postanowiliśmy spędzić w naszym przedszkolu wyjątkowo. Nie od dziś wiadomo, że jako wielka przedszkolna rodzina wszyscy się bardzo lubimy, stąd też to właśnie Walentynkowe przedpołudnie wybraliśmy na organizację karnawałowego balu przebierańców. Na salę OSP tłumnie przybyły księżniczki, policjanci, super bohaterowie oraz wspaniałe i dzikie zwierzęta - od malutkich biedroneczek aż po dinozaury, które jak się okazuje, chyba wcale nie wyginęły ;)
Zabawa taneczna prowadzona była przez dwa bałwanki z Grupy Teatralnej MAGMOWCY i jak na bałwanki przystało nosiła nazwę "Hu hu ha - Zima zła". Atmosfera na balu była jednak prawdziwie gorąca i wszyscy świetnie się bawiliśmy!
Po zakończonych tańcach wróciliśmy do sal, gdzie czekał na nas przygotowany przez Rodziców poczęstunek!
Dziękujemy serdecznie za Wasze zaangażowanie!
ZAPRASZAMY DO GALERII (DO ALBUMU: BAL PRZEDSZKOLAKÓW)
Miniony tydzień upłynął naszym małym "Jagódkom" pod znakiem bajek i baśni. Jak wielka jest rola czytania opowieści z morałem wie już chyba każdy, ale nasze trzylatki dopiero wkraczają do magicznej krainy czarodziejskich zwierząt, księżniczek i książąt zaklętych w żabę. Przez cały tydzień dzieci poznawały poszczególne baśniowe postacie i uczyły się tego, co w bajkach najważniejsze: że warto być dobrym człowiekiem. Aby to udowodnić "Jagódki" wykonały nawet piernikową chatkę dla Baby Jagi. Najpierw malowały pierniczki, następnie samodzielnie je wycinały i oklejały nimi surowy domek, a na końcu zaprosiły Baba Jagę do siebie, by wraz z nimi słuchała bajek i nauczyła się być miłą - nie tylko dla Jasia i Małgosi, ale wszystkich bajkowych stworzeń. A nasze "Jagódki" są przecież tak słodkie, że i czarownica z pewnością uległaby ich urokowi ;)
ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!
W naszych zerówkach jak co roku realizowane są różnego rodzaju projekty i akcje edukacyjne o charakterze ekologicznym i prozdrowotnym. Należy do nich m.in. przygotowany przez Sanepid program edukacji i profilaktyki antynikotynowej pn. "Czyste Powietrze Wokół Nas". Dzieci z obu naszych grup "0" pod przewodnictwem sympatycznego Dinka realizowały poszczególne zadania, związane z nadrzędnymi celami projektu, do których należą:
Zwiększanie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
Dzięki tego typu zajęciom z całą pewnością rośnie świadomość dziecka odnośnie substancji i zjawisk, które mu zagrażają, ale wierzymy, że wzrasta także świadomość rodziców, dzięki czemu wkrótce żadne dziecko nie będzie narażone na kontakt z dymem tytoniowym.
11.02.2020r. pięciolatki przystąpiły do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Temat ważny, ponieważ dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy. Sówki zapoznały się z edukacyjną aplikacją „Necio”, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-6 lat. Celem aplikacji jest wprowadzenie dzieci w świat internetu i przekazanie im podstawowych informacji na temat bezpieczeństwa w sieci. Aplikacja pomaga najmłodszym użytkownikom zapoznać się z środowiskiem urządzeń mobilnych. Dzięki szerokiemu repertuarowi kolorowych ilustracji dzieci mogą dowiedzieć się, czym jest internet, jak wykorzystywać jego możliwości, jak korzystać z aplikacji mobilnych oraz co robić w sytuacji zagrożenia w sieci. Dzieci podczas zajęć stworzyły swoją własną „sówkową sieć” wykorzystując kłębek wełny. Obejrzały edukacyjną bajkę „Mój przyjaciel Necio”, po czym wymieniały spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Pięciolatki nauczyły się też piosenki „Fajnie w Internecie”. Natomiast podczas zajęć stolikowych - „Zabawy z klawiaturą” przedszkolaki odszukiwały i kolorowały litery tworzące wylosowane wyrazy.
NA RELACJĘ Z ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Choć w tym roku, obchodzony 9 lutego, Dzień Pizzy przypadł w niedzielę to jest to jedno z takich świąt, których nasze przedszkolaki nie lubią pomijać. Stąd też dwie z naszych grup postanowiły udać się do Restauracji Bon Apetit na warsztaty wypieku pizzy. Najpierw jednak dzieci dowiedziały się od swych pań jakie jest pochodzenie tego specjału, a zerówkowicze przeszli dodatkowe "matematyczne szkolenie", w którym musieli wykazać się umiejętnością wykonywania działań matematycznych tak, aby pizza (choć jeszcze papierowa) nie straciła nic ze swego charakteru. Kiedy dzieci dotarły już na warsztaty, dobrze wiedziały co robić. Pod okiem Szefa kuchni przygotowały ciasto, a następnie wzbogaciły je wybranymi przez siebie dodatkami. Do wyboru dzieci były zarówno różnego rodzaju wędliny, jak i pomidory, oliwki, czy ananasy, stąd też efektem końcowym warsztatów było wiele niespotykanych smaków, a co za tym idzie pełne zadowolenie i pełne brzuszki dzieci. Krótko mówiąc: Było pysznie!
Dziękujemy Restauracji BonApetit i p. Małgorzacie Gandziarowskiej za przygotowanie zajęć!
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Z okazji Ich święta, dzieci z grupy „Biedronek” wraz z wychowawcami przygotowały przedstawienie. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki z życzeniami również w języku angielskim i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po występie artystycznym dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki, a następnie wspólnie udaliśmy się na słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie rodziców podczas przygotowań do uroczystości!
22.01.20r. w związku z obchodami „Światowego dnia środków masowego przekazu” „Biedronki” udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Na zajęciach prowadzonych przez panią Agnieszkę Mytlewką dzieci zapoznały się z historią powstania gazet i druku. Następnym etapem spotkania było wspólne stworzenie własnej gazety „Biedronkowe wieści”, w której znalazły się kwiatki i serduszka, w nawiązaniu do Dnia Babci i Dziadka oraz samochody, rakiety i inne ulubione przedmioty dzieci. Po ciężkiej pracy przyszła pora na słodki poczęstunek przygotowany przez panią Agnieszkę oraz na zwiedzanie biblioteki i zabawy w kąciku zabaw. W związku ze zbliżającymi się feriami pani bibliotekarka przekazała dzieciom parę rad dotyczących bezpieczeństwa w domu.
Serdecznie dziękujemy za miłą gościnę!
ZAPRASZAMY DO GALERII!
wniosek_o_przyjecie_do_przedszkola_2019-2020.doc
Pierwszy tydzień ferii za nami… działo się, ach działo…
W poniedziałek 27.02.2019r. realizowaliśmy jeden z tematów dot. feryjnego projektu „Zabawki”. Dzięki edukacyjnym filmom „W muzeum zabawek” oraz „Zabawki dawniej i dziś” mogliśmy przenieść się w magiczny i nieznany przedszkolakom świat dawnych zabaw i zabawek. Wykonaliśmy piłki z papieru i folii aluminiowej, które wykorzystaliśmy podczas gry rzutnej do celu. Ćwiczyliśmy również pamięć i orientację przy „Przestawionych zabawkach”, oraz „Robocie”.
Podczas wtorkowych zajęć kulinarnych dzieci przygotowały ciasteczka na kilka kolejnych dni. Królowały jednorożce, sowy, motylki, serca, mickey, puzzle, oraz krawaty. Wszystkie równie pyszne!
W środę i piątek przeprowadzone zostały zajęcia z projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek, czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”.
Pierwszy temat, którym się zajęliśmy to: „ Jesteśmy razem, pomagamy sobie wzajemnie- różne rodzaje niepełnosprawności”. Były próby odpowiedzi na pytanie: „Czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy?”- po czym graliśmy w kalambury, niejako wchodząc w rolę osoby niemej. Aby troszkę „poznać” świat osób niewidomych, przy zamkniętych oczach próbowaliśmy przemieszczać się w różne miejsca przedszkola, oraz bawiliśmy się w „ciuciubabkę”. Obejrzeliśmy krótkie filmy edukacyjne o paraolimpiadzie oraz o niezwykłych dokonaniach osób niepełnosprawnych. Następnie dzieci zamieniały się w malarzy… malarzy stopami. Podczas malowania na folii bąbelkowej, przedszkolaki słuchały czytanej przez nauczyciela bajki psychoedukacyjnej z serii „Bajki bez barier” pt. : Gutek i zaczarowana dziewczynka- Mutyzm”.
Czwartkowy dzień to „Gimnastyka na wesoło - zajęcia muzyczno-ruchowe”. A w nim m.in. zabawy z tunelami, szarfami, woreczkami,; aktywne słuchanie muzyki Batii Strauss oraz masażyki relaksacyjne.
Dzień dostarczył wielu emocji i zadowolenia dzieciom.
W piątek rozmawialiśmy o przyjaźni. Na podstawie utworu literackiego „Przyjaciele” -odpowiedziom na pytanie „Kto to jest przyjaciel?” nie było końca. Dzieci wymieniały cechy prawdziwego przyjaciela i opowiadały o swoich przyjaźniach. Zwieńczeniem rozmów była grupowa praca plastyczna – kwiat przyjaźni. Przedszkolaki wycinały różnokształtne płatki kwiatu, po czym wpisaliśmy na nie najbardziej odpowiadające dzieciom cechy przyjaciela. Następnie każdy wykonał kwiat swojej przyjaźni, używając do tego plasteliny, farb oraz wycinanek z ozdobnych dziurkaczy. Ozdobiliśmy również kredową ścianę w sali kwiecistymi rysunkami. Na zakończenie dnia dzieci wysłuchały „Mądrej bajki- Piotruś szuka przyjaciela” oraz obejrzeli opowiadaną bajkę „Kubusiowe opowieści o przyjaźni- Portret przyjaźni”.
Drugi tydzień ferii zapowiada się równie atrakcyjnie :)
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W grupie „Sówek”, w ramach realizowanych projektów edukacyjnych i społecznych opartych o spotkania z książką tj. „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, „Magiczna Moc Bajek”- odbywa się „RODZINNE CZYTANIE”. Odwiedzają nas najbliżsi dzieciom- rodzice, dziadkowie, wujostwo - którzy wprowadzają „Sowy” w magiczny świat literatury.
Za nami już 11 czytelniczych spotkań:
- 04.10.2019r. - Pani Monika Kuk – mama Huberta,
- 15.10.2019r. - Pani Justyna Zwiewka – mama Piotrka,
- 24.10.2019r. - Pani Magdalena Pilarska – mama Konrada,
- 29.10.2019r. - Pani Paulina Bajerska – mama Jakuba,
- 08.11.2019r. - Pan Ryszard Kaczor – wujek Natalki,
- 15.11.2019r. - Pani Barbara Kowal – babcia Leny S.,
- 28.11.2019r. - Pani Beata Kuc – mama Patryka,
- 05.12.2019r. - Pani Joanna Kierzkowska i Agata Kierzkowska- mama i siostra Franciszka,
- 17.01.2020r. - Pani Michalina Wawak – mama Leny O.,
- 23.01.2020r. - Pani Teresa Kuczyńska – mama Mikołaja,
oraz gość specjalny - 30.10.2019r. – wieloletnia Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej - Pani Elżbieta Galant.
Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy nas do tej pory odwiedzili!
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W dniu 23 stycznia 2020r. drzwi naszego przedszkola niemal się nie zamykały, a wszystko za sprawą odwiedzających nas wspaniałych Gości. Należeli do nich m.in. Babcie i Dziadkowie naszych zerówkowiczów z grupy "Motylki", którzy pod przewodnictwem swej wychowawczyni - p. Hanny Staryków przygotowali dla swych Dziadków program artystyczny oraz słodki poczęstunek. Dzieci z dumą recytowały wiersze i śpiewały piosenki, a przybyli na uroczystość Dziadkowie z niemniejszą dumą oglądali swe wnuczęta, ukradkiem ocierając łzy wzruszenia. Radości przysporzyły im przygotowane przez dzieci prezenty: kolorowe obrazki, kartki z życzeniami i aniołki - równie grzeczne, jak nasze dzieci. Całe spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i radosnej atmosferze.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W piątek 24.01.2020r. pięciolatki udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej na zajęcia tematyczne związane z „Dniem Środków Masowego Przekazu”.
Pani Agnieszka Mytlewska przyjęła nas bardzo serdecznie. Opowiedziała dzieciom o historii gazet i druku, oraz pomogła w wykonaniu przedszkolnego wydania gazety „Sówkowe wieści”. Pani bibliotekarka zadbała także o nóżki i brzuszki przedszkolaków. Przerywnikiem w zajęciach było zwiedzanie zakamarków biblioteki, skorzystanie z kącika zabaw, oraz wypełnienie brzuszków słodkim poczęstunkiem. Po przewie, nawiązując do rozpoczynających się ferii zimowych, Pani Agnieszka przekazała parę słów o bezpieczeństwie w domu. Już teraz, bez wątpienia, Sowy wiedzą jak bezpiecznie spędzić ferie.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Podczas gdy starsze grupy odczuwały jeszcze tremę przed wystąpieniami dla babć i dziadków, nasze maluchy z grup "Pszczółek" i "Jagódek" wybrały się na swą pierwszą przedszkolną wycieczkę autokarową. Jej celem stała się Sala zabaw KidsPlay w Bydgoszczy, gdzie na dzieci czekała moc atrakcji. Kolorowe bajkowe przebrania, malowanie twarzy, zabawy z animatorem były wspaniałe, ale nie zastąpiły jednak tego, co najważniejsze: możliwości wspólnego swobodnego szaleństwa dzieci w kolorowych kulkach. Zabawa była tak udana, że nie wiadomo kiedy minęły przeznaczone na nią dwie godziny. Wszystkie dzieci spisały się dzielnie i już wiemy, że z całą pewnością to dopiero początek ich wspólnych przedszkolnych wojaży!
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
"Jaki dzisiaj dzień wesoły, najprawdziwsze Święto" - właśnie tymi słowami Lidka z grupy "Wiewiórek" przywitała wszystkie Babcie i Dziadków, którzy przybyli do przedszkola w dniu 23 stycznia, by wraz ze swymi wnukami (a nawet prawnukami) móc cieszyć się własnym świętem. Świętem tak wyjątkowym, jak wyjątkowi są nasi Dziadkowie, albowiem każdy z nas wie, że bez babci i dziadka życie nie byłoby takie same. Wiedzą o tym i starszaki z grupy "Wiewiórek", które poprzez wiersze, piosenki oraz krótką inscenizację podziękowały swym bliskim za przytulanie, całusy, kluseczki na obiad czy naprawione zabawki. Podziękowania uzupełniły własnoręcznie przygotowanymi przez siebie prezentami: kalendarzami, w których Dziadkowie mogą sobie zaznaczać kolejną datę odwiedzin wnusia, kwiatami dla babci i filiżankami z herbatką dla dziadka. Najpierw jednak na ową herbatę dzieci i pani Monika Beker zaprosiły Babcie i Dziadków do swej sali, gdzie przy słodkościach w bardzo miłej, ciepłej, pełnej wzruszeń i radości atmosferze, upłynął czas tego wyjątkowego spotkania.
Wszystkim Babciom i Wszystkim Dziadkom życzymy dużo zdrowia
I ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI DO ALBUMU NA STRONIE GŁÓWNEJ!
Dnia 22.01.2020r. w grupie Sówek odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka”.
Dla przybyłych gości, pięciolatki wraz z wychowawczynią Moniką Galant przygotowały inscenizację pt. „Wielka podróż z babcią i dziadkiem”. Nie zabrakło wzruszających piosenek, przerywników muzyczno-ruchowych, uśmiechów, łez oraz oklasków. Po przedstawieniu dzieci złożyły dziadkom życzenia oraz upominki, po czym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie rodziców podczas przygotowań do uroczystości!
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Przedszkolny "maraton" uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka rozpoczęły w dniu 21 stycznia 2020r. maluszki z grupy "Jagódki". Dzieci przygotowały dla swoich Dziadków bardzo urozmaicony występ: pełen wierszy, piosenek, tańca, a nawet gry na dzwonkach chromatycznych, na których "pod batutą" swej wychowawczyni - p. Weroniki Rosiek zagrały kolędę pt. "Lulajże Jezuniu". Zgromadzeni na sali Dziadkowie nie kryli radości, wzruszenia i dumy ze swych wnucząt, które dodatkowo obdarowały ich wykonanymi przez siebie obrazami. W podziękowaniu wszystkie Jagódki zostały wyściskane i uraczone słodkościami, bo wiadomo przecież od lat, że u Babci jest słodko...
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Podobnie, jak "Sówki" nasi zerówkowicze również przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z zimowego wypoczynku. Wspomogła ich w tym pani Hania Klarkowska, która podczas kolejnego już spotkania Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej, przygotowała dla dzieci opowieści oraz zadania sprawdzające ich wiedzę właśnie z zakresu bezpieczeństwa. Starszacy po raz kolejny z wielką uwagą wysłuchali czytanej przez p. Hannę książki, po czym wręcz prześcigali się w odpowiedziach na zadawane przez nią pytania. Jesteśmy pewni, że zaprezentowaną wiedzę wykorzystają również w praktyce i nie tylko w ferie, ale w każdej chwili, zwracać będą uwagę na bezpieczeństwo swoje i osób im towarzyszących.
Tuż przed feriami zimowymi Sówki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Realizując szósty moduł projektu edukacyjnego „Mały Mis w świecie wielkiej literatury” pn. „Bezpieczni z Małym Misiem”- pięciolatki wykonały plakat dotyczący zachowań bezpiecznych jak i niebezpiecznych, podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Po jego wykonaniu dzieci omawiały każdą sytuację z ilustracji oraz opowiadały o swoich przeżyciach związanych z zimowymi igraszkami.
Nikomu nie trzeba chyba mówić, jak ważni w życiu każdego dziecka są Babcia i Dziadek. Nasze małe "Pszczółki" postanowiły przygotować się do tej wyjątkowej styczniowej uroczystości najlepiej jak mogły. Całymi dniami uczyły się piosenek i wierszyków, malowały upominki i laurki, a tuż przed samą uroczystością postanowiły przygotować dla Dziadków wyjątkowy poczęstunek. Wraz ze swą wychowawczynią - p. Żanetą Ziemba dzieci wyrobiły ciasto, z którego następnie wykrawały pyszne kruche ciasteczka. Babcia i Dziadek z pewnością ucieszą się z takich słodkości!
W styczniu po raz kolejny gościmy w przedszkolu naszego ulubionego popularyzatora nauki, czyli pana Bartosza Pałuckiego. Po smerfnych eksperymentach nadszedł czas na zajęcia jeszcze bardziej widowiskowe, a mianowicie zabawy z ciekłym azotem. W trakcie zajęć dzieci wraz z panem Bartkiem sprawdzały jak zimno i ciepło wpływają na różne substancje i przedmioty. Okazało się, że zimna i gorąca temperatura potrafią odkształcić puszki od popularnego napoju gazowanego, co można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Wszystkie dzieci zamieniły się więc w słuch, by w momencie wybuchu puszki oraz pojawienia się dywanu pary móc wręcz wykrzyczeć swą radość.
Pan Bartek po raz kolejny udowodnił, że nawet na tak trudne dziedziny nauki, jak chemia i fizyka nigdy nie jest za wcześnie, a naturalna dziecięca ciekawość świata sprawia, że i z naszych przedszkolaków są wspaniali mali naukowcy. Niebawem kolejne spotkanie!
ZAPRASZAMY DO ALBUMU ZDJĘCIOWEGO NA STRONIE GŁÓWNEJ!
Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej
Boże Narodzenie 2019 przeszło już do historii, ale nasze przedszkole wciąż jeszcze rozbrzmiewa dźwiękami kolędy. W dniu 9 stycznia przedszkolaki z całej gminy miały szansę zaprezentować swoje wykonanie kolęd i innych świątecznych piosenek podczas kolejnej już edycji Gminnego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenki Zimowej, organizowanego od lat przez nasze przedszkole. W tegorocznej edycji można było obejrzeć i usłyszeć występy 15 solistów z przedszkoli w Czarżu, Dąbrowie Chełmińskiej i Ostromecku. Repertuar był bardzo zróżnicowany, a poziom konkursu wysoki, w związku z czym jury miało twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić laureatów.
Decyzją jury:
Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali z rąk Przewodniczącej Rady Rodziców Przedszkola - p. Anety Kuśmierek oraz Dyrektora naszego Zespołu Szkół - p. Tomasza Minorczyka nagrody wyróżnienia, gdyż zgromadzona na sali OSP publiczność była prawdziwie zachwycona wszystkimi występami. Wieczór zakończył się wspólnym kolędowaniem, a kolejny przegląd już za rok.
"Sówkowy" przepis na babeczki
Po powrocie z przerwy świątecznej z Sówkami zajęliśmy się blokiem tematycznym: „Mijają dni, miesiące, lata…” Dzieci poznały wybrane tradycje związane z nastaniem Nowego Roku, wzbogaciły wiedzę na temat kalendarza i jego znaczenia, oraz poszerzyły wiadomości dotyczące dni tygodnia, miesięcy i pór roku.
Sówki składały noworoczne życzenia oraz wspominały przeżyte atrakcje. Rozmawialiśmy na temat zakończonego starego roku i rozpoczęcia nowego roku. Dzieci wykonały magiczne noworoczne fajerwerki z wydrapywani papierowej. Bawiliśmy się „czasem” w zabawach ruchowych, muzycznych i z chustą animacyjną (np. Zegary wybijają północ, Miesiące na miejsca!, Kalendarz dni tygodnia, Plan dnia i nocy.)
Przedszkolaki powitały Nowy Rok także urodzinowymi Muffinkami!
Jednak zanim babeczki zniknęły z talerzyków, dzieci miały nie lada wyzwanie… Musiały rozszyfrować obrazkowy przepis. Odczytując go, wybierały odpowiednią ilość składników. Każda Sowa miała swój udział w wykonaniu ciasta. Babeczki były pyszne!… Zniknęły w mgnieniu oka!
ZAPRASZAMY DO ALBUMU W GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Wraz z nastaniem stycznia nasze małe "Pszczółki" ponownie wybrały się w teren, aby tym razem poszukać śniegu i jak najwięcej dowiedzieć się o tym dziwnym i zimnym zjawisku przyrodniczym. "Pszczółki" samodzielnie badały rozpuszczalność śniegu, trzymając go w rączkach i patrząc jak z minuty na minutę zmienia się w wodę - na dodatek niezbyt czystą. Dzieci nie zapomniały również o ptaszkach, którym spod śniegowej pokrywy trudno wydobyć coś do jedzenia. Na szczęście jednak dla ptaszków (i nieco mniejsze szczęście dla żądnych zimy dzieci) śniegu nie ma jeszcze zbyt dużo i choć nie pogardziły "Pszczółkowymi" przysmakami mogą znaleźć co nieco w lesie i na polach. A nasze "Pszczółki" z pewnością już niebawem sprawdzą, jak sobie ptaki radzą.
Jak wyglądają zajęcia logopedyczne w najmłodszych grupach? Ano właśnie tak. Pani Paulina Kowalska stara się, by zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne i rozwijały aparat mowy dziecka wyłącznie w formie zabawy. Działa? Działa!
Boże Narodzenie już za pasem. Po tygodniach przygotowań, tworzenia świątecznych ozdób na kiermasz i trenowania wierszy i kolęd na jasełka nadszedł czas na to, co najważniejsze... wspólny czas przy świątecznym stole. 20 grudnia w każdej z grup naszego przedszkola odbyły się spotkania wigilijne. Złożyliśmy sobie nawzajem życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem, a dźwięki kolędy przywołały tego, na którego dzieci czekają w święta najbardziej... Gwiazdora. Zajrzał do wszystkich grup, a widząc wszędzie uśmiechnięte i bardzo grzeczne dzieci nie mógł zrobić nic innego, niż wszystkich obdarować prezentami i obiecać kolejną wizytę, już 24 grudnia.
Przedszkolne "Boże Narodzenie w leśnej stajence"
Świąteczna atmosfera udzieliła się w ostatnich tygodniach wszystkim członkom naszej społeczności. W czwartek 19 grudnia także przedszkolaki wystawiły dla swych rodziców, krewnych oraz zgromadzonych na sali OSP w Dąbrowie Chełmińskiej gości, przedstawienie jasełkowe pt. "Boże Narodzenie w leśnej stajence". W jasełkach wzięły udział dzieci ze wszystkich sześciu grup przedszkola. Starszacy wcielili się w role świętej rodziny, aniołów i leśnych zwierzątek, zmierzających do ukrytej w lesie stajenki, natomiast dzieci z młodszych grup przygotowały układy taneczne, przeistaczając się na czas przedstawienia w diabełki, aniołki oraz choineczki.
Wspólne kolędowanie pozwoliło wszystkim zgromadzonym odkryć najważniejsze przesłanie dziecięcej inscenizacji: cuda mogą spotkać nas wszystkich, wystarczy tylko wyjść im naprzeciw...
Takiej właśnie magii i cudów każdego dnia życzymy Państwu na nadchodzące Święta oraz cały kolejny rok!
ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO GALERII ZDJĘCIOWEJ NA STRONIE GŁÓWNEJ,
GDZIE DOSTĘPNE SĄ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z JASEŁEK.
Przy okazji świątecznego spotkania dzieci ze wszystkich grup przedszkola podczas jasełek, ogłoszone zostały wyniki grudniowego konkursu plastycznego pn. "Stała pod śniegiem panna zielona".
W konkursie udział wzięło łącznie 29 dzieci, a co za tym idzie zgłoszono 29 przepięknej urody choinek. Wszyscy ich autorzy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, natomiast wśród wyróżnionych przez Komisję Konkursową prac, znalazły się:
Gratulujemy wszystkim dzieciom niebywałej kreatywności i twórczego spojrzenia na świąteczną choinkę
i zapraszamy do kolejnych konkursów!
Radzie Rodziców Przedszkola dziękujemy za wsparcie finansowe konkursu!
W ramach zajęć z zakresu edukacji terenowej nasze dzielne "Pszczółki" poszukiwały już w lesie jesieni, a teraz - wraz z nastaniem grudnia, udały się doń ponownie, aby sprawdzić, gdzie zawieruszyła się zima. Za oknami stosunkowo ciepło i śniegu ani widu, więc dla naszych trzylatków stało się prawdziwą zagadką, jak to właściwie z tymi porami roku jest. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z wyglądem wybranych ptaków - gila i sikorki, które potrafią odróżnić od naszego małego przyjaciela wróbelka. Dowiedziały się też w jaki sposób należy dokarmiać ptaki i przede wszystkim kiedy: gdy prawdziwa zima z mrozem i opadami śniegu nareszcie nadejdzie. Do tej pory ptaszki - nawet te małe powinny radzić sobie same. Gdy jednak znajdą się w potrzebie "Pszczółki" z pewnością znajdą dla nich pełen przysmaków karmniczek.
W poniedziałek 9 grudnia nasze zerówki wybrały się na wycieczkę do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu. Korzystając z wyjątkowo słonecznej grudniowej pogody, dzieci wraz z wychowawczyniami odbyły spacer malowniczą o każdej porze roku toruńską starówką, by ostatecznie przenieść się w czasie do lat, kiedy wypiekaniem pierników zajmowali się przygotowani do tego terminatorzy. Dzieci podczas zajęć poznały recepturę tradycyjnych toruńskich pierników, niezbędne do ich wypieku przyprawy oraz drogę, jaką przeszły fabryki cukiernicze, by wypiek tego rodzaju ciastek mógł się odbywać na szeroką skalę, bez straty na jakości i smaku. Każde dziecko własnoręcznie przygotowało swój własny, niepowtarzalny piernik, z którym wróciło do domu, by cieszył oczy aż do samych świąt.
ZAPRASZAMY DO ALBUMU "ZERÓWKI W MUZEUM PIERNIKA" W GALERII NA STRONIE GŁÓWNEJ.
O tym, że mamy najfajniejsze dzieci pod słońcem wiemy równie dobrze, jak i Państwo, ale dowiedział się o tym i sam święty Mikołaj, który w piątek przybył do naszego przedszkola z wizytą. Przedszkolaki najpierw zapoznały się z historią świętego, dzięki czemu potrafią już odróżnić sympatycznego Mikołaja z Bieguna Północnego od Mikołaja z Miry, ale w tym roku były tak grzeczne, że w piątek dostały słodkie upominki od jednego ... i drugiego. Kto wie.... może pod czerwonymi czapeczkami ukryło się jeszcze kilku takich małych świętych? ;)
Każdy, kto choć trochę lubi święta Bożego Narodzenia, wie, że pachną one trzema rzeczami: choinką, mandarynkami i pierniczkami. Nasze przedszkole w ostatnim czasie wypełnił zwłaszcza ten ostatni zapach, albowiem dzieci z zerówek - zarówno z grupy "Motylki", jak i "Wiewiórki" zabrały się za przygotowywanie świątecznych pierników. Dzieci dzielnie ugniatały wyrobione wcześniej ciasto. Wałkowały, wykrawały foremkami przeróżne figurki, by ostatecznie po upieczeniu ciasteczek, móc co chwilę pytać, czy już można je zjeść ;) Nie byłoby jednak prawdziwych pierników bez sporej porcji lukru, czekolady oraz różnej maści ozdób, stąd też konsumpcja musiała zostać nieco odłożona w czasie. Nasi zerówkowicze wykazali się sporym kunsztem dekoracyjnym, dzięki czemu spod ich ręki wyszły prawdziwe "cudeńka" sztuki cukierniczej. Nadawałyby się może i do galerii, gdyby nie fakt, że najbardziej podobały się autorom i w tempie ekspresowym znikały w brzuchach artystów. No cóż... z trzech świątecznych zapachów dominować będzie u nas jednak zapach choinki ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ.
Nasze małe "Pszczółki" wpadły już w wir przygotowań świątecznych. Wraz ze swoją Panią Żanetą ozdobiły salę i okna, by już z daleka zapraszały one Mikołaja i panią Zimę do odwiedzin w przedszkolnych murach. Przy dźwiękach świątecznych piosenek ustroiły już też choinkę. Dzieci nazywały poszczególne ozdoby wieszając je radośnie na gałązkach. Małe rączki szybko się jednak męczą, stąd też do przygotowania świątecznych pierników "Pszczółki" zaprosiły również swoich rodziców. Przybyłe na popołudniowe zajęcia mamy oraz tatusiowie z ochotą zabrali się do pracy, dzięki czemu ich pociechy mogły jeszcze tego samego dnia lukrować i posypywać gotowe ciasteczka cukierkami. Zapowiadają się "Pszczółkom" naprawdę pyszne Święta.
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Współpraca naszego przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej co rusz owocuje kolejnymi wspaniałymi przedsięwzięciami. Dzięki zaproszeniu Biblioteki przedszkolaki z dwóch najstarszych grup naszego przedszkola mogły w dniu 3 grudnia 2019r. uczestniczyć także w przedstawieniu pt. "Bałwankowe Święta" w wykonaniu krakowskiego Teatru Duet. Przedstawienie stanowiło formę opowieści o losach bałwanka, który liczył na prezenty od Świętego Mikołaja, ale nie wiedział, jak powinien się przygotować do spotkania z tym ulubionym przez dzieci jegomościem. Przedszkolaki wraz z elfikiem Bęcem postanowiły mu pomóc. Udzielały odpowiedzi na zbyt trudne dla bałwanka pytania, tańczyły i podrygiwały w rytm wybranych przez Mikołaja piosenek, a na zakończenie złożyły nawet przysięgę grzeczności. Jesteśmy przekonani, że zarówno bałwanek, nasi zerówkowicze, jak i wspaniałe panie z Biblioteki, które nie zapominają o naszych przedszkolakach, doczekają się worka prezentów.
ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Za nami kolejne spotkanie w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzonego we współpracy naszego przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej. Spotkanie czytelnicze zorganizowane zostało w piątek 29 listopada, jego tematem nie mogło więc być nic innego, jak wróżby oraz szeroko rozumiana magia i czary. Po dyskusji na temat przeczytanej opowieści, również prowadząca Klub - p. Hania Klarkowska zamieniła się tego dnia w czarodziejkę. Dla każdego uczestnika spotkania przygotowała wróżbę, wyczarowując następnie kolejny koszyk... wypełniony tym razem cukierkami. Nie wiemy czy to magia, czy jedynie nasza nadzieja, ale coś czujemy, że i podczas kolejnego spotkania DDKK jakaś słodkość do omawianej książeczki się znajdzie ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII!
Święto Pluszowego Misia to jedno z ulubionych świąt nie tylko wszystkich przedszkolaków, ale również przedszkolnych pań ;) Nie bez powodu - każdy z nas w swym życiu zapewne miał lub nadal posiada misia, którego darzy szczególnym sentymentem. Z tego też powodu w dniu 25 listopada zaprosiliśmy nasze domowe pluszowe misie do przedszkola, aby móc wspólnie z nimi świętować ich urodziny. W grupach maluszków nie zabrakło tańców oraz misiowych zabaw ruchowych. W grupach starszaków misie uczestniczyły w zajęciach matematycznych, podpowiadając dzieciom na uszko właściwe wyniki ;), grafomotorycznych oraz kulinarnych, albowiem nasze przedszkolne "Wiewiórki" postanowiły tego dnia także upiec kruche misiowe ciasteczka. O brzuszki maluchów z grupy "Pszczółki" i "Jagódki" zadbali natomiast odpowiednio Rodzice, zapewniając dzieciom i ich misiaczkom przepyszny tort. Dziękujemy!
ZAPRASZAMY DO GALERII NA MISIOWE SESJE ZDJĘCIOWEJ!
Zbiórka w ramach akcji Onko-Mikołaje w Przedszkolu Publicznym i Zespole Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej dobiegła końca. Upominki zostały dostarczone Pani Monice Rymer przez p. Monikę Galant oraz naszego przyszłorocznego przedszkolaka :)
Prezenty będą rozdzielone i 6.12. trafią do rąk hospitowanych dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom! Mały gest ma wielkie znaczenie!
W miniony piątek (29.11.) nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską i tą daleką… Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, do radości oraz integracji grup.
Dziękujemy serdecznie Rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci oraz zapewnienie słodkości na ten niezwykły czas.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Ten dzień Sówki zaczęły od zaprezentowania swoich misiaczków. Następnie poznaliśmy ilustrowana planszami historię Pluszowego Misia. Nie zabrakło również zabawy ruchowej „Spacer misiów” oraz rymowanki-pokazywanki „Ja jestem niedźwiadek”. Dzieci wysłuchały opowiadania o „Dniu Pluszowego Misia w przedszkolu”, zabawiły się w opowiastkę ruchową „Leśne misie”, po czym wsłuchiwały się w misiową muzykę relaksacyjną. Po relaksacji przedszkolaki szukały różnic między pluszowym misiem, a niedźwiedziem oraz wykonały Pana Misia i Panią Miś metodą kodowanki-kolorowanki.
Po swobodnej zabawie i obiadku, połączyliśmy się online z Misiową Mamą, która opowiedziała dzieciom bajkę pt. „Dziwny sen Małego Misia”. Bajka była niezwykła, a zakończenie przedszkolaki mogli ułożyć sami, co oczywiście wspólnie uczynili.
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII pn. KOLOROWE DNI SÓWEK
Nasze przedszkolne "Sówki" uwielbiają świętowanie.
Piątek 8.11. w przedszkolu był dniem ukierunkowanym w całości na o Polskę.
Zajęcia w grupie rozpoczęły się od prezentacji filmu o polskich symbolach narodowych pt. „Polak Mały!”, po czym wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. Po swobodnej zabawie wróciliśmy do zadań. Jednym z nich było stworzenie plakatu z elementami, które kojarzą się z naszym krajem tj. smok wawelski, kontur Polski, kotwica Polski Walczącej, orzeł w koronie, góry, Pałac Kultury i Nauki, flaga Polski, pierogi, kościół, las, bocian, żubr, Warszawska Syrenka, Warszawa. Następne zadnie „Polskie miasta” polegało na dopasowywaniu ważniejszych miast do kropek na mapie. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a chętne dziewczynki stworzyły kwiatową mapę Polski.
Dwa tygodnie później - 22 listopada Sówki obchodziły natomiast Dzień Kredki.
Dzień Kredki w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.
Sówek nie trzeba było namawiać na zabawy z kolorami. Najpierw urządziliśmy ruchowe zabawy z barwną chustą animacyjną. Zaś później przy stolikach, w mniejszych grupach, używając kredek dzieci wykonały piękne kolorowanki XXL. Na zakończenie odśpiewaliśmy piosenkę "Kolorowe kredki".
Po kolorowe zdjęcia z naszych kolorowych zajęć zapraszamy do galerii!
20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa i nie inaczej mogło być tego dnia także w naszym przedszkolu. We wszystkich grupach odbyły się zajęcia, mające uświadomić dzieciom ich prawa oraz pokazać, że inny nie znaczy gorszy. Różnice wynikające z tożsamości narodowej, przynależności kulturowej czy choćby niepełnosprawności nie mogą wpływać na nasze postrzeganie drugiej osoby, albowiem wg prawa wszyscy jesteśmy tacy sami.
Przypomniały nam o tym dodatkowo wychowawczynie naszych najmłodszych grup - panie Weronika Rosiek, Żaneta Ziemba oraz Sara Bielińska, kóre przygotowały na ten dzień inscenizację opartą o książeczkę Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka. Korczak, który cenił takie wartości jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawda i miłość do bliźniego, nieustannie podkreślał, że dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw. Apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka, dlatego i nasze nauczycielki wystosowały swoisty apel, choć tym razem skierowany do dzieci, aby i one miały świadomość posiadania własnych praw. Z całą pewnością będzie to dla nich cenna lekcja.
ZAPRASZAMY DO GALERII!
Nie ma chyba dziecka (a przynajmniej my go nie znamy;)), które nie byłoby zafascynowane wyglądem i brzmieniem różnych instrumentów muzycznych. Nie inaczej sprawa ma się z naszymi przedszkolakami, ale na całe szczęście mają one niezwykłą możliwość obcowania z muzyką podczas cyklicznych spotkań z Filharmonią Pomysłów z Poznania. Audycje filharmonijne to nie tylko koncerty rozwijające wrażliwość muzyczną dzieci, ale także prawdziwe spektakle przenoszące dzieci do zaczarowanej krainy dźwięków i postaci, z których każda jest jak zaczarowana. Nie inaczej było i podczas ostatniego koncertu pn. "Stacja Bębnowa". W jego trakcie przedszkolaki przeniesione zostały do Afryki, gdzie przy wtórze małp, słoni i krokodyli uczyły się tańczyć oraz rozpoznawać brzmienie bębnów takich jak np. djembe. Była to wyjątkowo głośna, ale wspaniała zabawa.
ZAPRASZAMY DO GALERII!
Drodzy Państwo!
Informujemy, że karma oraz inne artykuły dla zwierząt, które zostały ofiarowane w ramach naszej październikowej akcji "Paczka dla Zwierzaczka" trafiły do rąk, a właściwie łap adresatów, czyli do psów i kotów ze schroniska dla zwierząt w Świeciu. Jesteśmy przekonani, że dzięki Państwa wsparciu zwierzakom łatwiej będzie przetrwać te jesienne i zimowe dni w schronisku, a nasze przedszkolaki nauczą się, że warto pomagać - także tym, których głosem musimy być my - ludzie.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
15 listopada 2019 sześciolatki z grupy „ Motylków” uczestniczyły w niecodziennych zajęciach. Na spotkaniu z pracownikami GOPS-u dowiedziały się, że mieszkańcy gminy mogą tutaj uzyskać różnego rodzaju pomoc. Dzieci zwiedziły biura, poznały wyposażenie pomagające urzędnikom w codziennej pracy. Na zakończenie spotkania pracownicy GOPS-u zorganizowali quiz dotyczący wiedzy na temat sprzętu i urządzeń biurowych. Dzieci poznały mapę naszej gminy oraz układały ją z puzzli. Okazało się to nie lada wyzwaniem. Wszyscy jednak poradzili sobie z tym trudnym zadaniem, za co zostali obdarowani słodyczami. W podziękowaniu za wspaniałą lekcję, dzieci wręczyły urzędnikom własnoręcznie wykonane kwiaty.
"Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...". Te słowa Jana Pawła II stały się mottem przedszkolnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości, albowiem pokazują jak ważna jest pamięć o historii naszej Ojczyzny i narodu polskiego oraz kształtowanie patriotyzmu już wśród najmłodszych obywateli naszego państwa.
Z okazji Święta Niepodległości dzieci z grup "0" przygotowały dla pozostałych przedszkolaków oraz swoich rodziców przedstawienie na podstawie "Bajki o smoku, który nie chciał czekolady" autorstwa Anny Gaża. Przedstawienie oparte było oczywiście o legendę o Smoku Wawelskim, a jego akcja toczyła się w pełnym rycerstwa i urodziwych mieszczanek Krakowie. Starszacy z zerówek wcielili się w swe role wręcz wyśmienicie, a uroku dodały im oczywiście wyjątkowe stroje, nawiązujące do ludowego wzornictwa regionu krakowskiego. Smok, a właściwie w wersji uwspółcześnionej Smoczyca, która nie chciała czekolady, ostatecznie tak jak w legendzie pokonana została sprytem Szewczyka Skuby, albowiem tradycja w narodzie to rzecz święta. Dlatego właśnie przedstawienie wzbogacone zostało tańcem Krakowiaka, recytacją wierszy poświęconych polskim symbolom narodowym oraz piosenkami "Płynie Wisła" i "Jak długo na Wawelu".
Po występach dzieci Pan Dyrektor Zespołu Szkół Tomasz Minorczyk odczytał zebranym list z podziękowaniami od Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, będący wyrazem wdzięczności za krzewienie przez nasze przedszkole postaw patriotycznych wśród najmłodszych. Pani Wicedyrektor Danuta Zielińska wręczyła zaś starszakom załączoną do listu biało - czerwoną flagę, będącą wyraźnym symbolem miłości do Polski, która niewątpliwie wypełnia malutkie serca naszych dzieci. Jest to dla nas ogromny powód do dumy i radości!
Spotkanie niepodległościowe zakończyło się wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" oraz gromkimi brawami dla naszych małych artystów.
ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO GALERII!
Podziękowania!
Maluszki z grupy "Pszczółek" trenują swoje umiejętności i rozwijają motorykę małą podczas przeróżnych zajęć, także tych prowadzonych w ramach "pszczelego" Kuchcikowa. W trakcie ostatniego spotkania ze sztuką kulinarną maluchy przygotowały sałatkę owocową. Samodzielnie kroiły wybrane owoce, mieszały składniki i oczywiście...degustowały gotowy deser. Wyszło pysznie i zdrowo!
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII I ALBUMU POD NAZWĄ "Pszczółki w Kuchcikowie"
W dniu 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Wtorkowe zajęcia zaczęliśmy od rozmowy na temat różnych bajek, tych dawnych i tych teraźniejszych. Wszyscy chętnie opowiadali o bajkowych ulubieńcach. Wymienianych postaci nie było końca....
Zakończeniem obchodów były zakodowane prace, które w efekcie przedstawiały postacie ze znanych bajek.
Niecodzienne spotkania i zajęcia stają się domeną naszego przedszkola i coraz bardziej otwierają przedszkolaki na nowe doznania. Tym razem dzieci ze wszystkich grup przedszkola wraz z podopiecznymi Zespołu Terapeutycznego miały okazję wziąć udział w zajęciach terapeutycznych, w centrum których znalazły się dwa niezwykłe zwierzęta: alpaka i skunks. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co nieco na temat ich życia - całkowicie odmiennego od siebie środowiska naturalnego alpak i skunksów, ich zwyczajów, pożywienia czy ulubionych aktywności. Każdy z uczestników zajęć mógł przytulić się do alpaki oraz ją nakarmić, bo jak się okazało ma ona trzy żołądki i spokojnie jest w stanie pomieścić marchewkę od setki dzieci.
Zajęcia terapeutyczne ze zwierzętami stanowią z jednej strony niezwykłą odskocznię od codzienności, a z drugiej podnoszą poziom empatii, wpływają pozytywnie na rozwój psychiczny i emocjonalny uczestników oraz pozwalają dzieciom przełamać barierę swego lęku przed zwierzętami. Po ostatnich zajęciach wiemy już, że alpaki i skunksa dzieci nie będą się obawiać.
Zapraszamy na relację z zajęć do galerii na stronie głównej!
Naukowe spotkania ze zjawiskiem rozpuszczalności
W naszym przedszkolu nie ma miejsca na nudę! Co tydzień uczymy się nowych rzeczy, a żeby nauka nie poszła w las robimy wszystko, by nasze zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Zadbał o to również pan Bartosz Pałucki, który na początku tygodnia po raz pierwszy w tym roku szkolnym zabrał dzieci do zaczarowanej krainy eksperymentów fizyczno - chemicznych. Cykl spotkań naukowch z panem Bartoszem rozpoczął się od zagadnienia rozpuszczalności. Dzieci wysuwały hipotezy dotyczące znikających w wodzie substancji, próbując samodzielnie dociec, co się z nimi stało. Porównywały "zachowanie" się w wodzie produktów znanych im z maminej kuchni i co oczywiste brały aktywny udział we wszystkich prowadzonych doświadczeniach. I choć procesy chemiczne na pierwszy rzut oka wydają się być dla dzieci w wieku przedszkolnym zbyt trudne, to pan Bartosz wraz z Panem Pe udowadniają, że zrozumieć niepojęte mogą nawet najmłodsi. Wystarczy tylko chcieć!
W ramach programów edukacyjnych realizowanych w grupie Sowy - 28.10. powstały owocowe szaszłyki oraz urządzono Dzień Czyścioszka.
Owocowe szaszłyki to kolejne zadanie z projektu „Moje zdrowie- moja siła, wielka moc”, a dokładniej z modułu II- Jestem tym, co jem. Sowy najpierw przygotowały owocowe szaszłyki, którymi poczęstowały dzieci i Panie z grupy Biedronek, po czym same przystąpiły do „pałaszowania” przysmaków.
Natomiast Dzień Czyścioszka to zadanie realizowane z ramach projektu „Magiczna Moc Bajek”. Z październikowego modułu I zrealizowaliśmy zadanie pn.„W naszej Sali w czterech katach każdy sam po sobie sprząta” – czyli Przedszkolny Dzień Czyścioszka. Dzieci najpierw zrobiły ogromny „bałagan” na dywanie z wszystkich przedszkolnych zabawek. Następnie zabrały się za czyszczenie mebli i pojemników. Po czym zaczęły segregować zabawki i układać na półki. Po kilkunastu minutach nasza sala „lśniła czystością”.
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII
Dnia 29 listopada 2019r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Sowy” gościły ratownika medycznego p. Przemysława Magoń - prywatnie tatę Zuzi z gr. „Biedronek”. Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się, w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe i jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował wykonywanie sztucznego oddychania i masażu serca na przywiezionym przez siebie fantomie, aby później samodzielnie, choć pod bacznym okiem instruktora, spróbować samodzielnego udzielania pierwszej pomocy. Dzieci miały okazję zobaczyć w jaki sposób wykonuje się opatrunek do podłączenia kroplówki czy jak zakłada się temblak w przypadku złamania rączki oraz przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Podczas tego spotkania nasz przedszkolaki nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
DZIĘKUJEMY ! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.
ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W miniony piątek 25 października, nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość - Iluzjonista Maccino czyli Maciej Szymański. Dzieci ze wszystkich grup miały okazję wkroczyć wraz z nim do świata magii i iluzji, a nawe pomóc mu w "czarowaniu". Sztuczki z ogniem, znikające i pojawiające się przedmioty, kolorowanie książki za pomocą różdżki, rozmnażanie butelek, sztuczki z kartami i chustkami, przecinanie sznurka palcami, rozmnażanie piłek w dłoniach dzieci, uwolnienie się z zamkniętych kajdanek - wszystko to sprawiło, że uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy. Przedszkolaki spontanicznie biły brawo, domagając się kolejnej zadziwiającej sztuczki i należy przyznać, że siedziały na pokazie jak zaczarowane ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W ostatnim tygodniu starszacy z grupy "Wiewiórki" poznawali pochodzenie różnch produktów: wełny, szkła, mąki, cukru. Temat ten wykorzystaliśmy do treningu różnych umiejętności: językowych, matematycznych oraz z zakresu praktycznego działania - zwłaszcza kulinarnego, gdyż motywem przewodnim zajęć podsumowujących tematykę tygodnia były babeczki. Korzystając z metody Marty Bogdanowicz na tackach wpełnionych cukrem ćwiczyliśmy znajomość literek. Kompetencje matematyczne rozwijaliśmy natomiast na macie oraz kartach do kodowania, ćwicząc nie tylko odczytywanie współrzędnych, ale także umiejętność dostrzegania i wykonywania rysunków zgodnie z osią symetrii. Tydzień zwieńczyło wspólne wykonanie przez dzieci babeczek - najpierw sensoplastycznych, a później pachnących wanilią, czekoladą i szpinakiem.
Taaak... Sprawdzanie skąd się biorą babeczki, to bardzo fajne zajęcie ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Przedszkolakom z grupy „Sowy” miniony piątek (25.10.2019r.) dostarczył wielu atrakcji. Tuż po śniadaniu odwiedził nas Iluzjonista - Maciej Szymański. Razem z dziećmi z grupy „Biedronki” i „Jagódki” uczestniczyliśmy w fantastycznym pokazie iluzji scenicznej. W większości sztuczek pomagały przedszkolaki, a uśmiech nie znikał z twarzy. Podsumowując „ubaw po pachy” :)
Po pokazie, Sowy przeniosły się w krainę deszczową, ale kolorową. Dzieci odziane w płaszcze przeciwdeszczowe, kalosze i uzbrojone w parasole czekały na deszcz. Przy „Deszczowej Piosence – Śpiewające Brzdące” udało się! Deszcz spadł! A pomogły Panie wyposażone w spryskiwacze z wodą :)
Po swobodnej zabawie nadszedł czas na obchody nieformalnego polskiego święta kundelka. W naszym wydaniu, był to „Światowy Dzień Kundelka”, bo jak powiedział jeden z przedszkolaków - „kundelki przecież są na całym świecie, a nie tylko w Polsce”. Tak więc świętując Światowy Dzień Kundelka dzieci wykonały niepowtarzalne opaski z postacią psiaka. Podczas prezentacji multimedialnej „Co lubią pieski?” przedszkolaki pomagały Odiemu i jego przyjaciołom odnaleźć ich budy i miski, szukały i liczyły czworonogi, oraz doskonaliły zdolność rozróżniania stron prawo-lewo. W części umuzykalniającej wysłuchaliśmy i wspólnie odśpiewaliśmy piosenki o pieskach m.in. „Kundel Bury”, „Pieski Małe Dwa”, „Puszek Okruszek”. Atrakcją kończącą „Światowy Dzień Kundelka” było powstanie wspólnego dzieła na „ścianie kredowej”- malowidła dzieci przedstawiające przeróżne kundelki oraz seans bajkowy z „Reksiem” i bohaterką serialu dla dzieci „Marta Mówi”.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Nasze małe "Pszczółki" w dalszym ciągu korzystają z pięknej pogody i część zajęć dydaktycznych prowadzą w terenie, realizując jednocześnie zamierzenia projektu edukacyjnego "Las, dwa, trzy - matematyczne przygody wśród przyrody". W ostatnich dniach "Pszczółki" kontynuowały obserwacje przyrodnicze drzew, próbując dostrzec zmiany, jakie zaszły w ich wyglądzie w przeciągu kilku ostatnich tygodni. Dzieci utrwaliły nazwy drzew, obserwowały piękną jesienną przyrodę i uzbierały materiałów do budowy domku dla jeża. Domek powstał tuż obok ścieżki prowadzącej z przedszkola do szkoły i teraz czeka niecierpliwie na swego lokatora.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
W czwartek 24.10.2019r. pięciolatki świętowały Światowy Dzień Origami. W pierwszej części zajęć, podczas prezentacji multimedialnej, dzieci z zaciekawieniem śledziły kolejne slajdy dotyczące sztuki składania papieru. Poznały takie metody jak kusudama- połączone ze sobą kuliste ozdoby , krigami- odmianę origami, w której dopuszczalne jest wykonywanie cięć na papierze, oraz mon-kiri- sztukę robienia wycinanek z papieru. „Sowy” niedowierzały, jak piękne i pracochłonne dzieła można stworzyć metodą origami. Z zachwytem przeglądały ilustracje dzieł sztuki wykonanych tą techniką i z niecierpliwością czekały na kolejne.
Praktyczna część zajęć polegała na samodzielnym wykonaniu sowy z kółek. Wszystkie przedszkolaki niesamowicie zaangażowały się i „Sowy” zrobiły sowy.
Szanowni Państwo!
Plakaty akcji oraz pojemniki na prezenty dla dzieci z bydgoskiej onkologii (nowe zabawki z wyłączeniem pluszaków) znajdziecie już we wszystkich budynkach naszego Zespołu Szkół. Zapraszamy gorąco do włączenia się w przygotowanie świątecznych paczek dla tych dzieci, które często i święta zmuszone są spędzić w szpitalnych murach.
Przywróćmy razem ich uśmiech. Mały gest ma wielkie znaczenie!
W poniedziałek 21.10.2019r. przedszkolaki z grupy „Sowy” uczestniczyły w kolejnej wycieczce w tym roku szkolnym. Tym razem udaliśmy się autokarem szkolnym do Unisławia, w odwiedziny do Pensjonariuszy Dziennego Domu Pobytu Seniora. Głównym celem wycieczki było budowanie więzi międzypokoleniowych również poza rodziną, rozwijanie u dzieci wrażliwości skierowanej do ludzi starszych, oraz kształtowanie chęci pomocy innym ludziom.
Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności podczas zabaw muzyczno-ruchowych, które goszczą w codziennych zmaganiach przedszkolnych. Należy dodać, że włączyli się do zabaw również sprawniejsi ruchowo seniorzy. Następnie pensjonariusze, sięgając pamięcią kilkadziesiąt lat wstecz, wyrecytowali wiersze i zaśpiewali piosenki „swego dzieciństwa”. A na zakończenie jedna z seniorek przeczytała przedszkolakom bajkę „Tupcio Chrupcio- Pomaganie jest fajne”.
Cały czas panowała atmosfera życzliwości i radości. Zarówno u dzieci jak i u seniorów uśmiech nie znikał z twarzy.
Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość spędzenia wspaniałych i niezapomnianych chwil !
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ!
Po zajęciach bibliotecznych poświęconych procesowi powstawania chleba, nasi zerówkowicze z grupy "Motylków" postanowili nadal pozostać w piekarskim temacie. Na zajęciach dydaktycznych dzieci poznawały przeróżne rodzaje pieczywa, by w efekcie według tradycyjnej receptury przygotować dwa własne, pełne ziaren, a co za tym idzie także i zdrowia, bochenki chleba.
W środę 16.10.2019r. przedszkolaki z grupy „Sowy” udały się na pieszą wycieczkę do mieszczącej się w Dąbrowie Chełmińskiej „Chlebowej Chaty”. Pięciolatki wzięły udział w zajęciach z życia dawnej wsi. Dzieci piekły bułki w piecu chlebowym i nosiły żywą wodę na szundach. Gospodarze poczęstowali nas podobiadkiem, a wozem drabiniastym z piosenką na ludowa nutę poszliśmy do młyna, odwiedzając koguta Teodora i paniusie kurki. Sowy miały możliwość zobaczenia „na własne oczy” dawnych „sprzętów”: żelazka z duszą, pralki, kosy, kierzanki, pieca, kredensu, i wielu innych…
Bardzo dziękujemy Pani Beacie Tomaszewskiej za wspaniałe przeżycia!
ZAPRASZAMY DO GALERII!
W miniony wtorek (15.10.2019r.) pięciolatki z grupy „Sowy” dowiedziały się „Gdzie rośnie cukier”. Na zajęciach głównych dzieci poszerzały wiedzę o otaczającym świecie zapoznając się z etapami produkcji cukru, oraz kształtowały zachowania prozdrowotne – uświadamiając sobie, że cukier należy spożywać w ograniczonych ilościach. W drugiej części zajęć, w ramach ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień „Moje zdrowie - moja siła wielka moc”, dzieci dowiedziały się, ile łyżek cukru jest w ich ulubionych soczkach, napojach. Na zakończenie przygotowaliśmy plakat wieńczący nasze zabawy badawcze.
Nasza przedszkolna grupa "Wiewiórek", podobnie jak zwierzęta, od których wzięła swą nazwę, wprost uwielbia las. Nic więc też dziwnego, że na zajęciach poświęconych leśnej tematyce, dzieci wręcz prześcigały się, by móc pochwalić się swą wiedzą. Starszaki prowadziły obserwacje przyrodnicze w lesie, realizując jednocześnie zadania z projeku "Las, dwa, trzy - matemaczne przygody wśród przyrody" i nazywając znalezione przez siebie okazy - zarówno drzew, jak i grzybów. Na zajęciach dydaktycznych, plastycznych i ruchowych w sali praktycznie również nie opuszczały lasu. Dzieci doskonaliły wykonywanie działań matematycznych (tak dodawanie jak i odejmowanie) w spiżarni wiewiórki, rozwijały też swe umiejętności z zakresu kodowania i odczytywania koordynatów. Nauczyły się nowych piosenek, stworzyły swe leśne autoportrety, a także inne prace, dzięki którym mogły na własne oczy się przekonać, że talent plastyczny tkwi w każdym z nas.
Las to zdecydowanie domena naszych przedszkolnych "Wiewiórek".
ZAPRASZAMY DO GALERII!
W minionym tygodniu zakończył się przedszkolny konkurs plastyczny pn. "Idzie lasem Pani Jesień".
Na konkurs wpłynęło 38 wyjątkowych prac - niezwykle kreatywnych i pokazujących, jak barwna jest jesień widziana oczyma dzieci.
Z całego serca gratulujemy wszystkim dzieciom. Każde otrzymało dyplom i drobny upominek, a laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE - Hubert Kuk
II MIEJSCE - Dorota Serwińska
III MIEJSCE - Agata Bulińska, Dominik Curyło
WYRÓŻNIENIA:
3-LATKI: Marcelina Wasielewska, Antonina Baryłka, Stanisław Śliwiński, Emilia Zatorska,
4-LATKI: Emilia Rutkowska,
5-LATKI: Antoni Haraszkiewicz,
6-LATKI: Lidia Wiśniewska, Lidia Nowakowska, Jakub Chmielewski
Gratulujemy i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII!
W miniony piątek - 18 października nasi zerówkowicze wzięli udział w drugim spotkaniu czytelniczym, zorganizowanym w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzonego we współpracy naszego przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej. Tematem przewodnim spotkania był chleb, więc i nasze przedszkolaki, staropolskim zwyczajem, ugoszczone zostały w bibliotece właśnie chlebem. Następnie wysłuchały czytanej przez panią Hannę Klarkowską "Bajki o kosiarzu i wilku". Wilkowi bardzo zależało na znalezieniu pożywienia, które będzie mógł szybko zjeść, a jak się okazało chleb do tej kategorii nie należy, albowiem jego przygotowanie wymaga zaangażowania wielu osób: rolnika, młnarza, piekarza, z których każdy wkłada w swą pracę wiele serca i dlatego właśnie chleb jest tak pyszny i stanowi podstawę naszej codziennej diety. W trakcie zajęć dzieci utrwaliły swe wiadomości na temat procesu powstawania chleba, a przede wszystkim dowiedziały się, że trzeba go szanować.
Nasze małe Pszczółki mają za sobą kolejne spotkanie w przedszkolnym Kuchcikowie. Tym razem tematem przewodnim zajęć były gofry. Dzieci wiedzą już jak pachnie wanilia, jak wygląda roztopione masło, co znajdziemy w jajku oraz skąd pochodzi mąka i mleko. Zmagania z goframi były pyszne i pachnące, a co najważniejsze zakończyły się pełnym sukcesem - wszystkie brzuszki zostały zapełnione ;)
ZAPRASZAMY DO GALERII!
W ostatnich tygodniach "Pszczółki" odkrywały na zajęciach tajniki lasu. Aby jeszcze lepiej go poznać, wybrały się ze swymi paniami na wycieczkę pieszą do lasu za naszą szkołą, gdzie na własne oczy mogły przekonać się, czym różnią się od siebie poszczególne drzewa. Dzieci oglądały korę, liście i owoce drzew, a przy okazji doskonaliły umiejętność pięknego chodzenia w parach oraz bezpiecznego poruszania się po drogach.
Nasze małe "Pszczółki" na każdych kolejnych zajęciach z radością odkrywają świat. Wraz z Panią Anią Sabiniarz - Kowalską poznają jego kolory i własne emocje również po angielsku. I choć dla dzieci są to pierwsze spotkania z nowym językiem, to trzeba przyznać, że jego odkrywanie przynosi im dużo frajdy!
W poniedziałek "Pszczółki" wyruszyły na zajęcia terenowe w poszukiwaniu kasztanów i żołędzi.
Kiedy dzieci znalazły odpowiednie miejsce pełne skarbów jesieni, ponownie ruszyły na poszukiwania - tym razem liści klonu do pracy plastycznej, przedstawiającej zwierzątko, które jak żadne inne kojarzy się z jesienią. Wiewióreczki z liściastymi ogonkami, bo o nich oczywiście mowa, już zachwycają w grupowej galerii.
"Pszczółki" spisały się na medal!
W ostatnich dniach we wszystkich grupach naszego przedszkola działo się niezwykle dużo. Po zakończeniu okresu adaptacyjnego, także maluchy z grupy "Pszczółek" przystąpiły do działania, inicjując wraz ze swą wychowawczynią - p. Żanetą Ziemba przygodę z Kuchcikowem. Na dobry początek dzieci wspólnymi siłami przyrządziły pyszny i zdrowy sok jabłuszkowy.
Dziękujemy mamie Emilki za przepyszne jabłka! Z soku nie została ani jedna kropelka :)
Na zakończenie tygodnia poświęconego jesiennym darom ogrodu, przedszkolaki z grup "0" wybrały się na wycieczkę do lasu, by móc z bliska zobaczyć, jakie zmiany zachodzą jesienią także i w nim. Zajęcia w Szkółce Leśnej w Janowie poprowadziła dla dzieci pani leśniczy - Barbara Sadurska. Nasze starszaki mogły porównać wygląd sosny jednorocznej oraz kilkudziesięcioletniej. Oglądały i rozpoznawały różne gatunki grzybów, zbierały liście różnych drzew nazywając te poznane uprzednio na zajęciach, a z zebranych darów lasu układały wraz z panią leśniczy jego obraz, poznając w działaniu nazwy poszczególnych pięter lasu: korony drzew, podszyt, runo leśne i ściółkę.
Dzięki zgodzie Nadleśnictwa Toruń na miejscu przedszkolaki zjadły też upieczone w ognisku kiełbaski, po czym zdążyły się jeszcze pobawić na miejscowym placu zabaw, gdzie przy wtórze czytanego przez panią Basię wiersza Jana Brzechwy pt. "Grzyby" miło upłynęły im ostatnie chwile wycieczki.
Dziękujemy Pani Barbarze Sadurskiej za wspaniałe zajęcia!
ZAPRASZAMY DO GALERII NA RELACJĘ ZDJĘCIOWĄ Z WYJAZDU!
Po tygodniu owocowym w obu naszych zerówkach nadszedł czas na blok zajęć poświęconych warzywom. Choć posiadają one podobną ilość witamin i wartości odżywczych co owoce, to najczęściej jednak cieszą się wśród dzieci znacznie mniejszą popularnością. Dlatego też na zajęciach zarówno w "Motylkach", jak i "Wiewiórkach" część z warzyw została specjalnie zaczarowana - tak, by przekonały się ku nim wszystkie przedszkolaki. Dzieci najpierw nazywały przyniesione przez siebie warzywa (ćwicząc analizę i syntezę sylabową i głoskową), rozwiązywały poświęcone im zagadki i rebusy, a następnie w trakcie zajęć kulinarnych przekształciły je w równie pyszne sałatkę warzywną i ciasto marchewkowe. W efekcie wyszła prawdziwa uczta - nie tyko dla podniebień, ale przede wszystkim dla zdrowia :)
ZAPRASZAMY DO GALERII!
W środę 09.10.2019r. w grupie „Sówek” odbyły się obchody „Międzynarodowego Dnia Pisania Listów” oraz „Światowego Dnia Poczty”. Tego dnia przedszkolaki poproszone zostały o pomoc Paniom z Poczty. „Otóż placówka pocztowa otrzymała mnóstwo zamówień na nowe znaczki z symbolami jesieni. Zamówienia złożyło 23 dzieci - poprosiły o znaczki - w postaci zagadek. Panie pracujące na poczcie nie miały jednak czasu na ich rozwiązywanie i poprosiły nasze „Sowy” o pomoc….” Każde z dzieci wylosowało zagadkę, odszukało odpowiedni znaczek i włożyło w kopertę. Następnie przedszkolaki wkleiły w odpowiednie miejsca adresata, nadawcę, oraz znaczek i przekazały listy Pani, która w drodze do domu „zaniosła listy na pocztę”.
W ramach bloku tematycznego „Idzie jesień … do zwierząt” realizowanego w dniach 07-11.10.2019r. w grupie „Sówek” – m.in. rozwijano u dzieci zainteresowania czytelnicze, oraz dostrzeganie walorów poznawczych książek, albumów’ wdrażano do słuchania dłuższych opowiadań; uściślano wiadomości na temat zmian zachodzących w życiu wybranych zwierząt jesienią oraz poszerzano informacje na temat sposobów przygotowywania się niektórych zwierząt do zimy. Przedszkolaki oglądały albumy ze zwierzętami, dowiedziały się jak wybrane zwierzęta szykują się do zimy, wspólnie układały i opowiadały historyjkę „O jeżu, który szukał mieszkania”, oraz nauczyły się rozpoznawać różne gatunki orzechów. „Sowy” wykonały również jeże z masy solnej i zapałek, które zdobią naszą szatnię. A dzięki zabawie ruchowej z elementem celowania - wiewiórki do piątkowej pracy plastycznej otrzymały tyle orzechów, ile wykonały celnych rzutów.
ZAPRASZAMY DO GALERII :)
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka odgrywa kontakt z książką, rozwijający wrażliwość i wpływający na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole - włącza się do akcji.
W ramach realizowanego cyklu spotkań z książką - nauczycielki we wszystkich grupach codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki, baśnie, opowiadania…
W grupie „Sówek”, w ramach realizowanych projektów edukacyjnych i społecznych tj. „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, „Magiczna Moc Bajek”- odbywa się „Rodzinne Czytanie”. Raz w tygodniu odwiedzać nas będą najbliżsi dzieciom- rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo - którzy wprowadzać będą „Sowy” w magiczny świat literatury.
Zaplanowano również, że raz w miesiącu odwiedzą nas wyjątkowi goście, czyli osoby powszechnie znane lub sławne w środowisku lokalnym, którzy również poczytają dzieciom.
Pierwsze „Rodzinne Czytanie” odbyło się w poniedziałek 4.10.2019r., a gościem była Pani Monika Kuk – mama Huberta, która przeczytała jedną z części „Tupcia Chrupcia”.
W ubiegły piątek 4.10.2019 r. w grupie „Sowy” odbyły się obchody „Światowego Dnia Zwierząt”. W pierwszej części dnia dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych. Zamieniały się m.in.: w tygrysy, które ostrzyły pazury, w słonie kręcące trąbą, w fikające małpki, w kłapiące zębami krokodyle, we flamingi stojące na jednej nodze, czy tarzające się hipopotamy. Przedszkolaki skakały też jak zające, odpoczywały jak krowy, szukały robaczków jak kury, kopały jak konie… Następnie pomalowały maski zwierząt, które z radością zakładały i chętnie zabrały do domu.
Drogie Dzieci i Drodzy Rodzice. Jak co roku, w związku z nadchodzącą zimą, nasze przedszkole organizuje zbiórkę karmy, koców oraz innych artykułów dla kotów i psów przebywających w schroniskach. Osoby pragnące włączyć się do akcji prosimy o przynoszenie darów dla zwierzaków do dowolnego budynku przedszkola do dnia 25 października. Dziękujemy!
W minionym tygodniu nasi zerówkowicze poznawali na zajęciach owoce, a dokładniej utrwalali swoją wiedzę na ich temat. „Wiewiórki”, jak się okazało, mają tę wiedzę już dosyć szeroką. Potrafią klasyfikować owoce na krajowe i egzotyczne, wskazać miejsce oraz sposób w jaki rosną, a także rozpoznać je i nazwać dzięki wykorzystaniu różnych zmysłów. W przypadku owoców prym wiedzie jednak zmysł smaku, dlatego aby przekonać się na sto procent, czy dzieci znają smaki nie tylko jabłek i bananów, lecz także np. melona i figi, „Wiewiórki” przygotowały owocową sałatkę. W połączeniu z jogurtem naturalnym okazała się prawdziwie zdrową bombą witaminową.
ZAPRASZAMY DO GALERII :)
W piątek 27 września 2019r. nasi zerówkowicze rozpoczęli cykl spotkań w ramach Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzonego we współpracy naszego przedszkola z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Chełmińskiej. Celem tych spotkań jest oczywiście promocja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcanie dzieci do sięgania po książki, będące najlepszą formą spędzania wolnego czasu, bo nic tak jak one nie rozwija naszej wyobraźni czy mowy i pięknego ojczystego języka.
Tematem pierwszego spotkania była oczywiście jesień. Dzieci, słuchając czytanej przez panią Hannę Klarkowską opowieści, miały za zadanie wskazać tropy tej kolorowej pory roku oraz rozwiązać związane z nią zagadki, z czym poradziły sobie bez najmniejszej trudności.
Już za miesiąc okaże się, czy także kolejna książeczka nie sprawi im problemu :)
Co roku trzecia niedziela września to dzień, kiedy szczególnie podnosi się kwestie związane z problemem zanieczyszczenia kuli ziemskiej. Także naszym dzieciom bliskie jest dobro planety i jej mieszkańców, dlatego w tym tygodniu, uzbrojone w worki oraz rękawice ochronne, przedszkolaki ruszyły do akcji sprzątania świata.
Oczywiście same wiedzą, że papierki i inne odpady należy od razu wrzucać w przeznaczone dla nich pojemniki, ale jak się szybko okazało nie każdy jest tego tak świadomy. Śmieci bowiem uzbieraliśmy pełen worek.
Dla naszej planety nie jest to z pewnością zbyt wiele, ale drobnymi krokami można naprawdę daleko zajść!
Wrzesień to szczególny miesiąc, kiedy rok w rok dla najmłodszych dzieci rozpoczyna się przedszkolna przygoda z edukacją. Być może z tego właśnie powodu swoje miejsce znalazło w nim jedno z najważniejszych świąt również naszych milusińskich – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu uroczyste obchody tego niezwykłego święta odbyły się we wtorek 24 września. Wszystkie dzieci uhonorowane zostały medalem Super Przedszkolaka i otrzymały od swych pań uściski i słodkości. Niespodzianką specjalną była jednak zabawa z Teatrem MAGMOWCY, dzięki któremu cała społeczność naszego przedszkola przeniosła się do Afryki, by wśród ciepłych jesiennych promieni słońca, móc zatańczyć z zeberką, lwem i krokodylem. Impreza była tak udana, że dzieci nie chciały pozwolić bohaterom przedstawienia wrócić do domu, ale z całą pewnością nie było to ostatnie takie spotkanie. Wszak każdy dzień winien być Dniem Przedszkolaka i tego Wam właśnie kochane dzieci życzymy: słońca, radości i nieustannych powodów do świętowania!
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII ZDJĘCIOWEJ NA STRONIE GŁÓWNEJ! ZAPRASZAMY!
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nadszedł czas na umuzykalnianie dzieci w Ministerstwie Muzyki oraz na ulicy Manueli Wiolonczeli czy Placu Artysty Suzafonisty, leżących w wyjątkowym miasteczku, prowadzonym przez poznańską Filharmonię Pomysłów. Jak się podczas naszego pierwszego muzycznego spotkania okazało, także Dąbrowa Chełmińska może wypełnić się czarodziejskimi dźwiękami muzyki – tak pięknej i zaskakującej, że jest w stanie zaspokoić gusta nawet naszych najbardziej wybrednych słuchaczy. Nie ma co się jednak dziwić. Koncerty Filharmonii Pomysłów są zawsze wspaniałą, na wpół teatralną przygodą. Już czekamy na kolejne spotkanie! PS. Spotykamy się na Stacji Bębnowej ;)
PO WIĘCEJ ZDJĘĆ ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘCIOWEJ NA STRONIE GŁÓWNEJ!
Zapraszamy wszystkie nasze przedszkolaki do udziału w jesiennym konkursie plastycznym.
Szczegóły konkursu w regulaminie, dostępnym w przedszkolu.